s
Αστρολογία και θάνατος ανθρώπου - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 ... LastLast
Results 11 to 20 of 66
  1. #11

    Re: Αστρολογία και θάνατος ανθρώπου

    Ενδιαφέρον, ενδιαφέρον

  2. #12

    Re: Αστρολογία και θάνατος ανθρώπου

    Ηθικά έχω πολλές αναστολές και για τη συζήτηση αυτού του θέματος...

    Έχω μια φίλή που πριν κάποια χρόνια έχασε το ένα της παιδί απο την παλιαρρώστια. Μου έχει πει οτι της το είχαν προβλέψει, πριν η αρρώστια εξελιχθεί άσχημα πως το παιδί δε θα φτάσει στην ηλικία του φαντάρου.(!!) Αν μου το έλεγε άλλος δεν ξέρω αν θα το πίστευα, αυτή την πιστεύω όμως.

    Επίσης, μου είπε, οτι κάποια στιγμή, που κοίταζε το χάρτη της κάποια ερασιτέχνης αστρολόγος, σχετικά πρόσφατα, επειδή η φίλη μου δεν ήταν σίγουρη για την ώρα γέννησης, έδωσε τις ημερομηνίες γέννησης και θανατου του γιού της, για να κάνει μάλλον τη διόρθωση τουωροσκόπου[?].

    Πως είναι δυνατόν να πάμε πίσω στο παρελθόν στο χάρτη κάποιου για να δούμε π.χ. το θάνατο κάποιου πολύ κοντινού? Συγκρίνουμε το γεννέθλιο του ατόμου με τον ουρανό τη μέρα π.χ. που συνέβη ο θάνατος?

    Ομοίως, πως είναι δυνατόν να χρησιμοποιήσουμε ένα πολύ σημαντικό γεγονός του παρελθόντος, που μαντεύουμε οτι μπορει να εκδηλώνεται κάπως στο χάρτη, για να διορθώσουμε την ώρα του ωροσκοπίου?

  3. #13
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Αστρολογία και θάνατος ανθρώπου

    Το θέμα δεν είναι ιδιαίτερα ευχάριστο αλλά μιας και βλέπω να υπάρχει ενδιαφέρον, θα πρότεινα αντί να μιλάμε θεωρητικά και για να είμαστε και επίκαιροι να συζητήσουμε εδώ το θέμα του πρόσφατου θανάτου της Whitney Houston.

    Η Whitney Houston ήταν Λέοντας με σύνοδο Ήλιου / Αφροδίτης στον 6ο οίκο. Ωροσκόπο στους Ιχθείς με τον Ποσειδώνα στον Σκορπιό / 8ο στην κορυφή ενός Τ-Τετράγωνου με τη σύνοδο Ήλιου / Αφροδίτης από τη μία και Κρόνο από την άλλη. Όταν πέθανε ο Κρόνος ήταν στον 8ο οίκο της, Πλούτωνας σε τετράγωνο με το γενέθλιο Άρη, ο Χείρωνας σε αντίθεση με τον γενέθλιο Ουρανό και οι Δεσμοί της Σελήνης σε τετράγωνο με το γενέθλιο Πλούτωνα.

    Αν μπορεί η διαχείριση να ανεβάσει το γενέθλιο χάρτη (9 Αυγούστου 1963, 8:55 μμ, Newark, NJ) με τις διελεύσεις και προόδους για την ημερομηνία του θανάτου της (11/2/2012) θα έχουμε να πούμε αρκετά νομίζω.

    Αναγνωρίζοντας πάντα ότι η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή.

  4. #14
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Αστρολογία και θάνατος ανθρώπου

    Μιας και ξεκίνησα το θέμα, προσπάθησα να ανεβάσω τον χάρτη που ελπίζω να διαβάζεται. Ο γενέθλιος χάρτης είναι στο κέντρο, οι πρόοδοι για 11/2/12 στον εσωτερικό δακτύλιο και οι διελεύσεις για την ίδια μέρα στον εξωτερικό.

    Συνεχίζοντας λοιπόν από την μικρή εισαγωγή μου, είναι φανερό από τον γενέθλιο χάρτη ότι υπάρχει ένα σημαντικό θέμα ανάμεσα σε 8ο και 6ο οίκο με το τετράγωνο Ποσειδώνα (κυβερνήτης Ωροσκόπου) και Ήλιου / Αφροδίτης (κυβερνήτης 8ο). Όταν πέθανε, όλοι οι πλανήτες του 6ου βρίσκονταν σε δυναμικές όψεις. Ο προοδευμένος Άρης (σε Σκορπιό / 8ο οίκο) είχε ενεργοποιήσει αυτό το γενέθλιο τετράγωνο, ο προοδευμένος Ήλιος δεχόταν αντίθεση από τον transit Ουρανό και γενέθλιος Ουρανός από τον transit Χείρωνα. Προφανώς υπήρχε θέμα υγείας αυτή την περίοδο.

    Άλλα σημεία που πρέπει να αναφερθούν είναι
    - Ο transit Πλούτωνας ήταν σε τετράγωνο ακριβείας με το γενέθλιο Άρη.
    - Η γενέθλια αντίθεση του Χείρωνα με Πλούτωνα / Ερμή είχε γίνει ακριβείας στο προοδευτικό λόγω της ανάδρομης κίνησης του Χείρωνα προς τον Ωροσκόπο
    - Οι transit Δεσμοί της Σελήνης σχημάτιζαν ένα Μεγάλο Τετράγωνο με την παραπάνω αντίθεση
    - Η προοδευμένη Σελήνη βρέθηκε πάνω στους γενέθλιους Δεσμούς

    Ήταν οπωσδήποτε μια δύσκολη περίοδος. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο transit Κρόνος στον 8ο οίκο της δεχόταν μόνο ένα τρίγωνο από τον transit Ποσειδώνα στον 12ο. Είναι βέβαια ένα τρίγωνο που μας αφορά όλους αλλά οι οίκοι στους οποίους σχηματίστηκε ήταν κάπως επικίνδυνοι για την Whitney Houston. Δεν φαίνεται να τη βοήθησε παρά μόνο για να ξεφύγει.

    Τώρα αν θέλουμε να δούμε γιατί συνέβη τη συγκεκριμένη ημέρα θα πρέπει να πάμε στις διελεύσεις των γρήγορων πλανητών. Εκεί η αντίθεση ακριβείας της Αφροδίτης (κυβερνήτη του 8ου) με τον προοδευμένο Ήλιο φαίνεται να παίζει τον ρόλο της. Ακόμα όμως και η διέλευση του transit Άρη πάνω από τον προοδευμένο Ερμή (κυβερνήτη 4ου και 7ου οίκου) ίσως έπαιξε τον ρόλο της. Ωστόσο αυτές είναι όψεις που αποτελούν απλά τη σταγόνα που ξεχείλισε ένα πολύ γεμάτο ποτήρι. Νομίζω η κεντρική επίδραση ήταν ο προοδευμένος Άρης στον 8ο που ενεργοποίησε μια πολύ ευαίσθητη γενέθλια όψη.

    Όπως είπαμε η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή αλλά τουλάχιστον από την περίπτωση αυτή φαίνεται να επιβεβαιώνεται η παραδοσιακή αντίληψη ότι ο θάνατος είναι θέμα κυρίως 8ου οίκου.



    Click image for larger version. 

Name:	CHART.JPG 
Views:	137 
Size:	56.6 KB 
ID:	4068

  5. #15

    Re: Αστρολογία και θάνατος ανθρώπου

    Πολύ ενδιαφέρον θέμα και εξαιρετική ανάλυση!

    Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:θα μπορούσαμε να πάρουμε και κάποια άλλα στοιχεία-"ενδείξεις" απ'το χάρτη της Ηλιακής Επιστροφής της για το 2011-12;

  6. #16
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Αστρολογία και θάνατος ανθρώπου

    Ασφαλώς και θα μπορούσαμε. Δεν έχω δει την ηλιακή επιστροφή της αλλά σίγουρα κάτι θα πρέπει να δείχνει. Εγώ επικεντρώθηκα σε διελεύσεις / προόδους που είναι τα πρώτα που κοιτάω. Μια ολοκληρωμένη ανάλυση απαιτεί μελέτη όλων των προγνωστικών συστημάτων.

  7. #17

    Re: Αστρολογία και θάνατος ανθρώπου

    Να προσθέσω μερικά πράγματα στα όσα ενδιαφέροντα είπε ο Δημήτρης.

    Για να έχουμε πρόωρο θάνατο πρέπει να έχουμε πολλές ενδείξεις σ' ένα γενέθλιο χάρτη κι η Χιούστον είχε αρκετές τέτοιες ενδείξεις. Ο κυβερνήτης του ωροσκόπου (και μάλιστα είναι ο Ποσειδώνας) βρίσκεται στον 8ο οίκο, σε ταυ με τον Κρόνο στον 12ο από την μια και τον Ήλιο και την Αφροδίτη (κυβερνήτη του 8ου) από την άλλη στον 6ο οίκο. Ο κυβερνήτης του 8ου, η Αφροδίτη, είναι σε σύνοδο με τον Ήλιο της. Επίσης, ο Πλούτωνας βρίσκεται πάνω στον άξονα του ωροσκόπου. Με τον Ποσειδώνα στον 8ο οίκο βρέθηκε νεκρή σε μπανιέρα και με νερό στους πνεύμονες (πνιγμός) ενώ αναμένονται και οι τοξικολογικές εξετάσεις για να διαπιστωθεί αν είχε κάνει χρήση ναρκωτικών.

    Στο φετινό ηλιακό της τόξο, ο προχωρημένος άξονας 2ου/8ου σχηματίζει τετράγωνο με τον γενέθλιο Πλούτωνα και η Σελήνη τετράγωνο με τον Ουρανό. Στις δευτερεύουσες κατευθύνσεις ο Κρόνος σχηματίζει αντίθεση με τον Ήλιο της. Στην ηλιακή επιστροφή, ο Κρόνος βρίσκεται πάνω στον ωροσκόπο στον Ζυγό και σε ταυ με Πλούτωνα, Ουρανό και Άρη ενώ η Αφροδίτη (κυβερνήτης ωροσκόπου και 8ου της ηλιακής επιστροφής) κάνει σύνοδο με τον Ήλιο της, επαναλαμβάνοντας την γενέθλια σύνοδο.

  8. #18

    Re: Αστρολογία και θάνατος ανθρώπου

    Επειδή έχω "κολλήσει" τελευταία με τις Ηλιακές Επιστροφές....
    ...έφτιαξα μία...με την αυθαίρετη προϋπόθεση ότι τα τελευταία γενέθλιά της τα πέρασε στη γενέτειρά της...
    Εκεί λοιπόν,παρατήρησα ότι:
    -ωροσκόπο ΗΕ είχε τον 8ο γενέθλιο!
    -ο Κρόνος ΗΕ ήταν σε σύνοδο με τον ωροσκόπο!
    -επαναλαμβανόταν η γενέθλια σύνοδος Ήλιου-Αφροδίτης...και η Αφροδίτη κυβερνάει στο χάρτη ΗΕ και τον 1ο και τον 8ο!

    Μπορούμε,κατά την γνώμη των ειδικών,να συμπεριλάβουμε τα παραπάνω στις "ενδείξεις";Ή να ξαναρχίσω το διάβασμα απ'την αρχή;

  9. #19

    Re: Αστρολογία και θάνατος ανθρώπου

    Μ'αρέσει που έκανα λες και ανακάλυψα την Αμερική,ενώ η κ.Μόζορα είχε ήδη δώσει μια ολοκληρωμένη ανάλυση!

  10. #20

    Re: Αστρολογία και θάνατος ανθρώπου

    Καλά τα είπες laparisienne. Μόνο που ο ωροσκόπος της ηλιακής πέφτει μεν στον Ζυγό αλλά στον 7ο γενέθλιο οίκο και όχι στον 8ο.

 

 
Page 2 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 6 users browsing this thread. (0 members and 6 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads