s
[Συζήτηση] Η σκοτεινή πλευρά των όψεων Σελήνης - Αφροδίτης
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 7 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 1 to 10 of 63
  1. #1
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    23E43, 37N58
    Posts
    2,226

    Η σκοτεινή πλευρά των όψεων Σελήνης - Αφροδίτης

    Πολλά αστρολογικά βιβλία θεωρούν τις όψεις Σελήνης – Αφροδίτη ιδιαίτερα συμπαθείς…απλώς εξαιρετικές. Έχω διαβάσει κάπου, που δεν μπορώ να θυμηθώ πού, ότι αυτή είναι η «βούτυρο στο ψωμί» όψη. Κατά ειρωνικό τρόπο, αυτό μπορεί να μην απέχει πολύ από την πραγματικότητα, τουλάχιστον για τις γυναίκες με αυτές τις όψεις. Ως κάποια που έχει την Αφροδίτη σε σύνοδο με το Δία και την Σελήνη, δεν έχω μόνο επαγγελματική πείρα δουλεύοντας με τις όψεις Σελήνης – Αφροδίτης των άλλων, αλλά έχω επίσης και δραματική προσωπική εμπειρία. Οι όψεις της Σελήνης με την Αφροδίτη έχουν μία χαρακτηριστική σκοτεινή πλευρά η οποία σπανίως αναφέρεται. Έτσι εξηγείται και το ενδιαφέρον μου, στο να επιστήσω την προσοχή στο πώς μπορεί αυτή η όψη να λειτουργήσει με έναν επιβλαβή τρόπο – αλλά παρόλα αυτά με έναν τρόπο που μπορεί να οδηγήσει στην εξέλιξη της Ψυχής – από ότι συνήθως γράφεται για το θέμα αυτό.


    Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: [Μεταφράσεις] Η σκοτεινή πλευρά των όψεων Σελήνης - Αφροδίτης
    Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω πριγκίπισσα!

  2. #2
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Δίπλα σας...
    Posts
    817

    Re: Η σκοτεινή πλευρά των όψεων Σελήνης - Αφροδίτης

    Από τα πιό συγκινητικά άρθρα που διάβασα εδώ μέσα.
    Το θέμα σηκώνει πολλή συζήτηση!
    Συγχαρητήρια και πάλι!
    Τα κορίτσια μου...
    Όλη η ζωή μου..!!!!

  3. #3

    Re: Η σκοτεινή πλευρά των όψεων Σελήνης - Αφροδίτης

    Πολύ ενδιαφέρον άρθρο με γραφή που σε ταξιδεύει!
    Συγχαρητήρια!

  4. #4
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Η σκοτεινή πλευρά των όψεων Σελήνης - Αφροδίτης

    Οι «εύκολες» όψεις όπως το τρίγωνο, το εξάγωνο, το ημί-εξάγωνο, η όψη 72ο και η όψη 144ο μπορεί να αποδειχθούν περισσότερο προκλητικές αν το πρόσωπο με την όψη Σελήνης – Αφροδίτης αποτύχει να αναγνωρίσει το πρόβλημα και ως εκ τούτου ότι χρειάζεται θεραπεία. Μπορεί να θεωρούν την συμπεριφορά τους συνηθισμένη ή «φυσιολογική».

    Μάλιστα.......δηλαδή θα τρελαθούμε εντελώς.
    Όποιος έχει όψη Σελήνης/Αφροδίτης έχει προβλήματα και περισσότερο αυτοί που έχουν θετικές όψεις.
    Συγνώμη αλλά δεν αντιλαμβάνομαι καθόλου τη λογική σχεδόν ολόκληρου του άρθρου. Η έναρξη δε, συνδέει την όψη με τη χιονάτη, περιγράφει τη Σελήνη σαν να περιγράφει κυρίως τον Ποσειδώνα και στην πορεία εμπλέκει τον ¶ρη, για ποιο λόγο; για να αιτιολογηθεί το δάγκωμα του μήλου. Αναρωτιέμαι με ποιο παραμύθι θα συνέδεε τις όψεις Σελήνη/¶ρη.

    Η όλη προσέγγιση του θέματος εμένα προσωπικά μου φαίνεται υπερβολική χωρίς αυτό να σημαίνει πως σε κάποια πράγματα δεν συμφωνώ. Όσον αφορά το βάρος, πράγματι τα άτομα με Σελήνη/Αφροδίτη έχουν πρόβλημα γιατί συνήθως είναι καλο(κακό)μαθημένα. Για παράδειγμα στις θετικές όψεις στις οποίες συμπεριλαμβάνω και τη σύνοδο, οι μητέρες φροντίζουν να μοσχοαναθρεύουν τα παιδιά τους, να μην τους λείψει τίποτα. Στις αρνητικές κάνουν επίσης το ίδιο με τη διαφορά πως γίνονται περισσότερο υπερβολικές εξαιτίας της ανάγκης τους να προφυλλάξουν τα παιδιά τους. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα είτε την ροπή προς την καλοπέραση γενικότερα, είτε διαμάχες που όμως δεν καθιστούν τη σχέση προβληματική με τη μητέρα, τουλάχιστον όχι, χωρίς να υπάρχει εμπλοκή του ¶ρη ή του Κρόνου ή κάποιου άλλου εξωκρόνιου πλανήτη.

    Όσο για τίς αρνητικές όψεις Σελήνης/Αφροδίτης στα γυναικεία ωροσκόπια, υπάρχει σύγκρουση με τη μητέρα γιατί δεν εγκρίνει όχι το ξύπνημα της σεξουαλικότητας της κόρης της αλλά γιατί συνήθως η λαχτάρα για αγάπη και έρωτα, οδηγεί την κόρη σε επιπόλαιες επιλογές, ενίοτε και στην ασωτεία. Ωστόσο όλα αυτά εξαρτώνται και από τις θέσεις των πλανητών. Μια Αφροδίτη για παράδειγμα στον Αιγόκερω και χωρίς την δύσκολη εμπλοκή κάποιων πλανητών, πχ. του Ποσειδώνα, πόσο άσωτη μπορεί να γίνει.

    Σε αντρικά ωροσκόπια, όσοι από εσάς έχετε στον χάρτη σας τη συγκεκριμένη όψη, μην περιμένετε η μητέρα σας να ενθουσιαστεί από τις επιλογές σας στον τομέα των αισθηματικών. Το πιθανότερο είναι να θέλει να σας έχει όλη την ημέρα σ' ένα κρεββάτι για να μπορεί να σας ταίζει με φαγητό φτιαγμένο από τα χεράκια της. Το πόσο όμως θα ανακατευτεί ή όχι στα αισθηματικά σας εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

    Τελειώνοντας να πω, πως μάλλον ανήκω στην κατηγορία αυτών που θεωρούν τις όψεις της Σελήνη με την Αφροδίτη, όχι καταστροφικές αλλά "βούτηρο στο ψωμί"

    Παρόλο που η γραφή μου άρεσε πάρα πολύ, την ανάλυση την βρήκα too mach.

    ΥΓ Ευτυχώς που γαλουχήθηκα με πολύ αγάπη από τη μητέρα μου διαφορετικά με σύνοδο Σελήνης/Αφροδίτης μάλλον θα έμοιαζα με ντουλάπα.

  5. #5

    Re: Η σκοτεινή πλευρά των όψεων Σελήνης - Αφροδίτης

    Θα συμφωνησω απολυτα με την κ. Ζαχαριαδου. Αν και εχω οψη σεληνης τετραγωνο με αφροδιτη δεν αισθανθηκα ποτε το δηλητηριο απο το δαγκωμα του μηλου!!!!Με την μητερα μου εχω πολυ καλες σχεσεις-με τις οποιες προστριβες μας -οπως ολοι αλλωστε !ουτε ποτε αντιμετωπισα ιδιαιτερο προβλημα βαρους!Πιστευω πως οι οψεις σεληνης-πλουτωνα ειναι πολυ πιο καταλυτικες για τις σχεσεις μανας-κορης απο οποιαδηποτε αλλη οψη καθως και οι οψεις που κανει ο κυβερνητης του 4 οικου.Θα ηθελα πολυ να ακουσω την γνωμη και αλλων περισσοτερο ενημερωμενων απο μενα. Σας ευχαριστω θερμα!!!

  6. #6
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Η σκοτεινή πλευρά των όψεων Σελήνης - Αφροδίτης

    Υποθέτω ότι το άρθρο γράφτηκε από την σκοπιά της απομυθοποίησης του συγκεκριμένου συνδυασμού και νομίζω με αυτήν την οπτική πρέπει να διαβαστεί. Φυσικά το κάθε στοιχείο του χάρτη έχει τη θετική και αρνητική πλευρά του. Έτσι ευτυχώς που η Τίνα αποκατέστησε την τάξη.

    Πάντως Τίνα βλέπω ότι συμφωνείς με τη συγγραφέα πως σε ωροσκόπια αντρών, ο συνδυασμός αυτός είναι προβληματικός. Εκεί το «βούτυρο στο ψωμί» είναι μόνο από τα χέρια της μαμάς;:sad2:

  7. #7

    Re: Η σκοτεινή πλευρά των όψεων Σελήνης - Αφροδίτης

    Έχω διαπιστώσει αρκετές φορές σε χάρτες αντρών και γυναικών με αυτές τις όψεις τα προβλήματα που περιγράφει το άρθρο. Έτσι, σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τις θέσεις του άρθρου. Συμφωνώ όμως με την Τίνα ότι στις θετικές όψεις Αφροδίτης/Σελήνης δεν ισχύουν τα προβλήματα αυτά και συμφωνώ επίσης ότι η σύνοδος Αφροδίτης/Σελήνης είναι θετική όψη.

  8. #8
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Η σκοτεινή πλευρά των όψεων Σελήνης - Αφροδίτης

    Όχι Δημήτρη δεν θεωρώ τόσο προβληματικό αυτό τον συνδυασμό ούτε στα αντρικά ωροσκόπια. Πιστεύω ότι ο όρος "προβληματικός" με το "δημιουργούνται προβλήματα" έχει μεγάλη διαφορά. Για να χαρακτηρίσω προβληματική την σχέση με τη μητέρα θα πρέπει η Σελήνη να βάλλεται κι από αλλού, μια σκέτη Σελήνη/Αφροδίτη δεν φέρνει την καταστροφή. Γι αυτό έγραψα πως "Το πόσο όμως θα ανακατευτεί ή όχι στα αισθηματικά σας εξαρτάται από πολλούς παράγοντες." Όσο για το "βούτηρο στο ψωμί" δεν είναι απαραίτητο να έχει ένας άντρας δύσκολη όψη Σελήνης/Αφροδίτης για να είναι από τα χέρια της μανούλας και μια Σελήνη στον Ταύρο είναι αρκετή από μόνη της :bigsmile:.

    ΥΓ 1. Πες μου ότι δεν έχεις δύσκολη όψη Σελήνης/Αφροδίτης :embarrest

    ΥΓ 2. Εχτές ο μικρός μου ο γιος με Σελήνη στον Ταύρο και σε εξάγωνο με την Αφροδίτη από τον Καρκίνο, μου δήλωσε πως δεν θα ξαναφαει στον παιδικό σταθμό, γιατί τα φαγητά δεν είναι δικά μου. Όταν του απάντησα ότι τότε θα μένει νηστικός, η μάσα υπερίσχυσε και μου απάντησε ότι θα τρώει αλλά όχι όλα τα φαγητά.

  9. #9
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Δίπλα σας...
    Posts
    817

    Re: Η σκοτεινή πλευρά των όψεων Σελήνης - Αφροδίτης

    Όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ, το θέμα σηκώνει πολλή συζήτηση και δεν μπορώ να αγνοήσω τα σχόλια των μελών - αστρολόγων.

    Τίνα,
    Όπως αναφέρθηκε στο άρθρο, και όπως σωστά επισήμανες, μια καλή όψη από μόνη της, δεν μπορεί να είναι "προκλητική και δύσκολη".
    Πολλώ μάλλον, αν στο τρίγωνο Σελήνης/Αφροδίτης συμμετέχει ΄Αρης, Κρόνος, και Ποσειδώνας και φτιάχνουν ένα Μεγάλο Τρίγωνο. Με αυτό το σχηματισμό γεννήθηκα.
    Η Σελήνη με τον Ποσειδώνα στον Τοξότη, ο Αρης με την Αφροδίτη σε σύνοδο στον Κριό, και ο Κρόνος στο Λιοντάρι, στη δεδομένη περίπτωση, ανταποκρίθηκαν αρκετά στον πυρήνα του άρθρου.

    Η μαμά μου, με τετράγωνο Αφροδίτης στις 28ο του Ζυγού και Σελήνη στην πρώτη μοίρα του Τοξότη, ειχε ένα "θεματάκι" με το βάρος της ανέκαθεν. Και φυσικά φρόντιζε πάντα να μου επισημαίνει πως το απέκτησε μόλις με γέννησε και όχι λόγω ...μασαμπουκιάσματος!
    Από τα παιδικά εως και τα εφηβικά μου χρόνια, προσπαθούσε μανιωδώς να μου "μεταβιβάσει" το "θεματάκι" της, αλλά δεν τα κατάφερε, διότι αντιστεκόμουν σθεναρά, και σε αυτό βοήθησε ο Κρόνος μου.
    Όσο έβλεπε πως δεν κατάφερνε να με κάνει γουρουνάκι, και παρέμεινα ένα φυσιολογικό παιδί, ξεκίνησε, ιδιαίτερα στην εφηβεία μου, να με σαμποτάρει στην εμφάνιση, στο ντύσιμο, στο κούρεμα κλπ και αργότερα στις αισθηματικές επιλογές μου.
    Η αλήθεια είναι πως σαν κοριτσάκι ήμουν ευπαρουσίαστη και προφανώς την ενοχλούσε. Φρόντιζε λοιπόν να κάνει ότι περνάει από το χέρι της για να μοιάζω με αγόρι. Αλα γκαρσόν άθλιο κούρεμα, παντελόνια, μπουφάν,πουλόβερ, ζακέτες, σπορτέξ, και όλο το άθλιο fashion trend των 80s, υπήρχε επάνω μου σε γενναίες δόσεις. Σε τίποτε δεν θύμιζα κορίτσι μέχρι τα 12-13, όπου μετά όσο και να ήθελε, δεν γινόταν να το κρύψω.
    Μετά, στην εφηβεία, άρχισε το αληθινό μαρτύριο. Απαγορευόταν οποιοδήποτε λαστιχάκι στα μαλλιά, απαγορευόταν το μήκος του μαλλιού να είναι κάτω από το λοβό του αυτιού, οι φούστες, οποιαδήποτε υποψία μάσκαρα, ή lip gloss ήταν casus belli, και διάφορα άλλα θλιβερά περιστατικά που δεν θέλω να θυμάμαι. Εννοείται πως οι έξοδοι και οι βόλτες ήταν μέσα στο δεκάλογο των "ΟΧΙ".
    Και όλοι ξέρουμε πόσο δυσβάσταχτο είναι να μην "ανήκεις" πουθενά και να διαφέρεις από το σύνολο, στα δύσκολα αυτά χρόνια.

    Και θα ήθελα πάλι να καταλήξω στα σημεία του άρθρου και των σχολίων, όπου αναφέρονται οι κακεργέτες. Στη δική μου περίπτωση που σας περιέγραψα, πιστεύω πως ο 'Αρης (καβγάδες), ο Ποσειδώνας (απομόνωση) και ο Κρόνος (περιορισμός), αν και σε εύκολες όψεις, έβαλαν ουσιαστικά το χεράκι τους για να νιώσω στο πετσί μου το σαμποτάζ από την πάλαι ποτέ νεαρή και όμορφη μάνα μου. Από μόνη της μια όψη Σελήνης/Αφροδίτης, δεν μπορεί να φέρει την καταστροφή.

    Υ.Γ. Τινα,
    αν πραγματικά ο μικρούλης σου δεν τρωει εύκολα από ξένα χέρια, έτοιμα και αμφιβόλου ποιότητας φαγητά, να χαίρεσαι, διότι σαν ενήλικας θα αναπτύξει σωστές διατροφικές προτιμήσεις. Η σελήνη στον Ταύρο δουλεύει πολύ καλά τελικά! :bigsmile:
    Τα κορίτσια μου...
    Όλη η ζωή μου..!!!!

  10. #10
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Η σκοτεινή πλευρά των όψεων Σελήνης - Αφροδίτης

    Τίνα,
    Το ότι «εξαρτάται από πολλούς παράγοντες» είναι γνωστή ασφαλιστική δικλίδα που την φοράμε σε κάθε περίσταση. Όπως είπα, πιστεύω ότι το άρθρο ασχολείται κάπως μονόπλευρα με το πως μπορεί να εκτροχιαστεί αυτή η σχέση. Απλά ανησύχησα γιατί κι εσύ δεν έγραψες κάτι καλό για τους άντρες, είτε με εύκολη είτε με δύσκολη όψη Σελήνης / Αφροδίτης. Τώρα η δήλωσή σου ότι δεν τον θεωρείς τόσο «προβληματικό» συνδιασμό δεν ξέρω πόση παρηγοριά προσφέρει, ειδικά όταν τη συνοδεύεις με το παράδειγμα του μικρού σου γιου. Νομίζω ότι οφείλεις να επανορθώσεις. :notrust:

    Υ.Γ. Η Αφροδίτη μου έχει ένα μακρινό εξάγωνο με τη Σελήνη αλλά είναι περισσότερο απασχολημένη σε μια σύνοδο με τον Πλούτωνα. Ένα εξάγωνο ακριβείας με τον Ερμή θα μπορούσε να βοηθήσει την κατάσταση αλλά ο Ερμής είναι ανάδρομος στον Σκορπιό οπότε ας μην το συζητάω καλύτερα.ain:

 

 
Page 1 of 7 1 2 3 4 5 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads