PDA

View Full Version : Ωροσκοπος



Jedi-Thoth
06-03-2010, 05:51 AM
Παιδια εγω αυτο που θελω να συζητησουμε ειναι κατι βασικα για τον ωροσκοπο.Εγω ειμαι ταυρος και υποτιθεται πως εχω ωροσκοπο στους διδυμους(στις 26 μοιρες περιπου) πραγμα το οποιο δεν φαινεται καθολου.Προσφατα πηγα σε αστρολογο και μου ειπε οτι δεν εχω ωροσκοπο στους διδυμους αλλα στον καρκινο!οταν την ρωτησα πως γινεται αυτο μου ειπε πολυ απλα οτι αφου γυρνανε οι πλανητες(και επηρεαζομαστε)ετσι αλλαζει και ο ωροσκοπος και δεν μενει στασιμος(το καθε ποτε αλλαζει δεν το ξερω).Ολη αυτη η εξηγηση μου ακουγεται πολυ λογικη και ανεκαθεν ενιωθα καρκινος,ειμαι υπερβολικα συναισθηματικος,σκεφτομαι πολυ τα παλια-αναπολω,εντονη συνδεση αλλα και τσακωμοι με οικογενεια,πολυ πιστος(εχω και τον ταυρο βεβαια),θελω πολυ να κανω οικογενειακτλ. σε αντιθεση με τον διδυμο που ουτε εξωστρεφης ειμαι ουτε τοσο κοινωνικος,δεν φλερταρω συχνα,δεν ειμαι ιδιαιτερα ομιλιτικος,δεν μπορω τις αλλαγες(ειπαμε εχω και τον ταυρο) κτλ.Απο τη μερα που εμαθα οτι εχω καρκινο νιωθω κατα καποιο τροπο πως εμαθα παραπανω τον εαυτο μου.Θα ηθελα να ακουσω την αποψη σας για την αλλαγη στον ωροσκοπο,ευχαριστω πολυ!:wink2:

Μητσάκος
06-03-2010, 08:44 AM
Παιδια εγω αυτο που θελω να συζητησουμε ειναι κατι βασικα για τον ωροσκοπο.Εγω ειμαι ταυρος και υποτιθεται πως εχω ωροσκοπο στους διδυμους(στις 26 μοιρες περιπου) πραγμα το οποιο δεν φαινεται καθολου.Προσφατα πηγα σε αστρολογο και μου ειπε οτι δεν εχω ωροσκοπο στους διδυμους αλλα στον καρκινο!οταν την ρωτησα πως γινεται αυτο μου ειπε πολυ απλα οτι αφου γυρνανε οι πλανητες(και επηρεαζομαστε)ετσι αλλαζει και ο ωροσκοπος και δεν μενει στασιμος(το καθε ποτε αλλαζει δεν το ξερω).Ολη αυτη η εξηγηση μου ακουγεται πολυ λογικη και ανεκαθεν ενιωθα καρκινος,ειμαι υπερβολικα συναισθηματικος,σκεφτομαι πολυ τα παλια-αναπολω,εντονη συνδεση αλλα και τσακωμοι με οικογενεια,πολυ πιστος(εχω και τον ταυρο βεβαια),θελω πολυ να κανω οικογενειακτλ. σε αντιθεση με τον διδυμο που ουτε εξωστρεφης ειμαι ουτε τοσο κοινωνικος,δεν φλερταρω συχνα,δεν ειμαι ιδιαιτερα ομιλιτικος,δεν μπορω τις αλλαγες(ειπαμε εχω και τον ταυρο) κτλ.Απο τη μερα που εμαθα οτι εχω καρκινο νιωθω κατα καποιο τροπο πως εμαθα παραπανω τον εαυτο μου.Θα ηθελα να ακουσω την αποψη σας για την αλλαγη στον ωροσκοπο,ευχαριστω πολυ!:wink2:
Καλά σου είπε :bigsmile:
Ο χάρτης μας δεν αποτελεί απλώς μια στατική αναπαράσταση της θέσης των ουράνιων σωμάτων κατά τη στιγμή της γέννησής μας, που υποδεικνύουν κάποιες τάσεις, αλλά είναι και δείκτης του πότε θα εκδηλωθούν αυτές οι τάσεις.

Για να δούμε πότε θα εκδηλωθούν αυτές οι τάσεις, χρησιμοποιούμε κάποιες μεθόδους πρόβλεψης. Αυτές βασίζονται και στη σχέση που έχει η πραγματική κίνηση των πλανητών (με βάση την αστρολογική θεώρηση και όχι την αστρονομική απαραίτητα) αλλά κυρίως σε κάποιες υποθετικές κινήσεις των πλανητών και των διάφορων σημείων του χάρτη (όπως π.χ. ο ωροσκόπος) με σημείο εκκίνησης τη στιγμή της γέννησής μας.

Στη βάση αυτής της λογικής, η πιο διαδεδομένη έγκυρη μέθοδος πρόβλεψης είναι αυτή που χονδρικά θεωρεί ότι κάθε χρόνος της ζωής μας αντιστοιχεί σε μία ημέρα από την ημέρα γεννησής μας. Έτσι οι θέσεις που έχουν οι πλανήτες και τα σημεία 15 μέρες μετά τη γέννησή μας αντιστοιχούν σε καταστάσεις που θα βιώσουμε στην ηλικία των 15 ετών, οι θέσεις των πλανητών 20 μέρες μετά τη γέννησή μας αντιστοιχούν σε καταστάσεις που θα βιώσουμε στην ηλικία των 20 ετών κλπ, κλπ.

Με δεδομένο ότι έχεις ωροσκόπο στο τελείωμα των Διδύμων, είναι πολύ λογικό, αν συμφωνεί και η ηλικία και δεν έχεις λάθος ώρα γέννησης, ο ωροσκόπος σου να έχει "προχωρήσει" στο ζώδιο του Καρκίνου και να εκφράζεται όπως εκφράζεται.
Ανεξάρτητα όμως από αυτό, θα πρέπει πάντα να έχεις υπόψιν σου ότι ο χάρτης μας πρέπει να εξετάζεται στο σύνολό του και όχι με βάση μεμονωμένες όψεις ή στοιχεία, καθώς η αποσπασματικότητα στον έλεγχο των στοιχείων εύκολα μπορεί να μας μπερδέψει και να χάσουμε ουσιαστικές παραμέτρους :bigsmile:

Natalia10
06-03-2010, 03:23 PM
Καλησπερα και απο μενα:bigsmile:


Εχω και εγω ωροσκοπο Καρκινο στην 26 μοιρα.
Στο προοδευτικο ωροσκοπιο μου εχει 'προχωρησει' γυρω στην 16 μοιρα του Λεωντα.
Αυτο το αισθανομαι και εγω για την αλλαγη του ωροσκοπου που αναφερεις μελος FLOROS,αισθανομαι εντονα τα στοιχεια του Λεωντα στον χαρακτηρα μου αλλα και στην εμφανιση μου (περισσοτερο).
Για τον χαρακτηρα αισθανομαι πιο γενεοδωρη,εγωιστρια,θελω να τραβαω τα βλεματα κ.λ.π.
Για την εξωτερικη εμφανιση προτιμω χρυσες σκιες,εντυπωσιακα φορεματα ,και ιδιαιτερα τα μαλλια μου ,τα εχω κανει πιο φωτεινα και τα φουσκωνω...οσοι με γνωριζουν (και ασχολουντε με αστρολογια) με κανουν η για Λεων η για Σκορπιο(για τον Σκορπιο ειναι αλλη ιστορια),σε ζωδιο η ωροσκοπο.
Σε αυτην την σελιδα θα μπορεσεις να δεις τον προοδευτικο σου χαρτη και θα δεις πως εχουν αλλαξει ζωδιο και καποιοι πλανητες σου,αλλα επειδη ανεφερες μονο τον ωροσκοπο γι'αυτο σου εγραψα μονο για αυτο
Ελπιζω να σε βοηθησα λιγο.


Φιλικα:bigsmile:

whisperer
06-03-2010, 07:46 PM
Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω το θέμα όμως είναι ότι ο γενέθλιος ωροσκόπος μας δεν αλλάζει....:bigsmile:
αν σε ρωτούσαν αγαπητή ¶ννα τι ωροσκόπο έχεις...φαντάζομαι θα έλεγες καρκίνο και όχι αυτή την περίοδο έχω Λέων και μετά από 10 χρόνια θα έχω Παρθένο....έτσι δεν είναι....? :cheesy:
Ναι Μητσάκο...συμφωνώ είναι αλλά αυτό στο οποίο αναφέρεσαι άφορα ένα σύστημα πρόβλεψης το οποίο αναφέρεται σε μία συγκεκρίμενη χρονική περίοδο...που όπως ξέρουμε δεν αλλάζει μόνο ο ωροσκόπος μας αλλά και όλοι οι πλανήτες κάποια στιγμή πηγαίνουν σε διπλανά και παραδιπλανά ζώδια... :cheesy:
αν κατάλαβα σωστά και έτσι όπως το ακούω ο φίλος μας FLOROS αναφέρεται ότι γενικότερα δε του ταιριάζει αυτός ο ωροσκόπος (όχι μόνο την περίοδο αυτή) οπότε πηγαίνουμε στο επόμενο...μήπως η ώρα γεννησης σου δεν είναι σωστή....? Ο αστρολόγος στον οποίο πήγες χρησιμοποίησε κάποιο σύστημα πρόβλεψης χρησιμοποιώντας γεγονότα που ήδη σου έχουν συμβεί ώστε να διορθώσει την ώρα γεννήσης σου?
Και επίσης πολύ σημαντικό είναι αυτό στο οποίο αναφέρεται ο Μητσάκος στο τέλος...μπορεί ο διδυμος να μη σου ταιριάζει...αλλά δεν είναι μόνο τι ωροσκόπο έχουμε αλλά τι όψεις δέχεται ο κυβερνήτης του ωροσκοπίου μας (Ερμής στην προκειμένη) όπως και επίσης και η ακμή του ωροσκόπου μας....
Για δες το έτσι...μήπως υπάρχουν κάποια στοιχεία τα οποία να ψιλοδιαμορφώνουν με κάποιο τρόπο τα διδυμίσια χαρακτηριστικά ώστε τελικά να μην εκδλώνονται και τόσο έντονα σε σένα τον ίδιο....?

Jedi-Thoth
06-03-2010, 07:49 PM
οποτε ρε παιδια 1)οταν λεει ο κοσμοσ ειμαι χ ζωδιο με χ ωροσκοπο λεει λαθος ωροσκοπο? 2)πως μπορω εγω να υπολογισω ΄΄τωρινους'' ωροσκοπους? 3)ποσο παιζει ρολο τωρα ο ''προηγουμενος'' ωροσκοπος???

Fotini Christodoulou
06-03-2010, 07:57 PM
Καταρχάς θα συμφωνήσω με την Μαρία. Μήπως έχετε λάθος ώρα γέννησης; Έχει γίνει διόρθωση ώρας;

Σε δεύτερη φάση παίζει πολύ σημαντικό ρόλο που βρίσκεται ο κυβερνήτης του ωροσκόπου.Αν έχετε ωροσκόπο στους Διδύμους όντως θα πρέπει να κοιτάξετε την θέση του Ερμή.

Σχετικά με τον συναισθηματισμό κόσμο, κοιτάζουμε την Σελήνη και όχι τον Ωροσκόπο. Το να έχει κάποιος ωροσκόπο καρκίνο δεν σημαίνει πως θα είναι και πολύ συναισθηματικός ή θα έχει χαρακτήρα που σχετίζεται με τα χαρακτηριστικά που αποδίδονται στον Καρκίνο.

Σχετικά τώρα με τον προοδευμένο ωροσκόπο, με έχουν καλύψει τα υπόλοιπα μέλη, αλλά θα πρέπει να θυμόμαστε ότι το οτι προχωρά ο ωροσκόπος και οι πλανήτες δεν σημαίνει ότι αλλάζει η βάση μας δλδ τα χαρακτηριστικά του γενεθλίου χάρτη μας, αλλά μάλλον το οτι εξελισσόμαστε και μας δίνεται η ευκαιρία να έρθουμε σε επαφή με διαφορετικές πτυχές της προσωπικότητας μας.

:bigsmile:

Jedi-Thoth
06-03-2010, 08:21 PM
τι να σας πω ρε παιδια...η ωρα γεννησης παντως ειναι σιγουρη(απο βιβλιαριο) και ξαναρωταω ξερει κανεις πως βρισκω τον προοεδευτικο ωροσκοπο?

whisperer
06-03-2010, 08:41 PM
επέτρεψε μου να σου πω ότι το ότι είναι από βιβλιάριο δε την καθιστά και σίγουρη ντε και καλά....:toung:
στη δική σου περίπτωση που η ακμή του ωροσκόπου πέφτει στις 26ο λίγα λεπτά αργότερα έχουν σημασία και σε πάνε στον καρκίνο...

όσο αφορά την ερωτησή σου...θα πας στο δωρεάν ωροσκόπιο (επάνω στη σελίδα) εν συνεχεία στους χάρτες σου...εκεί θα εισάγεις τα στοιχεία σου...και παίζοντας λίγο ...θα τα ανακαλύψεις όλα...
:bigsmile:


τι να σας πω ρε παιδια...η ωρα γεννησης παντως ειναι σιγουρη(απο βιβλιαριο) και ξαναρωταω ξερει κανεις πως βρισκω τον προοεδευτικο ωροσκοπο?

Jedi-Thoth
06-03-2010, 08:54 PM
ε οχι και πολυ λιγα....γυρω στα 25 λεπτακια,ευχαριστω για την καθοδηγηση

Jedi-Thoth
06-03-2010, 08:57 PM
ναι ομως εκει δεν βρισκεις προοδευτικο ωροσκοπιο!

Dell Piero
06-03-2010, 09:02 PM
Κλικ στο κουμπί χάρτες πρόγνωσης
Κλικ στο κουμπί προοδευτικό

Voila !

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
06-03-2010, 09:03 PM
ναι ομως εκει δεν βρισκεις προοδευτικο ωροσκοπιο!

εχει και προοδευτικο!
ψαξε:bigsmile:
τα παντα εχει στο σαιτ!

Jedi-Thoth
06-03-2010, 10:07 PM
ευχαριστω παιδια!:bigsmile:

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
06-03-2010, 10:11 PM
ευχαριστω παιδια!:bigsmile:

παρακαλουμε
καλη συνεχεια:bigsmile::bigsmile:

Natalia10
07-03-2010, 10:07 PM
Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω το θέμα όμως είναι ότι ο γενέθλιος ωροσκόπος μας δεν αλλάζει....
αν σε ρωτούσαν αγαπητή ¶ννα τι ωροσκόπο έχεις...φαντάζομαι θα έλεγες καρκίνο και όχι αυτή την περίοδο έχω Λέων και μετά από 10 χρόνια θα έχω Παρθένο....έτσι δεν είναι....?



Καλησπερα :bigsmile:
Whisperer δεν ειπα πως οταν με ρωτανε για τον ωροσκοπο μου τους λεω πως τωρα ειμαι Λεων και επειτα απο 10 χρονια θα ειμαι Παρθενος.Λεω κανονικα πως ειμαι Καρκινος.
Απλα ηθελα να πω πως σε ορισμενες περιπτωσεις μου βγαινει ο Λεων απο μεσα μου και πως φανταζομαι πως πρεπει να οφειλετε στον προοδευμενο ωροσκοπο.
Ο προοδευτικος χαρτης δεν μας δειχνει πως αλλαζουμε ζωδιο η ωροσκοπο η αφροδιτη,απλα οταν απο τον προοδευτικο αλλαζει ζωδιο ο ηλιος μας (παραδειγμα) δεν ειναι πως ''γινομαστε'' αυτο το ζωδιο αλλα ''χρωματιζομαστε'' απο αυτο το ζωδιο.
Ελπιζω να με καταλαβες.

Υ.Γ.(Χωρις να εχω επιθετικο υφος) Το ονομα μου ειναι Λινα οχι Αννα:bigsmile:


Φιλικα:bigsmile:

whisperer
07-03-2010, 10:17 PM
Καταρχήν συγνώμη για το ¶ννα....(πως μου ρθε...? :blink: )

Ναι Λίνα μου...δεν ήθελα να πω κάτι για σένα με αυτό μου το σχόλιο...έχεις δίκιο ότι ο προοδευτικός ωροσκόπος μας επηρεάζει και διαμορφώνει ίσως τις επιθυμίες και τους στόχους μας....δε διαφωνώ σε αυτό...
το σχόλιο αυτό περισσότερο το έκανα για να δείξω στο FLOROS ότι ο γενεθλιος ωροσκόπος μας δεν αλλάζει...και με αυτόν συστηνόμαστε.....θέλουμε δε θέλουμε, μας ταιριάζει δε μας ταιριάζει...:cheesy:

Συγνώμη και παλι.... :embarrest

Natalia10
07-03-2010, 10:41 PM
Κανενα προβλημα Whisperer αλοιμονο:bigsmile:
Δυστηχος ειναι ευκολο να παρερμηνευτη καποιος με τον γραπτο λογο για αυτο εγραψα σε παρενθεση το χωρις επιθετικο υφος.
Καλο σου βραδυ:bigsmile::bigsmile::bigsmile: