s
Χιούμορ: Μετά τον Τοξότη τι; - Page 7
Καλωσήλθατε στην αστρολογική μας κοινότητα! αστρολογία στην ελλάδαΕΔΩ ΧΤΥΠΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑΣ
Register

Αξιόπιστο! Έγκυρο, ΔΩΡΕΑΝ αστρολογικό πρόγραμμα online!

ΔΩΡΕΑΝ γενέθλια ανάλυσή, προσωπικές διελεύσεις, ερωτικές προβλέψεις κάθε μέρα!

ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ! Τις βρίσκετε ΜΟΝΟ στο νέο μας site. Πατήστε εδώ
Βρείτε μας στο Facebook Βρείτε μας στο Twitter Επικοινωνήστε μαζί μας
Page 7 of 11 FirstFirst ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 LastLast
Results 61 to 70 of 106
  1. #61

    Re: Χιούμορ: Μετά τον Τοξότη τι;

    Quote Originally Posted by miron View Post
    καλησπερα και απο εμενα...καπου εχω διαβασει οτι το χιουμορ ειναι παιδι της θλιωης και του γελιου..Αν δεν εχεις πονεσει πολυ δεν μπορεις να< κατεχεις το αθλημα>..Κυριε Μητσακο ως τοξοτης θεωρειτε οτι εχετε χιουμορ?Ως δασκαλος παντως κανετε πολλα...Οσο για τον κ.Λαζοπουλο κατα ομολογια του εχει περασει την πορτα της καταθληψης...και καθ"ομολογια του οταν τελειωνει< η παρασταση>..δεν θελει να μιλαει σε κανεναν...Ο Θεμος που ειναι Αιγοκερος ειναι ετσι και στην ζωη του...δεν αναζητα το γελιο,αλλα αναδεικνυει την σατυρικη πλευρα...Το χιουμορ νομιζω εγω ...μονο οι βαθια πονεμενοι ανθρωποι μπορουν να το δωσουν στους αλλους..εχω δει <μουντζουφλιδες>τοξοτες,οπ υ μονο με <συριγγα >τους αντεχεις..Εγω ψηφιζω Αιγοκερους και Σκορπιους,καμια φορα οι λεοντες ,οταν θελουν να εντυπωσιασουν..Το χιουμορ των διδυμων νομιζω πως ειναι περισσοτερο <ατακες> συνηθως εξυπνες..Σιγουρα εσεις ξερετε πιο πολλα ...Ευχαριστω..εγω ως ιχθυς αναζητω οποιαδηποτε εκφραση του αστειου..μαρεσι πολυ..Δεν ξερω αν εχω χιουμορ...καποια στιγμη θα σας ρωτησω...
    Quote Originally Posted by aktina View Post
    Μόνος σου απαντησες οτι δε μπορουμε να βασιστουμε στο ζωδιο για το χιουμορ. Μαλλον ο ερμης σε μια καλη θέση ευθυνεται για το χιουμορ.:weird:
    Με βάση τον ορισμό του χιούμορ, έτσι όπως τον δίνω (δύο φορές) πιο πάνω, το χιούμορ κατά βάση είναι προϊόν εγκεφαλικό, τουτέστιν Αέρινο. ¶ρα, εξ αντικειμένου, δεν μπορούμε να το προσάψουμε σε ζώδιο της Φωτιάς, ούτε του Νερού, ούτε της Γης.

    Προσωπικά εκτιμώ ότι ο Ερμής είναι αυτός που θα μας δείξει το αν κάποιος έχει χιούμορ ή όχι, και ανάλογα με τη θέση του και τις όψεις του θα το διακρίνουμε σε δηκτικό (π.χ. σε συνδυασμό με πλουτώνια-σκορπίσια στοιχεία), επιφανειακό (π.χ. σε συνδυασμό με διδυμίσια στοιχεία), ενδεχομένως γκροτέσκο (π.χ. με ταυρίσια στοιχεία) κλπ, κλπ.

    Αναφορικά τώρα με τις εκτιμήσεις που εδράζονται μόνο στον Ήλιο, ισχύει ό,τι ισχύει και με τα χαρακτηριστικά του κάθε ζωδίου: Ναι μεν παίζει ρόλο η θέση του Ήλιου σε ζώδιο και προσδίδει κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, αυτό που μετράει όμως στην τελική είναι το σύνολο του ωροσκοπίου, με όλες του τις παραμέτρους συνυπολογιζόμενες. ¶ρα, στη βάση του το αρχικό ερώτημα "Χιούμορ, μετά τον Τοξότη τι;" δεν μπορεί ουσιαστικά να απαντηθεί, παρά μόνο στο πλαίσιο μιας αποσπασματικής και συνάμα διασκεδαστικής περισσότερο διαδικασίας, από την οποία όμως μπορούμε να αντλήσουμε στοιχεία που θα μας βοηθήσουν να μάθουμε κάτι παραπάνω ("παίζω και μαθαίνω" ένα πράγμα ).Δηλαδή, ακόμα και να απαντηθεί, απλώς θα αποτελέσει η απάντηση ένα στοιχείο που απλώς θα το χρησιμοποιούμε ως βάση που θα μας βοηθάει στην ερμηνεία-ανάπτυξη των πτυχών ενός κάποιου συγκεκριμένου ωροσκοπίου
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  2. #62
    Join Date
    Jan 2009
    Όνομα:
    JACK
    Location
    KOS
    Posts
    60

    Re: Χιούμορ: Μετά τον Τοξότη τι;

    Πάντως εγώ θα επιμείνω ότι το χιούμορ έχει άμεση σχέση με το συναίσθημα του ατόμου αφού επηρεάζεται από την διάθεση και την ψυχολογία του.Φυσικά το οξύ πνεύμα και η διανοητική ικανότητα βοηθούν και αυτά στην εκδήλωση του χιούμορ.Ευτυχώς που εδώ υπάρχουν ανάλογοι "τύποι" του θεάτρου σκιών οπότε μπορώ να πάρω μια γεύση του χιούμορ χωρίς να καταφύγω σε θεατρική παράσταση..... μείνετε ήσυχος κ. Μητσάκο.:nuts:

  3. #63
    Join Date
    Feb 2010
    Όνομα:
    Πόπη
    Location
    Ελλαδίτσα
    Posts
    277

    Re: Χιούμορ: Μετά τον Τοξότη τι;

    Συνήθως καλοί χιουμορίστες είναι εκείνοι που πρώτα κάνουν
    χιούμορ με τον εαυτό τους, τον τσαλακώνουν και αυτοσαρκάζονται.
    Νομίζω όμως ότι τα Νερά βάσει ευαισθησίας δυσκολεύονται σε κάτι τέτοιο.
    Βέβαια ας μην ξεχνάμε ότι οι μεγαλύτεροι κωμικοί είναι στη ζωή τους
    κάπως... δυσκοίλιοι, κλειστοί και μοναχικοί.
    Πιστεύω όμως πως αυτοί που το έχουν είναι οι φωτιές και η γη. Ο αέρας ναι μεν
    χιουμορίζει γενικώς αλλά αυτό δεν πηγάζει από μέσα του αλλά από το ''έξω'' του.
    Είναι πιο επιφανειάκος και μένει στους αστεϊσμούς και όχι στο καθαρό
    χιούμορ.
    Η τελευταία φορά πάντως που γέλασα πολύ ήταν με Τοξότη...
    αν και τα μισά που έλεγε ήταν αποκύημα της φαντασίας του...
    Νομίζω ότι είναι ο βασιλιάς του χιούμορ -χωρίς αυτό να αποκλείει και άλλους...
    Επίσης νομίζω ότι πρέπει να είσαι πολυ έξυπνος για να κάνεις τους άλλους να γελούν
    και να είσαι και αξιοπρεπης, να μη γίνεσαι νούμερο...
    Στο θέατρο αποφεύγω τις κωμωδίες γιατί γελάω δύσκολα με στημμένα αστεία.
    Η καλύτερη κωμικη στιγμή σε παράσταση ήταν όταν η Χρύσα Ρώπα έπαιζε τη σκύλα που έγινε αρνάκι... Όλο το θέατρο γέλαγε με δάκρυα. Είχε σταματήσει όλη η ροή του έργου!
    Αλήθεια ξέρουμε τι ζώδιο είναι η Ρώπα???:nuts:
    Tabula rasa

  4. #64

    Re: Χιούμορ: Μετά τον Τοξότη τι;

    Quote Originally Posted by scorpio_ View Post
    Πάντως εγώ θα επιμείνω ότι το χιούμορ έχει άμεση σχέση με το συναίσθημα του ατόμου αφού επηρεάζεται από την διάθεση και την ψυχολογία του.Φυσικά το οξύ πνεύμα και η διανοητική ικανότητα βοηθούν και αυτά στην εκδήλωση του χιούμορ.Ευτυχώς που εδώ υπάρχουν ανάλογοι "τύποι" του θεάτρου σκιών οπότε μπορώ να πάρω μια γεύση του χιούμορ χωρίς να καταφύγω σε θεατρική παράσταση..... μείνετε ήσυχος κ. Μητσάκο.:nuts:
    Και εγώ ξαναλέω: το χιούμορ στη βάση του είναι διανοητική διεργασία (με βάση και τον ορισμό που σου έδωσα δύο φορές). Το συναίσθημα απλώς θα χρωματίσει την εκδήλωσή του. Για να υποστηρίξεις κάτι αντίθετο, θα πρέπει να επιχειρηματολογήσεις.

    (τελικά πόσοι είστε; Ένας ή δύο; )
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

  5. #65
    Join Date
    Dec 2004
    Όνομα:
    Σοφία
    Posts
    342

    Re: Χιούμορ: Μετά τον Τοξότη τι;

    Quote Originally Posted by scorpio_ View Post
    Πάντως εγώ θα επιμείνω ότι το χιούμορ έχει άμεση σχέση με το συναίσθημα του ατόμου αφού επηρεάζεται από την διάθεση και την ψυχολογία του.Φυσικά το οξύ πνεύμα και η διανοητική ικανότητα βοηθούν και αυτά στην εκδήλωση του χιούμορ.Ευτυχώς που εδώ υπάρχουν ανάλογοι "τύποι" του θεάτρου σκιών οπότε μπορώ να πάρω μια γεύση του χιούμορ χωρίς να καταφύγω σε θεατρική παράσταση..... μείνετε ήσυχος κ. Μητσάκο.:nuts:
    Αγαπητέ scorpio_ το χιούμορ θα μπορούσαμε να το πούμε αλλιώς και ''πνευματώδη αστεϊσμό'', κάτι που συνδέεται πρώτα απο όλα με διανοητικές ικανότητες, τώρα που βλέπεις να εμπλέκεται το συναίσθημα σε αυτό δεν το βλέπω..αλλά είναι προσωπική σου γνώμη..και ίσως και κάτι καθαρά υποκειμενικό για κάποιους τελικά..

    Μιας και είμαι κωλόψαρο και είμαι άκρως συναισθηματική, άρα έχω και καλό χιούμορ (εις άτοπον απαγωγή εε..)..:toung: προσπαθώ να σκεφτώ ποιος χαρακτήρας του θεάτρου σκιών θα σου ταίριαζε εσένα καλύτερα..ο πιτσικόκος η ο σταύρακας..? αλλά δυσκολεύομαι να αποφασίσω..

    εε και μην ξεχνιόμαστε..χιούμορ κάνω...:nuts::nuts:
    Ο σκοπός στη ζωή είναι να πεθαίνεις νέος, όσο πιο αργά γίνεται...

  6. #66

    Re: Χιούμορ: Μετά τον Τοξότη τι;

    Το χιούμορ συνήθως είναι η λογική ανατροπή των πραγμάτων, η ανατροπή του λογικά αναμενόμενου, ανατροπή της λογικής ακολουθίας. Κι αυτό προκαλεί το γέλιο. Σαν το ανέκδοτο με τον Πόντιο που είδε ιπτάμενα γαϊδούρια και η πρώτη του σκέψη ήταν ότι πρέπει να έχουν φωλιά εκεί κοντά. Αυτό ανατρέπει το λογικά αναμενόμενο που θα ήταν: "μα υπάρχουν ιπτάμενα γαϊδούρια;"

    Επομένως το χιούμορ δεν ανήκει ούτε ακριβώς στην λογική αλλά ούτε και στο συναίσθημα. Είναι μια ιδιαίτερη κατάσταση που βρίσκεται στο "ενδιάμεσο" των πτυχών του ανθρώπου και ίσως ακριβώς να τις συνενώνει. Αν έπρεπε όμως οπωσδήποτε να πάρω μια θέση, θα έλεγα ότι είναι περισσότερο λογική λειτουργία αφού χρειάζεται... λογική για να ανατρέψεις την λογική παρόλο που το χιούμορ στην ουσία υπερβαίνει την λογική.

    Πιστεύω ότι όλα τα ζώδια έχουν χιούμορ, το καθένα από την οπτική του και την δική του "θεματολογία", αφού ο ίδιος ο Ήλιος είναι η ικανότητα του ανθρώπου να γελά. Θα έδινα όμως και μια ψήφο στον Ερμή.

  7. #67

    Re: Χιούμορ: Μετά τον Τοξότη τι;

    Καλά οι Τοξότες στο χιούμορ δεν παίζονται....οι κολλητοί μου είναι τοξότες και κάθε φορά γελάω τόσο πολύ που νιώθω ότι θα μείνω στον τόπο από ανακοπή!Από κει κι έπειτα γελάω πολύ με τα ζώδια του αέρα ...ειδικά τους Διδύμους....έχουν απίστευτο χιούμορ, τους σκορπιούς , κυρίως λόγω του ότι ως όμοιοι επικοινωνούμε και τους Παρθένους (τρελά νούμερα....χαχαχα...)!
    Αλλά ναι, μετά τον Τοξότη ψηφίζω ζώδιο αέρα.....με πρώτο τους Διδύμους

  8. #68
    Join Date
    Jan 2009
    Όνομα:
    JACK
    Location
    KOS
    Posts
    60

    Re: Χιούμορ: Μετά τον Τοξότη τι;

    Φίλη κρασάκι το συναίσθημα του κάθε ατόμου και γενικά η ψυχική του διάθεση παίζει ρόλο σε όλες τις εκδηλώσεις και τις αντιδράσεις του σε σχέση με τα ερεθίσματα που δέχεται από το περιβάλλον του και αυτά που μεταδίδει και επομένως συνδέεται με το χιούμορ.Αν δεν έχεις την κατάλληλη διάθεση μπορείς να κάνεις χιουμορ δηλαδή σου "βγένει"?? Το φυσικό χιουμορ επηρεάζεται από την διάθεση του ατόμου την δεδομένη στιγμή εκτός αν γίνεται σε άλλα πλαίσια για παράδειγμα του επαγγέλματος του οπότε χρησιμοποιεί και την διανοητική λειτουργία προκειμένου να βρει την κατάλληλη φόρμα.....Ακόμα ήθελα να σε ρωτήσω ήπιες πολύ γι αυτό είχες αυτή την "έμπνευση"??:nuts:

  9. #69
    Join Date
    Dec 2004
    Όνομα:
    Σοφία
    Posts
    342

    Re: Χιούμορ: Μετά τον Τοξότη τι;

    Quote Originally Posted by scorpio_ View Post
    Φίλη κρασάκι το συναίσθημα του κάθε ατόμου και γενικά η ψυχική του διάθεση παίζει ρόλο σε όλες τις εκδηλώσεις και τις αντιδράσεις του σε σχέση με τα ερεθίσματα που δέχεται από το περιβάλλον του και αυτά που μεταδίδει και επομένως συνδέεται με το χιούμορ.Αν δεν έχεις την κατάλληλη διάθεση μπορείς να κάνεις χιουμορ δηλαδή σου "βγένει"?? Το φυσικό χιουμορ επηρεάζεται από την διάθεση του ατόμου την δεδομένη στιγμή εκτός αν γίνεται σε άλλα πλαίσια για παράδειγμα του επαγγέλματος του οπότε χρησιμοποιεί και την διανοητική λειτουργία προκειμένου να βρει την κατάλληλη φόρμα.....Ακόμα ήθελα να σε ρωτήσω ήπιες πολύ γι αυτό είχες αυτή την "έμπνευση"??:nuts:
    Σε όλες τις εκδηλώσεις και αντιδράσεις ναι.. στο χιούμορ τσου.. θα έλεγα η διάθεση ναι παίζει ρόλο, το συναίσθημα απο την άλλη με την καθαρή έννοια της λέξης θεωρώ όχι.. άλλο διάθεση άλλο συναίσθημα..φυσικά και παίζει ρόλο η διάθεση..γιατί ναι, αν βαριέμαι μια μέρα ακόμη και να σου μιλήσω φυσικά και δεν θα μπω καν στον κόπο να κάνω καν χιούμορ! απο την άλλη αν δεν βαριέμαι και είμαι στα τσακίρ κέφια παίζει και να κάνω..ένα απλό παράδειγμα μέσα απο πολλά..
    Προσωπική μου γνώμη, και με βάση τη γενικής έννοια της λέξης χιούμορ, είναι ότι βασίζεται στο μυαλό ως επι το πλείστον και έχει να κάνει με διανοητικές λειτουργίες και πάλι. Τα υπόλοιπα όπως διάθεση, άααααντε και λίγο συναίσθημα αν θες και λοιποί άλλοι εξωτερικοί παράγοντες είναι κάτι σαν μπαχαρικά που αλλάζουν το στυλ χιούμορ κάθε φορά..τον χαρακτήρα του δηλαδή..

    Και όσο για την τελευταία σου ερώτηση...κανάαατεςςςς!:nuts:

    αλλά και πάλι δεν μπορώ να αποφασίσω είσαι ο πιτσικόκος ή ο σταύρακας?..:bigsmile:

    offtopic τέλος..!
    Ο σκοπός στη ζωή είναι να πεθαίνεις νέος, όσο πιο αργά γίνεται...

  10. #70

    Re: Χιούμορ: Μετά τον Τοξότη τι;

    Οι λέξεις αντιστοιχούν σε συγκεκριμένες έννοιες και υπάρχουν προκειμένου να συνεννοούμαστε. Αν ο καθένας εκλαμβάνει κάποια λέξη με διαφορετικό τρόπο, δεν υπάρχει περίπτωση να συνεννοηθούμε.
    Η λέξη χιούμορ σημαίνει αυτό ακριβώς που έγραψα εγώ και συνοπτικά αλλά μεστά αυτό που έγραψε και το "κρασάκι". Αυτή η έννοια αντιστοιχεί σε διανοητική λειτουργία.

    Και κάτι βασικό: άλλο το να γελάω σαν χάχας επειδή είμαι ....πυροβολημένος, άλλο επειδή χάρηκα για κάτι, άλλο επειδή με γαργαλάνε Το ότι κάποιος γελάει δεν σημαίνει και το ότι έχει χιούμορ. Επίσης, αν κάποιες χρονικές περιόδους (μικρές ή μεγάλες) δεν έχω διάθεση, δεν σημαίνει ότι έχω χάσει και την αίσθηση του χιούμορ. Αυτήν είτε την έχεις είτε δεν την έχεις. Το αν, πώς και πού θα εκφραστεί είναι άλλου παπά ευαγγέλιο :bigsmile:
    Επίκαιρον
    Κεσάτια!
    Πάγιον
    Η αστρολογία είναι πολύ σημαντικό πράγμα, για να το αφήσουμε στα χέρια αυτών που δηλώνουν "επαγγελματίες" αστρολόγοι.

 

 
Page 7 of 11 FirstFirst ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 4 users browsing this thread. (0 members and 4 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
Διαφήμιση
ads from google
Χορηγός
google ads