s
Βίβλος - Συγγραφή του ίδιου του Θεού; - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 11 to 13 of 13
  1. #11
    Join Date
    Oct 2005
    Όνομα:
    Μαρία
    Location
    37°N58' - 023°E43'
    Posts
    1,963

    Re: Βίβλος – Συγγραφή του ίδιου του Θεού;

    Η αλήθεια είναι, Φυλλένια, ότι το άρθρο το αντιμετώπισα και το σχολίασα καθαρά λόγω της ιδιότητάς μου. Μου δημιουργήθηκαν απορίες, εύλογο βέβαια γιατί μέσα σε ένα δημοσιογραφικό άρθρο δεν μπορεί να περιγραφεί η μεθοδολογία του Sherman ή ό,τι άλλο. Αυτά φαντάζομαι μπορεί να τα βρει κάποιος στο εν λόγω βιβλίο του. Απλά εκφράσεις τύπου "το έγραψε ο Θεός", όπως ισχυρίζεται ο Sherman, δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν έμπρακτα να αποδειχθούν ή απλά λέγονται χάριν εντυπωσιασμού.

    Η αναδρομή σου στα φιλοσοφικά πράγματα ήταν εύστοχη, δεν το συζητώ. Αυτό που είπε ο Καντ είναι όντως σωστό. Εχουμε απλά μια θέαση της αλήθειας, σύμφωνα με τις γνώσεις, τα πιστεύω μας, τις εμπειρίες μας, άρα εμπεριέχεται και ένα στοιχείο υποκειμενικότητας και αυτό είναι το φυσιολογικό άλλωστε. Ο καθένας μας έχει τη δική του αλήθεια, αλλά δεν κατέχει την Αλήθεια. Τουλάχιστον έτσι το κατανοώ εγώ...

  2. #12
    Join Date
    Dec 2004
    Όνομα:
    Φυλλένια
    Location
    Πέρα από τους μύθους
    Posts
    969

    Re: Βίβλος – Συγγραφή του ίδιου του Θεού;

    Μαρία, μπορείς να ανατρέξεις στην συγκεκριμενη ιστοσελίδα που σημειώνεται στο τέλος του άρθρου και να βρεις το πρωτότυπο κείμενο, καθώς και σχόλια αναγνωστών. Οι οποίοι στέκονται στην μεθοδολογία του και την εμπλοκή των μαθηματικών. Δεν φαίνεται στο αγγλικό κείμενο ο ισχυρισμός πως η Βίβλος γράφτηκε από ίδιο το χέρι αλλά μάλλον καθ υπαγόρευση του Θεού. Αναφέρεται στις ενστάσεις των σκεπτικιστών, ότι η Βίβλος είναι ανθρώπινο επινόημα, έστω του Μωυσή που πιθανόν να γνώριζε τις παραδόσεις των μεσογειακών λαών, κάτι σαν την Θεογονία του Ησίοδου. Μια ακριβέστερη μετάφραση άλλωστε του τίτλου του βιβλίου θα μπορούσε να είναι η εξής : "Ισχυρά (το αδιάσειστα είναι υπερβολη) επιστημονικά αποδεικτικά στοιχεία ότι ο Θεός είναι ο συγγραφέας της Βίβλου". Κατά την άποψή μου δεν υπονοείται ότι η Βίβλος γράφτηκε από το χέρι του του Θεου. Και επίσης η φράση κλειδί είναι :επιστημονικά αποδεικτικά στοιχεία.
    Bιτγκεστάϊν: "Ενα τίποτα είναι το ίδιο με ένα κάτι για το οποίο τίποτα δεν μπορεί να λεχθεί"

  3. #13

    Re: Βίβλος – Συγγραφή του ίδιου του Θεού;

    Mεσσίας , Όσιρις , Ορφέας , Διόνυσος , Κρίσνα, Μίθρα, ΄κτλ. Είναι όπως κάποτε λέγαν το ψωμί άρτο και τώρα το λένε ψωμί. Όπως και να το πείς αυτό τρώγεται ...

 

 
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads