PDA

View Full Version : Από ποιες αστρολογικές όψεις καθορίζονται οι φιλίες βάσει φύλου?



popininja
15-03-2010, 11:35 AM
Υπάρχουν γυναίκες που προτιμούν την ανδρική συντροφιά - φίλια και άντρες που αρέσκονται να έχουν μόνο γυναίκες φίλες (και μόνο φίλες), χωρίς αυτό να είναι αυτοσκοπός αλλά γιατί υπάρχει μόνο μία κλίση προς το άλλο φύλο χωρίς ερωτική διάθεση αλλά με βάση την ταύτιση και την ειλικρινή ανθρώπινη επαφή.

Έχει να κάνει με το που βρίσκεται ο ¶ρης της γυναίκας ή η Αφροδίτη του άντρα? :wacko:

Πραγματικά αν υπάρχει μία τέτοια εξήγηση αστρολογικά
θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μας διαφωτίσει κάποιος...
Οι φιλίες μερικές φορές ειναι πιο δυνατές κι από τους έρωτες :love:

skorpion
17-03-2010, 05:44 AM
θα μ ενδιεφερε και μενα να δω αποψεις για το συγκεκριμενο θεμα

κρασακι
17-03-2010, 02:31 PM
Ενδιαφέρον θέμα!:bigsmile:

Προσωπική γνώμη είναι ότι έχει να κάνει με πολλά..πέρα βέβαια απο τον τρόπο που μεγάλωσε ένας άνθρωπος..σχέσεις με γονείς οι οποίες ίσως παίζουν ένα ρόλο..αστρολογικά θα έλεγα ότι παίζει ο άρης ή η σελήνη...εικάζουμε τώρα εντάξει!!:toung:

Ας πούμε...μια γυναίκα με έναν αεράτο, χαλαρό, φευγάτο ή και τσαμπουκαλεμένο άρη όπως π.χ. στον υδροχόο, στον τοξότη, στον κριό ίσως, και με δυναμικές όψεις, μπορεί και να έδινε κάτι τέτοιο..και αυτό το λέω γιατί...γιατί συνήθως δίνει μια χαλαρή ειλικρινή και δυναμική ωμή καμιά φορά συμπεριφορά, που πολλές γυναίκες δεν ανέχονται , και ίσως λόγω άρειας φύσης τα τακιμιάζει καλύτερα με άντρες να το πω απλά, εφόσον με γυναίκες μπορεί να νιώθει ότι δεν την καταλαβαίνουν..αυτό φυσικά και δεν είναι γενικό !! ένα παράδειγμα φέρνω..

Αντίστοιχα θεωρώ ότι έχει να κάνει και με σελήνη..με ενδιαφέροντα που μπορεί να έχει ένας άνθρωπος...ή επίσης με το πως εκφράζει και πάλι τον συναισθηματικό του κόσμο..αν είναι αρκετά χαλαρός, αρκετά συναισθηματικός.. ίσως μια νερουλένια σελήνη στους ιχθεις πχ ή στον καρκίνο σε έναν άντρα να δείχνει ότι μπορεί αντίστοιχα να τα πάει καλά με γυναίκες και να τις καταλάβει να τις νιώσει και καλύτερα! τώρα αν δέχεται καμιά όψη απο κρόνο ή ουρανό..δεν το σχολιάζω είναι άλλου παπά ευαγγέλιο..λέω σε αρχικό στάδιο κάποιες σκέψεις..
επίσης η σελήνη που έχει να κάνει και με σχέση με μητέρα, ίσως να δείχνει κάτι και απο αυτή την σκοπιά..αλλά αυτό θα μου πείτε μπορεί να το λέει και ένας ήλιος αντίστοιχα πχ για πατέρα..τέλοςπαντων..

αυτό μπορεί να φανεί κουλό που θα πω...αλλά ίσως αν κάποιος έχει στοιχεία εγωκεντρισμού στον χάρτη του, που να τον κάνουν να νομίζει ότι πχ τον ζηλεύουν οι υπόλοιποι άντρες οι αντίστοιχα οι υπόλοιπες γυναίκες για πολλούς λόγους ήηη ενδείξεις ανασφάλειας που τον κάνουν να νιώθει μειονεκτικά και ότι απειλείται..να τον ωθήσουν να κάνει συντροφιά με το άλλο φύλλο μιας και έτσι νιώθει ότι δεν συγκρίνει τον εαυτό του ή δεν τον ανταγωνίζονται και τον ζηλεύουν...τώρα αυτό πως μπορεί να φαίνεται..ίσως εκεί βάζει το χεράκι του η φύση του ήλιου και της σελήνης και πάλι και όψεις που κάνει..πλουτώνια φύση ή πλουτώνιες όψεις ας πούμε?..μάλλον το τράβηξα πολύ ε??

εκφράζω απλές σκέψεις!!!:nuts:

popininja
17-03-2010, 05:20 PM
Ενδιαφέρον θέμα!:bigsmile:

Προσωπική γνώμη είναι ότι έχει να κάνει με πολλά..πέρα βέβαια απο τον τρόπο που μεγάλωσε ένας άνθρωπος..σχέσεις με γονείς οι οποίες ίσως παίζουν ένα ρόλο..αστρολογικά θα έλεγα ότι παίζει ο άρης ή η σελήνη...εικάζουμε τώρα εντάξει!!:toung:

Ας πούμε...μια γυναίκα με έναν αεράτο, χαλαρό, φευγάτο ή και τσαμπουκαλεμένο άρη όπως π.χ. στον υδροχόο, στον τοξότη, στον κριό ίσως, και με δυναμικές όψεις, μπορεί και να έδινε κάτι τέτοιο..και αυτό το λέω γιατί...γιατί συνήθως δίνει μια χαλαρή ειλικρινή και δυναμική ωμή καμιά φορά συμπεριφορά, που πολλές γυναίκες δεν ανέχονται , και ίσως λόγω άρειας φύσης τα τακιμιάζει καλύτερα με άντρες να το πω απλά, εφόσον με γυναίκες μπορεί να νιώθει ότι δεν την καταλαβαίνουν..αυτό φυσικά και δεν είναι γενικό !! ένα παράδειγμα φέρνω..

Αντίστοιχα θεωρώ ότι έχει να κάνει και με σελήνη..με ενδιαφέροντα που μπορεί να έχει ένας άνθρωπος...ή επίσης με το πως εκφράζει και πάλι τον συναισθηματικό του κόσμο..αν είναι αρκετά χαλαρός, αρκετά συναισθηματικός.. ίσως μια νερουλένια σελήνη στους ιχθεις πχ ή στον καρκίνο σε έναν άντρα να δείχνει ότι μπορεί αντίστοιχα να τα πάει καλά με γυναίκες και να τις καταλάβει να τις νιώσει και καλύτερα! τώρα αν δέχεται καμιά όψη απο κρόνο ή ουρανό..δεν το σχολιάζω είναι άλλου παπά ευαγγέλιο..λέω σε αρχικό στάδιο κάποιες σκέψεις..
επίσης η σελήνη που έχει να κάνει και με σχέση με μητέρα, ίσως να δείχνει κάτι και απο αυτή την σκοπιά..αλλά αυτό θα μου πείτε μπορεί να το λέει και ένας ήλιος αντίστοιχα πχ για πατέρα..τέλοςπαντων..

αυτό μπορεί να φανεί κουλό που θα πω...αλλά ίσως αν κάποιος έχει στοιχεία εγωκεντρισμού στον χάρτη του, που να τον κάνουν να νομίζει ότι πχ τον ζηλεύουν οι υπόλοιποι άντρες οι αντίστοιχα οι υπόλοιπες γυναίκες για πολλούς λόγους ήηη ενδείξεις ανασφάλειας που τον κάνουν να νιώθει μειονεκτικά και ότι απειλείται..να τον ωθήσουν να κάνει συντροφιά με το άλλο φύλλο μιας και έτσι νιώθει ότι δεν συγκρίνει τον εαυτό του ή δεν τον ανταγωνίζονται και τον ζηλεύουν...τώρα αυτό πως μπορεί να φαίνεται..ίσως εκεί βάζει το χεράκι του η φύση του ήλιου και της σελήνης και πάλι και όψεις που κάνει..πλουτώνια φύση ή πλουτώνιες όψεις ας πούμε?..μάλλον το τράβηξα πολύ ε??

εκφράζω απλές σκέψεις!!!:nuts:
:bigsmile:
Κρασάκι,
ωραία τοποθέτηση και συμφωνώ απόλυτα με την τελευταία παράγραφο
όσον αφόρά τον ανταγωνισμό μετάξυ ανθρώπων του ιδίου φύλου.

Συμπληρωματικά θα μπορούσαμε να ανατρέξουμε και στον 11ο οίκο
ή και στην ακμή του για επισπρόσθετες πληροφορίες;
:unsure:

skorpion
18-03-2010, 04:34 AM
Εχω πολυ περισσοτερους φιλους απ οτι φιλες...Οι αντρες εχουν πιο πολυ πλακα απο τις γυναικες ως επι το πλειστον, ειναι σε γενικες γραμμες πιο ντομπροι (στις φιλιες τους) και πιο χαλαροι. Θεωρω οτι βγαινει ενα κομματι του εαυτου μου μαζι τους που δεν βγαινει οταν συναναστρεφομαι με γυναικες και νομιζω οτι επικοινωνω καλυτερα μαζι τους, και θεωρω οτι εχουν κ λιγοτερα κομπλεξ. Γενικα περναω ωραια με αντρικη παρεα και το ιδανικο ειναι οι μιξ παρεες. Αυτο το ειχα απο μικρη παντως, οι φιλες μου ηταν λιγες κανα δυο (δε μιλαμε για γνωστες) και ειχα παντα πολυ περισσοτερους φιλους, ενιωθα παντα καλα με αντροπαρεες κτλ.
Ο αρης μου ειναι στο ζυγο, οποτε δεν ειναι μαλλον αρκετα αρειος, χεχε! H σεληνη μου στους διδυμους (ερμαφροδιτο ζωδιακι και αερας) αυτο ισως ειναι ενα στοιχειακι. Η ακμη του 11ου ειναι στους ιχθυς αλλα με εμπεριεχομενο τον κριο, ο εμπεριεχομενος κριος σε συνδιασμο με τον αρη απεναντι ισως ειναι αλλο ενα στοιχειο.
Αλλες ιδεες σχετικα με το θεμα?

leoma
18-03-2010, 11:05 AM
Μπορεί ο ¶ρης στο Ζυγό να μην είναι τόσο άρειος, όπως λες, αλλά εκφράζεται στρατηγικά. (Σκέψου όποια ζυγίνα ξέρεις, διάσημη ή μη, και θα δεις ότι δεν βγαίνει ποτέ σε bimbo! Ξέρω Ζυγίνα με ωροσκόπο στο Ζυγό και προσωπικούς πλανήτες και πού τη χάνεις πού τη βρίσκεις στα γήπεδα είναι:laugh:) Τυχαίνει να τον έχω κι εγώ εκεί (και στον 11ο οίκο!) και ένιωθα (κι ακόμη δηλαδή νιώθω) πιο άνετα στις αντροπαρέες. Ο λόγος όμως, αν το καλοσκεφτείς, δεν είναι ότι έχουν λιγότερα κόμπλεξ, είναι πολύ ακραίο να το θέσουμε έτσι. Πιστεύω ότι οι άντρες διατηρούν την παιχνιδιάρικη φύση τους και την παιδικότητά τους μέχρι το τέλος, ενώ οι γυναίκες σοβαρεύουν και ωριμάζουν νωρίς. Πάρε τους προβληματισμούς σου στην αντροπαρέα και θα φας πόρτα!:laugh:

Και φυσικά, όχι να'ρχεται η αντροπαρέα στο σπίτι για ποδόσφαιρο και μπίρες και να'χεις να μαζέψεις μετά το σπίτι!!!:nuts:


Εχω πολυ περισσοτερους φιλους απ οτι φιλες...Οι αντρες εχουν πιο πολυ πλακα απο τις γυναικες ως επι το πλειστον, ειναι σε γενικες γραμμες πιο ντομπροι (στις φιλιες τους) και πιο χαλαροι. Θεωρω οτι βγαινει ενα κομματι του εαυτου μου μαζι τους που δεν βγαινει οταν συναναστρεφομαι με γυναικες και νομιζω οτι επικοινωνω καλυτερα μαζι τους, και θεωρω οτι εχουν κ λιγοτερα κομπλεξ. Γενικα περναω ωραια με αντρικη παρεα και το ιδανικο ειναι οι μιξ παρεες. Αυτο το ειχα απο μικρη παντως, οι φιλες μου ηταν λιγες κανα δυο (δε μιλαμε για γνωστες) και ειχα παντα πολυ περισσοτερους φιλους, ενιωθα παντα καλα με αντροπαρεες κτλ.
Ο αρης μου ειναι στο ζυγο, οποτε δεν ειναι μαλλον αρκετα αρειος, χεχε! H σεληνη μου στους διδυμους (ερμαφροδιτο ζωδιακι και αερας) αυτο ισως ειναι ενα στοιχειακι. Η ακμη του 11ου ειναι στους ιχθυς αλλα με εμπεριεχομενο τον κριο, ο εμπεριεχομενος κριος σε συνδιασμο με τον αρη απεναντι ισως ειναι αλλο ενα στοιχειο.
Αλλες ιδεες σχετικα με το θεμα?

popininja
18-03-2010, 12:19 PM
Ο Αρούλης μου είναι στο Λιοντάρι, το φημισμένο για
την περηφάνια και τη μεγαλοψυχία του.:bigsmile:
Προσόντα που προσδίδουμε κυρίως σε άντρες με
μεγάλη καρδιά!:love:
Μάλλον γι'αυτό προτιμώ από μικρή την παρέα των ανδρών :embarrest
μόνο που πολλές φορές μου λείπουν το ''ροζ'' συννεφακια που
χαζεύουμε με τις φίλες μου...:sad:
επειδή με 3 αρσενικά στο σπίτι έχω πήξει!

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
18-03-2010, 04:09 PM
εχω μια απορια:blink:
υπαρχει φιλια αναμεσα σε αντρα και γυναικα...;;;;;
οσο και φιλοι να ειναι πιστευω οτι μπαινει το διαολοκι του ερωτισμου αναμεσα τους:cheesy::laugh:

φιλικα κουκακι:bigsmile:

Δείμων
18-03-2010, 04:23 PM
Κι εγώ αυτό νόμιζα, μέχρι που γνώρισα πολλά Υδροχοοφεγγάρια, Υδροχοοήλιους, Υδροχοοαφροδίτες... :scared: Εκεί η φιλία ανάγεται σε άαααααλλη διάσταση... :bigsmile:



:love:

Χρυσάνθη
18-03-2010, 07:19 PM
Ο Υδροχοο-ωροσκόπος μου συμφωνεί πλήρως!!!!! Μπορεί να νομίζουν όλοι ότι είσαι κρυφά ερωτευμένη με τον κολλητό σου, γιατί σου βγαίνει απίστευτη άνεση μαζί του, και συνήθως ο καλύτερος εαυτός σου, αλλά εσύ να τον αισθάνεσαι αδερφό και να θεωρείς τελείως ξενέρωτη τη μεταξύ σας φάση,... βάβαια το καλό είναι ότι αποκτάς τη φήμη της μοιραίας γυναίκας! χιχιχι... Τώρα εγώ έχω μία άλλη θεωρία για το φύλλο,.....αν τα περισσότερα ζώδια του χάρτη σου είναι αρσενικά,....και ο Ζυγός είναι μέσα σε αυτά,...(δηλ Φωτιά και Αέρας..) τότε πιθανόν να σε έλκουν άντρες φίλοι. Το παράξενο που δεν μπορώ να εξηγήσω με μένα είναι οι επαναλαμβανόμενες συναναστροφές και φιλίες (με γυναίκες και πολύ γερές παρακαλώ!) με Καρκινάκια!!! Απίστευτο! Έχω Σελήνη στον 7 οίκο βέβαια,...αλλά η ακμή του 11ου είναι στον Τοξότη ( πιάνει και πολύ Αιγόκερω..), με τον Ποσειδώνα μέσα που κανει όψη μόνο με τον Πλόυτωνα,.. και οκ μου αρέσουν οι καλλιτεχνικοί τύποι αλλά οι φιλίες μου δεν ήταν πάντα μεσα στην τέχνη,..

popininja
18-03-2010, 08:18 PM
Μονο Υδροχοονοτιοδεσμο διαθέτω και μια σεληνη στο σπίτι του Υδροχόου...
Ωστόσο, είχα και έχω πολύ δυνατές φιλίες με άντρες.
Βαριέμαι τις πολύ ''μη μου άπτου'' γυναίκες. Προτιμώ οι φίλες μου
να είναι πιο... αντράκια! :bigsmile:
Παρόλα αυτά.....
Η καλύτερή μου φίλη,
είναι ο κολλητός μου!
:love:
και τον αγαπώ πολύ!

skorpion
19-03-2010, 09:16 PM
Μπορεί ο ¶ρης στο Ζυγό.................................. Ο λόγος όμως, αν το καλοσκεφτείς, δεν είναι ότι έχουν λιγότερα κόμπλεξ, είναι πολύ ακραίο να το θέσουμε έτσι. Πιστεύω ότι οι άντρες διατηρούν την παιχνιδιάρικη φύση τους και την παιδικότητά τους μέχρι το τέλος, ενώ οι γυναίκες σοβαρεύουν και ωριμάζουν νωρίς. Πάρε τους προβληματισμούς σου στην αντροπαρέα και θα φας πόρτα!:laugh:


ναι αυτο με την παιχνιδιαρικη διαθεση και την παιδικοτητα, δεν το χα σκεφτει εχεις απολυτο δικιο, και ο αρουλης μου και η αφροδιτουλα μου στο ζυγο στον πεμπτο οικο ειναι αρα την παιδικοτητα και τα παιχνιδισματα τα χρειαζομαι . Αλλο ενα στοιχειο που συνηγορει λοιπον στις φιλιες μου με το αντρικο φιλο, πολυ σημαντικο.

Δεσποινα και βεβαια υπαρχουν φιλιες αντρων και γυναικων. Δεν αισθανθηκα ποτε ερωτικη ελξη για καποιον φιλο μου. Εγω πιστευω οτι μεχρι να φτασεις να πεις καποιον φιλο σου εχεις καταλαβει αν σε ελκυει ή οχι και αρα ξερεις αν μπορεις να εισαι απλα φιλη ή αν θες κατι αλλο. Αν και εγω αυτα τα καταλαβαινω πολυ γρηγορα δεν χρειαζεται να περασει καιρος.

Γιαννη εγω παντως δεν εχω πλανητη στον υδροχοο αλλα ενα μεσουρανηματακι το εχω για να τιμησω και γω το ζωδιο, χεχε!