s
[Συζήτηση] Ωριαία Αστρολογία Σχέσεων - Page 5
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 5 of 9 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 9 LastLast
Results 41 to 50 of 81
  1. #41

    Re: Ωριαία Αστρολογία Σχέσεων

    Quote Originally Posted by Τίνα Ζαχαριάδου View Post
    Τελος ,μεγαλη μπαρουφα οποιος σου ειπε την φραση " γινεται ερχονται " Αφου ο ωριαιος γινεται την στιγμη που θετεις την ερωτηση και κοιτας τις οψεις που σχηματιζονται τοτε.Χαιρω πολυ καποια στιγμη στο μελλον οι δεικτες θα σχηματισουν οψη ετσι και αλλοιως .Αλλα εμας μας ενδιαφερει την στιγμη που γινεται ο χαρτης τι συμβαινει με τους δεικτες. Και οχι αν μετα απο 15 μερεσ η ενα μηνα τελικα αυτοι σχηματισουν οψη .Δεν εχει σημασια τι θα κανουν μετα το ερωτημα μας .Ο χαρτης ειναι στιγμιαιος με συγκεγκριμενους κανονες .

    Αγαπητή hattie23, φαντάζομαι ότι αυτή τη "μπαρούφα" τη διάβασε στο δικό μου ποστ με το Νο 44. Ο χάρτης πράγματι είναι στιγμιαίος και έχει συγκεκριμένους κανόνες γι αυτό θα σου πρότεινα να μελετήσεις εκ νέου το φαινόμενο της υπαναχώρησης για να μη δημιουργούμε λανθασμένες εντυπώσεις στα μέλη. Να πω ακόμη, πως αν μας ενδιέφεραν μόνο οι όψεις που σχηματίζονται τη συγκεκριμένη στιγμή, τότε δεν θα είχαμε ανάγκη σε κάθε ωριαίο χάρτη τις αστρολογικές εφημερίδες.
    Αγαπητη Τινα, αναφερθηκα σε προηγουμενο ποστ κοπελας που ρωτουσε αν ο Ερμης που στο δικο της χαρτη ειναι ο δεικτης της και ο δεικτης του αγοριου της ειναι τωρα ο αναδρομος Κρονος.Η ιδια ανεφερε αν παιζει ρολο που ο Ερμης τον αυγουστο θα γινει επισης αναδρομος.Εκει εξηγησα οτι δεν παιζει ρολο αν μετα απο 2 μηνες οι δεικτες γυρισουν αναδρομοι η οχι μας ενδιαφερει που τωρα ο δεικτης του αγοριου της ειναι αναδρομος και οχι τι θα συμβει με τον δεικτη της μετα απο 2 μηνες.Δεν κοιταμε ενα χαρτη τοσο μακρια πιστευω.

    Υστερα σχετικα με την "μπαρουφα " πηγαινε στο οτι η ιδια ειχε θεσει ερωτημα που ελεγε αν θα επιστρεψει μεσα σε ενα μικρο χρονικο διαστημα,νομιζω ενα μηνα και εγραψε οτι την στιγμη που κατεστρωσε τον ωριαιο δεν κανουν οψη οι δεικτες αλλα θα κανουν αργοτερα. Της το εγραψα ετσι για δυο λογους 1) κοιταγε η ιδια οψεις ακομα και μετα απο 2 μηνες που ο ερμης γυρνουσε αναδρομα αρα καπως επρεπε να της κοψω την φορα και να της εξηγησω οτι κοιταμε μονο μια χρονικη στιγμη και οχι μακροπροθεσμα (δεν υπαρχει προοδευτικος ωριαιος χαρτης για να βλεπουμε απ απειρον την κατασταση )2) η ερωτηση της δεν ειχε να κανει με την αναδρομη κινηση ενος πλανητη ,και αν αυτος αναιρειτε οταν γυριζει ορθοδρομα η οταν παει να κανει οψη με αλλον πλανητη αλλα τελικα γυριζει (ειτε αναδρομα ειτε ορθοδρομα ) αλλα με την χρονικη στιγμη που θα συμβει το γεγονος.

    Διαφωνησα λοιπον ως προς την γενικη διατυπωση " οι δεικτες δεν κανουν τωρα οψη αλλα θα κανουν λιγο αργοτερα " γιατι αν δεν εξηγηθει προηγουμενως "ΠΟΣΟ αργοτερα πρεπει να κοιταμε εναν ωριαιο χαρτη " θα φτασει ο Αυγουστος θα δει τον Ερμη αναδρομο και αν δεν εχει επιστρεψει ακομα ο φιλος της θα φταιει η αστρολογια .:toung: που δεν βγαζει σωστα συμπερασματα

  2. #42

    Re: Ωριαία Αστρολογία Σχέσεων

    Quote Originally Posted by Natalia10 View Post
    Ενταξει.
    Τοτε γιατι ο 4 οικος ονομαζεται και οικος της τελικης εκβασης του θεματος?


    Φιλικα.
    Το σημαντικο στην ωριαια ειναι οι δεικτες και η σεληνη .Και οι συν-δεικτες αν υπαρχουν μεσα στους οικους που μας ενδιαφερουν ,οι οποιοι "χρωματιζουν" την απαντηση.Αλλοτε την μπλοκαρουν και αλλοτε την διευκολυνουν.

    Τον δεικτη του 4ου τον κοιταμε ως μια επιπλεον επιβεβαιωση κατι που σιγουρα θα εχει φανει απο τους δεικτες και απο την βαθμολογια που αυτοι εχουν.

  3. #43
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Ωριαία Αστρολογία Σχέσεων

    Εντάξει hattie23 κατάλαβα τι εννοείς και στην προκειμένη περίπτωση έχεις δίκιο για τον ανάδρομο Ερμή. Ήθελα απλώς να διευκρινιστεί πως ο χάρτης της ωριαίας δεν είναι και τόσο στατικός όσο νομίζουμε. Για παράδειγμα, η Σελήνη δεν βρίσκεται σε κενό πορείας όταν αλλάξει ζώδιο και σχηματίσει όψη με πλανήτη που βρίσκεται στις 3 πρώτες μοίρες ενός άλλου ζωδίου.

  4. #44

    Re: Ωριαία Αστρολογία Σχέσεων

    Γεια σας! θελω να κανω μια ερωτηση η οποια μπορει να ειναι και χαζή αλλα εχω μπερδευτει με τους παραγωγους οικους. ποτε τους κοιταω; αν π.χ κανω μια ερώτητηση για συναντηση με καποιον που με ενδιαφερει ερωτικα θα δω μονο τον πεμπτο οικο και και καποιον παραγωγο;;

  5. #45

    Re: Ωριαία Αστρολογία Σχέσεων

    Καλημέρα σε όλους! Είναι πραγματική απόλαυση να διαβάζω όλα τα post και να γεμίζω με γνώσεις για την αστρολογία που τόσο αγαπώ αν και σχετικά αρχάρια. Συγχαρητήρια σε όλους που μεταδίδετε τις γνώσεις σας τόσο γενναιόδωρα. Επέλεξα να γράψω εδώ διότι αυτό που θέλω να ρωτήσω έχει να κάνει με την ωριαία αστρολογία που είναι άκρως ενδιαφέρουσα.
    Έκανα την πρώτη μου απόπειρα κατάστρωσης ωριαίου αστρολογικού χάρτη πριν λίγα λεπτά να ρωτήσω για επανάκαμψη ερωτικής σχέσης (τι πρωτότυπο)κι επειδή υπάρχουν αρκετά θέματα με ωριαία σκέφτηκα να μην ανοίξω ακόμα ένα. Βλέπω το χάρτη, όμως επειδή θέλω να είμαι πολύ προσεκτικη στις αναλύσεις μου (λέμε τώρα) και δεδομένου ενός άρθρου της κας Κόντη για τα απαγορευτικά προειδοποιητικά σημάδια -Ο Ωροσκόπος σε πρώτες μοίρες (0-2Ο ), Ο Κρόνος στον 1ο οίκο- κι εγώ βλέπω ωροσκόπο ζυγό στις 8 μοίρες και κρόνο στο Ζυγό στον πρώτο οίκο, άρα ρωτάω όποιον έχει λίγο χρόνο να μου απαντήσει. Συνεχίζω την προσπάθεια για "ανάλυση"? Η το αφήνω τελείως? Ευχαριστώ πολύ. Κωνσταντίνα-Ιχθύς.

  6. #46
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Ωριαία Αστρολογία Σχέσεων

    Γεια σου yiotd.

    Ο προειδοποιητικός κανόνας ισχύει για τις τρεις πρώτες και τρεις τελευταίες μοίρες του ζωδίου. Επομένως για τις 8ο μοίρες δεν ισχύει ο κανόνας. Όσο για τον ΚΡόνο, στον 1ο κοίταξε αν ο κυβερνήτης του 5ου οίκου είναι ο Κρόνος, γιατί σ αυτή την περίπτωση σημειοδοτεί τον ερωτικό σου σύντροφο. Αν ναι, τότε είναι ένα εξαιρετικά θετικό σημάδι ο κυβερνήτης του 5ου δηλαδή να πέφτει στον 1ο οίκο. Ακόμη κι αν δεν πρόκειται για τον κυβερνήτη του 5ου δείχνει ότι δεν είσαι καλά συναισθηματικά και ότι η όποια απάντηση του ωριαίου δεν θα σε ικανοποιήσει. Για την ακρίβεια, αυτός είναι ο κύριος λόγος που ο Κρόνος θεωρείται προειδοποιητικός στον 1ο οίκο.

  7. #47

    Re: Ωριαία Αστρολογία Σχέσεων

    Κα Ζαχαριάδου, σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διαθέσατε για την απάντηση και την καθοδήγηση. Πράγματι δεν είμαι καλά συναισθηματικά. Βλέπω ότι ο κυβερνήτης του 5ου είναι ο Κρόνος (ως παραδοσιακός πλανήτης του Υδροχόου-εύχομαι να τα λέω σωστά.)Είναι κ ο Χείρων εκεί.Ωστόσο βλέπω κ ένα τονισμένο 9ο οίκο με την παρουσία Ηλιου, Σελήνης, Αφροδίτη και ¶ρη. Ως προς τον 4ο και 10ο οίκο για την τελική έκβαση είναι αντίστοιχα Αιγοκ. και Καρκίνος. Θα συνεχίσω να ψάχνω κι άλλο. 1000 ευχαριστώ για όλα. Είσαστε πάντα παρούσα και βοηθάτε συνέχεια. Κωνσταντίνα.

  8. #48
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Ωριαία Αστρολογία Σχέσεων

    Κωνσταντίνα μου, εκείνο το οποίο σε ενδιαφέρει είναι να κάνει όψη ο κυβερνήτης του 1ου ή η Σελήνη (εσύ) με τον κυβερνήτη του 5ου (το αγόρι σου). Το γεγονός πως ο σημειοδότης του ο Κρόνος βρίσκεται σε δικό σου ζώδιο, στον Ζυγό δηλαδή, δείχνει πως υπάρχει ενδιαφέρον από την πλευρά του. Βέβαια χρειαζόμαστε και μια όψη μεταξύ τους ή μια αμοιβαία υποδοχή. Μην βιάζεσαι να πας στον 4ο οίκο που σημειοδοτεί την τελική έκβαση, Πολλές φορές παίρνουμε απαντήσεις στην ωριαία αστρολογία χωρίς την "παρέμβαση" του 4ου οίκου. Κοίτα πρώτα αυτά τα στοιχεία κι ύστερα τα υπόλοιπα.

    Κι εγώ σ' ευχαριστώ.

  9. #49

    Re: Ωριαία Αστρολογία Σχέσεων

    Καλημέρα σας!Ναι εντάξει κατάλαβα. Οι σημειοδότες που με ενδιαφέρουν κάνουν όψη με ένα ωραίο τριγωνάκι.Η Σελήνη & ο Κρόνος. Ψιλοευνοϊκά φαίνονται. Βέβαια, κατανοώ πως με τη δική μας βούληση προχωράμε και δεν αιχμαλωτίζομαι από τις όψεις μόνο. Ωστόσο είναι τόσο όμορφο το ωριαίο με τόσες πληροφορίες. Θα το μελετήσω καλύτερα. Υπάρχει πολύ υλικό εδώ μέσα και μεγάλη βοήθεια από εσάς που γνωρίζετε.Παράγωγοι οίκοι, σκιές-αντισκιές κ.α. Αν μου επιτρέπετε , μία τελευταία ερώτηση. Παρόλο που έχω διαβάσει πως στην ωριαία δε χρησιμοποιούμε όλους τους πλανήτες,ένας τονισμένος 9ος οίκος με προσωπικούς πλανήτες(Ηλιο-Σελήνη-Αφροδίτη)και την παρουσία του Ν. Δεσμού θα μπορούσε να σημαίνει κάτι παραπάνω?Πάντως ο άξονας 1ου-9ου και 5ου-9ου έχει ευνοικές όψεις. Με επιφύλαξη ρωτώ, δεν έχω πρόθεση να γίνω κουραστική. Είναι ωραίο να ψάχνει κανείς μόνος του και να ανακαλύπτει. Όπως και να'χει ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθειά σας. Να έχετε ένα υπέροχο καλοκαίρι μέσα στην έμπνευση! Φιλικά Κωνσταντίνα.

  10. #50
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Ωριαία Αστρολογία Σχέσεων

    Καλημέρα Κωνσταντίνα.

    Η Σελήνη και η Αφροδίτη είναι δικοί σου κυβερνήτες και πηγαίνουν στον 9ο, αν κατάλαβα σωστά. Αυτό σημαίνει πως σε απασχολεί κάποιο ταξίδι, ένα πτυχίο ή μαθήματα, κάποιες νομικές υποθέσεις, θέματα 9ου οίκου γενικώς. Το άλλο που μπορεί να δείξει η ενεργοποίηση του 9ου οίκου είναι πως σε απασχολεί όχι μόνο η επανασύνδεση για την οποία ρωτάς αλλά το αν υπάρχει κι άλλη σχέση στη ζωή του, αφού ο 9ος οίκος είναι ο 5ος (ερωτικά) οίκος του πρώην συντρόφου σου. Γενικότερα ο οίκος που πέφτει η Σελήνη μας μιλά για το πραγματικό ενδιαφέρον του ερωτόντος.

    Και συ να χεις ένα υπέροχο καλοκαίρι.

 

 
Page 5 of 9 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 9 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads