s
Ο Ωροσκόπος στον Κινέζικο ζωδιακό - Page 2
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 11 to 20 of 30
  1. #11

    Re: Ο Ωροσκόπος στον Κινέζικο ζωδιακό

    Quote Originally Posted by Λίλιαν Σίμου
    Αγαπητή φίλη

    Στον κινέζικο ζωδιακό είναι λίγο διαφορετική η φιλοσοφία της ανάλυσης. Στο πιο γνωστό σύστημα των τεσσάρων στύλων, έχουμε τον συνδυασμό των στοιχείων και των ζωδίων του έτους, του μήνα, της ημέρας και της ώρας. Όλα αυτά μαζί περιλαμβάνουν την σύνθεση του προσωπικού ωροσκοπίου. Δεν ισχύει ακριβώς όπως στο δυτικό σύστημα.
    Ωστόσο, γνωρίζοντας αυτό το στοιχείο, θα μπορούσατε να δείτε κάποια επιπλέον χαρακτηριστικά σας, σαν δεύτερη πληροφόρηση όμως.

    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου
    Σας ευχαριστώ και πάλι για την άμεση απάντηση σας κυρία Σίμου! Τελικά η φιλοσοφία της ανατολής και της δύσης είναι διαφορετικές, Ωστόσο όπως είπατε μια επιπλέον πληροφόρηση δεν θα μας κάνει και κακό. Το αντίθετο!

  2. #12
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Τα βουνα και τ
    Posts
    892

    Re: Ο Ωροσκόπος στον Κινέζικο ζωδιακό

    Αγαπητη Λιλιαν,
    εγω ειμαι γεννημενη στις 11.10.1972, 06.30.
    Ειμαι ποντικι;
    Νομιζω οτι η Δυτικη και Ανατολικη Αστρολογια εχουν πολλα κοινα.
    Δεν διαβαζω τις προβλεψεις του Ποντικιου στα διαφορα περιοδικα (αν και δεν διαβαζω γενικα προβλεψεις), αλλα οποτε ετυχε να το κανω, συμπιπτουν με τις προβλεψεις του Ζυγου.

  3. #13
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: Ο Ωροσκόπος στον Κινέζικο ζωδιακό

    Ναι, Αγγελική μου, είσαι Αρουραίος (ή ποντίκι) στο ζώδιο του έτους.
    Οι προβλέψεις με το κινέζικο σύστημα έχουν διάφορες μεθόδους, όπως ίσως δεις στο φόρουμ της κινέζικης αστρολογίας. Αλλά αυτό που σου μοιάζει με τον Ζυγό αφορά το ζώδιο του μήνα. Ο στύλος του μήνα, έχει σχέση με γονείς, νεαρή ηλικία του ατόμου, σχέσεις με άλλους κλ΄π. Ενδεχόμενα, αν η πρόγνωση είναι σωστή (γιατί οι γενικές προγνώσεις δεν έχουν ουσία, όλοι το γνωρίζουμε - δεν υποκαθιστούν το ατομικό ωροσκόπιο), σαν χρώμα επηρεάζει αυτά τα θέματα της ζωής σου και έτσι σου φαίνεται οικείο και συμβατό με τον Ζυγό

    Αυτό που έχω να προσθέσω για τα δύο συστήματα, είναι πως η σοφία της Κινέζικης αστρολογίας είναι μεγάλη και μας κάνει να εναρμονιστούμε με το φυσικό περιβάλλον. Είναι πιο κοντά στην αρμονία της φύσης και στο σεβασμό προς τον χώρο, τις εποχές, τη γη. Είναι πιο εσωτερική, αλλά μιλά και για καθημερινά απλά ζητήματα. Θα ταίριαζε με την ψυχολογική διάσταση της δυτικής αστρολογίας.


    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου

  4. #14
    Join Date
    Feb 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    233

    Re: Ο Ωροσκόπος στον Κινέζικο ζωδιακό

    ευχαριστώ πολύ

  5. #15
    Join Date
    Mar 2007
    Όνομα:
    Μαργαρίτα
    Location
    Κρήτη
    Posts
    465

    Re: Ο Ωροσκόπος στον Κινέζικο ζωδιακό

    Εμενα ωροσκοπος μου στο κινεζικο ποιος ειναι?ωρα 20:40ΑΘΗΝΑ 17.12.90 ευχαριστω εκ των προτερων :bigsmile:

  6. #16
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: Ο Ωροσκόπος στον Κινέζικο ζωδιακό

    Αγαπητή Toksotaki

    Ο Ωροσκόπος σας στον Κινέζικο ζωδιακό, είναι το ζώδιο του Σκύλου της Γης

    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου

  7. #17
    Join Date
    Mar 2007
    Όνομα:
    Μαργαρίτα
    Location
    Κρήτη
    Posts
    465

    Re: Ο Ωροσκόπος στον Κινέζικο ζωδιακό

    Eυχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σας:bigsmile: . . .Οσο αναφορα τον σκυλο παντος δεν με αντιπροσωπευει, αναφερεται μεσα στο πολυ ωραιο αρθρο σας οτι υπαρχουν καποιες εξαιρεσεις οσο αναφορα την συμπεριφορα η την εξωτερικη τους εμφανιση . . .αυτες οι εξαιρεσεις αστρολογικως πως εκφραζονται?

  8. #18
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: Ο Ωροσκόπος στον Κινέζικο ζωδιακό

    Αγαπητή Toksotaki

    Δεν ξέρω πώς σας φαίνεται πως δεν ταιριάζετε με τον ωροσκόπο αυτό, καθώς δεν λειτουργεί όπως ο ωροσκόπος στην Δυτική αστρολογία, αλλά σε σύνδεση με το ζώδιο του έτους, του μήνα και της μέρας γέννησης και των στοιχείων τους. Επομένως ίσως ο συνδυασμός να λέει περισσότερα για σας, όχι ένα μόνο ζώδιο. Εξ άλλου, το προσωπικό σας στοιχείο δεν προκύπτει από τον ωροσκόπο στο κινέζικο σύστημα. Αν είδατε το άρθρο για την γυναικεία ομορφιά, είναι γραμμένο με βάση κυρίως το ζώδιο του έτους.

    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου

  9. #19
    Join Date
    Mar 2007
    Όνομα:
    Μαργαρίτα
    Location
    Κρήτη
    Posts
    465

    Re: Ο Ωροσκόπος στον Κινέζικο ζωδιακό

    Ειμαι πολυ ευγενικη με τους ανθρωπους ισως και με μια δοση υπερβολης,φαντασια εχω σε τεραστιο βαθμο,για την εξωτερικη εμφανιση εχω ακουσει θετικοτατα σχολια.Για την πρακτικοτητα κ οργανωτικοτητα?Δυστυχως δεν ειμαι.Δεν ταυτιζομαι με κανενα απο τα 2 . . . ουτε με το αλογο(μεταλλο)που ειναι το ζωδιο του ετους μου,ουτε με τον σκυλο(γη) . . σε μια απαντηση που δωσατε ειπατε οτι υπαρχουν 2 τροποι για να βρουμε τον ωροσκοπο . . .μηπως θα μπορουσατε να υπολογισετε και με το αλλο συστημα τον ωροσκοπο μου??:idea:

  10. #20
    Join Date
    Oct 2004
    Όνομα:
    Λίλιαν
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,323

    Re: Ο Ωροσκόπος στον Κινέζικο ζωδιακό

    Αγαπητή Toksotaki

    Δεν υπάρχει διπλός υπολογισμός Ωροσκόπου και δεν νομίζω να το έχω γράψει κάπου αυτό. Ίσως έχω γράψει κάτι που παρανοήθηκε. Εκτός του ότι όλα σας τα χαρακτηριστικά δεν μπορούν να φανούν μόνο από το ζώδιου του έτους (αφορά τη γενιά σας και πιστέψτε με πως είναι ακριβές - επειδή γνωρίζω εφήβους της ηλικίας σας) ωστόσο, δεν είστε μόνο αυτό, είστε και μία σειρά άλλων συνδυασμών, όπως τα στοιχεία και τα ζώδια αυτών των συνδυασμών.

    Ο Ωροσκόπος στον Σκύλο περιέχει ευγένεια και είναι ένα από τα πολύ θετικά σύμβολα του κινέζικου ζωδιακού. Δεν βλέπω γιατί δεν θα σας ταίριαζε. Όμως όπως και στην Δυτική αστρολογία δεν μπορούμε να αυτοχαρακτηριστούμε από μία όψη ή ένα ζώδιο, έτσι κι εδώ έχουμε ένα ολόκληρο σύστημα συνδυασμών με χιλιάδες χρόνια ιστορία, που δεν περιγράφεται επιγραμματικά. Χρειάζεται μαθητεία που ένα φόρουμ δεν μπορεί να παρέχει.

    φιλικά
    Λίλιαν Σίμου

 

 
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads