PDA

View Full Version : πλανήτες στο 12ο....



roxan
09-06-2010, 12:28 AM
εχω μια απορροια σχετικά με τουσ πλανήτεσ στο 12ο οικο..
διαβασα σε ενα αρθρο οτι οι πλανήτες στο 12ο αν ειναι κοντα στον ωροσκοπο σου (μέχρι και 8 μοίρες από τον ωροσκόπο και δέκα αν μιλάμε για τα Φώτα) θα υπολογιζονται στον 1ο οικο....:wacko:
θα θελα να ξερα αν αληθευει και κατα ποσο ισχυει κατι τετοιο..

ευχαριστω εκ των προτερων
roxan:bigsmile:

kiaRRa
09-06-2010, 12:30 AM
Ίσως εννοεί ότι μπορεί να επηρεάζονται σχετικά λόγω της κοντινής τους απόστασης από την ακμή (άρα και τον ωροσκοπο).

Μητσάκος
09-06-2010, 06:59 AM
Εγώ πάντως ξέρω για πλανήτες που έχουν 5 μοίρες απόσταση, αν μιλάμε για γωνιακούς Οίκους (1ο, 10ο, 4ο, 7ο) ότι λογίζονται στον γωνιακό. Από την άλλη,με δεδομένο ότι και οι ακμές των Οίκων κάνουν όψεις, μπορούμε αυτές τις αποστάσεις να τις θεωρούμε λογικές για όψη με την ακμή.

Κοραλλία Μόζορα
09-06-2010, 01:23 PM
εχω μια απορροια σχετικά με τουσ πλανήτεσ στο 12ο οικο..
διαβασα σε ενα αρθρο οτι οι πλανήτες στο 12ο αν ειναι κοντα στον ωροσκοπο σου (μέχρι και 8 μοίρες από τον ωροσκόπο και δέκα αν μιλάμε για τα Φώτα) θα υπολογιζονται στον 1ο οικο....:wacko:
θα θελα να ξερα αν αληθευει και κατα ποσο ισχυει κατι τετοιο..

ευχαριστω εκ των προτερων
roxan:bigsmile:


Ισχύει αυτό που διάβασες αλλά πιστεύω ότι η ανοχή αυτή των 8 και 10 μοιρών είναι μεγάλη. Συμφωνώ με τις 5 μοίρες που είπε ο Μητσάκος. Όταν ένας πλανήτης από τον 12ο οίκο απέχει μέχρι και 5 μοίρες από τον ωροσκόπο θεωρείται ότι κάνει σύνοδο μαζί του επομένως λειτουργεί μαζί με τον ωροσκόπο. Το ίδιο ισχύει και για τις άλλες ακμές των γωνιακών οίκων ενώ οι υπόλοιπες ακμές έχουν ανοχή μέχρι 3 μοίρες για να θεωρηθούν ότι κάνουν σύνοδο με κάποιο πλανήτη.

Katerina Paraskevopoulou
09-06-2010, 05:13 PM
Ισχύει αυτό που διάβασες αλλά πιστεύω ότι η ανοχή αυτή των 8 και 10 μοιρών είναι μεγάλη. Συμφωνώ με τις 5 μοίρες που είπε ο Μητσάκος. Όταν ένας πλανήτης από τον 12ο οίκο απέχει μέχρι και 5 μοίρες από τον ωροσκόπο θεωρείται ότι κάνει σύνοδο μαζί του επομένως λειτουργεί μαζί με τον ωροσκόπο. Το ίδιο ισχύει και για τις άλλες ακμές των γωνιακών οίκων ενώ οι υπόλοιπες ακμές έχουν ανοχή μέχρι 3 μοίρες για να θεωρηθούν ότι κάνουν σύνοδο με κάποιο πλανήτη.

Λοιπόν για να το καταλάβω καλά. :toung:

'Οταν ένας πλανήτης απέχει μέχρι 5 μοίρες από την ακμή γωνιακού οίκου, κάνει σύνοδο με την ακμή! Σωστά;
Όταν ένας πλανήτης απέχει μέχρι 3 μοίρες από την ακμή οιοδήποτε άλλου οίκου, κάνει σύνοδο με την ακμή! Σωστά;

Αν κατάλαβα σωστά τα παραπάνω, η απορία μου είναι : ο πλανήτης αυτός με τη σύνοδο σε ποιόν οίκο λέμε ότι βρίσκεται; Και συνεπώς πώς ερμηνεύουμε; Εκτός αν γίνεται κάτι άλλο που λόγω της απειρίας μου, μου διαφεύγει.....

Ευχαριστώ:bigsmile:

Κοραλλία Μόζορα
10-06-2010, 11:25 PM
Θεωρούμε ότι ανήκει στον οίκο που δείχνει η ακμή με την οποία κάνει σύνοδο. Δηλαδή αν ένας πλανήτης κάνει σύνοδο με τον ωροσκόπο θεωρούμε ότι λειτουργεί στον 1ο οίκο, αν κάνει σύνοδο με την ακμή του 2ου οίκου θεωρούμε ότι λειτουργεί στον 2ο οίκο.

Το θέμα αυτό όμως είναι κάπως πιο πολύπλοκο απ' όσο ακούγεται. Για παράδειγμα, ένας πλανήτης που βρίσκεται στον 9ο οίκο και κάνει σύνοδο με την ακμή του 10ου οίκου, θα λειτουργεί στον 10ο οίκο αλλά μπορεί να συνδέσει τον 10ο οίκο με θέματα του 9ου, π.χ. να συνδέσει τα επαγγελματικά με ταξίδια, νόμο, διδασκαλία κ.λπ.

Επίσης, επειδή οι ακμές δεν είναι μεμονωμένα σημεία αλλά άξονες, ένας πλανήτης που κάνει σύνοδο με μια ακμή επηρεάζει και την απέναντι ακμή, του απέναντι οίκου. Για παράδειγμα, αν ο ¶ρης κάνει σύνοδο με την ακμή του 2ου οίκου θα επηρεάζει και την ακμή του 8ου οίκου και έτσι θα λειτουργεί και στον 8ο οίκο.

Katerina Paraskevopoulou
10-06-2010, 11:53 PM
Από μιά συζήτηση που είχα για το παραπάνω θέμα, για την σύνοδο πλανήτη με την ακμή του επόμενου οίκου, εκφράστηκε και η άποψη ότι ο πλανήτης παίζει να έχει ρόλο στον επόμενο οίκο μόνο αν είναι ένας γρήγορος πλανήτης. Ισχύει πράγματι κάτι τέτοιο;

Ευχαριστώ!:bigsmile:

Κοραλλία Μόζορα
11-06-2010, 12:22 AM
Από μιά συζήτηση που είχα για το παραπάνω θέμα, για την σύνοδο πλανήτη με την ακμή του επόμενου οίκου, εκφράστηκε και η άποψη ότι ο πλανήτης παίζει να έχει ρόλο στον επόμενο οίκο μόνο αν είναι ένας γρήγορος πλανήτης. Ισχύει πράγματι κάτι τέτοιο;

Ευχαριστώ!:bigsmile:


Κατερίνα μου,

αυτό ισχύει για όλους τους πλανήτες. Για παράδειγμα αν ο Ουρανός ή ο Πλούτωνας είναι μέχρι 5 μοίρες από τον ωροσκόπο πάλι θεωρείται ότι κάνει σύνοδο μαζί του.

miron
11-06-2010, 10:50 PM
Καλή σπέρα δηλαδή , για ένα Ερμή ή μιά Αφροδίτη ή τα φώτα δεν θα δίναμε μιά μεγαλύτερη ανοχή ,από ότι σε έναν Δία ή Ουρανό? Ένας γρήγορος πλανήτης ή φώτα δεν έχει στις 5 μισή μοίρες ή στίς 6 σύνοδο με ακμή?

Κοραλλία Μόζορα
11-06-2010, 11:01 PM
Προσωπικά μόνο στην Σελήνη δίνω μια κάπως μεγαλύτερη ανοχή.

roxan
12-06-2010, 12:42 PM
δλδ ισχυει???
χριστε μ... πλουτωνας κ κρονοσ στον πρωτο οικο μπρρρρ ανατριχιασα!:sick:
ελεος! τι ανθρωπος!!!

ευχαριστω πολυ παντωσ για την απαντηση, πολυ καταπιστικη κ η εξηγηση για τουσ γωνιακους!!!
:bigsmile::bigsmile:

zw_epimenontas
13-06-2010, 04:44 PM
εγω πειραζει που δεν εχω πλανητες στον δωδεκατο οικο?? σημαινει κατι αυτο? :blink:

Katerina Paraskevopoulou
13-06-2010, 06:39 PM
εγω πειραζει που δεν εχω πλανητες στον δωδεκατο οικο?? σημαινει κατι αυτο? :blink:

Κοίτα, ένας άδειος 12ος, μου δείχνει εκ πρώτης ησυχία!!!! ως προς τα σκοτεινά θέματα και τους φόβους αυτού του οίκου. :bigsmile: Αρκεί ο κυβερνήτης του οίκου να μην κάνει τίποτε γκέλες με αρνητικές όψεις:wacko:

zw_epimenontas
13-06-2010, 06:44 PM
ο κυβερνιτης του 12ου οικου ειναι ο ποσειδωνας? επισης , για τα σκοτινα σημεια και τους φοβους που λες? ποιοι ειναι ?

Katerina Paraskevopoulou
13-06-2010, 07:40 PM
ο κυβερνιτης του 12ου οικου ειναι ο ποσειδωνας? επισης , για τα σκοτινα σημεια και τους φοβους που λες? ποιοι ειναι ?

:bigsmile::bigsmile: Ειρήνη μου, κοίταξε στο γενέθλιο χάρτη σου να δεις ποιό ζώδιο είναι στην ακμή του 12 οίκου σου, δηλ. από πού ξεκινάει. Το ζώδιο αυτό έχει έναν πλανήτη κυβερνήτη, ο οποίος είναι και κυβερνήτης του 12ου σου. Θα κοιτάξεις σε ποιόν οίκο είναι αυτός ο πλανήτης και τι όψεις κάνει.

Επίσης για την πληρέστερη ενημέρωσή :love:σου διάβασε εδώ:

http://www.myhoroscope.gr/17-%EF%DF%EA%EF%E9-%F9%F1%EF%F3%EA%FC%F0%EF%F2-%F4%FD%F0%EF%E9-%F9%F1%EF%F3%EA%FC%F0%EF%F5/6803-12%EF%F2-%EF%DF%EA%EF%F2-%EC%F5%F3%F4%E9%EA%DC-%E1%F5%F4%EF%E8%F5%F3%DF%E1-%E1%ED%E9%E4%E9%EF%F4%E5%EB%DE%F2-%E1%E3%DC%F0%E7.html

και εδώ:

http://www.myhoroscope.gr/17-%EF%DF%EA%EF%E9-%F9%F1%EF%F3%EA%FC%F0%EF%F2-%F4%FD%F0%EF%E9-%F9%F1%EF%F3%EA%FC%F0%EF%F5/53-%EF%E9-12-%EF%DF%EA%EF%E9-%F3%F5%ED%EF%F0%F4%E9%EA%DE-%F0%E5%F1%E9%E3%F1%E1%F6%DE.html

zw_epimenontas
13-06-2010, 08:02 PM
αγαπητη μου κατερινα :cheesy: οπως ειπα και πιο κατω στον γεννεθλιο μου χαρτη δεν εχω πουθενα το 12 οικο . απλως ρωτησα για την ενημερωση μου :cheesy: τωρα καταλαβα ομως ετσι οπως τα ειπες πχ αν ειχα στον 12 οικο τον υδροχοο ο πλανητης κυβερνητης που αναφερουμε θα ηταν ο ουρανος :cheesy: σωστα????

πιο κατω απλως ρωτησα για ποσειδωνα γιατι οι ιχυες οι αγαπημενοι μου εχουν αυτον σαν κυβερνιτη και εκει ανοικει ο 12ος οικος απο οσα εχω διαβασει ετσι γνωρισω

αν κανω καποιο λαθος παρακαλω πεσμου που ειναι :toung::cheesy: