s
Kρόνος και Ωριαία.
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 4 1 2 3 4 LastLast
Results 1 to 10 of 31
  1. #1
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    cancerian
    Posts
    841

    Kρόνος και Ωριαία.

    [ Aρχικά θα ήθελα να σας πω πως μου έχετε λείψει αρκετά. Δεν μπαίνω πια συχνά στο φόρουμ για να συμμετέχω όπως κάποτε αλλά που και που κρυφοκοιτάζω την ροή μιας ενδιαφέρουσας συζήτησης. ]

    Σε μια συζήτηση που είχα με ένα φίλο μου σχετικά με τη φύση του Κρόνου μέσα στον Ωριαίο χάρτη οι γνώμες μας ήταν έτοιμες να πιαστούν στα χέρια. Σαν ξεροκέφαλος συνομιλήτής :bigsmile: (βλ. Αρης αντ. Ερμή) προσπαθούσα να του επιβάλλω την γνώμη μου σχετικά με την φύση του Κρόνου στον Ωριαίο χάρτη.
    Εκείνος, με μεσαιωνικό είδος αντίληψης από ότι φάνηκε, υποστήριζε πως η θέση του Κρόνου μέσα σε κάποια τυχαία θέση του ωριαίου χάρτη ήταν ας πούμε "καταστροφική". Η απόψή του ήταν πως οποιοδήποτε οίκο και αν άγγιζε ο Κρόνος στον ωριαίο θα έφερνε "ταλαιπώρια" στα θέματα του οίκου που σχετίζονται με την ερώτηση. Τα θέματα του οίκου δεν θα μπορούσαν να διεκπαιρεωθούν. Με λίγα λόγια "μαύρη μαυρίλα πλάκωσε, μαύρη σαν καλιακούδα" πάνω στον οίκο.

    Η δική μου άποψη απέκλινε της δικής του κατά το ήμιση. Σαφώς και ναι, η παρουσία του Κρόνου μέσα σε οίκο που σχετίζεται με την ερώτηση του ενδιαφερομένου αποδίδει μια δυσκολία πάνω στα θέματα του οίκου. Ωστόσο, η καταστροφολογια του Κρόνου δεν εφαρμόζεται στον απόλυτο βαθμό της με την έννοια η παρουσία του Κρόνου θα μπορούσε κάλλιστα να είναι ένδειξη υπέρμετρης προσπάθειας για να διεκπαιρεωθεί μια ερώτηση. Θα μπορούσε σαφώς το θέμα να έχει θετική κατάληξη αν η προσπάθεια πάνω στα θέματα που σχετίζονται με τον οίκο είναι διπλή, τριπλή και τετραπλή και όχι απλά καταδικασμένη να έχει δυσμοιρη κατάληξη.

    Ένα παράδειγμα:

    Aς πούμε πως ο ένδιαφερόμενος Χ κάνει μια ερώτηση για ένα θέμα Υ. Η ακμή του 1ου είναι ο Αιγόκερως άρα ο Χ σημειοδοτείται από τον Κρόνο. Σαφώς αυτό αρχικά από μόνο του θα ήταν μια ένδειξη πως πιθανότατα το θέμα παρουσιάζεται ολίγον τι "δυσκοίλιο" . Αλλά στην ωριαία δεν παρατάμε τόσο εύκολα τα όπλα. Προχωράμε και στις άλλες ενδείξεις. Ο Κρόνος ως σημειοδότης του Χ θα μπορούσε να μας φανερώσει πως ο ενδιαφερόμενος βρίσκεται σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση, είναι στεναχωρημένος, λυπημένος ή για κάποιο λόγο περιορίζεται. ¶ρα το εξεταζόμενο θέμα προκαλεί στον ενδιαφερόμενο μια α-θλίψη. Ακόμα δε όταν ο Κρόνος σχηματίζει τετράγωνο με την ακμή του Ωροσκόπου. Εκεί τα πράγματα είναι όντως περίεργα.

    Ωστόσο, βρίσκουμε κάτι "περίεργο". Ο Κρόνος βρίσκεται μέσα στον οίκο του θέματος Υ της ερώτησης του ενδιαφερόμενου. Όχι, το περίεργο δεν είναι αυτό. Το περίεργο είναι πως ο Κρόνος βρίσκεται σε ζώδιο της έξαρσής του (άρα εκφράζεται "καλά") και εκτός από αυτό, έχει την μεγαλύτερη βαθμολογία στον Θεμελιώδη Πίνακα. Με λίγα λόγια δηλαδή, στέκεται καλά.

    Σε αυτό το σημείο. ο φίλος μου υποστήριζε πως η ερώτηση είναι καταδικασμένη από τον Κρόνο. Από τη δική μου πλευρά όμως υποστήριζα πως η ερώτηση δεν είναι καθόλου καταδικασμένη. Το αποτέλεσμά της, θα βασιστεί όμως από την σκληρή προσπάθεια του ερωτώντα. Σαφώς και ναι, η παρουσία του Κρόνου στον Υ οίκο ερμηνεύεται ως μια δυσκολία η οποία όμως μπορεί να ξεπεραστεί και να διεκπαιρεώσει τα θέματα του οίκου με σκληρή προσπάθεια από μέρους του ερωτώντα.


    -Ποια είναι η γνώμη σας πάνω σε αυτό το θέμα; Η παρουσία του Κρόνου μέσα σε έναν οίκο ενός ωριαίου χάρτη αποκλείει την επιτυχή έκβαση της ερώτησης ή απλά θέτει περισσότερη προσπάθεια από το μέρος του ερωτώντα για να διεκπαιρεωθεί ;


    [ Σας παρέχω τον χάρτη με όλα τα στοιχεία που χρειάζεστε για να βγάλετε τα συμπεράσματά σας. Τα επιπρόσθετα στοιχεία που σας δίνω είναι πως η ερώτηση έγινε από τον ίδιο τον ερωτώντα και αφορά αποκλειστικά και μόνο θέμα του 9ου οίκου, με φυσικούς σημειοδότες της ερώτησης τον Δια και τον Ερμή.]

  2. #2
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    Αθηνα
    Posts
    653

    Re: Kρόνος και Ωριαία.

    Κατα την αποψη μου, ο κρονος απο μονος του δεν θα ηταν αρνητικος για την εκβαση της υποθεσης.

    Αυτο που με προβληματιζει, ειναι οτι η αφροδιτη σαν κυβερνητης του 9ου βρισκεται στον 8ο και στην παρθενο. Ωστοσο, σχηματιζει ημιεξαγωνο με τον κρονο και τριγωνο με την ακμη του ωροσκοπου.

    Η σεληνη επισης, ετοιμαζεται για εξαγωνο με τον κρονο και κανει μικτη υποδοχη με τον δια στον 4ο.

    Νομιζω οτι μετα απο πολλα εμποδια η εκβαση ειναι θετικη.

    Αναρωτιεμαι ομως , αν ο ενδιαφερομενος επιθυμει πραγματικα αυτο που ρωταει.

  3. #3
    Join Date
    Jan 2011
    Όνομα:
    διδυμινα
    Posts
    204

    Re: Kρόνος και Ωριαία.

    νομιζω πως ο συγκεκριμενος κρονος..οχι δεν ειναι τοσο αρνητικος...λογω της εξαρσης του...
    κανει ομως αντιθεση με τον ποσειδωνα...και ισως να φανταζει λιγο πιο ιδεαλιστικο το σκηνικο απο οτι ειναι συν το γεγονος οτι ο κρονος ειναι σε καλη θεση αρα δινει την αισθηση οτι μπορει να καταφερει να υπερνικησει τα παντα...μπορει ομως??η ετσι νομιζει λογω της περιοπτης θεσης του κρονου...

    μια παρατηρηση ...πολυ ωραια σκεψη cancerian,μας εχει λειψει η συζητηση πανω σε αναλυσεις χαρτων..
    να μαθαινουμε κιολας!

  4. #4
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Kρόνος και Ωριαία.

    Καλημέρα.
    Όπως έχω πει, η επαφή μου με την ωριαία είναι ελάχιστη, αλλά νομίζω ότι για να πει κανείς κάτι, είναι σχεδόν απαραίτητο να ξέρει και ποιο είναι το ερώτημα. Γνώμη μου είναι ότι δεν μπορεί να αξιολογήσει κανείς τον ρόλο των δεικτών\οίκων\θέσεων χωρίς το ερώτημα.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  5. #5
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    cancerian
    Posts
    841

    Re: Kρόνος και Ωριαία.

    Quote Originally Posted by SAGIVI View Post
    Κατα την αποψη μου, ο κρονος απο μονος του δεν θα ηταν αρνητικος για την εκβαση της υποθεσης.

    Αυτο που με προβληματιζει, ειναι οτι η αφροδιτη σαν κυβερνητης του 9ου βρισκεται στον 8ο και στην παρθενο. Ωστοσο, σχηματιζει ημιεξαγωνο με τον κρονο και τριγωνο με την ακμη του ωροσκοπου.

    Η σεληνη επισης, ετοιμαζεται για εξαγωνο με τον κρονο και κανει μικτη υποδοχη με τον δια στον 4ο.

    Νομιζω οτι μετα απο πολλα εμποδια η εκβαση ειναι θετικη.

    Αναρωτιεμαι ομως , αν ο ενδιαφερομενος επιθυμει πραγματικα αυτο που ρωταει.

    Συμφωνώ και εγώ μαζί σου , ο Κρόνος από μόνος του δεν είναι αρνητικός για την έκβαση της υπόθεσης. Ωστόσο, η Αφροδίτη τόσο ως κυβερνήτης του 9ου όσο και του Κρόνου είναι σε πτωση και τοποθετημένη στον 8ο. Όχι τόσο ενθαρυντικά σημάδια. Μπορεί όμως μέσα από τον 8ο να φανερώνει την άσχημη ψυχολογική κατάσταση του ενδιαφερόμενου σχετικά με το θέμα της ερωτήσης.

    Το ημιεξάγωνο είναι δευτερεύουσα όψη και προσωπικά δεν τις λαμβάνω υπόψιν όπως επίσης δεν θεωρώ και τόσο ενθαρυντική από μόνη της την μικτή της υποδοχή με τον Δια.

    Η έκβαση θα είναι θετική ακόμα και αν ο 4ος (έκβαση) κυβερνάται επίσης από την Αφροδίτη στη θέση πτώσης έστω και με τον Δια ανάδρομο μέσα στον 4ο ? Ποια είναι η άποψή σου ?

  6. #6
    Join Date
    Mar 2008
    Όνομα:
    cancerian
    Posts
    841

    Re: Kρόνος και Ωριαία.

    Quote Originally Posted by katiakiss View Post
    Καλημέρα.
    Όπως έχω πει, η επαφή μου με την ωριαία είναι ελάχιστη, αλλά νομίζω ότι για να πει κανείς κάτι, είναι σχεδόν απαραίτητο να ξέρει και ποιο είναι το ερώτημα. Γνώμη μου είναι ότι δεν μπορεί να αξιολογήσει κανείς τον ρόλο των δεικτών\οίκων\θέσεων χωρίς το ερώτημα.
    Έχεις απόλυτο δίκιο! Ωστόσο προσπαθώ να αποφύγω την ερώτηση μιας και δεν θέλω να καταλήξει να γίνει πρόβλεψη καθώς τα αποτελέσματα της δεν έχουν έρθει ακόμα στην επιφάνεια.

    Θα βοηθήσω όμως λέγοντας πως η ερώτηση αφορά την επιτυχία ή όχι του ερωτώντα σε εξετάσεις για την είσοδο του πανεπιστήμιο

  7. #7
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    Αθηνα
    Posts
    653

    Re: Kρόνος και Ωριαία.

    Quote Originally Posted by cancerian View Post
    Συμφωνώ και εγώ μαζί σου , ο Κρόνος από μόνος του δεν είναι αρνητικός για την έκβαση της υπόθεσης. Ωστόσο, η Αφροδίτη τόσο ως κυβερνήτης του 9ου όσο και του Κρόνου είναι σε πτωση και τοποθετημένη στον 8ο. Όχι τόσο ενθαρυντικά σημάδια. Μπορεί όμως μέσα από τον 8ο να φανερώνει την άσχημη ψυχολογική κατάσταση του ενδιαφερόμενου σχετικά με το θέμα της ερωτήσης.

    Το ημιεξάγωνο είναι δευτερεύουσα όψη και προσωπικά δεν τις λαμβάνω υπόψιν όπως επίσης δεν θεωρώ και τόσο ενθαρυντική από μόνη της την μικτή της υποδοχή με τον Δια.

    Η έκβαση θα είναι θετική ακόμα και αν ο 4ος (έκβαση) κυβερνάται επίσης από την Αφροδίτη στη θέση πτώσης έστω και με τον Δια ανάδρομο μέσα στον 4ο ? Ποια είναι η άποψή σου ?



    Μαλιστα. Για μενα η απαντηση ειναι θετικη.

    Ο διας ειναι δυνατος στον 4ο οικο, εστω και στον ταυρο και σαν φυσικος κυβερνητης του 9ου οικου σχηματιζει τριγωνο με τον ωροσκοπο.

    Ο κρονος ως κυβερνητης του ωροσκοπου, ειναι εξαιρετικος στον ζυγο και δεν μπορει να βλαψει τον ωροσκοπο εστω και με τετραγωνο. (συντασσομαι παντα με την αποψη οτι ενας < κακεργετης> καλα τοποθετημενος, δεν μπορει να βλαψει τον <εαυτο του>.)


    Ο Lilly στο βιβλιο του το ημιεξαγωνο, το θεωρει θετικη οψη, οχι βεβαια πολυ ισχυρη.

    Σε παρακαλω ενημερωσε μας οταν προκυψει το αποτελεσμα. :bigsmile:

  8. #8

    Re: Kρόνος και Ωριαία.

    Συγγνωμη που παρεμβαινω χωρις να εχω κοιταξει τον χαρτη αλλα διαβαζοντας το τελευταιο ποστ μου δημιουργηθηκε η εξης απορια . Ο διας βρισκεται αναδρομος . Η αναδρομη πορεια του Δια δεν επηρεαζει την ωριαια ? Ξερω οτι επειδη η αναδρομη πορεια του κρατα πολλους μηνες δεν υπολογιζεται για την ηλιακη επιστροφη και ισως μπορει να φερει καποια καθυστερηση η καποια επιστροφη θεματος αναλογα με τον οικο .Στην ωριαια επισης δεν δινουμε σημασια αν ο Διας ειναι αναδρομος ? Δεν θα μπορουσε να σημαινει εισοδο μεν στο πανεπιστημιο αλλα σε καποια σχολη οχι της πρωτη του επιλογης ? Επειδη και ο κρονος παραμενει αναδρομος για πολυ καιρο και στην ωριαια δειχνει καθυστερησεις και εμποδια ,γι αυτο το ρωταω :unsure:

  9. #9
    Join Date
    Apr 2009
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    Εκεί που είσαι ήμουνα...
    Posts
    66

    Re: Kρόνος και Ωριαία.

    Καλησπέρα κι από μένα!

    Κι εγώ είμαι της άποψης να μην ειμαστε πολύ "σκληροί" με τον Κρόνο (Κρόνιο άτομο κι εγώ γαρ), ειδικά όταν η ερώτηση αφορά θέματα των οποίων η θετική έκβαση προϋποθέτει από πλευράς του ερωτώντα οργάνωση, προσπάθεια και πειθαρχία. Για το συγκεκριμένο χάρτη θα έλεγα ότι το να "βγει" ο ωροσκόπος στον Αιγόκερω μου φαίνεται σχεδόν φυσικό... Κυβερνήτης ο Κρόνος λοιπόν και μάλιστα τοποθετημένος στον οίκο ενδιαφέροντος, σε έξαρση από ζώδιο. Για μενα αυτό δείχνει οτι ο ερωτών το έχει πάρει στα σοβαρά το πράγμα, όντως νοιάζεται και είναι πρόθυμος να καταβάλλει την όποια προσπάθεια χρειάζεται και με τίμιους τρόπους.

    Νομίζω ότι έχει σημασία το αν το άτομο έχει ήδη δώσει εξετάσεις ή ετοιμάζεται να δώσει... Ο κυβερνήτης του 9ου είναι η Αφροδίτη, η οποια μπορεί να είναι σε πτώση στην Παρθένο, όμως έχει αφήσει πίσω της τον Ήλιο από σύνοδο και τον φυσικό σημειοδότη της ερώτησης τον Δία από τρίγωνο, οπότε μάλλον καλά τα έχει πάει στις εξετάσεις του ο ενδιαφερόμενος, αν και ο ίδιος θεωρεί πως μάλλον δεν τα έχει καταφέρει (Ερμής αντίθεση Ποσειδώνας, που μπορεί να οδηγεί σε κακή εκτίμηση της κατάστασης).
    Με προβληματίζουν δύο πράγματα: το ένα είναι η ανάδρομη κίνηση του Δία στον 4ο οίκο (ίσως το αποτέλεσμα να μην ικανοποιήσει πλήρως τον ενδιαφερόμενο... πχ να περάσει στη Σχολή που θέλει αλλά όχι στην πόλη που θέλει ή να μην περάσει ακριβώς στη Σχολή που θέλει), και οι αρνητικές όψεις της Σελήνης μέχρι να αλλάξει ζώδιο και ιδίως το τετράγωνο με την Αφροδίτη, εφόσον θεωρήσουμε την Σελήνη συγκυβερνήτη του ερωτώντα.

    Πάντως μιας και η ερώτηση του Γιάννη αφορά τον Κρόνο κατά βάση, να πω ότι και σε δικά μου αντίστοιχα ωριαία που είχα, "έβγαινα" με ωροσκόπο Αιγόκερω ή Υδροχόο και με δυνατό Κρόνο, καλά υποστηριζόμενο ως προς το θέμα που με ενδιέφερε... Είχα θετική έκβαση και επιτρέψτε μου να πω ότι είχα ρίξει πολλήηηηη δουλειά για να τα καταφέρω!

    Καλό απόγευμα σε όλους (και αν είπα και τίποτα χαζό στα παραπάνω, παρακαλώ δείξτε κατανόηση )

  10. #10
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Kρόνος και Ωριαία.

    Δε το πιστεύω, έγραψα ποστ και το έσβησα χωρίς να το καταλάβω.
    Τέλος πάντων τα ξαναγράφω.
    Ο Κρόνος στο συγκεκριμένο ωριαίο μόνο ανασταλτικά δε λειτουργεί. Ως κυβερνήτης του 1ου οίκου βρίσκεται στο ζώδιο της έξαρσής του και στον οίκο που μας ενδιαφέρει. Γενικότερα ο 9ος είναι ο πιο ευνοικός οίκος από τους κατιόντες γιατί βρίσκεται ψηλά στον ορίζοντα. Ο) Κρόνος κάνει τρίγωνο με τον ωροσκόπο και θα τον πιάσει η Σελήνη με εξάγωνο.

    Η Αφροδίτη είναι το μελανό σημείο του χάρτη γιατί βρίσκεται σε δύσκολο ζώδιο αλλά και οίκο. Είναι εμπεριεχόμενη και μετά το τετράγωνο με τη Σελήνη θα σχηματίσει εξάγωνο με τον ¶ρη μέσα από τον 7ο οίκο.

    Ο Δίας ανάδρομος χάνει από τη δύναμη του, ωστόσο είναι σε μεικτή αμοιβαία υποδοχή με τη Σελήνη κι αυτό είναι θετικό.

    Γιάννη έχω κάποιες ερωτήσεις. Ο φίλος σου σπουδάζει ήδη και θέλει να μεταγραφεί΄;; Αντέγραψε στις εξετάσεις και τέλος, αν πετύχει στις εξετάσεις έχει την οικονομική δυνατότητα να φύγει για σπουδές;;

 

 
Page 1 of 4 1 2 3 4 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads