PDA

View Full Version : Η ΠΕΜΠΤΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΠΑΘΟΥΣ-ΤΟ ΕΛΙΞΗΡΙΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ



kinky_skorpina
09-06-2010, 12:28 PM
Εδω και καιρό αναρωτιέμαι τι είναι αυτό που πραγματικά μας κάνει ευτυχισμένους...οι απαντήσεις,όπως υποψιάζεστε... ποικίλουν...κάποιος θα έλεγε μια σταθερή δουλειά,κάποιος άλλος μια καλή οικογένεια,ένας τρίτος το να μπορεί να παίρνει και να δίνει αγάπη...Μα κι οταν τελικά κατακτηθεί το πολυπόθητο,μας αρκεί? Θεωρώ είναι στη φύση του ανθρώπου να δυσκολεύεται να ικανοποιηθεί με τα όσα ήδη έχει αποκτήσει κ συγκρίνοντας τον εαυτό του με τους γύρω του να επιθυμεί συνεχώς περισσότερα! Μακάριοι οι αυτάρκεις και οι ικανοί να χαίρονται γι'αυτά που έχουν και να λυπούνται λιγότερο για όσα τους λύπουν ή θα'θελαν αλλα δε μπορούν να αποκτήσουν.
Είναι καλό να βάζει κανείς στόχους,αρκεί να είναι εφικτοί!
Με δεδομένα τα παραπάνω εισαγωγικά στοιχεία...θα αποπειραθώ να σας δώσω προς μελέτη και εξέταση κάποια βασικά στοιχεία ενός γενέθλιου χάρτη και σιγα-σιγα θα εμπλουτίζω τη λίστα μου με νέα δεδομένα για να έχει νόημα και η συζήτηση.
Λοιπόν...
1. Ηλιος στον Ταύρο και στον 5ο οικο
2. Σελήνη στον Κριο/4
3.Ερμής στον Ταύρο/5
4.Αφροδίτη στους Ιχθείς/6
5. ¶ρης στο Ζυγό/10
6.Δίας στο Σκορπιό/12
7. Ουρανός στο Σκορπιό και τον 1ο οίκο σε σύνοδο με Ωροσκόπο
8.Ποσειδώνας στον Τοξότη και στο 2ο.

Ακμές οίκων: Αsc(ακμή 1ου οίκου): στο Σκορπιό
7ος:Ταύρος

Όψεις: 1.Αντίθεση Ήλιου-Δία,τρίγωνο Ήλιου-Ποσειδώνα,αντίθεση Ήλιου-Πλούτωνα
2. Αντίθεση Σελήνης-¶ρη,τρίγωνο Σελήνης-Ουρανού
3.Αντίθεση Ερμή-Δία
4.Σύνοδος Κρόνου-Πλούτωνα στο Ζυγό και τον 11ο οίκο

Αναμένω τα σχόλια σας...

kinky_skorpina
09-06-2010, 01:04 PM
Διόρθωση: Η Αφροδίτη είναι στον 4ο και ο Ερμης στον 6ο οίκο.

Κοραλλία Μόζορα
09-06-2010, 01:30 PM
Αφού ο ωροσκόπος είναι στον Σκορπιό πώς γίνεται ο Ήλιος στον Ταύρο να είναι στον 5ο οίκο και η Σελήνη στον Κριό στον 4ο;

kinky_skorpina
09-06-2010, 01:34 PM
Κοραλλία μου κ φίλτατη Σκορπίνα γιατί το βρίσκεις περίεργο?Οι οίκοι δεν πάνε με τη σειρά αναγκαστικά ως προς την εναλλαγή των ζωδίων,ένας οίκος μπορεί να περιέχει 2 ζώδια.

kinky_skorpina
09-06-2010, 01:39 PM
Διευκρινιστικά,το Μεσουράνημα βρίσκεται στην Παρθένο και η ακμή του 5ου οίκου είναι στον Κριό ενώ του 4ου στους Ιχθείς.Ο.Κ,τώρα;;;

Μητσάκος
09-06-2010, 01:45 PM
Διευκρινιστικά,το Μεσουράνημα βρίσκεται στην Παρθένο και η ακμή του 5ου οίκου είναι στον Κριό ενώ του 4ου στους Ιχθείς.Ο.Κ,τώρα;;;
Γιατί δεν βάζεις τον χάρτη; Πιο κατανοητός θα ήταν.

kinky_skorpina
09-06-2010, 01:57 PM
Εχω εδω ενα συνημμένο αρχείο,το γενέθλιο χάρτη του ατόμου που εξετάζουμε.Ανοίξτε και δες τε το.

kinky_skorpina
09-06-2010, 02:10 PM
Το (λογικό) αίτημά σου ικανοποιήθηκε πάραυτα,Μητσάκο! :) Πιο κατανοητό τώρα?

Κοραλλία Μόζορα
09-06-2010, 02:36 PM
Μαρία μου,

με την ώρα που δίνεις ο Ήλιος είναι σε σύνοδο με την ακμή του 6ου και η Σελήνη σε σύνοδο με την ακμή του 5ου. Η Αφροδίτη μόνο είναι καθαρά στον 4ο.

Katerina Paraskevopoulou
09-06-2010, 04:58 PM
Μαρία μου,

με την ώρα που δίνεις ο Ήλιος είναι σε σύνοδο με την ακμή του 6ου και η Σελήνη σε σύνοδο με την ακμή του 5ου. Η Αφροδίτη μόνο είναι καθαρά στον 4ο.
Έχασα το target point! :embarrest Μας ενδιαφέρει ο 4ος οίκος και για ποιό λόγο; Τι ψάχνουμε να δούμε; Βοήθεια!!!:bigsmile:

kinky_skorpina
09-06-2010, 08:14 PM
Μαρία μου,

<<με την ώρα που δίνεις ο Ήλιος είναι σε σύνοδο με την ακμή του 6ου και η Σελήνη σε σύνοδο με την ακμή του 5ου. Η Αφροδίτη μόνο είναι καθαρά στον 4ο.>>

Ο χάρτης που παραθέτω έχει δημιουργηθεί εδω.Η ημερομηνία και η ώρα γέννησης είναι απολύτως ορθές.
Κάντε μια απόπειρα ερμηνείας με τα δοθέντα στοιχεία και βλέπουμε.Εστιάστε στη θέση του Ουρανού κοντά στον Ωροσκόπο,στην Αφροδίτη ςσ κυωερνήτη του Ήλιου και στον Πλούτωνα ως κυβερνήτη του χάρτη.
Φιλικά
Το Μαράκι

kinky_skorpina
11-06-2010, 07:48 AM
>>

Ο χάρτης που παραθέτω έχει δημιουργηθεί εδω.Η ημερομηνία και η ώρα γέννησης είναι απολύτως ορθές.
Κάντε μια απόπειρα ερμηνείας με τα δοθέντα στοιχεία και βλέπουμε.Εστιάστε στη θέση του Ουρανού κοντά στον Ωροσκόπο,στην Αφροδίτη ςσ κυωερνήτη του Ήλιου και στον Πλούτωνα ως κυβερνήτη του χάρτη.
Φιλικά
Το Μαράκι

Για να ξεκινήσω τη συζήτηση, θα κάνω εγώ μια πρώτη απόπειρα προσέγγισης...
Ως Ταύρος έχει μια προδιαθεση για οτιδήποτε υλικό,απτό και χειροπιαστό!Έχει ανάγκη απο υλική και συναισθηματική ασφάλεια,εν δυνάμει και μια ορθολογιστική οπτική στα πράγματα,που με τον Ποσειδώνα κυρίαρχο της Αφροδιτούλας μάλλον....πάει περίπατο! Με τον ήλιο στον 5ο οίκο, τα χαρακτηριστικά του Λέοντα δίνουν μια "βασιλική χροιά" στο περπάτημα και την ιδιοσυγκρασία. Αξιοπρέπεια,περηφάνεια και εγωισμός εναλλάσσονται...:)...Ο κυβερνήτης του Ήλιου είναι βαθιά επηρεασμένος απο τον Ποσειδώνα,βλέπε ΡΟΖ ΓΥΑΛΙΑ ΣΤΙΣ ΣΧΈΣΕΙΣ! Προσφέρει απλόχερα την αγάπη του,αλτρουισμός,αυτοθυσία αλλα και πιθανή θυματοποίηση του εαυτού του! Ο Ωροσκόπος στο Σκορπιό τον καθιστά κλειστό,μυστικοπαθή και..."δύσκολο" άνθρωπο, λόγω ισχυρογνομοσύνης-πείσμα έχει ήδη λόγω Ήλιου-και της απόλυτης στάσης-όλα είναι ή ασπρο ή μαυρο για'αυτόν, ή αλλιώς...ή του ύψους ή του βάθους!!!:laugh:
Η Σελήνη στο πύρινο ζώδιο του Κριού του προσδίδει μια μαχητικότητα,την οποία λατρεύει ο Ωροσκόπος του, ροπή στην ανάληψη πρωτοβουλιών και ρίσκων(εδω έχουμε μια αντίθεση με την ασφάλεια που αναζητά ο Ήλιος του!), παρορμητισμό και παιδική ψυχή!Απο τον 4ο οίκο που κυβερνά παίρνει σαφή Καρκινίσια χαρακτηριστικά,αναζητώντα στη σύντροφο τη μητέρα....θέλει να τον νταντεύουν και να τον κακομαθαίνουν κι αυτό το εισπράτει πιθανόν ως δείγμα αγάπης! :wacko:
Αυτή ήταν μια μίνι ανάλυση πάνς στο τρίπτυχο Ηλιος-Σελήνη-Ωροσκοπος.Αναμένω τα πρώτα σχόλια...

Κοραλλία Μόζορα
11-06-2010, 12:34 PM
Για να ξεκινήσω τη συζήτηση, θα κάνω εγώ μια πρώτη απόπειρα προσέγγισης...
Ως Ταύρος έχει μια προδιαθεση για οτιδήποτε υλικό,απτό και χειροπιαστό!Έχει ανάγκη απο υλική και συναισθηματική ασφάλεια,εν δυνάμει και μια ορθολογιστική οπτική στα πράγματα,που με τον Ποσειδώνα κυρίαρχο της Αφροδιτούλας μάλλον....πάει περίπατο! Με τον ήλιο στον 5ο οίκο, τα χαρακτηριστικά του Λέοντα δίνουν μια "βασιλική χροιά" στο περπάτημα και την ιδιοσυγκρασία. Αξιοπρέπεια,περηφάνεια και εγωισμός εναλλάσσονται...:)...Ο κυβερνήτης του Ήλιου είναι βαθιά επηρεασμένος απο τον Ποσειδώνα,βλέπε ΡΟΖ ΓΥΑΛΙΑ ΣΤΙΣ ΣΧΈΣΕΙΣ! Προσφέρει απλόχερα την αγάπη του,αλτρουισμός,αυτοθυσία αλλα και πιθανή θυματοποίηση του εαυτού του! Ο Ωροσκόπος στο Σκορπιό τον καθιστά κλειστό,μυστικοπαθή και..."δύσκολο" άνθρωπο, λόγω ισχυρογνομοσύνης-πείσμα έχει ήδη λόγω Ήλιου-και της απόλυτης στάσης-όλα είναι ή ασπρο ή μαυρο για'αυτόν, ή αλλιώς...ή του ύψους ή του βάθους!!!:laugh:
Η Σελήνη στο πύρινο ζώδιο του Κριού του προσδίδει μια μαχητικότητα,την οποία λατρεύει ο Ωροσκόπος του, ροπή στην ανάληψη πρωτοβουλιών και ρίσκων(εδω έχουμε μια αντίθεση με την ασφάλεια που αναζητά ο Ήλιος του!), παρορμητισμό και παιδική ψυχή!Απο τον 4ο οίκο που κυβερνά παίρνει σαφή Καρκινίσια χαρακτηριστικά,αναζητώντα στη σύντροφο τη μητέρα....θέλει να τον νταντεύουν και να τον κακομαθαίνουν κι αυτό το εισπράτει πιθανόν ως δείγμα αγάπης! :wacko:
Αυτή ήταν μια μίνι ανάλυση πάνς στο τρίπτυχο Ηλιος-Σελήνη-Ωροσκοπος.Αναμένω τα πρώτα σχόλια...

Γεια σου, Μαρία μου.

Το ωροσκόπιο αυτό δεν δείχνει ορθολογιστική οπτική γιατί του λείπει ο αέρας. Δείχνει μια πρακτική/λογική οπτική που συνδυάζεται με την διαίσθηση (ωροσκόπος στον Σκορπιό). Δηλαδή αυτό που νιώθω ως σωστό και με εξυπηρετεί πρακτικά είναι αυτόματα σωστό έστω κι αν δεν μπορώ να το στηρίξω με ορθολογιστικά και αντικειμενικά επιχειρήματα. Με τον Ουρανό πάνω στον ωροσκόπο μπορεί να αναζητήσει ιδεολογίες ή θεωρίες όχι όμως για την αντικειμενική τους αξία αλλά που να αιτιολογούν τις προσωπικές του απόψεις και προτιμήσεις.

Ο Ήλιος στον χάρτη αυτό δεν λειτουργεί στον 5ο οίκο αλλά στον 6ο. Έτσι κι αλλιώς όμως ένας Ήλιος στον Ταύρο στον 5ο οίκο δεν θα δώσει "βασιλικά" λιονταρίσια χαρακτηριστικά. Η αξιοπρέπεια, η περηφάνεια και ο εγωισμός που αναφέρεις είναι όλα χαρακτηριστικά του ωροσκόπου στον Σκορπιό (ιδιαίτερα στους άντρες μ' αυτή την θέση) που ενισχύονται εδώ από τον Ήλιο στον Ταύρο και την Σελήνη στον Κριό.

Ο συνδυασμός του Ήλιου στον Ταύρο, ωροσκόπου στον Σκορπιό (σταθερά ζώδια) και ο Ουρανός πάνω στον ωροσκόπο δίνουν όλα αυτά τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις: άτομο κλειστό, μυστικοπαθές, με δύσκολο χαρακτήρα και ιδιόρρυθμο, απόλυτο στις απόψεις του, με ισχυρογνωμοσύνη και πείσμα. Έχει την ανάγκη να επιβάλλεται στο περιβάλλον του και να επιβάλλει τις ανάγκες του έστω και με ευχάριστο τρόπο ή με "χαμόγελο" λόγω Αφροδίτης.

Η Σελήνη, κατά την γνώμη μου, λειτουργεί στον 5ο οίκο και του δίνει μαχητικότητα αλλά και ανταγωνιστικά στοιχεία επειδή του δίνει μια ανάγκη για πρωτιά στα θέματα που τον ενδιαφέρουν. Αυτά που λες ότι αναζητά στην σύντροφο την μητέρα και του αρέσει να τον νταντεύουν και να τον καλομαθαίνουν (που είναι ένας τρόπος να επιβάλλει τις ανάγκες του και να έχει και την πρωτιά που χρειάζεται η Σελήνη του) είναι κλασικά χαρακτηριστικά μιας καλά τοποθετημένης Αφροδίτης στον 4ο οίκο, που εδώ ενισχύεται και από τον Ήλιο στον Ταύρο.

Ο συνδυασμός αυτός του δίνει την ανάγκη να είναι δυνατός, ωραίος και πρώτος, να έχει την προσοχή και την αγάπη από το περιβάλλον του ώστε να νιώθει ότι καλύπτονται οι ανάγκες του. Και θα αισθάνεται μεγάλη ανασφάλεια και θα αντιδράσει με ακραίους τρόπους αν νιώσει ότι οι άλλοι τον παραμελούν και δεν του δίνουν την προσοχή που έχει ανάγκη.

kinky_skorpina
11-06-2010, 04:10 PM
"[Και θα αισθάνεται μεγάλη ανασφάλεια και θα αντιδράσει με ακραίους τρόπους αν νιώσει ότι οι άλλοι τον παραμελούν και δεν του δίνουν την προσοχή που έχει ανάγκη.]":

Καλή η ανάλυσή σου, Κοραλλία μου,αν και διαφωνώ σε κάποια σημεία, όμως εγω ακόμα μαθαίνω, εσυ ως πιο ειδική ξέρεις καλύτερα. Απ'ολα όσα αναφέρεις,το παραπάνω απόσπασμα μου έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση καθώς περιγράφεις σε αυτό στοιχεία που γίνονται άμεσα αντιληπτά απο το οικείο περιβάλλον του ατόμου.:bigsmile:

Να συμπληρώσω εγώ οτι Ο Ουρανός πάνω στον Ωροσκόπο τον κάνει επαναστάτη,δεν δέχεται χαλινάρια,περιορισμούς και δε μπαίνει με τίποτα σε καλούπια!:cheesy:
Η αξιοπιστία είναι σίγουρα ένα απο τα χαρακτηριστικά του γνωρίσματα και μπορεί άνετα κανείς να βασιστεί επάνω του. Είναι πολύ γενναιόδωρος και δοτικός αλλα κινδυνεύει συχνά να πέσει θύμα εκμετάλλευσης, ειδικά σε αισθηματικά ζητήματα(Αφροδίτη).Αναζητά τη σταθερότητα και την ασφάλεια στς σχέσεις του, συχνά προσκολλάται πάνω στη σύντροφό του και δείχνει να εξαρτά την ευτυχία του απο αυτή. Δύσκολα αποφασίζει το χωρισμό, ακόμα κι όταν βλέπει οτι δε πάει άλλο, ίσως γιατί αυτό διαταράσσει το αίσθημα ασφάλειας, κι όταν ακόμη το κάνει,αφου έχει υποστεί πολύ ταλαιπωρία, του παίρνει μεγάλο χρονικό διάστημα για να την ξεπεράσει.
Ο ¶ρης στο Ζυγό θεωρώ οτι τον καθιστά καλό διπλωμάτη,καλό συνομιλητή που δύσκολα εξάπτεται και δε χάνει την ψυχραιμία του γιατι το κίνητρο του είναι να μπρορέσει με τα επιχειρήματά του να πείσει τον άλλο οτι έχει δίκιο και ξέρει οτι αν εκραγεί θα χάσει το δίκιο του!!Σε αντίθεση μ'εμένα που δεν έχω τόση υπόμονη-ωροσκόπος Τοξότης,Ερμής στο Σκορπίό και ανάδρομος και με άσχημες όψεις,είμαι υποκειμενική,αλλα με σώζει η συσσώρεθση πλανητών στο Ζυγό,που μαλακώνει κάπως την επιβλητική φύση του Σκορπιού καθως και η ευελιξία του Ωροσκόπου!-εξάπτομαι πιό εύκολα, αλλα δε το μετανιώνω γιατι εμένα δε με ενδιαφέρει καθόλου να πείσω τον αάλλο οτι έχω δίκιο,ας πιστέψει ότι θέλει,μην πάει μόνο να μου επιβάλλει τη δική του άποψη!!!Χαμένος χρόνος!
Όσο για την οικοθεσία του Ήλιου...δε μπορω να καταλάβω γιατι θεωρείς οτι είναι στον 6ο???Όπως και για τους άλλους πλανήτες...γιατι εσυ δίνεις άλλη οικοθεσία απο τη δική μου?:wacko:
Παραθέτω στο επόμενο ποστ και το δικό μου χάρτη για όποιον θέλει να κάνει τη σύγκριση ανάμεσα στα δύο αδέρφια!πλάκα έχει!

gold soul
11-06-2010, 04:22 PM
Όσο για την οικοθεσία του Ήλιου...δε μπορω να καταλάβω γιατι θεωρείς οτι είναι στον 6ο???Όπως και για τους άλλους πλανήτες...γιατι εσυ δίνεις άλλη οικοθεσία απο τη δική μου?:wacko:

Γιατί η Σελήνη και ο Ήλιος βρίσκονται σε σύνοδο με τις ακμές του 5ου και 6ου αντίστοιχα, οπότε θεωρείται ότι λειτουργούν στους συγκεκριμένους οίκους..:love:

kinky_skorpina
11-06-2010, 04:32 PM
ο χάρτης μου

Κοραλλία Μόζορα
11-06-2010, 05:11 PM
Μαρία μου,

ο λόγος που εσύ δεν έχεις υπομονή και εξάπτεσαι εύκολα είναι ο ¶ρης σε σύνοδο με τον ωροσκόπο σου και μάλιστα στον Τοξότη που είναι ένα πολύ ευθύ και άμεσο ζώδιο. Με Ήλιο στον Σκορπιό και ¶ρη πάνω στον ωροσκόπο στον Τοξότη είσαι ένα καζάνι που βράζει και... συχνά ξεχειλίζει. Παθιάζεσαι εύκολα και έχεις πολύ έντονη φύση. Σε αντίθεση με τον αδερφό σου που έχει Ήλιο στον Ταύρο, ένα βασικά ήρεμο αφροδιτικό ζώδιο και ωροσκόπο στον Σκορπιό που διαθέτει μεγάλο αυτοέλεγχο.

Επειδή έχει Ήλιο και ωροσκόπο στα σταθερά είναι άτομο που τα συναισθήματα του έχουν διάρκεια και δεν ξεκολλά εύκολα, όπως ακριβώς το λες. Όμως η αντίθεση ¶ρη/Σελήνης στον χάρτη του ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό για την ψυχολογική και συναισθηματική του εξάρτηση από τις γυναίκες.

kinky_skorpina
11-06-2010, 08:06 PM
Πολυ λογικά τα σχόλιασου Κοραλλία μου και ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα στο έπακρο!Η αλήθεια είναι οτι έχω προβληματιστεί πολλές φορες για κάποια στοιχεία του χαρακτήρα μου σε μια προσπάθεια να προσεγγίσω την αυτογνωσία(αν και ο Ποσειδώνας μου θολώνει λίγο τα νερά!) και κατ'επέκταση την αυτοβελτίωση. Νομίζω οτι κάποιο ρόλο παίζει και η σύνοδος της Σελήνης μου με τον Πλούτωνα που ίσως να ευθύνεται για τα ξεσπάσματα που έχω κατα καιρούς-αν και τώρα τελευταία έχω καταφέρει να τα περιορίσω.Παρατηρώ οτι οι άντρες-πιθανοί σύντροφοι όσο εύκολα με πλησιάζουν τόσο άδικα και γρήγορα απομακρύνονται!Όσο κι αν προσπαθώ να μη δείξω επιθετικότητα ή δυναμισμό απο φόβο μη φύγουν άλλο τόσο εκείνοι εξαφανίζονται!Το μυρίζονται???:) Το παράπονό μου είναι οτι παραιτούνται εύκολα,κανείς δεν προσπαθεί αρκετά για να λειτουργήσει η σχέση,ενώ εγω έχω όλη την καλή διάθεση να το κάνω,μα δε μπορω να προσπαθώ για δύο!Αnyway...Εχω αποδεχτεί τον εαυτό μου ως έχει(πάντα βέβαια υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης!) και το ίδιο περιμένω και απο τους άλλους κι όταν αυτή η αποδοχή δεν έρχεται...:sad2:

kinky_skorpina
12-06-2010, 11:21 AM
Πάντως ευχαριστώ πολύ,Κοραλλία μου,που ασχολήθηκες μαζί μου...ήθελα μονο να ρωτήσω γιατι η παρουσία τόσων πλανητών στο Ζυγό δε με έχει κάνει λιγότερο απαιτητική ή πιο συμβιβαστική αν το θες αλλιώς?Θα περίμενε κανείς οτι θα έπρεπε να έχω πολλά απο τα Ζυγίσια χαρακτηριστικά! :)

Κοραλλία Μόζορα
12-06-2010, 09:35 PM
Πάντως ευχαριστώ πολύ,Κοραλλία μου,που ασχολήθηκες μαζί μου...ήθελα μονο να ρωτήσω γιατι η παρουσία τόσων πλανητών στο Ζυγό δε με έχει κάνει λιγότερο απαιτητική ή πιο συμβιβαστική αν το θες αλλιώς?Θα περίμενε κανείς οτι θα έπρεπε να έχω πολλά απο τα Ζυγίσια χαρακτηριστικά! :)

Μαρία μου,

είσαι Σκορπιός και έχεις Σελήνη σύνοδο με Πλούτωνα επομένως τα πλουτώνια στοιχεία είναι πολύ δυνατά στον χαρακτήρα σου. Βάλε τώρα και τον ¶ρη/Ποσειδώνα πάνω στον ωροσκόπο σου στον Τοξότη. Τα στοιχεία αυτά επικρατούν στον χάρτη σου και τα ζυγίσια περνάνε σε δεύτερη μοίρα.

Πολύ δυνατός συναισθηματικός κόσμος και πάρα πολλές ευαισθησίες. Όταν αρχίσεις να ξεκαθαρίζεις τα συναισθήματα σου και να τα ελέγχεις η Σελήνη σου στον Ζυγό θα εκφραστεί καλύτερα. Τώρα οι ανάγκες της πνίγονται μέσα στα βαθιά νερά του Πλούτωνα.

Όσο για τον Ποσειδώνα που ανάφερες στο προηγούμενο ποστ σου, το κλειδί είναι να είσαι πάντα ο εαυτός σου, έστω κι αν είσαι μπερδεμένη μερικές φορές. Καλύτερα να το δέχεσαι, να λες αυτή την στιγμή δεν ξέρω τι θέλω ούτε που πάω, όταν ξέρω τι θέλω θα αποφασίσω. Αυτό θα σου δίνει χρόνο να καταλαβαίνεις τα βαθύτερα κίνητρα σου και να βγάζεις ολοένα και περισσότερο τον εαυτό σου. Κι ένα βήμα κάθε φορά γιατί με τον Ποσειδώνα δεν μπορείς να δεις πολύ μακρυά.

kinky_skorpina
13-06-2010, 09:53 AM
<<Πολύ δυνατός συναισθηματικός κόσμος και πάρα πολλές ευαισθησίες. Όταν αρχίσεις να ξεκαθαρίζεις τα συναισθήματα σου και να τα ελέγχεις η Σελήνη σου στον Ζυγό θα εκφραστεί καλύτερα. Τώρα οι ανάγκες της πνίγονται μέσα στα βαθιά νερά του Πλούτωνα>>

Κοραλλία μου, η ευαισθησία μου είναι δεδομένη,όπως επίσης και η εσωτερική μου δύναμη(σθένος) την οποία ανασύρω όποτε χρειάζεται.Η δυνατή μου ψυχή νομίζω οτι αποδείχτηκε περίτρανα απο τη στιγμή που κατάφερα-μέσα απο την χρόνια ανάλυση, ενδοσκόπηση και εξέταση σε βάθος ανθρώπων και συμπεριφορών του άμεσου οικογενειακού μου περιβάλλοντος- να ξεπεράσω όλα όσα πέρασα στην παιδική και εφηβική μου ηλικία, δεδομένης κυρίως μιας ακατάλληλης πατρικής φιγούρας! Κατάλοιπα υπάρχουν ακόμα, μα δε το βάζω κάτω.Έμαθα να πολεμάω και να αγωνίζομαι χωρίς να μεμψιμοιρώ και γί'αυτό είμαι περήφανη.
Έκανα την παράθεση γιατι δεν αντιλήφθηκα επακριβώς το νόημα της παραπάνω φράσης. Ο λόγος που δυσκολευομαι συχνά να προσδιορίσω τί ακριβώς αισθάνομαι για κάποιον ή τι με έχει επηρεάσει και άλλαξα διάθεση είναι οτι προσπαθώ να εκλογικεύσω τα συναισθηματά μου?Με ποιό τρόπο θα καταφέρω να ξεκαθαρίσω και να ελέγξω τα συναισθηματά μου?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Το Μαράκι

kinky_skorpina
15-06-2010, 11:23 AM
Θα ήθελα σε αυτό το σημείο να προσπαθήσουμε να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα για την ικανότητα πίστης και σταθερότητας μέσα στα πλαίσια μιας ερωτικής σχέσης ,συγκρίνοντας τους δύο δοθέντες χάρτες. Προσωπικά θεωρώ οτι ο καθενάς μπορεί να είναι εν δυνάμει πιστός ή εν δυνάμει άστατος,αλλα...Ας κάνω την αρχη...
Στον 1ο χάρτη (my brother) παρατηρούμε μια καλή εκπροσώπηση των σταθερών ζωδίων (Ήλιος στον Ταύρο, Ωροσκόπος στο Σκορπιό κτλ) και λόγω της προσκόλλησης στη σύντροφο μπορούμε να πούμε οτι το άτομο πράγματι δημιουργεί σταθερές σχέσεις.Η θέση της Αφροδίτης στα ψάρια δεν φημίζεται για απόλυτη πιστή αλλα ούτε και για άπιστη αναγκαστικά,υπάρχει ευελιξία. Φαίνεται οτι το άτομο θέλει να απολαμβάνει τη ζωή στο έπακρο και ο Δίας στο Σκορπιό δε γνωρίζει απο ημίμετρα!Ο ¶ρης στο Ζυγό βγαζει μια λαγνεία...Ο Ουρανός πάνω στον Ωροσκόπο τον κάνει αμφισβητία και του προσδίδει έντονη ανεξαρτησία, η παρουσία πλανητών στον 4ο οίκο με τη σύμπραξη και του Βόρειου Δεσμού στον Καρκίνου,δείχνουν μάλλον ένα άτομο που εκτιμά πολύ την αξία της οικογένειας και πάνω σε αυτή τη βάση χτίζει τις σχέσεις του.
Στο 2ο χάρτη, υπάρχει μεγάλη έμφαση στα ζώδια που έχουν ως σλόγκαν τους την ανεξαρτησία και την ελαυθερία( Ήλιος και Ουρανός στον 11ο-(Υδροχόος), Ωροσκόπος Τοξότης) και αυτό θέτει αρχικά υπο αμφισβήτηση την ικανότητα/προθυμία του ατόμου να δημιουργεί στενές σχέσεις, καθώς ενυπάρχει ο φόβος της δέσμευσης-φοβάται μην περιοριστέι η ελευθερία της, δεδομένου του ότι μια σχέση απαιτεί συμβιβασμούς-με τόσο Ζυγό στο χάρτη θα συμβιβάζεται,αρκεί να μην νιώσει οτι αδικείται! Κοιτώντας καλύτερα βλέπουμε την κυρίαρχη θέση της Αφροδίτης απο το Ζυγό που δίνει στο άτομο την ικανότητα για δημιουγία σχέσεων όλων των ειδών...την ικανοτητα...όχι απαραίτητα και τη θέληση όμως!!!Κυρίαρχη θέση στο χάρτη έχει και ο Δίας ως Κυβερνήτης του Ωροσκόπου, ο οποίος όμως φρενάρεται απο τον Κρόνο με όψη συνόδου και μάλιστα ένα Κρόνο δυνατό, αφού βρίσκεται στο ζώδιο της έξαρσης του. Απ όλα τα παραπάνω θα έλεγα εγώ οτι το άτομο αρέσκεται να κάνει σχέσεις που του παρέχουν ελευθερία κινήσεων και σίγουρα ασφικτιά σε κλειστοφοβικές καταστάσεις. Αν λοιπόν δεν βιώσει καταπίεση πιθανόν να δημιουργήσει μια σχέση, εξάλλου με τόσους πλανήτες στο ζώδιο της συντροφικότητας, δεν αντέχει τη μοναξιά. Με τη Σελήνη στο Ζυγό ίσως έχει κάπως επιπόλαια ή επιφανειακά συναισθήματα,αν και η σύνοδος με τον Πλούτωνα καθώς και το Ηλιοζώδιο δίνουν βάθος και ευαισθησία, οπότε μάλλον ασφαλέστερο θα ήταν να πούμε οτι δεν βασανίζεται απο την προσκόλληση-εξάρτηση στο σύντροφο(ίσως συνειδητά την αποφεύγει) και έτσι φεύγει απο μια σχέση με τα λιγότερα συναισθηματικά τραύματα.¶λλωστε η ακμή του 7ου οίκου στους Διδίμους δείχνει οτι επιθυμεί για σύντροφο ένα άτομο που δε θα είναι ο ορισμός της αφοσίωσης!!!
Επιπλεόν...Η Αφροδίτη κάνει σύνοδο με Δία και Κρόνο, αρα βλέπουμε μια χαρωπή πεταλουδα που αρέσκεται στο να φλερτάρει και να ικανοποεί έτσι τη φιλαρέσκεια της, ο Κρόνος όμως την προτρέπει να επιδείξει μια σοβαρή στάση απέναντι στις σχέσεις όταν αποφασίσει να δεσμευτεί.
Περιμένω τις δικές σας εκτιμήσεις...
Οσοι πιστοί προσέλθετε!!!
(Κοραλλία μου...πως σου φάνηκε η ανάλυση που έκανα?Νομίζω ήταν καλή η προσπάθεια αιτιολόγησης και επιχειρηματολογίας, αν και η υποκειμενικότητα εδω δε μπορεί να εξαλειφθεί τελείως!)
:love:

Κοραλλία Μόζορα
15-06-2010, 12:22 PM
Μαράκι μου,

νομίζω πως και πάλι υποτιμάς την σημασία της συνόδου ¶ρη/Ποσειδώνα πάνω στον άξονα 1ου/7ου. Μ' ένα Ήλιο στον Σκορπιό, κυβερνήτη 7ου στον Σκορπιό, Αφροδίτη σύνοδο με Κρόνο και Σελήνη στον Ζυγό το άτομο σαφώς θέλει μια σταθερή και βαθιά συναισθηματική σχέση. Η σύνοδος όμως ¶ρη/Ποσειδώνα πάνω στον ωροσκόπο στον Τοξότη θέλει το αντίθετο. Επομένως το άτομο αυτό συχνά θα νιώθει ένα κενό κι ένα ανικανοποίητο στις σχέσεις του και συχνά θα καλείται από τις εμπειρίες του να έρθει αντιμέτωπο με τις αντιφάσεις του.

Η γνώμη μου είναι το άτομο αυτό (μια και μιλάμε σε τρίτο πρόσωπο) να ακολουθήσει τις ανάγκες του Ήλιου, της Σελήνης και της Αφροδίτης του και να βρει τον τρόπο να χειριστεί την σύνοδο του ¶ρη/Ποσειδώνα μέσα σε μια σταθερή και μόνιμη σχέση.

Μην με ρωτήσεις όμως με ποιο τρόπο θα μπορούσε να το κάνει αυτό. Αντιλαμβάνεσαι ότι σ' ένα σάιτ 40,000 μελών δεν μπορούμε να κάνουμε προσωπικές αναλύσεις σε τέτοιο βάθος, παραμόνο να δίνουμε κάποιες ενδείξεις και να λύνουμε κάποιες απορίες.

kinky_skorpina
15-06-2010, 12:33 PM
Μαράκι μου,

νομίζω πως και πάλι υποτιμάς την σημασία της συνόδου ¶ρη/Ποσειδώνα πάνω στον άξονα 1ου/7ου. Μ' ένα Ήλιο στον Σκορπιό, κυβερνήτη 7ου στον Σκορπιό, Αφροδίτη σύνοδο με Κρόνο και Σελήνη στον Ζυγό το άτομο σαφώς θέλει μια σταθερή και βαθιά συναισθηματική σχέση. Η σύνοδος όμως ¶ρη/Ποσειδώνα πάνω στον ωροσκόπο στον Τοξότη θέλει το αντίθετο. Επομένως το άτομο αυτό συχνά θα νιώθει ένα κενό κι ένα ανικανοποίητο στις σχέσεις του και συχνά θα καλείται από τις εμπειρίες του να έρθει αντιμέτωπο με τις αντιφάσεις του.

Η γνώμη μου είναι το άτομο αυτό (μια και μιλάμε σε τρίτο πρόσωπο) να ακολουθήσει τις ανάγκες του Ήλιου, της Σελήνης και της Αφροδίτης του και να βρει τον τρόπο να χειριστεί την σύνοδο του ¶ρη/Ποσειδώνα μέσα σε μια σταθερή και μόνιμη σχέση.

Μην με ρωτήσεις όμως με ποιο τρόπο θα μπορούσε να το κάνει αυτό. Αντιλαμβάνεσαι ότι σ' ένα σάιτ 40,000 μελών δεν μπορούμε να κάνουμε προσωπικές αναλύσεις σε τέτοιο βάθος, παραμόνο να δίνουμε κάποιες ενδείξεις και να λύνουμε κάποιες απορίες.

Κοραλλία μου σε ευχαριστώ γαι την απάντηση, αλλα περίμενα οτι θα κάνεις μια εκτίμηση για όσα αναφέρω και οχι μόνο για όσα παρέλειψα να σχολιασω. :( Δηλαδή σε γενικές γραμμές πιστεύεις οτι είμαι σε θέση να κάνω μια ανάλυση που θα είναι ορθή σε κάποιο βαθμό? Η γνώμη σου μετράει για μένα.