s
Πάμε Αστρολογία
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 14
  1. #1

    Πάμε Αστρολογία

    Κατά το παρελθόν έγιναν διάφορες προσπάθειες για την συγκρότηση ενός επίσημου φορέα ο οποίος θα προστάτευε και θα προωθούσε την αστρολογία στη χώρα μας. Αυτές οι προσπάθειες έπεσαν στον κενό για διάφορους λόγους τους οποίους είναι ανώφελο να αναλύσω αφού προτιμώ την μελλοντολογία και όχι την παρελθοντολογία. Εντελώς ξαφνικά μια ζεστή καλοκαιρινή νύχτα του περασμένου Ιουλίου ύστερα από την παρότρυνση του Μιχάλη Ντζιβανάκη, εραστή της Αστρολογίας, βρεθήκαμε να συζητάμε αστρολογικά. Ο Μιχάλης είχε την ιδέα να ορίσουμε ως «Έτος Αστρολογίας» το 2012, μας κάλεσε λοιπόν για φαγητό κάπου στην Αθήνα, να μας μιλήσει για την ιδέα του και για το πως αυτή η ιδέα θα μπορούσε να υλοποιηθεί και προωθηθεί, όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά παγκοσμίως.


    Ύστερα από αρκετές συζητήσεις η ιδέα του Μιχάλη πήρε μεγαλύτερες διαστάσεις καθώς οι υποστηρικτές της ιδέας του άρχισαν να πληθαίνουν. Στα πλαίσια αυτών των συζητήσεων ορίστηκε η διοργάνωση ενός συνεδρίου στις 12 και 13 Νοεμβρίου στο πολιτιστικό και αθλητικό κέντρο «Δαϊς» στον Παράδεισο του Αμαρουσίου, όπου Έλληνες αστρολόγοι θα παρουσιάσουν τα θέματα τους. Ωστόσο η συγκρότηση ενός επίσημου φορέα όπου θα προάσπιζε την αστρολογία αποδείχτηκε αναγκαίο καλό αφού όλοι βαθιά μέσα μας νιώθαμε πως κάτι έλειπε από το όλο εγχείρημα. Έτσι, κατόπιν πολλών «αιματοχυσιών» με πολύ αγάπη, ενθουσιασμό αλλά και δουλειά κάποιων ανθρώπων που ξενύχτησαν για να γίνει το όνειρο μας πραγματικότητα, στις 6 Οκτωβρίου έγινε η σύσταση του πρώτου αστρολογικού συλλόγου εν Ελλάδι με τίτλο «Πάμε Αστρολογία».


    Δανείζομαι όσα έγραψε ο Γιάννης Ριζόπουλος για τη σύσταση του συλλόγου «Πάμε Αστρολογία».

    «Ο σύλλογος είναι το αποτέλεσμα μιας πρωτοβουλίας Ελλήνων αστρολόγων αλλά και απλών μελετητών ή εραστών της αστρολογίας και στοχεύει στην προώθηση μιας αναβαθμισμένης και προσαρμοσμένης στις σύγχρονες ανάγκες Αστρολογίας.

    Ως φορέας πανελλήνιου ενδιαφέροντος έχει ως κύριο σκοπό την ενίσχυση και εξάπλωση της αστρολογικής παιδείας. Έχει επίσης την ανεξαρτησία να διαπραγματεύεται προβλήματα της Ελληνικής Αστρολογίας στην ολότητα τους,/σφαιρικά, μακριά από οποιαδήποτε τοπικά ή κλαδικά συμφέροντα και να την προασπίζεται, όποτε κριθεί σκόπιμο.

    Οι πρωτοβουλίες του καλύπτουν ένα εκτεταμένο πρόγραμμα συστηματικών προσπαθειών, που συμβάλλουν στην ανάπτυξη της Αστρολογίας στην Ελλάδα, είτε με τη μελέτη και υπόδειξη των σωστών κατευθύνσεων, είτε με τη σωστή επιμόρφωση και εξειδίκευση στελεχών σε σύγχρονες γνώσεις, είτε με την επιμόρφωση του κοινού.
    Σε αυτήν την κατεύθυνση, ο σύλλογος έχει την βούληση να διοργανώσει εκδηλώσεις και σεμινάρια σε όλη την Ελλάδα, αρχής γενομένης από το πρώτο Συνέδριο Ελλήνων αστρολόγων που είναι προγραμματισμένο για τον προσεχή Νοέμβριο με μια πραγματικά πλούσια όσο και πρωτότυπη θεματολογία.

    Επίσης στο πλαίσιο δράσης του «Πάμε Αστρολογία» συμπεριλαμβάνεται και η πρόταση -«σπίθα» του Μιχάλη Ντζιβανάκη να αναδειχθεί το 2012 ως «Έτος Αστρολογίας», με βασικούς άξονες την σύνδεση της Αστρολογίας με τις Επιστήμες, τις Τέχνες, την Φιλοσοφία, την Ψυχολογία αλλά και την ...αμείλικτη καθημερινότητα μας.

    Άμεσα θα λειτουργήσει και το blog Πάμε αστρολογία , όπου θα ανακοινώνονται οι πρωτοβουλίες του συλλόγου.
    Τα μέλη του «Πάμε Αστρολογία» θα έχουν γενναία έκπτωση στα πολλά-πολλά σεμινάρια που προτίθεται να διοργανώσει σε όλες τις πόλεις και τους μεγάλους δήμους της χώρας, οπότε όσοι πιστοί ...προσέλθετε!
    Ανάμεσα στα ιδρυτικά μέλη συμπεριλαμβάνονται γνωστά ονόματα του χώρου όσο και αφανείς εργάτες ή φίλοι της Αστρολογίας.
    Για την Ιστορία, οι υπογραφές «έπεσαν» στο σπίτι της Σμάρως Σωτηράκη στο Μαρούσι και τα ιδρυτικά μέλη είναι με αλφαβητική σειρά:
    Αλεξοπούλου Τίνα, Άρχος Χρήστος, Βασιλάκος Γιώργος, Βατικιώτη Ελίνα, Βλαχοπούλου Κωνσταντίνα, Γαλανού Μαίρη, Ζαχαριάδου Εβίτα, Ζαχαριάδου Τίνα, Κλάδη Νάνα, Κόντη Βασιλική, Κορωνάκης Δημήτρης, Κουρή Στέλλα, Ματσώτας Θανάσης, Μπαρδόπουλος Γιάννης, , Μπήλιου Άση, Παΐζης Χρήστος, Πανόπουλος Γιώργος, Παπασταύρου Λίντα, Παντελίδης Μιχάλης, Πάτζαλη Ματίνα, Πέτσιος Άγγελος, Ριζόπουλος Γιάννης, Ρούσσης Χρήστος, Σαλωνίκη Κατερίνα, Σαραντίδη Ελένη, Σιμαντώφ Ιωσήφ, Σχοινιωτάκη Βαρβάρα, Σωτηράκη Σμάρω, Τσαβδαρή Ελίνα και Χριστοδουλή Ολυμπία

    Συμμετέχουν επίσης παρότι για διάφορους λόγους δεν μπόρεσαν να παρευρεθούν
    Κονδύλης Κώστας, Ottinger Karl-Heinz και Τζιτζίνιας Γιάννης, από την Αθήνα
    Ελευθεριάδης Πέτρος από την Θεσσαλονίκη
    Κάτσικα Λίλλυ από το Ηράκλειο
    Κολιοπάνου Ρένα από την Άρτα
    Κωτούλα Θεοδοσία από τον Βόλο
    Την ομάδα πρωτοβουλίας στηρίζει και η Κοραλλία Μόζορα από την Κύπρο, ενώ τις θερμές ευχές της και την υποστήριξη της στην όλη προσπάθεια διαβίβασε η Γιώτα Καλογερά.
    Και προσωπικά δεν έχω παρά να ευχηθώ «αέρα στα πανιά μας» κι αγάπη -πάντα- στην καρδιά μας!»

    Τελειώνοντας να προσθέσω, πως αν επιθυμείτε να πάρετε πληροφορίες για να συμμετέχετε και εσείς στο Σύλλογο «Πάμε Αστρολογία» μπορείτε να απευθυνθείτε στην γραμματεία, στο τηλέφωνο 213 0142331 στην Κυρία Χριστουδουλή Ολυμπία ή οποία θα σας ενημερώσει και για το πρώτο μας συνέδριο. Επίσης στη σελίδα μας στο face book 2012- ΈΤΟΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ - μπορείτε να πάρετε τις απαραίτητες πληροφορίες.

    Εγώ προσωπικά να ευχηθώ τα καλύτερα στο σύλλογό μας και κάθε επιτυχία στο συνέδριο μας.

    ΥΓ Παρακάτω θα βρείτε το δελτίο τύπου για το πρόγραμμα του συνεδρίου.


    Τίνα Ζαχαριάδου
    Γίνετε φίλοι μας στη νέα μας σελίδα στο Facebook

  2. #2
    ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
    ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ Α’ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΚΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ
    >Πάμε Αστρολογία 1: Αστρολογισμοί πριν το 2012<
    ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ ΠΑΜΕ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΚΟ 2012

    Υπεύθυνη Επικοινωνίας: Ολυμπία Χριστοδουλή
    Τηλ.: 2130142331
    Email: astromovement2012@gmail.com

    Το Α’ Αστρολογικό Συνέδριο του Συλλόγου Πάμε Αστρολογία, «Πάμε Αστρολογία 1: Αστρολογισμοί Πριν το 201» θα λάβει χώρα στις 12 και 13 Νοεμβρίου, στο Συνεδριακό Κέντρο Δαΐς, Τέρμα οδού Σώρου (πλησίον εκπαιδευτηρίων Δούκα), οδός Μεσογείων 151, 151 26 Παράδεισος Αμαρουσίου.
    Το συνέδριο θα ξεκινήσει με σειρά ομιλιών και θα καταλήξει και τις δύο ημέρες σε πάνελ πάνω στα επίμαχα θέματα 2012-Αλήθειες και Ψέματα και Ελλάδα: Ώρα Μηδέν. Κατά την διάρκεια του συνεδρίου θα γίνει μεταξύ άλλων, ζωντανή σύνδεση με αντίστοιχες ομάδες σε Αμερική και Αυστραλία.
    Η τιμή του εισιτηρίου είναι 80 ευρώ και για τις 2 ημέρες και περιλαμβάνει την παρακολούθηση των ομιλιών και των πάνελ, καφέ και ελαφρύ γεύμα. Ta oμαδικά εισιτήρια (σχολές) κοστίζουν 60 ευρώ.

    Οι νέοι έως 25 ετών δικαιούνται έκπτωση 50% με επίδειξη της ταυτότητας τους. Οι φοιτητές δικαιούνται έκπτωση 50% με επίδειξη της φοιτητικής τους ταυτότητας.
    Προκράτηση εισιτηρίων:
    Για τις προκρατήσεις μέχρι 31 Οκτωβρίου το κόστος είναι 80 ευρώ και για τις δύο ημέρες. Μετά από τις 31/10 το κόστος είναι 50 ευρώ ανά ημέρα.
    Τηλ.: 2130142331, 6955809976
    Email: astromovement2012@gmail.com
    Τραπεζικός λογαριασμός: Alpha Bank 261-002101-141315
    Επισυνάπτεται το αναλυτικό πρόγραμμα του Συνεδρίου.

    ----------
    O Σύλλογος Πάμε Αστρολογία είναι μία ομάδα Ελλήνων Αστρολόγων αλλά και απλών μελετητών της αστρολογίας που πήρε την πρωτοβουλία να ανακηρύξει το έτος 2012 ως Έτος Αστρολογίας. Πρόκειται για μια κίνηση η οποία ξεκίνησε με αφορμή την έως τώρα αντιμετώπιση του 2012 ως πρόσφορο πεδίο για την διάδοση καταστροφολογίας και στοχεύει στην αντιμετώπιση του φαινομένου μέσα από την αποκατάσταση της ορθής λειτουργίας της Αστρολογίας και την προώθηση μιας αναβαθμισμένης μορφής της.
    ----------

    Ομάδα Facebook «2012-Έτος Αστρολογίας»: Ομάδα 2012-Έτος Αστρολογίας
    Σελίδα Facebook «2012-Έτος Αστρολογίας»: 2012-Έτος Αστρολογίας
    Κανάλι YouTube: astromovement's Channel - YouTube
    Γίνετε φίλοι μας στη νέα μας σελίδα στο Facebook

  3. #3
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Σωκράτης
    Location
    Περιστέρι
    Posts
    4,097
    Δεν θα σχολίαζα καθόλου την παραπάνω κίνηση της οποίας τα ποστ και θα κλειδωθούν διότι προσφέρονται μόνο για ανάγνωση στον συγκεκριμένο δικτυακό μας τόπο, αλλά θα κάνω κάποιες μικρές επισημάνσεις αισθονόμενος τεράστια ευθύνη απέναντι στις χιλιάδες των μελών του myHoroscope, του πρώτου αστρολογικού ιστοτόπου που ξεκινώντας πριν 7,5 χρόνια φέρνει ουσιαστικά την αστρολογία στην πατρίδα μας στον διαδίκτυο.

    Προσωπικά, ενημερώθηκα για την κίνηση πριν 3 ημέρες από τις κυρίες Εβίτα Ζαχαριάδου και Τίνα Ζαχαριάδου, αν και αναφέρεται στα παραπάνω κείμενα ότι επαφές και συζητήσεις γίνονταν από το καλοκαίρι.

    Επειδή, τέλος, για τη συμμετοχή στο συνέδριο απαιτούνται χρήματα για εισητήρια, συστήνω τα μέλη μας να μελετήσουν και να ενημερωθούν πιο αναλυτικά πριν προβούν στις όποιες ενέργειές τους.

    Προσωπκή, λεπτομερέστερη άποψη θα καταθέσω και εγώ μέσα στα φόρουμς του myHoroscope και όχι στο facebook εφόσον με τη σειρά μου ενημερωθώ και μελετήσω.


    Σωκράτης Φ. Παπαγεωργίου
    De profundis: Οι ανόητοι λυπούνται για τα λόγια τους και οι σοφοί για την σιωπή τους

    Η νέα σελίδα του myHoroscope στο Facebook

  4. #4
    Join Date
    Sep 2009
    Όνομα:
    Eβίτα
    Posts
    14
    Έτσι για την ιστορία, να ενημερώσω ότι όταν προσκλήθηκα εγώ για να συμμετάσχω, δεν υπήρχε η πρόθεση δημιουργίας συλλόγου, αλλά η δημιουργία ομάδας προώθησης για την ανακήρυξη του 2012 ως αστρολογικό έτος. Η ανάγκη για την δημιουργία του συλλόγου αναβίωσε πολύ αργότερα και η ίδρυσή του, πραγματοποιήθηκε τελικά τόσο αστραπιαία, που ήταν απίστευτο και για μας τους ίδιους... Ήταν απλά, η ώρα του να γίνει...
    Να σας πληροφορήσω και για τα οικονομικά, ότι οι ομιλίες είναι εθελοντικής προσφοράς και κανένας εισηγητής δεν θα αμοιφθεί, το χαμηλότερο εισητήριο καλύπτει μόνο το κόστος φαγητού και το μόνο που αποσκοπεί οικονομικά ό σύλλογος, είναι να καλύψει έστω κάποια από τα έξοδα του συνεδρίου.
    Τα 80 ή και τα 100 ευρώ, ως γνωστόν είναι μια συνηθισμένη αμοιβή για αστρολογικό ραντεβού και μιλάμε για ένα συνέδριο που θα παρουσιάσει πλήθος θεμάτων, απόρροιας πολυετών αστρολογικών ερευνών.
    Φυσικά, όλες οι λεπτομέρειες είναι δημοσιευμένες και θα χαρώ πολύ, να μας τιμήσετε με την παρουσία σας και στο συνέδριο, αλλά και ως μέλη του Α! Ελληνικού Αστρολογικού Συλλόγου, όλοι όσοι αγαπάτε την Αστρολογία.
    ΠΑΜΕ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ, εσείς θα έρθετε?

  5. #5
    Join Date
    Sep 2009
    Όνομα:
    Eβίτα
    Posts
    14
    Από σήμερα Παρασκευή, το Σάββατο και την Κυριακή, η ομάδα του Πάμε Αστρολογία" φιλοξενείται στο Περίπτερο Α12 του ΕΚΕΠ στην Μεταμόρφωση. Θα χαρούμε να μας επισκεφθείτε και να γνωριστούμε καλύτερα!

    Ανά μία ώρα, υπάρχει και δωρεάν μεταφορά με πούλμαν... ενημερωθείτε από το σύνδεμο.

    http://www.anthropolis.gr/download/Invitation.pdf

    Anthropolis - Εναλλακτικές Θεραπείες - Προϊόντα Υγείας & Ευεξίας

  6. #6
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    Ελένη
    Location
    Κυκλαδονήσι
    Posts
    396
    Να κάνω μια παρατήρηση!
    Είδα το πρόγραμμα με τους εισηγητές και τα θέματα που θα αναλύσει ο καθένας τους.
    Πιστεύω ορισμένα είναι αρκετά προχωρημένα και δεν είναι δυνατόν να τα παρακολουθήσει ένα άτομο με βασικές γνώσεις αστρολογίας.
    Πιστεύω απευθύνεται σε καλούς γνώστες της αστρολογίας.
    Σε ποιάν έκσταση απάνω, σε χορό μαγικό
    μπορεί ένα τέτοιο πλάσμα να γεννήθηκε
    Από ποιο μακρινό αστέρι είναι το φως
    που μες στα δυο της μάτια πήγε κρύφτηκε
    κι εγώ ο τυχερός που το Άχει δει
    http://www.youtube.com/watch?v=EviXPZiEKH0

  7. #7
    Join Date
    Sep 2009
    Όνομα:
    Eβίτα
    Posts
    14
    Σίγουρα τα θέματα δεν απευθύνονται στο ευρύ κοινό, απετθύνονται όμως σε όσους αγαπούν κι ερευνούν το αντικείμενο, κατέχοντας όλες τις βασικές γνώσεις.
    Απλά αυτές οι βασικές γνώσεις, χρησιμοποιούνται με διάφορες τεχνικές και μεθοδολογίες, κάτι που αφορά όλους τους σπουδαστές.

  8. #8
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022
    Αριδήλη μου, όπως σου έγραψε και η Εβίτα το συνέδριο δεν απευθύνεται στο κοινό που ενδιαφέρεται να μάθει το μέλλον του αλλά στους μελετητές της Αστρολογίας που κατέχουν τις βασικές γνώσεις αστρολογίας. Το συνέδριο όπως διάβασες ξεκινά με τις τεχνικές της συναστρίας. Η τεχνικές της ουσιαστικά θα συζητηθούν μέσω πάνελ 5 ή 6 ατόμων. Στο συγκεκριμένο πάνελ, καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα βρίσκομαι κι εγώ. Η συζήτηση είναι ομαδική και το κοινό θα μπορεί να θέσει τις απορίες του. Τώρα για εκείνους που φοβούνται πως ίσως τα θέματα είναι για προχωρημένους να πω τα εξής κατόπιν δικής μου πρωτοβουλίας (αυτό το λέω σε περίπτωση που ξεχάσω να αναφερθώ σε κάποιο από τα θέματα του συνεδρίου).

    Το θέμα της Κωνσταντίνας Βλαχοπούλου και του Γιώργου Βουζουλίδη συνδέει την αστρολογία και την τέχνη της με το σωματικό, διανοητικό, συναισθηματικό και πνευματικό επίπεδο. Πολλά άρθρα έχουν κυκλοφορήσει με παρόμοια θέματα και τα έχετε αγκαλιάσει τα απλά μέλη μέσα στο φόρουμ.

    Η χρηματιστηριακή αστρολογία απευθύνεται όχι στο άσχετο από αστρολογικές γνώσεις κοινό που επιθυμεί να αγοράσει/πουλήσει μετοχές αλλά στους μελετητές της αστρολογίας που θέλουν να συνδυάσουν την τέχνη της με το χρηματιστήριο και τον οικονομικό τομέα ειδικότερα.

    Η Ουράνιαν, απευθύνεται σε εκείνους που μελετούν τους υποθετικούς πλανήτες αλλά και σε όλους εμάς (μαζί κι εγώ) που δεν της έχουμε δώσει την ευκαιρία να «αποδείξει» την εγκυρότητά της.

    Το σύστημα του ανθρώπινου σχεδιασμού είναι ένα νέο σχετικά σύστημα και όπως το έχω καταλάβει τουλάχιστον εγώ (δεν το έχω μελετήσει καθόλου πρέπει να σας πω) είναι μια σύνθεση αστρολογίας με το σύστημα των τσάκρας και της γενετικής μας αποτύπωσης (ότι εννοούν με αυτό) και μας επιτρέπει να εξετάσουμε τα κίνητρα και τις τάσεις που «διευθύνουν» τη ζωή μας ασυνείδητα με σκοπό να κατανοήσουμε αυτό που πραγματικά είμαστε.

    Το θέμα με τίτλο «Ελλάδα ώρα μηδέν» είναι συζήτηση μέσω πάνελ κι ένας από τους ομιλητές θα είναι ο Χρήστος Αρχος.

    Ο τροπικός/ζωδιακός είναι ένα θέμα για το οποίο θα μιλήσει ο Γιάννης Ριζόπουλος κι αν μη τι άλλο στα παλιότερα μέλη είναι γνωστό, αφού έχει παρουσιαστεί εδώ στο φόρουμ και μάλιστα με πολλές αντιδράσεις τόσο από εμένα, όσο την Κοραλλία κι αν θυμάμαι καλά και από τον Ατραπό; Δημήτρη εσύ θα θυμάσαι καλύτερα.

    Για τον Μίτο της Αριάνδης θα μιλήσει η Ελίνα Βατικιώτη και προσωπικά πολύ θα ήθελα να την ακούσω αφού θα συσχετίσει την Αστρολογία με τα χρώματα. Είναι ένα θέμα για το οποίο δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικό ή τουλάχιστον δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει και με ενθουσιασμό περιμένω να το ακούσω.

    Οι εραστές της Ωριαίας Αστρολογίας θα έχουν την ευκαιρία να ακούσουν ενδιαφέροντα πράγματα από την Μαίρη Γαλανού, την μεταφράστρια και εκδότρια του βιβλίου «Εγχειρίδιον Ωριαίας Αστρολογίας» του βραβευμένου John Frawley.

    Όσο για τη Δομοαξονική ερμηνεία των όψεων του Χρήστου Παίζη, νομίζω πως το my horoscope ήταν το 1ο σάιτ που φιλοξένησε άρθρο με το συγκεκριμένο θέμα. Περιληπτικά να πω πως δεν είναι τίποτα περισσότερο από μια προσπάθεια κατηγοριοποίησης των όψεων σε ομάδες ανάλογα με τον άξονα που συγκροτούν δυο πλανήτες. Είναι μια μέθοδος την οποία έχω διδαχτεί και ομολογώ πως είναι αρκετά ενδιαφέρουσα.

    Ένα άλλο ενδιαφέρον θέμα το οποίο επίσης έχει συζητηθεί στο φόρουμ είναι οι σεισμοί και η σύνδεση τους με την αστρολογία.

    Οι φίλοι της εξελικτικής αστρολογίας θα έχουν την ευκαιρία να ακούσουν για την ψυχή και τους νόμους που τη διέπουν με σκοπό την κατανόηση της.

    Οσο για την «καταστροφολογία» και τα δεινά που μας περιμένουν το 2012 θα μας μιλήσει η Σμάρω η Σωτηράκη ενώ μέσω πάνελ θα γίνει συζήτηση με το κοινό για το ίδιο ακριβώς θέμα. Στο συγκεκριμένο πάνελ θα είναι ο Κώστας Λεφάκης μαζί με τους υπόλοιπους συνομιλητές.

    Πράγματι λοιπόν το συνέδριο δεν είναι για το ευρύ κοινό και για όσους περιμένουν να ακούσουν το ζώδιο τους από τις τηλεοπτικές εκπομπές, όμως για τους λάτρεις της αστρολογίας και όχι για τους ειδήμονες του είδους, νομίζω πως είναι ιδανικό. Επίσης πιστεύω πως είναι μια ευκαιρία να δώσετε ψήφο εμπιστοσύνης στους Έλληνες αστρολόγους που τα τελευταία χρόνια πασχίζουν να αποδείξουν πως αστρολογία δεν είναι ούτε η χαρτομαντεία, ούτε το φλυτζάνι του καφέ αλλά ούτε οι προβλέψεις του ηλιακού μας ζωδίου.

    Όσο για το κόστος επειδή έχουν ειπωθεί πολλά στον ηλεκτρονικό τύπο γενικότερα, νομίζω πως αξίζει να ψάξετε πάλι μέσω του ηλεκτρονικού τύπου, να δείτε πόσο στοιχίζει ένα συνέδριο στο εξωτερικό ή μια συνεδρία 2 ωρών με αστρολόγο στο γραφείο του και να κάνετε τις απαραίτητες συγκρίσεις. Επιπλέον όλοι οι μαθητές/σπουδαστές της αστρολογίας αλλά και οι κάτω των 25 ετών, έχουν μεγάλες μειώσεις στο εισιτήριο. Κλείνοντας θα ήθελα να πω, πως πριν απορρίψετε την οποιαδήποτε συμμετοχή σας τόσο στο σύλλογο όσο και στο συνέδριο, να αναλογιστείτε τι ακριβώς είναι αυτό που θέλετε από την αστρολογία και τους αστρολόγους στην Ελλάδα και ύστερα να αποφασίσετε.
    Last edited by Τίνα Ζαχαριάδου; 05-11-2011 at 10:11 PM.

  9. #9
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Σωκράτης
    Location
    Περιστέρι
    Posts
    4,097
    Αν μου επιτρέπεις Τίνα να εκφράσω την έντονη διαφωνία μου, προς το παρόν, μόνο σε αυτό.

    να δώσετε ψήφο εμπιστοσύνης στους Έλληνες αστρολόγους που τα τελευταία χρόνια πασχίζουν να αποδείξουν πως αστρολογία δεν είναι ούτε η χαρτομαντεία, ούτε το φλυτζάνι του καφέ αλλά ούτε οι προβλέψεις του ηλιακού μας ζωδίου.

    Υπάρχει κάποιο κείμενο δημοσιευμένο να το διαβάσουμε και εμείς; Πότε προσπάθησαν οι Έλληνες αστρολόγοι, να αποδείξουν την μπορουρδολογία των γενικών προβλέψεων και δη των ημερήσιων;

    03-10-2008
    Τέλος στις Ημερήσιες προβλέψεις


    Να πάμε και λίγο πιο πίσω;

    20-09-2006

    Κάλεσμα - πρόσκληση στους Έλληνες αστρολόγους


    Θα επανέλθω όταν θεωρήσω σκόπιμο και μάλιστα έχω σκοπό να στείλω τα παραπάνω κείμενα στους σύνεδρους για να αναλάβουν πρωτοβουλία έχοντας στα χέρια τους ντοκουμέντα.
    Επιτέλους το απόστημα πρέπει να σπάσει και το myhoroscope και τολμά και έχει μάθει να συγχωρεί.
    De profundis: Οι ανόητοι λυπούνται για τα λόγια τους και οι σοφοί για την σιωπή τους

    Η νέα σελίδα του myHoroscope στο Facebook

  10. #10
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022
    Σωκράτη μου φυσικά και σου επιτρέπω αν και στο τρυπάκι που θέλεις να με βάλεις δεν θα ήθελα καθόλου να μπω. Γνωρίζεις πολύ καλά πως αν όχι όλοι οι περισσότεροι αστρολόγοι διαρκώς διατυμπανίζουμε πως η αστρολογία είναι κάτι πολύ περισσότερο από αυτό που πιστεύει ο κόσμος.

    Το αν υπάρχει κείμενο ή όχι δεν μπορώ να το ξέρω καθώς γνωρίζεις πως η περιήγηση μου στο ίντερνετ είναι περιορισμένη. Ωστόσο δεν πιστεύω πως υπάρχει κάποιο κείμενο που να υποστηρίζει την μπουρδολογία των ημερήσιων πρόβλεψεων έτσι όπως το θέτεις. Αν εννοείς τις ημερήσιες προβλέψεις που υπάρχουν στα διάφορα σάιτ και περιοδικά, θα μου επιτρέψεις να σου πω, πως λόγω εμπορικότητας δίνουν στο κοινό αυτό που ζητά κι αυτό το ξέρουμε πολύ καλά.

    Όταν ένας αστρολόγος αμοίβεται και ζει από το επάγγελμα το συγκεκριμένο, ξέρεις καλύτερα από εμένα πως θα γράψει ημερήσιες αν δεν θέλει να πεινάσει. Ή μήπως σε άλλα επαγγέλματα, άριστοι επαγγελματίες δεν κάνουν αυτό που θα ζητήσει το αφεντικό; Αλλά στην αστρολογία έχουμε μάθει να τα κριτικάρουμε όλα επειδή δεν συγκαταλέγεται στις επιστήμες ή επειδή δεν είναι επίσημα αναγνωρισμένη τέχνη. Δεν είδα ποτέ να βγάλει κανείς άκρη για τις ρεμούλες των γιατρών, των δικηγόρων κτλ. και στον δικό μας χώρο δεν προλαβαίνουμε να ανοίξουμε το στόμα μας και πάμε να φάμε τα λεφτά του κοσμάκη και μας κράζουν από παντού. Λαμόγια υπάρχουν παντού, φυσικά και στον χώρο μας αλλά πλέον εγώ προσωπικά δεν ανέχομαι να με βάζουν στο ίδιο καζάνι γιατί τόλμησα να κάνω την τέχνη που αγαπώ επάγγελμα, γι αυτό και χάιρομαι που ιδρύθηκε σύλλογος για να σπάσει όπως λες και εσύ το απόστημα.

    Οσο για το λινκ που έβαλες με τις ημερήσιες, μπράβο σου και μαγκιά σου, είναι ευρέως γνωστό πως εδώ κυριαρχεί η ποιότητα και όχι η εμπορικότητα γι αυτό και δεν καταλαβαίνω τον παραλληλισμό.

    Για το άλλο το λινκ όμως που έβαλες θα μου επιτρέψεις να το σχολιάσω όταν θα έχω χρόνο να ασχοληθώ μαζί του αν και ξέρεις πολύ καλά ότι το 2006 δεν είχα καμία επαγγελματική σχέση με το αντικείμενο παρά μόνο ερασιτεχνική και φυσικά ούτε με το ίντερνετ που δεν γνώριζα καν τι είναι, πόσο μάλλον για την πρόσκληση σε Έλληνες Αστρολόγους και την όποια απάντηση και στάση τους.

    Θα επανέλθω όταν θεωρήσω σκόπιμο και μάλιστα έχω σκοπό να στείλω τα παραπάνω κείμενα στους σύνεδρους για να αναλάβουν πρωτοβουλία έχοντας στα χέρια τους ντοκουμέντα.
    Επιτέλους το απόστημα πρέπει να σπάσει και το myhoroscope και τολμά και έχει μάθει να συγχωρεί.


    Εδώ δε, ομολογώ πως δεν κατάλαβα καθόλου τι εννοείς. Ποιούς σύνδεσμους, ποια ντοκουμέντα και τι πρωτοβουλία να αναλάβουν και ποιοί;
    Συγνώμη αλλά δεν το τσάκωσα το τελευταίο.
    Last edited by Τίνα Ζαχαριάδου; 06-11-2011 at 01:29 AM.

 

 
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads