s
Συναστρία και αντίστροφες όψεις
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Join Date
    Feb 2009
    Όνομα:
    Μυρτώ
    Location
    Πανόραμα
    Posts
    254

    Συναστρία και αντίστροφες όψεις

    Καταρχάς να πω πως ψάχνοντας στις όψεις συναστρίας δεν βρήκα κάπου να 'κολλήσω' το θέμα αυτό για αυτό και ανοίγω νέο :-) Εχω μια ενδιαφέρουσα απορία και όσοι πιστοί από τα αγαπητά μέλη προσέλθετε! Όταν λοιπόν σε μια συναστρία έχουμε αντίστροφες όψεις, δηλ. πχ ο ήλιος του με τον Πλούτωνά της σε σύνοδο και αντίστροφα, ο ήλιος της με τον Πλούτωνά του ομοίως, και ο Ουρανός του με την Αφροδίτη της, και ο Ουρανός της με την Αφροδίτη του (σύνοδοι και πάλι), αυτό αποκτά κάποια ιδιαίτερη βαρύτητα ως διπλή, επαναλαμβανόμενη όψη?

    Και μια δεύτερη απορία είναι αν μια αρμονική όψη, όπως το τρίγωνο Άφροδίτης-Άρη γίνεται σε ζώδια που βρίσκονται σε δύσκολες θέσεις (πχ Αφροδίτη στο Σκορπιό και Άρης στον Καρκίνο) χάνει κάτι από την εύνοια που προσδίδει στη σχέση?

    Αυτά!!! Όλες οι όψεις του παραδείγματος είναι από συγκεκριμένη συναστρία... Παρότι με κάνει και αναρωτιέμαι η συγκεκριμένη σχέση, πιο πολύ θέτω το ερώτημα ως γενική απορία!

    Την καλησπέρα μου στο φόρουμ,
    Μυρτώ
    Pour les uns, qui voyagent, les étoiles sont des guides

  2. #2
    Οι διπλες οψεις γενικα εχουν περισσοτερη δυναμικη απο τις αλλες οψεις. τωρα βεβαια αυτο δεν ειναι απαραιτητο κακο.Ειχα σε συναστρια και εγω αφροδιτη συνοδο ουρανο και το αντιστροφο και ηταν κεραυνοβολος και για τους δυο... Και ασταθης δεσμος και για τους δυο .Ηλιος με συνοδο πλουτωνα δεν ειχα αντιστροφη οψη παραμονο ,τον σκορπισιο ηλιο μου σε συνοδο με το πλουτωνα σχεδον με ολες τις σχεσεις μου (εκτος ενος που ειχε πλουτωνα στον ζυγο ). Απο προσωπικη αποψη δεν εχω καταλαβει κατι μεσα απο αυτη την οψη αν και πολλοι δηλωνουν διαφορα "μοιραια και τραγικα " . Αλλα μαλλον επειδη ειμαι σκορπιος και αρα πλουτωνιο παιδι και μαλλον οτι εχει να μου βγει στην σχεση το ειχα ετσι και αλλοιως και η ιδια απο μονη μου

    Ας δωσει καποιος αλλος τα φωτα του για την διπλη συνοδο πλουτωνα -ηλιου λοιπον.Για την δευτερη ερωτηση ..Ενα τριγωνο ειναι παντα ενα τριγωνο .Καποιες φορες πιο δυνατο και καποιες φορες πιο αδυναμο . Στην συγκεκριμενη περιπτωση ο αρης στον καρκινο βγαζει μια νωχελικοτητα που εναρμονιζεται με μια αφροδιτη που αναπληρωνει τα αρεια στοιχεια που του λειπουν (αφου παραδοσιακος κυβερνητης του σκορπιου ειναι ο αρης ) επισης ο καρκινος σαν ζωδιο ειναι φιλικος στον πλανητη αφροδιτη ετσι με την σειρα του ο αρης αναπληρωνει την συναισθηματικη πλαυρα που κρυβει η αφροδιτη απο φοβο .Ο σκορπιος ειναι το πιο μυστικοπαθες ζωδιο που υπαρχει .Η αφροδιτη εκει μπορει να καιγεται απο συναισθηματα μεσα της αλλα δεν μπορει να τα εκφρασει με την γλυκητητα που θα εβγαζε μεσα απο ζωδια που κυριαρχει η που εχει εξαρση .Στον σκορπιο διαλεγει υπογειους τροπους.

  3. #3
    Αγαπητο μελος για το πρωτο ερωτημα δεν εχω καποια σιγουρη απαντηση να σου δωσω, οσον αφορα ομως τις θετικες οψεις αναμεσα σε πλανητες σε ζωδια που ειναι σε αδυναμια η πτωση εχω διαβασει σχετικα με την συνοδο ηλιου σεληνης (που ειναι απο τις καλυτερες οψεις σε συναστρια) οτι ειναι ευεργετικοτερη οταν οι πλανητες ειναι στον λεοντα η τον καρκινο(οπου αντιστοιχα ο ηλιος κ η σεληνη ειναι σε κυριαρχια) κ λιγοτερο ευεργετικη σε ζωδια οπως ο αιγοκερως κ ο υδροχοος στα οποια ο ενας απο τους δυο πλανητες θεωρειται σε αδυναμη θεση, ομως το θετικο ειναι οτι τα βασικα θετικα στοιχεια της οψης κ παλι παραμενουν! Συνεπως το ιδιο θα ισχυει κ σε ολες τις θετικες οψεις!

  4. #4
    Μυρτώ,

    όταν σε μια συναστρία υπάρχουν επαναλαμβανόμενες, αμοιβαίες όψεις μεταξύ πλανητών, τα χαρακτηριστικά αυτών των πλανητών τονίζονται και είναι πιο εμφανή μέσα στην σχέση. Στο παράδειγμα που δίνεις, οι αμοιβαίες όψεις μεταξύ Ήλιου και Πλούτωνα (και λόγω Ήλιου φυσικά) θα κάνουν τα πλουτώνια στοιχεία πιο εμφανή στην σχέση.

    Οι όψεις σε μια συναστρία δεν αναιρούν τις γενέθλιες θέσεις. Ένα άτομο που στο γενέθλιο του έχει την Αφροδίτη στον Σκορπιό θα λειτουργεί στις σχέσεις του με τις ανασφάλειες και τις δυσκολίες που δείχνει αυτή η θέση. Όταν όμως αυτή η Αφροδίτη κάνει μια θετική όψη στην συναστρία, αυτό δείχνει ότι αυτές οι δυσκολίες μπορεί να γίνονται πιο αποδεκτές ή κατανοητές μέσα στην σχέση ή να βοηθιούνται με κάποιο τρόπο να διοχετεύονται ή να εκτονώνονται.

  5. #5
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    37

    Re: Συναστρία και αντίστροφες όψεις

    Καλησπερα...εγω θα ηθελα να ρωτησω το εξης....βρισκεσαι ας πουμε σε μια σχεση και γνωριζεις καποιον ανθρωπο ο οποιος σου ειναι αρκετα συμπαθης κανοντας μια συναστρια παρατηρεις οτι υπαρχουν οψεις εντονης χημειας οι οποιες ειναι αντιστροφες...για να λιτουργησουν σαν οψεις πρεπει να υπαρχει και σχεση?

  6. #6
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Συναστρία και αντίστροφες όψεις

    Quote Originally Posted by PAPINO View Post
    Καλησπερα...εγω θα ηθελα να ρωτησω το εξης....βρισκεσαι ας πουμε σε μια σχεση και γνωριζεις καποιον ανθρωπο ο οποιος σου ειναι αρκετα συμπαθης κανοντας μια συναστρια παρατηρεις οτι υπαρχουν οψεις εντονης χημειας οι οποιες ειναι αντιστροφες...για να λιτουργησουν σαν οψεις πρεπει να υπαρχει και σχεση?
    Papimo, πολύ φοβάμαι ότι το ερώτημά σου για τον υποθετικό «άνθρωπο» δεν θα αρέσει στην «σχέση» που βρίσκεσαι…

    Για να σου απαντήσω όμως, η έλξη ισχύει σε κάθε περίπτωση. Το θέμα είναι πως διάκειται ο κάθε άνθρωπος προς την όποια έλξη βρεθεί στον δρόμο του. Μια ισχυρή αντίστροφη όψη έλξης, δεν είναι συμβόλαιο που θα οδηγήσει σε κάποιου είδους εκπλήρωση.
    Αν για παράδειγμα εσύ και μια φίλη σου έχετε διπλή φορά την όψη Άρη\Αφροδίτη, αυτό δεν θα πει ότι η σχέση σας θα γίνει σεξουαλική. Αυτό σημάνει ότι θα υπάρχει πολύς ενθουσιασμός , σωματική οικειότητα, αγάπη για κοινές διασκεδάσεις κτλ. Αν αυτές τις όψεις τις έχεις με ένα άτομο του αντίθετου φύλου, θα βιώνεις τα ίδια πράγματα με μια επιπλέον πιθανότητα, αυτό να οδηγήσει κάπου. Ωστόσο, αν θα οδηγήσει κάπου ή όχι, έχει να κάνει με άλλους παράγοντες. Τέτοιες όψεις μπορεί να έχουμε με τον αδελφό μας, τον νονό μας ή την σύζυγο του φίλου μας. Το τι μορφή θα πάρει η έκφραση αυτής της αμοιβαίας έλξης, εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες.
    Στην πράξη, έχω δει σχέσεις να βασίζονται μόνο σε αυτού του είδους την έλξη και να στερούνται όλα τα υπόλοιπα που καθιστούν την σχέση ουσιαστική. Το ζευγάρι, προσπαθούσαν να καταλάβουν γιατί παραμένουν σε μια τέτοια σχέση χωρίς την δύναμη απεμπλοκής τους από το ερωτικό τους πάθος, αλλά φαίνεται ότι αυτές οι καταστάσεις δεν είναι και τόσο απλές. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι στους προσωπικούς τους χάρτες είχαν και οι δύο τονισμένη την ερωτική τους πλευρά. Έτσι, ήταν πιο ξεκάθαρο ότι ο συνδυασμός τους και η πορεία της έντονης ερωτικής χημείας τους ήταν σε άμεση συνάρτηση με την γενέθλια προδιάθεσή τους. Αν ένας από τους δύο είχε την γενέθλια προδιάθεση του αυτοπεριορισμού, τότε, πάρα την αμφίδρομα τονισμένη όψη ερωτικής χημείας, θα είχαν καταφέρει να τελειώσουν την αρρωστημένη τους σχέση νωρίτερα.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  7. #7
    Join Date
    Aug 2011
    Όνομα:
    Έρρικα
    Location
    στη θάλασσα!
    Posts
    223

    Re: Συναστρία και αντίστροφες όψεις

    αν σε μια συναστρία έχουν και οι δύο συνοδο σελήνης-αφροδίτης σε ζώδια της φωτιάς
    και μεταξύ τους οι σύνοδοι σχηματίζουν τρίγωνο,

    είναι άραγε αρκετό για να ξεπεραστούν τα εμπόδια που προκαλεί
    το τετράγωνο ανάμεσα στους ήλιους ?
    καταλαβαίνεις ότι μεγάλωσες όταν κοιμάσαι στον καναπέ και ξυπνάς στον καναπέ...

  8. #8
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Συναστρία και αντίστροφες όψεις

    Quote Originally Posted by errikaki View Post
    αν σε μια συναστρία έχουν και οι δύο συνοδο σελήνης-αφροδίτης σε ζώδια της φωτιάς
    και μεταξύ τους οι σύνοδοι σχηματίζουν τρίγωνο,

    είναι άραγε αρκετό για να ξεπεραστούν τα εμπόδια που προκαλεί
    το τετράγωνο ανάμεσα στους ήλιους ?
    Errikaki , δεν δουλεύει έτσι αυτό. Δεν λέμε σας αφήνω μία σύνοδο Σελήνης\Αφροδίτης , παρακαλώ πολύ διαγράψτε το τετράγωνο των Ήλιων και είμαστε πάτσι. Θετικές και αρνητικές όψεις σε μια συναστρία , είναι πλευρές ενός πολυμορφικού αποτελέσματος.
    Το τετράγωνο των Ήλιων μπορεί να φέρει ανταγωνισμό και δυσκολία στην έκφραση των εαυτών σας ή στον τρόπο που βλέπει ο ένας την προσωπικότητα του άλλου, ανεξάρτητα από την τρυφερότητα, την ζεστασιά , την αγάπη και την οικειότητα που προκαλεί η αμοιβαία όψη Αφροδίτης \Σελήνης.
    Λένε ότι χωρίς όψεις στα φώτα, σχέσεις δεν επιβιώνουν, αλλά έχω δει ζευγάρι που είναι μαζί πάνω από 40 χρόνια, χωρίς καμία όψη μεταξύ των φώτων τους.
    Η συναστρία δεν είναι τόσο απλή υπόθεση και τελικά είναι πιο σημαντικό να μας συμπληρώνει κάποιος, παρά να μας ταιριάζει απόλυτα και να περνάμε καλά. Αν οι σοβαρές δεσμεύσεις είχαν να κάνουν μόνο με την προϋπόθεση να περνάμε καλά, θα παντρευόμασταν τους κολλητούς μας .


    ΥΓ: Με τέτοιο άβαταρ είναι δύσκολο να μην σου απαντήσουμε. Μας ασκείς ψυχολογική βία;
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  9. #9
    Join Date
    Aug 2011
    Όνομα:
    Έρρικα
    Location
    στη θάλασσα!
    Posts
    223

    Re: Συναστρία και αντίστροφες όψεις

    πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου Κάτια μου

    απλά λόγω ζωδίου έχω την τάση να ωραιοποιώ ότι δε με βολεύει... αν και δεν λειτουργεί στην πράξη!
    Το τετράγωνο των ήλιων δεν μας κάνει ανταγωνιστικούς αλλά δημιουργεί τεράστια δυσκολία στον τρόπο που βλέπει ο ένας την προσωπικότητα του άλλου, όπως πολύ σωστά αναφέρεις.

    όμως ''αγαπώ'' σημαίνει αποδέχομαι τον άλλο όπως είναι...και προσπαθώ να τον συναντήσω κάπου στη μέση και όχι να τον τραβήξω με το ζόρι στη δική μου κατεύθυνση.

    οπότε, όπως πολύ ωραια λες, η συναστρία στο σύνολό της βοηθάει να ανακαλύψουμε τις δυσκολίες που πρέπει να χειριστούμε και όχι να σκεφτόμαστε τοξοτίσια ''πάρε εκείνο , δώσε το άλλο και είμαστε εντάξει τώρα''
    καταλαβαίνεις ότι μεγάλωσες όταν κοιμάσαι στον καναπέ και ξυπνάς στον καναπέ...

 

 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads