s
[Μεταφράσεις] Τι είναι η Εξελικτική - Ενεργειακή Αστρολογία - Page 3
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3
Results 21 to 29 of 29
  1. #21
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    ΤέρμαΘεού,αρχή Αλλάχ
    Posts
    236

    Re: Τι είναι η Εξελικτική - Ενεργειακή Αστρολογία

    Quote Originally Posted by Βασίλης Παπαδολιάς View Post
    Μπορεί να έχεις και δίκιο, αλλά αισθάνομαι ότι με τη συζήτηση κανείς σε αυτά τα θέματα αρχίζει κάποια στιγμή και χάνεται. Είναι δύσκολο να καταλήξεις κάπου για τέτοια θέματα απλά συζητώντας. Αυτά τα θέματα είναι πολύ προσωπικά και αφορούν την υπαρξιακή τοποθέτηση του κάθε ανθρώπου.
    Εν μέρει σωστό, εν μέρει όχι. Αλλιώς ζει και δρα κανείς σε μια κοινωνία όπου η γενικότερη βάση είναι αυτή της αποδοχής των άνωθεν εντολών κι αλλιώς σε μια που κρίνεται ότι οι αιτίες των γεγονότων γεννιούνται επί της γης μέσω των σχέσων μεταξύ των ανθρώπων.
    Ο κόσμος δεν είναι ένα άθροισμα από συμπαντικά ατομικά τομαράκια, περιφερόμενα ανά τους αιώνες.

    "Μακριά από μας κι ότι θέλει ας είναι." Να χαίρεται τη φιλοσοφία του όποιος έκοψε το θέμα, αντί να περιοριστεί στο να το κλειδώσει.
    ¶ντε γεια σας.

  2. #22
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Αθηνα
    Posts
    983

    Re: Τι είναι η Εξελικτική - Ενεργειακή Αστρολογία

    Quote Originally Posted by gargoyle View Post
    Εν μέρει σωστό, εν μέρει όχι. Αλλιώς ζει και δρα κανείς σε μια κοινωνία όπου η γενικότερη βάση είναι αυτή της αποδοχής των άνωθεν εντολών κι αλλιώς σε μια που κρίνεται ότι οι αιτίες των γεγονότων γεννιούνται επί της γης μέσω των σχέσων μεταξύ των ανθρώπων.
    Ποιος αποφασιζει αραγε σε ποια κοινωνια θα μεγαλωσεις? Αν και πιστευω οτι οι Δυτικες κοινωνιες συμπεριλαμβανουν και τις δυο στασεις και μαλιστα ισως με εξαιρεση την Ελλαδα που τα πραγματα ειναι 50%-%50% ετσι οπως το αντιλαμβανομαι εγω τουλαχιστον στιος αλλες χωρες μαλλον υπερισχυει η δευτερη αποψη
    οσο υπαρχει εξουσια δεν υπαρχει ελευθερια

  3. #23
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    ΤέρμαΘεού,αρχή Αλλάχ
    Posts
    236

    Re: Τι είναι η Εξελικτική - Ενεργειακή Αστρολογία

    Quote Originally Posted by skorpion View Post
    Ποιος αποφασιζει αραγε σε ποια κοινωνια θα μεγαλωσεις? Αν και πιστευω οτι οι Δυτικες κοινωνιες συμπεριλαμβανουν και τις δυο στασεις και μαλιστα ισως με εξαιρεση την Ελλαδα που τα πραγματα ειναι 50%-%50% ετσι οπως το αντιλαμβανομαι εγω τουλαχιστον στιος αλλες χωρες μαλλον υπερισχυει η δευτερη αποψη
    Το πρώτο ερώτημα είναι πάρα πολύ ωραίο κι εκεί αρχίζουν οι μεγάλες διαφωνίες. Οπότε, ας μην το ξαναπιάσουμε. Εντύπωση μου κάνει πως βρίσκεις να υπερισχύει η δεύτερη άποψη στις περισσότερες κοινωνίες. Εννοείς μήπως οικονομικά;

    Γενικότερα πιστεύω πως στις περισσότερες χώρες τα κοινωνικά τους χαρακτηριστικά σε μεγάλο βαθμό διαμορφώθηκαν μέσω θεωρήσεων που πηγάζουν από τη θρησκεία. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα, πολύ ενδιαφέρον ωστόσο.
    Ο κόσμος δεν είναι ένα άθροισμα από συμπαντικά ατομικά τομαράκια, περιφερόμενα ανά τους αιώνες.

    "Μακριά από μας κι ότι θέλει ας είναι." Να χαίρεται τη φιλοσοφία του όποιος έκοψε το θέμα, αντί να περιοριστεί στο να το κλειδώσει.
    ¶ντε γεια σας.

  4. #24
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Αθηνα
    Posts
    983

    Re: Τι είναι η Εξελικτική - Ενεργειακή Αστρολογία

    Στις Δυτικες κοινωνιες οι ανθρωποι δεν εχουν τη θρησκεια σε μεγαλη υποληψη ως επι το πλειστον γι αυτο το ειπα....
    οσο υπαρχει εξουσια δεν υπαρχει ελευθερια

  5. #25
    Join Date
    Apr 2007
    Όνομα:
    Γεωργία
    Location
    FantasyLand
    Posts
    550

    Re: Τι είναι η Εξελικτική - Ενεργειακή Αστρολογία

    Quote Originally Posted by Λίλιαν Σίμου View Post
    Έχετε δίκιο, αγαπητή zeta1987, για όσους έχουν αποδεχτεί πως η ζωή δεν περιορίζεται στο εδώ και τώρα, αλλά βλέπουν πως είναι σήμερα ο κρίκος μίας αλυσίδας δράσης και αντίδρασης, τότε, πράγματι, έχουμε την ευκαιρία να γίνουμε καλύτεροι. Ξέρουμε πως ό,τι κάνουμε θα επιστρέψει κάποτε σε μας, όχι γιατί είμαστε μαριονέτες ενός Θεού κακού και τιμωρού, αλλά διότι εμείς χτίζουμε τα αυριανά μας βήματα. Ο νόμος της ανταποδοτικής δικαιοσύνης, γνωστός ως Κάρμα σήμερα εν συντομία, υπήρχε στην αρχαία ελληνική φιλοσοφία, δεν είναι κάτι νέο, ή ξενόφερτο. Υπάρχει η ελευθερία να διαλέξουμε άλλο μέλλον κι άλλο παρελθόν, όταν μέσα από την αυτογνωσία, γίνουμε απλά....καλύτεροι!

    Σας εύχομαι καλές αναζητήσεις και καλή εξέλιξη

    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου
    Σας ευχαριστώ πολύ!
    I'm not a perfect girl.My hair does'nt always stay in place & I spill things a lot. I'm pretty clumsy & sometimes I have a broken heart.My friends and I sometimes fight & maybe some days nothing goes right.but when I think about it & take a step back I remember how amazing life truly is & that maybe.just maybe.
    I like beeing unperfect...

  6. #26
    Join Date
    Apr 2007
    Όνομα:
    Γεωργία
    Location
    FantasyLand
    Posts
    550

    Re: Τι είναι η Εξελικτική - Ενεργειακή Αστρολογία

    Quote Originally Posted by gargoyle View Post
    Μια πρώτη παρατήρηση αναφορικά ως προς το το σημαίνει η ζωή για τον καθένα: Εάν η αξία απέναντι στη ζωή, την ομορφιά και τη σημασία της κρίνεται από το τι πιστεύει ή τι ΔΕΝ πιστεύει κανείς για το πώς τελειώνει, τότε μάλλον τα πράγματα, εκτός από στενοκέφαλα, αρχίζουν και γίνονται επικίνδυνα. ...
    Δεν θα έλεγα ότι η ζωή κρίνεται από το πως θα τελειώσει,αλλά από το τι θα έχεις αποκομίσει στην διάρκεια της!Έλεος Δηλαδή!Επίσης όσον αφορά τους δύσπιστους και τους εύπιστους,ποτέ να μην λέτε ποτέ, γιατί συνήθως ότι δεν θέλουμε παθαίνουμε!
    Φιλικα!
    I'm not a perfect girl.My hair does'nt always stay in place & I spill things a lot. I'm pretty clumsy & sometimes I have a broken heart.My friends and I sometimes fight & maybe some days nothing goes right.but when I think about it & take a step back I remember how amazing life truly is & that maybe.just maybe.
    I like beeing unperfect...

  7. #27

    Re: Τι είναι η Εξελικτική - Ενεργειακή Αστρολογία

    Το άρθρο μου φαίνεται άστοχο να δημοσιεύεται σε αυτή την κατηγορία του forum. Εκτός του ότι χτυπάει άσχημα που είναι μια πρώτης τάξεως ολοφάνερη διαφήμιση μαθημάτων, είναι πολύ οργανωμένο και πολύ τακτοποιημένο για μένα που έχω τελείως ελεύθερη και φιλοσοφική άποψη για το κάρμα και τις ανατολικές θρησκείες. Κάθε φορά που βλέπω πολύπλοκα σχήματα και διαγράμματα αναφορικά με το κάρμα, κρατάω αποστάσεις γιατί πιστεύω ότι ο άνθρωπος δεν μπορεί να φυλακιστεί από σχήματα και να μπει σε κουτάκια, και ότι το βάθος του είναι αμέτρητο για να τον κατανοούμε και να τον τακτοποιούμε με αυτόν τον τρόπο. Μπορούμε να μιλάμε και να γράφουμε για κάρμα και μετενσάρκωση ελεύθερα, να εμπνεόμαστε από αυτό το δόγμα με σκοπό να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι, αλλά αν το αναγάγουμε σε βασικό στοιχείο θεραπευτικής και αστρολογικής μεθοδολογίας της Συμβουλευτικής, τότε πράγματι γίνεται λίγο επικίνδυνο.

  8. #28
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    ΤέρμαΘεού,αρχή Αλλάχ
    Posts
    236

    Re: Τι είναι η Εξελικτική - Ενεργειακή Αστρολογία

    Quote Originally Posted by zeta1987 View Post
    Δεν θα έλεγα ότι η ζωή κρίνεται από το πως θα τελειώσει,αλλά από το τι θα έχεις αποκομίσει στην διάρκεια της!Έλεος Δηλαδή!Επίσης όσον αφορά τους δύσπιστους και τους εύπιστους,ποτέ να μην λέτε ποτέ, γιατί συνήθως ότι δεν θέλουμε παθαίνουμε!
    Φιλικα!
    Το "έλεος" μου φαίνεται πως εγώ πρέπει να το αναφωνήσω. Και μάλιστα με όλα κεφαλαία και με τρία θαυμαστικά.

    ¶λλο το τι λες εσύ ή εγώ, ή όποιος άλλος μεμονωμένα και άλλο τι υποστηρίζεται σε μεγάλο βαθμό από όλες τις φαταλιστικές θεωρίες και τα αναρίθμητα παρακλάδια τους. Μάλλον πρέπει να το προσέξεις λίγο καλύτερα αυτό...

    Τέλος, σχετικά με τους δύσπιστους και τους εύπιστους, πρώτον, κάτι τέτοιες ασαφείς απειλές και δεν μου αρέσουν, και δεν έχουν και κανένα αποτέλεσμα. Δεύτερον, δεν ξέρω τι συμβαίνει σχετικά με το "ποτέ", ξέρω όμως τι γίνεται "συνήθως".

    Και συνήθως οι δύσπιστοι γίνονται ακόμη πιο δύσπιστοι, και ότι παθαίνουν το παθαίνουν εξαιτίας των εύπιστων που γίνονται ακόμη πιο εύπιστοι...

    Εξίσου φιλικά. :bigsmile:
    Ο κόσμος δεν είναι ένα άθροισμα από συμπαντικά ατομικά τομαράκια, περιφερόμενα ανά τους αιώνες.

    "Μακριά από μας κι ότι θέλει ας είναι." Να χαίρεται τη φιλοσοφία του όποιος έκοψε το θέμα, αντί να περιοριστεί στο να το κλειδώσει.
    ¶ντε γεια σας.

  9. #29

    Re: Τι είναι η Εξελικτική - Ενεργειακή Αστρολογία

    Ασχολούμαι και ερευνώ την αστρολογία εδώ και αρκετά χρόνια. Πάντα με προσανατολισμό την αυτογνωσία και την αποδοχή ολόκληρου του εαυτού μας.
    Στα παραπάνω πλαίσια, βρίσκομαι στο τέλος του τρίτου κύκλου των Μαθημάτων της Εξελικτικής Ενεργειακής Αστρολογίας, του συντάκτη του παραπάνω άρθρου, Γιάννη Καλοκύρη.

    Έχοντας λοιπόν προσωπική εμπειρία, μπορώ να πω ότι το καινούριο αυτό είδος αστρολογίας προσανατολίζεται στην εύρεση των ενεργειακών μας μπλοκαρισμάτων, την αυτογνωσία και την αυτοθεραπεία σε συνδυασμό με άλλες εναλλακτικές πρακτικές.
    Κάθε μάθημα είναι μια έκπληξη για μένα. Δεν ξέρω πως συμβαίνει αλλά κάθε φορά συμβαδίζει με τα βιώματα και τις εμπειρίες της τρέχουσας περιόδου. Συγχρονικά λοιπόν, κάθε μάθημα της Εξελικτικής Ενεργειακής Αστρολογίας φωτίζει τα σκοτεινά κομμάτια μέσα μου...

    Ευχαριστώ το δάσκαλο, Μαθηματικό και Ερευνητή Αστρολογίας Γιάννη Καλοκύρη για τα όμορφα ταξίδια και τις ενδιαφέρουσες περιηγήσεις...

    Παρεμπιπτόντως άλλαξε πρόσφατα η ηλεκτρονική διεύθυνση που αναφέρετε στο τέλος του άρθρου. Η σωστή, για όποιους ενδιαφέρονται, είναι η εξής: Εξελικτική - Ενεργειακή Αστρολογία

 

 
Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads