PDA

View Full Version : Γενέθλιος χάρτης και πατέρας



sophier
06-06-2010, 05:59 AM
Γεια σας! Τι πρέπει να κοιταξουμε σε ένα χάρτη για να πάρουμε πληροφορίες για τον πατέρα- τι σχέση είχε με το άτομο του οποίου τον χάρτη εξετάζουμε, κλπ. (Πέραν του προφανούς- πχ να δούμε ηλιο, κρονο); Ευχαριστώ

asas
06-06-2010, 09:05 AM
Νομίζω ότι ο πατέρας αντιπροσωπεύεται από τον δέκατο οίκο. Δεν είμαι όμως και σίγουρη! Μπορείς, ίσως να κοιτάξεις και τη συναστρία. Επίσης, τον 4ο οίκο, γενικότερα, για το οικογενειακό περιβάλλον και την παιδική ηληκία.
Πάντως και αν δεν έχω γνώσεις αστρολογίας, όσους χάρτες έχω κοιτάξει και περιέχουν όψη κρόνου, ένα θέμα με τον πατέρα, με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο υπάρχει.
Για παράδειγμα, δύο γνωστές μου, που είναι αδερφές, και έχουν χάσει τον πατέρα τους, έχουν ανητική όψη ήλιου κρόνου. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι σημαίνει πάντα κάτι τέτοιο, ούτε απαραίτητα κάποια αρνητική εμπειρία, μπορεί να σημαίνει ένας αυστηρός πατέρας κλπ.
Επίσης, ο ανάδρομος κρόνος σε σύνοδο με ακμές γωνιακών οίκων.

Κοραλλία Μόζορα
06-06-2010, 10:41 AM
Κοιτάμε τον Ήλιο και το 10ο σπίτι.

kinky_skorpina
09-06-2010, 01:23 PM
Εγω θεωρώ οτι ο πατέρας για μια γυναίκα αντιπροσωπεύεται απο τον Ήλιο.Ο Κρόνος ψηλά στο χάρτη σε σύνοδο με το Μεσουράνημα(απο το 10ο) δηλώνει σαφές πρόβλημα του ατόμου με τον πατέρα.

Summerwhisper
09-06-2010, 02:16 PM
Γενέθλιος Ήλιος στον 7 (ακμή στον Καρκίνο) σε αντίθεση με Ωροσκόπο, τετράγωνο με Σελήνη Ουρανό και ¶ρη. Υπήρξε σοβαρό ψυχικό πρόβλημα υγείας στον πατέρα που δημιούργησε προβλήματα στη σχέση του με τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας και βεβαίως με το παιδί τα στοιχεία του οποίου παρέθεσα.

Κοραλλία Μόζορα
09-06-2010, 02:47 PM
Γενέθλιος Ήλιος στον 7 (ακμή στον Καρκίνο) σε αντίθεση με Ωροσκόπο, τετράγωνο με Σελήνη Ουρανό και ¶ρη. Υπήρξε σοβαρό ψυχικό πρόβλημα υγείας στον πατέρα που δημιούργησε προβλήματα στη σχέση του με τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας και βεβαίως με το παιδί τα στοιχεία του οποίου παρέθεσα.

Ναι, ο Ήλιος αυτός μας δείχνει σοβαρά προβλήματα σε σχέση με τον πατέρα. Συμπληρωματικά και διαφωτιστικά τώρα ο 10ος οίκος του παιδιού αυτού πού βρίσκεται και τι κάνει;

water
09-06-2010, 04:38 PM
Γεια σας,
Πολυ ενδιαφέρον το θέμα σας. Επειδη έχω περασει απο την παραπανω κατασταση που περιγραφεται, να χάσω δηλαδη τον πατερα μου στην ηλικια των 13, θα ήθελα να σας πω τι αστρολογικές όψεις ειχαν επιρροη επάνω μου.Επειδη χρόνια τωρα πλέον αναλυω μονη μου αυτη τη δυσκολη μερα/περίοδο που περασα και ακομα μετραω τις επιπτώσεις της...θα ήθελα να αναφερθω και γω.

ΟΝΤΩΣ.. η όψη γεν. Ηλιου αντιθεση Κρόνου (ηλιακου τόξ) υπήρχε καθώς και συνδιασμοι Χείρωνα, Ουρανου και Πλουτωνα.
Πιο αναλυτικά...

Κυβερνήτης 4ου=αφροδιτη
Κυβερνητης 10ου=πλούτωνας & εμπεριεχομενος πλανητης στον οίκο =Ουρανος

διελ. Κρόνου συνοδο γεν. Αφροδιτη
διελ. Ποσειδώνα τετρ γεν. Πλούτωνα
διελ. Πλουτωνας συνοδο γεν. Ουρανο!!!!! (οταν οι 2 κυβερνητες του 10ου συναντηθηκαν..)
διελ. ΒΔ σύνοδο με γεν Ποσειδωνα
και για μενα κατι εξίσου σημαντικο σε όψη.. Προοδευμ. Χείρων (Ηλιακού Τόξου) σε αντιθεση με γενεθλιο Ουρανο και διελ.Πλούτωνα!
Επισης κάτι λιγοτερο σημαντικο..την ημερα εκεινη υπηρχε πανσεληνος στον γενεθλιο αξονα των 4-10 οίκων μου .

Συμπερασμα 4ος και 10ος οίκος να χτυπιούνται...
Περιμένω τα σχολιά σας!

water

Summerwhisper
09-06-2010, 05:13 PM
Ναι, ο Ήλιος αυτός μας δείχνει σοβαρά προβλήματα σε σχέση με τον πατέρα. Συμπληρωματικά και διαφωτιστικά τώρα ο 10ος οίκος του παιδιού αυτού πού βρίσκεται και τι κάνει;

Ναι ο πατέρας ήταν μεν ευφυέστατος και πολύ μορφωμένος αλλά ψυχωσικός με σοβαρά προβλήματα αλκοολισμού και παθολογική αγάπη στο συγκεκριμένο παιδί. Η Ακμή του 10ου στον Σκορπιό με Πλούτωνα στον 8ο (1.50.32 του Ζυγού) σε σύνοδο με Σελήνη, εξάγωνο με Ερμή Αφροδίτη και Ποσειδώνα, τρίγωνο με Δία, αντίθεση με ¶ρη και τετράγωνο με Κρόνο.

asas
10-06-2010, 02:43 AM
Γεια σας,
Πολυ ενδιαφέρον το θέμα σας. Επειδη έχω περασει απο την παραπανω κατασταση που περιγραφεται, να χάσω δηλαδη τον πατερα μου στην ηλικια των 13, θα ήθελα να σας πω τι αστρολογικές όψεις ειχαν επιρροη επάνω μου.Επειδη χρόνια τωρα πλέον αναλυω μονη μου αυτη τη δυσκολη μερα/περίοδο που περασα και ακομα μετραω τις επιπτώσεις της...θα ήθελα να αναφερθω και γω.

ΟΝΤΩΣ.. η όψη γεν. Ηλιου αντιθεση Κρόνου (ηλιακου τόξ) υπήρχε καθώς και συνδιασμοι Χείρωνα, Ουρανου και Πλουτωνα.
Πιο αναλυτικά...

Κυβερνήτης 4ου=αφροδιτη
Κυβερνητης 10ου=πλούτωνας & εμπεριεχομενος πλανητης στον οίκο =Ουρανος

.

Συμπερασμα 4ος και 10ος οίκος να χτυπιούνται...
Περιμένω τα σχολιά σας!

water

Λίγο μπερδεμένα τα γράφεις, οι όψεις του πλούτωνα και της αφροδίτης στον γενέθλιο ποιες είναι ? Ο πλούτωνας σε ποιον οίκο βρίσκεται και τι όψεις σχηματίζει ?
Νομίζω ότι και αστρολόγος να είναι κάποιος δεν μπορεί να βγάλει εύκολα συμπεράσματα από ένα χάρτη, οι όψεις και οι πλανήτες αλληλοεξαρτώνται (δική μου καθαρά εκτίμηση) και στον καθένα μπορεί να σημαίνει κάτι διαφορετικό. Επίσης, ο δέκατος οίκος σχετίζεται και με την καριέρα, ο ουρανός εκεί μπορεί να σχετίζεται και με άλλα θέματα. Βέβαια, λένε ότι ο πατέρας σχετίζεται κατά κάποιο τρόπο με την καριέρα μας και την κοινωνική μας καταξίωση.

Έχω δει και χάρτη ανθρώπου που ό κυβερνήτης του δέκατου δεν δέχεται ευνοικές όψεις και υπάρχει αντίθεση κρόνου - ήλιου, ο πατέρας αυτού του ατόμου τον έχει βοηθήσει και με το παραπάνω στη ζωή του, βέβαια ο ίδιος πιστεύει το αντίθετο (η όψη αυτή μπορεί να δείχνει και εγωισμό). Για εκείνον η σχέση του με τον πατέρα μπορεί να αποτελεί θέμα, αντικειμενικά, όμως δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Ακόμα για τις δύο κοπέλες που ανέφερα αρχικά, η μία από τις δύο έκτος από την όψη κρόνου ήλιου είχε και τετράγωνο σελήνης κρόνου (και γενικά χτυπημένη σελήνη), ενώ με την μητέρα της έχει εξαιρετική σχέση και πάντα την βοηθούσε σε ότι ήθελε να κάνει, χωρίς να της φέρνει αντιρρήσεις σε αντίθεση με την αδερφή της, που δεν υπήρχε θέμα που να μην διαφωνήσουν. Όταν, λοιπόν, της είπα αστειευόμενη ότι αυτήν την όψη περίμενα να την δω στην αδερφή της, μου είπε ότι αν και δεν το έδειχνε η σχέση της με την μητέρα της της είχε προκαλέσει τεράστια ανασφάλεια, που δυσκολεύτηκε να ξεπεράσει, γιατί πάντα προσπαθούσε να είναι καλή και να μην δημιουργεί προβλήματα με αποτέλεσμα να καταπιέζεται σε ψυχολογικό επίπεδο...

Οι άσχημες όψεις κρόνου ήλιου και σελήνης, γενικά μπορεί να δίνουν κάποια χαρακτηριστικά στο άτομο που τις έχει, χωρίς να σημαίνει απαραίτητα κάποια αρνητική εμπειρία με τους γονείς (τουλάχιστον άπό όσο έχω δει ερμηνείες αυτής τις όψης στο ιντερνετ) ή μπορεί τα θέματα που έχει να είναι καθαρά σε ψυχολογικό επίπεδο. Αν και εγώ πιστεύω, ότι αυτά τα χαρακτηριστικά που δίνουν οφείλονται στην σχέση που έχουμε με τους γονείς μας. Βέβαια μάλλον όλα από εκεί ξεκινάνε. Δύσκολο να βγάλεις συμπεράσματα!

Όλα τα παραπάνω είναι δική μου καθαρά άποψη και φυσικά δεν είναι αστρολογικά - επιστημονικά τεκμηριωμένα!

asas
10-06-2010, 03:32 AM
Θα ηθελα να ρωτήσω κάτι και εγώ, αν κάποιος μπορεί να μου απαντήσει : Έχω κρόνο σύνοδο ήλιο στο 12 (το έχω γράψει τόσες φορές!) και εξάγωνο με μεσουράνημα, ο κυβερνήτης του 10 είναι ο ερμής ή η αφροδίτη και στον 10 περιέχεται ο άρης. Πως θα κάνω την ερώτηση αν δεν ξέρω ποιος είναι ο κυβερνήτης!
Ας πούμε ότι το μεσουράνημα μου είναι στο ζυγό, οπότε κυβερνήτης είναι η αφροδίτη, η οποία σχηματίζει ανοικτή σύνοδο με πλούτωνα (7,9), τετράγωνο με δία και τρίγωνο με σελήνη. Τι χάρτη έχω?!
Τι συμεράσματα βγαίνουν για την σχέση μου με τον πατέρα μου ? Όχι, καλά φαντάζομαι, από τα 24 και κάτι που είμαι, αν βγάλω τα τρία, τα υπόλοιπα 21 βρίσκομαι σε διαρκή κόντρα μαζί του, σε σημείο που πιστεύω πως αν δεν είχα πατέρα δεν θα είχα προβλήματα. Που να μπει και ουρανός στον τέταρτο οίκο μου!

water
10-06-2010, 10:20 AM
Asas,

Δεν αναφερω γενεθλιες γιατι ηδη αυτα που εγραψα είναι ενδεικτικα και αερκετα για να καταλαβεις..ειδικα για τον αξονα 4-10, που ειναι οι οικοι σπιτι-status (=καριέρα, πατερας, γάμος). Ιδιαιτερο ενδιαφερον έχει να ψάξεις και οικογενιακους χάρτες, μεταξυ τους. 'Η συναστρια... εκει θα δεις πολλα!
Αναφερω στο παραδειγμα μου κυριως διελευσεις και δευτερευουσες/προοδευτικες όψεις (πχ. ηλιακο τόξο) που ειναι δεικτης προβλεψης γεγονοτων.
Η σεληνη που αναφερεις δεν ειναι απαραιτητα η μητερα.. μπορει να ειναι η υγεια, ή η εργασια, απο όσο γνωριζω.

Επισης μια όψη ποτε δεν έχει μόνο μια ερμηνεια. Το παραδειγμα που αναφερεις με τον ηλιο, αντιθεση κρόνο, δεν λεει κανεις ότι απαραιτητα χάνεις με θανατο τον πατερα, θα μπορουσε να δηλώνει, όχι καλες σχεσεις μαζί του, ή απομακρυνση, ή επειδη ο ήλιος ειναι ο χαρακτηρας μας... καταπιεσμένος χαρακτηρας που ισως πηγάζουν απο προβληματα με πατερα!

asas
10-06-2010, 06:06 PM
Asas,

Ιδιαιτερο ενδιαφερον έχει να ψάξεις και οικογενιακους χάρτες, μεταξυ τους. 'Η συναστρια... εκει θα δεις πολλα!
Αναφερω στο παραδειγμα μου κυριως διελευσεις και δευτερευουσες/προοδευτικες όψεις (πχ. ηλιακο τόξο) που ειναι δεικτης προβλεψης γεγονοτων.


ΘΕΜΑ1

Εμένα μου λες! Πράγματι έχει ενδιαφέρον!
Ρώτησα για το γενέθλιο χάρτη, επειδή λογικά κάτι παραπάνω θα υπάρχει και εκεί για να ενεργοποιηθεί με τις διελεύσεις (και προς το παρόν ακόμα μαθαίνω για τον γενέθλιο χάρτη), τις οποίες αρχικά δεν κοίταξα. Επίσης, ρώτησα γιατί ζητούσες την αποψή μας.
Έτσι όπως το εξηγείς, ο συνδιασμός αυτών των διελεύσεων μαζί με τον γενέθλιο μάλλον εξηγεί οικογενειακά θέματα σε σχέση με τον πατέρα.
Για τον ήλιο και την σελήνη, δεν διαφωνώ ότι μπορεί να έχει σχέση και με άλλα θεματα ή ότι μπορεί να είναι καταπίεση, περίπου το ίδιο λέω... Αλλά, η σελήνη (ως κυβερνήτης του 4) πιστεύω ότι έχει να κάνει πολύ περισσότερο με την μητέρα. Το θέμα της υγείας είναι πιο σύνθετο σε έναν χάρτη για να αποδοθεί σε μία όψη...


ΘΕΜΑ2

Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει όταν η ακμή του τέταρτου είναι σε τετράγωνο με τον πωσειδώνα, αν εξηγείται κάπως?

jungle
14-06-2010, 11:05 PM
ΘΕΜΑ1

ΘΕΜΑ2

Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει όταν η ακμή του τέταρτου είναι σε τετράγωνο με τον πωσειδώνα, αν εξηγείται κάπως?

Πολυ γενικα, νομιζω οτι φερνει μπερδεμενες κ θολες υποθεσεις μεσα στην οικογενεια.
Θα πρεπει ομως να το εξετασεις αναλογα κ με τον οικο του ποσειδωνα. Ειναι κοντα
στον ωροσκοπο ή κοντα στον εβδομο? ποιος ειναι ο κυβερνητης του τεταρτου
κ τι οψη κανει κ αυτος με τον ποσειδωνα?. Για ενα πιο ξεκαθαρο συμπερασμα...

asas
15-06-2010, 08:10 AM
Ο ποσειδώνας είναι στο 1, αλλά δεν κάνει όψη με τον ωροσκόπο. Είναι σε εξάγωνο με την σελήνη και νομίζω σε τετράγωνο με το μεσουράνημα (και εξάγωνο με πλούτωνα), δεν υπάρχουν άλλες όψεις. Τώρα, για τον κυβερνήτη του τέτερτου, υπάρχει ένα προβληματάκι : είναι ή στους ιχθείς με κυβερνήτη τον ποσειδώνα (αν η μαμά μου έχει δίκιο για τη ώρα γεννησής μου) ή είναι στην αρχή του κριού με κυβερνήτη τον άρη στον ζυγό στο δέκατο, σε εξάγωνο με τον ουρανό, ωροσκόπο, ερμή και τρίγωνο με τον δία.
Και με τις δύο ώρες η ακμή του τέταρτου είναι σε τετράγωνο με τον ποσειδώνα και οι όψεις και θέσεις των πλάνητών δεν αλλάζουν (πλην του ερμή από τον 1 στον 12).

Αν είναι κοντά στον 1 ή στον 7 ο ποσειδώνας τι σημαίνει για το τετράγωνο με την ακμή του τέτερτου? Αν ο κυβερνήτης είναι ο ποσειδώνας΄ή ο άρης με τις όψεις που ανέφερα, τι σημαίνει για το συγκεκριμένο θέμα?
Πάντως από θολές και μπερδεμένες καταστάσεις μέσα στην οικογένεια άλλο τίποτα (τουλάχιστον σε μικρότερη ηλικία), όχι ότι είχα ακριβώς δύσκολα παιδικά χρόνια, αλλά δεν ξέρω και ακριβώς.

jungle
15-06-2010, 09:05 PM
asas...
Ο ποσειδωνας στον 1ο μπορει να σημαινει οτι ονειροβατεις κ οτι πολλες φορες ζεις σε μια δικη σου
πραγματικοτητα. Μπορει ομως να σημαινει κ οτι παρουσιαζεσαι σαν ατομο με πολλα προσωπα
κ χωρις σταθερη προσωπικοτητα. Αυτα ειναι πολυ λιγα αναλογα με αυτα που σημαινει ο ποσειδωνας
στον 1ο κ τα περισσοτερα μπορεις να τα βρεις ψαχνοντας.
Το τετραγωνο του, με την ακμη του 4ου στο εγραψα, κ το τετραγωνο του, με το μεσουρανημα μπορει
να σημαινει οτι δε συμβαδιζαν οι επιθυμιες σου κ οι στοχοι σου με της οικογενειας σου. Αλλου
μπορει να σε εσπρωχναν κ αλλου να πηγες.
Αν ο κυβερνητης του 4ου σου ειναι ο αρης, μπορεις να μελετησεις κ την οψη του με τον ποσειδωνα σου
για να βοηθηθεις περισσοτερο. Γενικα διαβαζε.......

whisperer
15-06-2010, 09:59 PM
Αυτό ακριβώς είναι ο Ποσειδώνας στον 1ο...


Πάντως από θολές και μπερδεμένες καταστάσεις μέσα στην οικογένεια άλλο τίποτα (τουλάχιστον σε μικρότερη ηλικία), όχι ότι είχα ακριβώς δύσκολα παιδικά χρόνια, αλλά δεν ξέρω και ακριβώς.

asas
15-06-2010, 11:32 PM
asas...
Ο ποσειδωνας στον 1ο μπορει να σημαινει οτι ονειροβατεις κ οτι πολλες φορες ζεις σε μια δικη σου
πραγματικοτητα. Μπορει ομως να σημαινει κ οτι παρουσιαζεσαι σαν ατομο με πολλα προσωπα
κ χωρις σταθερη προσωπικοτητα. Αυτα ειναι πολυ λιγα αναλογα με αυτα που σημαινει ο ποσειδωνας
στον 1ο κ τα περισσοτερα μπορεις να τα βρεις ψαχνοντας.
Το τετραγωνο του, με την ακμη του 4ου στο εγραψα, κ το τετραγωνο του, με το μεσουρανημα μπορει
να σημαινει οτι δε συμβαδιζαν οι επιθυμιες σου κ οι στοχοι σου με της οικογενειας σου. Αλλου
μπορει να σε εσπρωχναν κ αλλου να πηγες.
Αν ο κυβερνητης του 4ου σου ειναι ο αρης, μπορεις να μελετησεις κ την οψη του με τον ποσειδωνα σου
για να βοηθηθεις περισσοτερο. Γενικα διαβαζε.......


Το τι σημαίνει ο ποσειδώνας, το έχω διαβάσει και τι μπορεί να σημαίνουν αυτές οι όψεις επίσης. Ο άρης δεν σχηματίζει όψη με τον ποσειδώνα. Αυτό που δεν μπορώ να κατάλαβω, αν οι όψεις αυτές δίνουν περισσότερα στοιχεία για τα θέματα του οίκου ή απλά κάποια χαρακτηριστικά, για παράδειγμα αν ο άρης είναι κυβερνήτης, το τρίγωνο άρη δία πέρα από κάποια χαρακτηριστικά που δίνει σε όποιον έχει αυτή την όψη πως επηρρεάζει θέματα του οίκου? Και επίσης πως συνδέονται όλες οι όψεις μεταξύ τους? Ή μήπως δεν υπάρχει τέτοιο θέμα και είναι ανόητη η ερωτηση μου.
Νομίζω ότι έχω σταθερή προσωπικότητα και είμαι αρκετά προσγειωμένη, την οποία νομίζω ότι έχω από τότε που θυμάμαι και το εαυτό μου, τα θέλω μου και η στασή μου στους γύρω μου δεν έχει αλλάξει και ο τρόπος που αντιμετωπίζω ότι με αφορά, ίσως να αλλάζουν απλά τα εκφραστικά μέσα!! Ο ποσειδώνας στον 1 μπορεί να είναι και δυσκολία εκφρασης της προσωπικότητας στο περιβάλλον κατα μία ευρύτερη έννοια τα σχετικά περι δικής μου πραγματικότητας μπορεί και να ισχύουν. Αυτό που από τη μία ξέρω και από την άλλη όχι μάλλον με αντιπροσωπεύει... Θα το δεχτώ τι να κάνω! Ούτε η ψυχανάλυση δεν με σώζει!!

Ξέφυγα του θέματος... Συγνώμη!!1:toung::toung:

Chrysiis
16-06-2010, 08:13 AM
Ένα παιδί γεννημένο στις 1.1.2010,με Κρόνο σύνοδο Ωροσκόπο,σε τετράγωνο με Πλούτωνα,Αφροδίτη,Ήλιο στον 4ο.Και τετράγωνο Κρόνου/σελήνης στο 10ο, με τον πατέρα τα έχει σίγουρα τα προβλήματα?

asas
16-06-2010, 09:58 AM
Ένα παιδί γεννημένο στις 1.1.2010,με Κρόνο σύνοδο Ωροσκόπο,σε τετράγωνο με Πλούτωνα,Αφροδίτη,Ήλιο στον 4ο.Και τετράγωνο Κρόνου/σελήνης στο 10ο, με τον πατέρα τα έχει σίγουρα τα προβλήματα?

Για να έχει γεννηθεί μία 1/1/10 είναι ακόμα πολύ μικρό!! Είναι κοριτσάκι ή αγοράκι ? Δεν λες ώρα και τόπο, αλλά υποθέτω με βάση αυτά που λες ότι ο ωροσκόπος είναι στην αρχή του ζυγού. Ο κυβερνήτης του τέταρτου είναι ο κρόνος και κυβερνήτης του 10 είναι η σελήνη, η οποία βρίσκεται στον 10.
Η ώρα που έβαλα είναι 12 το βράδυ, για να είναι η ακμή του αιγώκαιρου στην αρχή του τέταρτου.
Ο κρόνος ως κυβερνήτης του 4, σχηματίζει τετράγωνο με τον ήλιο και με το μεσουράνημα και ο ήλιος αντίθεση με μεσουράνημα, σύνοδο με πλούτωνα ( ο οποίος βρίσκεται στον 4). Επίσης, η σελήνη στον 10 είναι χτυπημένη ( το τετράγωνο κρόνου σελήνης δεν το είδα - μάλλον δεν έχω βάλλει ακριβή ώρα).
Γράφω τις όψεις, αλλά δεν μπορώ δυστυχώς να σου κάνω ανάλυση, κάποιος αστρολόγος ή που έχει περισσότερες γνώσεις ίσως να μπορεί να σε βοηθήσει. Πάντως και ο τέταρτος, με τον πλούτωνα μέσα και ο 10 είναι χτυπημένος και σίγουρα δείχνει θέματα που σχετίζονται με τους οίκους αυτούς. Μπορεί να είναι κάποιο υπαρκτό πρόβλημα μέσα στην οικογένεια, μπορεί όμως να σχετίζεται και με άλλους παράγοντες που ίσως να ξεκινούν από την οικογένεια. Για ένα αγόρι για παράδειγμα ένας χτυπημένος τέταρτος σε συνδιασμό με άλλους παράγοντες πάντοτε μπορεί να δείχνει και την στάση του απέναντι στις γυναίκες... Επίσης, η σελήνη(που σχηματίζει αρνητικές όψεις) στον 10 μπορεί να δείχνει πως ένας από τους δύο γονείς έχει ή θα έχει υπερβολικές απαιτήσεις από το παιδί.
Είπα να προσπαθήσω να απαντήσω στο ερωτημά σου, αλλά μου είναι τελικά δύσκολο. Κάποιος άλλος ίσως να μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο. Το παιδί είναι πολύ μικρό όμως και ελπίζω απλά να είναι απορία και να μην υπάρχει κάποιο πρόβλημα...

Chrysiis
16-06-2010, 03:39 PM
Γεννήθηκε στις 12.01΄ τα μεσάνυχτα (Αθήνα),και είναι κορίτσι.Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.Ακόμη δεν έχει κανένα πρόβλημα και ο πατέρας το αγαπά υπερβολικά.

Αννα Σχοινοπλοκάκη
16-06-2010, 04:38 PM
Καλησπέρα Chrysiis,

Θα σας μαλώσω, είναι πολύ μωρό ακόμα και δεν χρειάζεται να κοιτάμε το ωροσκόπιο του. Με κανένα από τους δύο σας δεν θα έχει πρόβλημα το μωράκι. Έχει μια τέλεια Σελήνη στο ζώδιο της και στο 10ο οίκο που σημαίνει ότι θα σας έχει πολύ ψηλά θα είστε μια μητέρα που θα το φροντίζετε και θα το αγαπάτε. Τον Ήλιο του τον έχει στον 4ο σε αμοιβαία υποδοχή από οίκο, σε σύνοδο με την Αφροδίτη αυτό σημαίνει ότι ο πατέρας του το υπεραγαπά, και θα βρίσκεται πάντα στο πλευρό του και στην καρδιά του. Αυτά τα στοιχεία είναι πάρα πολύ όμορφα και πολύ σημαντικά. Οι όψεις τους με τον Κρόνο είναι μακρινές και αποχωρίζουσες.
Το παιδάκι με τον Κρόνο στον ωροσκόπο θα φαίνεται ώριμο από πολύ μικρό. Φαίνεται να είναι το πρώτο σας. Για να μην γίνει διστακτικό και απομονωθεί χρειάζεται από σας πάρα πολύ αγάπη και πολύ περισσότερο την επιβράβευση σας. Τονώστε του το εγώ του, επιβραβεύοντας κάθε φορά αυτό που κάνει.
Μην βάζετε λοιπόν στο μυαλό σας άσχημα πράγματα και δώστε όση αγάπη έχετε και οι δυο γονείς. :love:

Δείμων
16-06-2010, 04:43 PM
Δεν έχουμε πει ότι είναι αντιδεοντολογικό (και άτοπο) να εξετάζουμε ωροσκόπια μικρών παιδιών και θεμάτων υγείας?.. Γιατί μην ξεχνάμε πως η αστρολογία δεν είναι ντετρεμενιστική (*), αλλά συμβουλευτική. Ακόμα και όταν την χρησιμοποιούμε για πρόγνωση θα πρέπει να έχουμε απόλυτη επίγνωση ότι 1) οι παράμετροι που εμπλέκονται είναι εξαιρετικά σύνθετοι και δεν εξαρτώντα πάντα από τον προσωπικό μας χάρτη και 2) όταν εξαρτώνται από τον δικό μας χάρτη λίγο - πολύ μπορούμε να τις χειραγωγήσουμε.

Στην περίπτωση λοιπόν μικρών παιδιών που δεν έχουν αναπτύξει βούληση δε έχουμε λόγους να ψάχνουμε το οτιδήποτε.


(*) σύμφωνα με τις μελέτες του Γάλλου φιλόσοφου Jean DeTrèmeniste :toung:

Δείμων
16-06-2010, 05:02 PM
Αυτό ακριβώς είναι ο Ποσειδώνας στον 1ο...

Αντιγράφοντας από τη γενέθλια ανάλυση το MyHoroscope:

Σε νεαρή ηλικία είναι πιθανό να μην είχατε ξεκάθαρη εντύπωση της ταυτότητάς σας.

Πράγμα που σημαίνει ότι προϊόντος του χρόνου αυτό αλλάζει. Επίσης, ένας άνθρωπος με οποιοδήποτε γεννέθλιο πλανήτη σε καίρια θέση, δηλαδή σε θέση που να τον επηρρεάζει σημαντικά στη ζωή του, με τον χρόνο μπορεί να συνειδητοποιήσει την φύση του επηρρεασμού άρα και του πλανήτη ή όψης και να την αντεπεξέλθει αποτελεσματικά. ;) :)

whisperer
16-06-2010, 05:35 PM
Αγαπητέ Δείμων,
(με τη συγνώμη μου γιατί βγαίνουμε λίγο off topic...:embarrest )
Κανένας δεν ειπε το αντίθετο...βεβαίως και συμφωνώ με τα λεγόμενά σου...
και προφανώς ένας ποσειδώνας στο 1ο δε σημαίνει μόνο αυτό...είναι ή μπορεί να είναι μία εκδήλωσή του μόνο και τίποτα παραπάνω...απλά το "δε ξέρω ακριβώς" της φίλης μας ήταν ένα καλό παράδειγμα για να φανεί και αυτή η επιρροή του Ποσειδώνα στον 1ο.
Το μόνο που έχω να παρατηρήσω σε αυτό που είπες, και αυτό επειδή χρησιμοποιήσες το ρήμα "συνειδητοποιήσει" είναι ότι ίσως με τον Ποσειδώνα να υπάρχει μία επιπλέον δυσκολία ως προς αυτό (από ότι με άλλους πλανήτες ή όψεις όπως αναφέρεις) μια και ένας "κακός" Ποσειδώνας και η συνειδητοποίηση δε τα πηγαίνουν και πάρα πολύ καλά χωρίς βεβαίως αυτό να σημαίνει ότι κάτι τέτοιο ειναι τόσο δύσκολο τελικά να επιτευχθεί... :bigsmile:



Αντιγράφοντας από τη γενέθλια ανάλυση το MyHoroscope:

Σε νεαρή ηλικία είναι πιθανό να μην είχατε ξεκάθαρη εντύπωση της ταυτότητάς σας.

Πράγμα που σημαίνει ότι προϊόντος του χρόνου αυτό αλλάζει. Επίσης, ένας άνθρωπος με οποιοδήποτε γεννέθλιο πλανήτη σε καίρια θέση, δηλαδή σε θέση που να τον επηρρεάζει σημαντικά στη ζωή του, με τον χρόνο μπορεί να συνειδητοποιήσει την φύση του επηρρεασμού άρα και του πλανήτη ή όψης και να την αντεπεξέλθει αποτελεσματικά. ;) :)

Chrysiis
16-06-2010, 06:03 PM
Σ' ευχαριστώ.Δεν είναι δικό μου παιδί,απλά όταν το κοίταξα οι πολλές αντιθέσεις και οι ανάδρομοι πλανήτες, με ανησύχησαν.

Δείμων
16-06-2010, 06:25 PM
...το "δε ξέρω ακριβώς" της φίλης μας ήταν ένα καλό παράδειγμα για να φανεί και αυτή η επιρροή του Ποσειδώνα στον 1ο.
Το μόνο που έχω να παρατηρήσω σε αυτό που είπες, και αυτό επειδή χρησιμοποιήσες το ρήμα "συνειδητοποιήσει" είναι ότι ίσως με τον Ποσειδώνα να υπάρχει μία επιπλέον δυσκολία ως προς αυτό (από ότι με άλλους πλανήτες ή όψεις όπως αναφέρεις) μια και ένας "κακός" Ποσειδώνας και η συνειδητοποίηση δε τα πηγαίνουν και πάρα πολύ καλά χωρίς βεβαίως αυτό να σημαίνει ότι κάτι τέτοιο ειναι τόσο δύσκολο τελικά να επιτευχθεί... :bigsmile:

Aκριβώς αυτό σχολίασα, ότι το «δεν ξερω» λόγω Ποσειδώνα - πρώτου λειτουργεί περισσότερο στα παιδικά μας χρόνια και μετά σταδιακά αίρεται :) Εάν τον είχες σε αυτή την κυρίαρχη θέση είμαι σίγουρος ότι θα καταλάβαινες τη φύση του πολύ καλά και θα μπορούσες, εάν πάντα είχες τις σχετικές ανησυχίες για αυτοβελτίωση, να διακρίνεις τα πέπλα του και να τα τινάξεις. Ή, τουλάχιστον, να μην είσαι εφησυχασμένη για ό,τι συμβαίνει στη ζωή σου πριν το περάσεις από ένα αντι-ποσειδωνικό :cheesy: Το ίδιο γίνεται και με Πλούτωνες, Κρόνους, Σελήνες, ότι διαθέτει ο καθένας.. Δεν διαφωνούμε νομίζω.


Σ' ευχαριστώ.Δεν είναι δικό μου παιδί,απλά όταν το κοίταξα οι πολλές αντιθέσεις και οι ανάδρομοι πλανήτες, με ανησύχησαν.

Εμένα θα με ανησυχούσαν οι πολλές ευνοϊκές όψεις. Ξέρω παιδάκι πανέξυπνο και σπιρτόζο, που λόγω ευνοϊκού χάρτη έχει ξελιχθεί σε μεγάλη τεμπέλα. :embarrest

jungle
16-06-2010, 09:16 PM
κ μια κ μιλαμε για πατεραδες, θα σας αναφερω κ το δικο μου τετραγωνο ηλιου-κρονου!
(ετσι ενημερωτικα....)
Ειναι ενα ακριβειας τετραγωνο (με διαφορά κατι..λεπτα) με ηλιο στον 8ο κ κρονο στην ακμη 5ου.
Ο ηλιος στον 8ο πραγματι μου εφερε κληρονομια, τα εισοδηματα της οποιας με στηριζουν ακομα (ευτυχως!!!)
κ το τετραγωνο με τον κρονο μου εφερε μια...σιωπη...με τον πατερα.
Δε μιλουσαμε σχεδον ποτε, κυριως οταν ημουν μικρη, αλλα ηξερα οτι ηταν παντα εκει!!
Σε δυσκολες στιγμες, ερχοταν η βοηθεια του σαν απο μηχανης θεος, κ παλι....σιωπηλα...!
Δε μαλωσαμε ποτε, αλλα ουτε κ αγκαλιαστηκαμε ποτε....
Ουτε ενα χαδι....αλλα το βλεμμα του σταθερο κ σιγουρο!!
Κ πότε τον εχασα ...???
Οταν ο διελαυνων κρονος μπηκε στον 8ο μου, κ εκανε συνοδο με τον ηλιο μου....!!!!
(κ φυσικα τετραγωνο με τον κρονο μου)
ΤΥΧΑΙΟ...????

asas
16-06-2010, 09:28 PM
Αντιγράφοντας από τη γενέθλια ανάλυση το MyHoroscope:

Σε νεαρή ηλικία είναι πιθανό να μην είχατε ξεκάθαρη εντύπωση της ταυτότητάς σας.



Μάλλον επειδή είναι δικός μου ο ποσειδώνας το καταλαβαίνω καλύτερα!!
Ξεκάθαρη εντύπωση για τον ευατό μου είχα, για το περιβάλλον μου δεν είχα και δεν μπορούσα να έχω γιατί υπήρχαν γεγονότα που σε μικρή ηληκία δεν θα μπορούσε να κατάλαβει κανείς εύκολα και πόσο μάλλον όταν αυτά γινόντουσαν ξαφνικά και με γρήγορες εναλλαγές. Βλέπετε έχω και έναν ουρανό στον 1.
Αυτά, όμως έκαναν αναγκαίο να έχω σταθερούς στόχους και να είμαι αρκετά προσγειωμένη (και να έχω συνείδηση της υπαρξής μου), έχω και έναν κρόνο σε σύνοδο με ήλιο... Τέλος πάντων, δεν μπορώ ακριβώς να το εξηγήσω, όχι γιατί δεν το καταλαβαίνω, αλλά είναι απλά δύσκολο... Αλλά νομίζω ότι τον χάρτη μου, αν και δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις αστρολογίας, "τον καταλαβαίνω".
Αν δεν έχει κάποιος τον ίδιο χάρτη είναι δύσκολο να καταλάβει!! Όπως και ένας ψυχολόγος πρέπει να αντιμετωπίζει το κάθε άτομο ξεχωριστά, έτσι και η κάθε όψη στην αστρολογία δεν θα πρέπει (καθαρά δική μου άποψη) να ερμηνεύεται απλά με ότι γράφεται ότι σημαίνει αυτή η όψη ή η θέση του πλανήτη...

Εκτός θέματος το ξέρω!!

asas
16-06-2010, 10:29 PM
Συμπληρωματικό σχόλιο : Τα παραπάνω, τα έγραψα, για να επιβεβαιώσω τα σχολια σας περί ποσειδώνα. Το "δεν ξέρω ακρίβως", το χρησιμοποίησα με μία χιουμοριστική - αυτοσαρκαστική διάθεση και αφορά τις οικογενειακές καταστάσεις και για να το συνδέσω και με το θέμα για τον πατέρα μου που αδυνάτω να κατανοήσω.

paraskeyh
21-10-2010, 11:07 PM
Εγώ για να σας πω κάτι περίεργο θα σας πω οτι αν και ο Κρόνος μου βρίσκεται σε εξάγωνο με τον Ηλιο μου,τον πατέρα μου δεν τον έχω γνωρίσει γιατί οι γονείς μου εχουν χωρίσει.Δεν χρέιάστηκε ουτε τετράγωνο ,ούτε τίποτα,βέβαια η αλήθεια είναι οτι το εξάγωνο με προβληματίζει ιδιαίτερα σε αυτήν την περίπτωση γιατί ίσως να δείχνει οτι δεν έπιασα κάποιες ευκαιρίες(εξάγωνο) ;για να τον γνωρίσω.Αλλά θέλω να ρωτήσω για κάτι που διάβασα χθες σε ένα βιβλίο.Διάβασα οτι ο 5ος οίκος επίσης ΄δείχνει τον πατέρα.Αυτό θα μπορούσε να ισχύσει δεδομένου οτι ο 5ος αντιπροσωπεύει τον Ηλιο ως φυσικό κυβερνήτη;

aktina
21-10-2010, 11:37 PM
Εγώ για να σας πω κάτι περίεργο θα σας πω οτι αν και ο Κρόνος μου βρίσκεται σε εξάγωνο με τον Ηλιο μου,τον πατέρα μου δεν τον έχω γνωρίσει γιατί οι γονείς μου εχουν χωρίσει.Δεν χρέιάστηκε ουτε τετράγωνο ,ούτε τίποτα,βέβαια η αλήθεια είναι οτι το εξάγωνο με προβληματίζει ιδιαίτερα σε αυτήν την περίπτωση γιατί ίσως να δείχνει οτι δεν έπιασα κάποιες ευκαιρίες(εξάγωνο) ;για να τον γνωρίσω.Αλλά θέλω να ρωτήσω για κάτι που διάβασα χθες σε ένα βιβλίο.Διάβασα οτι ο 5ος οίκος επίσης ΄δείχνει τον πατέρα.Αυτό θα μπορούσε να ισχύσει δεδομένου οτι ο 5ος αντιπροσωπεύει τον Ηλιο ως φυσικό κυβερνήτη;

Ο πατέρας - εφόσον είσαι γυναίκα - φαίνεται από τον 10ο και η μητέρα από τον 4ο.
Ο 4ος επίσης δείχνει γενικά τους γονείς και την παιδική ηλικία.

katiakiss
22-10-2010, 12:22 AM
Εγώ για να σας πω κάτι περίεργο θα
ας πω οτι αν και ο Κρόνος μου βρίσκεται σε εξάγωνο με τον Ηλιο μου,τον πατέρα μου δεν τον έχω γνωρίσει γιατί οι γονείς μου εχουν χωρίσει.Δεν χρέιάστηκε ουτε τετράγωνο ,ούτε τίποτα,βέβαια η αλήθεια είναι οτι το εξάγωνο με προβληματίζει ιδιαίτερα σε αυτήν την περίπτωση γιατί ίσως να δείχνει οτι δεν έπιασα κάποιες ευκαιρίες(εξάγωνο) ;για να τον γνωρίσω.Αλλά θέλω να ρωτήσω για κάτι που διάβασα χθες σε ένα βιβλίο.Διάβασα οτι ο 5ος οίκος επίσης ΄δείχνει τον πατέρα.Αυτό θα μπορούσε να ισχύσει δεδομένου οτι ο 5ος αντιπροσωπεύει τον Ηλιο ως φυσικό κυβερνήτη;Πράγματι ο 5ος έχει κυβερνήτη τον Ήλιο και ο Ήλιος συμβολίζει τον πατέρα. Δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικό με τον 5ο ως τον οίκο που εξετάζουμε για τον πατέρα. Μήπως κάτι δεν κατάλαβες καλά;
Σχετικά με το εξάγωνο τώρα (Κρόνου \Ήλιου) και την σχέση σου με τον πατέρα, θα πρέπει να δεις και τι άλλες όψεις κάνει ο Ήλιος σου. Εκτός από τις όψεις, πρέπει να δεις και την θέση του στο σύνολο του χάρτη, καθώς επίσης θα πρέπει να μελετήσεις και την ακμή του 10ου και φυσικά τον κυβερνήτη του 10ου. Ο δέκατος σχετίζεται επίσης με τον πατέρα. Για να έχεις ακόμα καλύτερη εικόνα θα πρέπει να δεις τι πληροφορίες παίρνεις από τον 4ο που ναι μεν είναι η μάνα (λόγω σελήνης\καρκίνου) αλλά είναι και η οικογένεια. Εκεί μπορείς να δεις την όποια δυσλειτουργία.
Είμαι σίγουρη ότι είναι πολλά στον χάρτη σου που δεν έχεις δει ή δεν τα έχεις αξιολογήσει όπως θα έπρεπε. :unsure:

popininja
22-10-2010, 01:33 AM
Ο Ήλιος μου (και ο Ερμής στον 5ο) με ακμή στον Κριό και ο Κρόνος στον 10ο στην Παρθένο ανάδρομος χωρίς όψεις μεταξύ τους.
Στη ακμή του 5ου ο Κριός και ο ¶ρης στον 9ο σε τετράγωνο με τον Ουρανό στον 12ο.
Ο 4ος είναι κενός με ακμή στους Ιχθείς και ο Ποσειδώνας στον 1ο κάνει τετράγωνο με τον Κρόνο.
Τα φώτα είναι σε αντίθεση.
Τον πατέρα μου τον χάσαμε όταν ήμουν μικρή...:cry:

katiakiss
22-10-2010, 01:31 PM
Όλοι θα πούμε τον πόνο μας τώρα! Λοιπόν, ο Ήλιος μου είναι στα ψάρια (11ος) και ο Ποσειδώνας στον Τοξότη (8ος αλλά σχεδόν στην ακμή 9ου )σε τετράγωνο μεταξύ τους (ανοιχτό ευτυχώς). Ο Κυβερνήτης του 4ο (σελήνη)είναι σύνοδο με κυβ.8ου (Πλούτωνα) και όλο αυτό σε τετράγωνο με την ακμή του 10ου στην οποία βρίσκεται και ο ¶ρης σε σύνοδο.
Τον πατέρα μου τον έχασα όταν ήμουν 18 χρονών (ήταν ταξίδι στο εξωτερικό 9ος) με τράνζιτ Πλούτωνα στον 8ο και τράνζιτ Ουρανού\Ποσειδώνα σε σύνοδο μέσα από τον 10ο να κάνει 150ο με γενέθλιο Κρόνο (κρόνος κυβ. 10ου ) Να πω, για όσους το παρακολουθούν , ότι έχω Β.Δ στον 10ο και οι τράνζιτ Ουρανός\Ποσειδώνας ήταν σε σύνοδο με τον Β.Δ και 150ο με Κρόνο.

ΥΓ: Ολόκληρη φοράδα και έρχονται στιγμές που μου λείπει οικτρά! :cry::unsure::cry:

popininja
22-10-2010, 08:14 PM
ΥΓ: Ολόκληρη φοράδα και έρχονται στιγμές που μου λείπει οικτρά! :cry::unsure::cry:

Αν και off topic θέλω να σημειώσω ότι όσο τα χρόνια περνούν η απώλεια
με πειράζει όλο και περισσότερο. Όταν είσαι παιδί έχεις μία μαγική άμυνα
απέναντι στα δύσκολα αλλά καθώς μεγαλώνεις και αντιλαμβάνεσαι πόσο σημαντικοί
είναι οι οικογενειακοί δεσμοί και τι έχεις χάσει εσύ από όλο αυτό
προσπαθείς τουλάχιστον να κρατάς την ανάμνηση ζωντανή αλλά και να γίνεις
καλύτερος άνθρωπος και γονιός.
Και κάθε Πρωτοχρονιά εύχομαι να άνοιγε η πόρτα και να ερχόταν...:nuts:
Τι καλά που θα ήταν...

Ουφ! Συγγνώμη φίλοι horoscopites για το μελό....

paraskeyh
22-10-2010, 09:35 PM
Εγώ γι αυτό καίγομαι για να μην πεθάνει και δεν προλάβω να τον γνωρίσω.Απλά θέλω να ξεκλειδώσω την ερμηνεία του χάρτη μου σε αυτό το θέμα γιατί η αλήθεια είναι οτι σκέφτομαι να τον προσεγγίσω,αλλά φοβάμαι γιατί δεν ξέρω τι άνθρωπος είναι και δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα.Επειδή είμαι ευάλωτη λόγω προβλημάτων δεν ξέρω αν πρέπει να προσθέσω κι άλλα προβλήματα στα ήδη υπάρχοντα.Χθες το διατύπωσα λάθος,στον 5ο διάβασα οτι φαίνεται αυτό που νομίζουμε για τον πατέρα μας .Εγώ εκεί έχω Ιχθείς οπότε καταλαβαίνεται,πράγματι η σκέψη μου είναι πολύ συγχυσμένη γι αυτόν,οι μισοι μου λένε οτι ήρθε η ώρα να τον γνωρίσω και οι άλλοι μισοί το αντίθετο.Καταλαβένεται τώρα γιατί θέλω να αποκοδοικωποιήσω τον Πατέρα στον γενέθλιο;

popininja
26-10-2010, 01:16 AM
paraskeyh,
αυτό κοριτσάκι μου είναι καθαρά δικό σου θέμα.
Ακόμα και μία λεπτομερή εξήγηση του χάρτη μας για βοηθεια ή κοθοδήγηση
δεν μπορεί να συγκριθεί με αυτό που η καρδιά και η ψυχούλα μας μας επιτάσσει.
Αν αυτό σε βοηθήσει σου λέω πως αν νομίζω ότι δεν μπορώ να διαχειριστώ μία κατάσταση
γιατί πιστεύω ότι θα με βλάψει τότε την αποφεύγω. Δεν είμαι φυγόπονη -κάθε άλλο- αλλά
όπως επιλέγω φίλους, αυτοκίνητο, ρούχα έτσι διαλέγω τις καταστάσεις. Δέχομαι να αντιμετωπίσω μόνο τα πράγματα εκείνα που
θα με κάνουν χαρούμενη ή που έτσι μου λέει η διαίσθησή μου και σχεδόν πάντα επαληθεύομαι.
Όποια πορεία κι αν έχει ο προβληματισμός σου εύχομαι να είναι για καλό
και να πάρεις τις απαντήσεις που θέλεις.
Φιλικά
Πόπη

Τίνα Ζαχαριάδου
26-10-2010, 01:52 AM
Εγώ γι αυτό καίγομαι για να μην πεθάνει και δεν προλάβω να τον γνωρίσω.Απλά θέλω να ξεκλειδώσω την ερμηνεία του χάρτη μου σε αυτό το θέμα γιατί η αλήθεια είναι οτι σκέφτομαι να τον προσεγγίσω,αλλά φοβάμαι γιατί δεν ξέρω τι άνθρωπος είναι και δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα.Επειδή είμαι ευάλωτη λόγω προβλημάτων δεν ξέρω αν πρέπει να προσθέσω κι άλλα προβλήματα στα ήδη υπάρχοντα.Χθες το διατύπωσα λάθος,στον 5ο διάβασα οτι φαίνεται αυτό που νομίζουμε για τον πατέρα μας .Εγώ εκεί έχω Ιχθείς οπότε καταλαβαίνεται,πράγματι η σκέψη μου είναι πολύ συγχυσμένη γι αυτόν,οι μισοι μου λένε οτι ήρθε η ώρα να τον γνωρίσω και οι άλλοι μισοί το αντίθετο.Καταλαβένεται τώρα γιατί θέλω να αποκοδοικωποιήσω τον Πατέρα στον γενέθλιο;

Κοριτσάκι μου κανένα χάρτη να μην ξεκλειδώσεις.
Να πας να τον βρεις ακόμη κι αν σε διώξει κι αν σου φερθεί σκληρά.
Θα πονέσεις, ωστόσο θα χεις ανακαλύψει ιδιοις όμμασι ότι δεν άξιζε να σε έχει κόρη του και καλώς απουσίαζε από την ζωή σου. Το χρέος σου θα το χεις κάνει απέναντι στον Κρόνο και στον ίδιο σου τον εαυτό.
Αν όμως, δεν συμβεί το χειρότερο θα χεις δώσει την ευκαιρία στον εαυτό σου να γνωριστείτε κι όταν έρθει η στιγμή του μοιραίου αποχωρισμού που δυστυχώς κανείς μας δεν γλυτώνει, θα είσαι καλά με την συνείδηση σου. Μην προσπαθείς να αποκωδικοποιήσεις τον πατέρα σου αλλά τα συναισθήματα σου και τις αντοχές σου, που λογικά δεν είναι λίγες με το εξάγωνο του Ήλιου/Κρόνου.

Όλα αυτά σου τα λέω χωρίς να είμαι έξω από τον χορό αφού για πολλά χρόνια στη ζωή μου η σχέση μου με τον πατέρα μου ήταν μόνο προβληματική. Τα πράγματα άλλαξαν προς το καλύτερο γιατί αποφάσισα να του δώσω την ευκαιρία να γίνει ο πατέρας που έπρεπε να γίνει. Υπήρξε αρκετή προσπάθεια από μέρους μου, γιατί αντιμετωπίζει χρόνια προβλήματα με την καρδιά του. Έφαγα πολλά πακέτα για να φτάσω τώρα πια να πω, πως είμαι καλά μαζί του.
Ας μην γελιώμαστε, πολλά είναι εκείνα που δεν ξεχνιούνται όμως το αίμα νερό δεν γίνεται κι αυτό που κυλά στις φλέβες μας δεν είναι νερό αλλά το αίμα του πατέρα μας και της μητέρας μας.

paraskeyh
26-10-2010, 02:00 AM
Σας ευχαριστώ όλες κορίτσια η βοήθειά σας είναι τόσο πολύτιμη για εμένα που και το ευχαριστώ είναι λίγο.Ευχομαι ο Θεός να σας έχει πάντα μα πάντα καλά και να συνεχίσεται να κάνετε αυτό το ξεχωριστό έργο,είστε πάντα μεσα στην καρδιά μου και στο μυαλό μου να το ξέρετε .