s
Εμπεριεχόμενα ζώδια και διπλά
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 28
  1. #1

    Εμπεριεχόμενα ζώδια και διπλά

    Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω για κάποια πράγματα που έχω διαβάσει.Διάβασα πριν χρόνια για θέμα που αφορά δεύτερο γάμο σε ένα γενέθλιο χάρτη και οτι αυτός ανιχνεύεται στον έβδομο οίκο όταν η ακμή του είναι σε διπλό ζώδιο ή όταν υπάρχει εμπεριεχόμενο ζώδιο στον ίδιο οίκο και μάλιστα οτι το εμπεριεχόμενο συνήθως δείχνει το ζώδιο του/της επόμενου/ης συζύγου.Παράλληλα με αυτό διάβασα οτι τον δεύτερο γάμο ή σοβαρή σχέση τον ανιχνεύουμε από τον 9ο οίκο.Επειδή λοιπόν μπερδεύτικα λίγο τι ισχύει απ'όλα αυτά;΄Η μήπως λειτουργούν μαζί;Τι είναι αυτό που θας δείξει κάτι τέτοιο,υπάρχουν συγκεκριμμένες ενδείξεις;
    ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ

  2. #2
    Join Date
    Jan 2006
    Όνομα:
    Από τους 45 ένας.
    Location
    Αθήνα - Κρήτη
    Posts
    794

    Re: Εμπεριεχόμενα ζώδια και διπλά

    Όσο γνωρίζω η ακμή του 7 σε διπλό ζώδιο (Δίδυμοι, Ιχθείς, και κατ' άλλους Τοξότης και Παρθένος - τα πολικά τους δηλαδή, τα απεναντινά) δηλώνει τάση ή προδιάθεση για δεύτερο γάμο. Όπως άλλωστε τάσεις δείχνει και ολόκληρος ο κλάδος της Αστρολογίας, τις οποίες, εύκολα ή δύσκολα, ο άνθρωπος που γνωρίζει μπορεί να αποφύγει. Ο Σοφός κυβερνάει τα άστρα του όπως λέμε. Τον δεύτερο γάμο δεν τον ανιχνεύουμε από τον 9, αλλά στον 9 τον εξετάζουμε. Ο 7 είναι ο οίκος του πρώτου γάμου, ο 9 του δεύτερου, και ο 11 του τρίτου και του έννατου!!! :bigsmile:


    .
    Mind over matter.

    .
    .
    > >

  3. #3

    Re: Εμπεριεχόμενα ζώδια και διπλά

    Quote Originally Posted by Δείμων View Post
    Όσο γνωρίζω η ακμή του 7 σε διπλό ζώδιο (Δίδυμοι, Ιχθείς, και κατ' άλλους Τοξότης και Παρθένος - τα πολικά τους δηλαδή, τα απεναντινά) δηλώνει τάση ή προδιάθεση για δεύτερο γάμο. Όπως άλλωστε τάσεις δείχνει και ολόκληρος ο κλάδος της Αστρολογίας, τις οποίες, εύκολα ή δύσκολα, ο άνθρωπος που γνωρίζει μπορεί να αποφύγει. Ο Σοφός κυβερνάει τα άστρα του όπως λέμε. Τον δεύτερο γάμο δεν τον ανιχνεύουμε από τον 9, αλλά στον 9 τον εξετάζουμε. Ο 7 είναι ο οίκος του πρώτου γάμου, ο 9 του δεύτερου, και ο 11 του τρίτου και του έννατου!!! :bigsmile:
    Eυχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας.Το εμπεριεχόμενο ζώδιο στον 7ο παίζει τον ίδιο ρόλο με τα διπλά;Αν δεν υπάρχει τέτοια ένδειξη αλλά ο κυβερνήτης του 7ου είναι στον 9ο μετράει ή καμμιά σχέση;Και ένα τελευταίο αν δεν υπάρχει καμμιά τέτοια ένδειξη θα μπορούσε να υπάρχει 2ος γάμος αν ο κυβερνήτης του εβδόμου γενικά <<καίγεται>> από άλλους πλανήτες;Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ

  4. #4

    Re: Εμπεριεχόμενα ζώδια και διπλά

    Quote Originally Posted by Δείμων View Post
    Ο 7 είναι ο οίκος του πρώτου γάμου, ο 9 του δεύτερου, και ο 11 του τρίτου και του έννατου!!! :bigsmile:
    Τι εννοείται αγαπητέ μου Δείμονα;
    Ανάψτε το φάρο στην καρδιά σας, αφήστε το φως του να λάμπει και να γεμίζει το ΕΙΝΑΙ σας. Χωρίς καμία προσπάθεια μπορείτε να είστε ορατοί από χιλιόμετρα μακριά, να φωτίζετε τους άλλους και όλοι μαζί να είμαστε υγιείς άνθρωποι που συνυπάρχουμε στον πλανήτη μας.

  5. #5

    Re: Εμπεριεχόμενα ζώδια και διπλά

    Quote Originally Posted by paraskeyh View Post
    Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω για κάποια πράγματα που έχω διαβάσει.Διάβασα πριν χρόνια για θέμα που αφορά δεύτερο γάμο σε ένα γενέθλιο χάρτη και οτι αυτός ανιχνεύεται στον έβδομο οίκο όταν η ακμή του είναι σε διπλό ζώδιο ή όταν υπάρχει εμπεριεχόμενο ζώδιο στον ίδιο οίκο και μάλιστα οτι το εμπεριεχόμενο συνήθως δείχνει το ζώδιο του/της επόμενου/ης συζύγου.Παράλληλα με αυτό διάβασα οτι τον δεύτερο γάμο ή σοβαρή σχέση τον ανιχνεύουμε από τον 9ο οίκο.Επειδή λοιπόν μπερδεύτικα λίγο τι ισχύει απ'όλα αυτά;΄Η μήπως λειτουργούν μαζί;Τι είναι αυτό που θας δείξει κάτι τέτοιο,υπάρχουν συγκεκριμμένες ενδείξεις;
    Για να συμπληρώσω τα όσα ορθώς γράφει ο Δείμων, αντιγράφω από το Ζωή & Ζώδια που κυκλοφορεί, (με την υποσημείωση ότι η αναφορά γίνεται για το διαζύγιο, το οποίο μπορεί να εκτιμηθεί και ως προάγγελος ενός δεύτερου γάμου, όπως επίσης και η χηρεία, αλλά αυτό είναι ...άλλο κεφάλαιο :toung: ):

    "Ένα από τα πιο συνηθισμένα θέματα-απορίες που εκφράζονται σε αστρολόγους είναι αυτό του διαζυγίου και το πώς φαίνεται σε έναν γενέθλιο χάρτη. Ας δούμε πολύ συνοπτικά ποιοι αστρολογικοί παράγοντες υποδεικνύουν την περίπτωση του διαζυγίου, κάνοντας σαφές ότι η ενεργοποίηση αυτών των παραγόντων είναι άλλο θέμα, πιο σύνθετο. Αυτό σημαίνει ότι όποιος έχει μια ή και περισσότερες τέτοιες ενδείξεις στον γενέθλιο χάρτη του δεν είναι απαραίτητο και να ...χωρίσει.

    Βασικός ...ένοχος, κατά κοινή ομολογία, είναι ο πλανήτης Ουρανός! Γενικά αυτός ο εκκεντρικός και επαναστάτης, που αρέσκεται στις ανατροπές και στις ρήξεις, όταν “βαραίνει” το ωροσκόπιο, ή αν κατέχει δεσπόζουσα θέση σε αυτό (π.χ. σε σύνοδο με τον ωροσκόπο) ή, και κυρίως, αν βρίσκεται στον 7ο Οίκο ή σχηματίζει δυσμενή όψη με τον κυβερνήτη του 7ου, αποτελεί μια από τις βασικότερες ενδείξεις διαζυγίου. Ο ίδιος “φταίχτης”, αν σχηματίζει αντίθεση ή τετράγωνο με κάποιον από τους Ήλιο, Αφροδίτη, ¶ρη, μάς ...βάζει ψύλλους στα αυτιά.

    Ακολουθούν:
    • Ο Ήλιος σε τετράγωνο με τη Σελήνη
    • Η Αφροδίτη σε τετράγωνο με τον ¶ρη ή με τον Πλούτωνα
    • Ο κυβερνήτης του 1ου Οίκου σε τετράγωνο ή αντίθεση με τον κυβερνήτη του 7ου
    • Η ύπαρξη του Ποσειδώνα στον 7ο Οίκο (εξιδανίκευση συντρόφου, εξαπάτηση)

    Το ρόλο τους φαίνεται να παίζουν και τα διπλά ζώδια, οι Δίδυμοι και οι Ιχθείς δηλαδή. Πολλοί θεωρούν ως ένδειξη 2ου γάμου το αν η Σελήνη ή η ακμή του 7ου Οίκου είναι σε διπλό ζώδιο. Θεωρώντας ότι (κατά κανόνα) για να υπάρξει ο 2ος γάμος πρέπει να έχει προηγηθεί ο ...1ος, ο οποίος για κάποιον λόγο διαλύθηκε, είναι λογικό να εντάξουμε και αυτές τις δύο προαναφερθείσες ενδείξεις σε εκείνες που υποδεικνύουν διαζύγιο. Μια άλλη, πιο ασθενής όμως, ένδειξη για 2ο γάμο είναι και η ύπαρξη εμπεριεχόμενου ζωδίου στον 7ο Οίκο".
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  6. #6

    Re: Εμπεριεχόμενα ζώδια και διπλά

    Quote Originally Posted by Μητσάκος View Post
    Για να συμπληρώσω τα όσα ορθώς γράφει ο Δείμων, αντιγράφω από το Ζωή & Ζώδια που κυκλοφορεί, (με την υποσημείωση ότι η αναφορά γίνεται για το διαζύγιο, το οποίο μπορεί να εκτιμηθεί και ως προάγγελος ενός δεύτερου γάμου, όπως επίσης και η χηρεία, αλλά αυτό είναι ...άλλο κεφάλαιο :toung: ):

    "Ένα από τα πιο συνηθισμένα θέματα-απορίες που εκφράζονται σε αστρολόγους είναι αυτό του διαζυγίου και το πώς φαίνεται σε έναν γενέθλιο χάρτη. Ας δούμε πολύ συνοπτικά ποιοι αστρολογικοί παράγοντες υποδεικνύουν την περίπτωση του διαζυγίου, κάνοντας σαφές ότι η ενεργοποίηση αυτών των παραγόντων είναι άλλο θέμα, πιο σύνθετο. Αυτό σημαίνει ότι όποιος έχει μια ή και περισσότερες τέτοιες ενδείξεις στον γενέθλιο χάρτη του δεν είναι απαραίτητο και να ...χωρίσει.

    Βασικός ...ένοχος, κατά κοινή ομολογία, είναι ο πλανήτης Ουρανός! Γενικά αυτός ο εκκεντρικός και επαναστάτης, που αρέσκεται στις ανατροπές και στις ρήξεις, όταν “βαραίνει” το ωροσκόπιο, ή αν κατέχει δεσπόζουσα θέση σε αυτό (π.χ. σε σύνοδο με τον ωροσκόπο) ή, και κυρίως, αν βρίσκεται στον 7ο Οίκο ή σχηματίζει δυσμενή όψη με τον κυβερνήτη του 7ου, αποτελεί μια από τις βασικότερες ενδείξεις διαζυγίου. Ο ίδιος “φταίχτης”, αν σχηματίζει αντίθεση ή τετράγωνο με κάποιον από τους Ήλιο, Αφροδίτη, ¶ρη, μάς ...βάζει ψύλλους στα αυτιά.

    Ακολουθούν:
    • Ο Ήλιος σε τετράγωνο με τη Σελήνη
    • Η Αφροδίτη σε τετράγωνο με τον ¶ρη ή με τον Πλούτωνα
    • Ο κυβερνήτης του 1ου Οίκου σε τετράγωνο ή αντίθεση με τον κυβερνήτη του 7ου
    • Η ύπαρξη του Ποσειδώνα στον 7ο Οίκο (εξιδανίκευση συντρόφου, εξαπάτηση)

    Το ρόλο τους φαίνεται να παίζουν και τα διπλά ζώδια, οι Δίδυμοι και οι Ιχθείς δηλαδή. Πολλοί θεωρούν ως ένδειξη 2ου γάμου το αν η Σελήνη ή η ακμή του 7ου Οίκου είναι σε διπλό ζώδιο. Θεωρώντας ότι (κατά κανόνα) για να υπάρξει ο 2ος γάμος πρέπει να έχει προηγηθεί ο ...1ος, ο οποίος για κάποιον λόγο διαλύθηκε, είναι λογικό να εντάξουμε και αυτές τις δύο προαναφερθείσες ενδείξεις σε εκείνες που υποδεικνύουν διαζύγιο. Μια άλλη, πιο ασθενής όμως, ένδειξη για 2ο γάμο είναι και η ύπαρξη εμπεριεχόμενου ζωδίου στον 7ο Οίκο".
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Μητσάκο για την απάντηση σου ήσουν παρα πολύ κατατοπειστικός.Αυτό ήθελα να μάθω στην ουσία ποιοι είναι οι πιο δυνατοί παράγοντες και με ποια σειρά ακολουθούν οι υπόλοιποι.:bigsmile:
    ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ

  7. #7

    Re: Εμπεριεχόμενα ζώδια και διπλά

    Quote Originally Posted by paraskeyh View Post
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Μητσάκο για την απάντηση σου ήσουν παρα πολύ κατατοπειστικός.Αυτό ήθελα να μάθω στην ουσία ποιοι είναι οι πιο δυνατοί παράγοντες και με ποια σειρά ακολουθούν οι υπόλοιποι.:bigsmile:
    Αναφερω ως παραδειγμα καποιες οψεις απο χαρτη γυναικας που χωρισε και εκανε 2ο γαμο:

    Ηλιος στον Υδροχοο σε Αντιθεση με Ουρανο στο Λιονταρι

    Ωροσκοπος Παρθενος και Σεληνη στους Ιχθεις (και μαλιστα στις 29 μοιρες οπου εκει ειχε τον ηλιο του ο 1ος συζυγος!)

    Ποσειδωνας (κυβ. 7ου) Τετραγωνο με Ηλιο (ακριβειας) και με Αφροδιτη (αδυναμο). Ακομα και ο Διας (παραδοσιακος κυβερνητης των ιχθυων) κανει Τετραγωνο με Ηλιο και Αφρο!

    Αφροδιτη στον Υδροχοο αντιθεση με Ουρανο.

    Αρης Τετραγωνο με Σεληνη δειχνει προβληματα στο σπιτι ή με τους ανδρες γενικοτερα...

    Ερμης (κυβερνητης 1ου) Χιαστι με Ουρανο...

    Τελος ο Πλουτωνας Χιαστί με τον Ηλιο της....

    Ο 9ος οικος της εχει ακμη στον Ταυρο και η Αφρο βρισκεται στον Υδροχοο-5ος οικος και κανει τις παραπανω οψεις...Λετε να κανει και τριτο γαμο?

  8. #8

    Re: Εμπεριεχόμενα ζώδια και διπλά

    Γειά σας. Ελπίζω να δείτε το μήνυμα και να μου απαντήσετε. Δεν καταλαβαίνω κάποια από τα πράγματα που έχουν γραφτεί. Τι εννοείται με τα διπλά ζώδια στον 7ο οίκο;Η ακμή αυτού του οίκου μου είναι στην παρθένο.(Του αγοριού μου στον Αιγόκερο).Αυτό σημαίνει ότι ο οίκος μου είναι σε διπλό ζώδιο και θα παντρευτώ δεύτερη φορά;
    και κάτι ακόμη..τι εννοείτε όταν λέτε για εμπεριεχόμενο ζώδιο στον 7ο οίκο;
    Ευχαριστώ.

  9. #9
    Join Date
    Jun 2006
    Όνομα:
    ΕΦΗ
    Location
    Αθηνα
    Posts
    653

    Re: Εμπεριεχόμενα ζώδια και διπλά

    Quote Originally Posted by maraki 1988 View Post
    Γειά σας. Ελπίζω να δείτε το μήνυμα και να μου απαντήσετε. Δεν καταλαβαίνω κάποια από τα πράγματα που έχουν γραφτεί. Τι εννοείται με τα διπλά ζώδια στον 7ο οίκο;Η ακμή αυτού του οίκου μου είναι στην παρθένο.(Του αγοριού μου στον Αιγόκερο).Αυτό σημαίνει ότι ο οίκος μου είναι σε διπλό ζώδιο και θα παντρευτώ δεύτερη φορά;
    και κάτι ακόμη..τι εννοείτε όταν λέτε για εμπεριεχόμενο ζώδιο στον 7ο οίκο;
    Ευχαριστώ.
    Μαρακι μου, μερικα ποστ πιο πανω απ το δικο σου αν διαβαζες, θα ειχες ολες τις απαντησεις για οσα ρωτας.

    Δεν αρκει να εχεις στον 7ο οικο διπλο ζωδιο, (διδυμοι-Ιχθεις), για να εχει καποιος δευτερο γαμο.
    Εμπεριεχομενο ζωδιο ειναι το τμημα ,η ολο το ζωδιο, που βρισκευαι μεσα σε ενα οικο, εκτος απο το ζωδιο της ακμης του οικου,

  10. #10

    Re: Εμπεριεχόμενα ζώδια και διπλά

    Καλημέρα και σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Τα παραπάνω ποστ τα διάβασα αλλά και πάλι δεν κατάλαβα. Έψαξα στον χάρτη μου για να βρώ το ζώδιο που βρίσκεται ο 7ος οίκος αλλά δεν βρήκα τπτ πέρα από την ακμή του ( Παρθένος 14° 51' 48" ). Βρήκα όμως και το εξής που δεν ξέρω αν είναι η απάντηση στο ερώτημα μου. Έγραφε: Βέρτεξ Παρθένος 23° 37' 58" Θέση οίκου 7. Έχει κάποια σχέση αυτό;
    Επίσης βρήκα και μια δύσκολη όψη που έχω : Ήλιος Τετράγωνο Ουρανός 6.65.
    Please βοήθαμε με τους οίκους.Ευχαριστώ.

 

 
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads