s
[Συζήτηση] Τι είναι η Αστρολογία - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας

View Poll Results: Μπορεί η Αστρολογία να κάνει πρόβλεψη;

Voters
244. You may not vote on this poll
  • Σίγουρα μπορεί

    141 57.79%
  • Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί

    18 7.38%
  • Δεν είμαι σίγουρος/η

    85 34.84%
Page 2 of 50 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 12 ... LastLast
Results 11 to 20 of 497
  1. #11
    Join Date
    Jul 2005
    Όνομα:
    Φωτεινή
    Location
    thessaloniki
    Posts
    3,068

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Αγαπητή venus2,

    Υπάρχει άρθρο ,διαβάστε εδώ.
    Μπορείτε να δείτε όλα τα άρθρα μας στο φορουμ,ή ψάχνοντας,μεσω της αναζήτησης.



    Φιλικά,
    Φωτεινή
    επικοινωνία:
    horarycraftsman@gmail.com
    https://www.facebook.com/pages/The-H...38930886253370

    Starwalk στον http://www.e-star.gr κάθε Πέμπτη 21:00-23:00
    Aρχείο εκπομπών : http://www.mixcloud.com/Fotini_Chris/

    'Το πληγωμένο μάτι γιατρεύεται ευκολότερα απο το πληγωμένο μυαλό'

  2. #12

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Quote Originally Posted by roadrunner
    Αγαπητή venus2,

    Υπάρχει άρθρο ,διαβάστε εδώ.
    Μπορείτε να δείτε όλα τα άρθρα μας στο φορουμ,ή ψάχνοντας,μεσω της αναζήτησης.



    Φιλικά,
    Φωτεινή
    Εμένα η άποψη της κ. Λίλιαν Σίμου, οφείλω να πω, πως με κάλυψε απόλυτα!!!!
    Aπό τους ανθρώπους δεν λείπει η δύναμη, λείπει η θέληση...!!!!!!!

  3. #13

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Θέλω να σας ζητήσω συγνώμη, γιατί στην προηγούμενη απάντησή μου, μπήκε και η παράθεση, η οποία όμως δεν είχε καμία σχέση με τα όσα γράφω.
    Αυτό έγινε κατά λάθος, αλλά δυστυχώς δεν έχω τρόπο για να το διορθώσω, γι΄ αυτό και κάνω αυτήν εδώ τη διευκρίνηση.

    Ζητώ την κατανόησή σας, γιατί ήταν η πρώτη μου δημοσίευση και δεν γνώριζα τις ιδιαιτερότητες του site.

    Σας ευχαριστώ
    Aπό τους ανθρώπους δεν λείπει η δύναμη, λείπει η θέληση...!!!!!!!

  4. #14

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    θα ήθελα να ρωτήσω παροτι ενδιαφερομαι κι εγω για την αστρολογία όπως λίγο ή πολύ κι οπερισσότερος κόσμος,πώς γίνεται πλανήτες που βρίσκονται σε τεράστιες απόστασεις από μας -δεν μιλώ για τους πιο κοντινούς - να μας επηρεάζουν και μάλιστα με κάποιες ιδιότητες που τους έχουμε προοσδώσει ..
    αλλά και πώς τους ορίσαμε να έχουν αυτές τις ιδιότητες και να μας επηρεάζουν μέσω αυτών..είναι δυνατόν επειδή δόθηκε ένα όνομα σε καθένα από τους πλανήτες -θεών ,κυρίως, να τους προσάπτουμε και τα χαρακτηριστικά των θεών και επαγωγικά να επιδρούν αυτα σ΄εμάς ανάλογως με την παρουσία τους στον αστρολογικό μας χαρτη?
    ευχαριστω και περιμενω απάντησή σας..:wondering :wondering

  5. #15
    Join Date
    Mar 2005
    Όνομα:
    Ιουλία
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,101

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Quote Originally Posted by silia
    θα ήθελα να ρωτήσω παροτι ενδιαφερομαι κι εγω για την αστρολογία όπως λίγο ή πολύ κι οπερισσότερος κόσμος,πώς γίνεται πλανήτες που βρίσκονται σε τεράστιες απόστασεις από μας -δεν μιλώ για τους πιο κοντινούς - να μας επηρεάζουν και μάλιστα με κάποιες ιδιότητες που τους έχουμε προοσδώσει ..
    αλλά και πώς τους ορίσαμε να έχουν αυτές τις ιδιότητες και να μας επηρεάζουν μέσω αυτών..είναι δυνατόν επειδή δόθηκε ένα όνομα σε καθένα από τους πλανήτες -θεών ,κυρίως, να τους προσάπτουμε και τα χαρακτηριστικά των θεών και επαγωγικά να επιδρούν αυτα σ΄εμάς ανάλογως με την παρουσία τους στον αστρολογικό μας χαρτη?
    ευχαριστω και περιμενω απάντησή σας..:wondering :wondering
    Αγαπητή Silia,

    Πραγματικά, δεν κατάλαβα την ερώτησή σου.

  6. #16
    Join Date
    Mar 2005
    Όνομα:
    Ιουλία
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,101

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Quote Originally Posted by lilith
    Θέλω να σας ζητήσω συγνώμη, γιατί στην προηγούμενη απάντησή μου, μπήκε και η παράθεση, η οποία όμως δεν είχε καμία σχέση με τα όσα γράφω.
    Αυτό έγινε κατά λάθος, αλλά δυστυχώς δεν έχω τρόπο για να το διορθώσω, γι΄ αυτό και κάνω αυτήν εδώ τη διευκρίνηση.

    Ζητώ την κατανόησή σας, γιατί ήταν η πρώτη μου δημοσίευση και δεν γνώριζα τις ιδιαιτερότητες του site.

    Σας ευχαριστώ
    Δεν πειράζει αγαπητή μου ... να' σαι καλά.
    (Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες)

    Φιλικά
    Ιουλία

  7. #17

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    πιστευω ότι θα γινει πιο απλη η ερώτηση μου μ΄ένα παράδειγμα:ο πλανήτης Άρης π.χ έχει πάρει τ΄όνομά του από τον θεό του πολέμου και ταυτόχρονα και τις ιδιότητες του(ένταση,διαμάχες κλπ)..Αυτό ακριβώςείναι που ρώτησα:πώς έχει προκύψει αυτός ο προσδιορισμός των ιδιοτήτων στον συγκεκριμένο πλανήτη (που θα μπορούσαμε ίσως να του έχουμε δώσει άλλο όνομα)και πώς μπορούν να μας επηρεάζουν γνωρίζοντας τις τεράστιες αποστάσεις τους?(εξαιρώντας πάντα βέβαια τους πιο κοντινούς που με φυσικές εξηγήσεις βεβαιώνεται η επίδρασή τους συνολικά στον πλανητη γη-δεν γνωρίζω κατάπόσο και πώς στον ψυχισμό του καθενός μας-)..μήπως πατά η αστρολογία σε κάποια αυθαίρετα ,ίσως, θεμέλια?
    ρωτώ πάντα καλόπιστα και ψάχνοντας συνεχώς την αλήθεια..
    επειδή ,ίσως, ,θα είναι χρονοβόρες οι απαντήσεις αν θέλετε μπορείτε να μου πείτε κάποια άρθρα διαφωτιστικά πάνω σ΄αυτό που ρωτώ??...

  8. #18
    Join Date
    Mar 2005
    Όνομα:
    Ιουλία
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,101

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Αγαπητή Σίλια,

    Εννοείται πως δεν αμφισβήτησε κανείς ότι ρωτάς καλοπροαίρετα.
    Νομίζω ότι το άρθρο αυτό θα σε βοηθήσει.
    Oι Δώδεκα θεοί του Ολύμπου στο ζωδιακό κύκλο

    Φιλικά
    Ιουλία

  9. #19
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Αγαπητή silia

    Αν και ασαφής λίγο η ερώτηση, νομίζω πως διέκρινα δύο σημεία για να σχολιάσω κι ίσως έτσι απαντήσω στις απορίες σας.
    Στην αστρολογία λέμε συχνά πως "επηρεάζει" ένας πλανήτης ή μία όψη. Είναι λάθος η διατύπωση αυτή. Το σωστό είναι πως υπάρχει "συσχετισμός". Ο συσχετισμός αυτός διαπιστώθηκε μετά από παρατηρήσεις ανά τους αιώνες και τις χιλιετηρίδες, όπου τα γεγονότα έπέστρεφαν ιστορικά, κι είχαμε επανάληψη φαινομένων. Οι σοφοί των εποχών, συνέδεσαν την επανάληψη αυτή με την επανάληψη κάποιων κινήσεων των άστρων. Αφορά χρονομέτρηση στην ουσία.
    Σχετικά με τα ονόματα των άστρων και τα στοιχεία που μεταφέρουν, τα ονόματα δώθηκαν γιατί οι ιδιότητες σχετίζονταν με τα ιερά σύμβολα της αρχαιότητας (θεούς) που είχαν τα χαρακτηριστικά που συμβόλιζαν οι ιδιότητες των φαινομένων.

    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου

  10. #20

    Re: Τι είναι η Αστρολογία

    Quote Originally Posted by silia
    θα ήθελα να ρωτήσω παροτι ενδιαφερομαι κι εγω για την αστρολογία όπως λίγο ή πολύ κι οπερισσότερος κόσμος,πώς γίνεται πλανήτες που βρίσκονται σε τεράστιες απόστασεις από μας -δεν μιλώ για τους πιο κοντινούς - να μας επηρεάζουν και μάλιστα με κάποιες ιδιότητες που τους έχουμε προοσδώσει ..
    αλλά και πώς τους ορίσαμε να έχουν αυτές τις ιδιότητες και να μας επηρεάζουν μέσω αυτών..είναι δυνατόν επειδή δόθηκε ένα όνομα σε καθένα από τους πλανήτες -θεών ,κυρίως, να τους προσάπτουμε και τα χαρακτηριστικά των θεών και επαγωγικά να επιδρούν αυτα σ΄εμάς ανάλογως με την παρουσία τους στον αστρολογικό μας χαρτη?
    ευχαριστω και περιμενω απάντησή σας..:wondering :wondering

    Προσωπικά, δεν γνωρίζω την ιστορία της Αστρολογίας..., αλλά η λογική μου με οδηγεί στο να καταλαβαίνω, πως εντελώς το αντίθετο συνέβη...

    Για να γίνω πιο συγκεκριμένη, θα σε παροτρύνω να σκεφθείς ένα οποιοδήποτε παράδειγμα από άλλες περιπτώσεις, κατά τις οποίες πράττουμε αναλόγως...

    Πρώτα παρατηρούμε τις ιδιότητες κάποιου και μετά το ονομάζουμε..., με βάση τα όσα γνωρίζουμε από την ιστορία, την μυθολογία, την λαϊκή σοφία, κλπ, κλπ, κλπ.
    Αυτό βέβαια όταν τα χαρακτηριστικά τα οποία εκδηλώνει κάποιος είναι πολύ ξεκάθαρα..., πολύ ιδιαίτερα.

    Το παράδειγμα που θα σου φέρω, είναι πάρα πολύ απλό, αλλά ενδεικτικό...

    Βλέπουμε πως κάποιος είναι πολύ φιλάργυρος... και του δίνουμε το παρατσούκλι "Σκρουτζ"...

    Δεν μπορεί ποτέ όμως αυτό, να λειτουργήσει αντίστροφα.

    Δηλαδή να του δώσουμε το παρατσούκλι "Σκρουτζ" και να περιμένουμε μετά, να γίνει φιλάργυρος, επειδή του δώσαμε αυτό το παρατσούκλι εμείς...

    Και με τους πλανήτες αυτό ακριβώς πιστεύω ότι συνέβη...
    Πρώτα, οι πρώτοι αστρολόγοι παρατήρησαν τις ιδιότητες..., τις οποίες μέσω της ενέργειας τους, μας επιρέαζαν... και μετά τους έδωσαν, με γνώμονα την μυθολογία, τα ονόματα τα οποία τους ταίριαζαν...

    Δεν ήταν δυνατόν, να γίνει αυτό με τον αντίθετο τρόπο...



    Aπό τους ανθρώπους δεν λείπει η δύναμη, λείπει η θέληση...!!!!!!!

 

 
Page 2 of 50 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 12 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 9 users browsing this thread. (0 members and 9 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads