s
Επίπεδα προβολών και Κάρμα
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Results 1 to 1 of 1
  1. #1

    Επίπεδα προβολών και Κάρμα

    Η προβολή είναι ένας ψυχολογικός μηχανισμός που γίνεται ασυνείδητα, χωρίς να το καταλαβαίνουμε. Όλοι μας προβάλουμε στους άλλους τα κομμάτια εκείνα του εαυτού μας που δεν κατέχουμε, που τα αποφεύγουμε και που αρνιόμαστε ότι τα έχουμε. Γνωρίζουμε και σχετιζόμαστε με ανθρώπους, οι οποίοι εκφράζουν τα χαρακτηριστικά αυτά. Οι άλλοι λειτουργούν σαν καθρέφτες (όπως κι εμείς γι αυτούς), για να μας δείξουν τα κομμάτια εκείνα του εαυτού μας που έχουμε αποφύγει, όλα όσα θα έπρεπε να εκφράσουμε και να αναπτύξουμε.
    Όταν κάποιος ή κάτι σας εκνευρίζει και σας κάνει να θυμώνετε, όταν κάποιος σας πατάει τα κουμπιά και σας κάνει να βγείτε εκτός εαυτού, στην πραγματικότητα σας δείχνει κάποιο κρυμμένο κομμάτι του εαυτού σας, που επιμελώς έχετε αποφύγει να δείτε, ή απλά ένα κομμάτι του εαυτού σας που έχετε παραμελήσει και θα πρέπει να αναπτύξετε.

    Υπάρχουν τρία επίπεδα προβολών, όσον αφορά το βαθμό δυσκολίας αναγνώρισης - αποδοχής τους. Είναι το λεγόμενο Κάρμα που έχουμε με τους ανθρώπους με τους οποίους σχετιζόμαστε.

    1ο επίπεδο:
    Μέγιστος βαθμός δυσκολίας στην αναγνώριση-αποδοχή

    - Γονείς
    - Παππούδες
    - Παιδιά
    - Σύζυγος - Κάθε ερωτικός σύντροφος περιστασιακός και μη, καθώς και όλοι-όλες οι πρώην.
    - Αδέρφια
    - Θείοι - Θείες
    - Κοντινοί φίλοι

    2ο επίπεδο:
    Μεγάλος βαθμός δυσκολίας στην αναγνώριση - αποδοχή

    - Συγκάτοικοι
    - Φίλοι
    - Συνάδελφοι-συνεργάτες
    - Δάσκαλοι
    - Γείτονες
    - Ξαδέρφια

    3ο επίπεδο:
    Μέτριος βαθμός δυσκολίας στην αναγνώριση - αποδοχή

    - Ένας άνθρωπος στον δρόμο
    - Οι ταξιτζήδες
    - Ένας υπάλληλος
    - Ένας τηλεπαρουσιαστής
    - Ένα δημόσιο πρόσωπο
    - Όλα τα υπόλοιπα και οι υπόλοιποι-ες.

    Σημείωση: Ο βαθμός δυσκολίας κυμαίνεται στα τρία επίπεδα, αλλά πάντα προς το δυσκολότερο. Έτσι μπορούμε να έχουμε μέγιστο βαθμό δυσκολίας στην αναγνώριση στο 3ο επίπεδο, αλλά ποτέ μέτριο βαθμό δυσκολίας στο 1ο επίπεδο.


    ΜΕΘΟΔΟΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΣ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

    Προβολή έχουμε:
    1. Όταν κάτι ή κάποιος σας εκνευρίζει ή σας κάνει να θυμώνετε.
      πχ Δείξε επιτέλους λίγο συναίσθημα = Είμαι ο ίδιος απόμακρος
    2. Όταν αντιστέκεστε σε κάτι, πρόσωπο ή ιδέα: « Εγώ δεν αντιδρώ έτσι, εγώ δεν είμαι έτσι».
      πχ. Πολλοί αριστεροί είναι δεξιότεροι των δεξιών.
    3. Όταν κριτικάρετε ή κατηγορείτε κάποιον ή κάτι, ή όταν απλώς σκέφτεστε κάτι αρνητικό για κάποιον ή κάτι.
      πχ. Είσαι ανεύθυνη = Είμαι ανεύθυνος.
    4. Όταν ζηλεύετε ή απλώς θαυμάζετε κάποιον για μια του ικανότητα ή χαρακτηριστικό ( αχ , γιατί να μην ήμουν έτσι!)
      πχ. Αν, ήμουν πλούσιος = Έχετε την ικανότητα να γίνετε.
    5. Όταν παραπονιέστε γιατί οι άλλοι σας φέρονται έτσι, ή για το γιατί είναι έτσι.
      πχ. Πατά επί πτωμάτων για ν' ανέβει = Λατρεύετε την εξουσία
    6. Όταν λυπάστε κάποιον, ή στενοχωριέστε για τη κατάστασή του ( αχ, δεν θέλω να σε βλέπω να υποφέρεις ).
      πχ. Πω- πω η καημένη η κουμπάρα που χωρίζει = Έχω πρόβλημα στο γάμο μου.

    ΚΑΝΟΝΑΣ: Όταν είστε 100 % σίγουροι ότι δεν είστε όπως ο άλλος, τότε 100 % είστε ακριβώς οι ίδιοι.
    Πχ.
    - Δεν είμαι κακό παιδί = Είστε κακό παιδί
    - Δεν είμαι οξύθυμη = Είστε έτοιμη να τον σπάσετε στο ξύλο
    - Δεν είμαι συντηρητική = Αν είστε λέει!
    - Δεν είμαι ζηλιάρα = Κούνια που σας κούναγε.
    - Δεν είμαι υπερβλημένη = Ναι, είστε ανυπέρβλητη.
    Κλπ. Κλπ

    ΚΑΝΟΝΑΣ Νο2: Η εταιρία μας «ΠΡΟΒΟΛΕΣ ΑΕ» είναι ανοιχτά κάθε μέρα 24 ώρες το 24ωρο(Κυριακές- Αργίες ανοιχτά επίσης) κι ένας υπάλληλός μας βρίσκεται πάντα δίπλα σας για να σας εξυπηρετήσει.

    Εν κατακλείδι:
    «Αυτό που νόμιζα ότι ήσουν εσύ, στην πραγματικότητα ήμουν εγώ και πάλι εγώ»

    ΜΗ ΒΙΑΖΕΣΤΕ, ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ
    Ωραία όλα αυτά, αλλά εγώ δεν θέλω να πάρω τις προβολές μου πίσω. ’σε τους άλλους να παιδεύονται. Εγώ θα πάθω τίποτα;
    ΑΠΑΝΤΗΣΗ:
    Εκτός του ότι θα καίγεστε αιώνια στη κόλαση, σε καζάνια με λιωμένο χοιρινό λίπος, ενώ συγχρόνως θα σας διαβάζουν αποσπάσματα από το Cosmopolitan, υπάρχουν κι άλλες πιο γήινες συνέπειες:
    Ανάλογα με το εξελικτικό στάδιο που βρίσκεστε.

    Υπάρχουν αυτοί που θέλουν δε θέλουν, όσο κι αν αντιστέκονται, αναγκάζονται από τα γεγονότα να πάρουν κάποιες από τις προβολές τους πίσω. Όσο περισσότερο αντιστέκονται, τόσο τα γεγονότα γίνονται χειρότερα και δυσκολότερα καθώς περνάνε τα χρόνια, συνήθως στην επόμενη διέλευση του Πλούτωνα. Πεθαίνουν συνήθως στην εντατική, ή σε κάποιο ερημικό γκρεμό (8%).

    Μετά υπάρχουν κι αυτοί που ξέρουν ότι κάτι δεν πάει καλά, που πέφτουν πάντα πάνω στους ίδιους ανθρώπους και καταστάσεις, αλλά δεν αλλάζουν, παρά ζουν μια μίζερη ζωή με τις περιστασιακές κρίσεις της, κατηγορώντας μονίμως τους άλλους για ότι στραβό πάει στη ζωή τους. Πεθαίνουν συνήθως πικραμένοι (80 %).

    Υπάρχουν τέλος κι αυτοί που εξελίσσονται με πιο αργούς ρυθμούς, που δείχνει να μην τους ενοχλεί το ζήτημα, που φαίνονται ή είναι επιτυχημένοι και που έχουν πάρει ελάχιστες προβολές πίσω. Οι άλλοι είναι άλλοι κι αυτοί οι εαυτός τους. Υπάρχει μόνο ένα μικρό πρόβλημα. Κάποιο όνειρό τους, κάποια κρυφή επιθυμία ή ανάγκη, είτε είναι υλική , είτε συναισθηματική φαίνεται να μην πραγματοποιείται ποτέ. Βαθιά μέσα τους κάτι λείπει. Υπάρχει κάτι το ανικανοποίητο. ’λλοι το έχουν προσέξει κι άλλοι πάλι όχι. ’λλοι προσπαθούν να το αγοράσουν κι άλλοι το κυνηγάνε με κάθε τρόπο χωρίς ποτέ να το βρίσκουν. Δεν συμπλήρωσαν ποτέ ολόκληρο το πάζλ. Πεθαίνουν συνήθως πεθαίνοντας (10%).


    (Όταν αργότερα τους ενημερώνει ο ’γιος Πέτρος ότι το παιχνίδι ήταν να παραδώσεις ολόκληρη ψυχή κι όχι μισή, συνήθως ξεσπάνε σε κλάματα τα οποία πέφτουν στη γη υπό τη μορφή βροχής).


    Συγγραφέας: Γιάννης Καλοκύρης
    Μεταφορά: Ομάδα σύνταξης myHoroscope.gr (κατόπιν έγγραφης άδειας του Συγγραφέα)
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	karma.jpg 
Views:	909 
Size:	21.4 KB 
ID:	3092  

 

 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads