s
Γύρω-γύρω ο χρόνος και στη μέση ο Κρόνος!
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Γύρω-γύρω ο χρόνος και στη μέση ο Κρόνος!

    «Αχ! Στην αρχή του τραγουδιού, το αχ! Είναι γραμμένο…», λέει το γνωστό τραγούδι και διάλεξα να αρχίσω με αυτό, γιατί αποφάσισα να προσπαθήσω να σας περιγράψω και να μοιραστώ μαζί σας μερικές από τις σκέψεις μου, σχετικά με την καθοριστική «έλευση» του Κρόνου από ένα ιδιαίτερα κρίσιμο σημείο του ωροσκοπίου μου.

    Μη βιαστείτε να σκεφτείτε «Και τι μας νοιάζει;». Δεν έχω σκοπό να σας παραθέσω τις όψεις μου προς ανάλυση.
    Σκέφτηκα ότι πολλά γράφονται για τις όψεις και τα αποτελέσματά τους στη ζωή μας. Πρακτικά… Θεωρητικά… Φιλολογικά… Φιλοσοφικά… Στην πράξη όμως τι συμβαίνει στη ζωή μας;
    Καιρό τώρα περίμενα αυτή την διέλευση του Κρόνου που «χτυπάει»: Ζενίθ, Σελήνη, Πλούτωνα, ¶ρη, ακμή 7ου… Δύο πίτσες, τρία σουβλάκια και ένα γαλακτομπούρεκο στο καπάκι… Μόνος του ο άτιμος!

    Δεν είναι αστείο φυσικά (ούτε μεταφυσικά), αλλά ο Κρόνος και η γνωστή της ρήσης φίλη του, θέλουν καλοπέραση!
    Θέλω ολόψυχα να επικοινωνήσω τις δεκάδες εντυπώσεις και την επίγευση που μου αφήνει αυτή η αστρολογική «σύμπτωση». Εύχομαι να συμβάλω στην απομυθοποίηση των ταμπού της «Κρονοφοβίας», γιατί είναι θέμα ωριμότητας. Για όσους θα ήθελαν –πραγματικά- να ξέρουν τι τους περιμένει σε ανάλογες όψεις μελλοντικά, θα έχουν ένα καλό δείγμα γραφής.

    Αυτό που πραγματικά μου συμβαίνει με τον Κρόνο σε πρακτικό επίπεδο είναι:

    Πραγματικά(!) είναι μια δύσκολη περίοδος της ζωής μου. Σας γράφω με τον Κρόνο σε ακριβείας σύνοδο με την Σελήνη μου σήμερα και οι καταστάσεις γύρω μου είναι εντελώς Κρόνιες. Καριέρα… Οικονομικά… Σχέσεις… Φιλίες… Αυτογνωσία… οικογένεια… Όλα με πιέζουν να πάρω θέση. (Κρόνος στην ακμή του 7ου οίκου, σε σύνοδο με την Σελήνη και όχι μόνο! Τετράγωνο ζενίθ και ¶ρη) Ένα θα σας πω για αυτή την όψη: Η ζωή μου έχει δεχτεί την «¶φιξη», μόνο που εγώ θα παρακαλούσα γονυπετής τους εξωγήινους να με απάγουν!

    Προτεινόμενο χρώμα όψεων: Μαύρο κακανί.

    Αγαπημένο τραγούδι: “epitaph”

    Αγαπημένο μότο: « Καταραμένο aroxol ! »

    Ωστόσο, μέσα από τέτοια συντρίμμια, κάποιες στιγμές ξεπηδά μια καινούργια Κρόνια επίγνωση.
    Τίποτα δεν έγινε ξαφνικά στην πραγματικότητα (Κρόνος γαρ…) . Όλα, μα όλα όσα μου συμβαίνουν, ήταν εκκρεμότητες μέσα στο χρονοντούλαπο των αναβολών ζωής.

    Πρέπει να παραδεχτώ και να παραδεχτείτε ότι τις καθοριστικές αποφάσεις στην ζωή μας τις αποφεύγουμε ή τις αναβάλλουμε. Όταν έρχεται ο Κρόνος είναι σαν να τραβάει το ζεστό πάπλωμα από ένα παιδί που σκεφτόταν σήμερα να πει ψέματα ότι πονάει η κοιλιά του για να μην πάει σχολείο.
    Φρίκη!

    Ως κόρη Ποσειδώνα, ποτέ πριν δεν έβλεπα τα πράγματα πιο καθαρά απ’ ότι τώρα. Η αυτοκριτική μου είναι αμείλικτη.
    Βλέπεις του άλλους (7ος) , αλλά ας ανοίξουμε λίγο τους πνευματικούς μας ορίζοντες. Στους άλλους δεν βλέπεις άλλο, παρά εσένα τον ίδιο!
    Η διάθεση αυτοκριτικής είναι ένα κυρίαρχο στοιχείο. Το ίδιο σκληρά κρίνω και τους άλλους. Ίσως να γίνομαι πικρόχολη ή ψυχρή. Μια συσσωρευμένη ενέργεια πληγωμένων αισθημάτων (Σελήνη) με μετατρέπουν σε αυστηρό γονέα-επόπτη του εαυτού μου και των άλλων (Αιγόκερως, Κρόνος 10ος ).

    Μπορώ να δω την μητέρα μου αποστασιοποιημένα και να την κρίνω σαν μητέρα και σαν άνθρωπο-γυναίκα.
    Με τον Κρόνο στον 7ο μπορώ να δω τι θέλω και τι δεν θέλω στη ζωή μου, καθαρά.
    Καταλαβαίνω ότι δεν μπορώ να βασίζομαι στους άλλους, αλλά και σε ποιους μπορώ να βασίζομαι.

    Σε μερικές περιπτώσεις συνειδητοποίησα ότι σε ανθρώπους που μπορούσα να βασίζομαι για κάθε είδους βοήθεια, η ζωή η ίδια το έκανε για διάφορους λόγους, ενώ θέλουν, να μην μπορούν να βοηθήσουν αυτό τον καιρό. (και δεν μιλάω μόνο πρακτικά, αλλά συναισθηματικά)
    Ο περίγυρός μου, κατά σύμπτωση, τραβάει τον δικό του σταυρό και δεν είναι σε θέση.
    Από την πλευρά μου, δεν ξέρω πόσο σύμπτωση είναι αυτή η σύμπτωση.

    Ο ίδιος ο Κρόνος από την φύση του, είναι συνδεδεμένος με τον χρόνο και τώρα μπορώ να το καταλάβω καλύτερα. Πριν 28-30 χρόνια που είχε περάσει από το ίδιο σημείο (πέρα από τις τότε αστρολογικές συνθήκες) δεν μπορούσε να βιωθεί με τον ίδιο τρόπο. Τότε ήμουν απλώς ένα πολύ μικρό παιδί.
    Τότε ο κόσμος μου ήταν μικρός και οι φιλίες άρχιζαν κάπως έτσι: «Ε, Παιδάκι, θέλεις να παίξουμε;»
    Ενημερωτικά θα πω ότι τότε είχα μετακομίσει από την γειτονιά μου σε άλλη. (σελήνη κυβ. 4ου και σε σύνοδο με ακμή του 7ου ) Αυτό σήμαινε για μένα ένα μικρό θάνατο τότε. Ήταν η πρώτη φορά που μετακόμιζα και έχανα φίλους… Αγαπημένους γείτονες… ¶λλαζα σχολείο… Δασκάλους… Για ένα παιδί, όλα αυτά σημαίνουν την αλλαγή της μικρής ζωής του.
    Και πως αλλιώς; Όλοι οι γωνιακοί οίκοι είναι ενεργοποιημένοι. Σαν να λέμε όλη η ζωή μας.
    Ένας σταυρός-σταυροδρόμι. Ίσως το πιο κρίσιμο πέρασμά του, γιατί την επόμενη φορά που θα περάσει από την ίδια θέση, ηλικιακά δεν θα έχω απεριόριστες επιλογές (σε 28-30 χρόνια δηλαδή).

    Δεν θέλω να στεναχωρήσω τους θιασώτες του 7ου που σημαίνει πάντα δείκτης γάμου, αλλά το τελευταίο πράγμα που με απασχολεί, είναι ο γάμος (και δεν είμαι παντρεμένη).
    Φυσικά με απασχολεί πολύ το θέμα της συντροφικότητας σαν έννοια και σαν ελάττωμα ψυχικής αδυναμίας. Η επίτευξη μιας επιτυχημένης συντροφικής σχέσης, προϋποθέτει γερές δώσεις αυτογνωσίας και ικανότητα κατανόησης του άλλου.
    Ο Κρόνος στον 7ο με έβαλε να σκεφτώ πόσο ικανή είμαι εγώ για κάτι τέτοιο. Δεν είμαι σίγουρη. Ελπίζω να το έχω βρει μέχρι να βγει από τον 7ο.
    Οι σχέσεις έχουν πολλούς συμβιβασμούς (7ος) και δεν με έχω ικανή. Παρ’ όλα αυτά, η λέξη «συμβιβασμός» με την διέλευση του Κρόνου από τον 7ο , είναι σχεδόν μοιραία κατάσταση (εδώ πάει το μότο: «Καταραμένο aroxol !»)
    Συμβιβασμός στην δουλειά, στις φιλίες, στις σχέσεις… Συμβιβασμός, τώρα και στα Τρίκαλα!

    Μήπως οι άλλοι δεν είναι τέλειοι γιατί κι εγώ δεν είμαι τέλεια μαζί τους;
    Μήπως γενικά είναι η στιγμή για να σκεφτώ ότι αληθεύει το «ουδείς τέλειος!» ;
    Αν δεν το σκεφτώ με Κρόνο στον 7ο , τότε δεν έχω πολλές ελπίδες σε αυτή τη ζωή.

    Τα καλά νέα είναι ότι εκτιμώ πιο πολύ και αγαπώ πιο βαθιά τους ανθρώπους που είναι στην ζωή μου.
    Αντιλαμβάνομαι την τρωτότητα των άλλων σαν «ένα το κρατούμενο» και δεν επιτρέπω στον εαυτό μου να επηρεάζεται από αυτό.
    Ενώ βλέπω καθαρότερα τα λάθη των συμπεριφορών των άλλων, θυμώνω λιγότερο έως καθόλου.
    Αισθάνομαι μια εσωτερική δύναμη ικανότητας να μείνω μόνη αν χρειαστεί και αυτή η καινούργια αυτάρκεια, κάνει όσους με ήθελαν δέσμια της ανάγκης τους να φεύγουν.
    Στην ουσία οι άλλοι καταλαβαίνουν αυτό που εκπέμπεις με τις ασυναίσθητες συμπεριφορές σου και νιώθουν τις εσωτερικές αλλαγές με έναν επίσης ασυναίσθητο τρόπο.
    Θεωρώ ότι με τον Κρόνο στον 7ο κινδυνεύει να χάσει κανείς, μόνο όσους έμεναν κοντά του για λάθος λόγους.
    Ως εκ τούτου αξιολογώ ότι αν συμβεί μια δέσμευση στην ψυχική και πνευματική κατάσταση που βρίσκομαι αυτή τη στιγμή, τότε η σχέση αυτή θα πρέπει να εκπληρώνει πολλές από τις προσωπικές μου αξίες και θέσεις για την ζωή. Υπάρχει μια αίσθηση ότι δεν υπάρχει χρόνος για χάσιμο.
    Να πω ότι είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που δεν είμαι ερωτευμένη, από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου και από καταβολής κόσμου, μη σας πω.

    Ο χώρος, ο χρόνος και ο Κρόνος, απαιτούν μια ώριμη επανατοποθέτηση ως προς την ζωή. Βρίσκεται στον γωνιακό 7ο και σίγουρα σε αναγκάζει να δεις την ζωή σου από άλλη γωνία. Αν δεν το πάρεις αλλιώς… Θα το πάρεις εναίσιμο στην επόμενη γωνία! (αυτό είναι σιγουράκι!)

    Εδώ κλείνω το πρώτο επεισόδιο με την ευγενική συμμετοχή 6 κάκιστων όψεων μέσα από τον 7ο και στις επόμενες μέρες θα επανέλθω με το ολοκαίνουργιο επεισόδιο των καλών όψεων μέσα από τον 7ο που ξεκινούν σε λίγες μοίρες.
    Κρόνος τρίγωνο Κρόνος και Κρόνος τρίγωνο Αφροδίτη, όλοι κυβερνήτες γωνιακών.
    Θα παρακολουθήσω το θέμα στενά και θα σας κρατήσω ενήμερους!

    Αν αργήσω θα είναι γιατί βρίσκομαι σε ταξίδι του μέλιτος και αν δεν με ξαναδείτε, θα είναι γιατί με πήρε ο χάρος!


    ΥΓ: Όλα τα παραπάνω είναι οι δικές μου εντυπώσεις και καλό είναι να μην συνδέονται στενά με κανενός τις αντίστοιχες όψεις, γιατί ο κάθε ένας έχει έναν προσωπικό γενέθλιο χάρτη και προσωπικό προοδευμένο, που αλλάζει δραματικά τις συνθήκες και τις τάσεις. Αυτό που θα πρέπει να λάβει κανείς υπόψιν του, είναι την γενική απόχρωση των όψεων και το εσωτερικό συναίσθημα.

    ΠΡΟΣΟΧΗ: Κρατείστε τον Κρόνο μακριά από τα παιδιά και μην τον δοκιμάζεται μόνοι στο σπίτι!
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

  2. #2
    Join Date
    Nov 2009
    Όνομα:
    Άννα
    Location
    Κοντά στο Ονε
    Posts
    581

    Re: Γύρω-γύρω ο χρόνος και στη μέση ο Κρόνος!

    Σ'ευχαριστώ που μοιράστηκες μαζί μας τόσο ιδιαίτερα συναισθήματα και σκέψεις.....:embarrest
    Η συνειδητοποίηση κάποιων πραγμάτων στη ζωή μας αποτελεί ένα μεγάλο βήμα προς την ωριμότητα!!!:bigsmile:
    Πράγματι ο Κρόνος είναι μεγάλος δάσκαλος..... προσωπικά με ....σάρωσε τα δυο τελευταία χρόνια,και μπορώ να πώ πως και τώρα απο την θέση του ζυγού συνεχίζει....να με δοκιμάζει......και θα με δοκιμάζει γιατί έκτιμώ πως "ξέρει" πως ακόμα και τώρα είμαι ευάλωτη,επιρρεπής,και συναισθηματικά ανέτοιμη να αποδεχθώ δεδομένα ζωήςπου εγώ η ίδια έχω δημιουργήσει,και έχω θέσει σε κίνηση,όμως δεν είναι κανείς απο πίσω μου να αναλάβει την ευθύνη για όλα αυτά...πρέπει εγω να το κάνω μόνο εγώ....
    Και αυτό και προσπαθεί να μου πεί....ανέλαβε την ευθύνη είναι δική σου!!! Είμαι σίγουρη πως.......δεν θα φύγει αν αυτό δεν γίνει,θα αναγκαστώ έστω και με επώδυνο τρόπο,πάντως θα γίνει!!!
    Οι αδύναμοι άνθρωποι περιμένουν ευκαιρίες. Οι δυνατοί δημιουργούν ευκαιρίες.....

  3. #3

    Re: Γύρω-γύρω ο χρόνος και στη μέση ο Κρόνος!

    Xo xoxo ωχ ωχ ωχ !!!!
    Το αγαπημένο μου θέμα τα τελευταια 4 χρόνια. Εντελώς διανα τα αισθήματα και οι αποχρώσεις μόνο που συμπάσχω σαν νόθη κόρη του Πόσειδωνα (με φορτωμένο 12ο οίκο) καθώς πέρασε ο Κρόνος από τον 5ο οίκο μου και ακόμα δεν έχει ξεκουμπιστεί και μου άφησε αυτό το δεν μπορώ να ερωτευτώ κανέναν (που επίσης από τη γέννηση μου δεν το είχα βιώσει και ποτέ).
    Καλός και ο Κρόνος και η ωριμότητα αλλά σε στεγνώνει πολύ βρε παιδί μου.
    Κατα τα άλλα συμφωνώ σε πάρα πολλά στο άρθρο συγχαρητήρια:bigsmile:

  4. #4
    Join Date
    Dec 2009
    Όνομα:
    Λινα.
    Posts
    78

    Re: Γύρω-γύρω ο χρόνος και στη μέση ο Κρόνος!

    Τα συγχαρητηρια μου για το καλογραμμενο και γεματο χιουμορ ποστ σου.
    Με εκανε να γελασω αλλα και να αρχισω σιγα σιγα να ετοιμαζομαι για την συνοδο του με Αρη-Κρονο-Πλουτωνα μου στον 4 οικο.
    Στο επομενο ποστ σου -που θα κανει καλες οψεις-μπορεις να βαλεις επικεφαλιδα...
    ...Κρονος η αυτογνωσια στην πορτα σας (με αντικαταβολη)...:bigsmile:


    Ευχομαι ολα να πανε καλα.


    Φιλικα:bigsmile:

  5. #5
    Join Date
    Apr 2010
    Όνομα:
    Κάτια
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,256

    Re: Γύρω-γύρω ο χρόνος και στη μέση ο Κρόνος!

    Quote Originally Posted by Natalia10 View Post
    Τα συγχαρητηρια μου για το καλογραμμενο και γεματο χιουμορ ποστ σου.
    Με εκανε να γελασω αλλα και να αρχισω σιγα σιγα να ετοιμαζομαι για την συνοδο του με Αρη-Κρονο-Πλουτωνα μου στον 4 οικο.
    Στο επομενο ποστ σου -που θα κανει καλες οψεις-μπορεις να βαλεις επικεφαλιδα...
    ...Κρονος η αυτογνωσια στην πορτα σας (με αντικαταβολη)...:bigsmile:


    Ευχομαι ολα να πανε καλα.


    Φιλικα:bigsmile:
    Μπράβο βρε Ναταλία! Γέλασα. Σιγά-σιγά όμως, όλα θέλουν τον Κρόνο τους...
    « Αυτό που έψαχνα, είμαι! »

 

 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads