PDA

View Full Version : Kαρμική σχέση



vickynaf2004
02-08-2005, 02:44 PM
Γειά σας. Έχω την εξής απορία: Συχνά ακούω την έκφραση καρμική σχέση μεταξύ δύο ατόμων. Δεν έχω καταλάβει όμως ακριβώς τι εννοούμε με τον όρο αυτό. Δηλαδή τι το ιδιαίτερο χαρακτηρίζει μια τέτοια σχέση? Και αν πρόκειται για αισθηματική έχω ακούσει ότι είναι δύσκολο για τους αστρολόγους να κάνουν πρόβλεψη γιατί όλα είναι ρευστά. Και μάλιστα ότι αν τα άτομα πάρουν το μάθημα που θα τους δώσει αυτή η σχέση μετά το πιο πιθανό είναι να χωρίσουν.Ισχύουν τα παραπάνω ή είναι διαδόσεις?

Ευχαριστώ.

Χρήστος Άρχος
02-08-2005, 06:41 PM
Καλησπέρα Vicky

Η καρμικη σχεση βασίζεται καταρχάς στην πεποίθηση οτι ο άνθρωπος πεθαίνει μόνο σαν μορφή και πως η ψυχή του θα συνεχίσει τις ενσαρκώσεις της.
Με την έννοια αυτή, υπονοείται μεσα απο τις καρμικές σχεσεις είναι οτι τα δύο αυτα άτομα γνωρίζονταν στην προηγούμενη ζωη τους και πως πρέπει να ξεπέρασουν το βαρύ καρμα τους (αμαρτία - λάθος κινήσεις) και να μπορέσουν να είναι ουσιαστίκα μαζί.
Σύμφωνα με τη "φιλολογία" της Καρμικής αστρολογίας αυτοί οι άνθρωποι δεν μπορούν να ξεφύγουν απο τη δύσκολη κατάστασή τους και κάποια στιγμή το πεπρωμένο τους είναι να είναι μαζί.

Για εμένα προσωπικά είναι μια δικαιολογία των αστρολόγων τις περισσότερες φορές να διατηρούν το πελατολόγιό τους και να συντηρούν στους πελάτες τους αρρωστημένες σχέσεις οι οποίες βασίζονται στην εμμονή και την ψύχωση παρά την αγάπη.

Χατζηκώστα Κυριακή
02-08-2005, 08:39 PM
Αγαπητή Vickynaf2004

"Είσαι ό,τι νομίζεις, έχοντας γίνει ότι νόμιζες" τάδε έφη Βούδας. Ο νόμος του κάρμα βασίζεται στην ιδέα του αίτιου και του αιτιατού. Βασίζεται σε χρέη αλλά και ανταμοιβές απο προηγούμενες ζωές.
Στην αστρολογία μια καρμική σχέση φαίνεται απο τις όψεις , την οικοθεσία του Βόρειου και του Νότιου δεσμού, του Κρόνου, των ανάδρομων πλανητών αλλά και του δωδέκατου οίκου.
Τα άτομα που μπαίνουν σε μία καρμική σχέση συνήθως απο την πρώτη στιγμή που γνωρίζονται νιώθουν μία ακατανίκητη έλξη να τους ενώνει χωρίς να μπορούν να την εξηγήσουν με τη λογική. Υπάρχουν περιπτώσεις που όχι απο μία συνάντηση αλλά απο μία τηλεφωνική συνομιλία στο νού του ενός έρχεται η εικόνα του άγνωστου ως τη στιγμή εκείνη άλλου προσώπου νιώθοντας ότι το γνωρίζει. Η καρμική σχέση δεν κουβαλά απαραίτητα αρνητικά στοιχεία. Έρχεται στη ζωή των ατόμων για να ολοκληρώσουν κάποιο κύκλο που είναι απαραίτητος για την προσωπική τους εξέλιξη. Στην αστρολογία υπάρχουν κύκλοι που ο καθένας εξυπηρετεί κάποιο σκοπό. Για παραδειγμα ο θάνατος ενός συζύγου μπορεί να δείχνει ότι ο συγκεκριμένος σύζυγος έδωσε ότι είχε να δώσει και η σύζυγος επηρεαζόμενη απο κάποια Κρόνια όψη θα μάθει ότι " μέσα απο τη διαδικασία του πόνου ο βάτραχος θα μεταμορφωθεί σε βασιλιά¨" όπως έχει γράψει η L.Green.
Η φύση και η διάρκεια της καρμικής σχέσης δεν είναι απαραίτητα επώδυνη και μικρή αντίστοιχα. Δεν σημαίνει ότι βασίζεται σε συμπλέγματα, εμμονές και ψυχώσεις.
τέλος εγώ προσωπικά επηρεαζόμενη απο τις διδασκαλίες των αρχαίων μας φιλοσόφων περί αθανασία της ψυχής αλλά και απο βαθιά σκεπτόμενους αστρολόγους πιστεύω ότι και μέσα απο τις καρμικές σχέσεις ο καθένας απο εμάς θερίζει τη συμπαντική αγάπη που έσπειρε.
φιλικα
Κυριακή Χατζηκώστα

magikadespell
03-08-2005, 09:26 AM
Καλημέρα σε όλους. Κύριε Άρχο θίξατε ένα τεράστιο θέμα!!! Το πως διάφοροι "αστρολόγοι" χρησιμοποιούν τεχνάσματα για να συντηρούν δύσκολες καταστάσεις σε αισθηματικές σχέσεις και εκμεταλεύονται απελπισμένους ανθρώπους που υποφέρουν και πονάνε συναισθηματικά για να τους έχουν πελάτες. Άνθρωποι οι οποίοι πιθανότατα θέλουν και την βοήθεια ψυχολόγου ή ψυχαναλυτή γιατί συνήθως τους λάθος ανθρώπους και τις λάθος σχέσεις τα έλκουμε εμείς ανάλογα με τα βιώματα μας και προσπαθώντας να καλύψουμε ανάγκες και κενά του εαυτού μας. Το θεωρώ απαράδεκτο αυτό και εφιστώ την προσοχή όλων στο site σε τέτοιους "επαγγελματίες". Για μένα η αστρολογία είναι επιστήμη (κι ας με κοροϊδεύουνε πολλοί) και πιστεύω ότι ένας αστρολόγος μπορεί και πρέπει να σε βοηθήσει καταρχήν στην αυτογνωσία σου και να σε συμβουλεύσει για τις κατευθύνσεις σου και έπειτα να προβλέπει αλλά η αστρολογία είναι καταρχήν μελέτη και έρευνα.

Χρήστος Άρχος
03-08-2005, 02:35 PM
O όρος καρμική σχέση προήλθε απο την Ινδική κουλτούρα και ηταν μια προσπάθεια του λαού να μπορέσει να εξηγήσει μόνο τις τρομερά άσχημες σχέσεις οι οποίες έχουν αυτα που ονομάζει η σύγχρονη επιστήμη Εμμονή και ψύχωση.
Για να μπορέσουμε να αποδόσουμε σωστά τον όρο ΚΑΡΜΑ πρέπει να ανατρέξουμε στην παρελθόν εκεί που πρωτοδημιουργήθηκε ο Ινδικός πολιτισμός.
Τα κύρια βιβλία που ασχολούνται με τον Ινδικό πολιτισμό είναι η Ρίγ Βέδα η Μαχμαπαράτα και οι Βραχμάνοι το οποίο ξεκίνησε να δίνει και το διαχωρισμό στης τάξεις των Ινδών σε 1) Brahmas 2)Kshaltrixas 3) Vaisyas 4) Suodiyas.

To κυριότερο βιβλίο όμως είναι οι Ουπανισάδες όπου μέσα ξεκάθαρα το ΚΑΡΜΑ είναι η αμαρτωλή πράξη ή είδικής κατηγορίας αμαρτία που αφορά πνευματικά και ηθικά ελαττώματα. ( William Mc neil Phd in History in the book "The history of human society").

Σύμφωνα με την Ίνδικη κουλτούρα το Brahma είναι η παγκόσμια Ψυχή, το Ατma το οποίο είναι στην ουσία το ίδιο πράγμα απλά ειναι η παγκόσμια ψυχή στον άνθρωπο μέσα στο όποιο η ψυχή αφού κάνει την Karma ( αμαρτία) υπόκειται στον έλεγχο της Samsara. Ενώ Dharma είναι ο σωστός δρόμος που πρέπει να ακολουθήσει το άτομο.

ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ ότι δεν μιλάμε και δεν συζητούμε για την ύπαρξη η μή της μετενσάρκωσης αλλά της καραμέλας που όπως ρώτησε η Βίκυ και ξεκαθάρισε η Magicka δεν ξέρουν τι να πούν και τα φορτώνουν στο Κarma.

To Parasara Hora του Sage Parasara το κορυφαίο και στην ουσία κάτι σαν την αντίστοιχη δική μας τετράβιβλο αλλά και τα Brihat Jatika και Brihat Samhita του Vakara ξεκαθαρίζουν τη στάση της Ινδικής αστρολογίας πρός τις "καταραμένες καρμικές σχέσεις."
Η ίδια η Κα Χατζηκώστα μίλησε για 12ο Οίκο, ανάδρομους, Κρόνο και Δεσμούς, όσοι θέλουν ας ανατρέξουν σε ένα οποιόδηποτε βιβλίο ίνδικης και κλάσσικης αστρολόγιας και θα δούν τα χειρότερα.
Ο james Braha τον Sani (Κρόνο) λέει οτι εμπνέει φόβο και είναι η επιτομή της κακοβουλίας ενώ καθιστά το άτομο ΘΥΜΑ, επίσης τον ονομάζουν και tamashic (καταστροφικο). O 12os και οι ανάδρομοι πιστεύω οτι όλοι ξέρουμε παραδοσιάκα πως τα βλέπανε, ενώ ο Rahu και Ketu (ο Βόρειος και ο Νότιος Δεσμός) είναι απο τους πλέον επιβλαβείς ( και αυτό γιατί όλοι αυτοί οι πλανήτες φέρανε την τιμωρία απο την παλαιά ζωή). Ακόμη και η μυθολογία των δεσμών είναι απο τις πλέον χαρακτηριστικές( ο κομματιασμένος Δράκοντας).

Βέβαια η σύγχρονη New age κοινωνία αυτά τα έχει εξευμενίσει και τους έχει δώσει μία πιο Light ερμηνεία αλλά η βάση δεν μπορεί να μας ξεγελάσει γιατί είναι ξεκάθαρη αν και πόλλα μοντέρνα βιβλία έχουν αλλοιώσει το πραγματικό μήνυμα και αυτό γιατί προσπαθούν να ξορκίσουν τους δαίμονες που οι ίδιοι πιστεύουν, προσπαθόντας να διατηρήσουν την Ελπίδα στον εαυτό τους και τους άλλους.

Θα ήθελα να πώ επίσης ότι η αρχαιολατρεία ειναι καλή αλλα και στο ΠΑΡΟΝ έχουμε εξαιρετικά μυαλά και πως ο Σωκράτης είναι θαυμαστός για αυτά που μας προσέφερε όχι αυτα που μας προσφέρει αφου με τα σημερινά δεδομένα θα χαρακτηριζόταν αμαθής.

Ταυτόχρονα δέν μπορούμε να ισχυριστούμε ότι η Ινδική είναι ξεπεραμένη, απο ανθρώπους που έχω γνωρίσει απο κοντά σε ότι έχει να κάνει σχέση με κάρμα και "μοιραία" γεγονότα είναι αξεπέραστοι γιατί εξελίσσονται άλλα δεν ψέυδονται στον εαυτό τους ξέρουν ότι όταν μιλούν για κάρμα μιλούν ΠΡΑΚΤΙΚΑ για τιμωρία. Η Liz Greene στο βιβλίο της The astrology of fate παραδέχεται οτι ελάχιστα μπορούμε να κάνουμε για να αποφύγουμε τη μοίρα σε μερικές καταστάσεις και κάνει μια εκτενής ανάλυση στου ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥΣ ΔΑΙΜΟΝΕΣ κάθε ζωδίου, εγώ εκει μέσα δεν διάβασα τίποτα για αντάμοιβη και αγγέλους.

Αν προσέξουμε όλα τα βιβλία όταν μιλούν για αστρολογία και κάρμα δίνουν ΠΑΝΤΑ παραδειγματικά άσχημα γεγονότα και καταστάσεις και αυτό γιατί ο άνθρωπος παγιδευμένος στον μικρόκοσμο του δέν πιστέυει ότι μπορεί να πάθει κάτι κακό και ότι αυτο δεν του αξίζει ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΘΕΤΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ Η ΚΑΚΟ, αυτή μας η πίστη προέρχεται γιατί είμαστε εγωπαθείς και εδώ φτάνουμε στο προηγούμενο μήνυμα όπου το 98% των ατόμων που έχουν μελαγχολία η κατάθλιψη νομίζουν ότι κάτι κακό έχουν κάνει και ότι δέν αξίζουν την αγάπη και τους τιμωρεί μία ανώτερη δύναμη η ΚΑΡΜΙΚΟΤΗΤΑ δίνει σε αυτή τους την ψυχολόγικη δύσλειτουργία μία ακόμη αφορμή να κάνουν την κόλαση τους μεγαλύτερη υπό τις ΕΥΛΟΓΙΕΣ του "αστρολόγου" πάντα.

Όπως είπα και πρίν λίγο εδώ δεν τίθεται συζήτηση αν υπάρχει το κάρμα η όχι, αυτό που υποστηρίζω είναι ότι: αν έχεις κάνει κάτι στην προηγούμενη ζωή σου Καλό η Κακό δέν θα το μάθουμε ποτέ, πάρε με απο το χέρι και θα δείς ότι όλα σου τα προβλήματα έχουν να κάνουν σχέση με τις δικές σου λάθος κινήσεις, επιλογές και πράξεις. Οπότε ας δώσουμε λύσεις στα πρόβληματα μας άμεσα και όχι να μας ελέγχει μία αόριστη καρμικότητα.

ΥΓ: Θα ήθελα να διαχωρίσω τέλος της έννοιες κληρονομικότητα με την καρμικότητα εφόσον είναι 2 τελείως διαφορετικά πράγματα που θα ξεκαθαρίσω άμεσα σε άρθρο μου.

Άκης Αντωνίου
03-08-2005, 03:12 PM
Καλο θα ειναι να διαχωρισουμε καποια πραγματακια , απλα για αποφυγη παρεξηγησεων, με σκοπο να ξεδιαλυνουμε καποια θολα στοιχεια τα οποια καποιοι ενδεχομενως εχουν διασπαρτα στο κεφαλι τους ή αλλοι που ενδεχομενως οπως θα ελεγαν και οι Ψυχιατροι εχουν ΄΄τρικυμια εν κρανιο΄΄.Η μετανσαρκωση ειναι αρρητα συνδεδεμενη με το Καρμα αλλα ειναι διαφορετικο πραγμα. Μια μικρη αναγνωση του βιβλιου Μετανσαρκωση & Βιολογια νομιζω θα βοηθησει πολους απο εμας. Σιγουρα καποιοι ΄΄αστρολογοι΄΄ το χρησιμοποιουν ως καραμελα αλλα δεν πρεπει ολους να τους βαζουμε κατω απο την ιδια σκεπη. Τωρα οσον αφορα τους ψυχολογικους -ψυχιατρικους ορους περι εμμονων και ψυχωτικων καταστασεων καλο θα ειναι να τους αφησουμε εκτος μιας και δεν πρεπει να συγχεεουμε την Αστρολογια με τετοιου ειδους διαγνωσεις! Κατα την γνωμη μου καλα λεει , ο εκλεκτος συναδελφος Κος Χρηστος Αρχος περι καραμελας και οτι δεν δεχεται την καρμικη αστρολογια ( αλλωστε ειναι αναφαιρετο δικαιωμα του) , αλλα μηπως ειναι λιγακι τραβηγμενο να αναιρεσουμε Λιο,Καρτερ , και Ε.Μπλαβατσκυ? Αλλωστε και ο εκλεκτος συναδελφος Δρ. Χρηστος Παιζης εχει ασχοληθει με την ινδικη αστρολογια και την καρμικοτητα (σχετικο με το Ωροσκοπιο του Αδολφου Χιτλερ) και ειδαμε πως βγαζει εκπληκτικα στοιχεια.

Τελος θα κλεισω με μια ρηση που ειχε πει ο Νευτωνας στον Χαλευ (αυτος που ανακαλυψε τον γνωστο κομητη) για την μη ορθοτητα της Αστρολογιας (θεση που υποστηριζε ο Χαλευ) '' Κυριε εγω την μελετησα, εσεις ομως ΟΧΙ!!!

Επισης και μια γλωσσολογικη παρατηρηση πως η ετοιμολογια ΔΑΙΜΩΝ στα αρχαια ελληνικα σημαινει αγγελος ή Θεος σε πιο ελευθερη μεταφραση.

ΦΙΛΙΚΑ
Ακης Αντωνιου

Χρήστος Άρχος
03-08-2005, 05:00 PM
Έχω την εντύπωση ότι χάσαμε το κέντρο.
Κανείς δεν είπε οτι δεν υπάρχει καρμική αστρολογία αυτο που είπαμε είναι οτι όταν μιλάμε για καρμικές σχέσεις μιλάμε πάντα για αρνητικές καταστάσεις οι οποίες δύσκολα επιλύονται.
Κανείς δεν αναίρεσαι την μετενσάρκωση εξάλλου αυτό είναι ο κύκλος της samsara και οχι η καρμα
Επίσης δεν μπορούμε να βγάλουμε απ'έξω τους ψυχιατρικούς όρους γιατί πολύ απλά η αστρολογία μελετά τη ζωή και όλα αυτά είναι μέρος της ζωής μας και τα βλέπουμε καθημερινά οι επαγγελματίες αστρολόγοι.
Τέλος το βιβλίο της Liz Greene μιλώντας για δαίμονες μιλάει ξεκάθαρα μέσα στο βιβλίο της για τις πληγές που μπορεί να φέρει η μοίρα σε κάθε ζώδιο και όχι σύμφωνα με την αρχαιοελληνική σημασία για αυτό και ανέφερα συγκεκριμένα το βιβλίο της The astrology of fate.

fillenia
03-08-2005, 07:43 PM
Νομίζω πως τα λιγότερο σχετικά με το θέμα, μέλη, τελικά δεν αποφύγαμε τη σύγχυση.
Προσωπικά, από διάφορες αναγνώσεις (γιατί δεν έχω "μελετήσει") και συζητήσεις με αστρολόγους - πολύ καλούς γνώστες της αστρολογίας- δεν μου δημιουργήθηκε η αίσθηση πως το κάρμα είναι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ κάτι αρνητικό. Ισως ο Ν.Δ να μεταφέρει αρνητικές εμπειρίες, λάθη ή αμαρτήματα προηγούμενων ενσαρκώσεων, τα οποία πρέπει να μετατρέψουμε, μέσω του Β.Δ, σε θετικά στοιχεία που ενδεχομένως θα στηρίξουν την αυτογνωσία μας. Ως "τιμωρία" δε, θεώρησα τα διάφορα σημαντικά γεγονότα (έστω ότι προκύπτουν μέσα από κατάλληλες πλανητικές διελεύσεις) που συμβαίνουν στη ζωή μου και οφείλω να αποκωδικοποιήσω και να ερμηνεύσω σωστά (με τη βοήθεια αστρολόγου) προκειμένου να πετύχω τα ωφελιμότερα για μένα αποτελέσματα, δηλαδή την "ανταμοιβή" στην παρούσα ενσάρκωσή μου. Ο δρόμος που πρέπει να ακολουθήσω είναι αποκλειστικά δική μου επιλογή. Μου ειπώθηκε δε, πως διαθέτω ένα θετικό κάρμα! Στην ανάλυση δε 2 συναστριών μου, η μία είχε επίσης θετικό κάρμα, η άλλη κακό.
Οταν ρώτησα τι σημαίνει κακό κάρμα, μου ειπώθηκε ότι δεν πρόκειται να αποκομίσω τίποτα καλό για την προσωπική μου εξέλιξη, πέρα από το γεγονός της καρμικής συνάντησης ως εκκρεμότητας της προηγούμενης ενσάρκωσής μου, η οποία συνέβη και ολοκλήρωσε τον κύκλο της. Η δε φετινή χρονιά θα μου δώσει τις ευκαιρίες για να φτάσω στον Β.Δ μου. Τρεις διαφορετικοί επαγγελματίες αστρολόγοι, μου έδωσαν την ίδια ερμηνεία, και δεν με προέτρεψαν να μείνω στην κακή συναστρία, παρά τα ολίγα θετικά της. Και η άποψη του ψυχολόγου, ταυτόσημη επίσης!Μαζί τους συμφωνούν δύο ανάδρομοι πλανήτες (Δίας & Κρόνος) και ένας 12ος με Πλούτωνα που μόνο καταστροφή δεν έχει φέρει προς το παρόν.
Δυσκολίες ναι, αλλά ποιανού η ζωή είναι ανέφελη πραγματικά; Tα αποτελέσματα (αστρολογικά ή ψυχολογικά) τα αντιλήφθηκα πριν ενδιαφερθώ για την αστρολογική τους ερμηνεία.

Πιστεύω πως σύγχρονες οι light ερμηνείες προσαρμόζονται περισσότερο στα επιστημονικά δεδομένα και ιδιαιτέρως σε εκείνα της ψυχολογίας, που επιτρέψτε μου να πω, ως επιστήμη του τέλους του 19ου αιώνα, ήταν άγνωστη στην Ινδική κουλτούρα. Επειδή όλα αλλάζουν, η εμμονή στις κλασσικές ή στενές ερμηνείες της Αστρολογίας, δεν πιστεύω πως συμβάλλει θετικά. Σίγουρα υπάρχουν ορισμένα αξιώματα ως βάση της μελέτης, αλλά και ο Αϊνστάϊν αναθεώρησε και βελτίωσε τις θεωρίες του κλασσικού Νεύτωνα, παρέχοντας ένα ολοκληρωμένο σύστημα εξέτασης των φυσικών φαινομένων.

Και μια και θίχτηκε η αρχαιολατρεία, καλό θα ήταν να αποφεύγονται χαρακτηρισμοί για τους μεγάλους του πνεύματος, όπως ο Σωκράτης, ο οποίος αν και δίδαξε σε μια πολυ διαφορετικη εποχή, η διδασκαλία του για θέματα ηθικής (ηθική φιλοσοφία) δεν έχει αναθεωρηθεί προς το παρόν από κάποια καλύτερη! Μην ξεχνάμε πως οι σύγχρονες επιστήμες βασίστηκαν σε εκείνους τους μακρινούς...αμαθείς.

Φιλικά

Φυλλένια

ΦΟΙΒΗ
04-08-2005, 03:09 PM
Κύριε Άρχο
Διάβασα το άρθρο σας και ξαφνιάστηκα δυσάρεστα διαβάζοντας τα λόγια σας ότι ο μεγάλος αυτός Φιλόσοφος Σωκράτης «είναι θαυμαστός για αυτά που μας προσέφερε όχι αυτά που μας προσφέρει αφού με τα σημερινά δεδομένα θα χαρακτηριζόταν αμαθής».
Θα ήθελα να σας υπενθυμίσω όσο γίνεται πιο περιληπτικά λίγα πράγματα για αυτό το μεγάλο Ελληνικό πνεύμα που είχε την τύχη η ανθρωπότητα να γνωρίσει: Ήταν ο πρώτος φιλόσοφος που ενδιαφέρθηκε για τον εσωτερικό κόσμο του ανθρώπου. Η σκέψη του υπήρξε τομή στην πορεία της εξέλιξης της φιλοσοφίας. Να υπενθυμίσουμε εδώ τον χρησμό εκείνο του αρχαίου μαντείου, ο οποίος έλεγε: «Σοφός Σοφοκλής, σοφότερος Ευριπίδης, ανδρών δ` απάντων Σωκράτης σοφότατος». Ο Κικέρων είπε για αυτόν το σύγχρονο αμαθή όπως λέτε ότι «κατέβασε την φιλοσοφία από τον ουρανό στην Γη». Άνοιξε τον δρόμο για να θεμελιωθεί αργότερα η ηθική ως επιστήμη με κορυφαίους εκφραστές τον Πλάτωνα και τον Αριστοτέλη. Με τον ηρωικό του θάνατο διδάσκει τ’ ανώτερα ιδανικά του ανθρώπου την αρετή, τη δικαιοσύνη, τη προσήλωση στους νόμους και τη πίστη στις πεποιθήσεις μας. Οι διδασκαλίες του (Σωκρατική διαλεκτική «μαιευτική», πυρήνας της γνώσης στη διδασκαλία του το «γνώθι σαυτόν», κ.α.) επαληθεύονται ακόμα και σήμερα, αφού όλοι μας κάποια στιγμή στην ζωή μας αναζητάμε τον πραγματικό μας εαυτό, αγωνιζόμαστε να τον ανακαλύψουμε και να διαμορφώσουμε το ήθος, το χαρακτήρα και τις αρχές του. Σας αναφέρω τρία μόνο από τα γνωμικά του που επιβεβαιώνουν την διαχρονικότητα της σκέψεως του θείου αυτού πνεύματος: «Εν οίδα ότι ουδέν οίδα»: «Ένα ξέρω, πως τίποτα δεν ξέρω». «Αρχή σοφίας της αγνοίας η γνώσις»: «Η γνώση της άγνοιας του ανθρώπου συνιστά την αφετηρία της σοφίας για τον άνθρωπο». «Η παιδεία, καθάπερ ευδαίμων χώρα, πάντα τ` αγαθά φέρει»: «Όπως ακριβώς μια εύφορη χώρα, έτσι κι η παιδεία μας φέρνει όλα τα εν γένει καλά».
Τέλος τονίζω ότι η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμαθείας.
Σας ευχαριστώ.

Χρήστος Άρχος
04-08-2005, 04:38 PM
Αγαπητή Φοίβη επιμένω πως η προσκόληση στα παλαιά είναι ότι χειρότερο. Οι αρχαίοι έλληνες φιλόσοφοι εϊναι εκπληκτικοί αλλα η πραγματικότητα παραμένει να είναι η ίδια ότι και αυτοί οι ίδιοι οι φιλόσοφοι στα σημερινά δεδομένα θα ήταν αμαθείς. Κανείς δεν αμφισβητή το μεγαλείο της αρχαίας ελλάδας αλλα μην ξεχνάμε οτι στην αρχαία ελλάδα προφανώς εσυ Φοίβη μου δεν θα είχες κάν το δικαίωμα να μου αντιμιλήσεις και πλην ειδικών περιπτώσεων όλες οι γυναίκες δεν είχαν ίδια θέση με τον άνδρα. Επίσης να υπενθυμίσω οτι ακόμη και στη λαμπρότερη στιγμή της δημοκρατίας υπήρχαν δούλοι και σκλάβοι και αυτα στο πιό φωτισμένο κομμάτι της ελληνικής γής διότι αν πάμε σε άλλες περιοχές της αρχαίας ελλάδας τα πράγματα είναι ακόμη χειρότερα(π.χ καιάδας). Ως προς το θέμα της επιστημόνικης εξέλιξης και πάλι πιστεύω είναι εμφανές το ότι είμαστε μπροστά.

¨Εν κατακλείδι τους αρχαίους Έλληνες τους θαυμάζουμε γιατί ήταν αυτοί που μας έδωσαν τα πρώτα φώτα και πρέπει να είμαστε περήφανοι για αυτό αλλα δεν θα πρέπει να είμαστε προσκολλημένοι τη στιγμή που ο άνθρωπος σε 4 χρόνια θα ξεκινήσει για τον ¨Αρη.

¨Ας αγαπάμε και να είμαστε περήφανοι για το παρελθόν μας αλλά μέχρις ενός ορίου διότι και οι αρχαίοι μας Ιατροί είχαν κάνει εκπληκτικές ανακαλύψεις αλλά τότε οι ασθένειες θέριζαν και ασθένειες που σήμερα είναι απλές στο παρελθόν οδηγούσαν της μανάδες σε θρήνο διότι ο Θάνατος ήταν κάτι που δέν μπορούσε να αποτραπεί και καλύτερα ας μήν μιλήσουμε για τα όρια της ηλικίας μας.

Τέλος σε ένα σχόλιο της Φυλλένιας για το ότι οι διαφοροποιήσεις στη λέξη κάρμα προήλθαν μέσα απο την επιστημόνικη εξέλιξη, να τονίσω ότι ούτε καν η επιστημονική αστρολογία δεν αποδέχεται την καρμικότητα πόσο μάλλον η επιστήμη, οπότε μάλλον οι ¨νέες ιδέες¨ είναι τροποποιημένες οι οποίες βολεύουν κάποιους......(δυστυχώς το θέμα είναι πολυ΄σύνθετο απο θέμα φιλοσοφίας μέχρι και πολιτικής πράξης).

Τέλος νομίζω ότι πάλι χάσαμε το κέντρο το οποίο δεν είναι η πίστη μας στους αρχαίους αλλα οι καρμικές σχέσεις. Ο Σωκράτης και ο Πλάτωνας είπαν σπουδαία πράγματα που ακόμη και τώρα αξίζουν σημασίας αλλά η ΤΥΦΛΗ ΥΠΑΚΟΗ ΣΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΕΖΗΣΕ ΠΡΙΝ 2500 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΗΣΗ διότι και οι αρχαίοι πίστευαν οτι η γή είναι επίπεδη.
ΥΓ: Να ξανατονίσω ότι η κληρονομικότητα στην αστρολογία είναι κάτι τελείως διαφορετικό απο την καρμικότητα.
Ευχαριστώ

sagimoon
04-08-2005, 05:21 PM
Κι επειδή δέκα παραδείγματα είναι καλύτερα από δέκα κείμενα...αν μπορείς φίλε Χρήστο να μας κάνεις μερικά παραδείγματα για
1. καρμικά γεγονότα που συνήθως συμβαίνουν σε άτομα, ή που μπορεί να συμβούν

2. καρμικές αισθηματικές σχέσεις ή μη , ανθρώπων.



φιλικά Αντωνία

fillenia
04-08-2005, 08:20 PM
Αγαπητέ Χρήστο,

Πιστεύω πως παρανόησες τα γραφόμενά μου περί κάρμα. Εγραψα το εξής :

Πιστεύω πως σύγχρονες οι light ερμηνείες προσαρμόζονται περισσότερο στα επιστημονικά δεδομένα και ιδιαιτέρως σε εκείνα της ψυχολογίας, που επιτρέψτε μου να πω, ως επιστήμη του τέλους του 19ου αιώνα, ήταν άγνωστη στην Ινδική κουλτούρα. Επειδή όλα αλλάζουν, η εμμονή στις κλασσικές ή στενές ερμηνείες της Αστρολογίας, δεν πιστεύω πως συμβάλλει θετικά. Σίγουρα υπάρχουν ορισμένα αξιώματα ως βάση της μελέτης, αλλά και ο Αϊνστάϊν αναθεώρησε και βελτίωσε τις θεωρίες του κλασσικού Νεύτωνα, παρέχοντας ένα ολοκληρωμένο σύστημα εξέτασης των φυσικών φαινομένων.

Επειδή ίσως να μην εκφράστηκα σωστά, εξηγώ πως το παραπάνω βασίστηκε στην δική σας άποψη, τουλάχιστον εγώ έτσι την κατάλαβα, και την παραθέτω:

Βέβαια η σύγχρονη New age κοινωνία αυτά τα έχει εξευμενίσει και τους έχει δώσει μία πιο Light ερμηνεία αλλά η βάση δεν μπορεί να μας ξεγελάσει γιατί είναι ξεκάθαρη αν και πόλλα μοντέρνα βιβλία έχουν αλλοιώσει το πραγματικό μήνυμα και αυτό γιατί προσπαθούν να ξορκίσουν τους δαίμονες που οι ίδιοι πιστεύουν, προσπαθόντας να διατηρήσουν την Ελπίδα στον εαυτό τους και τους άλλους.

Tι κατάλαβα; Και διορθώστε με...
Light ερμηνεία - Αλλοίωση πραγματικού μηνύματος - Εξευμενισμός δαιμόνων-Διατήρηση Ελπίδας = η ερμηνεία πως το κάρμα, εμπεριέχει ΚΑΙ ανταμοιβή εκτός από τιμωρία.
Συνεπώς, θεωρώ ως light ερμηνείες τις σύγχρονες αστρολογικές, που εκείνες προσαρμόζονται στα επιστημονικά δεδομένα και όχι το αντίστροφο, π.χ οτι η ψυχολογία βασίζεται στην αστρολογία. Ενδεχομένως, να συγκλίνουν σε ορισμένα σημεία. Ως επιστημονικά δεδομένα, θεωρώ τα συμπεράσματα των σύγχρονων επιστημών και όχι την επιστημονική αστρολογία. Ο δρόμος είναι μακρύς και δύσβατος, αλλά προσωπική μου άποψη είναι πως, η Αστρολογία πρέπει να συγκλίνει προς την Επιστήμη. Η Επιστήμη (γενικώς) βασίζεται στον ορθολογικό εμπειρισμό, δηλαδή στην απόδειξη μέσα από την χρήση της λογικής και η οποιαδήποτε αμφισβήτηση προκύπτει πάλι μέσα από την ίδια μέθοδο. Αν η Αστρολογία θέλει να χρησιμοποιεί τον όρο Επιστημονική, πιστεύω πως πρέπει να ακολουθεί την επιστημονική μεθοδολογία.

Και μια και μου τέθηκε πρόσφατα ένα παράδειγμα, ποια είναι η εξήγηση της καρμικής αστρολογίας για το γεγονός του θανάτου ενός μικρού παιδιού, αν βασιστούμε στο αξίωμα πως κάρμα = προηγούμενο αμάρτημα = τιμωρία στο παρόν.

Για το μέλος ΦΟΙΒΗ, που πολύ ωραία έθεσε τις απόψεις της περί αρχαίων αμαθών με τις οποίες συμφωνώ, για να μην ξεφύγουμε από τα πλαίσια του άρθρου, προτείνω να ανοίξουμε ένα νέο θέμα, όπου θα αναπτυχθούμε σχετικά, γιατί ήδη έχουν γραφτεί τα πρώτα "διαμάντια".

Επίσης θα διαφωνήσω πως όλοι οι αρχαίοι δέχονταν το γεωκεντρικό σύστημα του Πτολεμαίου!
Ο Αρίσταρχος ο Σάμιος, (310 πχ) εξαίρετος μαθηματικός και αστρονόμος, που έζησε κυρίως στην Αλεξάνδρεια, είναι από τους λίγους που τόλμησαν να αμφισβητήσουν τις θρησκευτικές ερμηνείες για το σύμπαν.
Χίλια οκτακόσια χρόνια πριν τον Κοπέρνικο, ισχυρίστηκε οτι ο Ηλιος, με διάμετρο 7πλάσια της Γης και όγκο 100πλάσιο, δεν κινείται, αποτελεί το κέντρο του σύμπαντος και συνεπώς η Γη περιστρέφεται γύρω από το Λύχνο του Κόσμου και από τον εαυτό της. Επίσης πως το Σύμπαν είναι πολύ μεγαλύτερο απ' ότι πιστεύεται.
Στην εποχή του ήδη είχαν διατυπωθεί θεωρίες πως ο Ηλιος διαθέτει δορυφόρους, αλλά χωρίς μνεία της Γης. Το μεγαλύτερο μέρος του έργου του δεν σώθηκε, η πληροφορία όμως καταγράφτηκε από τον Αρχιμήδη. Ο Πλούταρχος αναφέρει πως για τις θεωρίες του αυτές ο Αρίσταρχος κατηγορήθηκε για βλασφημία. Οι Αραβες αστρονόμοι παρέβλεψαν τη θεωρία του και υιοθέτησαν την γεωκεντρική του Πτολεμαίου.
Ο Κοπέρνικος γνώριζε πολύ καλά τη θεωρία του Αρίσταρχου και τις ανέφερε στο βιβλίο του De Revolutionibus Caelestibus, αργότερα όμως τις παρέλειψε, κρατώντας τη δόξα για την ανακάλυψη.
Είναι πολύ σημαντικό το γεγονός ότι τα αστρονομικά του θεωρήματα βασίζονταν σε αξιώματα ευκλείδιου τύπου. Της θεωρίας του ηλιοκεντρικού συστήματος προηγήθηκε μια αξιόπιστη μέθοδος υπολογισμού της απόστασης Ηλιου-Σελήνης από τη Γη.

Φιλικά

Φυλλένια

Άκης Αντωνίου
04-08-2005, 09:49 PM
Κατ΄αρχην καλοι μου φιλοι νομιζω πως πρεπει να βαλουμε τα πραγματα σε μια θεση.Θα ηθελα να μου συγχωρεσετε κατ΄αρχην ισως το υφος που θα χρησιμοιποιησω και πρωτου βγαλετε βιαστικα συμπερασματα καλο θα ειναι να διαβασετε τα γραφομενα μου 2-3 φορες μιας και εχουμε και Ερμη αναδρομο!!! Μπαινω κατ΄αρχην στη διαδικασια να απαντησω μιας και βλεπω μια εμμονη ή απεχθεια θα ελεγα προς το αρχαιο ελληνικο πνευμα.
Οι ελληνες ειχαν πει τα παντα σε διαχυτους λογους και αυτο ειναι αναμφισβητητο. Απλα πριν γραψουμε κατι (διοτι Verba volant scripta manent )δηλαδη τα λογια πετουν τα γραπτα μενουν , θα πρεπει να γνωριζουμε οτι πιθανως εκτιθεμεθα ανεπανορθωτα . Απλα εχω να πω μιας και αναφερθηκαμε στους αρχαιους Ελληνες πως η Δημοκρατια που θεσπιστηκε απο τον Σολωνα και τον Κλεισθενη και κρατησε υπο εκεινη την μορφη περι τα 60 ετη δεν καταφερε κανεις συγχρονος και κατα καποιον τροπο τινά πολιτισμενος λαος να τον κρατησει. Οι τεχνες , ο πολιτισμος , η ιατρικη , η αρχιτεκτονικη αλλα και τοσες αλλες επιστημες ξεκινησαν και μεγαλουργησαν απο τους αρχαιους Ελληνες σε μια περιοδο που οι αλλοι λαοι ηταν στα σπηλαιο μιλωντας με ουγκα - ουγκα και κραυγες. Οσον αφορα την ιατρικη , μιας και το παραδειγμα περι ασθενειων ειναι τουλαχιστον αποτυχημενο μιας και οι Ελληνες ειχαν κανει εγχειρηση εγκεφαλου , ενω υπαρχει και εγχειριδιο πως καυτηριαζουν τον καρκινο του μαστου ( κατι που ακομα και σημερα ισχυει). Ειμαι υποχρεωμενος εκ των πραγματων να κανω και την ενσταση μου περι ατομικων δικαιωματων των γυναικων μιας και οι γυναικες ειχαν δικαιωματα ,και απο την αλλη για ποιες ατομικες ελευθεριες μιλαμε τωρα οταν σε παρακολουθουν με καμερες και δορυφορους ??? Ολοι οι μεγαλοι φιλοσοφοι ( ρουσω, βολταιρος , νιτσε, χαιντικερ) πατησαν πανω στους λογους των αρχαιων ελληνων και ιδιως του Σωκρατη. Επισης αυτο που ειπωθηκε περι οριου ηλικιας ειναι τουλαχιστον αυτο ειναι θεμα εξελιξης του ανθρωπινου ειδους και οχι θεμα επιστημονικης ανεπαρκειας των Ελληνων. Τωρα οσον αφορα την καρμικοτητα και την μετεμψυχωση θα χρησιμοποιησω δυο ρησεις δυο μεγαλων Ελληνων
"Η ΨΥΧΗ του Ανθρώπου είναι ΑΘΑΝΑΤΗ και συμβαίνει άλλοτε μέν να τελειώνει, πράγμα που ως γνωστόν οι άνθρωποι ονομάζουν ΘΑΝΑΤΟ, άλλοτε να ΞΑΝΑΓΕΝΝΙΕΤΑΙ, αλλά ΠΟΤΕ όμως δεν χάνεται"

Σωκράτης

και Ευτύς ως γεννηθούμε, αρχίζει κι η επιστροφή, ταυτόχρονα το ξεκίνημα κι ο γυρισμός, κάθε στιγμή πεθαίνουμε. Γι' αυτό πολλοί διαλάλησαν: Σκοπός της ζωής είναι ο θάνατος. ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ


Οι αρχαιοι Ελληνες εδωσαν πνευμα & τα φωτα στην ανθρωποτητα. Α, και παρεπιπτωντος ο πρωτος που μιλησε για την θεωρεια της σχετικοτητας ηταν ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ. ( Υπαρχει διαθεσιμο το κειμενο σε οσους επιθυμουν).Οσον αφορα και για την ιστορια οι Ελληνες 3 φορες αλλαξαν το ρου της Ιστοριας

Καλο θα ειναι να σεβομαστε καποια πραγματα και καλυτερα αρχαιολατρεια ( που μας προσεφερε και κατι ) παρα νεολατρεια. Γιατι οι Αμερικανοι μπορει να πηγαινουν στον πλανητη Αρη , αλλα εστειλαν και τοσο κοσμο (στο ονομα της Ειρηνης παντα ) στον Κατω Κοσμο τον ΑΔΗ!!!

SONIA64
04-08-2005, 10:48 PM
Aπόλυτα σύμφωνη με βρίσκουν τα όσα πολύ σωστά παρέθεσε η αγαπητή Φιλλένια καθώς και οι σοφές κατ΄εμέ θέσεις του αγαπητού Άκη και ιδιαιτέρως το τελευταίο σχόλιο:
Καλο θα ειναι να σεβομαστε καποια πραγματα και καλυτερα αρχαιολατρεια ( που μας προσεφερε και κατι ) παρα νεολατρεια. Γιατι οι Αμερικανοι μπορει να πηγαινουν στον πλανητη Αρη , αλλα εστειλαν και τοσο κοσμο (στο ονομα της Ειρηνης παντα ) στον Κατω Κοσμο τον ΑΔΗ!!!
Μετα τιμής
sonia64

ScP
05-08-2005, 12:20 AM
Παρακαλώ μείνετε μέσα στο θέμα σας και μην πολιτικοποιείτε συζητήσεις. Καλό για όλους θα είναι να αποφεύγουμε μηδενισμούς λαών και γενικότερα κουλτούρας έστω κι αν διαφωνούμε με κάποιους ηγέτες.

bookseller
05-08-2005, 02:53 AM
Τελικά vickynaf2004 απάντηση στο ερώτημά σας πήρατε; Αν ναι, σας παρακαλώ να μου την πείτε κι εμένα. Ωραία είναι η γνώση, ακόμη ωραιότερο να προβάλλεται αλλά εγώ ο αδαής θα προτιμούσα όχι μια απολαυστική φιλολογία που σε πολλά σημεία έγινε και παρά επειδικτικά αλλά πιο μεστές και ζουμερές απαντήσεις. Αναρωτιέμαι αν η μεταμοντέρνα αστρολογία τελικά δυσκολεύεται να απαγκριστρωθεί από την ελλειπή μεταφορά γνώσεως του παρελθόντος και σίγουρα σε αυτό είναι σε μεγάλο βαθμό υπεύθυνη η γενιά των νέων αστρολόγων που γραπτώς πασχίζουν να της δώσουν μια άλλη μορφή, διαφορετική, καλή ή κακή δεν θα το κρίνω στην παρούσα, αλλά τελικά φαίνεται ότι είναι καλά ριζωμένη στο ασυνείδητο η επιρροή των προκατόχων τους.
Για τους αναγνώστες μας, απλά συστήνω μια καλύτερη ανάγνωση όλων των γραφομένων του κυρίου Άρχου. Η φράση κλειδί ότι κάποιοι έχασαν το κέντρο πρέπει να προσεχθεί ιδιαιτέρως. Η λέξη επίσης "αμαθής" Σωκράτης σαφώς δεν είχε το νόημα που κάποιοι θέλησαν να καταλάβουν. Αναπτύχθηκαν πολλές απόψεις αλλά τελικά στο "κέντρο" έμειναν ελάχιστοι. Το μήνυμα είναι ξεκάθαρο και εμένα προσωπικά με βρίσκει απολύτως σύμφωνο.

fillenia
05-08-2005, 07:58 AM
Βookseller,

Xμ....τα ερωτήματα πληθαίνουν!

Μετά την '"μοντέρνα'" υπάρχει και "μεταμοντέρνα" αστρολογία; Kαι προς τα που κινείται η καλή μας ;

Συμπληρωματικά με σας θα πρότεινα, γενικά, να μην αγγίζουμε θέματα που δεν γνωρίζουμε ΚΑΛΑ, ή έστω αν επιμένουμε λόγω ενθουσιασμού, να διαβάζουμε λίγο το θεματάκι που πάμε να σκαλίσουμε. Οχι τίποτε άλλο, αλλά μια και θα επιδείξουμε την όποια γνώση μας, τουλάχιστον να το κάνουμε σωστά. Είπαμε, η ημιμάθεια...
Είναι τόσο βαριά και ασήκωτη η Καρμική, light και full, classic και new age, που να αντέξει η καυμένη και το βάρος των αρχαίων, ημών, προγόνων φιλοσόφων!

Θα συμφωνήσετε πάντως πως υπάρχει μια ...φυγόκεντρη τάση στις απαντήσεις που ζητάμε σε θέματα ειδικής βαρύτητας. Ετσι, οταν μια απάντηση ξεφεύγει από τα συγκεκριμένα πλαίσια, ε τότε τα στραβοπατήματα είναι αναμενόμενα.

Φιλικά

magikadespell
05-08-2005, 09:17 AM
Καλημέρα παιδιά. Έχουμε ξεφύγει τελείως από το θέμα νομίζω. Και εγώ, αλλά πιστεύω και αρκετοί από εδώ μέσα που παρακολουθούν το site, δεν ενδιαφερόμαστε για τα πιστεύω του καθενός. Και για να επανέλθω στο θέμα δεν ξέρω αν ισχύουν ή δεν ισχύουν τελικά τα περί καρμικών σχέσεων αλλά αυτό που ισχύει σίγουρα (και αυτό επειδή το έχω βιώσει) είναι ότι οποιαδήποτε σχέση (φιλική ή αισθηματική) σε πονάει, σε καταθλίβει, σε πιέζει, σε κουράζει, σε βασανίζει πρέπει να τελειώνει και να φεύγουν αυτοί οι άνθρωποι από τη ζωή σου γιατί σε αποσυντονίζουν, χάνεις τους στόχους σου και το δρόμο σου και τελικά δεν μπορείς να εξελιχθείς σε κανένα επίπεδο. Τέτοιες σχέσεις μας κάνουν να χάνουμε την επαφή. Αν είναι μοιραίες ή όχι δεν ξέρω αλλά εγώ προσωπικά έχω αποφασίσει να μην επιτρέψω ποτέ ξανά σε κανέναν άνθρωπο (φίλη ή σύντροφο) να εμποδίσει το δρόμο μου και να μου δημιουργεί αρνητική ψυχολογία.
Φταίει ότι είμαι Δίδυμοι με ωροσκόπο Τοξότη που σκέφτομαι έτσι; Ή φταίει ότι άρχισα να σκέφτομαι έτσι εδώ και λίγο καιρό δεδομένου ότι ξεκινήσανε τα μαθηματάκια στις σχέσεις και τα ξεκαθαρίσματα από τον Κρόνο στον Λέοντα; Αν είναι το δεύτερο ο Κρόνος θα μου κάνει το μεγαλύτερο καλό τελικά!!

Άκης Αντωνίου
05-08-2005, 11:03 AM
Παιδια καλημερα. Οντως εχουμε ξεφυγει απο το θεμα αλλα θα σας παραθεσω μια ρηση του Ισαακ Νευτωνα:'' Οπου αναπτυσεται μια δραση, υπαρχει μια ισοδυναμη και αντιθετη αντιδραση''. Τεθηκε ενα θεμα , αμφισβητηθηκε ενα συγκεκριμενο κομματι της Αστρολογιας και αυτο ειναι ολο. Απλα ο καθενας απο εμας εκπροσωπει μια συγκεκριμενη σχολη ή ταση αν θελετε. Καλε μου φιλε Bookseller επι του θεματος τοποθετηιηκε και η Κα Χατζηκωστα , και εγω προσωπικα ,ακομα και η Φυλλενια . Οταν ομως μεσα στα γραφομενα αναφερεται το ονομα του Αρχαιου Φιλοσοφου ΣΩΚΡΑΤΗ, και στην συνεχεια χαρακτηριζεται αμαθης, τοτε τι να πω?!! Οσον αφορα το αν ειχε αλλο νοημα να υποδηλωσει τοτε θα επρεπε να γραψει ''αμαθης'' δηλαδη με ομοιοματικα , οπως εγραψε στην λεξη ''αστρολογος'' που εννοουσε τους αστρολογους τους δηθεν ή λαμογια ( για να χρησιμοποιησουμε και Νεα ελληνικα). Τωρα αν καποιοι δεν επιασαν τα ''βαθυτερα'' νοηματα , ε, δεν διαβαζαμε ουτε Μιλαν Κουντερα ουτε Νταν Μπραουν ή το πρωτοτυπο της Ιλιαδας, για να εχουμε σημειωσεις Κακριδη- Καζαντζακη!! Τελος θα ηθελα να επισημανω πως το ολο συμβαν θεωρειται ληξαν απο την μερια μου, θεωρω πως ο αγαπητος συναδελφος Κος Αρχος εχει πολλα να προσφερει και στον χωρο της Αστρολογιας αλλα και στον παροντα δικτυακο τοπο. Η αποδοχη ή οχι καποιων πραγματων ειναι αναφερετο δικαιωμα του καθενος. Καλο ομως ειναι να μην εχουμε βαρεις χαρακτηρισμους . Τωρα για το αν εχουμε προσκοληση ή αρχαιολατρεια ( δεν ξερω κανεναν που να ειπε κατι για τον Πλατωνα , τον Σωκρατη ή τον Αριστοτελη, οτι εκαναν λαθος) αυτο ειναι αναφερετο δικαιωμα μας. Απο την αλλη για να μπουμε και on-topic διεκρινα μια συγχηση ιδεων μιας και αλλο μετεμψυχωση (απο οτι καταλαβα πρεπει να υπαρχει) και αλλο καρμα & καρμικες σχεσεις. Αν δεχτουμε πως υπαρχει μετεμψυχωση ( δηλαδη η ψυχη καποιου ανθρωπου εισερχεται σε αλλο σωμα ) δεν δεχομαστε το Καρμα? Δηλαδη ερχομαστε στην ζωη με μηδενισμενο κοντερ ( απο ψυχικα βιωματα , χρεη αλλα και ανταμοιβες?)

Φιλικα
Ακης Αντωνιου

ΦΟΙΒΗ
05-08-2005, 04:28 PM
Λυπάμαι αν ξεφύγαμε από το θέμα της καρμικής σχέσης, όμως οφείλω μια τελευταία απάντηση, που ίσως έχει και εφαρμογή στην ερμηνεία της έννοιας κάρμα. Θα είμαι σύντομη.
Χωρίς παρελθόν δεν υπάρχει παρόν. Δεν ξεχνάμε το παρελθόν γιατί χώρος χωρίς παρελθόν είναι χώρος χωρίς μέλλον. Ένας λαός χωρίς ιστορία είναι καταδικασμένος ν’ αφανιστεί ειδικά σε μια εποχή όπως σήμερα, που χαρακτηρίζεται από την αφομοίωση των διαφόρων φυλών και εθνικοτήτων. Ας κοιτάξουμε λοιπόν πίσω και ας προχωρήσουμε μπροστά.
Επίσης θα ήθελα να συμπληρώσω ότι όπως έγραψε μία φίλη παραπάνω που υποστηρίζει ότι μπορεί πολλοί που επισκέπτονται αυτή την ιστοσελίδα να μην ενδιαφέρονται για τα πιστεύω του καθενός το σέβομαι αλλά δεν το ασπάζομαι. Μ’ ενδιαφέρουν τα πιστεύω και οι απόψεις όλων των ατόμων, γνωστών η άγνωστων που έχω την τύχη να συναντάω στη ζωή μου. Ας μην αποξενωνόμαστε, τουλάχιστον όχι σε αυτή την ιστοσελίδα.
Σας ευχαριστώ.

Χρήστος Άρχος
06-08-2005, 02:27 AM
Τελικά μία συζήτηση που είχε να κάνει με τις Καρμικές σχέσεις τελικά ασχολήθηκε με το σχόλιό μου επι της αρχαιολατρείας και ταυτόχρονα είχαμε και φαινόμενα αντιαμερικανισμού τα οποία δεν θα τα σχολιάσω γιατί όταν μιλάω για την σημερινή κοινωνία εμπεριέχω και τη Ελλάδα......

Επί του θέματος πάντως απάντηση δεν πήρα με στοιχεία και τεκμήρια η πρόταση "από ότι έχω ασχοληθεί" δεν μου λέει κάτι ακριβώς επειδή θέλω να σκέφτομαι επιστημόνικα θέλω να αναφέρω στοιχεία παραδείγματα και επι της πράξεως επιχειρήματα, αλλιώς θα μπορούσα να ισχυριστώ ότι είμαι οτιδήποτε.

Για τις προτάσεις τύπου όπως είπε η Φυλλένια: Συμπληρωματικά με σας θα πρότεινα, γενικά, να μην αγγίζουμε θέματα που δεν γνωρίζουμε ΚΑΛΑ, ή έστω αν επιμένουμε λόγω ενθουσιασμού, να διαβάζουμε λίγο το θεματάκι που πάμε να σκαλίσουμε. Όχι τίποτε άλλο, αλλά μια και θα επιδείξουμε την όποια γνώση μας, τουλάχιστον να το κάνουμε σωστά. Είπαμε, η ημιμάθεια...

Απλά θα πω ότι ο καθένας μπορεί να μιλάει για τον εαυτό του, τις γνώσεις του ο καθένας τις ξέρει και φαίνονται από την πορεία του.

Να επισημάνω ότι για τον Σωκράτη είπα ότι με τα σημερινά δεδομένα θα χαρακτηριζόταν αμαθής και ΟΧΙ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΜΑΘΗΣ τώρα αν κάποιοι φλερτάρουν με την αρχαιολατρεία και σε λίγο υποστηρίξουν ότι είμαι και εξωγήινος επειδή είμαι Έλληνας λυπάμαι αλλα σίγουρα ξεκινάμε απο τελείως διαφορετικες αφετηρίες οπότε και δεν θα μπορέσουμε να βγάλουμε κάποια άκρη.....

Θα χαρώ να συνεχίσει αυτή η συζήτηση επι της καρμικής σχέσης αρκεί όσοι απαντούμε να διαβάζουμε πρώτα ΚΑΛΑ τι υποστηρίζει ο άλλος, να ΜΗΝ πεταγόμαστε απο το ένα θέμα στο άλλο, όταν λέμε την άποψή μας να "Εχει στοιχεία" και όχι να λέει απλά: από ότι έχω ασχοληθεί συμπέρανα αυτό. Σε μία διαφωνία μιλάμε με επιχειρήματα και τέλος να σεβόμαστε την άποψη του άλλου.

Αφού γεμίσαμε αρχαιολάτρες να ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΩ ΟΤΙ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΟΥ ΚΛΑΣΙΚΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ήταν η δημοκρατία και ο πολιτισμένος διάλογος με σεβασμό προς τον άλλο.

Ευχαριστώ
Χρίστος Άρχος

udroxoina
16-05-2010, 09:19 PM
θα μπορουσε να θεωρηθει καρμικη μια σχεση οταν δεν εχουν συνυπαρξει ουσιαστικα τα δυο ατομα μαζι σ σχεση,υπαρχει μια ''αντιπαθεια'' μεταξυ τους η οποια οφειλεται σε απορριψη του ενος απο τον αλλον αλλα παρολαυτα τρομερες συμπτωσεις συνδεουν αυτα τα δυο ατομα παρολο που εχουν εντελως διαφορετικες ζωες και οταν συναντιουνται παντα μεσα σ 100000000 κοσμο να βρισκονται θα κοιταχτουν σχεδον ταυτοχρονα στα ματια.αυτο θεωρειται καρμικο?περιμενω απαντηση με μεγαλη αγωνια!!

Μητσάκος
17-05-2010, 06:57 AM
θα μπορουσε να θεωρηθει καρμικη μια σχεση οταν δεν εχουν συνυπαρξει ουσιαστικα τα δυο ατομα μαζι σ σχεση,υπαρχει μια ''αντιπαθεια'' μεταξυ τους η οποια οφειλεται σε απορριψη του ενος απο τον αλλον αλλα παρολαυτα τρομερες συμπτωσεις συνδεουν αυτα τα δυο ατομα παρολο που εχουν εντελως διαφορετικες ζωες και οταν συναντιουνται παντα μεσα σ 100000000 κοσμο να βρισκονται θα κοιταχτουν σχεδον ταυτοχρονα στα ματια.αυτο θεωρειται καρμικο?περιμενω απαντηση με μεγαλη αγωνια!!
Αν αποδέχεσαι την έννοια του κάρμα (με οποιαδήποτε μορφή του), οποιαδήποτε σχέση συνάπτεις, είτε αυτή είναι με τον μανάβη της γειτονιάς σου είτε με τον σκύλο που θα παίξεις στο πάρκο, είναι καρμική.

TALIS
19-05-2010, 12:10 AM
Είναι άτοπο και μάλλον αναχρονισμός ατυχής να αξιολογούμε την Αρχαία Αθήνα με κριτήρια σύγχρονα, πολύ περισσότερο με γνώμονα τα σύγχρονα τεχνολογικά επιτεύγματα. Προφανώς η φυσική του Αριστοτέλη κι η αστρονομία του είναι ξεπερασμένη, δεν παύει όμως να συντέλεσε κι αυτός όπως οι σοφιστές ο Σωκράτης, ο Πλάτων, οι τραγικοί στο ανθρωπιστικό θαύμα, που μας έφερε την αναγέννηση, την πρόοδο των επιστημών και την αξία της τέχνης και του ανθρωπισμού. Ασφαλώς στην Αρχαία Αθήνα υπήρχαν δούλοι. Μπορούσε όμως ο κάθε πολίτης να δικάσει και να ασκήσει πολιτική εξουσία ανεξάρτητα της κοινωνικής και της οικονομικής του κατάστασης. Με δυο λόγια χωρίς περιττές εξιδανικεύσεις ανέτειλε κάποτε μια εποχή, που το κέντρο της σκέψης έγινε ο άνθρωπος κι από τότε ο ανθρωποκεντρισμός αυτός έγινε η βάση του παγκόσμιου πολιτισμού (τεχνολογικού και μη). Ας μην απαξιώνουμε μεγάλες στιγμές της ανθρώπινης ιστορίας, ας τις σεβαστούμε κι ας τις γνωρίσουμε σε βάθος

udroxoina
20-05-2010, 09:41 PM
Αν αποδέχεσαι την έννοια του κάρμα (με οποιαδήποτε μορφή του), οποιαδήποτε σχέση συνάπτεις, είτε αυτή είναι με τον μανάβη της γειτονιάς σου είτε με τον σκύλο που θα παίξεις στο πάρκο, είναι καρμική.

αυτο σημαινει οτι δεν ειναι καρμικο;γιατι οποτε συναντω αυτον τον ανθρωπο αφ'ενος προηγουμενως το διαισθανομαι αφ'ετερου νιωθω μια πολυ περιεργη ενεργεια.δεν μπορω να εξηγησω καν τι ακριβως νιωθω.και τελικα αν ειναι οντως καρμα υπαρχει τροπος να το ''σπασω'' γιατι εχει τραβηξει παρα πολυ αυτη η ιστορια και δεν βγαζω και ακρη και δεν θελω να ασχοληθω αλλο!και αν δεν γινοταν ολο αυτο ουτε καν θα εκανα αυτες τις ερωτησεις :bigsmile:

Δείμων
20-05-2010, 10:16 PM
Eάν το κάρμα είναι ένας λόγος, ο μόνος τρόπος να το(ν) ξεπεράσεις είναι να το(ν) εκπληρώσεις.

udroxoina
22-05-2010, 09:46 PM
καλα τα λες...αλλα πως να το κανεις;δεν εχω να ξεπερασω κατι....μονο να σταματησει αυτος ο ''πολεμος'' μεσα μου θελω...δεν το επιτρεπουν οι συγκηριες ομως.....

Δείμων
23-05-2010, 01:56 AM
Σύμφωνα με το κάρμα, μπορεί με αυτόν τον άνθρωπο να σας «συνδέει» μια πολύ παλιά έχθρα (κάρμα δεν είναι μόνο αγάπη). Εάν λοιπόν η έχθρα αυτή δεν βρει εκτόνωση ή ικανοποίηση, θα συνεχίσει εσαεί σε όλες τις υπόλοιπες ζωές (η πολλαπλή επαναφορά στη ζωή, μετεμψύχωση, μέχρι την τελείωση της ψυχής, είναι βασική αρχή της εν λόγω διδασκαλίας). Κοινώς και τώρα να το αποφύγεις ή να το ξεχάσεις θα τον ξαναβρίσκεις μπροστά σου συνεχώς. Οπότε πρέπει να τον πιάσεις, να καθήσετε σε ένα τραπέζι να μιλήσετε και οι δύο εκ βάθους καρδίας χωρίς να έχετε το παραμικρό κρυφό χαρτί, και να βάλετε μια τάξη σε ότι συμβαίνει. Αλλοιώς μπορείτε να βγείτε στα μαρμαρένια αλώνια.

Ακούγεται λίγο υπερβολικό ή με μια δόση φαιδρότητας το παραπάνω, όμως εάν θέλεις να το αντιμετωπίσεις καρμικά αυτές είναι οι μοναδικές τελέσφορες λύσεις..

Fotini Christodoulou
23-05-2010, 02:48 PM
Σύμφωνα με αυτή την θεώρηση της ζωής, η Ψυχή επιλέγει πριν ακόμα ενσαρκωθεί τους ανθρώπους,συνθήκες και μαθήματα που θα πάρει στην εκάστοτε μετενσάρκωση της. Μπορεί να επιλέξει ένα άτομο απλά για να πυροδοτήσει μία εσωτερική αντίδραση, καθαρά για την αντίδραση αυτή ώστε μέσα απο αυτήν να διδαχθεί κάτι απαραίτητο,ή να προκαλέσει γεγονότα τα οποία θα οδηγήσουν σε ένα μαθημα και τα λοιπά. Οσο απλό ακούγεται το καρμική σχέση λοιπόν, τόσο περίπλοκη είναι στην πραγματικότητα, ειδικά σ'εμάς που έχουμε μεγαλώσει με διαφορετική φιλοσοφία και θρησκευτικές βάσεις.

Εάν λοιπόν θέλουμε να ασπαστούμε την μία Καρμική σχέση, θα πρέπει να ασπαστούμε μία ολόκληρη φιλοσοφία ζωής και να λειτουργούμε αναλόγως. Επομένως στην προκειμένη περίπτωση, αν πραγματικά ασπάζεστε αυτή την φιλοσοφία ζωής, θα πρέπει να αποδεχτείτε τον εσωτερικό σας πόλεμο σαν μία ευκαιρία να βελτιώσετε τον εσωτερικό σας κόσμο και να βελτιώσετε τον εαυτό σας και κυρίως ότι πρόκειται για επιλογή της ψυχής σας να βιώσει αυτή την κατάσταση. Αν είναι ...καρμικό να έρθετε σε επαφή με το άτομο αυτό, θα έρθετε. Αλλά δεν είναι και απαραίτητο, όπως ανέφερα και παραπάνω.

Μέσα στο σάιτ υπάρχουν πολλά ενδιαφέροντα άρθρα πάνω στο θέμα της μετενσάρκωσης που θα σας βοηθήσουν να κατανοήσετε καλύτερα τι σημαίνει το κάρμα όσο και οι λεγόμενες καρμικές σχέσεις.:bigsmile:

mple
05-12-2010, 12:17 AM
Να κάνω μια χαζή ερώτηση? Αν υποθέσουμε οτι μια σχέση η οποία θεωρείται καρμική, τελειώνει. Ο κάθε ενας απο τους δύο προσπαθεί να προχωρήσει τη ζωή του με άλλες σχέσεις, καινούριες συνήθειες κλπ. Όμως παρόλο που έχουν περάσει χρόνια το μυαλό κανενός απο τους δύο δεν μπορεί να ξεφύγει απο αυτή τη σχέση. Γίνεται πραγματικά μία ψύχωση. Αφού η σχέση έχει τελειώσει και υποτίθεται οτι το κάρμα έχει εκπληρωθεί γιατί κανένας απο τους δύο δεν μπορεί να ξεφύγει? Τί πρέπει να κοιτάξουμε στους χάρτες?

Μητσάκος
05-12-2010, 05:41 AM
Να κάνω μια χαζή ερώτηση? Αν υποθέσουμε οτι μια σχέση η οποία θεωρείται καρμική, τελειώνει. Ο κάθε ενας απο τους δύο προσπαθεί να προχωρήσει τη ζωή του με άλλες σχέσεις, καινούριες συνήθειες κλπ. Όμως παρόλο που έχουν περάσει χρόνια το μυαλό κανενός απο τους δύο δεν μπορεί να ξεφύγει απο αυτή τη σχέση. Γίνεται πραγματικά μία ψύχωση. Αφού η σχέση έχει τελειώσει και υποτίθεται οτι το κάρμα έχει εκπληρωθεί γιατί κανένας απο τους δύο δεν μπορεί να ξεφύγει? Τί πρέπει να κοιτάξουμε στους χάρτες?
Αφού πρόκειται για ψύχωση,μάλλον θα πρέπει να δούμε τον άξονα 6ου-12ου, ίσως και τις όψεις της Σελήνης. Όπως και να έχει όμως, επειδή η ψύχωση είναι κάτι σοβαρό, το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να πάμε σε ψυχίατρο ή ψυχολόγο :bigsmile:

mple
05-12-2010, 11:13 AM
ευχαριστώ μητσάκο ! :))

mple
05-12-2010, 11:20 AM
...... και τον άξονα πώς τον κοιτάμε ?......

Μητσάκος
05-12-2010, 03:13 PM
...... και τον άξονα πώς τον κοιτάμε ?......

Αν σου πω "αντικειμενικά", πώς θα το εκλάβεις; :cheesy:
Εν πάση περιπτώσει, κοιτάς αν υπάρχουν πλανήτες μέσα και τους τσεκάρεις. Αν δεν υπάρχουν, κοιτάς τους κυβερνήτες. Ακόμα, ελέγχεις τον 7ο, για να δεις πώς συνδέονται τα άτομα με τους άλλους. Ο Ποσειδώνας μπορεί και αυτός να παίζει μεγάλο ρόλο (καθώς τρέφει αυταπάτες και διευκολύνει την δημιουργία ανεδαφικών προοπτικών), όπως και ο Πλούτωνας (δημιουργεί εμμονές).

Το βασικότερο όμως, εφόσον το προσεγγίζεις από την καρμική του διάσταση το θέμα, είναι αν έχεις σκεφτεί την περίπτωση να είναι αυτό το κάρμα που πρέπει να εκπληρωθεί: να είναι η τωρινή ζωή μέσα στο ψυχικό άλγος και την αίσθηση του ανεκπλήρωτου επειδή στην προηγούμενη ζωή και τα δύο άτομα είχαν υπερτροφικό εγώ και καθόλου καλή συμπεριφορά στους συντρόφους τους.
:bigsmile:

mple
05-12-2010, 08:21 PM
μάλλον αν μου το πεις αντικειμενικά, μάλλον δε θα μου αρέσει... :) αλλά μιας και ξεκίνησα με τις χαζές ερωτήσεις να κάνω και μία πάνχαζη. Κοιτάζουμε τους συνδυασμους του άξονα 6ου-12ου των γενεθλιων χαρτών ή των συνδυασμο των δύο? Για παράδειγμα τί όψεις κάνει ο κυβερνήτης του 6ου του ενός με τον κυβερνήτη του 12ου του άλλου?

Ευχαριστώ μητσάκο... :)

hattie23
06-12-2010, 09:12 PM
Πρωτα κοιταμε καθε χαρτη ξεχωριστα και επειτα κοιταμε συνδυαστικα .

Που πεφτουν οι πλανητες του αλλου προσωπου σε εμας και το αντιθετο.Κοιταμε στοιχειο,ζωδιο,οικο και επειτα τις οψεις μεταξυ τους και των κυβερνητων των οικων και των πλανητων αν υπαρχουν μεσα σε αυτους.

Αλλα πρωτα κοιταμε καλα-καλα τους γενεθλιους χαρτες ξεχωριστα.
Αλλα ας μην τρελαινομαστε ετσι.Το γεγονος οτι δεν ξεχνας καποιον δεν σημαινει απαραιτητα οτι προκειται για εμμονη η ψυχωση ,ουτε χρωστουμενα απο αλλες ζωες.Μπορει να ηταν μια σχεση που "χαλασε" λογω κακου συγχρονισμου και να εχει μεινει και στους δυο η στον εναν ως κατι το πολυ θετικο που το εχασαν(συνηθως οταν η σχεση εχει εμποδια εξωτερικα η ειναι μικρης διαρκειας και δεν τον εχεις φαει στην μαπα τον αλλον ,νομιζεις οτι ειναι το "ιδανικο".Οπως ο Κωνσταντινου με την Καλογεροπουλου στο γαμος αλα ελληνικα.Που νομιζαν οτι ο "αλλος" και η "αλλη " ηταν το ιδανικο και τελικα ηταν οι ιδιοι (αυτοι και αν ετρωγαν ποσειδωνα μεσα στην σχεση τους:laugh:)

mple
07-12-2010, 09:58 PM
Σ'ευχαριστώ hattie! Έχεις απόλυτο δίκιο ! Όταν είσαι ερωτευμένος το μυαλό σου τρέχει και νομίζεις οτι είναι μοιραίο... :)

Ανδρόνικος
07-12-2010, 10:29 PM
Σ'ευχαριστώ hattie! Έχεις απόλυτο δίκιο ! Όταν είσαι ερωτευμένος το μυαλό σου τρέχει και νομίζεις οτι είναι μοιραίο... :)Για να μην το κουράζουμε, αν ήταν μοιραίο θα ήσασταν μαζί. Οτιδήποτε άλλο, κουράζει τα δάχτυλα πάνω στο πληκτρολόγιο. Τα μάγια θα λυθούν μόλις συναντήσεις τον πρώτο άντρα που θα σε συγκινήσει και θα είσαι καλά μαζί του. Μόνο που αν χωρίσεις, μην αρχίσεις τα μοιραία… Ξέρεις εσύ. Το πάθημα πρέπει να γίνεται μάθημα. Με συνοπτικές διαδικασίες ο επόμενος… Μη φάμε καμιά δεκαριά χρόνια τώρα… ok.

hattie23
07-12-2010, 10:33 PM
Σ'ευχαριστώ hattie! Έχεις απόλυτο δίκιο ! Όταν είσαι ερωτευμένος το μυαλό σου τρέχει και νομίζεις οτι είναι μοιραίο... :)

Εχω μεχρι στιγμης να σκεφτεις απο μοιραιο σε μοιραιο πεφτω :laugh:

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
07-12-2010, 11:49 PM
αν ήταν μοιραίο θα ήσασταν μαζί.

η'' και το αντιθετο αγαπητο μελος Ανδρονικε:cheesy::bigsmile:








κουκι:Santa1:

Ανδρόνικος
07-12-2010, 11:53 PM
η'' και το αντιθετο αγαπητο μελος Ανδρονικε:cheesy::bigsmile:








κουκι:Santa1:Σωστό κι αυτό!... Αλλά να μην παίρνει αέρα.

mple
08-12-2010, 09:33 PM
Για να μην το κουράζουμε, αν ήταν μοιραίο θα ήσασταν μαζί. Οτιδήποτε άλλο, κουράζει τα δάχτυλα πάνω στο πληκτρολόγιο. Τα μάγια θα λυθούν μόλις συναντήσεις τον πρώτο άντρα που θα σε συγκινήσει και θα είσαι καλά μαζί του. Μόνο που αν χωρίσεις, μην αρχίσεις τα μοιραία… Ξέρεις εσύ. Το πάθημα πρέπει να γίνεται μάθημα. Με συνοπτικές διαδικασίες ο επόμενος… Μη φάμε καμιά δεκαριά χρόνια τώρα… ok.

Thanks για την απάντηση αλλά για να μη το κουράζουμε ανδρόνικε το topic της συζήτησης είναι οι καρμικές σχέσεις. Αν δε σου αρέσει πήγαινε αλλού..

Ανδρόνικος
08-12-2010, 09:47 PM
Thanks για την απάντηση αλλά για να μη το κουράζουμε ανδρόνικε το topic της συζήτησης είναι οι καρμικές σχέσεις. Αν δε σου αρέσει πήγαινε αλλού..Ωχ! Το ήξερα ότι θα τον πληρώσω αυτόν τον ¶ρη στο Σκορπιό. Η αλήθεια είναι ότι καμιά φορά γίνομαι μπρουτάλ ενώ τα κίνητρά μου είναι αγαθά. Ο λόγος που το έγραψα αυτό, είναι γιατί έχω μια μικρότερη αδελφή που μου τα λέει όλα και συχνά συζητάμε τα αισθηματικά της.
Ήθελα να προστατέψω την γυναικεία σου φύση από την ροπή στις ανεδαφικές ελπίδες που μπορεί να δηλητηριάζουν τα χρόνια σου. Ήταν σαν να άκουγα την αδελφή μου με τους καρμικούς της έρωτες.
Οι άντρες δεν σκεφτόμαστε έτσι. Είναι στη φύση μας να διεκδικούμε αυτό που θέλουμε αν το θέλουμε πραγματικά. Ότι άλλο σας πούνε, είναι τα γνωστά μπαρμπούτσαλα. Μπορεί να γίνομαι αντιπαθής και σκληροπυρηνικός αλλά αυτό είναι το ρίσκο της ειλικρίνειας. Αν θες κράτα μου θυμό αλλά σε παρακαλώ να θυμάσαι τα λόγια μου.

mple
08-12-2010, 09:51 PM
όχι όχι... ο δικός μου άρης στο λιοντάρι φταίει... συγνώμη...

και ευχαριστώ ! :)

dvork
09-12-2010, 01:09 PM
Αν και το θέμα είναι ήδη κουρασμένο στην συγκεκριμένη περίπτωση η καλή κατανόηση τι σημαίνει κάρμα συμφώνα με την πηγή της λέξης που είναι Βέδα μπορεί να βοηθήσει.

Η Συμπαντική καθολική αλήθεια είναι ότι υπάρχουν οι συνεχές αλλαγές που οφείλονται στο νόμο της αιτίας και αποτελέσματος. Πρόκειται για τον ίδιο νόμο της αιτίας και του αποτελέσματος που υπάρχει σε κάθε σύγχρονο βιβλίο επιστήμης γνωστό ως Δράση =Αντίδραση.

Ο νόμος της αιτίας και αποτελέσματος που είναι γνωστός ως κάρμα, θεώρει ότι τίποτα δεν συμβαίνει ποτέ σε μας αν δεν το αξίζουμε. Θα λάβουμε ακριβώς σε αυτό που έχουμε επενδύσει, αν έχουμε επενδύσει στο καλό θα λάβουμε καλό , αν έχουμε επενδύσει στο κακό θα λάβουμε κακό. Ο δρόμος που διανύουμε τώρα είναι το αποτέλεσμα των σκέψεων και των πράξεων που κάναμε στο παρελθόν. Οι σκέψεις και πράξεις μας καθορίζουν το είδος της ζωής που μπορούμε να έχουμε. Αν κάνουμε καλά πράγματα στο μέλλον καλά πράγματα θα συμβούν σε μας. Αν κάνουμε άσχημα πράγματα στο μέλλον άσχημα τα πράγματα θα συμβούν σε μας. Κάθε στιγμή δημιουργούμε ένα νέο κάρμα από αυτά που λέμε, κάνουμε, και σκεφτόμαστε . Αν το κατανοήσουμε αυτό, δεν χρειάζεται να φοβόμαστε το κάρμα. Γίνεται φίλος μας. Μας διδάσκει για να δημιουργήσουμε ένα λαμπρό μέλλον.
Αυτή είναι η βασική παραδοχή για τον νόμο της φύσης με τον ορισμό κάρμα.

Συμπέρασμα κάρμα δεν σημαίνει δυσοίωνο !

Αν θεωρήσουμε ότι Καρμικες σχέσεις εννοούμε τις σχέσεις που μας συνοδεύουν και στην παρούσα ζωή, τότε αυτές μπορεί να είναι οικονομικές , αισθηματικές, οικογενειακές ή εχθρικές για παράδειγμα κάποια βεντέτα.
Τότε αστρολογικά θα πρέπει να εξετάσουμε και τις σχέσεις της προηγούμενης ζωής.
Ο τρόπος υπάρχει όμως τον θεωρώ αναμφίβολο, ιδιαίτερα αν εφαρμοστεί από έναν αρχάριο ή έναν ημιμαθή.
Πρακτικά μιλώντας οι αστρολόγοι που έχουν αυτήν την ικανότητα είναι μετρημένοι στα δάχτυλα παγκόσμιος.
Στην ουσία δεν έχει να μας προσφέρει τίποτα το αξιόλογο.

Καταρχήν θα πρέπει να γνωρίζουμε ότι ο γενέθλιος χάρτης εξετάζει τις σχέσεις μας στην παρούσα ζωή.
Στην περίπτωση που θέλουμε να εξετάσουμε τις σχέσεις της προηγούμενης ζωής τότε θα πρέπει να εκλάβουμε τον 12ο οίκο ως ωροσκόπο δηλ. ως 1ο πρώτο οίκο.
Αν επιθυμούμε να πάμε ακόμη παραπέρα τότε θα πρέπει να εκλάβουμε τον 11ο ως ωροσκόπο .
Στην περίπτωση που θέλουμε να ερευνήσουμε τις σχέσεις της επόμενης ζωής τότε θα πρέπει να εκλάβουμε τον 2ο οίκο ως ωροσκόπο.

Βασική αρχή είναι ότι 7ος οίκος μας δείχνει την ερωτική σχέση, οι φίλοι στον 11ο, φανεροί εχθροί στον 6ο, οι κρυφοί στον 12ο

Το ίδιο συμβαίνει στην κάθε περίπτωση δηλ. αν θέλουμε να ερευνήσουμε την σχέση της προηγούμενης ζωής τότε θα πρέπει να κοιτάξουμε τον 7ο του 12 ου οίκου.
Ένα άλλο σημείο έρευνας είναι οι ανάδρομοι πλάνητες που πιθανόν να υπάρχουν. Στην κλασική αστρολογία οι δεσμοί θεωρούνται συνεχόμενα ανάδρομοι και για αυτό λαμβάνονται ως σημεία αναφοράς για προηγούμενες εμπειρίες και σχέσεις.

Παρά ταύτα τα συμπεράσματα που μπορούν να βγουν από αυτήν την μέθοδο μπορεί εύκολα να θεωρηθούν αναμφίβολα και αναξιόπιστα, για αυτό κάποιος θα πρέπει να είναι πολύ προσεκτικός με ανθρώπους ή μεθόδους που αποκαλύπτουν , καρμικές σχέσεις ή προηγούμενες ζωές.

Χρόνια πολλά και καλά

Μητσάκος
09-12-2010, 01:59 PM
.....................
Βασική αρχή είναι ότι 7ος οίκος μας δείχνει την ερωτική σχέση, οι φίλοι στον 11ο, φανεροί εχθροί στον 6ο, οι κρυφοί στον 12ο

...................
Οι φανεροί εχθροί δεν φαίνονται από τον 7ο;

dvork
09-12-2010, 08:09 PM
Υπάρχουν διάφορες θεωρίες
Αλλά γιατί οι φανεροί εχθροί να φαίνονται από τον 7ο;

Ο 6ο και ο 12ο οίκος θεωρούνται δυσοίωνοι οίκοι για αυτό μας παρουσιάζουν και τους εχθρούς .
Η βασική θεώρηση είναι ότι ο 6ος είναι ο 8ος του 11ου.

Ο 6ο οίκος σχετίζεται κυρίως με τις δυσκολίες, τους εχθρούς, τα χρέη, τα εμπόδια, τις ασθένειες, τη σκληρή εργασία και την υπηρεσία .
Δείχνει επίσης την ικανότητα να ξεπεράσουμε αυτά τα εμπόδια και τις ασθένειες και την ικανότητα να κερδίσουμε τους εχθρούς, γι 'αυτό θεωρούμε ότι ο 6ο οίκος έχει να κάνει με κάτι που είναι φανερό.

Ο 7ος οίκος σχετίζεται κυρίως με το γάμο, τον / την σύζυγο και άλλες σημαντικές σχέσεις και συνεργασίες.
Ο 7ος οίκος είναι το αντίθετο του ωροσκόπου ως εκ τούτου, αντιπροσωπεύει αυτό που το άτομο ψάχνει για να συμπληρώσει τον εαυτό του. Ετερώνυμα έλκονται.
Ο 7ος οίκος αντιπροσωπεύει το «άλλο πρόσωπο» το αντίθετο, αλλά συμπληρωματικά προς τον εαυτό.
Όλα τα θέματα που σχετίζονται με το γάμο, τη σεξουαλικότητα και τις σημαντικές συνεργασίες στη ζωή εμφανίζονται σε αυτόν τον οίκο .

Πράγματι μερικοί θεωρούν ότι ο 7ος οίκος μας δείχνει τους φανερούς εχθρούς.
Αλλά αυτό το αφήνω σε αυτούς που ασπάζονται αυτήν την προσέγγιση να μας εξηγήσουν γιατί;

Μητσάκος
10-12-2010, 07:02 AM
Υπάρχουν διάφορες θεωρίες
Αλλά γιατί οι φανεροί εχθροί να φαίνονται από τον 7ο;

Ο 6ο και ο 12ο οίκος θεωρούνται δυσοίωνοι οίκοι για αυτό μας παρουσιάζουν και τους εχθρούς .
Η βασική θεώρηση είναι ότι ο 6ος είναι ο 8ος του 11ου.

Ο 6ο οίκος σχετίζεται κυρίως με τις δυσκολίες, τους εχθρούς, τα χρέη, τα εμπόδια, τις ασθένειες, τη σκληρή εργασία και την υπηρεσία .
Δείχνει επίσης την ικανότητα να ξεπεράσουμε αυτά τα εμπόδια και τις ασθένειες και την ικανότητα να κερδίσουμε τους εχθρούς, γι 'αυτό θεωρούμε ότι ο 6ο οίκος έχει να κάνει με κάτι που είναι φανερό.

Ο 7ος οίκος σχετίζεται κυρίως με το γάμο, τον / την σύζυγο και άλλες σημαντικές σχέσεις και συνεργασίες.
Ο 7ος οίκος είναι το αντίθετο του ωροσκόπου ως εκ τούτου, αντιπροσωπεύει αυτό που το άτομο ψάχνει για να συμπληρώσει τον εαυτό του. Ετερώνυμα έλκονται.
Ο 7ος οίκος αντιπροσωπεύει το «άλλο πρόσωπο» το αντίθετο, αλλά συμπληρωματικά προς τον εαυτό.
Όλα τα θέματα που σχετίζονται με το γάμο, τη σεξουαλικότητα και τις σημαντικές συνεργασίες στη ζωή εμφανίζονται σε αυτόν τον οίκο .

Πράγματι μερικοί θεωρούν ότι ο 7ος οίκος μας δείχνει τους φανερούς εχθρούς.
Αλλά αυτό το αφήνω σε αυτούς που ασπάζονται αυτήν την προσέγγιση να μας εξηγήσουν γιατί;
Σύμφωνα με τους παράγωγους, η λογική σου στέκει.
Αρχαιόθεν όμως, δικαστικές αντιπαραθέσεις, φανεροί εχθροί και συγκρούσεις με τους άλλους αντικατοπτρίζονται από τον 7ο, καθώς αυτός ο Οίκος συνδέεται με τους "άλλους" και τις φανερές σχέσεις, είτε αυτές είναι με κλοτσομπουνίδια και δικηγόρους είτε με χαδάκια και κουμπάρους. Και το έχω δει και στην πράξη.
Ο 8ος συνδέεται με κρυφούς εχθρούς βασικά λόγω του στοιχείου της προδοσίας, ενώ ο 12ος με αυτούς που δεν γνωρίζεις ή δεν τους διακρίνεις.

dvork
11-12-2010, 03:13 PM
Καταρχήν, δεν θα διαφωνήσω. Αυτά που μας περιγράφεις ισχύουν υπό το πρίσμα μιας άλλης προσέγγισης. Όπως και στα μαθηματικά, έτσι και στην αστρολογία, όσο πιο δύσκολο είναι ένα πρόβλημα τόσο περισσότερες είναι οι προσεγγίσεις που μπορούμε να έχουμε στην διάθεση μας.
Κατά βάση ο 6ος , ο 8ος και ο 12ος οίκος παρουσιάζουν τις αντιξοότητες που πιθανόν να αντιμετωπίσει ένα άτομο. Όμως θα πρέπει να παραδεχτούμε ότι υπάρχουν πολλές θεωρίες και πολλά συστήματα.

Το σημαντικότερο θέμα του κάθε οίκου είναι αυτό που εξετάζουμε με την πρώτη ματιά.
Συνήθως, αυτά που παρουσιάζονται σε βιβλία ή στο διαδίκτυο, όσον αφορά στους οίκους, είναι μεν παρόμοια, αλλά πολύ συνοπτικά. Αντίθετα, εμφανίζονται σημαντικές διαφορές, σε ότι αφορά στην εκ βαθέων ανάλυσή τους.

Η δική μας έρευνα, είναι αυτή που θα μας βοηθήσει να κατανοήσουμε την ενέργεια που εκπέμπει ο κάθε οίκος και θα μας διαφοροποιήσει από τους ημιμαθείς , προσφέροντας μια βαθύτερη γνώση.

Μια διαφορετική προσέγγιση όσο αφορά τον 8ο οίκο είναι συνοπτικά η εξής:
Αυτός ο οίκος αντιπροσωπεύει τον θάνατο και τη μακροζωία.
Είναι ένας δύσκολος οίκος που σχετίζονται με την παρεμπόδιση της ροής της ζωής, υλικής ευημερίας και ψυχικής ευεξίας.
Αντιπροσωπεύει το κρυμμένο, άγνωστο, τους μυστηριώδης και σκοτεινούς τομείς της ζωής το κακό ή δύσκολο κάρμα. Κατά μια έννοια θα μπορούσαμε να πούμε ότι μας δείχνει τους αόρατους εχθρούς και όχι τους κρυφούς.
Ίσως αναρωτηθούμε ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στους αόρατους και στους κρυφούς. Η διαφορά είναι ότι ο αόρατος εχθρός μπορεί να είναι μπροστά μας αλλά δεν τον βλέπουμε ενώ ο κρυφός μόλις τραβήξουμε την κουρτίνα θα τον ανακαλύψουμε.
Μια άλλη ερμηνεία που μπορούμε να δώσουμε για αυτήν την διαφορά είναι ότι τους αόρατους εχθρούς δεν τους ξέρουμε ενώ τους κρυφούς δεν τους βλέπουμε.
Πολλά μπορούμε πούμε…… για τους οίκους.

Το σημαντικότερο είναι η σωστή πρόγνωση. Με την βοήθεια διαφόρων συστημάτων και μεθόδων εξασφαλίζουμε το σωστό αποτέλεσμα.

Καλά Χριστούγεννα

Χρυσάνθη
11-12-2010, 04:02 PM
Καταρχήν, δεν θα διαφωνήσω. Αυτά που μας περιγράφεις ισχύουν υπό το πρίσμα μιας άλλης προσέγγισης. Όπως και στα μαθηματικά, έτσι και στην αστρολογία, όσο πιο δύσκολο είναι ένα πρόβλημα τόσο περισσότερες είναι οι προσεγγίσεις που μπορούμε να έχουμε στην διάθεση μας.
Κατά βάση ο 6ος , ο 8ος και ο 12ος οίκος παρουσιάζουν τις αντιξοότητες που πιθανόν να αντιμετωπίσει ένα άτομο. Όμως θα πρέπει να παραδεχτούμε ότι υπάρχουν πολλές θεωρίες και πολλά συστήματα.

Το σημαντικότερο θέμα του κάθε οίκου είναι αυτό που εξετάζουμε με την πρώτη ματιά.
Συνήθως, αυτά που παρουσιάζονται σε βιβλία ή στο διαδίκτυο, όσον αφορά στους οίκους, είναι μεν παρόμοια, αλλά πολύ συνοπτικά. Αντίθετα, εμφανίζονται σημαντικές διαφορές, σε ότι αφορά στην εκ βαθέων ανάλυσή τους.

Η δική μας έρευνα, είναι αυτή που θα μας βοηθήσει να κατανοήσουμε την ενέργεια που εκπέμπει ο κάθε οίκος και θα μας διαφοροποιήσει από τους ημιμαθείς , προσφέροντας μια βαθύτερη γνώση.

Μια διαφορετική προσέγγιση όσο αφορά τον 8ο οίκο είναι συνοπτικά η εξής:
Αυτός ο οίκος αντιπροσωπεύει τον θάνατο και τη μακροζωία.
Είναι ένας δύσκολος οίκος που σχετίζονται με την παρεμπόδιση της ροής της ζωής, υλικής ευημερίας και ψυχικής ευεξίας.
Αντιπροσωπεύει το κρυμμένο, άγνωστο, τους μυστηριώδης και σκοτεινούς τομείς της ζωής το κακό ή δύσκολο κάρμα. Κατά μια έννοια θα μπορούσαμε να πούμε ότι μας δείχνει τους αόρατους εχθρούς και όχι τους κρυφούς.
Ίσως αναρωτηθούμε ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στους αόρατους και στους κρυφούς. Η διαφορά είναι ότι ο αόρατος εχθρός μπορεί να είναι μπροστά μας αλλά δεν τον βλέπουμε ενώ ο κρυφός μόλις τραβήξουμε την κουρτίνα θα τον ανακαλύψουμε.
Μια άλλη ερμηνεία που μπορούμε να δώσουμε για αυτήν την διαφορά είναι ότι τους αόρατους εχθρούς δεν τους ξέρουμε ενώ τους κρυφούς δεν τους βλέπουμε.
Πολλά μπορούμε πούμε…… για τους οίκους.

Το σημαντικότερο είναι η σωστή πρόγνωση. Με την βοήθεια διαφόρων συστημάτων και μεθόδων εξασφαλίζουμε το σωστό αποτέλεσμα.

Καλά Χριστούγεννα


Καλά Χριστούγεννα! Οφ τόπικ αλλά δε συγκρατούμαι,..! ΠΟλλοί πλανήτες στον 8 τι θα μπορούσαν να μας πουν??? ότι έχουμε πολλούς εχθρούς? Πολλές ανάγκες να καλύψουμε?(άλλη θεωρία που έσκασε...) Πολύ θεραπεία και μεταφυσικές καταστάσεις? Τι? (Αφροδίτη ¶ρης και Πλούτωνας..) Αν θέλεις απαντάς..

Μητσάκος
12-12-2010, 08:28 AM
Καταρχήν, δεν θα διαφωνήσω. Αυτά που μας περιγράφεις ισχύουν υπό το πρίσμα μιας άλλης προσέγγισης. Όπως και στα μαθηματικά, έτσι και στην αστρολογία, όσο πιο δύσκολο είναι ένα πρόβλημα τόσο περισσότερες είναι οι προσεγγίσεις που μπορούμε να έχουμε στην διάθεση μας.
Έχω την εντύπωση ότι αποτελούν τη βάση της κλασικής προσέγγισης και όχι απλώς μιας άλλης.


Κατά βάση ο 6ος , ο 8ος και ο 12ος οίκος παρουσιάζουν τις αντιξοότητες που πιθανόν να αντιμετωπίσει ένα άτομο. Όμως θα πρέπει να παραδεχτούμε ότι υπάρχουν πολλές θεωρίες και πολλά συστήματα.
Σε αυτό συμφωνώ.


Το σημαντικότερο θέμα του κάθε οίκου είναι αυτό που εξετάζουμε με την πρώτη ματιά.
Συνήθως, αυτά που παρουσιάζονται σε βιβλία ή στο διαδίκτυο, όσον αφορά στους οίκους, είναι μεν παρόμοια, αλλά πολύ συνοπτικά. Αντίθετα, εμφανίζονται σημαντικές διαφορές, σε ότι αφορά στην εκ βαθέων ανάλυσή τους.
Από εδώ αρχίζει διάσταση.
Οι πληροφορίες μου δεν έχουν περιορισμένο εύρος. Επιπλέον, είμαι αρκετά επιφυλακτικός και σκεπτικός σε αναλύσεις που έχουν έντονο το προσωπικό στοιχείο του γράφοντος και δεν συνοδεύονται είτε από παράθεση πηγών είτε από στοιχεία. Ιδίως στη σύγχρονη εποχή, με την αναπτυγμένη δυνατότητα διάχυσης των πληροφοριών, οι πιθανότητες να δημιουργηθούν στρεβλές ή αβάσιμες θεωρήσεις είναι πολύ μεγάλες.

Η επισταμένη ενασχόλησή μου με το συγκεκριμένο ζήτημα πολλάκις μου έχει δείξει ότι αυτό συμβαίνει. Η πιο "αθώα" περίπτωση είναι αυτή που κάποιος θέλοντας να δικαιολογήσει κάτι που δεν του βγαίνει καταφεύγει σε εμπλουτισμό μιας βασικής αρχής ή έννοιας, βασιζόμενος σε προσωπικές και υποκειμενικές εκτιμήσεις. Μια άλλη εξίσου "αθώα" περίπτωση προέρχεται πάλι από την ανάγκη κάποιου να εμπλουτίσει μια ερμηνεία ή βασική αρχή της αστρολογίας μόνο και μόνο για να επιδείξει έργο.

Αυτές οι προσθήκες στοιχείων στη συνέχεια αναπαράγονται από άλλους διανθισμένες από το προσωπικό ύφος του κάθε επόμενου αντιγραφέα, με αποτέλεσμα να δημιουργείται ένα πλήθος πληροφοριών που ουσιαστικά πολλές φορές ανατρέπει την αρχική βασική θεώρηση. Πιο απλά, έχουμε έναν τύπο "σκουριασμένου τηλεφώνου". Ένα κλασικό παράδειγμα αποτελεί ο Χείρων. Στην προσπάθειά μου να βρω πρωτογενείς έρευνες και αναλύσεις, διαπίστωσα ότι όλοι κατά βάση έχουν μία κοινή προέλευση η οποία δεν βασιζόταν σε κάποια συγκεκριμένη έρευνα, αλλά αναπαραγόμενη δημιούργησε μια αντίληψη που ουσιαστικά βρίσκεται στον αέρα. Και αυτό συμβαίνει χάρη και σε ντόπια αστρολογικά φυντάνια και σε αλλοδαπά.


Η δική μας έρευνα, είναι αυτή που θα μας βοηθήσει να κατανοήσουμε την ενέργεια που εκπέμπει ο κάθε οίκος και θα μας διαφοροποιήσει από τους ημιμαθείς , προσφέροντας μια βαθύτερη γνώση.
Ας μην χρησιμοποιούμε την λέξη έρευνα, αλλά τη λέξη μελέτη. Ταιριάζει περισσότερο.


Μια διαφορετική προσέγγιση όσο αφορά τον 8ο οίκο είναι συνοπτικά η εξής:
Αυτός ο οίκος αντιπροσωπεύει τον θάνατο και τη μακροζωία.
Είναι ένας δύσκολος οίκος που σχετίζονται με την παρεμπόδιση της ροής της ζωής, υλικής ευημερίας και ψυχικής ευεξίας.
Αντιπροσωπεύει το κρυμμένο, άγνωστο, τους μυστηριώδης και σκοτεινούς τομείς της ζωής το κακό ή δύσκολο κάρμα.
Η σύνδεση του 8ου με το θάνατο δεν είναι μια διαφορετική προσέγγιση αλλά η κλασική προσέγγιση.


Κατά μια έννοια θα μπορούσαμε να πούμε ότι μας δείχνει τους αόρατους εχθρούς και όχι τους κρυφούς.Ίσως αναρωτηθούμε ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στους αόρατους και στους κρυφούς. Η διαφορά είναι ότι ο αόρατος εχθρός μπορεί να είναι μπροστά μας αλλά δεν τον βλέπουμε ενώ ο κρυφός μόλις τραβήξουμε την κουρτίνα θα τον ανακαλύψουμε.
Μια άλλη ερμηνεία που μπορούμε να δώσουμε για αυτήν την διαφορά είναι ότι τους αόρατους εχθρούς δεν τους ξέρουμε ενώ τους κρυφούς δεν τους βλέπουμε.
Πολλά μπορούμε πούμε…… για τους οίκους.
Εκτιμώ ότι το παράδειγμα δεν είναι επαρκές, καθώς τα χαρακτηριστικά που αποδίδεις περισσότερο παραπέμπουν σε μια ποσειδώνια κατάσταση (12ος) παρά σε μια υπόγεια ή καταχθόνια, δηλαδή πλουτώνια κατάσταση (8ος). Επιπλέον, και οι αόρατοι και οι κρυφοί έχουν κοινό παρονομαστή το ότι και δεν τους βλέπουμε και δεν τους ξέρουμε, εκτός και αν εννοείς ότι με τον αόρατο έχουμε ...συστηθεί, έχει δηλώσει δηλαδή την παρουσία του αλλά αδυνατούμε να τον αντιληφθούμε με την αίσθηση της όρασης.
Για να κατανοώ τις έννοιες, εγώ προσωπικά, χρησιμοποιώ τις λέξεις κλειδιά για κάθε τριπλέτα που δημιουργούν ο πλανήτης, το ζώδιο και ο Οίκος.
Στην περίπτωσή μας, οι 12ος, Ποσειδώνας και Ιχθείς συνδέονται με το δυσδιάκριτο, την θολούρα, την εξαπάτηση, την ασάφεια. Οι 8ος, Πλούτων και Σκορπιός συνδέονται με το καταχθόνιο αλλά και υποχθόνιο (έχουν διαφορά αυτά), το δόλιο και το υπόγειο, το ύπουλο, το σατανικό. Για αυτό και εμμένω στην αρχική μου τοποθέτηση.


Το σημαντικότερο είναι η σωστή πρόγνωση. Με την βοήθεια διαφόρων συστημάτων και μεθόδων εξασφαλίζουμε το σωστό αποτέλεσμα.
Καλά Χριστούγεννα
Να είσαι καλά και να έχεις μια καλή νέα χρονιά :love:

dvork
13-12-2010, 01:08 PM
Το άλογο μπορείς να το πας στην πηγή αλλά δεν μπορείς να το αναγκάσεις να πιει.
Η σύγχυση αρχαιότερων πληροφοριών στην σύγχρονη αστρολογία είναι δεδομένη για τα χαρακτηριστικά που αποδίδονται στους οίκους δε η αρχική προέλευσή αυτής της πληροφόρησης αμφισβητείται με αποτέλεσμα ο καθένας να επικαλείται κάποιες δήθεν πηγές του.

Εγώ είμαι περισσότερο επιφυλακτικός σε αυτούς που επικαλούνται πηγές και θεωρίες όταν στην πράξη δεν μπορούν να αποδώσουν το ζητημένο είτε πρόκειται για ντόπια ή αλλοδαπά φυντάνια όπως το χαρακτήρισες.
Λοιπόν ας ανακαλύψουμε πρώτα ποιο είναι το ζητημένο της αστρολογίας.

Οι περιπετειώδης αναλύσεις σε ένα θέμα που είναι καρμική σχέση δεν ωφελεί κανέναν . Είναι στην ευχέρεια του καθενός να ανακαλύψει τις σωστές πηγές και δεν μπορούμε να παίξουμε τον ρόλο του ιντερνετικού αστυνόμου.

Ελπίζω μέσα στο μεγάλο εύρος της πληροφόρησης σου να συγκαταλέγεται και το εξής : κυρίαρχος του 8ου είναι ο Πλούτωνας και ως εκ τούτο παρουσιάζεται κατά την παράδοση ως ο θεός-βασιλιάς του Κάτω Κόσμου εξουσιαστής των πνευμάτων. Ο Πλούτωνας, γνωστός κυρίως ως Άδης (Αΐδης=αόρατος).

Ο Ποσειδώνας σαν θεός της θάλασσας και κυρίαρχος του 12ο οίκου είναι υπεύθυνος για τις φοβερές τρικυμίες και τους κατακλυσμούς που προκαλεί μ' ένα άγγιγμα της τρίαινάς του, μα και για τη γαληνεμένη θάλασσα και τα ήρεμα ταξίδια των ναυτικών. Γι' αυτόν το λόγο οι αρχαίοι ναυτικοί τον θεωρούσαν προστάτη τους. ¶λλωστε οι Αργοναύτες αμέσως μετά την επιτυχημένη ολοκλήρωση της αποστολής τους αφιέρωσαν το πλοίο τους, τη γοργοτάξιδη Αργώ, στον Ποσειδώνα. Όμως και οι ψαράδες προσεύχονταν και έκαναν θυσίες στο θεό για να τους φέρει καλή ψαριά.. Οι ψαράδες του πρόσφεραν και ψάρια.
Από αρχαιότατων χρόνων η θάλασσα προκαλούσε την αίσθηση του κρυφού κινδύνου.
Είναι ένας λόγος που έχει ταυτιστεί με τις κρυφές μας ανησυχίες μας και τους κρυφούς εχθρούς μας.

Εγώ πάντως όταν ταξιδεύω στην θάλασσα θολούρα δεν νοηθώ αλλά ναυτία.

katiakiss
13-12-2010, 03:29 PM
Φίλε dvork, παρΆ όλη την άρνησή σου να πιεις το νερό της πηγής, δεν διακρίνω στα γραφόμενά σου την φιλοσοφική τοποθέτηση που θα με έκανε να κοντοσταθώ, σε εσωτερικό επίπεδο, και να πω στον εαυτό μου: «Όπα! Για κάτσε να δω τι λέει αυτός ο άνθρωπος…»
Καλός ο ¶δης – δη – αόρατος…
Καλός και ο φόβος των αρχαίων προς τον Ποσειδώνα… Μια μικρή λεπτομέρεια μόνο. Στα αρχαία χρόνια ο 12ος είχε κυβερνήτη τον Δία και ο 8ος τον ¶ρη.

Η λογική των αρχαίων έλεγε ότι ο Δίας ήταν η κορυφή των θεών και απόλυτος θεός του κόσμου τούτου. Για τους αρχαίους ο Ποσειδώνας, δεν ήταν και ακριβώς θεός του κόσμου τούτου. Ήταν θεός της θάλασσας και όλων των πλασμάτων της, μέρος της φύσης, αλλά όχι θεός με τον τρόπο που πίστευαν τον Δία (η αγάπη τους για τον Δία είναι φανερή με το να του προσδίδουν διαρκώς ανθρώπινες αδυναμίες λόγω της ανάγκης τους για ταύτιση με τον ανθρώπινο θεό τους). Στο βασίλειο του Ποσειδώνα, όπως και στο βασίλειο του ¶δη, ο άνθρωπος δεν επιβιώνει.

Η παραδοσιακή αστρολογία ήταν ένα εργαλείο μελέτης και πρόβλεψης, που αφορούσε τον άνθρωπο και την πραγματική του ζωή. Έτσι, ως άρχοντας του δικού μας κόσμου, ο Δίας, ήταν ο κυβερνήτης τόσο του Τοξότη, όσο και του Ιχθύ. Για εκείνους δεν υπήρχε λόγος να μπλέξουν στις ανθρώπινες δουλειές έναν θεό ενός αφιλόξενου κόσμου.

Μην ξεχνάμε ότι ο Πλούτωνας και ο Ποσειδώνας στην ουσία, είναι οι άλλοι δύο θεοί που μαζί με τον Δία μοιράζονται την «πίτα» της εξουσίας. Γη, νερό και μεταθανάτια κατάσταση. Κάτι σαν πατήρ, υιός και πνεύμα.
Αυτό τι θα πει λοιπόν; Αυτό θα πει ότι ο Δίας ως κυβερνήτης των Ιχθύων, αναγκάζεται να προσαρμοστεί στην υδάτινη κατάσταση, οπού εκεί, σαφώς δεν έχει το προβάδισμα. Βρίσκεται σε τόπο που στην ουσία δεν κάνει κουμάντο. Από αυτό προκύπτει και η πλάνη του 12ου , η αδυναμία του ανθρώπου να εκφράσει τις χιλιάδες εντυπώσεις του, αυτά που μένουν κρυφά… τα μυστικά… οι ψυχικές νόσοι … Τα πράγματα έχουν μια θολή ή και στρεβλή εικόνα, σαν εκείνη που έχουμε όταν κοιτάμε μέσα στο νερό. Αλλά και διαίσθηση. Μέσα στο νερό, δεν χρειάζεται να κοιτάξεις πίσω σου για να νιώσεις ότι κάτι πέρασε. Τα μόρια του νερού μεταφέρουν τους κραδασμούς και απλά το νιώθεις.

Κάτι ανάλογο του Δία στον Ιχθύ, παθαίνει και ο ¶ρης στον Σκορπιό. ο 8ος δεν είναι οι κρυφοί εχθροί αλλά η σφοδρότητα της επιθυμίας για άσκηση εξουσίας και έλεγχο. Η ασίγαστη ορμή για επίτευξη με κάθε τρόπο. Η εμμονή. Ένας άνθρωπος 8ου θα μπορούσε να γίνει ιδιαίτερα κακός εχθρός, αυτό όμως δεν κάνει τον 8ο οίκο, οίκο των κρυφών εχθρών.

Θα ήθελα να σου δώσω ένα παράδειγμα ώστε να το επεξεργαστείς στην σκέψη σου.
Τον Αλ Καπόνε ή τον Λάκι Λουτσιάνο, αν θέλαμε να τους βρούμε καταστρώνοντας ένα χάρτη, θα κοιτούσαμε τον 8ο .

Αν όμως ψάχναμε για τον Μπιν Λάντεν, τότε θα κοιτούσαμε τον 12ο .
Τα κίνητρα του κάθε οίκου, είναι αυτά που ρίχνουν φως στις λεπτές αποχρώσεις των διαφορών.

taurine
13-12-2010, 04:02 PM
Καλή μας Κάτια,
Θα συμφωνήσω στο ότι ο Δίας δεν αισθάνεται και τόσο καλά στα "νερά". Γίνεται συναισθηματικός και δοτικός, αλλά δεν είναι ο "δραστήριος έξω καρδιά" και ο "πάρε κόσμε γνώση και τύχη" Δίας του Τοξότη ή του Λιονταριού.
Θα συμφωνήσω μαζί σου και για τον 'Αρη του 8ου και τον '¶ρη του Σκορπιού, πως πραγματικά είναι πολύ άβολες θέσεις.
Από προσωπικά βιώματα 3 γνωστών ανθρώπων μου, με Δία σε 12ο και στον Καρκίνο, και με ¶ρη σε 12ο και Καρκίνο, οι θέσεις αυτές είναι πολύ κουραστικές, και δίνουν εμμονές,γκρίνιες και ένα είδος αδράνειας, τεμπελιάς ή αυτοεγκατάλειψης (για να το πώ πιό κομψα).

Τίνα Ζαχαριάδου
13-12-2010, 04:26 PM
Καλή μας Κάτια,
Θα συμφωνήσω στο ότι ο Δίας δεν αισθάνεται και τόσο καλά στα "νερά". Γίνεται συναισθηματικός και δοτικός, αλλά δεν είναι ο "δραστήριος έξω καρδιά" και ο "πάρε κόσμε γνώση και τύχη" Δίας του Τοξότη ή του Λιονταριού.
Θα συμφωνήσω μαζί σου και για τον 'Αρη του 8ου και τον '¶ρη του Σκορπιού, πως πραγματικά είναι πολύ άβολες θέσεις.
Από προσωπικά βιώματα 3 γνωστών ανθρώπων μου, με Δία σε 12ο και στον Καρκίνο, και με ¶ρη σε 12ο και Καρκίνο, οι θέσεις αυτές είναι πολύ κουραστικές, και δίνουν εμμονές,γκρίνιες και ένα είδος αδράνειας, τεμπελιάς ή αυτοεγκατάλειψης (για να το πώ πιό κομψα).

Αγαπητή μου taurine, η θέση του ¶ρη στον Σκορπιό και στον 8ο οίκο μόνο άβολη δεν χαρακτηρίζεται. Ακόμη κι αν δεν θεωρήσουμε τον Σκορπιό ζώδιο κυβερνησίας του ¶ρη (λέμε τώρα) η δύναμη του ¶ρη, σε αυτή τη θέση πολλαπλασιάζεται, τονίζονται/ενδυναμώνονται περισσότερο οι ιδιότητες του, προσδίδοντας του ακόμη περισσότερη ισχύ. ¶νθρωποι με τόσο δυνατούς πλανήτες, είναι εκείνοι που σχεδόν πάντα επιβιώνουν.
¶βολη θα την χαρακτήριζα αυτή την θέση ...για τους υπόλοιπους.

Κάτια μου μοναδική η επεξηγήση σου, αν και κατά κάποια τρόπο θα συμφωνήσω με τον dvork.
Νομίζω πως εκτός του Ποσειδώνα, ο Πλούτωνας σχετίζεται με τα κρυφά, τα κίνητρα είναι διαφορετικά. Ο μεν Ποσειδώνας, εξαιτίας της γενικότερης ουτοπικής του θεώρησης, ο δε Πλούτωνας εξαιτίας της επιφυλακτικότητας του αλλά και της τάσης του να υπονομεύει πρόσωπα και καταστάσεις προς όφελος του.
Καλώς η κακώς ότι δεν βγαίνει στην επιφάνεια θεωρείται "κρυφό" κι ο Πλούτωνας επιθυμεί πάντα, σκιερά κι απόμερα μέρη.

taurine
13-12-2010, 04:39 PM
Εχεις απόλυτο δίκιο και συγνώμη αν φάνηκα δογματική, δεν είχα τέτοια πρόθεση.
Η παράθεσή μου αφορούσε 2-3 συγκεκριμένες περιπτώσεις (μεταξύ αυτών ο Αρης σε 12ο Καρκίνο και σε 12ο Σκορπιό)
Ο 'Αρης στον 8ο μου αρέσει όταν χρησιμοποιείται για να τονώσει το κουράγιο και την εσωτερική δύναμη, αλλά δυστυχώς από τα παραπάνω παραδείγματα που σου ανάφερα, είδα 2-3 ανθρώπους με βασανιστικές εμμονές (ζήλια, ναρκωτικά, αλκοόλ)
Από την άλλη,με ¶ρη σε Ταύρο και 8ο, είδα αθλητές με υπέροχα σώματα και απίστευτη αυτοπειθαρχία (ο Λέων σύζυγός μου).
Στα νερά όμως πιστεύω πως ο ¶ρης θέλει αρκετή δουλίτσα για να βγάλει τα καλά του.

katiakiss
13-12-2010, 05:11 PM
Καλή μας Κάτια,
Θα συμφωνήσω στο ότι ο Δίας δεν αισθάνεται και τόσο καλά στα "νερά". Γίνεται συναισθηματικός και δοτικός, αλλά δεν είναι ο "δραστήριος έξω καρδιά" και ο "πάρε κόσμε γνώση και τύχη" Δίας του Τοξότη ή του Λιονταριού.
Θα συμφωνήσω μαζί σου και για τον 'Αρη του 8ου και τον '¶ρη του Σκορπιού, πως πραγματικά είναι πολύ άβολες θέσεις.
Από προσωπικά βιώματα 3 γνωστών ανθρώπων μου, με Δία σε 12ο και στον Καρκίνο, και με ¶ρη σε 12ο και Καρκίνο, οι θέσεις αυτές είναι πολύ κουραστικές, και δίνουν εμμονές,γκρίνιες και ένα είδος αδράνειας, τεμπελιάς ή αυτοεγκατάλειψης (για να το πώ πιό κομψα).Για να το ξεκαθαρίσω, εννοώ άβολες θέσεις ως προς την αρχαία παράδοση. Θέλω να πω ότι ο πολεμοχαρής και ενεργητικός ¶ρης, τι δουλειά έχει στον οίκο του κάτω κόσμου και στο βασίλειο του Πλούτωνα; Από την άλλη κανείς άλλος δεν θα είχε την γενναιότητα να το αντέξει.
Οι αρχαίοι μια χαρά το είχανε μοιράσει. ¶λλος ο ¶ρης του Κριού, της αρχής, του εγώ, του σπέρματος…
Και άλλος ο ¶ρης του Σκορπιού. Μην ξεχνάμε ότι από την Παρθένο και μετά, όλα τα απέναντι ζώδια\οίκοι έχουν μια πιο πνευματική και μυστικιστική ερμηνεία. Καθόλου τυχαίο που ο υπέρτατος θεός τους (Δίας) κυβερνούσε δύο ζώδια της 2ης πνευματικής εξάδας.

katiakiss
13-12-2010, 07:40 PM
Αγαπητή μου taurine, η θέση του ¶ρη στον Σκορπιό και στον 8ο οίκο μόνο άβολη δεν χαρακτηρίζεται. Ακόμη κι αν δεν θεωρήσουμε τον Σκορπιό ζώδιο κυβερνησίας του ¶ρη (λέμε τώρα) η δύναμη του ¶ρη, σε αυτή τη θέση πολλαπλασιάζεται, τονίζονται/ενδυναμώνονται περισσότερο οι ιδιότητες του, προσδίδοντας του ακόμη περισσότερη ισχύ. ¶νθρωποι με τόσο δυνατούς πλανήτες, είναι εκείνοι που σχεδόν πάντα επιβιώνουν.
¶βολη θα την χαρακτήριζα αυτή την θέση ...για τους υπόλοιπους.

Κάτια μου μοναδική η επεξηγήση σου, αν και κατά κάποια τρόπο θα συμφωνήσω με τον dvork.
Νομίζω πως εκτός του Ποσειδώνα, ο Πλούτωνας σχετίζεται με τα κρυφά, τα κίνητρα είναι διαφορετικά. Ο μεν Ποσειδώνας, εξαιτίας της γενικότερης ουτοπικής του θεώρησης, ο δε Πλούτωνας εξαιτίας της επιφυλακτικότητας του αλλά και της τάσης του να υπονομεύει πρόσωπα και καταστάσεις προς όφελος του.
Καλώς η κακώς ότι δεν βγαίνει στην επιφάνεια θεωρείται "κρυφό" κι ο Πλούτωνας επιθυμεί πάντα, σκιερά κι απόμερα μέρη.Για να γίνω ακόμα πιο κατανοητή, θα το θέσω με έναν εντελώς απλό τρόπο. Σαφώς και ο Πλούτωνας είναι μυστικοπαθής, σκοτεινός και υπόγειος. Κανείς δεν λέει το αντίθετο. Ωστόσο ο 8ος συνδέεται με τα οικονομικά τρίτων όπως και με κάθε είδους υλικό όφελος. Τέτοιου είδους διαφορές (διαφορές συμφέροντος σε κάθε μορφή) η ζωή μας έχει δείξει ότι κάνει εχθρούς, ακόμα και αδέλφια.
Και όμως πάλι θα επιμείνω ότι ο εχθρός που περιγράφει ο 8ος δεν είναι κρυφός εχθρός, αλλά ο αναμενόμενος ή πιθανός. Είναι εκείνος που Θα φερθεί με δόλο, αλλά αυτό θα είναι κάτι που το είχες φανταστεί ότι θα μπορούσε να γίνει. Είναι ένας επίμονος εχθρός που θα ζυγίσει πολύ προσεχτικά τα βήματά του. Σε ξέρει.
Αυτή είναι και η μεγάλη του διαφορά από τον εχθρό του 12ου που ούτε καν περνάει από το μυαλό σου. Είναι ο εχθρός που θα σε «αδειάσει» και θα σου έρθει κεραμίδα. Ένας τέτοιος εχθρός δεν σου έχει δώσει ποτέ δικαίωμα να σκεφτείς ότι μπορεί να στην έχει φυλαγμένη. ¶λλωστε λένε ότι η προσευχή του σοφού λέει: Θεέ μου, φύλαξέ με από τους φίλους μου, γιατί τους εχθρούς μου τους ξέρω.

hattie23
20-12-2010, 12:04 AM
Διαβασα οτι αν καποιος στο γενεθλιο του δεν εχει αναδρομη αφροδιτη ,αρη η αναδρομους τους κυβερνητες του 5ου και του 7ου,τοτε δεν υπαρχει περιπτωση να εχει καρμικη ερωτικη σχεση στην ζωη του .Με βαση αυτο μοναχα εκεινοι που οι αναδρομοι πλανητες τους κανουν οψεις στην συναστρια και μαλιστα με αναδρομους πλανητες προσωπικους του αλλου προσωπου ,τοτε μοναχα μπορουμε να χαρακτηρισουμε την ερωτικη αυτη σχεση καρμικη.

Μου φαινεται λογικο αφου ετσι και αλλοιως ενας αναδρομος πλανητης στον γενεθλιο ειναι στοιχειο καρμικοτητας.

Ωστοσο αυτο λογικα δεν πρεπει να εξαλειφει την δυνατοτητα καποιος με μη αναδρομους πλανητες να εχει τελικα καποια καρμικη σχεση στην ζωη του αφου προοδευτικα οι πλανητες γυρνουν αναδρομοι απο μια περιοδο και μετα.Αρα μπορει για ενα ορισμενο χρονικο διαστημα καποιος να βιωσει μια τετοια σχεση ?

ScP
20-12-2010, 12:22 AM
Τι ακριβώς είναι η "καρμική ερωτική σχέση" ;

hattie23
20-12-2010, 12:55 AM
Να σου πω την αληθεια μου ποτε μου προσωπικα δεν ενδιαφερθηκα για την "καρμικοτητα" των ερωτικων σχεσεων.(δεν ξερω αν αυτο οφειλεται οτι δεν εχω αναδρομους πλανητες στο γενεθλιο για να ψαχνω τετοια θεματα:bigsmile: και γενικοτερα πιστευω οτι ΟΛΑ εδω ξεκινουν και τελειωνουν).

Αλλα απο αλλες τριγυρω μου που λενε τεοιες φρασεις ,το ψαχνω το θεμα .Οποτε δεν εχω ιδεα τι εννουν καποιοι με τον οροκαρμικη σχεση..Μαλλον οτι τους σημαδευει την ζωη,οτι αιασθανονται οικεια ?ολα τα εχω ακουσει οταν ρωταω το γιατι και η ιδια?

Προσωπικα με αυτη την ερμηνεια εχω και εγω και ο οποιοδηποτε οταν ερωτευεται καρμικη σχεση:laugh:

thallasinh
24-12-2010, 03:12 AM
καρμικη σχεση . μη το ρωταs ..-θα παρειs την απαντηση οταν την ζησηs ειναι η εκτη αισθηση πραγματικα

Μητσάκος
24-12-2010, 06:33 AM
καρμικη σχεση . μη το ρωταs ..-θα παρειs την απαντηση οταν την ζησηs ειναι η εκτη αισθηση πραγματικα

Όλες οι σχέσεις μας είναι καρμικές.