s
Ενεργοπίηση γενέθλιου σχηματισμού απο διελευση
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Ενεργοπίηση γενέθλιου σχηματισμού απο διελευση

    Καλησπερα εσε ολους,

    Θα ηθελα να ρωτησω πως μπορεί ένας γενέθλιος σχηματισμός (πχ τριγωνο ή τετράγωνο κλπ) να ενεργοποιηθεί απο καποια διέλεση
    θετοντας ενα τυχαιο παραδειγμα. Εστω ότι έχουμε γενεθλιο τετραγωνο αναμεσα σε Αρη και Αφροδιτη. Τότε αυτο θα ενεργοποιηθει αν:

    1. ο διελαύνον Αρης (και ομοια η διελαν. Αφροδ) κανει τριγωνο, ή τετραγωνο, ή αντιθεση με τον γενέθλιο ¶ρη ή την γενέθλια Αφροδιτη ή και με τους δυο;

    ή και αν

    2. ο διελαύνον Αρης κανει τριγωνο, ή τετραγωνο, ή αντιθεση με την διελαυνουσα Αφροδιτη και αντιστοφα;

    ή

    3. μπορει και ενας τριτος πλανητης να το ενεργοποιησει;(ή οτιδηποτε αλλο)

  2. #2
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    Αθηνα
    Posts
    653

    Re: Ενεργοπίηση γενέθλιου σχηματισμού απο διελευση

    Ενας γενεθλιος σχηματισμος μπορει να ενεργοποιηθει

    Απο την προοδευμενη σεληνη(μερα χρονος)
    Απο οποιοδηποτε <βαρυ πλανητη> σε διελευση και οψη με τον εναν πλανητη που συμμερασχει στον σχηματισμο. (οι οψεις με αυτους τους βαρεις πλανητες εχουν μεγαλη διαρκεια, γι αυτο και δινουμε μεγαλυτερη σημασια απ οτι στην διελευση της σεληνης, του ερμη, αφροδιτη,αρη).

    Απο τον προοδευμενο ηλιο κυριως(σε ολα τα συστηματα προβλεψης)

    Απο προοδευμενη γωνια (των οικων 1ος 4ος 7ος 10ος)(σε ολα τα συστηματα προβλεψης)


    Δεν ειναι μονο τα παραπανω, αλλα ειναι πολυ βασικα.:bigsmile:

  3. #3
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    75

    Re: Ενεργοπίηση γενέθλιου σχηματισμού απο διελευση

    Η αληθεια ειναι οτι και εγω στην αρχη καπως ετσι το ειχα στο μυαλο μου.Μεσω αυτης της αποριας του μελους και της απαντησης savigi το ξεκαθαρισα καλυτερα και εγω και νομιζω οτι πηρα επιτελους μπρος..:wink2:Αυτο φανταζομαι ισχυει και για τα υπολοιπα προγνωστικα συστηματα,ηλιακο τοξο,προοδοι κτλ.Θα αναφερω ενα παραδειγμα δικο μου.Στο ηλιακο τοξο εχω μια οψη ερμη(3ος οικος τοξου) εξαγωνο αρη(12ος γενεθλιο).Τωρα απο την διελευση του κρονου στον 3ο οικο μου βρισκεται σε οψη τετραγωνου με τον αρη μου.Επισης η προοδευτικη σεληνη στον 7ο οικο ειναι σε τριγωνο με αρη εδω και καποιο διαστημα.Δηλαδη αυτη η διελευση κρονου-αρη ενεργοποιει το ηλιακο τοξο και φανταζομαι θα φερει και τα αναλογα πιθανα γεγονοτα.Παλι στο ηλιακο τοξο(εχω κολλησει)εχω μια οψη δια (5ος οικος)εξαγωνο με κρονο(3ος οικος).Αυτη τη στιγμη ο διελαυνων ποσειδωνας βρισκεται σε τριγωνο με τον γενεθλιο κρονο.αρα κατα καποιο τροπο απ οτι καταλαβαινω θα ενεργοποιησει και την οψη του τοξου δια-κρονου.Πιστευω τωρα να το εμπεδωσα σωστα

  4. #4

    Re: Ενεργοπίηση γενέθλιου σχηματισμού απο διελευση

    Αγαπητη sagivi ,
    μιλώντας μονο για διέλευση και αν καταλαβα καλα οι 3 περιπτώσεις που ανεφερα είναι λαθος; Ετσι;
    Οσον αφορα τον βαρυ πλανητη μπορεις να αναφερεις (αν εχεις την διάθεση) ενα παραδειγμα για να γινει πιο κατανοητό;:unsure:

  5. #5
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    Αθηνα
    Posts
    653

    Re: Ενεργοπίηση γενέθλιου σχηματισμού απο διελευση

    Quote Originally Posted by angeo View Post
    Αγαπητη sagivi ,
    μιλώντας μονο για διέλευση και αν καταλαβα καλα οι 3 περιπτώσεις που ανεφερα είναι λαθος; Ετσι;
    Οσον αφορα τον βαρυ πλανητη μπορεις να αναφερεις (αν εχεις την διάθεση) ενα παραδειγμα για να γινει πιο κατανοητό;:unsure:


    Angeo, θα προσπαθησω να στο εξηγησω.

    Βαρεις ονομαζουμε τους πλανητες δια, κρονο, ουρανο, ποσειδωνα και πλουτωνα.
    Εστω οτι, στο γενεθλιο ωροσκοπιο εχεις μια οψη αφροδιτη-αρη, οπως στο παραδειγμα που ανεφερες.
    Εστω οτι ενας απο τους βαρεις πλανητες, σχηματιζει απο διελευση συνοδο η τριγωνο η τετραγωνο
    κ.λ.π με την αφροδιτη. Σ αυτη την περιπτωση, η διαρκεια της οψης μπορει να διαρκεσει απο δεκα περιπου ημερες, μεχρι και πολλους μηνες. Αρα ειναι πολυ πιο πιθανον να βιωσεις ενα γεγονος εξ αιτιας αυτης της οψης.

    Ελπιζω να εγινα καπως πιο σαφης.

    Οχι, δεν εκανες λαθος σε καμμια περιπτωση απο τις τρεις. Ομως, δεν ειναι οι μονες περιπτωσεις που ενεργοποιουνται οι γενεθλιες οψεις κι ας πουμε δεν ειναι οι πιο ισχυρες.

    Σε παλιοτερα αρθρα, θα βρεις πολλα στοιχεια για τις προγνωστικες μεθοδους.:bigsmile:

 

 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads