s
Ηλιακή επιστροφή - Page 5
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 5 of 14 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... LastLast
Results 41 to 50 of 134
  1. #41

    Re: Ηλιακή επιστροφή (Solar return)

    Συμφωνα με αυτη τη μεθοδο της ηλιακης επιστροφης ειδα οτι στο 7ο οικο εχω τον πλουτωνα στο σκορπιο.Αυτο σημαινει αποτυχια σχεσεων και διαλυση επισης?Επισης στον 2ο οικο εχω σεληνη , αρη κ κληρο τυχης στους διδυμους και στον 8ο τον δια, και ωροσκοπο επισης δια.Αυτο σημαινει καποια ευνοια σε οικονομικα ζητηματα?

  2. #42
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Ηλιακή επιστροφή (Solar return)

    Δεν γίνεται να έχεις τον Πλούτωνα στον Σκορπιό στην τωρινή Ηλιακή επιστροφή, αφού ήταν στο ζώδιο αυτό πριν κάτι δεκαετίες. Ίσως να τον έχεις στο γενέθλιο χάρτη σου και δεν έχεις καταλάβει τι ακριβώς είναι η Ηλιακή επιστροφή. Επίσης αυτό που γράφεις για Δία στο 8ο οίκο και Ωροσκόπο επίσης δεν βγάζει νόημα. Στην αρχή υπόθεσα ότι εννοείς πως ο Τοξότης είναι στον Ωροσκόπο αλλά μετά είδα που λες ότι οι Δίδυμοι είναι στον 2ο οίκο και τα παράτησα.

    Πρέπει να είναι κατανοητό ότι ο χάρτης της Ηλιακής επιστροφής φτιάχνεται μια φορά τον χρόνο για τη στιγμή των «αστρολογικών γενεθλίων» μας, όταν δηλαδή ο Ήλιος περνάει από την ακριβή θέση του στο γενέθλιο χάρτη. Αυτή η συγκεκριμένη χρονική στιγμή είναι κοντά στα κανονικά μας γενέθλια αλλά μπορεί να μην είναι την ίδια μέρα ακριβώς μέρα. Φυσικά οι θέσεις των πλανητών είναι οι κάθε φορά τρέχουσες θέσεις. Δηλαδή αυτή την περίοδο ο Πλούτωνας είναι στον Αιγόκερο, ο Ουρανός στον Κριό κλπ. Στους χάρτες της Ηλιακής επιστροφής όλων μας αυτές οι θέσεις είναι ίδιες. Θα αλλάζουν οι οίκοι, οι όψεις, οι σχέσεις με τον γενέθλιο χάρτη κλπ αλλά δεν μπορεί κάποιος να έχει τον Πλούτωνα στο Σκορπιό.

  3. #43

    Re: Ηλιακή επιστροφή (Solar return)

    Ειχα γενεθλια 28/7 και τον δημιουργησα χθες(4/8)Δεν ξερω αν εχει πολυ μεγαλη σημασια αυτο.(αν εχει μην δινεται καμια σημασια σε οτι γραφω)Ως προς την διατυπωση συγνωμη τα μπερδεψα:embarrest..ο 7ος οικος ηταν στον σκορπιο(κυβερνητης του υπεθεσα οτι ηταν ο πλουτωνας ).Ο ωροσκοπος ηταν ο ταυρος,
    στον 2ο οικο στους διδυμους εχω σεληνη , αρη κ κληρο τυχης , και στον 8ο στον τοξοτη εχω το β.δεσμο.Στον 9+10 ειναι ο αιγοκερως(φανταζομαι αλλαγη στα επαγγελματικα).?

  4. #44
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Ηλιακή επιστροφή (Solar return)

    Καταρχήν δεν έχει καμία σημασία το πότε δημιούργησες τον χάρτη, αρκεί να είναι πράγματι για την Ηλιακή επιστροφή, δηλαδή στο χάρτη που δημιούργησες ο Ήλιος να βρίσκεται ακριβώς στην ίδια θέση με τον γενέθλιο.

    Στη συνέχεια θα πρέπει να πω ότι βιάζεσαι πολύ να βγάλεις συμπεράσματα. Επειδή είναι ο Σκορπιός στον 7ο υποθέτεις «αποτυχια σχεσεων και διαλυση επισης». Επειδή είναι ο Αιγόκερος στον 9ο και 10ο φαντάζεσαι «αλλαγη στα επαγγελματικα». Και όλα αυτά χωρίς να εξετάσεις καν τους κυβερνήτες τους. Και χωρίς να αναφέρεις τίποτα για τον Ήλιο.

    Στον χάρτη της Ηλιακής επιστροφής το πρώτο που θα πρέπει να κοιτάξεις είναι ο Ήλιος, αφού γι’ αυτόν φτιάχνεται ο χάρτης. Δες τον οίκο του, τις όψεις του, τη σχέση του με τον κυβερνήτη του οίκου του. Συνέχισε με την Αφροδίτη που είναι κυβερνήτης του Ωροσκόπου και μετά προχώρα αν θες στα υπόλοιπα.

  5. #45

    Re: Ηλιακή επιστροφή (Solar return)

    Ο ηλιος βρισκεται στον 5ο στον λεοντα μαζι με τον ερμη.(και σε γενεθλιο εκει τους εχω τους πλανητες)Ο ερμης επισης βρισκεται στον 6ο στην παρθενο.Και η αφροδιτη στον 3ο +4ο στον καρκινο.Στις οψεις του ηλιου μου φαινονται καλες(δεν βλεπω τετραγωνα ,αντιθεσεις)απο αυτη την αποψη.Η αφροδιτη κανει συνοδο με ηλιο ,τριγωνο με δια,τετραγωνο με κρονο,χιαστι με ποσειδωνα,τετραγωνο με πλουτωνα,και τετραγωνο με μεσουρανημα.(δεν μου φαινονται καλες)

  6. #46
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    Αθηνα
    Posts
    653

    Re: Ηλιακή επιστροφή (Solar return)

    Quote Originally Posted by melenia83 View Post
    Ο ηλιος βρισκεται στον 5ο στον λεοντα μαζι με τον ερμη.(και σε γενεθλιο εκει τους εχω τους πλανητες)Ο ερμης επισης βρισκεται στον 6ο στην παρθενο.Και η αφροδιτη στον 3ο +4ο στον καρκινο.Στις οψεις του ηλιου μου φαινονται καλες(δεν βλεπω τετραγωνα ,αντιθεσεις)απο αυτη την αποψη.Η αφροδιτη κανει συνοδο με ηλιο ,τριγωνο με δια,τετραγωνο με κρονο,χιαστι με ποσειδωνα,τετραγωνο με πλουτωνα,και τετραγωνο με μεσουρανημα.(δεν μου φαινονται καλες)
    Μελενια μας εχεις τρελλανει κοριτσακι μου.
    Ο ερμης δεν μπορει να βρισκεται και στο λεοντα στο 5ο και στον 6ο στην παρθενο.
    Μηπως να μελετουσες λιγο περισσοτερο με την σωστη σειρα? Στο ξαναεγραψα και σ αλλο ποστ, οπως κι αλλα μελη. Η αστρολογια δεν μελεταται παρορμητικα ενα αρθρο απ εδω κι ενα αρθρο απο εκει. Αισθανομαι οτι μεσω ερωτησεων προσπαθεις να μαθεις χωρις ομως να εχεις διαβασει οσο πρεπει τα βασικα.
    Εννοω οτι <πως θα χειρουργησεις αν δεν ξερεις καν που βρισκονται τα οργανα στο ανθρωπινο σωμα?>
    Συγνωμη δεν ειναι το στυλ μου να ειμαι επικριτικη, αλλα ειναι η τεταρτη, ισως η πεμπτη φορα που στο λεμε αυτο. Θελουμε ολοι να σε βοηθησουμε αλλα δεν μας βοηθας κι εσυ:bigsmile:

  7. #47

    Re: Ηλιακή επιστροφή (Solar return)

    Σε αυτο που αναφερεις παραπανω οσο αφορα τον 6ο οικο,για να στο πω οπως το καταλαβαινω εγω κ οχι οπως εχουν καταφερει να εκφραζονται οι εξοικιωμενοι με τον χωρο της αστρολογιας.Ο 6ος οικος ειναι στην παρθενο(κενος)κυβερνητης απ τα λιγα που ξερω ειναι ο ερμης .Τωρα πως μεταφραζεται αυτο στην αστρολογια.. η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω..
    Επισης συγνωμη για το <πρηξιμο>δεν θελω να γινομαι ενοχλητικη και ταυτοχρονα κουραστικη.Δεν αντιλεγω με οσα λες..Τοση ασχετοσυνη δεν αντεχεται.. Επειδη οπως λες μου εγιναν υποδειξεις 1 2 3 4 5.. πλεον το μηνυμα εληφθη..θα φροντισω λοιπον να επανελθω οταν και αν τυχον καταφερω να εκφραζομαι με αστρολογικους ορους κ κατεχοντας ικανοποιητικα τις αστρολογικες εννοιες για να ειμαι ανεκτη και αποδεκτη στον περιβαλλοντα χωρο.

  8. #48
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Ηλιακή επιστροφή (Solar return)

    Melenia μου, έχω κλείσει αρκετές ώρες δουλειάς μπροστά στον υπολογιστή και δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα καλά τι έγραψες. Για αυτό που είμαι σίγουρη, είναι ότι αυτό που έγραψες, δεν βγάζει κάποιο αστρολογικό νόημα.
    Χωρίς καμία κακή πρόθεση, κάθε άλλο, αυτό που στην πραγματικότητα προσπάθησε να σου πει και το μέλος πιο πάνω, είναι ότι όταν δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι ρωτάς, είναι φυσικό να μην μπορούμε και να απαντήσουμε.
    Αυτό που πρέπει να κάνεις, είναι να επικεντρωθείς στα βασικά. Δεν γίνεται να δεις την Ηλιακή σου επιστροφή αν δεν μπορείς να διαβάσεις τον γενέθλιο χάρτη σου, γιατί την Ηλιακή επιστροφή την μελετάμε σε σχέση με τον γενέθλιο. Πως λοιπόν θα κάνεις την σύγκριση;
    Είναι σαν να ρωτάς ποια είναι η θέση του ντο στο πιάνο, έχοντας σκοπό να παίξεις την 9η συμφωνία του Μπετόβεν. Δεν γίνεται αυτό.
    Στην αστρολογική μας κοινότητα υπάρχει θέση για όλους και κυρίως για όσους θέλουν να μάθουν. Μην στενοχωριέσαι λοιπόν και χαλάς την καρδούλα σου δίχως λόγο.
    Μην ξεχνάς ότι ο Ερμής είναι ανάδρομος και απέναντι από τον Ποσειδώνα. Πολύ εύκολα παρανοούμε, υπερβάλουμε και πέφτουμε σε ασάφειες.

    Εύχομαι να περάσεις ένα όμορφο βράδυ παρασκευής.

    Ώρα να πάμε έξω και για κανένα ποτάκι ε; Κλείσαμε απόψε! :bigsmile:
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  9. #49
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Αθηνα
    Posts
    75

    Re: Ηλιακή επιστροφή

    Καλησπερα σε ολους σας,ειμαι καινουργια στον χωρο και τωρα διαβαζοντας για ηλιακη επιστροφη αποφασισα να ασχοληθω και γω με τον χαρτη μου.Εχω την εξης απορια,π.χ εγω μεσα στον μηνα Νοεμβριο θα δεχτω την κρονια επιστροφη.Κοιταζοντας την ηλιακη επιστροφη του ετους που στο ζωδιο μου ηταν ο κρονος παρατηρησα οτι στην διαρκεια εκεινου του ετους οντως ειχαν συμβει μερικα γεγονοτα αλλα τα πιο σημαντικα που με κλονισαν μου τα εδειξε την επομενη χρονια ενω εγω τα ειχα ηδη ζησει.Στη φετινη ηλιακη που θα ισχυσει μεχρι του χρονου τον αυγουστου,ενω θα περασω την κρονια επιστροφη φετος ,βλεπω οτι μου την βγαζει του χρονου 2012.Επισης το 2012 μου βγαζει σχεδον ιδια την καταταξη πλανητων και οικων με τις ιδιες οψεις που εχω στο γενεθλιο..Σαν να βλεπω μπροστα μου ολο τον γενεθλιο..Αυτο που αναφερω σχετικα με την κρονια επιστροφη ισχυει?Και αν ναι τοτε πρεπει να λαβω υποψη και τις 2 ηλιακες 2011-12 συνδιαστικα?Αν μπορει καποιος ας μου απαντησει γιατι μπερδευτηκα..:blink::blink:

  10. #50
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Ηλιακή επιστροφή

    Quote Originally Posted by mersini1 View Post
    Καλησπερα σε ολους σας,ειμαι καινουργια στον χωρο και τωρα διαβαζοντας για ηλιακη επιστροφη αποφασισα να ασχοληθω και γω με τον χαρτη μου.Εχω την εξης απορια,π.χ εγω μεσα στον μηνα Νοεμβριο θα δεχτω την κρονια επιστροφη.Κοιταζοντας την ηλιακη επιστροφη του ετους που στο ζωδιο μου ηταν ο κρονος παρατηρησα οτι στην διαρκεια εκεινου του ετους οντως ειχαν συμβει μερικα γεγονοτα αλλα τα πιο σημαντικα που με κλονισαν μου τα εδειξε την επομενη χρονια ενω εγω τα ειχα ηδη ζησει.Στη φετινη ηλιακη που θα ισχυσει μεχρι του χρονου τον αυγουστου,ενω θα περασω την κρονια επιστροφη φετος ,βλεπω οτι μου την βγαζει του χρονου 2012.Επισης το 2012 μου βγαζει σχεδον ιδια την καταταξη πλανητων και οικων με τις ιδιες οψεις που εχω στο γενεθλιο..Σαν να βλεπω μπροστα μου ολο τον γενεθλιο..Αυτο που αναφερω σχετικα με την κρονια επιστροφη ισχυει?Και αν ναι τοτε πρεπει να λαβω υποψη και τις 2 ηλιακες 2011-12 συνδιαστικα?Αν μπορει καποιος ας μου απαντησει γιατι μπερδευτηκα..:blink::blink:
    Μυρσίνη μου, δεν έχω καταλάβει σχεδόν καθόλου τι εννοείς , αλλά μπορεί να φταίει που δεν έχω τελειώσει ακόμα τον καφέ μου. Ας τα πάρουμε ένα, ένα.

    Αρχικά να πούμε ότι η Ηλιακή επιστροφή είναι ο χάρτης που σχηματίζεται για την στιγμή που ο Ήλιος έρχεται ακριβώς στην ίδια θέση που βρισκόταν κατά την μέρα της γένεσής σου. Πρακτικά, από αυτόν τον χάρτη βλέπουμε πως τοποθετείται ο Ήλιος σου σε σχέση με τις υπόλοιπες πλανητικές επιρροές και ποιες ενέργειες καλείσαι να διαχειριστείς. Αφού ο χάρτης αυτός σχηματίζεται σύμφωνα με το τρέχον πλανητικό σκηνικό, εννοείται ότι λίγο ή πολύ τα σημαντικά κεφάλαια της ζωής σου που φαίνονται ενεργοποιημένα στον γενέθλιο χάρτη, θα εξακολουθούν να υφίστανται και στον χάρτη της Ηλιακής επιστροφής, τοποθετημένα όμως, σε διαφορετικούς οίκους και με διαφορετικές όψεις.
    Ο χάρτης αυτός, επί της ουσίας αρχίζει να ασκεί την επιρροή του περίπου τρεις μήνες πριν τα γενέθλιά μας.

    Σχετικά με την επιστροφή του Κρόνου, θα σου πω μερικά πράγματα. Η επιστροφή αυτή, δεν είναι κάτι κακό και δεν περιμένουμε κακοτυχίες και καταστροφές στη ζωή μας, επειδή ο Κρόνος επιστρέφει στην γενέθλια θέση του. Κάθε άλλο. Θα μπορούσε να είναι μία δύσκολη περίοδος στην περίπτωση που ο γενέθλιος Κρόνος σχηματίζει γενέθλιες δυσαρμονικές όψεις. Τότε ναι. Θα σήμαινε ότι ήρθε η στιγμή να κριθεί η δουλειά που έχεις κάνει στα θέματα που σχετίζονται με τις δυσαρμονίες αυτές.

    Αν έχεις συμπληρώσει σωστά τα στοιχεία στην φόρμα του προγράμματος και είχες επιστροφή Κρόνου αλλά βίωσες κάτι αρνητικό, δεν μου κάνει καμία εντύπωση. Αν την προηγούμενη ή την επόμενη βίωσες άσχημες καταστάσεις, πιθανότατα να φταίνε κάποιες άλλες δυσμενείς όψεις και όχι η επιστροφή του Κρόνου.

    Ο χάρτης της Ηλιακής που σου θυμίζει τόσο πολύ τον γενέθλιο, είναι σίγουρα ένας χάρτης που προσπαθεί να σου πει ότι θα διανύσεις μια χρονιά ενεργοποίησης όλων των γενέθλιων ζητημάτων και αυτές οι χρονιές δεν είναι από εκείνες που τις αναπολείς ευχάριστα. Όπως συχνά λέω, δεν τις λες επιτυχία!
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

 

 
Page 5 of 14 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 5 users browsing this thread. (0 members and 5 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads