PDA

View Full Version : Μεγάλο τρίγωνο στο γενέθλιο χάρτη



maria magda
09-03-2010, 03:34 PM
Κατά αρχάς να σας πω συνγχαρητήρια για το site σας , είναι πολύ κατατοπιστικό , αναλυτικό και ενδιαφέρον για όποιον αναζητά να μάθει περισσότερα για την αστρολογία. Μετά από πολλή καιρό μέλος στo my horoscope αποφάσισα κι εγώ να γράψω κάποιο ερώτημα που έχω σε σχέση με τον γενέθλιο χάρτη μου.Όλοι μου οι πλανήτες (εκτός Αφροδίτης ) είναι ομοιόμορφα μοιρασμένοι σε τρεις οίκους 4ο , 6ο και 10ο και δημιουργούν ένα μεγάλο τρίγωνο. Μήπως αυτό το μεγάλο τρίγωνο σημαίνει κάτι ? Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Μητσάκος
09-03-2010, 04:26 PM
Κατά αρχάς να σας πω συνγχαρητήρια για το site σας , είναι πολύ κατατοπιστικό , αναλυτικό και ενδιαφέρον για όποιον αναζητά να μάθει περισσότερα για την αστρολογία. Μετά από πολλή καιρό μέλος στo my horoscope αποφάσισα κι εγώ να γράψω κάποιο ερώτημα που έχω σε σχέση με τον γενέθλιο χάρτη μου.Όλοι μου οι πλανήτες (εκτός Αφροδίτης ) είναι ομοιόμορφα μοιρασμένοι σε τρεις οίκους 4ο , 6ο και 10ο και δημιουργούν ένα μεγάλο τρίγωνο. Μήπως αυτό το μεγάλο τρίγωνο σημαίνει κάτι ? Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Η φύση του μεγάλου τριγώνου είναι συνήθως θετική γιατί υποδηλώνει βοήθειες στους τομείς του ωροσκοπίου που υπάρχουν οι πλανήτες. Οι ιδιότητες των πλανητών εκφράζονται κατά πολύ πιο εύκολα και έτσι υπάρχει η δυνατότητα κάποια θετικά χαρακτηριστικά του κατόχου του μεγάλου τριγώνου να εκφράζονται πολύ πιο εύκολα από ό,τι σε άλλους ανθρώπους.
Επιπλέον, το μεγάλο τρίγωνο αρκετές φορές λειτουργεί είτε σαν ασπίδα προστασίας απέναντι σε διάφορες κακοτυχίες που μπορεί να προκύψουν, είτε σαν σηματοδότης μιας εναλλακτικής πορείας του, προκειμένου να αποφύγει μια άσχημη κατάσταση.

Το πρώτο πράγμα που προσέχουμε σε ένα μεγάλο τρίγωνο όμως είναι το στοιχείο στο οποίο ανήκει. Αν είναι δλδ στη Φωτιά, στη Γη κλπ, κλπ.

Αν είναι στη Φωτιά, έχουμε δημιουργικότητα, τύχη, δυνατότητες να επιτευχθούν “μεγάλα” πράγματα. Δεν αποκλείονται όμως εκδήλωση αλαζονείας, αποδοχή κολακειών ή ναρκισσιστική συμπεριφορά.

Αν είναι στη Γη, έχουμε δημιουργικότητα αλλά σε πρακτικό επίπεδο. Η υλιστική και πραγματιστική αντίληψη των πραγμάτων οδηγεί σε προγραμματισμένες κινήσεις, που οδηγούν σε κοινωνική ή επαγγελματική-οικονομική καταξίωση. Τα αρνητικά εδώ είναι η σκληρότητα, που μπορεί να φθάσει στο επίπεδο της απανθρωπιάς ή του κυνισμού.

Αν είναι στον Αέρα, έχουμε έντονα τα στοιχεία της εκλογίκευσης και της σκέψης και έντονα επικοινωνιακά στοιχεία, είτε σε διαπροσωπικό είτε σε συλλογικό επίπεδο. Υποδεικνύει, θα λέγαμε, τον τύπο του διανοούμενου. Το κακό εδώ είναι ότι ο πολύς Αέρας καταλήγει να είναι ...κοπανιστός και τα λόγια να απέχουν παρασάγγες από τι πράξεις, ή να διαμορφωθεί ένας ιδιότυπος πνευματικός σνομπισμός, ή, λόγω της εξυπνάδας που έχουν τα άτομα, να διαχειρίζονται τους άλλους ανθρώπους σε βάρος της αμοιβαιότητας που πρέπει να υπάρχει στις σχέσεις.

Αν είναι στο Νερό, τα πράγματα δυσκολεύουν αρκετά, καθώς απαιτείται μεγάλη προσπάθεια προκειμένου να εκφραστούν εποικοδομητικά τα υδάτινα στοιχεία και να μην καταλήξει ο κάτοχος του τριγώνου έρμαιο της συναισθηματικής έντασης και να αδυνατεί να ισορροπήσει στην καθημερινότητά του. Η τέχνη είναι μια πολύ καλή διέξοδος σε αυτό.

Καλό είναι να παίζει και κανένα τετράγωνο σε κάποιον πλανήτη που συνιστά το μεγάλο τρίγωνο, για να εξισορροπούνται τα πράγματα, ή να είναι ασύμβατο το τρίγωνο, δλδ να μην είναι όλοι οι πλανήτες στο ίδιο στοιχείο.
Αν μας ανέβαζες το χάρτη, ίσως και να μπορούσαμε να πούμε περισσότερα :bigsmile:

Χρυσάνθη
09-06-2010, 03:45 PM
Μετράει καθόλου ο ωροσκόπος για τη συμμετοχή σε μεγάλο τρίγωνο?? Ή αποκλειστικά πλανήτες?

Μητσάκος
09-06-2010, 10:11 PM
Μετράει καθόλου ο ωροσκόπος για τη συμμετοχή σε μεγάλο τρίγωνο?? Ή αποκλειστικά πλανήτες?

Μπορεί να συμμετέχει ένα μόνο σημείο. ¶ρα ισχύει το μεγάλο τρίγωνο, αν αποτελείται από 2 πλανήτες και τον ωροσκόπο.