s
Ηλιακή επιστροφή - Page 4
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 4 of 14 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 ... LastLast
Results 31 to 40 of 134
  1. #31
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    Αθηνα
    Posts
    653

    Re: Ηλιακή επιστροφή (Solar return)

    H γνωμη μου ειναι, να μην αρκεστεις στην ηλιακη επιστροφη. Τσεκαρισε και τις δευτερευουσες προοδους. Ετσι κι αλλιως μια μονο μεθοδος δεν ειναι αρκετη για να σε κανει να στεναχωριεσαι.:bigsmile:

  2. #32
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    38

    Re: Ηλιακή επιστροφή (Solar return)

    joanna75 προς τι ο πανικός; Αν και σε εμένα ο χάρτης της ηλιακής πάντα έδινε τάσεις μιας ολόκληρης χρονιάς, οφείλω να σου επισημάνω ότι από μόνος του δεν δείχνει αστρολογικά κοσμοϊστορικά γεγονότα. Η βάση μας, είναι, πάντα, ο γενέθλειος. Όταν οι πλανήτες σε όψη στην ηλιακή δεν κάνουν όψη μεταξύ τους στο γενέθλειο χάρτη, αλλά ούτε και στους προοδευτ. ό,τι μα ό,τι και να δείχνει η ηλιακή, do not worry!

  3. #33

    Re: Ηλιακή επιστροφή (Solar return)

    Quote Originally Posted by liontarini View Post
    joanna75 προς τι ο πανικός; Αν και σε εμένα ο χάρτης της ηλιακής πάντα έδινε τάσεις μιας ολόκληρης χρονιάς, οφείλω να σου επισημάνω ότι από μόνος του δεν δείχνει αστρολογικά κοσμοϊστορικά γεγονότα. Η βάση μας, είναι, πάντα, ο γενέθλειος. Όταν οι πλανήτες σε όψη στην ηλιακή δεν κάνουν όψη μεταξύ τους στο γενέθλειο χάρτη, αλλά ούτε και στους προοδευτ. ό,τι μα ό,τι και να δείχνει η ηλιακή, do not worry!
    Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, όμως με τρομαζει ο πλουτώνας με τις σκληρές όψεις που κάνει!
    Και επειδή τα 2 τελευται χρονια που ασχολουμαι λίγο με τις ηλιακές με το που ερχονται τα γενεθλια αρχίζουν τα γεγονοντα μετα απο 20 περιπου μερες και εκτυλίσονται!!!!
    Γιαυτό ρωτάω πώς μπορεί να ερμηνευτεί έστω και γενικά ο πλουτωνας στο 7ο οίκο στην ηλιακή!:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

  4. #34
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Ηλιακή επιστροφή (Solar return)

    Quote Originally Posted by joanna1975 View Post
    Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, όμως με τρομαζει ο πλουτώνας με τις σκληρές όψεις που κάνει!
    Και επειδή τα 2 τελευται χρονια που ασχολουμαι λίγο με τις ηλιακές με το που ερχονται τα γενεθλια αρχίζουν τα γεγονοντα μετα απο 20 περιπου μερες και εκτυλίσονται!!!!
    Γιαυτό ρωτάω πώς μπορεί να ερμηνευτεί έστω και γενικά ο πλουτωνας στο 7ο οίκο στην ηλιακή!:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
    Πάντως αν φοβάσαι κάτι τόσο πολύ, το πιθανότερο είναι ότι θα το πάθεις.

    Το ότι ο Πλούτωνας στην ηλιακή επιστροφή σχηματίζει τετράγωνα με γενέθλια Σελήνη, Ερμή, ¶ρη και Πλούτωνα σημαίνει ότι ο διελαύνων Πλούτωνας σχηματίζει αυτά τα τετράγωνα. Σημαίνει επίσης ότι Σελήνη, Ερμής, ¶ρης και Πλούτωνας είναι σε σύνοδο ή / και αντίθεση μεταξύ τους στον γενέθλιο χάρτη. Επικεντρώσου σε αυτά. Δες σε ποιόν οίκο βρίσκεται ο διελαύνων Πλούτωνας και σε ποιους οίκους είναι οι γενέθλια σύνοδος / αντίθεση. Δεν λέω ότι είναι εύκολη περίοδος αλλά μην μπερδεύεσαι με την Ηλιακή επιστροφή. Στον χάρτη της Ηλιακής, προσωπικά κοιτάω κυρίως τον Ήλιο και δευτερευόντως όλα τα άλλα.

    Όσο για την ερμηνεία του Πλούτωνα στον 7ο της Ηλιακής δεν νομίζω ότι διαφέρει από την αντίστοιχη ερμηνεία στον γενέθλιο χάρτη. Απλά έχει για μένα πολύ μικρότερη ισχύ. Πέρα του ότι ισχύει για έναν χρόνο μόνο και κατά τη διάρκεια του χρόνου αυτού η επίδραση του στον 7ο δεν συγκρίνεται με την επίδραση του στον οίκο στον οποίο βρίσκεται από διέλευση.

  5. #35

    Re: Ηλιακή επιστροφή (Solar return)

    Καλημέρα Atrapos και από μένα. Οταν λες κοιτάς περισσότερο τον Ηλιο τι ακριβώς εννοείς? Σε ποιον ηλιακό οίκο βρίσκεται και τι όψεις κάνει? Αν ισχύει αυτό στην δική μου περίπτωση ο Ηλιος είναι στον 6ο Ηλιακής σε σύνοδο με Αρη,τρίγωνο με Κρόνο όπου στο γεννέθλιο δεν υπάρχει σχέση Ηλιου Αρη, αλλά ούτε στο προοδευτικό και Ηλιακό τόξο. Αυτό σημαίνει ότι η συγκεκριμένη όψη δεν θα δείξει ή δεν θα φέρει κάτι?
    Victory

  6. #36
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Ηλιακή επιστροφή (Solar return)

    Quote Originally Posted by Victory View Post
    Καλημέρα Atrapos και από μένα. Οταν λες κοιτάς περισσότερο τον Ηλιο τι ακριβώς εννοείς? Σε ποιον ηλιακό οίκο βρίσκεται και τι όψεις κάνει? Αν ισχύει αυτό στην δική μου περίπτωση ο Ηλιος είναι στον 6ο Ηλιακής σε σύνοδο με Αρη,τρίγωνο με Κρόνο όπου στο γεννέθλιο δεν υπάρχει σχέση Ηλιου Αρη, αλλά ούτε στο προοδευτικό και Ηλιακό τόξο. Αυτό σημαίνει ότι η συγκεκριμένη όψη δεν θα δείξει ή δεν θα φέρει κάτι?
    Εννοώ ότι στον χάρτη της Ηλιακής Επιστροφής θα ασχοληθώ βασικά με τον Ήλιο, οίκο και όψεις που κάνει. Στη συνέχεια θα δω τον Ωροσκόπο με τον κυβερνήτη του, και τη σχέση τους με τον Ήλιο. Με τους άλλους πλανήτες δεν θα πολυασχοληθώ.

    Οι όψεις του Ήλιου, στον χάρτη της Επιστροφής του, με ¶ρη και Κρόνο χαρακτηρίζουν την συγκεκριμένη χρονιά. Δηλαδή ο Ήλιος σου κερδίζει σε δυναμισμό και σταθερότητα, στοιχεία που καλείσαι να αξιοποιήσεις στο χώρο της εργασίας / υπηρεσίας προς τους άλλους. Φυσικά θα ήταν πιο ισχυρή επίδραση αν για παράδειγμα ταυτόχρονα ο προοδευμένος ¶ρης σχημάτιζε όψη με τον Ήλιο. Ή αν ο διελαύνων Κρόνος σχηματίσει κάποια στιγμή φέτος τέτοια όψη. Ή αν ο προοδευμένος Ήλιος περνάει από τον 6ο οίκο του γενέθλιου, κλπ. Δηλαδή αν κάτι ισχύει σε 2-3 συστήματα πρόγνωσης, η επίδραση του ισχυροποιείται. Αλλά κι αν το βλέπεις μόνο στο χάρτη της Επιστροφής δεν σημαίνει ότι ακυρώνεται η επίδραση. Δεν είναι δηλαδή άσπρο – μαύρο, όλα βρίσκονται σε κάποια κλίμακα. Νομίζω ότι η Ηλιακή Επιστροφή δείχνει ένα γενικό πλαίσιο για την επόμενη χρονιά. Για το τι θα «παιχτεί» στο πλαίσιο αυτό, υπάρχουν οι διελεύσεις, πρόοδοι, ηλιακά τόξα. Όρεξη να έχει κανείς να ψάχνει.

  7. #37

    Re: Ηλιακή επιστροφή (Solar return)

    Σ΄ευχαριστώ Atrapos για την αμεσότητα. Για να σου είμαι ειλικρινής η φετινή χρονιά μου είναι υπόκοφα δραστήρια....αν μπορούσα να το πω.Παρότι είμαι σε αναγκαστικη απραξία (έμεινα άνεργη) πολλά δύσκολα θέματα προκύπτουν που αναγκαστικά παλέυω .... Ωστόσο όψη γενέθλια Κρόνου Ηλιου υπάρχει (ανοιχτό συγκλίνων τρίγωνο από τον Ηλιο μου 9.27' Υδροχόου αλλά και με τον γεν. Ωροσκόπο 11.55' Υδροχόου) Και Κρόνος ηλιακής σε πλήρη σύνοδο με γενέθλιο Ουρανό στον Ζυγό 18.18' και 8ο οίκο. Αυτό που μπορώ να πώ διαβάζοντας το είναι η απότομη δυσλειτουργία στην καθημερινότητα μου (απόλυση) που έφερε πολλά προβλήματα με χρέη προς τρίτους (Ουρανός 8ο) που δεν μπορώ να διαχειριστώ εύκολα καθώς και αναγκαστικά μικρά βήματα με σταθερότητα για επίλυση των θεμάτων που προέκυψαν και μέσα στο σπίτι μου, δεδομένουότι ο γενέθλιος Κρόνος είναι σχεδόν σε σύνοδο με την ακμή 4ου (Κρόνος 29.35' Ταύρου και ακμή 4ου , 1.22' Διδύμων). Είναι σωστή η ανάλυση μου πιστεύεις? Ευχαριστώ....
    Victory

  8. #38
    Join Date
    Oct 2008
    Όνομα:
    Δημήτρης
    Location
    Αθήνα
    Posts
    549

    Re: Ηλιακή επιστροφή (Solar return)

    Quote Originally Posted by Victory View Post
    Σ΄ευχαριστώ Atrapos για την αμεσότητα. Για να σου είμαι ειλικρινής η φετινή χρονιά μου είναι υπόκοφα δραστήρια....αν μπορούσα να το πω.Παρότι είμαι σε αναγκαστικη απραξία (έμεινα άνεργη) πολλά δύσκολα θέματα προκύπτουν που αναγκαστικά παλέυω .... Ωστόσο όψη γενέθλια Κρόνου Ηλιου υπάρχει (ανοιχτό συγκλίνων τρίγωνο από τον Ηλιο μου 9.27' Υδροχόου αλλά και με τον γεν. Ωροσκόπο 11.55' Υδροχόου) Και Κρόνος ηλιακής σε πλήρη σύνοδο με γενέθλιο Ουρανό στον Ζυγό 18.18' και 8ο οίκο. Αυτό που μπορώ να πώ διαβάζοντας το είναι η απότομη δυσλειτουργία στην καθημερινότητα μου (απόλυση) που έφερε πολλά προβλήματα με χρέη προς τρίτους (Ουρανός 8ο) που δεν μπορώ να διαχειριστώ εύκολα καθώς και αναγκαστικά μικρά βήματα με σταθερότητα για επίλυση των θεμάτων που προέκυψαν και μέσα στο σπίτι μου, δεδομένουότι ο γενέθλιος Κρόνος είναι σχεδόν σε σύνοδο με την ακμή 4ου (Κρόνος 29.35' Ταύρου και ακμή 4ου , 1.22' Διδύμων). Είναι σωστή η ανάλυση μου πιστεύεις? Ευχαριστώ....
    Έχοντας γενέθλιο Ουρανό (κυβερνήτης Ήλιου και Ωροσκόπου) στον 8ο οίκο είναι αναμενόμενο να υπάρχουν ξαφνικές αναστατώσεις στα οικονομικά σου με τους άλλους (χρέη). Η θέση αυτή γίνεται πιο σημαντική αυτή την περίοδο αφού από τον 8ο οίκο σου περνάει και ο Κρόνος, σε λίγο θα σχηματίσει σύνοδο με τον Ουρανό. Είναι πολύ διαφορετικοί πλανήτες και ο συνδυασμός τους απρόβλεπτος. Και φυσικά, όπως επισήμανες, έχει σημασία ότι ο γενέθλιος Κρόνος βρίσκεται πάνω στην ακμή του 4ου οίκου, επηρεάζοντας άμεσα την οικογένεια σου. Θα πρέπει επίσης να σημειώσεις ότι ο Ουρανός περνάει τώρα από τον 2ο οίκο σου, το θέμα των οικονομικών σου προφανώς έχει κεντρική σημασία και καλείσαι να γίνεις ανεξάρτητη. Όσο μπορείς γιατί η γενέθλια επίδραση δεν θα σταματήσει ποτέ.

    Κατά τη γνώμη μου από την Ηλιακή Επιστροφή κράτα τη θέση του ενδυναμωμένου Ήλιου στον 6ο, προσπάθησε να είσαι όσο πιο χρήσιμη και αποτελεσματική μπορείς σε όσους σε έχουν ανάγκη, και για όλα τα υπόλοιπα κοίτα τις διελεύσεις / προόδους στον χάρτη σου.

  9. #39

    Re: Ηλιακή επιστροφή (Solar return)

    Σ' ευχαριστώ και πάλι. Προσπαθώ να είμαι δραστήρια αλλά δύσκολο αλήθεια είναι...Αποτελεί σημαντικό κομμάτι της ζωής μου η χρησιμότητα μου στους ανθρώπους που με περιβάλλουν . Αφροδίτη στους Ιχθύς γαρ στον 1ο. Δεν μπορώ να νιώθω τον πόνο και γω να περνώ καλά. ΄Το συναίσθημα δυστυχώς είναι πολύ δυνατό και ορισμένες φορές καταστροφικό εάν το συνδυάσεις και με τον Αρη στον Κριο αντίθεση Ουρανό και τετράγωνο Ερμή... Κοινώς Νίκη μαζέψου έαν θες να δεις προκοπή!!!!
    Victory

  10. #40

    Re: Ηλιακή επιστροφή (Solar return)

    Quote Originally Posted by Atrapos View Post
    Πάντως αν φοβάσαι κάτι τόσο πολύ, το πιθανότερο είναι ότι θα το πάθεις.

    Το ότι ο Πλούτωνας στην ηλιακή επιστροφή σχηματίζει τετράγωνα με γενέθλια Σελήνη, Ερμή, ¶ρη και Πλούτωνα σημαίνει ότι ο διελαύνων Πλούτωνας σχηματίζει αυτά τα τετράγωνα. Σημαίνει επίσης ότι Σελήνη, Ερμής, ¶ρης και Πλούτωνας είναι σε σύνοδο ή / και αντίθεση μεταξύ τους στον γενέθλιο χάρτη. Επικεντρώσου σε αυτά. Δες σε ποιόν οίκο βρίσκεται ο διελαύνων Πλούτωνας και σε ποιους οίκους είναι οι γενέθλια σύνοδος / αντίθεση. Δεν λέω ότι είναι εύκολη περίοδος αλλά μην μπερδεύεσαι με την Ηλιακή επιστροφή. Στον χάρτη της Ηλιακής, προσωπικά κοιτάω κυρίως τον Ήλιο και δευτερευόντως όλα τα άλλα.

    Όσο για την ερμηνεία του Πλούτωνα στον 7ο της Ηλιακής δεν νομίζω ότι διαφέρει από την αντίστοιχη ερμηνεία στον γενέθλιο χάρτη. Απλά έχει για μένα πολύ μικρότερη ισχύ. Πέρα του ότι ισχύει για έναν χρόνο μόνο και κατά τη διάρκεια του χρόνου αυτού η επίδραση του στον 7ο δεν συγκρίνεται με την επίδραση του στον οίκο στον οποίο βρίσκεται από διέλευση.

    Σ' ευχαριστώ πολυ astrapos!θα προσπαθήσω να βγαλω λιγο άκρη (γιατι οι γνωσεις μου ειναι εντελως αρχαριες) για τον πλουτωνα στο στον 7ο κοιτωζοντας το σαν γενεθλια θεση!:bigsmile:

 

 
Page 4 of 14 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 17 users browsing this thread. (0 members and 17 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads