s
Επανασύνδεση... τι να κοιτάξω; - Page 5
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 5 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5
Results 41 to 47 of 47
  1. #41

    Re: Επανασύνδεση... τι να κοιτάξω;

    Quote Originally Posted by WHITE.HORSE View Post
    H χιαστή κακία ? οχι ουδέτερη ?
    "Όψη Χιαστί (150 μοίρες)

    Αυτή η όψη περιέχει δυο πλανήτες που βρίσκονται 150 μοίρες μακριά. Κάποιοι θεωρούν την όψη χιαστί ότι έχει επίδραση μόνο όταν είναι ακριβής ή με όχι περισσότερο από δυο μοίρες διαφορά. Οι λέξεις κλειδιά για την όψη χιαστί είναι προσαρμογή και συμβιβασμός, μερικές φορές ένταση και ασυμφωνία, γιατί αυτός ο συνδυασμός πλανητικών ενεργειών βάζει μερικά εμπόδια στο δρόμο μας. Μερικοί τη θεωρούν μια όχι και τόσο ισχυρή όψη, άλλοι ότι της έχει δοθεί μικρή σημασία.

    Αν λέγαμε ότι η όψη των 150 μοιρών μοιάζει περισσότερο μ' αυτή των 180 μοιρών, ίσως βρισκόμαστε πιο κοντά στη φύση της λειτουργίας της. Διότι δείχνει, κατά κάποιον τρόπο, αποδιοργάνωση εξαιτίας κακών χειρισμών.
    Στην προκειμένη όμως περίπτωση, η έλλειψη οργάνωσης και οι ανεξέλεγκτες ενέργειες, δε φαίνεται να ενοχλούν τον κάτοχο αυτής της όψης. Ακόμα και όταν έχει εμπλακεί σε χαώδεις καταστάσεις, ακόμα και τότε, θα συμπεριφερθεί με άνεση, σαν να μη συμβαίνει τίποτα το σοβαρό. Αυτή, όμως, η άποψη μπορεί να θεωρηθεί σχετική, γιατί, και η συγκεκριμένη όψη λειτουργεί σε δυο διαφορετικά επίπεδα.

    Σε γενικές γραμμές, λοιπόν, η όψη των 150 μοιρών παρεμποδίζει τη συσσώρευση επιπρόσθετων ευθυνών είτε σε προσωπικό είτε σε συλλογικό επίπεδο.
    Έτσι, λοιπόν, όταν υπάρχουν όψεις των 150 μοιρών -ανώτερες ή κατώτερες- στο ωροσκόπιο, ο κάτοχός του πρέπει να μάθει να υποχωρεί, να συμβιβάζεται και αν χρειαστεί, να θυσιαστεί για κάποια ιδανικά που αποτελούν τον πυρήνα των πεποιθήσεών του." :bigsmile:
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  2. #42
    Join Date
    Jan 2006
    Όνομα:
    Από τους 45 ένας.
    Location
    Αθήνα - Κρήτη
    Posts
    794

    Re: Επανασύνδεση... τι να κοιτάξω;

    Κατά την δική μου άποψη η Χιαστί είναι το άθροισμα ενός τετραγώνου (90°) και ενός τριγώνου (60°). Οπότε φέρνει τα χαρακτηριστικά και της εύκολης και της δύσκολης όψης. Εξ αιτίας της διττής της αυτής χροιάς (χαρακτήρα) ξεκινάει και παραμένει για καιρό ισόρροπη στο μηδέν, δεν εκδηλώνεται άρα δεν δίνει «ίχνη» για να την αισθανθούμε και να την ανιχνεύσουμε, και περιμένει μέχρι να συγκεντρωθούν ικανές δυνάμεις που θα την «σπρώξουν» να εκτονωθεί είτε προς το θετικό είτε προς το αρνητικό της σκέλος. Γι αυτό λέμε ότι είναι μία κατ' εξοχήν υπόγεια όψη: προκλητική, διφορούμενη, και για αυτό τον λόγο επικίνδυνη.

    Σύμφωνα με τα παραπάνω, η μη-γνώση της μπορεί εύκολα να γίνει αρνητική με συγκεκριμένες δικές μας αρνητικές ενέργειες (που να μην γνωρίζουμε ότι την ωθούν προς το αρνητικό - τετραγωνικό της σκέλος) και έτσι, φαινομενικά ξαφνικά, ύστερα από καιρό να αρχίσουμε να βιώνουμε κάποια δύσκολη ή παρεμποδιστική ενέργεια είτε στην προσωπική μας ζωή (χιαστί σε προσωπικό ωροσκόπιο) είτε σε μία σχέση (χιαστί σε συναστρία).

    Αντίστοιχα, με δικές μας θετικές ενέργειες μπορούμε να την φορτίσουμε με τέτοιο τρόπο ώστε να την «εξαναγκάσουμε» να εκδηλωθεί με τον θετικό - τριγωνικό της χαρακτήρα, κάτι που μπορεί να γίνει και χωρίς να το γνωρίζουμε (υποσυνείδητα ή τυχαία) είτε συνειδητά. Η χιαστί δηλαδή είναι σαν μία τραμπάλα. Στην αρχή αδρανής, και με τον καιρό πιθανόν να γείρει προς οποιαδήποτε πλευρά..

    Η γνώση της ύπαρξής της λοιπόν μπορεί να μας γλυτώσει από πολλές κακοτοπιές. Μπορούμε εύκολα να την «γυρίσουμε» προς όφελός μας, ευκολώτερα από κάθε άλλη δύσκολη όψη, εάν ξέρουμε πού βρίσκεται και πώς θα εκδηλωθεί.


    Π.χ. εάν έχουμε ένα χιαστί Σελήνης - Ερμή στον γενέθλιο, το άτομο μπλοκάρεται επικοινωνιακά επειδή νομίζει ότι αντιμετωπίζει πάντα έναν πολύ μεγαλύτερο όγκο πληροφοριών από το πραγματικό (σύγχυση μεταξύ του πραγματικού και της συναισθηματικά υπέρμετρης αποκωδικοποίησης). Με τον καιρό η ένδωσή του στην υπέρμετρη πρόσληψη πληροφορίας (δηλαδή το να νομίζει ότι πάντα τα πράγματα που αντιμετωπίζει είναι εξαιρετικά σύνθετα άρα δύσκολα άρα θα χρειάζονται πολλή ενέργεια//δουλειά) δημιουργεί έναν φόβο που το αναγκάζει να αμύνεται προς το περιβάλλον και να αποκόβεται από τα ερεθίσματα, απομονώνοντάς το σιγά σιγά. Εάν από την αρχή το άτομο στραφεί στην γρήγορη λύση των ερεθισμάτω, μακροχρόνια η όψη θα στραφεί προς όφελός του δίνοντας μία πολύ θετική αντίληψη του περιβάλλοντος: λογική με έναν διαισθητικά διεισδητικό τρόπο. Το ίδιο και εάν το γνωρίζουμε.

    Λόγω πίεσης χρόνου θα πω μόνο ότι όλες οι όψεις είναι δυνατόν να αντιμετωπιστούν και να ανατραπούν, κάποιες δύσκολα κάποιες εύκολα. Οι χιαστί είναι αρχικά ουδέτερες και ρευστές, και γι αυτό από τις πλέον εύκολες εάν διαγνωστούν έγκαιρα και αντιμετωπιστούν κατάλληλα. Εάν όχι μπορεί να γίνουν επικίνδυνες σαν διάφανοι αδιαπέραστοι τοίχοι από πάγο.


    .
    Mind over matter.

    .
    .
    > >

  3. #43
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    134

    Re: Επανασύνδεση... τι να κοιτάξω;

    Quote Originally Posted by Μητσάκος View Post
    Σε εμένα αναφέρεσαι; :unsure:
    Με ένα χρόνο καθυστέρηση σου απαντώ: Οχι δεν αναφερόμουν σε σένα.

  4. #44

    Re: Επανασύνδεση... τι να κοιτάξω;

    Quote Originally Posted by moutro28 View Post
    Με ένα χρόνο καθυστέρηση σου απαντώ: Οχι δεν αναφερόμουν σε σένα.
    Το ήξερα
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  5. #45
    Join Date
    Jan 2006
    Όνομα:
    Από τους 45 ένας.
    Location
    Αθήνα - Κρήτη
    Posts
    794

    Re: Επανασύνδεση... τι να κοιτάξω;

    ¶ντε, και του χρόνου :toung:


    .
    Mind over matter.

    .
    .
    > >

  6. #46

    Re: Επανασύνδεση... τι να κοιτάξω;

    Γεια σας! Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Είμαι Παρθένος με ωροσκόπο Ιχθύ και το ταίρι μου Ιχθύς με ωροσκόπο Ταύρο. Ειμαι γεννημένη 22/9, εχω δηλαδή τώρα σύνοδο Ηλιου-Κρόνου και τώρα ήρθε χωρισμός μετά από σχέση 1,5 χρόνου. Εχω την εντύπωση ότι στην περίοδο που έγινε ο χωρισμός είναι και οριστικός μιας και ο Κρόνος φεύγει πια από το ζωόδιο της Παρθένου και άφησε πίσω του είναι οριστικό. Ισχύει αυτό?

  7. #47

    Re: Επανασύνδεση... τι να κοιτάξω;

    Quote Originally Posted by afroditi03 View Post
    Γεια σας! Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Είμαι Παρθένος με ωροσκόπο Ιχθύ και το ταίρι μου Ιχθύς με ωροσκόπο Ταύρο. Ειμαι γεννημένη 22/9, εχω δηλαδή τώρα σύνοδο Ηλιου-Κρόνου και τώρα ήρθε χωρισμός μετά από σχέση 1,5 χρόνου. Εχω την εντύπωση ότι στην περίοδο που έγινε ο χωρισμός είναι και οριστικός μιας και ο Κρόνος φεύγει πια από το ζωόδιο της Παρθένου και άφησε πίσω του είναι οριστικό. Ισχύει αυτό?
    Μια σύνοδος διελ. Κρόνου με γεν. Ήλιο από μόνη της δεν φέρνει τίποτα ιδιαίτερο, είτε ο Κρόνος αλλάζει ζώδιο είτε όχι. Το θέμα είναι ότι εσύ είχες και τον Ουρανό απέναντι, που κατά πάσα πιθανότητα έβαλε το χεράκι του, έχεις και τον Πλούτωνα από δίπλα... Και ο δικός σου, ως Ψάρι, πιθανότατα την έφαγε την αντιθεσούλα.
    Γενικά, δεν ήταν καλή περίοδος για αρκετό κόσμο -και εξακολουθεί να μην είναι. Όπως λέμε όμως, «κάθε εμπόδιο για καλό» και «ό,τι έχει κάνει τον κύκλο του ας φεύγει, για να δώσει το χώρο στο καινούργιο που έρχεται»
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

 

 
Page 5 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads