s
Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα; - Page 11
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 11 of 11 FirstFirst ... 7 8 9 10 11
Results 101 to 106 of 106
  1. #101
    Join Date
    Jun 2010
    Όνομα:
    Στέλιος
    Location
    Αθήνα
    Posts
    11

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Καλημέρα σας.
    Διαβάζοντας αυτό το πολύ ενδιαφέρον άρθρο μετά απο 4 περίπου χρόνια δημιουργίας του , μπορώ να πω οτι με έλκυσε τόσο το περιεχόμενο του άρθρου , όσο και οι απαντήσεις των υπολοίπων μελών , όπου σαφέστατα σε κάτι τέτοια θέματα θα υπάρχουν και διαφορετικές απόψεις.
    Μια αντίστοιχη διαφορετική άποψη θα ήθελα να διατυπώσω , διαβάζοντας με πολύ προσοχή τα γραφόμενα, αναπτύσσοντας μια προσωπική σκέψη!

    Ο ανθρώπινος οργανισμός διαθέτει ένα εργαλείο , το οποίο ακόμα και οι πιό μεγάλοι επιστήμονες είναι εντυπωσιασμένοι με τις λειτουργίες που μπορεί να παράσχει στο ανθρώπινο σώμα. Το μυαλό. Ο κάθε ένας από εμάς χρησιμοποιεί τις ιδιαίτερες δυνατότητες του μυαλού του σύμφωνα με την προσωπική εκμάθηση του ίδιου απο τις πληροφορίες που δίνει / παίρνει, και έτσι η εξέλιξη επιτυγχάνεται από την συγκέντρωση πληροφοριών , την επεξεργασία τους, και τέλος την απόδοση τους στην πράξη.
    Πιστεύω πως κάθε άυλο ή υλικό σε αυτό που ονομάζουμε "Σύμπαν" , έχει και μια οριοθέτηση για την λειτουργία και την δουλειά που του δίνεται να κάνει.
    Ενα απλό παράδειγμα, μια φραπιέρα δεν μπορεί να ..τηγανίσει πατάτες. Οπότε κάθε δημιούργημα , δημιουργείται για μια συγκεκριμένη εκτελεστική εργασία σε μια αλυσιδωτή αλληλουχία πολύπλοκων ή απλών γεγονότων.

    Που θέλω να καταλήξω...
    Θεωρώ πως η λεγόμενη "Μοίρα" δεν ορίζει το κακό ή το καλό, την υγεία ή την αρρώστια , τον πλούτο ή την φτώχεια. Αυτό είναι απλώς μια ανθρώπινη εγκεφαλική αντίληψη που την δημιουργεί ο ίδιος ο εγκέφαλος μέσω συγκεκριμένων ερεθισμάτων με βάση τα τρέχοντα γεγονότα. Το φαινόμενο της πεταλούδας που ανέφερε ένα μέλος σε κάποια απο τις 10 σελίδες του άρθρου εδώ , είναι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα (η οποία την επίσημη ερμηνεία την έδωσε Μετεωρολόγος) όπου σε μια δεδομένη χρονική στιγμή εαν επαναλάβουμε το ίδιο πείραμα , θα πρέπει να συνυπάρχουν οι ίδιες ακριβώς συνθήκες ώστε να αποφανθεί εαν η πιθανότητα να συμβεί κάτι άλλο την ίδια ακριβώς χρονική στιγμή...είναι υπαρκτό σενάριο. Ομως για να γίνει αυτό , πρακτικά θα έπρεπε κάποιος να γυρίσει τον χρόνο πίσω , να κάνει το ίδιο πείραμα ή την ίδια ενέργεια ώστε να αποδειχτεί κάτι τέτοιο. Δυστυχώς αυτό δεν γίνεται , γιατί κάθε δευτερόλεπτο (ανθρώπινου χρόνου) οι συνθήκες αλλάζουν από απειροελάχιστα έως πάραπολύ.
    Η απλούστερη εξήγηση όλων θα μπορούσε να είναι , ότι όλα γενικώς έχουν ήδη συμβεί.
    Βαδίζουμε πάνω σε μια ενέργεια (εμείς την θεωρούμε ενέργεια) που ονομάζεται "χρόνος" και συνεπαίρνει ότι άυλο και υλικό υφίσταται. Μπορώ ίσως να εξηγήσω κατά κάποιο τρόπο την δυνατότητα κάποιων ανθρώπων που διαθέτουν ένα είδους κληρονομικού χαρίσματος να προβλέπουν το μέλλον με ακρίβεια. Αυτό σημαίνει , ή θα μπορούσε να σημαίνει οτι όταν ένα γεγονός που προβλέπει κάποιος άνθρωπος για κάποιον άλλο άνθρωπο , μπόρεσε και προχώρησε στο ήδη προδιαγεγραμένο μέλλον και πήρε την ήδη υπάρχουσα πληροφορία και την μετέφερε πίσω στην δεδομένη χρονική στιγμή που βρισκόμαστε τώρα. Εδώ τώρα ίσως πείτε , μα αυτό πρακτικά σημαίνει οτι λαμβάνοντας μια σημαντική πληροφορία που προέρχεται απο το μέλλον , αλλάζει και την πορεία του ανθρώπου που ενδιαφέρεται να μάθει γι'αυτό.
    Εγώ πιστεύω πως όχι, διότι όπως προείπα βαδίζουμε όλοι επάνω σε μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή, και η δυνατότητα να αλλαχθεί η οποιαδήποτε προκαθορισμένη πορεία ενός ανθρώπου ή ενός γεγονότος, θα πρέπει να καθίσταται δυνατόν να επαναληφθεί το ίδιο γεγονός , την ίδια συγκεκριμένη χρονική στιγμή με τις ίδιες αρχικές συνθήκες, κάτι που εκ'των πραγμάτων το καθιστά αδύνατο. Η θεωρία του φαινομένου της πεταλούδας επίσης περιγράφει και το λεγόμενο "What if..." - Τι θα συνέβαινε εάν....;

    Ισως ακούγεται απογοητευτική η παραπάνω σκέψη μου , αλλά η μαγεία των όσων δεν γνωρίζουμε την δημιουργεί ο ίδιος ο εγκέφαλος, εξού και η πολυπλοκότητα του και η διαφορετικότητα των σκέψεων.
    Η ουσία είναι η εξής, την οποία την πιστεύω και την ακολουθώ. Οτι κάθε άνθρωπος πρέπει να ζει την κάθε ημέρα της ζωής του σαν να ήταν η τελευταία , και να την απολαμβάνει καθημερινά , και οποιαδήποτε επιρροή γεγονότων σε βραχυπρόθεσμο ή μακροπρόθεσμο διάστημα συμβεί για τον καθέ έναν ξεχωριστά , να είναι αντίστοιχο των προσωπικών θετικών προσδοκιών , ή και ακόμα εαν είναι αρνητικά, να λειτουργήσουν αλληλεπιδραστικά για την ομαλή εξέλιξη του πλάνου.
    Σε ένα γεωμετρικό σχήμα όπως ο κύκλος , δεν υπάρχει ούτε αρχή...ούτε τέλος ....

  2. #102
    Join Date
    Oct 2009
    Όνομα:
    irene
    Location
    dytikh makedonia
    Posts
    192

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Quote Originally Posted by popininja View Post
    Καμιά φορά ίσως θα ήταν καλό να σκεφτούμε ότι πέρα από τα άστρα
    και τις κατά βούληση επιλογές μας,
    είναι η ίδια η ζωή που μας πάει, που μας οδηγεί.
    Η αστρολογία από την άλλη δείχνει τάσεις, όπως οι αστρολόγοι
    συχνά μας αναφέρουν, και όχι τη μοίρα μας. Το πως θα διαχειριστούμε
    τις τάσεις και τα ταλέντα μας είναι και θέμα προσωπικής επιλογής αλλά
    και θέμα συνθηκών στην παρούσα φάση της ζωής μας.

    Για παράδειγμα, στο χάρτη μου υπάρχουν πολλές αναφορές
    που δείχνουν κλίση στις καλές τέχνες, στη συγγραφή και το θέατρο.
    Πράγματι αυτά με γοήτευαν από παιδί και ακόμα και σήμερα ασχολούμαι
    σε επίπεδο εραστιτεχνικό όχι κατ΄επιλογή αλλά λόγω πρακτικών θεμάτων
    όπως εν πρώτοις την άμεση εύρεση εργασίας για βιοποριστικούς λόγους
    αλλά και την δαπανηρή περίοδο των σπουδών μιας τέτοιας ειδικότητας.
    Σε αυτή λοιπόν την περίπτωση δεν έπαιξαν τόσο καθοριστικό ρόλο
    ο χάρτης -που μου έδειχνει το δρόμο- και οι επιλογές που θα ήθελα
    να πραγματώσω όσο οι συγκυρίες που με έφεραν μπροστά σε κάτι άλλο.

    Όπως και να έρχονται τα πράγματα
    είτε τα ορίζουμε αυτόβουλα είτε άλλες επιρροές
    τα κατευθύνουν
    εκείνο που ίσως θα έπρεπε να έχουμε κατά νου
    είναι να ανταπεξέλθουμε όσο καλυτερα μπορούμε
    και να εκμεταλλευτούμε αυτό που κερδίσαμε
    ή μας χαρίστηκε απλόχερα -ποιός άραγε να ξέρει από ποιόν-
    στο ζενίθ του.:bigsmile:


    ειμαι απολυτα σύμφωνη μαζι σου. αυτα ειχα στο μυαλο μ να πω κ εγω. :embarrest:embarrest
    Η ελπίδα ποτέ δεν πεθένει αν πραγματικά ελπίζεις κ δεν αφήνεσε και δεν απογοητεύσαι. Αγάπα δυνατά, αλιθηνά παντοτηνά.

  3. #103
    Join Date
    Oct 2009
    Όνομα:
    irene
    Location
    dytikh makedonia
    Posts
    192

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    [QUOTE=la_luna;101047]Καλημέρα σας :bigsmile:
    Πολύ ενδιαφέροντα και το θέμα και η συζήτηση σας… Με βάλατε στο τριπάκι να αμπελοσοφώ πρωινιάτικα… :blink: Μερικές απλές σκέψεις που μου ήρθαν καθώς σας διαβάζω:
    Μήπως όλη η συζήτηση για το πεπρωμένο και την ελεύθερη βούλησή μας αντανακλά την ματαιοδοξία μας ως ανθρώπινο είδος ότι δεν είναι δυνατό να είμαστε πιόνια κανενός Θεού πιστεύοντας ότι διαθέτουμε νου ώστε να διαχειριστούμε μόνοι μας τη μοίρα μας;
    Προσωπικά πιστεύω πως αν βλέπουμε τη ζωή ως μια εξωτερική πραγματικότητα (υλική πραγματικότητα που κυριαρχείται από το νου/σώμα), φαινομενικά έχουμε τη δυνατότητα να πάρουμε ή όχι τη μοίρα της ζωής στα χέρια μας και να την κατευθύνουμε όπως εμείς θέλουμε. Ή έτσι να νομίζουμε… Αυτή, κατά τη γνώμη μου, είναι και η εξωτερική θεώρηση της αστρολογίας (σημ. οι αστρολογικές γνώσεις μου είναι νηπιακού επιπέδου), όταν μιλά για χαρακτηριστικά ενός ατόμου και τάσεις συμπεριφοράς ή αντιμετώπισης θεμάτων της ζωής του που φαίνονται σε έναν αστρολογικό χάρτη… Και σε αυτή την περιοχή φαίνεται να ενεργοποιούνται ή όχι κάποιες αστρολογικές τάσεις και να εκπληρώνονται ή όχι κάποιες αστρολογικές υποσχέσεις, δίνοντάς μας μερικές φορές την εντύπωση ότι το πεπρωμένο μας δεν είναι πια και τόσο αυστηρά γραμμένο στα άστρα…





    κουκλαρα νομιζω πως ολα εχουν μια σχεση και ολα ενωνοναι μεταξυ τους. δεν περνουμε εμεις την ζωη στα χερια μας και την μοιρα μας, γιατι πολυ απλα δεν εμφανιστικαμε απο το πουθενα κανεις μας σε αυτη τη ζωη την ταδε μερα ωρα μηνα.:embarrest καποιος μας εστειλε εδω κατω μεσω μιας σχεσης και μιας μανας κτλ .
    ολα εχουν το δικο τους ρολο σε αυτην τη ζωη και ολα μαζι λειτουργουν.δεν ειμαστε θεοι για να κινουμε την μοιρα μας μονοι μας.


    φιλικα ειρηνη
    Η ελπίδα ποτέ δεν πεθένει αν πραγματικά ελπίζεις κ δεν αφήνεσε και δεν απογοητεύσαι. Αγάπα δυνατά, αλιθηνά παντοτηνά.

  4. #104
    Join Date
    Oct 2009
    Όνομα:
    irene
    Location
    dytikh makedonia
    Posts
    192

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Quote Originally Posted by maria76 View Post
    Kαι γω πιστεύω πως το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στα άστρα,και μακάρι να είχαμε όλοι τις γνώσεις να το διαβάζαμε.Αν και μεγαλώνοντας αλλάζουμε συνήθειες και συμπεριφορές,μου κάνει εντύπωση ότι κάποιες σκέψεις,ανάγκες και θέλω,παραμένουν ίδιες.Μπορώ να σκεφτώ πολλά πράγματα που ονειρευόμουν στην εφηβεία μου,και θα τα ήθελα και τώρα.Και θέλω να πιστεύω πως από τότε έχω εξελιχθεί σαν άνθρωπος,δεν έζησα σε μοναστήρι.Οπότε ο χαρακτήρας μας φαίνεται στο χάρτη μας.Ακόμα και ο παράγοντας αναπάντεχο,δεν έχει να κάνει με τον Ουρανό μας?Κάποιος που είναι πχ πολύ νευρικός,δεν θ'αλλάξει ποτέ,και αυτό θα καθορίσει όλη τη ζωή του.Αν προσπαθήσει να ελέγξει το θυμό του,θα είναι ένας καταπιεσμένος άνθρωπος,ένας ήρεμος όμως δεν θα είναι ποτέ!
    Οψεις και διελεύσεις διαμορφώνουν τις εμπειρίες μας,και κάπως έτσι ουσιαστικά ζούμε.Μόνο μου πρόβλημα είναι ότι στα δύσκολα,δεν τα σκέφτομαι ακριβώς έτσι τα πράγματα:toung:θέλω να πιστεύω πως δεν πεθαίνουμε και πάει,τέλειωσε,αλλά δεν έχω καμία απόδειξη και για ζωές πριν και μετά.Μην ξεχνάμε τις απεριόριστες δυνατότητες του εγκεφάλου μας.Πχ οι επιστήμονες λένε πως το λευκό φως που βλέπει κάποιος πριν"φύγει",είναι τρόπος να μεταβούμε πιο ήρεμα στο θάνατο,και όχι ο παράδεισος που μας"τραβάει"να πάμε..
    Πρόσφατα διάβασα ένα βιβλίο σχετικά με το πως λειτουργεί ο εγκέφαλος του καθενός,αναλόγως με το..πως είναι φτιαγμένος.Δεν έχει καμία σχέση με μεταφυσική,είναι βασισμένο σε έρευνες και πειράματα χρόνων.Υποστηρίζει λοιπόν ότι γεννιόμαστε με το χαρακτήρα μας,de facto,αλλά μπορούμε να κυριαρχήσουμε πάνω του,με πολλή δουλειά.Στο σημείο που έλεγε πως οι αλκοολικοί(και όσοι έχουν την τάση να εξαρτηθούν από ουσίες,τζόγο κτλ),έχουν πάντα και ιδιαίτερα ανεπτυγμένη και δημιουργική φαντασία,λόγω της δομής του μυαλού τους,θυμήθηκα την αστρολογία.Ο Ποσειδώνας αυτό δεν κάνει?Υπάρχει καλλιτέχνης χωρίς"νερό"στο ωροσκόπιο του?Πόσοι συγγραφείς πάλευαν με τους δαίμονες τους,αλλά μεγαλουργούσαν στο έργο τους?Οχι βέβαια πως όλοι έχουν θέματα με εξαρτήσεις,μην παρεξηγηθώ,αλλά έναν άνθρωπο που έζησα από κοντά με προβλήματα με ουσίες,ήταν τέλειος μουσικός.Η αστρολογία τα λέει όλα,και σταματάω σ'αυτό.
    Αυτά κι ελπίζω να μην κούρασα κανέναν.


    γλυκια μ μαρια σκεφτεσαι αρκετα σωστα πιστευω. οντος και να αλλαξουμε στην διαρκεια της ζωης μας καποια μενουν ιδια. οι αλλαγες κατα την γνωμη μ , οπως ηδη μπορει να ξερεις, ειναι απο τα προοδευμενα κ απο την ηλιακη επιστροφη κτλ επειδη η πλανητες δεν σταματανε να κανουν τον κυκλο τους και τις οψεις τους. γιαυτο κ τα δυσκολα και τα ευκολα στην ζωη μας.οσο για αυτα που μενουν κ δεν αλλαζουν σε εμας, ειναι τα εσωτερικα μας θελω , ο χαρτης την μερα που ηρθαμε στον κοσμο.!!...

    φιλικα ειρηνη
    Η ελπίδα ποτέ δεν πεθένει αν πραγματικά ελπίζεις κ δεν αφήνεσε και δεν απογοητεύσαι. Αγάπα δυνατά, αλιθηνά παντοτηνά.

  5. #105
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Quote Originally Posted by electrosurfer View Post
    Καλημέρα σας.
    Διαβάζοντας αυτό το πολύ ενδιαφέρον άρθρο μετά απο 4 περίπου χρόνια δημιουργίας του , μπορώ να πω οτι με έλκυσε τόσο το περιεχόμενο του άρθρου , όσο και οι απαντήσεις των υπολοίπων μελών , όπου σαφέστατα σε κάτι τέτοια θέματα θα υπάρχουν και διαφορετικές απόψεις.
    Μια αντίστοιχη διαφορετική άποψη θα ήθελα να διατυπώσω , διαβάζοντας με πολύ προσοχή τα γραφόμενα, αναπτύσσοντας μια προσωπική σκέψη!

    Ο ανθρώπινος οργανισμός διαθέτει ένα εργαλείο , το οποίο ακόμα και οι πιό μεγάλοι επιστήμονες είναι εντυπωσιασμένοι με τις λειτουργίες που μπορεί να παράσχει στο ανθρώπινο σώμα. Το μυαλό. Ο κάθε ένας από εμάς χρησιμοποιεί τις ιδιαίτερες δυνατότητες του μυαλού του σύμφωνα με την προσωπική εκμάθηση του ίδιου απο τις πληροφορίες που δίνει / παίρνει, και έτσι η εξέλιξη επιτυγχάνεται από την συγκέντρωση πληροφοριών , την επεξεργασία τους, και τέλος την απόδοση τους στην πράξη.
    Πιστεύω πως κάθε άυλο ή υλικό σε αυτό που ονομάζουμε "Σύμπαν" , έχει και μια οριοθέτηση για την λειτουργία και την δουλειά που του δίνεται να κάνει.
    Ενα απλό παράδειγμα, μια φραπιέρα δεν μπορεί να ..τηγανίσει πατάτες. Οπότε κάθε δημιούργημα , δημιουργείται για μια συγκεκριμένη εκτελεστική εργασία σε μια αλυσιδωτή αλληλουχία πολύπλοκων ή απλών γεγονότων.

    Που θέλω να καταλήξω...
    Θεωρώ πως η λεγόμενη "Μοίρα" δεν ορίζει το κακό ή το καλό, την υγεία ή την αρρώστια , τον πλούτο ή την φτώχεια. Αυτό είναι απλώς μια ανθρώπινη εγκεφαλική αντίληψη που την δημιουργεί ο ίδιος ο εγκέφαλος μέσω συγκεκριμένων ερεθισμάτων με βάση τα τρέχοντα γεγονότα. Το φαινόμενο της πεταλούδας που ανέφερε ένα μέλος σε κάποια απο τις 10 σελίδες του άρθρου εδώ , είναι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα (η οποία την επίσημη ερμηνεία την έδωσε Μετεωρολόγος) όπου σε μια δεδομένη χρονική στιγμή εαν επαναλάβουμε το ίδιο πείραμα , θα πρέπει να συνυπάρχουν οι ίδιες ακριβώς συνθήκες ώστε να αποφανθεί εαν η πιθανότητα να συμβεί κάτι άλλο την ίδια ακριβώς χρονική στιγμή...είναι υπαρκτό σενάριο. Ομως για να γίνει αυτό , πρακτικά θα έπρεπε κάποιος να γυρίσει τον χρόνο πίσω , να κάνει το ίδιο πείραμα ή την ίδια ενέργεια ώστε να αποδειχτεί κάτι τέτοιο. Δυστυχώς αυτό δεν γίνεται , γιατί κάθε δευτερόλεπτο (ανθρώπινου χρόνου) οι συνθήκες αλλάζουν από απειροελάχιστα έως πάραπολύ.
    Η απλούστερη εξήγηση όλων θα μπορούσε να είναι , ότι όλα γενικώς έχουν ήδη συμβεί.
    Βαδίζουμε πάνω σε μια ενέργεια (εμείς την θεωρούμε ενέργεια) που ονομάζεται "χρόνος" και συνεπαίρνει ότι άυλο και υλικό υφίσταται. Μπορώ ίσως να εξηγήσω κατά κάποιο τρόπο την δυνατότητα κάποιων ανθρώπων που διαθέτουν ένα είδους κληρονομικού χαρίσματος να προβλέπουν το μέλλον με ακρίβεια. Αυτό σημαίνει , ή θα μπορούσε να σημαίνει οτι όταν ένα γεγονός που προβλέπει κάποιος άνθρωπος για κάποιον άλλο άνθρωπο , μπόρεσε και προχώρησε στο ήδη προδιαγεγραμένο μέλλον και πήρε την ήδη υπάρχουσα πληροφορία και την μετέφερε πίσω στην δεδομένη χρονική στιγμή που βρισκόμαστε τώρα. Εδώ τώρα ίσως πείτε , μα αυτό πρακτικά σημαίνει οτι λαμβάνοντας μια σημαντική πληροφορία που προέρχεται απο το μέλλον , αλλάζει και την πορεία του ανθρώπου που ενδιαφέρεται να μάθει γι'αυτό.
    Εγώ πιστεύω πως όχι, διότι όπως προείπα βαδίζουμε όλοι επάνω σε μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή, και η δυνατότητα να αλλαχθεί η οποιαδήποτε προκαθορισμένη πορεία ενός ανθρώπου ή ενός γεγονότος, θα πρέπει να καθίσταται δυνατόν να επαναληφθεί το ίδιο γεγονός , την ίδια συγκεκριμένη χρονική στιγμή με τις ίδιες αρχικές συνθήκες, κάτι που εκ'των πραγμάτων το καθιστά αδύνατο. Η θεωρία του φαινομένου της πεταλούδας επίσης περιγράφει και το λεγόμενο "What if..." - Τι θα συνέβαινε εάν....;

    Ισως ακούγεται απογοητευτική η παραπάνω σκέψη μου , αλλά η μαγεία των όσων δεν γνωρίζουμε την δημιουργεί ο ίδιος ο εγκέφαλος, εξού και η πολυπλοκότητα του και η διαφορετικότητα των σκέψεων.
    Η ουσία είναι η εξής, την οποία την πιστεύω και την ακολουθώ. Οτι κάθε άνθρωπος πρέπει να ζει την κάθε ημέρα της ζωής του σαν να ήταν η τελευταία , και να την απολαμβάνει καθημερινά , και οποιαδήποτε επιρροή γεγονότων σε βραχυπρόθεσμο ή μακροπρόθεσμο διάστημα συμβεί για τον καθέ έναν ξεχωριστά , να είναι αντίστοιχο των προσωπικών θετικών προσδοκιών , ή και ακόμα εαν είναι αρνητικά, να λειτουργήσουν αλληλεπιδραστικά για την ομαλή εξέλιξη του πλάνου.
    Σε ένα γεωμετρικό σχήμα όπως ο κύκλος , δεν υπάρχει ούτε αρχή...ούτε τέλος ....
    Τείνω να συμφωνήσω στο 95% των όσων γράφεις. Μπράβο σου!
    Ώριμη και εντυπωσιακή τοποθέτηση, ιδιαίτερα για το νεαρό της ηλικίας σου.

    Πράγματι ο εγκέφαλος και η λειτουργία της νόησης είναι το κλειδί για τα κορυφαία και αναπάντητα ερωτήματα του ανθρώπινου είδους.
    Θα είχαμε ήδη φτάσει πιο κοντά στην οργάνωση μιας πιθανής αλήθειας ή έστω ενός φιλοσοφικού οικοδομήματος, βασισμένο σε λογικούς αποκλεισμούς της μη αλήθειας, αν η ανώτερη σκέψη δεν προσέκρουε στην μισαλλοδοξία και τον αρχετυπικό φόβο.
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  6. #106
    Join Date
    Jun 2010
    Όνομα:
    Στέλιος
    Location
    Αθήνα
    Posts
    11

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Quote Originally Posted by katiakiss View Post
    Τείνω να συμφωνήσω στο 95% των όσων γράφεις. Μπράβο σου!
    Ώριμη και εντυπωσιακή τοποθέτηση, ιδιαίτερα για το νεαρό της ηλικίας σου.

    Πράγματι ο εγκέφαλος και η λειτουργία της νόησης είναι το κλειδί για τα κορυφαία και αναπάντητα ερωτήματα του ανθρώπινου είδους.
    Θα είχαμε ήδη φτάσει πιο κοντά στην οργάνωση μιας πιθανής αλήθειας ή έστω ενός φιλοσοφικού οικοδομήματος, βασισμένο σε λογικούς αποκλεισμούς της μη αλήθειας, αν η ανώτερη σκέψη δεν προσέκρουε στην μισαλλοδοξία και τον αρχετυπικό φόβο.


    Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια Κάτια.
    Και πραγματικά συγχαίρω και αφουγκράζομαι τις απόψεις όλων των μελών, οι οποίες ανεξαιρέτως δίνουν την δική τους ερμηνεία για το τι είναι αλήθεια τελικά και τι ψευδαίσθηση.

    Αυτό που περιγράφεις δεν είναι τόσο εύκολο , και θα σου δώσω ένα πολύ απλό παράδειγμα για να καταλάβεις τι εννοώ.
    Αναρωτήσου μόνο πόσοι αριθμοί υπάρχουν απο το 0 έως το 1.
    Στην γλώσσα των υπολογιστών , όπου αναγνωρίζουν μόνο την δυαδική μορφή 0 και 1 , υπάρχουν άπειροι αριθμοί που πλαισιώνονται μεταξύ του μηδενός και του ενός (δεκαδικοί αριθμοί). Και μόνο αυτό να λάβεις υπόψην σου , φαντάσου πόσο χαοτικό είναι το σύστημα όταν έχουμε να κάνουμε με 10 αριθμούς στην πραγματική μας ζωή.

    Σε έναν κόσμο που απαρτίζεται από τρεις διαστάσεις (το μυαλό το κατανοεί αυτό) , υπάρχει περιορισμός αναμφισβήτητα, και δεν ευθύνεται η φύση του ανθρώπου σε αυτό ή μια πιθανή μισαλλοδοξία του ή πίστη στο Θεό ή η μη πίστη προς Αυτόν.
    Ομως...εαν μπορούσαμε να συνδιάσουμε τις τρεις υπάρχουσες διαστάσεις, με τις διαστάσεις του εσωτερικού μας κόσμου (Ασυνείδητο, Υποσυνείδητο , Συνειδητό / όνειρα κ.λ.π), τότε υπάρχει μια έστω μικρή πιθανότητα να φτάσουμε στην πραγματική αλήθεια , αλλά πιστεύω πως θέλει τρομερή εκπαίδευση και πλήρη κάθαρση από ρηχές σκέψεις που επαναλαμβάνονται στην καθημερινότητα μας.
    Νομίζω πως ο άνθρωπος ίσως να το'χει καταφέρει αυτό κατά γενική έννοια , απλώς πιστεύω το ίδιο το μυαλό παρεμβάλεται μεταξύ του "εγώ" και του "είμαι" , και αυτό φέρνει μια διχογνωμία μεταξύ του ανθρώπου και του εαυτού του.

    Σχετικά με το πεπρωμένο που είναι γραμμένο στα άστρα όπως προαναφέρθηκε.
    Νομίζω οτι εκεί ίσως να βρίσκεται η μισή λύση της πιθανής αλήθειας, και η άλλη μισή ...βρίσκεται στον ύπνο μας.
    Λέω μισή λύση , διότι ...εαν βρισκόμασταν σε ένα άλλο πλανητικό σύστημα ...οι αστερισμοί του ζωδιακού κύκλου θα φαίνονταν σε διαφορετικά σημεία , λόγω του ότι θα είμασταν σε διαφορετική θέση στον Γαλαξία , οπότε η αποτύπωση των αστερισμών (όπως τους γνωρίζουμε τώρα) θα'ταν διαφορετικός.

    Για τα όνειρα , θα μπορούσα να γράφω ώρες ατέλειωτες... αν και δεν ξέρω κατα πόσο είναι σχετικό με το άρθρο , όμως ο κόσμος του υποσυνείδητου είναι ένας κόσμος που χρειάζεται αναζητηση , γιατί ίσως..λέω ίσως..η αλήθεια να βρίσκεται εκεί. Ισως είναι ένας συνδετικός κρίκος με κάτι...στο οποίο "εσκεμένα" βλέπουμε χωρίς να το θέλουμε.

 

 
Page 11 of 11 FirstFirst ... 7 8 9 10 11

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 6 users browsing this thread. (0 members and 6 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads