PDA

View Full Version : Σκέψεις προς συζήτηση



Dell Piero
17-07-2005, 07:30 PM
Καλώς ή κακώς, το Horoscope α) είναι ένας εξειδικευμένος χώρος και β) δεν είναι το μοναδικό φόρουμ.
Eδώ δεν κλείνουμε την πόρτα σε κανέναν αλλά δεν δεχόμαστε και το "μπάτε σκύλοι αλέστε". Σήμερα πάρθηκε μια απόφαση: να μην μετράνε στο postcount τα posts του Off topic και του Chat & Fun. Οι συγκεκριμένες ενότητες προσωπικά δεν με έχουν πείσει αν πρέπει να υπάρχουν. Βεβαίως, επειδή οι πόρτες είναι ανοιχτές αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται σοβαρά για την αστρολογία και τα υπόλοιπα θέματα δεν θα τον κάνουμε και "ντα". Και δεν πιάνω πολύ βολικά τις άκρες. Δηλαδή ή θα έχουμε off topic και Chat & Fun ή δεν θα έχουμε καθόλου. Αλλά με την είσοδό μου στο κάλεσμα που μου έγινε για στήριξη του δικτυακού τόπου μου κακοφάνηκε κάπως η παρουσία στην πρώτη σελίδα των περισσοτέρων θεμάτων που ουδεμία σχέση έχουν με το "άθλημα".
Θα μου πεις και εύλογα εγώ δεν γουστάρω ούτε αστρολόγος να γίνω ούτε να διαβάζω τα δικά σου. Γουστάρω να βλέπω τις προβλέψεις για το ζώδιό μου και να πηγαίνω στο Chat & Fun να εκτονώνομαι να γράφει και ο μετρητής και στο τέλος να έχω και δικαίωμα να ρωτάω για το φλερτάκι μου στην ενότητα που έφτιαξες. Κι αν δεν μου απαντήσεις γουστάρω να στην "πω". Τι με νοιάζει εμένα στο κάτω κάτω αν εσύ και όλοι εσείς έχτε 50 υποενότητες και όπως αλλιώς τις λέτε;

Για στάσου ρε αδερφέ, μήπως τελικά το Horoscope δεν είναι ο χώρος σου; ΟΚ, συμπαθείς τα παιδιά εδώ και τα λοιπά, αλλά αφού μπορείς να βρεις συμπαθητικά προς εσένα άτομα, σε έναν άλλο χώρο, που συν τοις άλλοις θα μοιραζόσαστε την αγάπη σας και στο ξεχωριστό σας hobby, τι το παλεύεις;
Τα Off topic και το Chat & Fun δε μπορούμε να τα απορρίψουμε κατά μια άποψη, γιατί καλώς ή κακώς είναι μέρος της καθημερινότητάς μας. Όμως επειδή θέλω να προλάβω γεγονότα που γίνονται σε άλλα φόρα πριν τη γέννησή τους, δηλαδή να κλειδώνονται threads γράφω ότι γράφω. Και μετά θα προκύψει μέγιστο θέμα. Ποιος τελικά και με πια κριτήρια θα κρίνει τι θα δημοσιεύεται;

Αν εσύ λοιπόν έχεις όρεξη απλώς να βρεις φίλους και να μιλήσετε, δόξα τον Αλάχ, υπάρχουν πολλά φόρα και ακόμα πιο πολλές καφετέριες για να το κάνεις αυτό, και χωρίς να είσαι υποχρεωμένος να υποστείς όρους όπως east point και τις "λοιπές βλακείες" των άλλων εδώ μέσα. Όχι ότι θα σε φιμώσει κανείς, αλλά μην περιμένεις τους υπόλοιπους να υποδεχτούν μετά βαϊων και κλάδων το 12 thread σου για το ποδόσφαιρο και τις μηχανές (τυχαίο)...

Η τεράστια βαρύτητα που έχει δοθεί σε μια υποκατηγορία αυτού του τόπου μπορεί να μεταφερθεί και κάπου αλλού. Έχει και live chat το Horoscope. Γιατί όχι εκεί; Αυτές οι ενότητες είναι ένα ευχάριστο διάλλειμα. Τίποτα παραπάνω. Παρατηρήστε κάποιοι τώρα που δεν καταμετρώνται οι δημοσιεύσεις σας σε αυτές τις υποκατηγορίες πόσο κατέβηκε ο μετρητής. Πως άλλαξε το status σας. Μήπως τελικά πριν ανοίξετε ένα θέμα και πατήσετε το κουμπάκι Υποβολή πρέπει να το ξανασκεφτείτε;
Μήπως η δυνατότητα που μας δόθηκε να κάνουμε ένα διάλλειμα από το σχολείο μας έγινε το καλύτερό σας μάθημα. Μήπως αν θέλετε να πειράξετε τον κολητό σας να το κάνατε τηλφωνικώς ή κάπου αλλού;


Σε αυτό το σημείο θα υπερβώ ευατόν και θα γράψω τα εξής τα οποία και αφορούν όχι μόνο το θέμα που αναπτύσσω αλλά και γενικότερες συμπεριφορές. Δεν είναι δυνατόν να κρίνουμε οποιονδήποτε εδω μέσα και δεν γίνεται να έχουμε λόγο για ενέργειες και πράξεις για τις οποίες έχουν εξουσιοδοτηθεί κάποιοι άλλοι. Δε γίνεται να γράφετε ότι θέλετε και όπου θέλετε χωρίς να σέβεστε κάποιους ελαστικούς όρους και υποδείξεις και να χαλάτε έτσι τη ροή του διαλόγου σε κάποιο θέμα και γενικότερα τη ροή αυτού του δικτυακού τόπου. Έχετε πρόβλημα με το θέμα, αναφορά στο διαχειριστή. Διαφωνείτε με αυτά που λέει κάποιο μέλος του Horoscope; Ανοίξτε διάλογο και άν δείτε ότι αυτό πάει σε διαμάχη 1 vs 1 συνεχίστε το με προσωπικά μηνύματα. Το γεγονός ότι εδώ τα παιδιά είναι χαλαρά και δεν κάνουν παρατηρήσεις, ούτε υπάρχει warn level όπως υπάρχει σε άλλα φόρα δε σας δίνει το δικαίωμα σε καμία περίπτωση να δράτε ανεξέλεγκτα. Και για να τελειώσω, μην ξεχνάτε ότι το γεγονός ότι είμαστε μέλη στο Horoscope δεν είναι δεδομένο, αλλά προνόμιο που μας έχει δοθεί από την ομάδα διαχείρισης και τους ιδιοκτήτες αυτού του δικτυακού τόπου.

Θα ήθελα την άποψή σας για όλα αυτά. Το Horoscope είναι σε περίοδο ανακατατάξεων και επιθυμεί πριν το πράξει να συζητήσει με τα μέλη του που σέβεται και εκτιμά απεριόριστα τη γνώμη τους. Ακόμη και όσοι δεν έχετε ποτέ ποστάρει παρόλο ότι βρίσκεστε κοντά μας από τις πρώτες μέρες μπορείτε τώρα να κάνετε την αρχή.

fillenia
17-07-2005, 09:04 PM
Αγαπητέ Dell Piero,

Οπως ήδη έχεις διαπιστώσει, έχουν εξαντληθεί από καιρό οι φιλότιμες συστάσεις των διαχειριστών και συντονιστών προς τα μέλη του Horoscope και μαζί τους, η ευγένεια, το τακτ και η υπομονή. Διαπίστωσες και το αποτέλεσμα!
Καιρός να καθαρίσουν οι σταύλοι του Αυγεία, για να φανεί, επιτέλους, ο αληθινός στόχος αυτού του δικτυακού τόπου, που όλοι θαυμάζουμε και κανείς μας δεν σέβεται όσο του αξίζει. Υπάρχουν αρκετοί που γνωρίζουν καλύτερα από όλους τις ειλικρινείς προσπάθειες που γίνονται για την βελτίωσή του και εύχομαι να σταθούν για άλλη μια φορά αρωγοί και να στηρίξουν τις αλλαγές και τον δύσκολο ρόλο σου.
To Horoscope είναι ένας πρότυπος δικτυακός τόπος και πρέπει να διατηρήσει το κύρος του!

Φιλικά

Φυλλένια

Fotini Christodoulou
19-07-2005, 12:46 PM
Να σε καλωσορισουμε del piero!
Σωστα μιλάς και σε μεγάλο ποσοστο εχεις δικαιο που που βγηκες εξω απ'τα ρουχα σου.
Το site λειτουργει αψογα,απ'την τεχνικη πλευρα.
Ομολογω οτι κι εγω ως νεο μελος μπερδεύτηκα πολλες φορες,αλλα ευτυχως υπηρχε η καθοδήγηση απ΄τους παλαιοτερους κι ετσι εμαθα..(fillenia,astroakis,retrograde κ.α.ευχαριστώ,παρεμπιπτοντ ς!)
Νομιζω πως θα βοηθουσε πολυ,εαν δεν εμφανιζονταν τα threads καθολου στην 1η σελιδα,ετσι ωστε αναγκαστικα,να εμπαιναν ολοι απο την κύρια σελιδα του forum οπου θα εβλεπαν και το εγχειριδιο χρηστη,που κατα την γνωμη μου,παλι,θα επρεπε να ειναι οσο πιο "φανταχτερο"ωστε να το διαβαζουν ολοι.Σ ε παραλλαγη του τελευταιου,αν μπορειτε καντε υποχρεωτικη, με καποιον τροπο, την αναγνωση των ορων συμμετοχης στο forum.
Αυτά!Ευχομαι επιτυχια στο "συμμάζεμα"και επίσης να μην βρεθω στην άτυχη θέση να δεχτώ τις τσουχτερές - :crying: -παρατηρήσεις σας! :boxed: :thumbsup:
σημ.συμφωνω πως τα μην.του chat -fun και off topic,δεν πρεπει να μετρανε,αφου πραγματι,ειναι ασχετα με το θέμα που πραγματεύεται το site.

starfish
16-11-2005, 03:56 PM
Θα συμφωνησω πως δεν θα επρεπε να μετρανε ως δημοσιευσεις, ολα οσα γραφουμε. [Συγχωρηστε μου την αγνοια της ορολογιας]
Απο την στιγμη ομως που ειναι ενας 'ανοικτος' δικτυακος τοπος, ειναι αναμενομενο να υπαρχει πολυς ¨θορυβος¨. Επισης, νομιζω πως οι χρηστες χρειαζονται το χιουμορ και το αναλαφρο στοιχειο σε σοφες δοσεις. Η μεγαλη πλειοψηφια, ανεξαρτητα απο το βαθμο γνωσεων στην αστρολογια, εχει αναγκη να ανα-καλυψει τον εαυτο της με την βοηθεια της. Οποτε οι ερωτησεις που γινονται ειναι σε μεγαλο βαθμο προσωπικες. Το myHoroscope μπορει να 'χρησιμοποιησει' ως μαγιά το προσωπικο ενδιαφερον του καθενα, για να τον ωθησει σε μια διαφορετικη οπτικη των πραγματων. Και πιστευω οτι αυτο κανει. Εχετε πολυ ενδιαφεροντες συνεργατες, τους οποιους φανταζομαι επιλεξατε. Τα μελη ομως δεν τα επιλεγετε, σας επιλεγουν. Θα παψουν να σας επιλεγουν αν δεν καλυπτετε τις αναγκες τους. [Και δεν ειστε υποχρεωμενοι να καλυπτετε αναγκες διαφορετικες απο το προφιλ του site]. Το να τηρηθουν οι ισορροπιες ειναι εξαιρετικα δυσκολο και ισως ακατορθωτο. Μηπως θα πρεπει να το θεωρησετε δεδομενο;

fillenia
16-11-2005, 07:55 PM
Σε ευχαριστούμε που συμμετέχεις στους προβληματισμούς μας ώστε να γίνει ο δικτυακός, εξειδικευμένος, τόπος μας λειτουργικότερος.
Προσωπικά θα συμφωνήσω, σε γενικές γραμμές, μαζί σου.
Τα μέλη μας επιλέγουν γι' αυτό που είμαστε και εμείς με τη σειρά μας, προσβλέποντας στο κοινό όφελος, εργαζόμαστε προς αυτη την κατεύθυνση.
Κατά μία ευρύτερη έννοια το ένα μέρος επιλέγει το άλλο. Η φιλοσοφία του ενός είναι σε αλληλουχία με τους σκοπούς του άλλου. Η σχέση είναι αμφίδρομη και πιστεύω πως η ζητούμενη ισορροπία αφορά συντελεστές και μέλη.
Από την άλλη, η επίτευξη της ισορροπίας είναι μια όμορφη πρόκληση ακριβώς γιατι η δυσκολία της μας προτρέπει να ξεπεράσουμε τα "δεδομένα" μας όρια και να προσφέρουμε κάτι καλύτερο. Η ανθρώπινη ιστορία είναι γεμάτη από "ανέφικτα" που έγιναν πραγματικότητες, από δεδομένες, στενές, αντιλήψεις που ανατράπηκαν και γέννησαν καινούργιες πιο ευέλικτες.

Στη σελίδα αυτή συζητάμε τις σκέψεις των μελών μας, τις εξετάζουμε με σοβαρότητα και ευχαριστούμε όσους τις μοιράζονται, χωρίς φόβο, μαζί μας.

Φιλικά

Φυλλένια

ScP
16-11-2005, 09:31 PM
Aγαπητή starfish
Το άρθρο του Κωστή είχε γραφεί πριν ο δικτυακός μας τόπος αλλάξει ονομασία από horoscope.gr σε myhoroscope.gr. Το site μας είναι αστρολογικό. Κατά συνέπεια προσπαθεί να παραμένει σε θέματα της "ειδικότητάς" του. Αυτά προσπαθεί να προβάλει είτε στην εκλαϊκευμένη τους μορφή (προβλέψεις) είτε σε πιο βαθιά γνώση ή και ακόμη σε τελείως ακαταλαβίστικα άρθρα από όσους δεν έχουν μελετήσει αστρολογία σε βάθος.

Είναι όντως ανοιχτός τόπος. Και τη φασαρία όλοι την αγαπάμε όχι όμως όταν αρχίσει και γίνεται ηχορύπανση :blink1:

Την εποχή εκείνη που γράφτηκαν οι σκέψεις του Κωστή κάποιοι από τους αστρολόγους μας απαντούσαν σε θέματα προσωπικών προβληματισμών των μελών μας. Στο πλήθος τους ερωτικές ανησυχίες. Ένα μεγάλο κομμάτι των ερωτήσεων το έχουμε κρατήσει στην Ενότητα "Συμβουλευτείτε τους αστρολόγους μας". Αυτή την ενότητα αναγκαστήκαμε να την κλείσουμε γιατί είχαν παρουσιαστεί φαινόμενα (ευτυχώς λίγα) απορυθμιστικά. Δεν κρατιόντουσαν οι όροι υποβολής των ερωτήσεων, τους συντονιστές που προσπαθήσουν να βοηθήσουν ευγενικά δεν τους άκουγε κανείς. Αν κάποιος αστρολόγος αργούσε λίγο να απαντήσει ακούγαμε και τα σχολιανά μας και έτσι με συνοπτικές διαδικασίες αυτοί που όπως λέτε μας επιλέγουν και σωστό το λέτε αν το έκαναν με κριτήρια προσωπικά να τους απομακρύνουμε καταργώντας την ενότητα.
Η πορεία όμως έδειξε ότι συνέχισαν και συνεχίζουν να μας επιλέγουν και χωρίς αυτή την υπηρεσία και μάλιστα μαζικά.

Γιατί μας επιλέγουν είναι προφανές. Μια βόλτα στο Ελληνικό διαδίκτυο είναι αρκετή.

Εκείνη την εποχή επίσης είχαμε άλλη μια ενότητα "χαλάρωσης" με θέματα γενικού ενδιαφέροντος και την ονομάζαμε Chat & Fun. Όμως εκεί γινόταν ένα πανηγυράκι και πολλά ποστ χιούμορ πλακίτσα και όμορφες ατάκες αλλά τελείως εκτός της θεματολογίας μας. Επειδή λοιπόν ο σκοπός μας δεν ήταν και δεν είναι ένας δικτυακός τόπος με ολίγον από αστρολογία (όπως λέμε από γιουβέτσι) επειδή "πουλάει" αλλά μια βιβλιοθήκη αστρολογίας με άρθρα και θέματα, ένα φόρουμ συζητήσεων για την αστρολογία αφαιρέσαμε και εκείνη την ενότητα.

Και οι δυο κινήσεις που κάναμε απέδειξαν:
1. Ότι η επισκεψιμότητα ανέβηκε κατά 40%
2. Ότι η έλλειψη θεμάτων γενικού ενδιαφέροντος δεν είναι ιδιαιτέρως απαραίτητη.

Το χιούμορ και το ανάλαφρο στοιχείο θα επανέλθει σε νέες ενότητες διότι η αστρολογία πέρα από ένα ισχυρό εργαλείο είναι και ένας πολύ καλός τρόπος διασκέδασης.
Στοιχηματίζω ότι οι χρήστες του Ελληνικού διαδικτύου όχι μόνον θα πάψουν να μας επιλέγουν αν δεν τους καλύπτουμε τις ανάγκες τους (που για να πούμε και τους στραβού το δίκιο βρείτε μου μια ακάλυπτη) αλλά θα αυξάνονται γιατί ξέρουν να εκτιμούν και να συγκρίνουν.
Βεβαίως σε ποδοσφαιρική ορολογία θα λέγαμε ότι παίζουμε μόνοι μας. Ανάλογος αστρολογικός δικτυακός τόπος δεν υπάρχει. Κάποιες προσπάθειες ξεκίνησαν και ελπίζουμε να πάνε καλά για να μας κάνουν να δραστηριοποιηθούμε ακόμη περισσότερο.

Κακά τα ψέματα αλλά τόσο αρμονική συνεύρεση αστρολόγων τεχνικών συντονιστών, μεταφραστών και φίλων μέσα σε ένα χρόνο είναι ο 13ος άθλος του Ηρακλή.

Να είστε καλά

starfish
18-11-2005, 12:05 PM
Αγαπητε ScP, η απαντηση σου ηταν πολυ κατατοπιστικη.
Λάθος μου που δεν προσεξα ημερομηνια καταχωρησης του θεματος του Dell Piero και των προηγουμενων απαντησεων, παρ΄οτι αναρωτηθηκα σε ποιο chut & fun αναφερονταν...
Να διευκρινισω οτι γραφοντας για μη καλυψη των αναγκων των χρηστων, εννοουσα, των χρηστων που προκαλουν ηχορυπανση.
Fyllenia, η απαντηση σου ηταν πολυ ομορφη...
Σας ευχαριστω και τους δυο σας.
Καλη σας μερα