PDA

View Full Version : Όνειρα και Αστρολογία



super_lela
24-02-2010, 02:29 PM
Καλησπέρα σε όλους!

Αναρωτιέμαι αν και κατά πόσο οι θέσεις των πλανητών επηρεάζουν τα όνειρά μας.

Για να γίνω λίγο πιο σαφής ανήκω στην κατηγορία ανθρώπων, που δεν πιστεύουν στις συμπτώσεις, ότι για τα πάντα υπάρχει ένας λόγος και ότι οι ανώτερες δυνάμεις γνωρίζουν καλύτερα. Μαλλόν περιττό να επιμείνω ότι τα όνειρά μου βγαίνουν. :toung:

Έχω ξεκινήσει ένα μικρό πείραμα για να βγάλω κανένα συμπέρασμα. Κρατώ "ονειρολόγιο" (κατά το ημερολόγιο :bigsmile:). Γράφω τα όνειρά μου και δίπλα τις θέσεις των πλανητών.

Το έχει σκεφτεί κάποιος άλλος; Έχει διαβάσει τίποτα; Έχει πειραματιστεί; :nuts:

Φιλικότατα

super_lela

whisperer
24-02-2010, 02:40 PM
Χμμ...ωραία ερώτηση...
Κοίταξε να δεις...η αλήθεια ειναι ότι δεν εχω υπόψη μου κατά πόσο οι διελεύσεις (αν κατάλαβα σωστά σε αυτές αναφέρεσαι) επηρεάζουν τον ύπνο όσο μπορεί να επηρεάζουν τον ξύπνιο...πιθανότατα ναι, αν ενεργοποιούν αντίστοιχες όψεις που εχουν να κάνουν με αυτό που συζητάμε...αλλά αυτό που ξέρω (και ας με διορθώσουν οι πιο έμπειροι) είναι ότι άτομα με τονισμένο Ποσειδώνα έχουν κάτι με τα όνειρά τους!!! ή άτομα με περίεργο 12ο οίκο που προσδίδει μια διαίσθηση κατά κάποιον τρόπο πιάνοντας vibes που άλλοι δε μπορούν να πιάσουν...

Κάτι άντιστοιχο με αυτό που σου συμβαίνει, συμβαίνει και σε μένα..και ίσως όχι τόσο συχνά αλληγορικά αλλά κυριολεκτικά. Είδα ότι μια συνάδελφος ήταν έγκυος (δεν το ερμήνευσα σα βάρος και βάσανα που λένε), τη ρώτησα και μου είπε όχι....όπως αποδείχτηκε λίγες μέρες μετά, ήταν αλλά δε το ήξερε τότε....
τέτοια μου εχουν συμβεί πάρα πολλά σε βαθμό που εχω αρχίσει και εγώ και οι φίλοι μου να φοβούνται αλλά και να με εμπιστεύονται ταυτόχρονα πλεον σε αυτά που ονειρεύομαι...
Δε το ψάχνω παραπέρα γιατί έχω αρχίσει να σκιάζομαι κομματάκι...(δεν ειναι όλα αυτά που βλέπω ευχαριστα με εγκυμοσύνες και τα σχετικά όπως καταλαβαίνετε)
Ο Ποσειδώνας μου είναι έντονος...πιάνει αρκετούς πλανήτες και ακμές οίκων... τόσο που ώρες ώρες ξυπνάω το πρωί και νομίζω ότι έζησα μια ολόκληρη μέρα στον ύπνο μου...
Κούραση σας λέω...όχι αστεία...!
:cheesy:

super_lela
24-02-2010, 04:25 PM
Ευχαριστώ :embarrest

Ορθώς κατάλαβες, στις διελεύσεις αναφέρομαι (χάλια ο Ερμής μου :wacko:). Κάτι ανάλογο συμβαίνει και σε μένα. Είχα δει πριν από χρόνια έναν φίλο μου στον ύπνο μου. Χάλια ήτανε. Παχύ τον είδα, χωρίς μαλλιά, κουρασμένος, ένα χάλι. Ξυπνάω και τον παίρνω τηλέφωνο αμέσως. Του λέω το όνειρο περιμένοντας να μου πει, όχι βρε παιδί μου, μια χαρά είμαι. Αντ' αυτού παίρνω την απάντηση: "έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα"...

Και χτες το βράδυ είδα κάτι περίεργα ξανά. Πάλι στεναχώριες έρχονται - αυτήν την φορά είδα έναν άλλο φίλο μου. Περιμένω κανέναν μήνα - στην χειρότερη - να δω τι έρχεται.

Έχω και καλύτερα! Λέω και το φλυτζάνι... (το αυγό όχι ακόμη :cheesy:). Ήμασταν με φίλες και πίναμε καφέ. Φυσικά και ανάμεσά μας ήταν μία που δεν πίστευε σε αυτά. Για να γελάσουμε όμως με άφησε να δω το φλυτζάνι της. Βρήκα φίλη της που είχε κάνει γυναικολογική εγχείριση - τίποτα το άμεσα σοβαρό, απλά έπρεπε να γίνει (χωρίς πλάκα την είχα δει πάνω στο γυναικολογικό κρεβάτι και τον Χάρο πίσω πάνω της.:weird:). Τελικά δεν γελάσαμε...:nuts:

αστρολογικά δεδομένα (μου):

Ποσειδώνας στον Τοξότη και στον 2ο Οίκο σε αντίθεση με τον Κρόνο και εξάγωνο με Σελήνη, Ερμή, Αφροδίτη και Πλούτωνα. ¶, κάνει και τρίγωνο με το Μεσουράνημά μου και χιαστή με τον Χείρωνα. Οπότε μάλλον είναι τονισμένος;

Στον Δωδέκατο Οίκο μου έχω τον Ερμή (καταπιεσμένη η επικοινωνία μου) :cry:

Το ονειρολόγιο μάλλον είναι καλή ιδέα. Θα ενημερώσω άμα και όταν βγάλω καμιά άκρη :bigsmile:

melodia
24-02-2010, 04:46 PM
Ξερω γυναίκα με Σελήνη στους Ιχθυεις στον 7ο και αν λαβω και τον κανόνα των 5 μοιρων μπορω να την βαλω στον 8ο, με ακμή 12ου στον Καρκίνου και πανω σε κρισμη μοιρα (26η).
Δεν υπαρπει περιπτωση να δει κάτι και να μην βγει αληθινό.Ειναι τρομερα διαισθητικό άτομο και καθε φορά που μου λεει: "Να σου πώ ενα ονειρο που είδα??" ,τρεμει το φυλλοκάρδι μου...

Fotini Christodoulou
24-02-2010, 05:50 PM
Aν και δεν έτυχε να συνδέσω μέχρι στιγμής την αστρολογία με τα όνειρα και ειδικά αυτού του τύπου, το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον:bigsmile:...Δεν έχω τονισμένους Ιχθείς, απλά γωνιακό Ποσειδώνα. Όνειρα που κυρίως αφορούν εμένα και στενούς φίλους ναί τυχαίνει να βλέπω, συχνά με συμβολισμούς που εκείνη την ώρα δεν καταλαβαίνω, αλλά πάντως εκ των υστέρων ναί βλέπω οτι βγαίνουν. Προσωπικά θα έλεγα πιο πολύ λειτουργεί στον ξύπνιο μου..εκτός αν υποθέσουμε ότι κάνω ΚΑΙ το λεγόμενο daydreaming, με μορφή απλής διαίσθησης ή σκέψης.:laugh:

Μία στενή μου φίλη πάντως Με Ποσειδώνα στον Ωροσκόπο της ( Τοξότης) είναι ο φόβος και τρόμος μου με τα όνειρα της.Βγαίνουν 99 στις 100 φορές:bigsmile:

Πάντως δηλώνω οπαδός του θέματος.:bigsmile: ( του ύπνου :embarrest )

super_lela
24-02-2010, 06:01 PM
Σούπερ!

Αλλά αυτό που σκέφτομαι δεν είναι μόνο τα αστρολογικά δεδομένα αυτού που βλέπει όνειρα που βγαίνουν, αλλά την ουσιαστική επίδραση των πλανητών στα όνειρα αυτά καθεαυτά. Κατά πόσο π.χ. ένας ανάδρομος Ερμής καθυστερεί την πραγματοποίηση ενός ονείρου. Αν δηλαδή οι πλανήτες επιδρούν στα όνειρα όπως και στα "εγκόσμια". Φαντάζομαι πως ναι... αλλά όπως είπα μέχρι στιγμής μόνο φαντάζομαι.

Ίσως κάπως έτσι θα εξηγηθεί και το γιατί μερικές φορες τα όνειρα βγαίνουν, ενώ άλλες όχι ή άλλες φορές καθυστερούν. Λέω τώρα... :bigsmile:

κρασακι
24-02-2010, 06:02 PM
Αρκετά παρόμοια μου έχουν συμβεί και εμένα αρκετές φορές, περισσότερο τα προηγούμενα χρόνια, τα περισσότερα αλληγορικά όνειρα, αλλά αλληγορικά όχι εννοώντας ερμηνείες απο ονειροκρίτες και τέτοιες βλακειούλες..και κάποια αρκετάα κυριολεκτικά θα έλεγα σε σημείο να απορώ και εγώ..
Μου το χουν πει και εμένα αυτό φίλοι μου..''έχω αρχίσει να σε φοβάμαι..''.
Απο ποσειδώνα το έχω ξαναπει έχουμε να είμαστε καλά....
Τετράγωνο με Ήλιο, ¶ρη και ένα εξάγωνο ακριβείας με ερμή, το οποίο θεωρώ ότι παίζει τον ρόλο του.
Δεν ξέρω τι παίζει με διελεύσεις γενικά και αν επηρεάζουν και άλλες όψεις..εμένα πάντως εδω και καιρό ο ποσειδώνας συνοδεύει με ακρίβεια με τον ερμή μου και ειδικά με το πισωγύρισμά του έμεινε εκεί καιρό και είναι ακόμη.
Παρατήρησα αυτόν τον 1 χρόνο και κάτι ότι και πάλι η διαίσθηση μου ήταν αυξημένη και είδα κάποια πολύ μπαμ όνειρα ενώ είχα καιρό να θυμηθώ ένα, μιας και σπάνια τα θυμάμαι.
Τα περισσότερα που έχω δει αφορούν πολύ κοντινά μου άτομα απο την οικογένεια κυρίως ή φίλους.
Ποσειδώνας στον τοξότη και στον 4ο επίσης.

Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο ή όχι, αλλά δεν θα το μάθω κιόλας ποτέ!:bigsmile:

Astro Liv
24-02-2010, 06:19 PM
Νομίζω ότι μια σεληνη στο 9 και ενας Ποσειδωνας στο 1 οικο, θα δώσουν όνειρα και οχι αστεία ... αλλά λενε οτι δεν είναι καλό για να αφετη υπνωτισμένος ο ανθροπως, αμα αυτες της πλανήτες ειναι σε αυτά τα σπίτια. Με μια σεληνη στο ιχθεις αλλα ενας Κρονος στο 12 οικο, τα ονειρα βγαινουν αλλα εχετε ενα ονειρα στο μηνα. :embarrest

liontarini
24-02-2010, 11:11 PM
Ο ύπνος είναι θέμα 12ου. Ένας Ποσειδώνας εκεί ή Ιχθεις στην ακμή δίνουν βαθύ ύπνο και ανάλογα με τις όψεις και προφητικά όνειρα. Η διαίσθηση από μόνη της είναι νομίζω θέμα 8ου/9ου.
Διέλευση: μμμ. Αν περνάει Ουρανός από 8ο έχεις ισχυρή ( είναι σε έξαρση εκεί). Στο 12ο λειτουργεί μάλλον ως γρήγορα flash αλλά εκεί, από όσο γνωρίζω σχετίζεται με την προετοιμασία του εαυτού να αναδομηθεί ( θα περάσει στον 1ο και θα μας εκπλήξει).

Γενική, όμως, ερώτηση

Κοραλλία Μόζορα
25-02-2010, 12:02 PM
Καλημέρα σε όλους!

Η Σελήνη έχει κυρίως σχέση με τον ύπνο και τα όνειρα αλλά και ο Ποσειδώνας ως κυβερνήτης του ασυνείδητου κόσμου μας και των καταστάσεων που μεταβάλλουν ή αλλοιώνουν την συνειδητότητα μας.

Στην αστρολογία έχουν γίνει πολλές έρευνες για την σχέση της Σελήνης με τα όνειρα, οι οποίες έχουν δείξει ότι οι φάσεις της Σελήνης παίζουν ρόλο στην... παραγωγή ονείρων. Σύμφωνα με τις έρευνες αυτές η Πανσέληνος είναι η φάση της που δίνει τα περισσότερα όνειρα. Επίσης, η θέση της Σελήνης από ζώδιο και οι όψεις της έχει βρεθεί ότι επηρεάζουν το περιεχόμενο των ονείρων ενώ η πιο δύσκολη σχέση της είναι με τον Πλούτωνα δίνοντας εφιάλτες στον ύπνο μας.

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
25-02-2010, 02:26 PM
σεληνη στον 8ο γεννημενη σε πανσεληνο
μια ζωη ονειρα ασχημα θα ελεγα αγχωτικα
και διαισθητικα
οψεις ασχημες με ουρανο
οταν ο ουρανος επιασε τον 12ο μου εκει τα ειδα ολα:nuts::cry:
ενταξει.. αλλα βγαινουν αλλα οχι
αναλογα και τως πως αισθανομαστε στο ξυπνιο μας ψυχολογικα δηλαδη πως ειμαστε
και το πως αντανακλουνε τα γεγονοτα στα ματια μας και στο υποσεινηδυτο μας:bigsmile:


Δεσποινα -κουκι:love:

super_lela
25-02-2010, 04:24 PM
σεληνη στον 8ο γεννημενη σε πανσεληνο
μια ζωη ονειρα ασχημα θα ελεγα αγχωτικα
και διαισθητικα
οψεις ασχημες με ουρανο
οταν ο ουρανος επιασε τον 12ο μου εκει τα ειδα ολα:nuts::cry:
ενταξει.. αλλα βγαινουν αλλα οχι
αναλογα και τως πως αισθανομαστε στο ξυπνιο μας ψυχολογικα δηλαδη πως ειμαστε
και το πως αντανακλουνε τα γεγονοτα στα ματια μας και στο υποσεινηδυτο μας:bigsmile:


Δεσποινα -κουκι:love:

και αν μου επιτρέπεις ο Ποσειδώνας σου που βρίσκεται;;;

μπίνγκο! και εγώ έχω σκληρή όψη Σελήνης με Ουρανό. Όλο νομίζω ότι τον ξέρω τον χάρτη μου και όλο κάτι νέο βρίσκω...:blink:

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
25-02-2010, 06:09 PM
και αν μου επιτρέπεις ο Ποσειδώνας σου που βρίσκεται;;;

μπίνγκο! και εγώ έχω σκληρή όψη Σελήνης με Ουρανό. Όλο νομίζω ότι τον ξέρω τον χάρτη μου και όλο κάτι νέο βρίσκω...:blink:

1ο οικο- σκορπιο

attartina
25-02-2010, 08:36 PM
Νομίζω ότι μια σεληνη στο 9 και ενας Ποσειδωνας στο 1 οικο, θα δώσουν όνειρα και οχι αστεία ... αλλά λενε οτι δεν είναι καλό για να αφετη υπνωτισμένος ο ανθροπως, αμα αυτες της πλανήτες ειναι σε αυτά τα σπίτια. Με μια σεληνη στο ιχθεις αλλα ενας Κρονος στο 12 οικο, τα ονειρα βγαινουν αλλα εχετε ενα ονειρα στο μηνα. :embarrest

..σεληνη στον 9 και ποσειδωνας στον 1!!!ζω μεσα στα ονειρα....τα περισσοτερα ειναι η συνεχεια της ζωης σε επεισοδια..εχω υποβληθει σε υπνωση αρκετες φορες γιατι ημουν καλος δεκτης...:cheesy:
...επισης εχω παρατηρησει οτι οταν η σεληνη ειναι στον καρκινο μες τον 8 μου εχω προφητικα ονειρα .:love:

asas
26-02-2010, 12:03 AM
Τα όνειρα είναι συνδεδεμένα με τις σκέψεις μας και το υποσυνείδειτο, οπότε αν έχουμε διαίσθηση για κάποιο γεγονός μπορούμε να δούμε κάτι ανάλογο στον ύπνο μας. Νομίζω ότι ο πρώτος πλανήτης που πρέπει να κοιτάξουμε αν είναι η σελήνη σε ζώδιο του νερού (κυρίως ιχθείς). Ένας τονισμένος δωδέκατος οίκος ίσως μπορεί να δώσει σε κάποιον πολύ καλή διαίσθηση και μιας και είναι ένας οίκος του υποσυνείδητου να μπορεί αυτή η διαίσθηση να εκφραστεί μέσω "προφητικών" ονείρων. Ένας γωνιακός πωσειδώνα και με όψεις με πλανήτες θα μπορούσε να συνδέσει τα όνειρα με την πραγματικότητα ώστε αυτά να βγαίνουν αληθινά (ή θα δημιουργούσε ψευδεσθήσεις) ?
Επειδή δεν γνωρίζω και πολλά από αστρολογία (τώρα έχω αρχίσει να διαβάζω!), πάντα κοιτάω τον δικό μου χάρτη για να βγάλω συμπεράσματα και ίσως βγάλετε και εσείς κάτι. Με βάση λοιπόν τα όσα διάβασα παραπάνω σας αναφέρω τα εξής :
1)Έχω σελήνη στους ιχθείς
2)Ποσειδώνα στον 1ο οίκο (αλλά όχι σε όψη με ωροσκόπο)
3)Ποσειδώνας εξάγωνο σελήνη (ανοχή 5 μοίρες)
4)Κρόνος στον 12ο οίκο στον τοξότη

Σαν άτομο έχω καλή διαίσθηση και πολλές φορές με έχει βοηθήσει να κάνω σωστά βήματα (φυσικά πάντοτε χρησιμοποιώντας και τη λογική) ή διαισθάνομαι καταστάσεις που αφορούν δικά μου πρόσωπα, τίποτε όμως σε υπερβολικό βαθμό και μερικές φορές όχι και πολύ επιτυχημένα !! Βλέπω αρκετά όνειρα που διαδραματίζονται διάφορα γεγονότα και αρκετές φορές τα όνειρα αυτά είναι έντονα σε σημείο που να με επηρεάζουν για όλη την επόμενη εβδομάδα, αλλά ποτέ δεν έχω δει κάτι που να το συνδέσω με κάποιο πραγματικό γεγονός. Τα όνειρα τα συνδέω περισσότερο με τις σκεψεις μου και τα συναισθήματα μου πριν αποκοιμηθώ !!

amethystos
15-03-2010, 03:45 AM
Λατρεύω τα όνειρα, ως γνήσιο παιδι του Ποσειδώνα, είμαι ιχθύς με αφροδίτη,ερμή και δία στους ιχθείς και εναν Ποσειδώνα που κάνει αρκετές όψεις!!! Είναι σχεδόν όλα πολυ ζωντανά..Και αρκετά από αυτά βγαίνουν! Βασικά ξέρω πάντα πότε ένα όνειρο που θα δώ είναι προφητικό ή όχι. Τα προφητικά μου αφήνουν μία διαφορετική αίσθηση. Όλα τα προφητικά όνειρα μου είναι πάντα με σύμβολα που εγώ για κ΄΄αποιο λόγο όταν ξυπνάω ξέρω να ερμηνεύσω..Πάντως ο καθένας έχει τα δικά του σύμβολα στα όνειρα και δεν πιστεύω καθόλου στον ονειροκρίτη!!Αν με απασχολεί ένα θέμα πολύ πολλές φορές ζητάω να δώ ένα όνειρο που θα με βοηθήσει να καταλάβω τι γίνεται. Νομίζω ότι πιάνει!!!Δοκιμάστε το!!!
Δεν θα πρέπει να φοβόμαστε τα όνειρα είτε καλά είτε κακα, νομίζω ότι είναι ένα χάρισμα. Κρίμα που δεν τα εμπιστευόμουν στην αρχή θα είχα γλιτώσει πολλά δυσάρεστα γεγονότα!!!Επίσης πιστεύω ότι τα όνειρα είναι μία κατηγορία που μπορεί κάποιος να δουλέψει και να την εξελίξει εφόσον έχει μία Α διαίσθηση..
Ανέφερε κάποιος πριν για daydreaming , σε δύο άσχημα γεγονότα που είχα στη ζωή μου την προηγούμενη μέρα ενώ ήμουν ξαπλωμένη δεν κοιμόμουν και εκεί που σκεφτόμουν διάφορα άσχετα ξαφνικά φαντάστηκα κάτι σαν φωτιά..'Ετσι χωρίς λόγο.Ήταν πολύ περιέργη αίσθηση.Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κάποιον από εσας;;


Τέλειο θέμα!!!!

Ανν Νικολαου
15-03-2010, 11:04 PM
Τρελλαίνομαι για τον κόσμο των ονείρων!
Αλλά νομίζω ότι πρώτα πρέπει να συστηθώ..

Ποσειδώνας στο 1 σπίτι στον Σκορπιό (Τετράγωνο με Δια)
Σελήνη στο 9 σπίτι στον Καρκίνο.
Ερμής στα Ψάρια.
Αφροδίτη στα Ψάρια.
Κι όλα αυτά σε ένα μεγάλο τριγωνάκι..

Έχω δει απίστευτα όνειρα..Όνειρα σε συνέχειες για μήνες ολόκληρους :bigsmile: !Προφητικά πολύ συχνά (έχω σώας τας φρένας, η έτσι νομίζω τουλάχιστον :bigsmile: ).Απο το πιο απλό, μπορει κάποιος-α να μου στείλει ενα μήνυμα κι εγω το προηγούμενο βράδυ να το έχω "δεί",έως το πιο σύνθετο.Για να μην μακρηγορώ πολλά από τα πράγματα που μου έχουν συμβεί τα ήξερα ήδη.
Ευτυχώς (?) που εχω Κρόνο σύνοδο με Ηλιο,και τετράγωνο με Σελήνη και με γειώνει αρκετά θα έλεγα :cry: .

MARJORY
20-03-2010, 11:17 AM
καλημερα κ απο εμενα!το daydreaming πιανει σε εμενα σαν παιδι του ποσειδωνα!θεωρουσα οτι εχει να κανει με την pallas στον 12ο σε αντιθεση με λιλιθ,αλλα τωρα καταλαβαινω οτι μαλλον ειναι η συνοδος σεληνη ποσειδωνα στην ακμη 8ου που κανει τετραγωνο με τον αρη κυβερνητη 12ου!!κατι αλλο που εχω παρατηρησει ειναι οτι καθε φορα που η διελαυνουσα σεληνη κανει οψη με τον γεννεθλιο πλουτωνα (οποιαδηποτε)ξυπναω οσο κουρασμενη κ να ειμαι!!κ φυσικα ναι ,κραταω ονειρολογιο,οχι μονο λογω δουλειας αλλα αυτοψυχαναλησης κ μελετης των αστρολογικων οψεων πανω στον χαρτη μου

Μητσάκος
21-03-2010, 12:55 AM
καλημερα κ απο εμενα!το daydreaming πιανει σε εμενα σαν παιδι του ποσειδωνα!θεωρουσα οτι εχει να κανει με την pallas στον 12ο σε αντιθεση με λιλιθ,αλλα τωρα καταλαβαινω οτι μαλλον ειναι η συνοδος σεληνη ποσειδωνα στην ακμη 8ου που κανει τετραγωνο με τον αρη κυβερνητη 12ου!!κατι αλλο που εχω παρατηρησει ειναι οτι καθε φορα που η διελαυνουσα σεληνη κανει οψη με τον γεννεθλιο πλουτωνα (οποιαδηποτε)ξυπναω οσο κουρασμενη κ να ειμαι!!κ φυσικα ναι ,κραταω ονειρολογιο,οχι μονο λογω δουλειας αλλα αυτοψυχαναλησης κ μελετης των αστρολογικων οψεων πανω στον χαρτη μου
Καλά, έχεις Ήλιο στους Ιχθείς, Σελήνη σε σύνοδο με Ποσειδώνα και εξηγούσες τα όνειρα με την αντίθεση ...Λίλιθ- ....Pallas :wacko:

super_lela
21-04-2010, 10:38 AM
Καλημέρα σε όλους!

Μερικές εμπειρικές παρατηρήσεις. Ειπώθηκε ότι κατά την Πανσέληνο υπάρχει πληθώρα ονείρων. Σε μένα δεν παρατήρησα κάτι το ιδιαίτερο. Ενώ τώρα που ο Ερμής είναι ανάδρομος εχώ τρελάθεί στα όνειρα!! Κάτι ανάλογο είχε συμβεί και τον περασμένο Σεπτέμβριο, που πάλι ο Ερμής ήταν ανάδρομος. Η ερώτηση αν θα βγουν ή όχι, περιμένει ακόμη να απαντηθεί...

Εσείς;

:love:

super_lela

aquatic
21-04-2010, 06:07 PM
Ευχαριστώ :embarrest

Ορθώς κατάλαβες, στις διελεύσεις αναφέρομαι (χάλια ο Ερμής μου :wacko:). Κάτι ανάλογο συμβαίνει και σε μένα. Είχα δει πριν από χρόνια έναν φίλο μου στον ύπνο μου. Χάλια ήτανε. Παχύ τον είδα, χωρίς μαλλιά, κουρασμένος, ένα χάλι. Ξυπνάω και τον παίρνω τηλέφωνο αμέσως. Του λέω το όνειρο περιμένοντας να μου πει, όχι βρε παιδί μου, μια χαρά είμαι. Αντ' αυτού παίρνω την απάντηση: "έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα"...

Και χτες το βράδυ είδα κάτι περίεργα ξανά. Πάλι στεναχώριες έρχονται - αυτήν την φορά είδα έναν άλλο φίλο μου. Περιμένω κανέναν μήνα - στην χειρότερη - να δω τι έρχεται.

Έχω και καλύτερα! Λέω και το φλυτζάνι... (το αυγό όχι ακόμη :cheesy:). Ήμασταν με φίλες και πίναμε καφέ. Φυσικά και ανάμεσά μας ήταν μία που δεν πίστευε σε αυτά. Για να γελάσουμε όμως με άφησε να δω το φλυτζάνι της. Βρήκα φίλη της που είχε κάνει γυναικολογική εγχείριση - τίποτα το άμεσα σοβαρό, απλά έπρεπε να γίνει (χωρίς πλάκα την είχα δει πάνω στο γυναικολογικό κρεβάτι και τον Χάρο πίσω πάνω της.:weird:). Τελικά δεν γελάσαμε...:nuts:

αστρολογικά δεδομένα (μου):

Ποσειδώνας στον Τοξότη και στον 2ο Οίκο σε αντίθεση με τον Κρόνο και εξάγωνο με Σελήνη, Ερμή, Αφροδίτη και Πλούτωνα. ¶, κάνει και τρίγωνο με το Μεσουράνημά μου και χιαστή με τον Χείρωνα. Οπότε μάλλον είναι τονισμένος;

Στον Δωδέκατο Οίκο μου έχω τον Ερμή (καταπιεσμένη η επικοινωνία μου) :cry:

Το ονειρολόγιο μάλλον είναι καλή ιδέα. Θα ενημερώσω άμα και όταν βγάλω καμιά άκρη :bigsmile:

Ποσειδώνας ομοίως στον Τοξότη στον 2ο, αλλά χωρίς ιδιαίτερες όψεις, εκτός από ένα τρίγωνο με το Μεσουράνημα. Ερμή στους Ιχθείς - 3 μοίρες πίσω από την ακμή του 5ου και σελήνη Καρκίνο στον 9ο. Συνήθως δε θυμάμαι καν αν ονειρεύτηκα - είναι κάτι που έτσι κι αλλιώς συμβαίνει στον ξύπνιο :embarrest .. Αυτά που θυμάμαι όμως, συμβαίνουν περίπου όπως περιγράφεις. Υποψιάζομαι πως ίσως κάποιες διελεύσεις "ξυπνούν" τον Ποσειδώνα αλλά δεν είμαι σίγουρη επειδή δε το έχω ψάξει. Είναι όμως πολύ ενδιαφέρον θέμα, συμφωνώ..:love:

fotioskats
23-05-2010, 08:17 PM
καλησπερα.εχω ωροσκοπο σκορπιο και εχω ποσειδωνα στον 1ο στον τοξοτη,σεληνη [11 οικο] στην παρθενο[28η μοιρα] τριγωνο με ποσειδωνα,αφροδιτη[8 οικο] στον καρκινο με πενταγωνο τον ποσειδωνα,αρης[10 οικο] στον λεων στις 28 μοιρες με τετραγωνο τον ποσειδωνα,ποσιδωνα τετραγωνο με αθηνα [10 οικο] στις 29 του λεοντα,ποσειδωνα αντιθεση με εστια [7 οικο] στους διδυμους,
θα ηθελα να μαθω και εγω οσον αφορα το ονειρικο επιπεδο διοτι πολλες φορες φτανω να βλεπω και γεγονοτα σε παγκοσμιο επιπεδο οπου μετα γινονται οπως τα ειδα και σε επιπεδο του θειου.ευχαριστω.

whisperer
23-05-2010, 09:48 PM
Καλησπέρα και σε σένα! :bigsmile:
Η αλήθεια ειναι ότι δεν εχω καταλάβει τι ακριβώς θα ήθελες να μάθεις σχετικά με αυτό...
απο συζητήσεις που έχω κάνει έχω καταλάβει ότι το θέμα "όνειρα" είναι ένα εντελώς υποκειμενικό ζήτημα για τον καθένα. άλλοι βλέπουν πράγματα τα οποία γίνονται έτσι ακριβώς όπως τα ονειρεύτηκαν, άλλοι τα βλέπουν αλληγορικά...στο δικό σου χάρτη (από αυτά τα οποία μας παρέθεσες) αυτό που βλέπω είναι ένας τονισμένος Ποσειδώνας ο οποίος αγγίζει αρκετούς πλανήτες και μάλιστα σε συνδυασμό με το ότι μιλάμε για έναν γωνιακό Ποσειδώνα...όχι όποιον και όποιον... :cheesy:
όπως ξέρουμε, ο Ποσειδώνας σίγουρα βάζει το χεράκι σε θέματα ύπνου...ονείρων και τα σχετικά...αλλά δε νομίζω ότι είναι τόσο απλό...σίγουρα θα πρέπει να υπάρχουν και άλλα πράγματα κρυμμένα απο πίσω... :unsure:


καλησπερα.εχω ωροσκοπο σκορπιο και εχω ποσειδωνα στον 1ο στον τοξοτη,σεληνη [11 οικο] στην παρθενο[28η μοιρα] τριγωνο με ποσειδωνα,αφροδιτη[8 οικο] στον καρκινο με πενταγωνο τον ποσειδωνα,αρης[10 οικο] στον λεων στις 28 μοιρες με τετραγωνο τον ποσειδωνα,ποσιδωνα τετραγωνο με αθηνα [10 οικο] στις 29 του λεοντα,ποσειδωνα αντιθεση με εστια [7 οικο] στους διδυμους,
θα ηθελα να μαθω και εγω οσον αφορα το ονειρικο επιπεδο διοτι πολλες φορες φτανω να βλεπω και γεγονοτα σε παγκοσμιο επιπεδο οπου μετα γινονται οπως τα ειδα και σε επιπεδο του θειου.ευχαριστω.

fotioskats
24-05-2010, 01:24 PM
ναν μπορειτε να μου δωσετε μια ερμηνεια συμφωνα με αυτα τα δεδομενα.ευχαριστω και παλι.

whisperer
24-05-2010, 01:41 PM
χμμμ κοίτα να δεις...η αλήθεια είναι πως ότι ερμηνεία και να δώσω (μιλάω για μένα που δεν ειμαι ειδική στο χώρο) νομίζω ότι θα είναι βεβιασμένη μιας και ήδη μας έχει φανερώσει ποιά ειναι η σχέση σου με τα όνειρα και οι πρότερες εμπειρίες σου σχετικά...
οπότε αυτό το οποίο συμβαίνει (μεμονωμένα όμως) είναι οι όψεις του γωνιακού Ποσειδώνα σου οι οποίες δεν ειναι και λίγες..πιάνει τη Σελήνη σου...που ειναι ενας σημαντικός "πλανήτης" και ο ωροσκόπος σου σε ένα από τα ζώδια του νερού ίσως δηλώνει άτομο διαισθητικό...τωρα για τα υπόλοιπα που λες σχετικά με τον άρη και την αφροδίτη σου...δε ξέρω αν απο μόνα τους χωρίς την οικοθεσία και τα σχετικά μπορούμε να πούμε κάτι...
γενικά μιλώντας ένας τονισμένος Ποσειδώνας ή το ζώδιο του νερού ή ο 12ος οίκος πιθανότατα οδηγούν σε αυξημένη διαίσθηση και στην ικανότητα να πιάνεις vibes τα οποία δεν ειναι αισθητά από όλους....η εμπλοκή του Ποσειδώνα σε αυτό ίσως να "δημιουργεί" ως δρόμο για να φτάσουν τα vibes αυτά σε σένα...το όνειρο....

fotioskats
24-05-2010, 08:13 PM
ευχαριστω για οσα ειπες και επειδη ανεφερες τον 12ο οικο εκει βρισκεται cupido,ixion,quaoar,blenor
ακμη του 12ου κανει εξαγωνο με ηλιο,εξαγωνο με αρη,εξαγωνο με δια,τριγωνο με κρονο,συνοδο με ουρανο,αντιθεση με χειρων.
δεν ειναι μονο οσον αφορα περι ονειρικου επιπεδου αλλα και στον ξυπνιο δλδ εικονες φευγαλεες,με ανθρωπους αγνωστους με απιστευτη οικιοτητα,εννοια του χωροχρονου.
συγνωμη που ζαλιζω απλα απο μκρος νοιωθω ολη αυτη την κατασταση που .....καποιες φορες παρακαλω να μην βλεπω τιποτα για να βρω λιγη ηρεμια.

whisperer
24-05-2010, 08:29 PM
Κάπου ειχα διαβάσει ότι σε ότι αφορά τα όνειρα...οι όψεις του ποσειδώνα με τον άρη...και ειδικότερα οι κακές μπορεί να προκαλούν τέτοια φαινόμενα...σαν να ζεις κανονικά μια δευτερη ζωή στον ύπνο σου...πολύ πραγματική ...πολύ ρεαλιστική...ξυπνάς και είσαι ήδη κουρασμένος...σαν να δραστηριοποιείσαι σε δύο χώρους...σε δύο επίπεδα..το πραγματικό..και το "άλλο"... τώρα τι να πω..ξέρω και εγώ... :unsure: