s
Όψη 108ο - decile
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 20
  1. #1

    Όψη 108ο - decile

    Καλησπέρα,

    Θα ήθελα να μάθω για την φύση της όψης των 108 μοιρών και την πιθανή ανοχή της. Δεν έχω καταφέρει να βρώ πληροφορίες για την ερμηνεία της. Πώς έρμηνεύεται μία τέτοια όψη ανάμεσα π.χ. σε πλανήτη ¶ρη στον Λέοντα και Ποσειδώνα στο Σκορπιό ( στο ίδιο ωροσκόπιο).

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Join Date
    Jan 2006
    Όνομα:
    Από τους 45 ένας.
    Location
    Αθήνα - Κρήτη
    Posts
    794

    Re: Όψη 108ο

    Καλησπέρα. Έχει κάποια γεωμετρική έκφραση αυτή η όψη (όπως πχ επτάγωνο, διπλό πεντάγωνο, ενάμιση τετράγωνο, ημιεξάγωνο κλπ)?


    .
    Mind over matter.

    .
    .
    > >

  3. #3
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Σωκράτης
    Location
    Περιστέρι
    Posts
    4,097

    Re: Όψη 108ο

    De profundis: Οι ανόητοι λυπούνται για τα λόγια τους και οι σοφοί για την σιωπή τους

    Η νέα σελίδα του myHoroscope στο Facebook

  4. #4
    Join Date
    Jan 2006
    Όνομα:
    Από τους 45 ένας.
    Location
    Αθήνα - Κρήτη
    Posts
    794

    Re: Όψη 108ο

    Με το κατά λάθος πάτημα ενός κουμπιού η σχεδόν τελειωμένη απάντηση χάθηκε :embarrest περιληπτικά λοιπόν θα δώσω ότι η όψη αυτή γεωμετρικά είναι το τριπλό δεκάγωνο ή εναμιση πεντάγωνο, συμπληρωματική σε μοίρες του πεντάγωνου (72°), όπως και ο χαρακτήρας της.

    Το πεντάγωνο καταδεικνύει ταλέντο δημιουργία και ενσωμάτωση αυτών στον χαρακτήρα μας με έναν εξωτερικό ευθύ και ρέοντα τρόπο. Το τριπλό δεκάγωνο ορίζει την αποτράβηξη και εσωτερικότητα σαν την οδό αποκάλυψης της δημιουργίας, έμφαση του πεδίου εφαρμογής της στον κοινωνικό περίγυρο, καθώς και ανακάλυψη σπουδαίων και θαυμαστών πραγμάτων χωρίς αυτά να ήταν στην αρχική μας αναζήτηση (σε αντιδιαστολή με το πεντάγωνο, όπου ό,τι θέλουμε να βρούμε πρέπει να το έχουμε στοχεύεσει για να το ανασύρουμε).

    Σαν τρεις φορές το δέκα, αριθμολογικά συνδέεται με τον αρχέγονο ιερό αριθμό 108 που συμβολίζει την γόνιμη ενέργεια προερχόμενη από την Θεία Μητέρα (κάθε μητρικής φύσης ανώτερη θεότητα π.χ. Mητέρα - Γη, Ρέα, Ίσις, Παναγία, Kali, Shakti etc.).

    Πρόκειται λοιπόν για μία θετική αλλά εξαιρετικά δυσδιάκριτη όψη, τεταρτεύουσας σημασίας θα έλεγα. Με βάση τα παραπάνω μπορείς να συνδυάσεις τις σημειολογίες των πλανητών που αναφέρεις και να έχεις ένα συμπέρασμα. Σαν ανοχή στις όψεις όλης αυτής της κατηγορίας προτείνω την μία μοίρα - με εξαιρετική γεναιοδωρία και σε περίπτωση που είναι σχηματίζουσα τις 2°.


    .
    Mind over matter.

    .
    .
    > >

  5. #5
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Όψη 108ο

    Γιάννη μου θα μου επιτρέψεις να επέμβω λίγο, να διορθώσουμε κάποια στοιχεία.

    Κατά τον Κύριο Παίζη, η όψη των 108 μοιρών δεν σχετίζεται με το πεντάγωνο (72 μοίρες) αλλά με το δεκάγωνο και είναι φύσης Κρόνου.
    Το πεντάγωνο είναι φύσης Λέοντα και εκφράζει όλα όσα είπες. (ταλέντο, δημιουργία, εξατομίκευση σύμφωνα με την Γιουγκιανή ψυχανάλυση)

    Στις όψεις Decile ανήκουν το δεκάγωνο 36 μοίρες (όψη που προκύπτει από την διαίρεση του κύκλου, το 360 :10 ) το ημιδεκάγωνο 18 μοίρες και όχι το πεντάγωνο που είναι οι 72 μοίρες και η παράξενη, περίεργη όψη των 108 μοιρών, που προκύπτει από την διάιρεση του κύκλου με το 3,33.
    Δεν θεωρείται ευνοική όψη, ακριβώς το αντίθετο γιατί εχει Κρόνια στοιχεία και θεωρείται όψη μαγείας.

    Ο Κύριος Παίζης την θεωρεί αρκετά σημαντική όψη, εγώ πάλι δεν την έχω μελετήσει και δεν γνωρίζω περισσότερα στοιχεία από αυτά που έδωσα.
    Φαντάζομαι πως σε όψη με τον Αρη και τον Ποσειδώνα (σύμφωνα με τον Κυρίο Παίζη) δημιουργούνται προβλήματα στην δράση του ατόμου, υπάρχει εξασθένηση, προβλήματα υγείας συντρόφου, προβληματική σεξουαλικότητα, περιορισμός και καταπίεση της σεξουαλικότητας ενώ σε κάποιες πολύ ιδιαίτερες περιπτώσεις η δράση του ατόμου σχετίζεται με τα σκοτεινά μονοπάτια της μαγείας.

    Επαναλαμβάνω όλα τα παραπάνω δεν έχουν σχέση με δικές μου μελέτες γι αυτό και δεν έχω περισσότερες πληροφορίες να σας δώσω.

  6. #6

    Re: Όψη 108ο

    Quote Originally Posted by Τίνα Ζαχαριάδου View Post
    Γιάννη μου θα μου επιτρέψεις να επέμβω λίγο, να διορθώσουμε κάποια στοιχεία.

    Κατά τον Κύριο Παίζη, η όψη των 108 μοιρών δεν σχετίζεται με το πεντάγωνο (72 μοίρες) αλλά με το δεκάγωνο και είναι φύσης Κρόνου.
    ...........................

    Ο Κύριος Παίζης την θεωρεί αρκετά σημαντική όψη, εγώ πάλι δεν την έχω μελετήσει και δεν γνωρίζω περισσότερα στοιχεία από αυτά που έδωσα.
    ..........................
    Επαναλαμβάνω όλα τα παραπάνω δεν έχουν σχέση με δικές μου μελέτες γι αυτό και δεν έχω περισσότερες πληροφορίες να σας δώσω.
    ¶ρα δεν πρέπει να μιλάμε για διόρθωση αλλά για μια ακόμα εκδοχή, εφόσον και ο Παΐζης ως πρόταση για μια "νέα ερμηνεία" παρουσιάζει την ερμηνεία του για αυτήν την όψη (και τις άλλες βέβαια).
    Με δεδομένο ότι αυτές οι όψεις (της διαίρεσης των 360 μοιρών με το 5) επινοήθηκαν από τον Κέπλερ αλλά παρ' όλα αυτά δεν τυγχάνουν πλήρους αποδοχής (και από ό,τι έχω διαβάσει περισσότερο ταιριάζουν στα συστήματα των "κατευθύνσεων", δλδ έναν πολύ εξειδικευμένο τρόπο προσέγγισης) καλό είναι να μην επικεντρώνουμε σε αυτές (εφόσον οι απόψεις διίστανται), να μην θεωρούμε θέσφατο οτιδήποτε γράφεται και λέγεται και να επικεντρωνόμαστε σε πιο βασικές και αποδεδειγμένα λειτουργικές όψεις, αφήνοντας στους "μελετητές" και "ερευνητές" να καταλήξουν σε κάποια συμπεράσματα και κατόπιν, και με αρκετά παραδείγματα, να μας τα παρουσιάζουν :bigsmile:
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  7. #7
    Join Date
    May 2008
    Όνομα:
    Τίνα
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    2,022

    Re: Όψη 108ο

    Quote Originally Posted by Μητσάκος View Post
    ¶ρα δεν πρέπει να μιλάμε για διόρθωση αλλά για μια ακόμα εκδοχή, εφόσον και ο Παΐζης ως πρόταση για μια "νέα ερμηνεία" παρουσιάζει την ερμηνεία του για αυτήν την όψη (και τις άλλες βέβαια).
    Με δεδομένο ότι αυτές οι όψεις (της διαίρεσης των 360 μοιρών με το 5) επινοήθηκαν από τον Κέπλερ αλλά παρ' όλα αυτά δεν τυγχάνουν πλήρους αποδοχής (και από ό,τι έχω διαβάσει περισσότερο ταιριάζουν στα συστήματα των "κατευθύνσεων", δλδ έναν πολύ εξειδικευμένο τρόπο προσέγγισης) καλό είναι να μην επικεντρώνουμε σε αυτές (εφόσον οι απόψεις διίστανται), να μην θεωρούμε θέσφατο οτιδήποτε γράφεται και λέγεται και να επικεντρωνόμαστε σε πιο βασικές και αποδεδειγμένα λειτουργικές όψεις, αφήνοντας στους "μελετητές" και "ερευνητές" να καταλήξουν σε κάποια συμπεράσματα και κατόπιν, και με αρκετά παραδείγματα, να μας τα παρουσιάζουν :bigsmile:
    Καλημέρα Δημήτρη!

    Έχεις δίκιο είναι προτιμότερο να επικεντρωθούμε στις άλλες όψεις άλλωστε εγώ προσωπικά πέρα από την χιαστί δεν μελετώ άλλη όψη εκτός κι αν κάποιος από τους προσωπικούς πλανήτες σ' ένα ωροσκόπιο δεν σχηματίζει καμμία κύρια όψη.
    Ακόμη και σε αυτή την περίπτωση δεν ψάχνω για την 108.
    Οι μόνες δευτερευούσες που κοιτάζω είναι 45αρα και 135αρα.

    Όμως για διόρθωση μπορούμε να μιλάμε από την στιγμή που "η εκδοχή του Κυρίου Παίζη" δεν συνδέει την 108 με την 72 που θεωρείται όψη ταλέντου και κατ' επέκταση έχει θετική επιρροή.
    Τώρα αν υπάρχει άλλη εκδοχή που να συνδέει την 108 με την 72 δεν το γνωρίζω και δεν με ενδιαφέρει προς το παρόν τουλάχιστον, αφού ακόμη καλά καλά δεν έχω μελετήσει την 45αρα και την 135αρα που αποδέχονται οι περισσότεροι αστρολόγοι. :bigsmile:

    ΥΓ Ενημερωτικά ν' αναφέρω πως όταν γράφτηκε το συγκεκριμένο άρθρο παρουσιάστηκε ως πρόταση η Δομο-αξονική ερμηνεία των όψεων.
    Από τον Ιανούριο του 2009 ολοκλήρωσε τον βιβλίο του με τίτλο "Δομο-αξονική ερμηνεία των όψεων της Κλασικής Αστρολογίας" το οποίο περιλαμβάνει, ερμηνεία όλων των Αστρολογικών όψεων σε σχέση με όλους τους άξονες (αν θυμάμαι καλά 750 άξονες).

  8. #8

    Re: Όψη 108ο

    Θα πω την σκέψη μου με μια παροιμία: "αφήσαμε τον γάμο και πάμε για πουρνάρια".

    Δεν πρέπει να θαμπωνόμαστε με εντυπωσιακές ορολογίες όπως "δομο-αξονική" ερμηνεία όψεων κ.ά. παραμερίζοντας την λογική μας. Πόσοι άξονες; 750! Δεν θα ήθελα να τους μάθω!

    Πρέπει να σας πω εδώ ότι κανένας, επαναλαμβάνω κανένας, αστρολόγος μέχρι σήμερα δεν μπόρεσε να αποδείξει ότι όλα αυτά τα δευτερεύοντα θέματα στην αστρολογία, όπως οι δευτερεύουσες όψεις, οι αστεροειδείς, οι απλανείς, τα σημεία όπως η Μαύρη Σελήνη και το Βέρτεξ κ.ά. δείχνουν κάτι σ' ένα χάρτη που να μην φαίνεται από τα κύρια στοιχεία, δηλαδή τα ζώδια, τους πλανήτες, τους οίκους και τις κύριες όψεις. Αν δείχνουν κιόλας κάτι γιατί για τα περισσότερα απ' αυτά τα δευτερεύοντα στοιχεία δεν υπάρχουν καν τεκμηριωμένες έρευνες, παρά μόνο θεωρίες των εμπνευστών τους. Αν μια έρευνα όμως δεν γίνει σωστά μπορεί να σου δείξει ό,τι θέλεις να δεις.

    Για παράδειγμα ο απλανής Algol. Διαβάζει κανείς ένα άρθρο ότι δείχνει βίαιο θάνατο και ότι μπορεί κανείς να χάσει το κεφάλι του αν έχει πλανήτη πάνω του. Και ο συγγραφέας δίνει κι ένα χάρτη ως παράδειγμα κάποιου που καρατομήθηκε. Τι αποδεικνύει αυτό; Για κάθε άτομο που έχει πλανήτη πάνω στον Αλγκόλ και έχασε το κεφάλι του μπορεί κανείς να δει πάμπολλα άτομα που είχαν πλανήτη εκεί και δεν έχασαν το κεφάλι τους. Επίσης μπορεί να δει πάμπολλα άτομα που έχασαν το κεφάλι τους και δεν είχαν πλανήτη πάνω στον Αλγκόλ. Μπορεί να γίνει μια στατιστική έρευνα που να αποδεικνύει ότι τα άτομα που έχουν πλανήτη πάνω στον Αλγκόλ χάνουν το κεφάλι τους με αυξημένα ποσοστά σε σχέση με άλλες θέσεις; Τέτοια έρευνα δεν έχει γίνει, επομένως παραμένει θεωρία.

    Τα κύρια στοιχεία ενός χάρτη τα έχει επιβεβαιώσει (όσο γίνεται αυτό) η εμπειρία πάρα πολλών αιώνων χρήσης της αστρολογίας. Στην σύγχρονη εποχή, ξεφυτρώνουν αστρολογικές θεωρίες σαν τα μανιτάρια σε βροχερό καιρό και τίποτε δεν έχει τεκμηριωθεί.

  9. #9
    Join Date
    Jan 2006
    Όνομα:
    Από τους 45 ένας.
    Location
    Αθήνα - Κρήτη
    Posts
    794

    Re: Όψη 108ο

    Βασικά με προφτάσατε και οι τρεις και θα συμφωνήσω κάπου με όλους Τίνα τα λίγα που έγραψα κάπου διάσπαρτα τα βρήκα και εγώ, και γνωρίζοντας την εσωτερικότητα αυτού του τύπου των όψεων επέλεξα να παρουσιάσω ό,τι θεώρησα πιο κοντά στην ερμηνεία τους. Όπως πολύ σωστά παρατηρήσατε και οι τρεις, και εδώ και σε άλλες συζητήσεις, οι περισσότεροι δεν είμαστε καλά καλά σε θέση να έχουμε προσωπική τεκμηρίωση βασικών όψεων και θέσεων και αναγκαζόμαστε να αναμασάμε την ήδη υπάρχουσα γνώση. Κάπως έτσι όμως μαθαίνεις, και πολύ αργότερα στηρίζεσαι στα δικά σου φτερά. Για τον λόγο αυτό τόλμησα απάντηση σε αυτό το τεταρτεύουσας βαρύτητας όπως είπα ερώτημα.

    Αντικειμενικά, μια τέτοια όψη πολύ λίγοι και συμφιλιωμένοι με τον εσωτερικό τους κόσμο άνθρωποι μπρούν να διακρίνουν άρα να διαχειριστούν. Και από αυτό το μικρό πλήθος είναι εξαιρετικά δύσκολο σε έναν μελετητή αστρολόγο να βρει ικανοποιητικό δείγμα για μία έρευνα αναφοράς (έρευνα εδώ ίσον καταγεγραμμένο μεθοδικό πείραμα, με τρόπο τον οποίο μπορεί να επαναληφθεί σε οποιονδήποτε χώρο και χρόνο δίνοντας παρεμφερή αποτελέσματα). ¶ρα, και όσοι έχουν αναφερθεί σε τόσο «εξωτικά» πράγματα, είτε έχουν χρησιμοποιήσει μικρό άρα αναξιόπιστο αριθμό δειγμάτων ή επιστρατεύουν τη διαίσθηση τη λογική ή την φαντασία τους για να τα συμπληρώσουν.

    Το ότι οι πληροφορίες που υπάρχουν είναι αντικρουόμενες ή αντιφατικές αποτελεί ένδειξη της μη πλήρους εγκυρότητάς τους (όχι απόδειξη) και για τον λόγο αυτό οφείλουμε τουλάχιστον να είμαστε επιφυλακτικοί απέναντί τους. Θεωρώντας ότι στον προσωπικό μας χάρτη διαθέτουμε κάτι τέτοιο όπως η αναγνώστριά μας, διαβάζουμε κάθε πιθανή ερμηνεία, και αφού έχουμε αποκλείσει το να προκύπτει από κάπου αλλού όπως λέει η Κοραλλία τότε το ανάγουμε εκεί. Για να φτάσουμε όμως σε ένα τριπλό δεκάγωνο έχουμε πολύ δρόμο να βαδίσουμε μπροστά μας.

    Δύο ακόμα διευκρινήσεις, γεωμετρικά η Quintile (Πεντάρα) είναι 72 μοίρες όσο δηλαδή και δύο Decile (Δεκάρες) 36+36. ¶ρα μία και μισή Quintile κάνει την Tridecile (72+36=108, 36+36+36=108).

    Επίσης οι 108 μοίρες «απέχουν» 72° από την διάμετρο ή αντίθεση (108+72=180) γι αυτό ονομάζονται συμπληρωματικές. Οι λόγοι αυτοί προφανώς έκαναν πολλούς να τις θεωρούν της ίδιας φύσης και βάσει αυτού να ιχνηλατήσουν την ερμηνεία τους - πχ σε μία πηγή διάβασα ότι η Πεντάρα Quintile είναι φύσης Ερμή, γιατί ο αριθμός του Ερμή είναι το 5.



    Τελειώνοντας να θίξω το αυτονόητο, «μικροί» και «μεγάλοι» σε αυτό το φόρουμ,επαγγελματίες και ερασιτέχνες, ενώνουμε τη σκέψη μας με μοναδικό σκοπό την εξερεύνηση και προώθηση της γνώσης προς όφελος όλων και τίποτε άλλο.


    .
    Mind over matter.

    .
    .
    > >

  10. #10

    Re: Όψη 108ο

    Βρε Δείμονα μου, έρχεσαι από την μια και ορίζεις την έρευνα μ' ένα απόλυτα επιστημονικό τρόπο και από την άλλη θεωρείς ως δεδομένο και προϋπόθεση ότι την όψη αυτή μπορούν να την διακρίνουν μόνο άνθρωποι που έχουν καλή σχέση με τον εσωτερικό τους κόσμο, δεδομένο καθόλου επιστημονικό και που βασίζεται καθαρά στην πίστη.

    Εμένα δεν μου χρειάζεται να μου το "αποδείξει" κάποιος αστρολόγος μ' ένα πείραμα απόλυτα επιστημονικό, στυλ χημείας ή φυσικής ας πούμε. Μου αρκεί να μου δείξει ένας αστρολόγος με ένα αξιόλογο στατιστικά δείγμα ωροσκοπίων με ποιο τρόπο λειτούργησαν αυτές οι όψεις στην ζωή των ανθρώπων αυτών, ο τρόπος που λειτούργησαν να είναι συναφής στην ζωή όλων και αυτά που βίωσαν να μην φαίνονται από άλλα πράγματα στον χάρτη.

    Ο λόγος που δεν πρέπει να φαίνονται από άλλα πράγματα στον χάρτη είναι για να υπάρχει βεβαιότητα ότι αυτές οι όψεις λειτουργούν και ότι οι συγκεκριμένες εμπειρίες δεν προήλθαν από άλλα στοιχεία του χάρτη. Για παράδειγμα αν κάποιος έχει σύνοδο Ήλιου/Κρόνου δεν μπορούμε να είμαστε βέβαιοι ότι τα κρόνια θέματα προήλθαν από την όψη 108.

 

 
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads