s
Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα; - Page 9
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 9 of 11 FirstFirst ... 5 6 7 8 9 10 11 LastLast
Results 81 to 90 of 106
  1. #81
    Join Date
    Feb 2010
    Όνομα:
    Πόπη
    Location
    Ελλαδίτσα
    Posts
    277

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Καμιά φορά ίσως θα ήταν καλό να σκεφτούμε ότι πέρα από τα άστρα
    και τις κατά βούληση επιλογές μας,
    είναι η ίδια η ζωή που μας πάει, που μας οδηγεί.
    Η αστρολογία από την άλλη δείχνει τάσεις, όπως οι αστρολόγοι
    συχνά μας αναφέρουν, και όχι τη μοίρα μας. Το πως θα διαχειριστούμε
    τις τάσεις και τα ταλέντα μας είναι και θέμα προσωπικής επιλογής αλλά
    και θέμα συνθηκών στην παρούσα φάση της ζωής μας.

    Για παράδειγμα, στο χάρτη μου υπάρχουν πολλές αναφορές
    που δείχνουν κλίση στις καλές τέχνες, στη συγγραφή και το θέατρο.
    Πράγματι αυτά με γοήτευαν από παιδί και ακόμα και σήμερα ασχολούμαι
    σε επίπεδο εραστιτεχνικό όχι κατ΄επιλογή αλλά λόγω πρακτικών θεμάτων
    όπως εν πρώτοις την άμεση εύρεση εργασίας για βιοποριστικούς λόγους
    αλλά και την δαπανηρή περίοδο των σπουδών μιας τέτοιας ειδικότητας.
    Σε αυτή λοιπόν την περίπτωση δεν έπαιξαν τόσο καθοριστικό ρόλο
    ο χάρτης -που μου έδειχνει το δρόμο- και οι επιλογές που θα ήθελα
    να πραγματώσω όσο οι συγκυρίες που με έφεραν μπροστά σε κάτι άλλο.

    Όπως και να έρχονται τα πράγματα
    είτε τα ορίζουμε αυτόβουλα είτε άλλες επιρροές
    τα κατευθύνουν
    εκείνο που ίσως θα έπρεπε να έχουμε κατά νου
    είναι να ανταπεξέλθουμε όσο καλυτερα μπορούμε
    και να εκμεταλλευτούμε αυτό που κερδίσαμε
    ή μας χαρίστηκε απλόχερα -ποιός άραγε να ξέρει από ποιόν-
    στο ζενίθ του.:bigsmile:
    Tabula rasa

  2. #82

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Καλημέρα σας :bigsmile:
    Πολύ ενδιαφέροντα και το θέμα και η συζήτηση σας… Με βάλατε στο τριπάκι να αμπελοσοφώ πρωινιάτικα… :blink: Μερικές απλές σκέψεις που μου ήρθαν καθώς σας διαβάζω:
    Μήπως όλη η συζήτηση για το πεπρωμένο και την ελεύθερη βούλησή μας αντανακλά την ματαιοδοξία μας ως ανθρώπινο είδος ότι δεν είναι δυνατό να είμαστε πιόνια κανενός Θεού πιστεύοντας ότι διαθέτουμε νου ώστε να διαχειριστούμε μόνοι μας τη μοίρα μας;
    Προσωπικά πιστεύω πως αν βλέπουμε τη ζωή ως μια εξωτερική πραγματικότητα (υλική πραγματικότητα που κυριαρχείται από το νου/σώμα), φαινομενικά έχουμε τη δυνατότητα να πάρουμε ή όχι τη μοίρα της ζωής στα χέρια μας και να την κατευθύνουμε όπως εμείς θέλουμε. Ή έτσι να νομίζουμε… Αυτή, κατά τη γνώμη μου, είναι και η εξωτερική θεώρηση της αστρολογίας (σημ. οι αστρολογικές γνώσεις μου είναι νηπιακού επιπέδου), όταν μιλά για χαρακτηριστικά ενός ατόμου και τάσεις συμπεριφοράς ή αντιμετώπισης θεμάτων της ζωής του που φαίνονται σε έναν αστρολογικό χάρτη… Και σε αυτή την περιοχή φαίνεται να ενεργοποιούνται ή όχι κάποιες αστρολογικές τάσεις και να εκπληρώνονται ή όχι κάποιες αστρολογικές υποσχέσεις, δίνοντάς μας μερικές φορές την εντύπωση ότι το πεπρωμένο μας δεν είναι πια και τόσο αυστηρά γραμμένο στα άστρα…
    Υπάρχει όμως, κατά τη γνώμη μου πάντα, και μια εσωτερική πραγματικότητα, που και αυτή διαφαίνεται μέσα σε έναν αστρολογικό χάρτη… (η πρόσφατη συνέντευξη του Forrest που έχει δημοσιευτεί πριν λίγο καιρό στο σάιτ είναι εξαιρετική και έχει κάποιες αναφορές προς αυτή την κατεύθυνση όπως και διάφορα άλλα πολύ ενδιαφέροντα άρθρα στο σάιτ). Πιστεύω ότι, στην ουσία, ακόμη και οι επιλογές που νομίζουμε πως κάνουμε μόνοι μας, είναι «προκαθορισμένες» με την έννοια ότι ανταποκρίνονται σε ένα «συμπαντικό σχέδιο» που στόχο έχει να μας εξελίξει ως ψυχοπνευματικές οντότητες (πέρα από το νου/σώμα)… είτε με καλό είτε με άσχημο τρόπο...
    Προσωπικά αυτό δεν με «χαλάει» καθόλου…
    Περισσότερο προσπαθώ (στο βαθμό που μπορώ) να κατανοήσω τους βαθύτερους μηχανισμούς που ωθούν το «είναι» μου να σκέφτεται, αντιλαμβάνεται και να πράττει με έναν συγκεκριμένο τρόπο (θεωρώ την αστρολογία ένα εξαιρετικό εργαλείο αυτογνωσίας) και κατά δεύτερο να κατανοήσω τα μαθήματα που παίρνω από τα αποτελέσματα θετικά ή αρνητικά συγκεκριμένων επιλογών που «κάνω» (


  3. #83
    Join Date
    Jan 2010
    Όνομα:
    felicia
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    2

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Γεια σας!!

    Α ν και ιδιαίτερες αστρολογικές γνώσεις δεν έχω,απλά πιστεύω,από τα ελάχιστα που ξέρω,ότι ναι το κάρμα μπορεί αν μέρη να καθορίζει την ζωή μας αλλά όχι απόλυτα....Δηλαδή πιστεύω οτι ένας άνθρωπος με τις επιλογές του καθορίζει την μοίρα του,παίρνει τον ΄΄΄δρόμο΄΄ με την κάθε επιλογή του και η μοίρα θα του βγάλει ευκαιρίες ή τα εμπόδια που θα βρεί στο μέλλον....

    :embarrest

  4. #84
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    53

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Μοίρα ή ελεύθερη βούληση, ένα ερώτημα που σίγουρα όλους λίγο πολύ τους έχει απασχολήσει, εμένα τουλάχιστον αρκετά. Αν έχω γεννηθεί με ένα συγκέκριμένο χαρακτήρα, μία δεδομένη αρχή και τέλος, που
    είναι η προσωπική μου βούληση? Ξέρω έχω δώσει πολλές φορές την απάντηση : έχω έρθει εδώ για να μάθω μέσα απο τα προσωπικά μου βιώματα και ίσως έχω την ελευθερία να διαλέξω το μονοπάτι που θα ακολουθήσω από την αρχή στο τέλος(ίσως και όχι), να κρατήσω τα θετικά στοιχεία του χαρακτήρα μου, να αλλάξω την σκέψη μου κλπ.

    Όμως, ο εγκληματίας που σκοτώνει, σκοτώνει βάση σχέδιου του σύμπαντος ή από λάθος ανθρώπινη επίλογή ή έρχεται απλά στον κόσμο γιατί κάποιοι πρέπει να μάθουν κάτι από αυτό ? Αν υπάρχει σχέδιο γιατί η ιστορία επαναλαμβάνεται κυκλικά?

    Για τα γεγονότα που συμβαίνουν τώρα τελευταία, είχα διαβάσει αρκετά άθρα αστρολογίας καιρό πριν. ¶φού στο περίπου ξέραμε τι θα συμβεί και δεν μπορούμε να τα αλλάξουμε, η ομπρέλα που προσφέρει η αστρολογία που
    είναι?

    Από την άλλη αν υπήρχε μόνο ανθρώπινή βούληση τότε η ιστορία θα ήταν ακόμα χειρότερη και αν υπήρχε μόνο το καλό δεν θα υπήρχε ανθρώπινη βούληση, γιατί δεν θα είχαμε να διαλέξουμε ανάμεσα σε κάτι.

    Η αστρολογία με ενδιαφέρει αν και δεν έχω βρει χρόνο να ασχοληθώ όσο θα ήθελα και για αυτό δεν μπορώ να έχω και άποψη για το αν είναι χρήσιμη, αλλά νομίζω ότι στην βροχή θα περπατήσουμε είτε θέλουμε είτε όχι, στην καλύτερη περίπτωση να μάθουμε να χορεύουμε σε αυτήν...

    Συγνώμη που μονολογώ και λέω βλακείες, αλλά σήμερα δεν είμαι και πολύ καλά ...

  5. #85
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Αγαπητή μου Σκορπίνα, η Αστρολογία λειτουργεί ως ομπρέλα προστασίας όχι γιατί μας γλυτώνει από μοιραία γεγονότα αλλά γιατί μα βοηθά να τα επεξεργαστούμε και να τα κατανοήσουμε καλύτερα. Όταν κατανοήσουμε τα γεγονότα τότε είμαστε σε θέση να τα χειριστούμε καλύτερα. Πρωταρχικός σκοπός της είναι να μάθουμε τον εαυτό μας, να τον αγαπήσουμε και μέσα απ΄αυτόν και τους συνανθρώπους μας.

    Ελπίζω αύριο να σαι καλύτερα

  6. #86
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    53

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    "... Όσο όμως περνά ο χρόνος, μια μυστική δύναμη αρχίζει ν' αποδείξει ότι είναι αδύνατο να πραγματοποιήσει κανείς τον Προσωπικό Μύθο του. .... Είναι δυνάμεις που φαίνονται κακές, αλλά στην πραγματκότητα σου διδάσκουν πως να εκπληρώσεις τον Προσωπικό Μύθο σου. Προετοιμάζουν το πνεύμα και τη θελησή σου, γιατί πάνω σ' αυτό τον πλανήτη υπάρχει μια μεγάλη αλήθεια : όποιος κι αν είσαι, ότι και αν κάνεις, όταν επιδιώξεις κάτι, σημαίνει ότι η επιθυμία σου πηγάζει από την Ψυχή του Κόσμου. Είναι η αποστολή σου πάνω στη Γη. ... Η Ψυχή του Κόσμου τρέφεται από την ευτυχία των ανθρώπων. Ή από τη δυστυχία, το φθόνο, τη ζήλια. Η εκπλήρωση του Προσωπικού του Μύθου, αυτό είναι το μοναδίκο χρέος του ανθρώπου. Τα πάντα είναι ένα και μοναδικό πράγμα. Κι όταν επιδιώξεις κάτι, όλο το σύμπαν συνωμοτεί για να γίνει όπως επιθυμείς."
    Paulo Coelho

    Το θέμα για το πεπρωμένο και την προσωπική βούληση, μου θύμησε ένα από τα αγαπημένα μου βιβλία όταν ήμουν μικρή (φαντάζομαι και πολλών άλλων). Νομίζω ότι έχει σχέση με τα παραπάνω!

  7. #87

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    ΘΑ ΑΝΑΤΡΕΞΩ ΣΤΟ ΠΑΝΑΡΧΑΙΟ ΡΗΤΟ . ΣΥΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΧΕΙΡΑ ΚΙΝΕΙ...

  8. #88
    Join Date
    Sep 2006
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    ο βυθός..
    Posts
    278

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Kαι γω πιστεύω πως το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στα άστρα,και μακάρι να είχαμε όλοι τις γνώσεις να το διαβάζαμε.Αν και μεγαλώνοντας αλλάζουμε συνήθειες και συμπεριφορές,μου κάνει εντύπωση ότι κάποιες σκέψεις,ανάγκες και θέλω,παραμένουν ίδιες.Μπορώ να σκεφτώ πολλά πράγματα που ονειρευόμουν στην εφηβεία μου,και θα τα ήθελα και τώρα.Και θέλω να πιστεύω πως από τότε έχω εξελιχθεί σαν άνθρωπος,δεν έζησα σε μοναστήρι.Οπότε ο χαρακτήρας μας φαίνεται στο χάρτη μας.Ακόμα και ο παράγοντας αναπάντεχο,δεν έχει να κάνει με τον Ουρανό μας?Κάποιος που είναι πχ πολύ νευρικός,δεν θ'αλλάξει ποτέ,και αυτό θα καθορίσει όλη τη ζωή του.Αν προσπαθήσει να ελέγξει το θυμό του,θα είναι ένας καταπιεσμένος άνθρωπος,ένας ήρεμος όμως δεν θα είναι ποτέ!
    Οψεις και διελεύσεις διαμορφώνουν τις εμπειρίες μας,και κάπως έτσι ουσιαστικά ζούμε.Μόνο μου πρόβλημα είναι ότι στα δύσκολα,δεν τα σκέφτομαι ακριβώς έτσι τα πράγματα:toung:θέλω να πιστεύω πως δεν πεθαίνουμε και πάει,τέλειωσε,αλλά δεν έχω καμία απόδειξη και για ζωές πριν και μετά.Μην ξεχνάμε τις απεριόριστες δυνατότητες του εγκεφάλου μας.Πχ οι επιστήμονες λένε πως το λευκό φως που βλέπει κάποιος πριν"φύγει",είναι τρόπος να μεταβούμε πιο ήρεμα στο θάνατο,και όχι ο παράδεισος που μας"τραβάει"να πάμε..
    Πρόσφατα διάβασα ένα βιβλίο σχετικά με το πως λειτουργεί ο εγκέφαλος του καθενός,αναλόγως με το..πως είναι φτιαγμένος.Δεν έχει καμία σχέση με μεταφυσική,είναι βασισμένο σε έρευνες και πειράματα χρόνων.Υποστηρίζει λοιπόν ότι γεννιόμαστε με το χαρακτήρα μας,de facto,αλλά μπορούμε να κυριαρχήσουμε πάνω του,με πολλή δουλειά.Στο σημείο που έλεγε πως οι αλκοολικοί(και όσοι έχουν την τάση να εξαρτηθούν από ουσίες,τζόγο κτλ),έχουν πάντα και ιδιαίτερα ανεπτυγμένη και δημιουργική φαντασία,λόγω της δομής του μυαλού τους,θυμήθηκα την αστρολογία.Ο Ποσειδώνας αυτό δεν κάνει?Υπάρχει καλλιτέχνης χωρίς"νερό"στο ωροσκόπιο του?Πόσοι συγγραφείς πάλευαν με τους δαίμονες τους,αλλά μεγαλουργούσαν στο έργο τους?Οχι βέβαια πως όλοι έχουν θέματα με εξαρτήσεις,μην παρεξηγηθώ,αλλά έναν άνθρωπο που έζησα από κοντά με προβλήματα με ουσίες,ήταν τέλειος μουσικός.Η αστρολογία τα λέει όλα,και σταματάω σ'αυτό.
    Αυτά κι ελπίζω να μην κούρασα κανέναν.

  9. #89
    Join Date
    May 2010
    Location
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Posts
    47

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    θα ήθελα πολύ να τοποθετηθώ πάνω στο θέμα....εάν δεν είχα ένα βαρίδι μέσα μου...αυτή η τοποθέτηση πιθανώς θα απείχε παρασσάγγας απο τη συγκεχυμένη εικόνα που έχω τώρα...η μικρή αδερφή ,14 ετών, της καρδιακής μου φίλης διαγνώστηκε πρόσφατα ότι πάσχει από καρκίνο στα πνευμόνια...το κοριτσάκι το γνωρίζω απο νεογέννητο...η φίλη-αδερφή μου θα έλεγα ότι ήταν εώς τώρα εξορθολόγιζε τα πάντα,στεκόταν με σκεπτικισμό απέναντι στο θεό,διατηρούσε τις επιφυλάξεις της για το μοιραίο...Τώρα κλαίει με τις ώρες και παρακαλά την παναγία...ποιά δύναμη, ποιός αποφασίζει για αυτό που τη βρήκε με ρώτησε εχθές...την τράβηξα απαλά από το χέρι,την έσφιξα στην αγκαλιά μου και τηςζήτησα να σωπάσει,της είπα πως όλα θα πάνε καλά.Η ....θα βγει πιο δυνατή απο αυτή τη δοκιμασία...θα είναι ένας υπέροχος άνθρωπος που θα αγαπά τη ζώη και θα χει μια καρδιά γεμάτη καλοσύνη...Η αλήθεια είναι ότι είναι ήδη υπέροχη...η αλήθεια είναι ότι δεν μπόρεσα να απαντήσω στην απορία της,νομίζω δεν κατάφερα καν να μετριάσω τους λυγμόύς της....γιατί τα ίδια ακριβώς ερωτήματα ορθώνονται και μέσα μου

  10. #90
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    56

    Re: Τελικά το πεπρωμένο μας είναι γραμμένο στ'άστρα;

    Βρισκομαστε σε ενα λιβαδι,ανισοπεδο με ενα σταυροδρομι με πολλα πολλα μονοπατια.
    Καθε μονοπατι εχει καθοριστει απο τους οδοποιους που καταληγει και απο τους προηγουμενους ταξιδιωτες ποσο ευκολο ειναι,διχως να μπορουμε μονοι μας να αλλαξουμε ειτε τη μορφολογια του ειτε το δρομολογιο του.

    Ωστοσο ειμαστε εμεις που διαλεγουμε το μονοπατι.:wink2:

 

 
Page 9 of 11 FirstFirst ... 5 6 7 8 9 10 11 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 9 users browsing this thread. (0 members and 9 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads