s
Αστρολογία και (αυθ)υποβολή? - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 11 to 16 of 16
  1. #11
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Όπου Γης, Πατρ
    Posts
    159

    Re: Αστρολογία και (αυθ)υποβολή?

    Quote Originally Posted by maria76 View Post
    Ωραία συζήτηση,ενδιαφέρουσα.Εγώ οφείλω να ομολογήσω κάτι που με βασανίζει καιρό,μου πάτησε η Κάτια τον κάλο,και έχει καταντήσει εμμονή..
    Είμαι καπνίστρια χρόνια,και όπως όλοι οι καπνιστές,γνωρίζω τους κινδύνους της βλαβερής αυτής συνήθειας.Από τότε όμως που διάβασα(παλιότερα,σε άλλο site)ότι ο Αρης στους Διδύμους και σε 12ο οίκο,και με κακές όψεις σχετίζεται με παθήσεις των πνευμόνων...αυτό ήταν!
    Δεν κάπνισα ούτε ένα τσιγάρο από τότε και να μην σκέφτομαι αυτό,ότι θα πάθω καρκίνο.Κι επειδή όπως λέμε η δύναμη της αυθυποβολής υπάρχει,στο τέλος θα το προκαλέσω εγώ με τη σκέψη μου στον εαυτό μου.Κάθε ώρα και στιγμή,το έχω στο μυαλό μου,επειδή είναι πολύ πιθανό να συμβεί!
    Τώρα θα μου πείτε,γιατί δεν σταματάς να καπνίζεις..δύσκολο,αλλά ίσως αν συνεχίσω έτσι να σταματήσω..
    Τα πιο επικίνδυνα φοβόμαστε-σκεφτόμαστε πάντα,αλλά σε πόσα απ'αυτά μπορεί να πέσουμε μέσα επ'ακριβώς?Άπειρες διελεύσεις με τρόμαξαν και τπτ δεν συνέβη τελικά,και γενικά δεν επηρεάζομαι πολύ πια,το παλεύω.Εκτός απ'αυτό που σας είπα παραπάνω!
    Αυτό ίσως να σημαίνει πως η διαδικασία του καπνίσματος σημαίνει πιο πολλά για σένα από την πιθανότητα που δίνεις εσύ για τα επακόλουθα.
    Αν προσπαθούσες να καταλάβεις τι ακριβώς καλύπτει το κάπνισμα για σένα δε νομίζεις πως θα βρεις τρόπο να το κόψεις χωρίς να ξαναθελήσεις;

    Το παν είναι η προτεραιότητα, συνειδητή ή ασυνείδητη.. Το θέμα όμως είναι πως έχουμε ευθύνες κυρίως για τις συνειδητές επιλογές μας. Και επειδή το πιστεύω πολύ αυτό, προσπαθώ να τοποθετήσω κάπου τις πλανητικές επιρροές.. μέσα, ανάμεσα, πάνω, κάτω από τις κατά κόσμο 'ασυνείδητες' παρορμήσεις.
    Όπως προειπώθηκε,
    θα χρειαστεί πολλές συνειδητές επιλογές στην πορεία και ίσως έρθει αντιμέτωπος με καταστάσεις πέρα από τις δυνάμεις του. Είναι όμως πολύ χρήσιμα εργαλεία, χωρίς την βοήθεια των οποίων θα πήγαινε τελείως στα τυφλά.
    Πόσοι από μας μπορούμε να πούμε με σιγουριά πως οι επιλογές μας είναι συνειδητές;
    Το να οραματίζεσαι το καλύτερο για τον εαυτό σου, δεν είναι μια διαδικασία που λειτουργεί σαν μαγεία. Σημαίνει ότι τον αγαπάς και πιστεύεις βαθειά ότι του αξίζει το καλύτερο.
    Βασικό και ουσιώδες στον πυρήνα του. Και.. Ίσως με αυτόν τον τρόπο να μπορούσαμε να αντιμετωπίσουμε τις 'κακές' μας επιρροές.

    Παρ' όλα αυτά είναι ένα θέμα που με παιδεύει αρκετά...

  2. #12
    Join Date
    Sep 2006
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    ο βυθός..
    Posts
    278

    Re: Αστρολογία και (αυθ)υποβολή?

    Καμια σας δεν σχολίασε το αστρολογικό του θέματος μου..ύποπτο.
    Κορίτσια μια φορά στη ζωή μου δεν κάπνισα για 4 μήνες,αλλά η ψυχολογία μου ήταν σε καλύτερη φάση.Μπράβο Κάτια που το έκοψες,είναι εύκολο και δύσκολο μαζί.Απλά έχω κόψει τόσα άλλα,που πραγματικά,μόνο αυτό έμεινε να απολαμβάνω.
    Μην ξεχνάμε,Κρόνος στον 5ο,και μόλις μπήκε...
    Οτι αφήνεις σε αφήνει.

  3. #13
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Όπου Γης, Πατρ
    Posts
    159

    Re: Αστρολογία και (αυθ)υποβολή?

    Εγώ δεν πιάνομαι. Δεν είμαι σε θέση να σχολιάσω αστρολογικό θέμα

  4. #14
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Δίπλα σας...
    Posts
    817

    Re: Αστρολογία και (αυθ)υποβολή?

    Quote Originally Posted by maria76 View Post
    Καμια σας δεν σχολίασε το αστρολογικό του θέματος μου..ύποπτο.
    Κορίτσια μια φορά στη ζωή μου δεν κάπνισα για 4 μήνες,αλλά η ψυχολογία μου ήταν σε καλύτερη φάση.Μπράβο Κάτια που το έκοψες,είναι εύκολο και δύσκολο μαζί.Απλά έχω κόψει τόσα άλλα,που πραγματικά,μόνο αυτό έμεινε να απολαμβάνω.
    Μην ξεχνάμε,Κρόνος στον 5ο,και μόλις μπήκε...

    Αχ Μαράκι...
    Το κάπνισμα από μόνο του δεν είναι υπαίτιο για τις χίλιες μύριες "παλιαρρώστιες".
    Όταν έμεινα έγκυος στην πρώτη κόρη μου, ξαφνικά έπρεπε να κόψω μαχαίρι μια συνήθεια 10-15 τσιγάρων ημερησίως! Πράγμα διόλου εύκολο, για μια κύηση α'τριμήνου, το σύνδρομο στέρησης και τα κακά επακόλουθα.
    Γνώρισα κατά τύχη μια εναλλακτική θεραπεύτρια (Τοξότης, με ωρ. Παρθένο και σεληνη στο σκορπιό!) η οποία μου είπε πως ό,τι φοβόμαστε και όσα τρέμουμε, θα μας πλησιάσουν σύντομα.
    Αντίθετα, με συμβούλεψε ό,τι κάνω, να το κάνω χωρίς τύψεις, να το απολαμβάνω, και να μην σκέπτομαι αρνητικά.
    Το αποτέλεσμα ήταν να καπνίζω το πολύ 1 ή 2 τσιγάρα,χωρίς τύψεις και κυρίως έχοντας ξεχάσει την κακιά λέξη της παλιαρρωστιας.

    Η δύναμη της αυθυποβολής είναι τεράστια. Γνωρίζω άνθρωπο αβάσταχτα απαισιόδοξο,που τρωγεται με ταρούχα ολημερίς και ολονυχτίς, γεμάτο αυτοάνοσες και κουλές ασθένειες, που τος απέκτησε από το πουθενά.
    Γνωρίζω όμως και άνθρωπο, συγκεκριμένα μια συνάδελφο, ΜΗ ΚΑΠΝΙΣΤΡΙΑ, με τόσο δυνατό χαρακτήρα, και τόσο αισιόδοξη στάση, η οποία ΝΙΚΗΣΕ καρκίνο στους λεμφαδένες σε καλπάζουσα μορφή.

    Όταν "πιστέψει" το μυαλό μας οτι είμαστε υγιείς,, τότε θα το "πιστέψει" και το σώμα μας και θα αντιδράσει αναλόγως το ανοσοποιητικό μας.
    Τα κορίτσια μου...
    Όλη η ζωή μου..!!!!

  5. #15
    Join Date
    Sep 2006
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    ο βυθός..
    Posts
    278

    Re: Αστρολογία και (αυθ)υποβολή?

    Σαν απόσπασμα απ'το ΜΥΣΤΙΚΟ είναι η τελευταία παράγραφος Ταυρίνα μου..
    Εχεις απόλυτο δίκιο,αλλα ποιος ελέγχει απόλυτα τις σκέψεις του?Και αν το κάνει,επί 24ώρου βάσεως?Γι αυτό είμαστε άνθρωποι τελικά..
    Ξανασκέφτηκα το θέμα της αυθυποβολής πάντως και κάποια πράγματα θα συμβούν,είτε εμείς το γνωρίζουμε από πριν,είτε όχι.
    Δηλαδή συνέβαιναν πάντα σκηνικά στη ζωή μας,ακόμα και πριν καν αρχίσουμε να το ψάχνουμε αστρολογικά,και τα είδαμε μετα κάνοντας αστρολογικές αναδρομές.Σαφώς και μια εύνοια για θέματα δουλειάς για έναν άνεργο δεν θα ενεργοποιηθεί αν κάθεται κλεισμένος στο σπίτι του..
    Ομως κάποια πράγματα είναι τόσο.."γραφτό"να συμβούν,ώστε και να μείνει σπίτι,τελικά να του τηλεφωνήσει κάποιος φίλος για κάποια δουλειά.
    Οπότε τελικά ναι,μάλλον συμβαίνει η αυθυποβολή με την αστρολογία αναπόσπαστα.Αυτό δεν είναι το χειρότερο,και ότι στάση ζωής έχει κάποιος γενικά,έτσι θα αντιμετωπίσει και αυτό.Παλι είναι προσωπικό θέμα όλων μας πως και γιατί..
    Οτι αφήνεις σε αφήνει.

  6. #16

    Re: Αστρολογία και (αυθ)υποβολή?

    ωραία συζήτηση

    μερικές φορές η αστρολογία μπορεί να μας αγχώνει περισσότερο, οπότε να κάνει "κακό"

    γενικά το άγχος δεν κάνει καλό στην υγεία

    Και το ετήσιο ωροσκόπιο, ενώ μπορει να έχει μια επίδραση, έστω σημαντική, ίσως αρχίζει και γίνεται εμμονή βλαβερή το να το κοιτάζεις συνεχώς...

 

 
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads