PDA

View Full Version : ποια ειναι η διαφορα ?



hattie23
30-04-2010, 04:15 AM
Στους χαρτες σχεσεων υπαρχει η προοδευτικη συναστρια και οι προοδοι του ενος "εναντιον " των γενεθλιων πλανητων του αλλου.Ποια ειναι η διαφορα αυτων των δυο?μπορει να ειναι χαζη ερωτηση βεβαια.μπορω να καταλαβω τι ειναι η προοδευτικη συναστρια αλλα ποια η διαφορα απο τον αλλο χαρτη ?τι δειχνει ο δευτερος δηλαδη?

hattie23
30-04-2010, 08:23 PM
Λοιπον μετα απο πολλη ωρα ψαξιμο στο ιντερνετ σε αγγλικα κυριως σαιτς βρηκα καποιες πληροφοριες και ελπιζω να τις καταλαβα σωστα για αυτο της επαναλαμβανω και σε περιπτωσει λαθος με διορθωνετε...(στην συνεχεια θα διατυπωσω και αλλες ερωτησεις που δεν καταφερα να ξεδιαλυνω:toung:). Λοιπον πριν εξετασουμε το χαρτη της συναστριας,την αλληλεπιδραση του ενος στον αλλον.κοιταμε τους γενεθλιους χαρτες,τους προοδευτικους για τον καθε και τις διευλευσεις.μετα κοιταμε τον συναστριακο χαρτη ..Τωρα καθοτι ο προοδευτικος χαρτης αλλαζει σχεδον καθε μηνα ετσι αλλαζει και η επιδραση που μπορει να ασκει ο ενας επανω στο αλλον.Για παραδειγμα μπορει στο συναστριακο χαρτη η σεληνη και ο ουρανος να μην κανουν οψη μεταξυ τους αλλα στο χαρτη της προοδευτικης συναστριας να σχηματιζουν τετραγωνο το οποιο αναλογως την προδιαθεση του καθενος απο τον γενεθλιο του η τον προοδευτικο του χρτη να λειτουργησει ειτε ως οψη "ασταθειας" μεσα στην σχεση ειτε ως οψη "ερεθιστικη"με την εννοια οτι μπορει αυτη η ασταθεια να δωσει μια καινουργια πνοη στην σχεση.στο χαρτη που εξεταζουμε τις προοδους του ενος με τον γενεθλιο του αλλου βλεπουμε καταποσο "η αλλαγη " στην ζωη του ενος επηρεαζει τον χαρακτηρα η την ζωη του αλλου.πως ο αλλος την δεδομενη στιγμη αντιλαμβανεται τις αλλαγες σε ενα πιο προσωπικο επιπεδο και οχι τοσο ποσο το βιωνει σε σχεση με τον αλλον.μπορει δηλαδη οπως ειπα στο παραδειγμα η οψη μεταξυ σεληνης και ουρανου να δωσει νεα πνοη στην σχεση αλλα μπορει ο ενας την δωθει πιο ευχαριστα γιατι μπορει στο γενεθλιο να ενεργοποιειται μια αντιστοιχη οψη που εχει ενω ο αλλος να αισθανεται περισσοτερη ανασφαλεια γιατι στο γενεθλιο του επιζητα την σταθεροτητα. καλα το καταλαβα?:blink: και αν το καταλαβα καλα ποιος χαρτης εχει την μεγαλυτερη σημασια.?θελω να πω οτι παραδειγμα υπαρχει ενας χαρτης συναστριας που δεν εχει οψη ηλιου και σεληνης ωστοσο στην προοδευτικη συναστρια ο ηλιος βρισκεται σε οψη τριγωνου με την Σεληνη αυτο δειχνει οτι την δεδομενη στιγμη το ζευγαρι βρισκεται σε μια αρμονια οκ?βεβαια αυτη η οψη αφου δεν υπαρχει στην συναστρια προφανως θα επηρεαζεται και/η θα ενεργοποιει αν υπαρχει στον γενεθλιο οψη ηλιου /σεληνης και θα επηρεαζεται επισης απο τις διευλευσεις και τους προοδευτικους που μπορει αντιστοιχα να σχηματιζουν οψη στο γενεθλιο τυ καθενος ...τι γινεται ομως οταν στην προοδευτικη συναστρια δεν υπαρχει καμμια οψη ηλιου /σεληνη οπως επισης με αλλους πλανητες αυτων των δυο πλανητων?σε αυτη την περιπτωση κοιταμε τις προοδους με το γενεθλιο του αλλου ....:blink:...Υποψιαζομαι οτι καπου το χανω το νοημα.αν και εχω καταφερει να πραγματακια με τους γενεθλιους και την συναστρια ,και κατανοοω και την προοδευτικη που χρησιμευει ακομα δεν μπορω να κολλησω γιατι πρεπει να κοιταμε και τους προοδους του ενος με τον αλλον...ξερετε δεν μου κολλαει βασικα πρακτικα.γιατι ενος μπορω να δωσω ερμηνεια για την συναστρια και να πω πως λειτουργει η σχεση μεσα απο τον προοδευτικο πολλες φορες μπερδευομαι κοιτωντας τον αλλον χαρτη..:wacko:.παραδειγμα εβλεπα τον χαρτη φιλης μου οπου εδωσα μια σχετικη σωστη ερμηνεια της συναστριας σε πρωτη βαση ωστοσο στην προοδευτικη συναστρια αφου δεν υπαρχουν οψεις προσωπικων πλανητων πριν τον δια και για αυτο εριξα και μια ματια στον αλλον και εκει ειδα οψεις που εμφανιζονται και στους δυο στο γενεθλιο τους αλλα και στην μεταξυ τους συναστρια.αρα θα ερμηνευσω την προοδευτικη με βαση αυτα τα στοιχεια που εχω απο τους γενεθλιους και την επιδραση των προοδευτικων πανω στον αλλον?η επειδη δεν υπαρχει καμμια οψη πριν το δια στην προοδευτικη συναστρια σημαινει οτι δεν εχει καμμια απολυτως σημασια η επιδραση του ενος πανω στον αλλον γιατι η σχεση θα εχει ληξει:wacko: κουρασα ξερω αλλα πραγματικα θα ηθελα καποια στιγμη ενα αρθρο που να λεει πως μπορουμε να συνδυασουμε τις διαφορες ερμηνειες τον χαρτων μεταξυ τους ωστε να μην υπαρχουν αντιφασεις .ευχαριστω και ελπιζω σε μια απαντηση σας :embarrest

fotini r
30-04-2010, 10:22 PM
αγαπητη hattie 23 εχω και εγω τις ιδιες αποριες με εσενα για τον χαρτη με τους προοδευτικους του ενος πανω στον γενεθλειο του αλλου.για παραδειγμα εγω σε λιγο καιρο θα εχω την εξης οψη προοδευτικος ηλιος σε συνοδο με την γενεθλεια αφροδιτη στον 5ο μου οικο στον τοξοτη,και σε συνοδο με την προοδευτικη σεληνη του αλλου στον 8ο του οικο .οι συνοδοι ειναι μοιρικα ακριβεις. θα ενεργοποιηθουν ολεσ οι οψεισ της γενεθλειας αφροδιτης μου απο αυτες τισ οψεις τι να κοιταξω και πως ερμηνευονται?

hattie23
01-05-2010, 01:55 AM
Κοιτα να δεις αμα τις ερμηνευσω οπως θα τις ερμηνευα που ειχες τετοιες οψεις στο προοδευτικο σου χαρτη η στις διευλευσεις σου .θα ελεγα οτι υπαρχει μεγαλος ερωτας ,ισχυρο δεσιμο αναμεσα σας αφου τα φωτα βρισκονται σε συνοδο και δεν αποκλειεται να αποχτησεις και απογονο.Αλλα δεν ειμαι καθολου σιγουρη οτι ο χαρης προοδευτικος /γενεθλιος και γενεθλιος/προοδευτικος λειτουργει ετσι ακριβως γιατι οπως ειπα πρεπει εξετασουμε και ενα σωρο αλλα πραγματα.τον γενεθλιο το δικος,διευλευσεις,ηλιακο τοξο,προοδευτικο επειτα του αλλου ατομου γενεθλιο ,διευλευσεις,προοδευτικο ,την συναστρια ,τον συνθετο,και τις προοδους αυτων και μετα αυτο τον χαρτη .γιατι μου φαινεται δεν ειναι κατι που μπορουμε να το δουμε ξεχωριστα.παραδειγμα σε συγκριση που εκανα σε εμενα με πρωην μου ενω η προοδευτικη συναστρια δειχνει οτι δεν υπαρχει σχεση εχουμε πολυ καλες οψεις προοδευτικου /γενεθλιου,φυσικα παραμενουμε καλοι φιλοι και ισως αυτο να δειχνει ο χαρτης.(για την ακριβεια εγω τωρα εχω ηλιο δικο του σε συνοδο με την δικη μου αφροδιτη στο 5 και περα οτι με στηριζει πολυ σε μια αποφαση που εχω παρει δεν υπαρχει τιποτα το ερωτικο τουλαχιστον μεχρι τωρα).γενικα θεωρω οτι καλυτερα να κοιταμε σε τετοιες περιπτωσεις συναστρια και προοδευτικη συναστρια.και υστερα τον αλλον:blink:

fotini r
01-05-2010, 11:26 AM
καλημερα και καλο Μαη σε ευχαριστω πολυ που ασχοληθηκες να σου πω οτι οι συγκεκριμενη οψη ηλιου αφροδιτης επανααλαμβανετι και στο ηλιακο τοξο ηλιος και ουρανος ηλιακου τοξου σε συνοδο με την γενεθλεια αφροδιτη στον 5ο,και στην ηλιακη επιστροφη η αφροδιτη ειναι αναδρομη σε συνοδο με γενεθλειο ηλιο και ΒΔ στον 4ο γενεθλειο ενω στην ηλιακη ειναι στον 1ο.
αυτα αφορουν εμενα και η σεληνη της ηλιακης ειναι σε συνοδο με την γενεθλεια σεληνη του αλλου. Ειλικρινα εχω μπλοκαρει δεν ξερω πωσ να τα ερμηνευσω.

hattie23
01-05-2010, 01:29 PM
Απο την στιγμη που οι οψεις εμφανιζονται σε 2-3 προγνωστικα προγραμμα ειναι ενδειξη οτι θα εκδηλωθουν καποια γεγονοτα μεταξυ σας.παρεδειγμα οπως ειπα ηλιος και ουρανος δικο σου με την γενεθλια αφροδιτη σου στο 5 οικο μπορει πιθανον να δειχνει ενα κεραυνοβολο ερωτα στην ζωη ακομα και μια ξαφνικη εγκυμοσυνη αλλα επισης επειδη ο 5 εχει να κανει και με τα κερδη ισως να κερδισεις ξαφνικα καποιο μεγαλο χρηματικο ποσο .η αναδρομη αφροδιτη στο 4 οικο σε συνοδο ηλιο και βορειο δεσμο δειχνει ενα παλιο συναισθηματικο θεμα μεσα στην οικογενεια οτι ερχεται στην επιφανεια παλι και σε επηρεαζει αμεσα.σιγουρα ο ερχομος ενος παιδιου αλλαζει την ζωη του ανθρωπου και των γυρω του.για να λειτουργησει βεβαια η οψη συναστριακα πρεπει επεισης και εκεινος να εχει αντιστοιχες οψεις που να "κουμπωνουν " με το αποτελεσμα .καθως επισης δεν αρκει να παρουμε απλα τα στοιχεια του ενος και να δουμε συναστριακα αν δεν υπαρχει σχεση.το λεω γιατι στην δικη μου περιπτωση με τον πρωην μου εχουμε αυτη την στιγμη δυνατες οψεις μεταξυ μας απο απο την στιγμη που δεν υφισταται σχεση απλα σε εμενα υπαρχει η "ταση" να συμβουν ορισμενα γεγονοτα .για να ενεργοποιηθουν ομως πρεπει να "κουμπωνουν " με οψεις ενος καταλληλου ατομου με το οποιο ειμαι μαζι.αυτο προς αποφυγη παραξηγησεων