PDA

View Full Version : Τι θα αλλάζατε στον χάρτη σας;



whisperer
21-02-2010, 09:33 PM
Γιατί σε μένα…? Τι άλλο θα μου συμβεί…? Γιατί απογοητεύομαι διαρκώς από τους ανθρώπους γύρω μου? Γιατί τα πράγματα αποδεικνύονται διαφορετικά από ότι νόμιζα στην αρχή…?

Πόσοι από εσάς δεν έχετε θέσει στον εαυτό σας τουλάχιστον μία από τις παραπάνω ερωτήσεις…? Αρκετοί φαντάζομαι…join the club… έχει χώρο για πολλούς…! Πριν από καιρό, συζητούσα με μία φίλη, η οποία μου περιέγραφε το πρόβλημα μιας γνωστής της. Η «γνωστή» της λοιπόν διατύπωνε τις παραπάνω ερωτήσεις περισσότερες από μία φορές στη ζωή της, ψάχνοντας διακαώς για απαντήσεις! ¶νθρωποι απομακρύνονταν από την ζωή της με την ίδια ευκολία με την οποία αρχικά την πλησίαζαν…επιστήθιες φίλες οι οποίες αποδεικνύονταν άσπονδες, υπέροχοι σύντροφοι οι οποίοι αποδεικνύονταν σκληροί, φιλότιμοι και υποστηρικτικοί συνεργάτες οι οποίοι αποδεικνύονταν προδότες…

«Μα γιατί?» έλεγε και ξαναέλεγε… «Εγώ είμαι τόσο δοτική, τόσο ευαίσθητη, τόσο τίμια, γιατί να συμβαίνουν κακά πράγματα σε καλούς ανθρώπους…?» Ζωή δύσκολη, όπως δύσκολα ήταν και τα ερωτήματά της…
Καθώς λοιπόν η συζήτησή μας δεν είχε τελειωμό, και ήδη είχαμε περάσει στο δεύτερο καφέ, σκέφτηκα να κοιτάξω τον χάρτη της…Ιχθείς λοιπόν με ωροσκόπο Καρκίνο, ο κυβερνήτης του χάρτη της Σελήνη, στην κορυφή ενός Τ τετραγώνου με Ήλιο/Δία (σε σύνοδο) σε αντίθεση με Πλούτωνα/Ουρανό (σε σύνοδο). «Δύσκολα πράγματα…» σκέφτηκα, ειδικά για ένα τόσο ευαίσθητο πλανήτη όπως είναι η Σελήνη και μάλιστα έχοντας το ρόλο του κυβερνήτη γενέθλιου χάρτη.

Η «γνωστή» λοιπόν είχε την τάση να παίζει το ρόλο της μαμάς…μιας μαμάς όμως ασφυκτικής (Σελήνη τετράγωνο με Πλούτωνα), που επιδιώκει να δημιουργεί σχέσεις εξάρτησης…πείθοντας τους γύρω της ότι την έχουν ανάγκη, αντιδρώντας υπερβολικά (Ήλιος σε σύνοδο με Δία) στις ανάγκες των άλλων, σαν τη μαμά η οποία σκύβει πάνω από το χτυπημένο της παιδί χωρίς να δει ότι σκύβοντας τόσο πολύ επάνω του το πλακώνει και το πληγώνει ακόμη περισσότερο! Η «γνωστή» λοιπόν βίωνε την όψη αυτή μέσα από αλλεπάλληλες απογοητεύσεις, νιώθοντας έντονα το συναίσθημα της απόρριψης κάθε φορά που «το παιδί» έλεγε “μη με πλακώνεις έτσι…θα σκάσω!!!”

Είχε όμως και μία ακόμα αδυναμία. Δε μπορούσε να δει τα πράγματα καθαρά και να κάνει την αυτοκριτική της ώστε να ανακαλύψει τι μερίδιο συμμετοχής είχε σε όλο αυτό και πως βεβαίως θα μπορούσε να το αλλάξει… Βυθισμένη μέσα στα έντονα υδάτινα στοιχεία της, προτιμούσε την αποστασιοποίηση παρά την αντιμετώπιση και την επίλυση. Έθετε τον εαυτό της στο ρόλο του οσιομάρτυρα και του θύματος, χωρίς να μπορούσε να δει καθαρά ότι ενίοτε γινόταν η ίδια ο θύτης. Παρέβλεπε εντελώς το γεγονός ότι συχνά πυκνά εκδήλωνε μία άκρως χειριστική συμπεριφορά με αποτέλεσμα οι γύρω της να μην μπορούν να αναπνεύσουν και να είναι με απλά λόγια ο εαυτός τους. Και πώς να μην το παραβλέπει εξάλλου με μία Σελήνη κρυμμένη στην ακμή του 12ου…?

Όπως λέει και η φίλη μας η Dana (Gerhardt) για το 12ο οίκο «Οι πλανήτες του 12ου οίκου είναι σαν μικρά παιδιά που δε τους έδωσαν την απαραίτητη προσοχή και δεν κατάφεραν να μεγαλώσουν». Το αποτέλεσμα ήταν η δυσκολία στην κατάκτηση αυτογνωσίας και η εύκολη αποφυγή της πραγματικότητας και του τι ορίζεται από αυτήν. Ήταν λοιπόν λογική και αναμενόμενη συνέπεια…η απομάκρυνση των γύρω της από κοντά της. Όμως αυτό θεωρούσε φυσιολογικό μια και αυτό έβλεπε να συμβαίνει ανάμεσα στους γονείς της, τον τέλειο χειρισμό! Ανά περιόδους γινόταν ευάλωτη σε καταστάσεις στενόχωρες οι οποίες εκδηλώνονταν ως μικρές και σύντομες περιόδους κατάθλιψης.

Βεβαίως, αυτός δεν είναι ο μοναδικός τρόπος με τον οποίο κάποιος μπορεί να βιώσει την όψη αυτή μιας και η οικοθεσία και η θέση σε ζώδια παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο και χρωματίζουν διαφορετικά την κάθε μία όψη. Επίσης, κάθε όψη εμπεριέχει το καλό και το κακό, το εμπόδιο αλλά και την προϋπόθεση. Αν όμως η ίδια ασχολιόταν με την Αστρολογία και την ρωτούσε κάποιος, τι είναι αυτό που σε τυραννάει περισσότερο στον χάρτη σου…τι είναι αυτό που θα άλλαζες αν μπορούσες…είμαι σίγουρη ότι θα έλεγε αυτό το Τ τετράγωνο!

Εσείς λοιπόν ποια όψη θα αλλάζατε αν μπορούσατε στον χάρτη σας? Πως σας δυσκολεύει και πως τη βιώνετε…?
Πως μπορούμε να μετατρέψουμε μία φαινομενικά άσχημη όψη σε κάτι καλό και εποικοδομητικό…?
Ας μοιραστούμε όλοι μαζί τις εμπειρίες μας και ας δούμε αυτό που πραγματικά ισχύει. Ότι ο χάρτης του καθενός δεν είναι δυνάστης αλλά ένα όχημα, κρύβει το εύκολο αλλά και το δύσκολο, το καλό αλλά και το κακό, και από εμάς εξαρτάται, τους οδηγούς αυτού του οχήματος, πως θα αξιοποιήσουμε τις δυνατότητες του με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και αν θα το οδηγήσουμε σε ένα δρόμο με άσφαλτο ή σε ένα δρόμο με κοτρόνες…αν θα το οδηγήσουμε με ασφάλεια ή θα ανεβάσουμε το στροφόμετρο στους κόφτες…

Fotini Christodoulou
21-02-2010, 10:53 PM
Πριν βγάλω το φτυάρι μου μία μικρή - προσωπική αποψη βέβαια- παρατήρηση ως προς την φίλη της φίλης.
όταν υπάρχουν αντιθέσεις συνήθως δείχνουν εξωτερικές καταστάσεις και όχι εσωτερικές όπως τα τετράγωνα. Με λίγα λόγια, πολλά γεγονότα δεν μπορούσε να τα αποφύγει, αλλά απλά να τα αντιμετωπίσει. Επίσης θεωρώ, οτι θα πηγαίνει απο την αποστασιοποίηση στην υπερβολική εμπλοκή. Τέλος αυτές οι αντιθέσεις συνδέονται με την Σελήνη, που σημαίνει ότι εκεί βρίσκεται η εστία των προβλημάτων που στην ουσία οφείλεται στον τρόπο με τον οποίο αισθάνεται απέναντι στα πράγματα που συμβαίνουν.
Επίσης οι όψεις λειτουργούν αμφίδρομα-όπως χρειαζονται δύο πλανητες για να δημιουργήσουν μία γωνιακή σχέση και να ανταλλάξουν ευχάριστα ή ζορισμένοι ενέργειες, το ίδιο συμβαίνει και με τους ανθρώπους. Με λίγα λόγια απο την μία η κοπέλα έχει ανάγκη να την έχουν ανάγκη, αλλά απο την άλλη και κάποιοι την προσεγγίζουν όσο έχουν ανάγκη απο κανάκεμα, φροντίδα και υποστήριξη και μόλις ξαναπάρουν τα πάνω τους, αποχωρούν.

Στο δια ταύτα και στον δικό μου χάρτη ... Θεωρώ ότι η πιο δύσκολη όψη στον χάρτη μου απο άποψη επιλογών/συνεπειών / τόνων κουτόχορτου/ αυταπάτης και χαρταετών, που πρέπει κάθε φορά να αντιμετωπίσω, είναι το τετράγωνο του ¶ρη μου στον 5ο με τον Ποσειδώνα μου στον 7ο, καθώς επίσης και ένα ύπουλο Χιαστί του Ποσειδώνα με τον Δία και τον Ήλιο. Αυτά αν μπορούσα σαφώς θα τα άλλαζα χωρίς δεύτερη σκέψη και θα έκανα και 15μερο πάρτι αφτερ:nuts:.

Χρυσάνθη
22-02-2010, 04:24 AM
Εγώ πάλι, θα άλλαζα τη Σελήνη μου.....γενικώς όμως! Είναι στην Παρθένο και εκτός ότι με κάνει εύθικτη ανασφαλή και στρείδι σκέτο βρε αδερφάκι μου,..-(όλοι ξεκινούν με την εντύπωση της απόμακρης, ψυχρής και ελαφρώς ψωνάρας ύπαρξης, ελαφρώς hard to get,- Ωροσκόπος Υδροχόος, συνεχίζουν με το έλα τώρα αυτό το συμπαθέστατο παιδί, κοινωνικό, έξω καρδιά, ανοιχτή-Ήλιος και Δίας στον Τοξότη, με καλους τρόπους-¶ρη και Αφροδίτη στο Ζυγό, και τελειώνουν με το ....πολύ περίεργα δε μας τα λέει αυτή???? Είναι λίγο κλειστή τελικα και δεν της φαινότανε....και αρκετά εύθικτη,....πάμε να φύγουμε..-τετραγωνίζει το σύμπαν των 5 Τοξοτών μου....και ιδιαίτερα τον Ερμή...δηλ αυτό που λέμε καρδιά και μυαλό αλλού για αλλού!!! α! επίσης το Διά μου (Σελήνη Δίας..με τα παιδιά έχουν μία σχέση...το λες!), οποίος τυχαίνει βεβαίως βεβαίως να είναι και ο κυβερνήτης μου, καθοτι Τοξοτάκι... ΚΑΙ...! ευθύνεται για το τετράγωνο που σχηματίζουν ο κυβερνήτης του 7ου με τον κυβερνήτη του 5ου!! Κοινώς δύσκολα τα μαντάτα!!! ¶ρα θα τοποθετούσα τη Σελήνη μου σε άλλο ζώδιο...
Από όψεις θα άλλαζα τη σύνοδο Αφροδίτης Πλούτωνα, δεν είναι ακριβείας βέβαια, αλλά επειδή είναι και στον 8 οικο, τη...νιώθω καλά...!!! Αυτά!!!

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
22-02-2010, 08:20 AM
θα αλλαζα την θεση του ουρανου 9η
τετραγωνο με ηλιο 9η
τετραγωνο με σεληνη 9η
αντιθεση με χειρωνα 10η
και χιαστι με Δια 9η
Κουραστηκα στην ζωη μου να την βλεπω να ανατρεπετε:cry:
κουραστηκα..
κουραστηκα..
κουραστηκα..



Δεν μπορω αλλο τα ανεπαντεχα................

Κοραλλία Μόζορα
22-02-2010, 10:50 AM
Καλημέρα σε όλους!

Πολύ ωραίο το θέμα σου, Whisperer!
Έχω κι εγώ αυτό το τετράγωνο Σελήνης/Πλούτωνα. Ένα θέμα που πέρασε από την γιαγιά μου στην μητέρα μου κι από την μητέρα μου σε μένα. Αν δεν το είχα σίγουρα η ζωή μου θα ήταν πιο εύκολη. Όμως τα τελευταία χρόνια συνειδητοποιώ ότι αν δεν το είχα η ζωή μου θα ήταν λιγότερο ενδιαφέρουσα και σίγουρα δεν θα μάθαινα τα πράγματα που μ' αυτή την όψη αναγκάστηκα να μάθω.

atrium
22-02-2010, 10:55 AM
Καλημέρα σε όλους !!!!!
Δεν θα άλλαζα τίποτε στον χάρτη μου γιατί αν άλλαζα κάτι δεν θα ήμουν ο εαυτός μου. Έκανα τόσα χρόνια κόπο να με μάθω, να κατανοήσω, να συμβιβαστώ, να βελτιώσω, να συγκρουστώ, να..., να...,να....και τώρα θα τ΄αλλάξω? Με τίποτα!!! :laugh:
Αυτό το έργο δεν παίζεται Da Capo.:bigsmile:

Natalia10
22-02-2010, 02:24 PM
Καλησπερα και απο μενα :bigsmile:
Θα αλλαζα ασυζητητη την Αφροδιτη μου που ειναι στον Αιγοκερο (ακμη 7 οικου σχεδον) και κανει τετραγωνο με την συνοδο Αρη-Κρονου-Πλουτωνα (4 οικος),και αντιθεση με τον ωροσκοπο μου:wacko:...Μα ουτε μια καλη οψη δεν κανει η Αφροδιτη μου!!!...Ελεοοος!!!...Δεν θα ειχα 'κοληματα',εμονες κ.λ.π.


Φιλικα:bigsmile:

vikou
22-02-2010, 03:13 PM
Δεν ήθελα να το αποκαλύψω, αλλά ελπίζω να μείνει μεταξύ μας :)
Η Αφροδιτούλα μου λοιπόν στο Λέοντα, εκδηλωμένη με τα όλα της, έχει δύο τετράγωνα. Ένα με τον Κρόνο στον Ταύρο και ένα με τον Ποσειδώνα στο Σκορπιό...Μόλις καταφέρνεις να βρεις ένα σύννεφο αντάξιο ενός Λέοντα, που να αντιστέκεται στον Κρόνο, έρχεται ο Ποσειδώνας και απογειώνεσαι.....(τι απογειώνεσαι? εκτοξεύεσαι καλύτερα) Και εκεί που αρμενίζεις, φαπ! το χαστούκι από τον Κρόνο... και πάρτην κάτω... Δεν το αντέχω αυτό το πάνω κάτω κουράστηκα!

doryta
22-02-2010, 04:46 PM
θα ηθελα πολυ να πω οτι δεν θελω να αλλαξω κατι,αλλα,μαλλον επιδη το παιζω παραπανω δυνατη αποτι ειμαι κιαποτι μπορω να αντεξω θα ηθελα ναλλαξω την αντιθεσεις τουναδρομου πλουτωνα (ο οποιος ειναι στον σκωρπιο στον 7ο οικο) με την σελινη και την αφροδητη (ειναι στον ταυρο στον 1ο οικο) επισης τον αναδρομο κρονο και ουρανο που ειναι στον τοξοτη στον 8ο και 9ο οικο αντιστυχα,,τουλαχιστον αν ηταν σε ορθη πορεια ισως να μην ηταν και τοσο εντωνες οι αντιθεςει που κανουν με τον ερμη και τον ηλιο ,,βεβαια αν το καλοσκεφτεις μεσω προωρων δυσκολιων αναγγαζουν τον παντα εφηβο ,ανεμελο ,επιφανιακο ηλιο μου στον διδυμο να οριμασει γρηγοροτερα ..αλλα ο πλουτωνας νομιζω μου την "ριχνει" τοσο πολυ την αφροδητη η οποια εχει τοσα πολλα να δωσει αλλα πρωτα πρεπει να την μεταφερει ο πλουτωνας στην απεναντι οχθη γιατι πολυ και ρο την κρατησε μαζι του να της δειχνει τα κατατοπια του κατω κοσμου,,,,αυτα απο μενα θα μαθω κιαλλα στη πορεια και θα επανελθω αλλα αυτο που εχω να πω πρωτα σεμενα και μετα σε ολους σας ειναι οτι η ελπιδα ειναι το παν ,,,,αισιοδοξια!!!

κρασακι
23-02-2010, 01:10 AM
Τι θα άλλαζα στον χάρτη μου..χμμ..δεν θέλει και πολύ σκέψη δα..

Συμπονώ τη roadrunner..έχουμε το ίδιο κοινό βλέπετε..
άτιμο τετράγωνο..άτιμο..¶ρη στον 8ο με ποσειδώνα στον 4ο..

το ''ευγνομονώ'' για την αρκετή ευασθησία που φέρνει (που δεν είναι απαραίτητα κακή..), για τις πολλές ώρες ηλίθιας αγαθοσύνης που μου έφερε..για τις αρκετές ώρες με τα μάτια κολλημένα έξω απο το παράθυρο ή και στο ταβάνι δεν μπορώ να πω..και ειδικά σε φάσεις που έπρεπε να είμαι συγκεντρωμένη..ναι λοιπόν είναι κακό αυτό το τετράγωνο..αλλά παλεύεται αρκετά με πολύυυ προσπάθεια όμως!!!
Θέλει καιρό για να το συνειδητοποιήσεις και καιρό για να το διαχειριστείς αντίστοιχα..και όταν πάει σετάκι με ένα τετράγωνο ήλιου ποσειδώνα..δένει το γλυκό!
Να ναι καλά ο μπόλικος αέρας που έχω (ευχαριστώ τα τρίγωνα πλούτωνα με ερμή και σελήνη..) και η λίγη γη που με γειώνει..και τα ευγνωμονώ ,χωρίς εισαγωγικά πλέον, γι'αυτό!

Με αυτές τις όψεις ή παραμένεις το απόλυτο θύμα και κορόϊδο και πολύ ευαίσθητος χωρίς να το καταλαβαίνεις ή όταν τα συνειδητοποιείς και γειώνεσαι απότομα αναισθητοποιείσαι τελείως μετά..ή τουλάχιστον το προσπαθείς..:cheesy:

Και ναι με ξέρω και με αγαπώ και δεν μπορώ να με φανταστώ πλέον κάπως αλιώς, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν αναγνωρίζω και δεν παραδέχομαι τα ''κακά'' μου σημεία..:bigsmile:

asas
23-02-2010, 07:03 AM
Η πιο δύσκολή όψη που θεωρώ ότι έχω από τις τρεις συνολικά αρνητικές όψεις (ανάμεσα στους βασικούς πλανήτες) και η οποία με ταλαιπωρεί από μικρή ηλικία είναι το τετράγωνο σελήνης κρόνου (θέματα σχετικά με την μητέρα) και η σύνοδος ήλιου κρόνου στον 12. Παρόλα αυτά δεν θα τις άλλαζα ούτε για αυτά που έχω ζήσει ούτε για αυτά που θα ζήσω !! Ίσως αυτό το γεγονός (όψη) ενεργοποίησε τις υπόλοιπες θετικές όψεις στον χάρτη. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι καλό ή κακό από μόνο του! Ότι και αν συμβαίνει πρέπει να μαθαίνουμε από αυτό να βελτιωνόμαστε και να προχωράμε και όταν το κάνουμε αυτό τα αποτελέσματα μόνο καλά μπορεί να είναι! Δέχομαι ότι υπάρχουν γεγονότα που δεν διαλέγουμε, αρνητικά και θετικά χαρακτηριστικά τα οποία μπορεί να φαίνονται σε έναν αστρολογικό χάρτη παρόλα αυτά το τι θα κρατήσουμε από αυτά και συνεπώς πιο θα είναι το μέλλον μας το αποφασίζουμε μόνοι μας!

Κοραλλία Μόζορα
23-02-2010, 10:22 AM
Αρχίσαμε να αγαπάμε τον εαυτό μας βλέπω! Ειδικά για μας με δυσαρμονικές όψεις Πλούτωνα ή Κρόνου αυτό είναι ένα πολύ σημαντικό βήμα!

whisperer
23-02-2010, 02:59 PM
Σας ευχαριστώ ιδιαίτερα για τις απαντήσεις σας...
και μπορώ να πω ότι χαίρομαι πραγματικά γιατί ενώ βλέπουμε κάποιες φαινομενικά άσχημες όψεις στο χάρτη μας...εκτιμούμε το καλό που μπορεί να βγαίνει από αυτές...και τελικά τις αξιώνουμε και τις εκτιμούμε...! και όντως...αυτό νομίζω ότι είναι το σωστό και το υγιές... εξάλλου, τι θα ηταν το καλό χωρίς το κακό να το παλαντζάρει...?
Παρατήρησα λοιπόν ότι η πλειοψηφία των συμμετεχοντων σε αυτή τη κουβεντούλα ανήκουν στο στοιχείο του νερού...κάνετε κάποιους συνειρμούς σχετικά με αυτό...? πως μπορεί η ευαισθησία και ο συναισθηματισμός αυτού του στοιχείου να εκφράστεί μέσα από ένα τέτοιο θέμα συζήτησης...?

Που είναι τα υπόλοιπα τρία στοιχεία....???
:cheesy:

μυρτώ
23-02-2010, 03:14 PM
Αυτό που θα άλλαζα στο χάρτη μου είναι το τετράγωνο του Κρόνου με τους Δεσμούς της Σελήνης!!!
Πολύς αγώνας για να προχωρήσω!!!:cry:

whisperer
23-02-2010, 03:18 PM
Όταν λοιπόν εγώ είδα το χάρτη μου για πρώτη φορά αυτό που δε μου άρεσε....ήταν η σκορπίσια Αφροδίτη μου....και μάλιστα χεράκι χεράκι με τον Ουρανό...ε δε μπορώ να πω ότι πεταξα και από τη χαρά μου...με τον καιρό όμως εμαθα να την κουμαντάρω...όσο μπορώ εν πάσει περιπτώσει γιατί ξέχασα να σας πω...ότι το πλανητικό αυτό ζευγάρι τρώει και ένα ωραιότατο τετράγωνο από το Δία...! :wacko: Πως να το κουμαντάρεις...?
αρκετές λοιπόν φορές είδα να αλλάζουν πράγματα στη ζωή μου...αλλά τελικά συνειδητοποίησα στην πορεία ότι είμαι άνθρωπος των αλλαγών μια και δε μπορώ ιδιαίτερα τη στασιμότητα...(και καλό και κακό μαζί!) Μη σας πω ότι ίσως τελικά ημουν εγώ αυτή που προκαλούσε αυτες τις αλλαγές...ωθούμενη από την όψη αυτή (και όχι μόνο...), ώρες ώρες χωρίς καν να το αντιλαμβάνομαι... :cheesy:

ahtelais
23-02-2010, 09:18 PM
Γεια σας,με τη σειρα μου λοιπον να σας πω οτι κι εγω,δεν θα αλαζα κατι,αν και στην αρχη αυτο που ειδα με τρομαξε!μια συνοδο δηλαδη σεληνης-πλουτωνα στο σκορπιο:wacko:!τελικα πιστευω οτι ναι μεν μπορει απο τη μια ν με δυσκολευει να εκφρασω τα συναισθηματα μου,ομως μπορω να τα καταλαβω και ν τα αναλυσω,να ''διεισδυσω'' δηλαδη σε αυτα και να τα αποκοδικωποιησω!
Φυσικα αυτο δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα διοτι μπορει τελικα ολη αυτη η κατασταση να δημιουργησει ψυχολογικα!τι να κανουμε ομως?ειπαμε δεν ειναι και το πιο ευκολο να αντιμετωπισει κανεις σεληνη(συναισθηματα)-πλουτωνα(μυστικα κ.α.) στο σκορπιο!!!:embarrest

cancerian
23-02-2010, 10:29 PM
Xαρίζόνται εντελώς δωρεάν οι παρακάτω όψεις του ωροσκοπίου μου:

α) Σελήνη σύνοδος Ποσειδώνας.
β) Ηλιος αντίθεση Ποσειδώνας.

Κάθε ενδιαφερόμενος ας επικοινωνήσει εντός! :bigsmile: :bigsmile:

Τίνα Ζαχαριάδου
23-02-2010, 11:22 PM
Χμ Όταν μάθαινα να αναλύω τον χάρτη μου είχα σοκαριστεί με την ακρίβεια που έδειχνε τα γεγονότα της μέχρι τότε ζωής μου. Έχω δυο ωραιότατες αντιθέσεις που τρώει ο Ήλιος μου στον 10ο από Ουρανό και Πλούτωνα στον 4ο φυσικά. Πέρασα αρκετά δύσκολα παιδικά χρόνια με ένα οδυνηρό διαζύγιο των γονιών μου. Στην πορεία ενώ λειτουργούσα μια χαρά την αντίθεση του Ουρανού (είμαι πολύ εκρηκτικός χαρακτήρας, ευτυχώς μου παιρνούν γρήγορα) δεν μπορούσα να ισορροπήσω καθόλου την αντίθεση του Πλούτωνα με αποτέλεσμα διαρκώς να τρώω ένα Πλούτωνα από τους άλλους.

Η άλλη όψη που με τσάκισε ήταν το τετράγωνο της Αφροδίτης του Υδροχόου με τον Κρόνο από τον Ταύρο για ευνόητους λόγους. Όταν τα άλλα κορίτσια της ηλικίας μου χαιρόντουσαν τις σχέσεις εγώ βίωνα την απόλυτη μοναξιά. Μέχρι που γνώρισα τον άντρα μου, άνθρωπος με πολλά Κρόνια στοιχεία ( επίσης πολύ Κρόνια και εγώ) και συνειδητοποίησα πως είναι οι σχέσεις. Πολύ αργότερα στα 35 μου χρόνια, στην ηλιακή μου επιστροφή είχα Πλούτωνα στον 1ο οίκο και αναρωτιόμουν πως θα μου βγεί. Μου βγήκε σχεδόν σε όλες του τις εκδοχές, έγινα μητέρα για δεύτερη φορά, βιώσα θάνατο συγγενικού προσώπου και άλλαξα τελείως συμπεριφορά, γενικά είχα πολλές αλλαγές όχι εύκολες αλλά δεν θα έλεγα και επώδυνες. Από τότε έμαθα να εξισορροπώ τον Πλούτωνα και να προλαβαίνω να τον ρίχνω πριν μου τον ρίξουν οι άλλοι.

Οι διαπροσωπικές μου σχέσεις είναι πολύ καλύτερες γιατί τώρα πια γνωρίζω τι είναι ο καθένας και τι όχι χωρίς να εθελοτυφλώ. Αγάπησα την αντίθεση του Ήλιου μου, γιατί μου αρέσει αυτό που έγινα. Έχω ένα ωροσκόπιο πολύ δυναμικό με πολλές δυνατότητες εξέλιξης και δεν θα άλλαζα το παραμικρό. Όσο για τα δύσκολα γεγονότα , ναι, έχω περάσει πολλά 'οπως οι περισσότεροι άλλωστε και φαντάζομαι θα περάσω κι άλλα όμως θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό (ας είναι καλά το τρίγωνο του Ήλιου μου με τους Δία ποσειδώνα) για πολλά πράγματα στην ζωή μου και ευχαριστώ την μανούλα μου, τον Θεό και το σύμπαν που γεννήθηκα την ημέρα και την ώρα εκείνη.

Και το Όσκαρ πάει στην ..................

αγαπητή Whisperer για το πολύ ωραίο θέμα που μας έβαλε και μου δόθηκε η δυνατότητα να μοιραστώ μαζί σας, κομμάτια πολύ προσωπικά.:love:

whisperer
23-02-2010, 11:35 PM
Αγαπητή μου Τίνα... :love:
Σε ευχαριστώ για τα καλα σου λόγια...τολμώ να πω ότι έκανες τον ωροσκόπο μου να φουσκώσει σα το παγώνι...
και με τόσους πλανήτες στον 5ο μου...η δημιουργικότητα ειναι πολυ σημαντική για μένα...:bigsmile:
Χαίρομαι πολύ που μετά το σχόλιο μου για το στοιχείο του νερού φούντωσαν οι φωτιές από κατω...με εξαίρεση τον αγαπητό φίλο μας cancerian... :cheesy:
Ευχαριστούμε για αυτά που μοιράστηκες μαζί μας... :bigsmile:
Αυτό το τρίγωνο του Δία με τον Ήλιο το έχω και εγώ...αλλά μεταξύ μας...δε ξέρω αν κάνει και πολλά!
:laugh:

Υ.Γ. Θα ήταν βέβαια παράλειψη να μην αναφερθώ και στη βοήθεια που είχα για αυτό το θέμα και να την ευχαριστήσω...

saggitar1
24-02-2010, 12:46 AM
Θα αλλαζα βασικα το τετραγωνο κρονου με τη σεληνη μου με ανοχη μονο 0 και κατι ψιλα το οποιο δεν προερχεται απο τη μαμα μου αλλα απο τη θεια μου που περασα αρκετες ωρες, μερες, μηνες μαζι της. Το δευτερο που θα αλλαζα ειναι η συνοδος πλουτωνα αφροδιτης θα ηθελα να ειμαι πιο ξεγνοιαστη αλλα κι τον πλουτωνιο εξουσιαστικο μπαμπα μου τον οποιο δεν ξερω να τον αναγνωρισω στο χαρτη. Κατα τ'αλλα ολα τα υπολοιπα του χαρτη μου ειναι για μενα πολυ καλα στοιχεια για να προχωρησω μπροστα. Ειμαι πολυ τυχερο παιδι.

attartina
24-02-2010, 01:46 AM
......ερωτευμενο παιδι εγω γυριζω αναποδα ολη την γη:love: θα μπορουσε να ηταν το τραγουδι μου .Ποσειδωνα αντιθεση Αφροδιτη στον 1-7!!!τοξοτης με διδυμο...
και ναι περιμενω το πριγκιποπουλο που δεν ερχεται ποτε γιατι ολοι παραμενουν βατραχοι οσο και να τους φιλησεις:toung:. Και ναι θυσιαζομαι και ψαχνω ατομα για να γινω θυμα τους:embarrest..Και ναι προσκολλουμαι σε ατομα που με απορριπτουν...Και ναι εχω ερωτευτει ανθρωπους που ειναι μακρια και που δεν τους εχω γνωρισει...:blink: οπως λεει κι ο κ.Αρχος στο αρθρο του για τον Ποσειδωνα-Αφροδιτη...
....ομως ζω αυτο ΜΕ το θειο ΧΑΡΙΣΜΑ να ειμαι ανθρωπος που αγαπαει τον ερωτα...τον πλατωνικο ,τον ευαισθητο...τον ερωτα ΑΡΛΕΚΙΝ...τι κι αν φοραω ροζ γυαλια?:love:

Δείμων
24-02-2010, 03:27 AM
«Προσοχή παρακαλώ, ο κύριος Κρόνος παρακαλείται να κάνει ένα βηματάκι αριστερά γιατί ενοχλεί τη Σελήνη που βρίσκεται απέναντί του. Ευχαριστώ.»

contesina
24-02-2010, 11:46 AM
Τι θα άλλαζα στον χάρτη μου..χμμ..δεν θέλει και πολύ σκέψη δα..

Συμπονώ τη roadrunner..έχουμε το ίδιο κοινό βλέπετε..
άτιμο τετράγωνο..άτιμο..¶ρη στον 8ο με ποσειδώνα στον 4ο..

το ''ευγνομονώ'' για την αρκετή ευασθησία που φέρνει (που δεν είναι απαραίτητα κακή..), για τις πολλές ώρες ηλίθιας αγαθοσύνης που μου έφερε..για τις αρκετές ώρες με τα μάτια κολλημένα έξω απο το παράθυρο ή και στο ταβάνι δεν μπορώ να πω..και ειδικά σε φάσεις που έπρεπε να είμαι συγκεντρωμένη..ναι λοιπόν είναι κακό αυτό το τετράγωνο..αλλά παλεύεται αρκετά με πολύυυ προσπάθεια όμως!!!
Θέλει καιρό για να το συνειδητοποιήσεις και καιρό για να το διαχειριστείς αντίστοιχα..και όταν πάει σετάκι με ένα τετράγωνο ήλιου ποσειδώνα..δένει το γλυκό!
Να ναι καλά ο μπόλικος αέρας που έχω (ευχαριστώ τα τρίγωνα πλούτωνα με ερμή και σελήνη..) και η λίγη γη που με γειώνει..και τα ευγνωμονώ ,χωρίς εισαγωγικά πλέον, γι'αυτό!

Με αυτές τις όψεις ή παραμένεις το απόλυτο θύμα και κορόϊδο και πολύ ευαίσθητος χωρίς να το καταλαβαίνεις ή όταν τα συνειδητοποιείς και γειώνεσαι απότομα αναισθητοποιείσαι τελείως μετά..ή τουλάχιστον το προσπαθείς..:cheesy:

Και ναι με ξέρω και με αγαπώ και δεν μπορώ να με φανταστώ πλέον κάπως αλιώς, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν αναγνωρίζω και δεν παραδέχομαι τα ''κακά'' μου σημεία..:bigsmile:
Και τί δεν θα άλλαζα!!!! θα άλλαζα τον ωροσκόπο μου που είναι Καρκίνος , θα άλλαζα τον 7ο Οίκο μου που είναι στον Αιγόκερω θα άλλαζα thn όψη του Ποσειδώνα σε τετράγωνο με τον Πλούτωνα!!!! Επίσης το μεσουράνημα σε αντίθεση με τον Κρόνο!!! Πολλά ε?? τι λετε κι εσεις?

contesina
24-02-2010, 11:50 AM
αααα μήν ξεχάσω και τον Δία που είναι στην Παρθένο ρε παιδια Ελεος!!!!

konstantina318
24-02-2010, 01:56 PM
Mε 'Ηλιο -Ερμή-Κρόνο στο 12ο,με ωροσκόπο Καρκίνο σε τετραγωνάρα ακριβείας με Ουρανό 4ου (δεν έχετε ιδέα τι τραβάει ένας Καρκίνος με Ουρανό στον 4ο:nuts:) ,άντε και με Πλούτωνα 3ου σε τετραγωνάρα επίσης ακριβείας με Ερμή....που να στα λέω...μήπως να άλλαζα ώρα γέννησης?κάτι είναι κι αυτό:love:

Ααααααααααααα πουλάω και τη Λίλιθ μου στον 7ο..όσο όσο@

melodia
24-02-2010, 05:03 PM
Το 1ο που θα αλλαζα ειναι :
Αφροδιτη σε οψη 135 μοιρες με Πλουτωνα και Ουρανό.Βιωνω απόλυτα βαθια την οποιαδηποτε σχέση, με ξαφνικές συνάψεις σχεσεων αλλα και πολύ ξαφνικούς χωρισμους.Δυστυχώς δεν εξωτερικευω τα θέλω μου σε μια σχεση και όταν πλέον με πνίξουν οι σκέψεις μου(που ό άλλος βέβαια δεν εχει ιδέα) τότε γινεται το ξεσπασμα που δεν εχει καλο αποτέλεσμα για μένα γιατι εχει όλα τα χαρακτηριστικά του Σκορπιου και του Ουρανού.
Και μαζι με αυτο θα άλλαζα και τον Ερμή μου που ειναι σε τετραγωνο με Πλουτωνα,Ουρανο που ευθύνεται για την πολυ σε βαθος αναλυση που και παλι δεν αφήνω καποιον να καταλάβει και για τον εκρηκτικό λόγο που βγάζω καποιες φορές οταν "μαζέψω" πολλά...

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
24-02-2010, 07:37 PM
......ερωτευμενο παιδι εγω γυριζω αναποδα ολη την γη:love: θα μπορουσε να ηταν το τραγουδι μου .Ποσειδωνα αντιθεση Αφροδιτη στον 1-7!!!τοξοτης με διδυμο...
και ναι περιμενω το πριγκιποπουλο που δεν ερχεται ποτε γιατι ολοι παραμενουν βατραχοι οσο και να τους φιλησεις:toung:. Και ναι θυσιαζομαι και ψαχνω ατομα για να γινω θυμα τους:embarrest..Και ναι προσκολλουμαι σε ατομα που με απορριπτουν...Και ναι εχω ερωτευτει ανθρωπους που ειναι μακρια και που δεν τους εχω γνωρισει...:blink: οπως λεει κι ο κ.Αρχος στο αρθρο του για τον Ποσειδωνα-Αφροδιτη...
....ομως ζω αυτο ΜΕ το θειο ΧΑΡΙΣΜΑ να ειμαι ανθρωπος που αγαπαει τον ερωτα...τον πλατωνικο ,τον ευαισθητο...τον ερωτα ΑΡΛΕΚΙΝ...τι κι αν φοραω ροζ γυαλια?:love:

σου ευχομαι να βγαλεις τα ροζ γυαλια σου
και να αρχισεις καποια στιγμη να αγαπας περισσοτερο τον εαυτο σου
και μετα τους αλλους
να ερωτευτευεις και να σε ερωτευτουν
να αγγιξεις και να σε αγγιξουν
να αγαπησεις και να σε αγαπησουν.
Μην βλεπεις να περναει αλλο η συναισθηματικη σου ζωη μεσα απο ενα παραθυρο
ανοιξετο !!!!
Γιατι θα περασουν τα χρονια σου και θα ειναι αργα
οταν θα βγαλεις τα ροζ γυαλλια σου
γιατι τα νιατα μια φορα ειναι
αγαπημενο μελος:love:

ΜΕ ΑΓΑΠΗ
Δεσποινα /κουκι:bigsmile:

leoma
24-02-2010, 09:43 PM
«Προσοχή παρακαλώ, ο κύριος Κρόνος παρακαλείται να κάνει ένα βηματάκι αριστερά γιατί ενοχλεί τη Σελήνη που βρίσκεται απέναντί του. Ευχαριστώ.»

Πέστο και στο δικό μου Κρόνο, γιατί κάνει ακριβώς το ίδιο. :bigsmile:

kiaRRa
24-02-2010, 09:49 PM
«Προσοχή παρακαλώ, ο κύριος Κρόνος παρακαλείται να κάνει ένα βηματάκι αριστερά γιατί ενοχλεί τη Σελήνη που βρίσκεται απέναντί του. Ευχαριστώ.»

Τον εχουμε και σε τετραγωνο με Αφροδίτη, ενδιαφέρεσαι? :embarrest

whisperer
24-02-2010, 09:59 PM
χαχαχαχαχα
Από ότι βλέπω οι Κρονοκαμμένοι είναι αρκετοί....
και εγώ είμαι..μη κοιτάτε που δε μιλάω....απλά κάνω πως δεν υπάρχει αυτός ο πλανήτης....τον εχω εξοβελίσει λέμε!!!
:cheesy:

kiaRRa
24-02-2010, 10:12 PM
χαχαχαχαχα
Από ότι βλέπω οι Κρονοκαμμένοι είναι αρκετοί....
και εγώ είμαι..μη κοιτάτε που δε μιλάω....απλά κάνω πως δεν υπάρχει αυτός ο πλανήτης....τον εχω εξοβελίσει λέμε!!!
:cheesy:

Μπα εγώ κατα βάθος τον αγαπάω τον Κρόνο μου (στο σκορπιο) με τον Αρη μου εχω προβλημα (σε υδροχόο 1ου οικου...):cry:

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
24-02-2010, 10:17 PM
Μπα εγώ κατα βάθος τον αγαπάω τον Κρόνο μου (στο σκορπιο) με τον Αρη μου εχω προβλημα (σε υδροχόο 1ου οικου...):cry:

Διπλη αιγωκερινα μου
εσυ και ο κρονος ενα πραμα ειστε :love::laugh:
:love::love::love::love:γλυκεια μου κρονια κιαρρουλα!

kiaRRa
24-02-2010, 10:19 PM
Διπλη αιγωκερινα μου
εσυ και ο κρονος ενα πραμα ειστε :love::laugh:
:love::love::love::love:

γι' αυτό κατά βάθος τον αγαπάω!!! :love::love::love:

miron
25-02-2010, 08:37 PM
καλησπερα..και εγω εχω να αλλαξω πολλα στον χαρτη μου..πρωτα θα εβγαζα την αντιθεση αφροδιτης πλουτωνα 2-8,στον αξονα ιχθυ -παρθενου,την αντιθεση αρη -ουρανου παλι στον 2-8 αλλα στον λεοντα..Θα εβαζα τον Δια μου απο τον αιγοκερω στον ταυρο...αυτα..με κουραζουν οι αντιθεσης,πρεπει μονιμος να αποδεικνυω οτι δεν ειμαι θυμα,αλλα ετσι δινω...τα αλλα νομιζω οτι μου ταιριαζουν,την ακριβειας αντιθεση μονο θα αλλαζα..ευχαριστω για το αρθρο

ahtelais
25-02-2010, 09:01 PM
χαχαχαχαχα
Από ότι βλέπω οι Κρονοκαμμένοι είναι αρκετοί....
και εγώ είμαι..μη κοιτάτε που δε μιλάω....απλά κάνω πως δεν υπάρχει αυτός ο πλανήτης....τον εχω εξοβελίσει λέμε!!!
:cheesy:

Μιας και βλεπω οτι μιλατε(μιλουσατε) για τον κρονο,να σας πω κι εγω οτι και εμενα εχει επιρεασει σε μεγαλο βαθμο τη ζωη μου,αυτο το τετραγωνακι ηλιου-κρονου,το οποιο ευθυνεται για τη σχεση που ''δεν'' εχω:blink: με τον πατερα μου,αφου οι γονεις μου ειναι χωρισμενοι!!θελω ακομη να σας πω,οτι το συγγεκριμενο γεγονος επιβεβειωνεται και σε αλλα 3 ατομα της ηλικιας μου,τα οποια εχουν το ιδιο τετραγωνο,με τα ιδια αποτελεσματα στη ζωη τους ή μαλλον λιγο χειροτερα!!αυτος ειναι και ενας λογος που η αστρολογια μου δημιουργει δεος:toung:,αφου επαληθευονται τοσα γεγονοτα σχεδον με μαθηματικη ακριβεια:blink::laugh:
Παρ'ολα αυτα τελικα δεν ειμαι σιγουρη κατα ποσο θα ηθελα να αλαξω αυτο το τετραγωνο,γιατι δεν γνωριζω βεβαια τι ειναι καλυτερο τελικα??:wacko::embarrest
Αυτα!και συγνωμη για την πολυλογια μου!!:embarrest:cheesy:

Δημήτρης_Σ
26-02-2010, 12:57 PM
Θα στένευα την σύνοδο Αφροδίτης/Ουρανού για να είμαι πολύ πιο μπιζάρ και για να μην δένομαι με καμμία, θα γεννιόμουν λίγες μέρες πριν για να ήταν η Αφροδίτη μου σε ακριβή σύνοδο με τον Πλούτωνα (αλλά τί θα γινόταν τότε που θα ήταν ταυτόχρονα και σε τετράγωνο με τον Κρόνο ; α μπα καλύτερα έτσι), θα φάρδαινα όμως οπωσδήποτε τη σύνοδο Σελήνης/Πλούτωνα για να μην είμαι τόσο παθιασμένος, απόλυτος και δοτικός στα συναισθήματά μου, θα έκοβα τον Κρόνο που είναι σε σύνοδο με νότειο δεσμό Σελήνης για να ελαφρύνω το κάρμα μου, θα ξήλωνα τον 'Ηλιο στην Παρθένο και θα τον αντικαθιστούσα με 'Ηλιο στον Ταύρο. Θα ξήλωνα τον Καρκίνο από τον Κρόνο και θα τον έραβα στην Σελήνη. 'Ομως είμαι περήφανος που ο Ερμής μου είναι σε έξαρση, που ο 'Ηλιος και ο Ερμής είναι στον 1ο οίκο, που έχω μεγάλο τρίγωνο 'Ηλιου-'Αρη-βορείου δεσμού, είμαι κωλόφαρδος που έχω τρίγωνο Σελήνης/Πλούτωνα με Δία, Ουρανό στον 3ο, 'Αρη στον Ταύρο (κι ας λένε ότι δεν είναι καλό, εγώ το θεωρώ θαυμάσιο), Δία στον Υδροχόο και Αφροδίτη στο Ζυγό. Επίσης το φετίχ του χάρτη μου είναι η Λίλιθ στον 5ο σε τρίγωνο με Ερμή και κάπως πιο ανοιχτό 'Ηλιο, κι ας κάνει και τετράγωνο με Πλούτωνα εγώ την αγαπώ πολύ γιατί με διδάσκει και κατά βάθος με αγαπάει. :love: Α, και ο Ωροσκόπος κοντά στο Regulus είναι επίσης μούρλια.

Alaia
26-02-2010, 03:28 PM
πολύ πολύ πετυχημένο άρθρο....και όσο σκεφτόμουνα τελευταία αν μπορώ με κάποια μάγια να αλλάξω το μισό μου χάρτη....οκ, όχι τον μισό ακριβώς.....απλά αν θα ,πορούσαν οι πλανήτες που είναι στην παρθένο (αφροδίτη, δίας, ωροσκόπος, κρόνο, ) να μετακόμιζαν ένα ζώδιο δίπλα, παραδίπλα...καλύτερα σκορπιός όλοι αυτοί παρά στην παρθένο θα έλεγα.....α, και εκείνη η χιαστή όψη ήλιου-σελήνης....που μου φαίνεται ότι είναι θέματα μητέρας-πατέρα μεταξύ τους , έξω από μένα τελικά....ερώτηση : σε άρθρο διάβαζα ότι ο κρόνος στον πρώτο οίκο, (ιδιαίτερα στην παρθένο) φέρνει αισθηματα κατωτερότητας , απαξίωσης για τον εαυτό, και φόβους-ανασφάλειες για λόγους ανύπαρκτους και ανυπόστατους. δηλαδη στο εξής καλύτερα να τον αγνοώ τον κρόνο, να κάνω ότι δεν υπάρχουν όλες οι κινδυνολογίες που δημιουργούνται στο μυαλό μου? καθόλου άσχημο....

cancerian
26-02-2010, 11:03 PM
Xαρίζόνται εντελώς δωρεάν οι παρακάτω όψεις του ωροσκοπίου μου:

α) Σελήνη σύνοδος Ποσειδώνας.
β) Ηλιος αντίθεση Ποσειδώνας.

Κάθε ενδιαφερόμενος ας επικοινωνήσει εντός! :bigsmile: :bigsmile:

Μιας και βρήκα λίγο χρόνο πριν τα βραδινα μου νυχτοπερπατήματα ήρθε η ώρα να δικαιολογήσω και εγώ με την σειρά μου γιατί χαρίζω αυτές τις όψεις στο κοινο του myhoroscope ( να επισημάνω οτι δεν δέχτηκα καμμια προσφορά... Όχι για να δέιτε τι περίεργες όψεις ειναι αυτές που κανείς δεν τις θέλει πιά .... - Μα ούτε ένας ; :cry:)...

Το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό ειναι οτι στα 24 χρόνια που αναπνέω πάνω σε τουτο τον πλανητη που ονομάζεται Γη δεν θυμαμαι ούτε μια στιγμη που να μην έχω σκοντάψει στον δρόμο επειδη ονειρευόμουν όρθιος ή άκουγα δυνατά μουσική και σκεφτόμουν και σκεφτόμουν και σκεφτόμουν...... Ναι, ναι, πολύ συχνά ονειρεύομαι χωρίς καν να κοιμαμαι. :laugh: . Περιττό βέβαια να μιλήσω για εξιδανικεύσεις και ιδεαλισμους. Αυτό ειναι το δυνατο μου στοιχείο. Μέχρι και την κοπέλα στο ταμείο του supermarket θα εξιδανικεύσω... Σκέφτομαι : " Tι κρίμα την μεροκαματιάρα την κοπελα... ας την βοηθήσω να βαλουμε μαζί στη σακούλα όσα αγόρασα... Στεκεται σε μια καρέκλα απο το πρωι... Κλαψ κλαψ μπουχου μπουχου "... Βέβαια δεν παυει μέχρι εκεί... η εξιδανίκευση φτάνει μέχρι τα ερωτικα... Όσες γκομενίτσες και αν είχα... χαλί να με πατήσουν!!! Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά ενα κακο πραγμα ρε αδερφάκι μου να προσελκύω ό,τι έχει να κάνει με παρανομες και κρυφες σχέσεις ... Ναι, ήμουν και έγω το Τρίτο Πρόσωπο... ( ...και δεν μιλάω για προσωπικες αντωνυμίες αυτη την στιγμη...) :cheesy: Για να μην μιλήσω για εξαπατήσεις προς εμέ (και από εμέ....) αυτη ειναι μια αλλη ιστοριά....:cheesy:

Και όλα αυτά επειδη αυτός ο ριμαδοποσειδώνας έτυχε να στέκεται πάνω στην πανσέληνο την ημερα που γεννήθηκα... Ναι, είχαμε και ένα θεματάκι ταυτότητας με τον μπαμπα και την μαμα... (βλ. Ηλιος - Σεληνη / Ποσειδώνας ). Πάντα (και συνεχίζω) να μην τους κατανοώ πραγματικά.... :wacko:
Δόξα τω Θεω όμως που ο Κρόνος κοντοστέκεται μέσα στον 1ο οίκο και ξεκαθαρίζει λίγο την κατάσταση κάνοντας με να ριχνω κανα σφαλιαρίδι που και που όταν χρειάζεται.... Βέβαια μη τα θέλουμε όλα δικά μας... Αυτες οι όψεις έχουν και τα καλά τους... Κορτέ, κάμποση γοητεία, :love: ταλεντο στην ζωγραφική και φυσικά να κάνω τον κινέζο όποτε χρειάζεται. Α! και φυσικα χαμαιλεοντικες ιδιότητες....

*Επίσης θα ήθελα να δώσω πίσω το τετράγωνο Πλούτωνα - Αφροδίτης... Πάθη , ζήλειες , λεφτά και έλεγχος... Ναι το παραδέχομαι..Ειμαι freak control στον ερωτα και τα λεφτα ...
*Τέλος αναρωτιέμαι γιατι να μην έχω και εγώ ο κακομοιρακός κάτι στο στοίχειο του αερα ; Mόνο νερό , γη και αντε κάτι ψιλα στο στοιχειο της φωτιας...

Σε αυτό το σημείο να ευχαριστήσω την ευρηματικότατη whisperer η οποία μας έδωσε την ευκαιρία να γνωρίστούμε τα μέλη μεταξύ μας καταθέτοντας κομματια του εαυτου μας ΚΑΙ .... επειδή με αυτό το πόστ της μας υπενθυμίζει το πόσο "όμορφοι" είμαστε εξαιτίας της διαφορετικότητας μας.... (Νατος παλι ο Ποσειδώνας.... χαχαχαχα :laugh:)

whisperer
26-02-2010, 11:23 PM
χαχαχαχαχα

Γιάννη....καταρχήν θέλω να σε ευχαριστήσω για τα καλά σου λόγια...!!! :bigsmile:
(ίσως αυτή την ευρηματικότητα που μου αποδίδεις να τη χρωστάω στον Ποσειδώνα μου ... :cheesy:)

Κατα δεύτερον....εγώ άνετα τις παίρνω τις όψεις σου...δεν έχω θέμα...με τον Ποσειδώνα τα έχω πολύ καλά στο χάρτη μου σε πληροφορώ....! :cheesy: (σύνοδος με ήλιο, ερμή, άρη και μάλιστα σε ένα οίκο, χμμμ "φετίχ" και για να μη μιλήσω για τα τρίγωνα που κάνει.....)

αλλα ειλικρινά δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο τις χαρίζεις...τις περιγράφεις τόσο όμορφα...τις διανθίζεις τόσο γλυκά...γιατί να τις δώσεις καλέ...?

εγώ πάντως αν ήμουν στη θέση σου....θα έδινα τον Κρόνο στον 1ο! Χωρίς δεύτερη σκέψη!!!
(πόσο διαφορετικά όντως μπορεί να εκλαμβάνουμε και να βιώνουμε τα πράγματα ε...? νατην και η διαφορετικότητα που λέγαμε...)

wind*1
27-02-2010, 04:37 PM
Για να δούμε τι έφερα κι εγώ μαζί μου όταν γεννήθηκα... Έφερα μια πανσέληνο στον άξονα 4ου-10ου σε τετράγωνο με τον ωροσκόπο στον Κριό. Εκδηλώθηκε ως μια ωραιότατη μόνιμη σύγκρουση ανάμεσα στον πατέρα και τη μητέρα από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου (απορώ πώς πήραν την απόφαση κάποτε να παντρευτούν) και ως μια κάπως εξασθενημένη όραση (αρκετοί βαθμοί μυωπίας από πολύ μικρή...ας είναι καλά τα γυαλια και οι καλοί μου φίλοι οι φακοί επαφής... αν ζούσα σε άλλες εποχές θα ήμουν πρακτικά τυφλή). Αν μπορούσα, θα την άλλαζα την Πανσέληνό μου, αλλά έλα που μετά την απομάκρυνση από το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται!!!!
Θα ήθελα να πιστεύω ότι σ' αυτήν τη ζωή "καθάρισα" μ' αυτήν την όψη με τις προαναφερθείσες εκδηλώσεις, αλλά για δύσκολο το βλέπω... Δεν σας είπα ότι πάνω σε αυτή την Πανσέληνο πέφτει η ακμή του 4ου-10ου και μαζί και οι Δεσμοί της Σελήνης... Μάλλον έχουμε ψωμί ακόμα :nuts::nuts::nuts: και μπορεί να την "πληρώσουν" και οι σοβαρές μακροχρόνιες σχέσεις...

Και πού ν' αρχίσω να λέω για τον 7ο οίκο μου...Ακμή στο ζυγό (καλά μέχρι εδώ). Η Αφροδιτούλα στον Αιγόκερω και στον 10ο (στα βιβλία την έχουν κατηγορήσει για "υπολογίστρια" αλλά τα πράματα δεν είναι καθολου έτσι... ίσως δεν είναι και πολύ ρομαντική, αλλά μιλάει με τις πράξεις της κι εννοεί αυτά που λέει!)... Έχει ένα ημιτετράγωνο με τον Ουρανό βέβαια που την κάνει να φαίνεται ότι δεν πολυτρελαίνεται για δεσμεύσεις και μια σύνοδο με τη Λίλιθ, ετσι για το μυστήριο. Κακά τα ψέμματα, θέλει λίγο το χώρο της για να νιώθει άνετα. Αυτό το "παντού μαζί, είμαστε ένα εμείς" κάπου την (κατα)πιέζει κι ας είναι αιγοκερίσια Αφροδίτη αυτή
Εκείνη η σύνοδος Κρόνου-Πλούτωνα στον 7ο δεν είμαι και σίγουρη τι θέλει να πει... Γι' αυτό και δεν είμαι σίγουρη άμα τη θέλω ή όχι...Μάλιστα πήγε να κάνει τετράγωνο με την Αφροδιτούλα αλλά το σώσαμε τελευταία στιγμή (όχι βέβαια ότι γλίτωσα τις απογοητεύσεις, αλλά όποιος τις έχει γλιτώσει παρακαλώ να σηκώσει το χέρι και να ανεβάσει το χάρτη του στο forum να μου λυθεί κι εμένα η απορία :toung:)... Τουλάχιστον ο Κρόνος μου στηρίζει τον Ήλιο με εξάγωνο και κατ'επεκταση τη Σελήνη με τρίγωνο... κάτι είναι κι αυτό! Ε; Δεν είναι;;;:bigsmile:

Μπα μωρε... μετά από τόσα χρόνια τον αγάπησα το χάρτη μου τελικά. Λέω να τα κρατήσω όλα. Ακόμα και την Πανσέληνό μου! ;)

whisperer
27-02-2010, 04:53 PM
χαχαχαχα
Αγαπητή Wind*1...ευχαριστούμε για την απάντηση και για τον όμορφο τρόπο διατύπωσης...!
η αλήθεια είναι ότι δεν ηξερα ότι μία πανσεληνος στον άξονα αυτό μπορεί να ευθύνεται για αυτά που περιγράφεις...και ειδικότερα για το περί της όρασης...
όπως και να χει, χαίρομαι καταρχήν που γλύτωσες το τετράγωνο...και κατα δεύτερον που κρατάς την πανσέληνο σου...δίνοντάς της έτσι την ευκαιρία να σε "φωτίσει" πολύ πιο θετικά απο εδώ και πέρα...
:bigsmile:

cancerian
27-02-2010, 04:54 PM
χαχαχαχαχα

Γιάννη....καταρχήν θέλω να σε ευχαριστήσω για τα καλά σου λόγια...!!! :bigsmile:
(ίσως αυτή την ευρηματικότητα που μου αποδίδεις να τη χρωστάω στον Ποσειδώνα μου ... :cheesy:)
Δεν χρειαζεται βρε να ευχαριστεις.... Ισα ισα... ήταν πολύ εξυπνο το ποστ σου :toung:


Κατα δεύτερον....εγώ άνετα τις παίρνω τις όψεις σου...δεν έχω θέμα...με τον Ποσειδώνα τα έχω πολύ καλά στο χάρτη μου σε πληροφορώ....! :cheesy: (σύνοδος με ήλιο, ερμή, άρη και μάλιστα σε ένα οίκο, χμμμ "φετίχ" και για να μη μιλήσω για τα τρίγωνα που κάνει.....)
Επιτελους βρηκα εναν ανθρωπο που μπορω να τις χαρίσω... Χεχεχε... Wow.. Σε συνοδο ??? Νομίζω οτι εσυ βρίσκεσαι σε κάπως "χειροτερη" μοιρα... Αληθεια, πως σου "βγαινουν" στην καθημερινη σου ζωη ? Θα με ενδιεφερε να μαθω.... Είναι "ευκολες" ?


αλλα ειλικρινά δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο τις χαρίζεις...τις περιγράφεις τόσο όμορφα...τις διανθίζεις τόσο γλυκά...γιατί να τις δώσεις καλέ...?
Βρε λες ? Να τις κρατησω για εμενα τελικα? Μαλλον αυτο θα κανω .... Νομιζω οτι ειναι αρκετα διασκεδαστικες μαλλον... :laugh:



εγώ πάντως αν ήμουν στη θέση σου....θα έδινα τον Κρόνο στον 1ο! Χωρίς δεύτερη σκέψη!!!
(πόσο διαφορετικά όντως μπορεί να εκλαμβάνουμε και να βιώνουμε τα πράγματα ε...? νατην και η διαφορετικότητα που λέγαμε...)

Α πα πα πα... τον Κρονο στον 1ο δεν τον δινω με τιποτα... Αυτο επειδη δεν με πλησιαζουν ευκολα... Λες και δαγκωνω... χαχαχα Και επειδη επ ουδενί δεν θα ηθελα να ημουν ξανθος.... (Κρονος στον 1ο = μελαχρινα ατομα ) χιχιχιχιχιχιχιχι

whisperer
27-02-2010, 05:25 PM
:bigsmile:
Είδες? στα λόγια μου έρχεσαι.... :laugh:

Λοιπόν...το ¨περίεργο¨ είναι ότι εγώ δε τις βρίσκω και τόσο δύσκολες ή μάλλον δε τις βιώνω και τόσο δύσκολα..εξάλλου πως μπορείς να πάρεις τις γλυκύτατες όψεις Ποσειδώνα ως δύσκολες που από τη φύση τους είναι όψεις που σε ταξιδεύουν σε άλλα μέρη...(όπως λες και εσύ "σε φαντασίες άλλων" ...). Όχι ότι δεν εχει και τις παγίδες της βεβαίως...(αν βέβαια βγείς ποτέ από το φανταστικό σου κόσμο και τις ανακαλύψεις...)

Κοίτα...σχετικά με τέχνες και τα συναφή τίποτα τετοιο δε μου έδωσαν αυτές οι όψεις (και μάλιστα ίσως και όλως περιέργως μια και βρίσκονται σε οίκο που εχει να κάνει με καλλιτεχνικές τάσεις... (ο παππούς μου ο καημένος-ζωγράφος- δέχτηκε φοβερά πλήγματα και απογοητεύσεις από μερους μου κάθε φορά που προσπαθούσε να με μάθει να ζωγραφίζω :toung: )

απο εκεί και έπειτα...μία από τις εκφράσεις που με χαρακτηρίζει είναι η "μου αρέσει να βλέπω το καλό σε όλους τους ανθρώπους γύρω μου γιατί αυτό θέλω και μου αρέσει να πιστεύω..." . Αν αυτό δεν είναι ανορίωτη εξιδανίκευση τότε τι είναι...? Βέβαια ενίοτε αυτό περιορίζεται (μιας και έχω και τον Κρόνο να τετραγωνίζει α πα πα πα σου λέω..δεν τον μπορώ αυτόν τον πλανήτη!!!)

τωρα, τις οποιες απογοητεύσεις δέχομαι, προσπαθώ να τις προσπερνώ μια και συνειδητά συμπεριφέρομαι ετσι όπως η παραπάνω πρόταση ορίζει...οπότε οκ...
μου έχουν δώσει μια γλαφυρότητα στο λόγο...και μία απίστευτη αίσθηση θεραπείας και προσφοράς βοήθειας όπου μπορώ και ενίοτε και όπου δεν μπορώ... :cheesy:
και μία επίσης ακατανόητη ικανότητα να μπαίνω στα εσώψυχα των άλλων....(μερικές φορές ακόμα και απρόσκλητη...δε φταίω εγώ όμως... :cheesy:) ... μπορεί και η ακμή του 12ου να έβαλε λίγο το χεράκι της σε αυτό...
τρελά διαισθητικά όνειρα...(στον ύπνο και στον ξύπνιο)
ανέπτυγμένο ένστικτο και διαίσθηση....και βεβαίως μια τρελή αφηρημάδα η οποία με έχει κάνει από το να κάψω φαί αρκετές φορές (είναι και ο ¶ρης μέσα ντε!) μέχρι να περπατάω πεζή προς κάποιο αυτοκίνητο και να μην το εχω πάρει χαμπάρι...
τον ποσειδώνα μου τον αγαπώ πολύ...αλλά σας χαρίζω λίγο αν θέλει κανείς γιατί τον έχω σε αφθονία τελικά...
:laugh::cheesy:

kiaRRa
27-02-2010, 07:18 PM
Αν σας αρέσει τόσο ο Ποσειδώνας ποιος θα παρει και τον δικό μου που εχει μπαστακωθεί σε εξάγωνο με τον Αρη μου? Συν ότι τον εχει περικυκλωμένο μιας και ο άρης ειναι σε ψαρι... :cry:

Να μην σχολιάσω ότι τετραγωνιζει τη σελήνη μου και κάνει συνοδο με τον Ήλιο μου... πόσα να αντεξω η γυναίκα?

Κοραλλία Μόζορα
27-02-2010, 08:12 PM
Έχω κι εγώ σύνοδο Ήλιου/ ¶ρη με τον Ποσειδώνα. Μεγάλωσα μ' ένα πατέρα που ελάχιστα έβλεπα και με τον οποίο ελάχιστα μιλούσα. Αλλά δεν το είχα συνειδητοποιήσει. Το κατάλαβα πρώτη φορά όταν άρχισα να ασχολούμαι με την αστρολογία και είδα τι σημαίνει η όψη αυτή. Τότε έβαλα στόχο να γνωρίσω τον πατέρα μου. ¶ρχισα να περνώ περισσότερο χρόνο μαζί του, να τον ακούω, να τον ρωτώ για την ζωή του...

Η πρώτη μου έκπληξη ήταν όταν συνειδητοποίησα πόσο πολύ με αγαπάει. Δεν το είχα καταλάβει ποτέ. Η δεύτερη μου έκπληξη ήταν το πόσο πολύ του μοιάζω στον χαρακτήρα. Ούτε κι αυτό το είχα καταλάβει.

Με τον Ποσειδώνα όλη η εικόνα είναι εκεί, μπροστά στα μάτια μας αλλά δεν την βλέπουμε. Όπως ένα τοπίο στην ομίχλη, πρέπει να το πλησιάσουμε για να το δούμε. Και μέχρι να πλησιάσουμε μπορεί να νιώθουμε χαμένοι.

whisperer
27-02-2010, 08:25 PM
Να σε ρωτήσω κάτι Κοραλλία μου επάνω σε αυτό που λες....?
Σε ποιόν οίκο σου βρίσκεται η κοινή αυτή όψη...? Ρωτάω γιατί εγώ με το δικό μου πατέρα δεν είχα ζήσει αυτά που περιγράφεις (τουλάχιστον όταν ήμουν σε μικρή ηλικία...) Είχαμε βέβαια και εμείς τα δικά μας....κάποια από τα οποία τα έχω εξηγήσει μέσα από τη συναστρία μας (ο ¶ρης του τετραγωνίζει τον ήλιο μου.... :nuts: )...οπότε, θέλω να πω...υπάρχει κάτι άλλο στο χάρτη σου που να υποδηλώνει ότι αυτή η σύνοδος σε σένα λειτουργησε σε σχέση με τον πατέρα σου...? :embarrest

jupiterios
28-02-2010, 10:44 PM
Γεια χαρα στην παρεα!

Καταρχην συγχαρητηρια στην whisperer για το πρωτοτυπο κι ενδιαφερον θεμα που ανοιξε! Εξαιρετικη και η πολυ καιρια αναλυση αστρολογικου χαρτη που ανεπτυξε στο πρωτο ποστ.

Για να συμμετεχω κι εγω στη συζητηση να αναφερω οτι η οψη που θα ηθελα να λειπει απο το ωροσκοπιο μου ειναι η αντιθεση Ηλιου-Κρονου πανω στον γενεθλιο οριζοντα μου με τον ηλιο μαλιστα στα τελη του 12ου οικου μου...

Μια οψη που της καταλογιζω την αργη εξελιξη που εχω στη ζωη μου. Αργησα να ενηλικιωθω επαγγελματικα και ερωτικα. Αντιθετως πνευματικα εξελιχθηκα πιο γοργα, υπήρξα πιο ωριμος και πιο συγκροτημενος απο πολλους συνομηλικους μου, προφανως λογω των εσωτερικων αναζητησεων που ειχα απο πολυ μικρος (ηλιος κι ερμης στον 12ο)....

Επισης παντα εβλεπα σημαδια γκαντεμιας και κακοτυχιας στη ζωη μου. Ο,τι οι αλλοι καταφερναν με την πρωτη ή δευτερη προσπαθεια εγω επρεπε για να το καταφερω να προσπαθησω τεσσερεις και πεντε φορες και παλι δυσκολα! Αυτη η τοποθετηση μου βεβαια δεν θα αρεσει στη νεα αντιληψη της αστρολογιας που αποτινασσει τη μοιρολατρια περι κακης τυχης. Ομως ο Κρονος παραδοσιακα ειναι ο κακεργετης, ο γκαντεμης, ο κακοριζικος του ζωδιακου!...

Φυσικα λογω του ηλιου στον 12ο εχω ισως την ταση να νιωθω θυμα της ζωης και των περιστασεων, ο καημενος που κανεις δεν τον βοηθα και ολα του αντιστεκονται χωρις αυτο να ισχυει παντα στην πραγματικοτητα... Αλλα με βασικο μοτιβο ζωης την αντιθεση ηλιου-κρονου συμβαινει συχνα τα πραγματα να μου αντιστεκονται, η ιδια η ζωη να μου αντιστεκεται (κρονος στον 7ο οπου ο εβδομος ειναι οτι βρισκεται απεναντι μας στη ζωη).

Αλλα ας μην γινομαι τοσο μελοδραματικος! Η αντιθεση ηλιου-κρονου ειναι κρυμμενη ευλογια για μενα! Επρεπε να υπαρχει στον χαρτη μου για να με συγκρατει. Με αφροδιτη στον 1ο οικο και με ενα ακριβειας τριγωνο αρη-ηλιου νομιζω οτι θα γινομουν ενας αρχιτεμπελαρος (λογω αφροδιτης) και παλιοεγωισταρος αληταρας (λογω τριγωνου αρη-ηλιου αλλα και ακριβους αντιθεσης αρη-ουρανου) αν δεν υπηρχε ο Κρονος να με συγκρατει και να με προσγειωνει (εστω και αν το κανει αγαρμπα μερικες φορες!)

Τελος να αναφερω οτι το θεμα αυτο της whisperer με ενεπνευσε να ανοιξω κι εγω ενα νεο θεμα σχετικα με το τι νομιζετε οτι δεν λειτουργει καθολου στο χαρτη σας. Ειτε προκειται για οψη, πλανητικη θεση σε ζωδιο ή οικο κλπ...

kiaRRa
28-02-2010, 10:49 PM
Τελικά απόφάσισα τι θα αλλαζα...

την ημερομηνία και ώρα γέννησης! :bigsmile:

Ειμαι λακωνικη...

whisperer
28-02-2010, 11:00 PM
xaxaxaxaxa
Αγαπητέ Jupiterios...να 'σαι καλά καταρχήν....χαίρομαι που σας άρεσε το ποστ αυτό, και περιμένω με αγωνία το θέμα σου... :toung:

κατα δεύτερον...το ποστ σου σε πολλά σημεία μου θύμησε τον εαυτό μου....(βλέπεις, έχω τον Κρόνο σε τετράγωνο, όχι με τον Ήλιο μου μόνο, αλλά με πολλούς τοξότες μου....)
εχεις δίκιο να νιώθεις έτσι...πολύ κούραση, πολύ κόπος, πολύ προσπάθεια.......πολύ από ότιδήποτε έχει να κάνει με εμπόδια, με καθυστερήσεις κτλ κτλ...

η αλήθεια είναι ότι και εγώ τελικά εκεί καταλήγω...ότι αν δεν είχα αυτά τα τετράγωνα του ακατανόμαστου, ποιός θα ισορροπούσε τα τρίγωνα με το Δία...αυτά είναι πιστεύω που θα με έκαναν παρτάκια και νωθρή όπως το περιγράφεις και εσύ....
οπότε τελικά όλα έχουν το νόημα τους και την αξία τους στο χάρτη μας...ακόμα και αυτά που μας δυσκολεύουν και μας κάνουν να σιχτιρίζουμε...όπως και αυτός ο ακατανόμαστος με τα τετράγωνά του...(απλά δε του το λέω για να μη πάρει άερα... :toung:)

Αγγελική μου...ωραίο αυτό που είπες...!!!
για κάνε όμως μια δοκιμή και δες...αν γεννιόσουν λίγο αργότερα ή λίγο νωρίτερα μήπως τα πράγματα μπορεί να ηταν χειρότερα από όσο νομίζεις ότι είναι τώρα....? :toung:

Κοραλλία Μόζορα
01-03-2010, 02:06 PM
Να σε ρωτήσω κάτι Κοραλλία μου επάνω σε αυτό που λες....?
Σε ποιόν οίκο σου βρίσκεται η κοινή αυτή όψη...? Ρωτάω γιατί εγώ με το δικό μου πατέρα δεν είχα ζήσει αυτά που περιγράφεις (τουλάχιστον όταν ήμουν σε μικρή ηλικία...) Είχαμε βέβαια και εμείς τα δικά μας....κάποια από τα οποία τα έχω εξηγήσει μέσα από τη συναστρία μας (ο ¶ρης του τετραγωνίζει τον ήλιο μου.... :nuts: )...οπότε, θέλω να πω...υπάρχει κάτι άλλο στο χάρτη σου που να υποδηλώνει ότι αυτή η σύνοδος σε σένα λειτουργησε σε σχέση με τον πατέρα σου...? :embarrest

Η όψη Ήλιου/Ποσειδώνα πάντα αφορά την σχέση με τον πατέρα και τον ίδιο τον πατέρα, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα φέρει σε όλους το ίδιο πράγμα. Η σύνοδος μου αυτή είναι στο 1ο σπίτι και στον Σκορπιό κι επίσης έχω 4ο οίκο στον Αιγόκερω και Κρόνο στον Αιγόκερω. Αυτά συντείνουν επίσης σ' ένα απόμακρο πατέρα. Δεν είχα κακή σχέση μαζί του ούτε έχω άσχημες αναμνήσεις από τον πατέρα μου. Απλώς δεν συνειδητοποιούσα τι βίωσα μαζί του. Αυτή είναι η έννοια του Ποσειδώνα.

Αυτό που ήθελα να πω στο προηγούμενο ποστ μου είναι ότι μ' ένα Ποσειδώνα δεν είναι διαστρεβλωμένη η ίδια η πραγματικότητα, μια κατάσταση, ένα γεγονός. Όλα είναι απολύτως ξεκάθαρα αλλά εμείς δεν τα βλέπουμε, η προοπτική μας είναι θολή. Με τον Ποσειδώνα απλώς χρειάζεται μεγαλύτερη προσπάθεια για να βλέπει κανείς καθαρά αυτό που ήδη είναι ξεκάθαρο. Αυτό είναι σημαντικό να καταλάβει κάποιος για να μπορέσει να δουλέψει τον Ποσειδώνα του.

yoO
01-03-2010, 03:39 PM
θα εξαφανιζα το τετραγωνο πλουτωνα κρονου..

konstantina318
02-03-2010, 10:19 AM
*Τέλος αναρωτιέμαι γιατι να μην έχω και εγώ ο κακομοιρακός κάτι στο στοίχειο του αερα ; Mόνο νερό , γη και αντε κάτι ψιλα στο στοιχειο της φωτιας...

[B]:)

Μήπως θα προτιμούσες να μην έχεις τπτ σε στοιχείο της γής??Αν είναι να κάνουμε καμία τράμπα:bigsmile:

Σκέψου καλά ..μετά την απομάκρυνση απο το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται@

12th house
02-03-2010, 01:06 PM
Δε ρωτατε καλυτερα τι θα αφηνα? Ιχθυς με ωροσκοπο ιχθυ? Τοσοι πλανητες σε εξορια? (σεληνη στον αιγοκερω κρονος στο λεοντα αφροδιτη στον κριο). Τετραγωνο ηλιου-ωροσκοπου με ποσειδωνα? Συν τοις αλλοις αρη στο 12ο οικο? Μιλαμε για αισχρο ωροσκοπιο.

sideways
02-03-2010, 09:48 PM
Ν' αρχισω?
Αφροδιτη ερμης και ηλιος στον 8ο. Ουστ. Κακομοιρης ηλιος στον καρκινο σε τετραγωνο με κριαρισιο αρη 4ου οικου κ ζυγισιο ουρανο 10του (ειπε καποιος κατι για t square?). Ουστ.
Συνεχιζω: σεληνουλα σκορπισια, διδυμος κρονος στον 7ο, Ουστ και τα 2.
Αφρο λιονταρισια μεν σε αντιθεση με κυβερνητη ωροσκοπιου (πες τον και δια στον υδροχοο). Ουστ.
Νοτιος δεσμος στον καρκινο και στον 7ο (ελεος) και το μοναδικο γηινο χναρι ο βορειος στον αιγοκερο στον 1ο (περιμενω 36μιση χρονια και ακομα να πατησω τα ποδια μου στην γη). Ουστ.
Ωροσκοπος τοξοτης (που λατρευω) σε συνοδο με ποσειδωνα (που μου βγαζει την πιστη - και των αλλων διπλα μου βεβαιως,βεβαιως). Ουστ λοιπον.
Ευτχως υπαρχει αυτο το μεγαλο τριγωνο αρη αφρο και asc και την βγαζω καθαρη και - εκπληξη - με μια διαθεση μουρλια στο 99% των περιπτωσεων.
Οποτε αλλαζω γνωμη αμεσως τωρα, και δηλωνω: σε τιποτα ουστ.
Ολα μεσα. Και τα ευκολα και τα δυσκολα. Για καλο ειναι.
Ωραια ποστακια τον τελευταιο καιρο btw.

whisperer
02-03-2010, 10:11 PM
Αγαπητή μου 12th house...ίσως τελικά ο ¶ρης σου στο 12ο να μη σε ενοχλεί και τόσο μια και έκανες τον οίκο αυτό εώς και nickname....! :cheesy: (σε πειράζω....)
Κατά τα άλλα συγνώμη κιόλας, αλλά εγώ δεν βλέπω κάτι αισχρό σε αυτά που μας είπες....(προφανώς υπάρχουν και ένα κάρο άλλα πράγματα στο ωροσκόπιο σου...δε λέω...) οπότε σίγουρα δε βλέπω και το λόγο για να τα αλλάξεις...βέβαια για να το λες εσύ κάτι θα ξέρεις ίσως παραπάνω από μένα...γιατί δε μας λες όμως πως βιώνεις αυτά που εύχεσαι να μπορούσες να αλλάξεις....?
:bigsmile:

vikou
02-03-2010, 10:38 PM
Ν' αρχισω?
Αφροδιτη ερμης και ηλιος στον 8ο. Ουστ. Κακομοιρης ηλιος στον καρκινο σε τετραγωνο με κριαρισιο αρη 4ου οικου κ ζυγισιο ουρανο 10του (ειπε καποιος κατι για t square?). Ουστ.
Συνεχιζω: σεληνουλα σκορπισια, διδυμος κρονος στον 7ο, Ουστ και τα 2.
Αφρο λιονταρισια μεν σε αντιθεση με κυβερνητη ωροσκοπιου (πες τον και δια στον υδροχοο). Ουστ.
Νοτιος δεσμος στον καρκινο και στον 7ο (ελεος) και το μοναδικο γηινο χναρι ο βορειος στον αιγοκερο στον 1ο (περιμενω 36μιση χρονια και ακομα να πατησω τα ποδια μου στην γη). Ουστ.
Ωροσκοπος τοξοτης (που λατρευω) σε συνοδο με ποσειδωνα (που μου βγαζει την πιστη - και των αλλων διπλα μου βεβαιως,βεβαιως). Ουστ λοιπον.
Ευτχως υπαρχει αυτο το μεγαλο τριγωνο αρη αφρο και asc και την βγαζω καθαρη και - εκπληξη - με μια διαθεση μουρλια στο 99% των περιπτωσεων.
Οποτε αλλαζω γνωμη αμεσως τωρα, και δηλωνω: σε τιποτα ουστ.
Ολα μεσα. Και τα ευκολα και τα δυσκολα. Για καλο ειναι.
Ωραια ποστακια τον τελευταιο καιρο btw.

Πω πωωωω! Μου έβγαλες το μισό χάρτη για πέταμα! Μια χαρά είναι ο χάρτης, ευάερος, ευήλιος και βαθυτατα συναισθηματικός. Καθόλου κακομοίρης ο Ήλιος στον 8ο. Μήπως θα προτιμούσες να έχεις τον ¶ρη στον Καρκίνο? Δεν άκουσα??? Τη Σελήνη στο Σκορπιό την παίρνω εγώ.:cheesy: Κάνω συλλογή. Σου δίνω τη δική μου στον Παρθένο για να προσγειωθείς απότομα :toung:Αν δεν είχα και την Αφροδίτη στο Λιοντάρι που μου έδωσε καλλιτεχνική φύση, θα στενοχωριόμουν πολύ.. ¶σε και το άλλο! Ελάττωμα η κυκλοθυμικότητα, δε λέω, αλλά μόνο στο 50% των περιπτώσεων. :blink:
:laugh::laugh::laugh:

sideways
02-03-2010, 11:00 PM
Πω πωωωω! Μου έβγαλες το μισό χάρτη για πέταμα! Μια χαρά είναι ο χάρτης, ευάερος, ευήλιος και βαθυτατα συναισθηματικός. Καθόλου κακομοίρης ο Ήλιος στον 8ο. Μήπως θα προτιμούσες να έχεις τον ¶ρη στον Καρκίνο? Δεν άκουσα??? Τη Σελήνη στο Σκορπιό την παίρνω εγώ.:cheesy: Κάνω συλλογή. Σου δίνω τη δική μου στον Παρθένο για να προσγειωθείς απότομα :toung:Αν δεν είχα και την Αφροδίτη στο Λιοντάρι που μου έδωσε καλλιτεχνική φύση, θα στενοχωριόμουν πολύ.. ¶σε και το άλλο! Ελάττωμα η κυκλοθυμικότητα, δε λέω, αλλά μόνο στο 50% των περιπτώσεων. :blink:
:laugh::laugh::laugh:

Συνοδοιπορος απ οτι βλεπω vikou μου.
Εξου κ το καλο χιουμορ (απο χιλιομετρα μυριζει το τοξοτακι σου):toung:
Ξερω, ειπα ολα μεσα, απ' την αλλη ομως αυτη η τραμπα με τις σεληνες ειναι αρκουντως δελεαστικη.
:nuts: χρειαζομαι γη σου λεω..:toung:

whisperer
02-03-2010, 11:07 PM
περιμενω 36μιση χρονια και ακομα να πατησω τα ποδια μου στην γη.
Ωροσκοπος τοξοτης (που λατρευω) σε συνοδο με ποσειδωνα
Ωραια ποστακια τον τελευταιο καιρο btw.

36.5 χρόνια ε???
Και ούτε πρόκειται έτσι Ποσειδωνιασμένος που είσαι....άσε σου λέω...δε γίνεται!!! Trust me! :cheesy:
Γιατί το παλεύεις? Γιατί περιμένεις? μάλλον και αυτή η αναμονή είναι μέσα στα πλαίσια της ποσειδώνιας αυταπάτης που έχεις..... :laugh::laugh::laugh:
άρα το επιβεβαιώνεις το ωροσκόπιο σου μια χαρά μου φαίνεται!
:cheesy::cheesy::cheesy:

Ευχαριστούμε πολύ....
:bigsmile:

Υ.Γ. πες τα βρε Βίκη μου....!!! :cheesy::cheesy::cheesy:

sideways
02-03-2010, 11:21 PM
36.5 χρόνια ε???
Και ούτε πρόκειται έτσι Ποσειδωνιασμένος που είσαι....άσε σου λέω...δε γίνεται!!! Trust me! :cheesy:
Γιατί το παλεύεις? Γιατί περιμένεις? μάλλον και αυτή η αναμονή είναι μέσα στα πλαίσια της ποσειδώνιας αυταπάτης που έχεις..... :laugh::laugh::laugh:
άρα το επιβεβαιώνεις το ωροσκόπιο σου μια χαρά μου φαίνεται!
:cheesy::cheesy::cheesy:

Ευχαριστούμε πολύ....
:bigsmile:

Υ.Γ. πες τα βρε Βίκη μου....!!! :cheesy::cheesy::cheesy:

Καλα δεν το παλευω και τοσο πολυ, μην φανταζεσαι..:cheesy:
Εδω κ πολυ καιρο απεδεχθην οτι θα φυγω μουρλος οπως και ηρθα αλλωστε, απλα κουβεντα να γινεται.
I trust you μαλλον..:bigsmile:
Υ.γ. Απορια (με τον φοβο οτι βγαινω Οφ τοπικ): Γιατι το star θεωρει ως το αριστουργημα του στιβεν σπιλμπεργκ το terminal?:unsure:
λεω τωρα εγω...

vikou
02-03-2010, 11:44 PM
Συνοδοιπορος απ οτι βλεπω vikou μου.
Εξου κ το καλο χιουμορ (απο χιλιομετρα μυριζει το τοξοτακι σου):toung:
Ξερω, ειπα ολα μεσα, απ' την αλλη ομως αυτη η τραμπα με τις σεληνες ειναι αρκουντως δελεαστικη.
:nuts: χρειαζομαι γη σου λεω..:toung:
Για να μη με κατηγορήσεις για έλλειψη συμφωνημένων ιδιοτήτων, σε προειδοποιώ ότι η σελήνη έχει και το μεσοδιάστημα Αφροδίτης Πλούτωνα δώρο :cry:

sideways
02-03-2010, 11:57 PM
Για να μη με κατηγορήσεις για έλλειψη συμφωνημένων ιδιοτήτων, σε προειδοποιώ ότι η σελήνη έχει και το μεσοδιάστημα Αφροδίτης Πλούτωνα δώρο :cry:

Τσ, τσ, τσ...
Και αυτο το θεωρεις κακο τωρα? δεν υποτιθεται οτι περαν της ζηλοτυπιας (λεξη κι αυτη) δειχνει παθος κ ανεβασμενα πραγματα γενικως?..
Θα σου δωσω κ εγω δωρακι τοτε την τετραγωναρα (chic) της δικης μου σκορπινας με τον λιονταρακο ερμη μου για να τα κανεις ολα μπαχαλο ανευ λογου και αιτιας. Εχει κι αυτο την πλακα του.:nuts:
Κατι ελεγες.

vikou
03-03-2010, 12:10 AM
Τσ, τσ, τσ...
Και αυτο το θεωρεις κακο τωρα? δεν υποτιθεται οτι περαν της ζηλοτυπιας (λεξη κι αυτη) δειχνει παθος κ ανεβασμενα πραγματα γενικως?..
Θα σου δωσω κ εγω δωρακι τοτε την τετραγωναρα (chic) της δικης μου σκορπινας με τον λιονταρακο ερμη μου για να τα κανεις ολα μπαχαλο ανευ λογου και αιτιας. Εχει κι αυτο την πλακα του.:nuts:
Κατι ελεγες.

Και πάθος και βάθος και όλα. :toung: Τον Ερμή μου όμως δεν τον κουνάω λέμε.(σύνοδο ¶ρη, Ήλιο, εξάγωνο Κρόνο) :bigsmile:

sideways
03-03-2010, 12:17 AM
Και πάθος και βάθος και όλα. :toung: Τον Ερμή μου όμως δεν τον κουνάω λέμε.(σύνοδο ¶ρη, Ήλιο, εξάγωνο Κρόνο) :bigsmile:

Καλα μωρε δεν στον ζητησα,:bigsmile: το ξαναγραφω: κουβεντα να γινεται ουτε εγω δινω κατι, μου βγηκε η πιστη να με συνηθισω τωρα που μ αρεσει θα τα χαριζα?:laugh:
Επι την ευκαιρια : Ευχαριστω για την κουβεντα και καλη-καλη σου νυχτα.:bigsmile:

ΗΛΙΑΣ-ΣΚΟΡΠΙΟΣ
03-03-2010, 01:24 AM
Δεν ξέρω αν θα αλλαζα τελικα κατι απο τον χαρτη μου γιατι ειμαι πεπεισμενος οτι τιποτα δεν ειναι τυχαιο στο συμπαν,εστω να το θεσω διαφορετικα οτι το συμπαν ή θεος ή φυση δε κανουν λαθη.Παντως τα θεματα που με απασχολουν στον χαρτη μου ειναι τα εξης.Πρωτα απο ολα η σεληνη μου βρισκεται σε ζωδιο που το χαρακτηριζει η ανεξαρτησια(υδροχοο) και κανει τετραγωνο με Ηλιο και τετραγωνο με ουρανο,τριγωνα με Ερμη,Αφροδιτη,Πλουτωνα, λιλιθ,εξαγωνα με Αρη,Ποσειδωνα.Πολλα θεματα εχει η Σεληνη μου,δε βρισκετε;Απο τη μια ''χτυπημενη,,απο την αλλη ευνοημενη,υπαρχει δηλαδη ενα συνονθυλυμα επιρροων στα συναισθηματα,κουραστικο θα ελεγα.Μια αλλη οψη που με προβληματιζει γενικοτερα και προσπαθω να κατανοησω ειναι αυτη η συνοδος Δια -Κρονου στον πρωτο οικο στο ζωδιο του ζυγου,το καλο ειναι πως ο Κρονος δεν κανει καμμια αλλη οψη,ενω ο Διας ειναι σε χιαστι με την Σεληνη και το Βερτεξ,καλα το δευτερο δε ξερω καν τι σημαινει.Αυτο που διαπιστωνω με το χαρτη μου γενικοτερα ειναι πολλες ''αντιθετες'' δυναμεις να φλερταρουν και πολλη δοση ανεξαρτησιας που με δυσκολευει γενικοτερα στη ζωη μου,δεν παραπονιεμαι,προβληματιζο αι,αν αλλαζα κατι θα ηταν η αυτοκαραστροφικοτητα και τα ξεσπασματα θυμου μου.Οσο για τον χαρτη μου δεν αλλαζω τιποτα γιατι αν αλλαξω εγω μαλλον χειροτερα θα τα κανω:bigsmile:

whisperer
05-03-2010, 01:26 PM
Αγαπητέ Ηλία, μια και δίνεις ιδιαίτερη έμφαση στη Σελήνη σου (και ίσως όχι άδικα :cheesy: ) μπορείς να μας πεις πώς οι όψεις που δέχεται επηρεάζουν τη σχέση σου με τις γυναίκες και τη μητέρα σου? Το τετράγωνο της με τον Ουρανό ιδιαίτερα, είναι ενδεικτικό θα έλεγα για τα ξεσπάσματα θυμού που ενίοτε μπορεί να βιώνεις...(ίσως τα ξεσπάσματα αυτά να τα δέχονται και να πληρώνουν τη νύφη περισσότερο γυναίκες...? ίσως αυτά τα ξεσπάσματα να τα "διδάχθηκες" από τη μητέρα σου...?)

Μητσάκος
05-03-2010, 01:53 PM
Θα άλλαζα τη θέση του Ποσειδώνα μου από τον 7ο στον 12ο και χωρίς όψεις :nuts:

ΗΛΙΑΣ-ΣΚΟΡΠΙΟΣ
05-03-2010, 02:19 PM
whisperer ναί,θεωρώ οτι η προσεγγιση σου είναι ευστοχη.Με τη μητερα μου θα ελεγα δεν ειχα ποτε την κλασσικη εξαρτηση μανας-γιου,ημουν παντα σκληρος με την μητερα μου αλλα και ταυτοχρονα ευαισθητος,δε μπορω να στο εξηγησω βαθυτερα ομως, γιατι μαλλον θα το ωραιοποιησω και δεν ειναι του χαρακτηρα μου.Μαλλον η ψυχροτητα και τα ξεσπασματα απεναντι στο ωραιο φυλο ειναι περισσοτερο αμυνα,παρα πολεμος.Ελπιζω να σε καλυπτω..

whisperer
05-03-2010, 02:22 PM
Αγαπητέ Μητσάκο...και πάνω που θα σε ρωτούσα σε ποιόν οίκο θα πήγαινες τον Ποσειδώνα σου...?
και 12ο και χωρίς όψεις....???
Γιατί βρε Μητσάκο έτσι...? Γιατί θες τόσο να του κλείσεις το στόμα....?
Γιατί τον απαξιώνεις με τόσο σκληρό τρόπο...?
:cheesy::cheesy::cheesy:


Θα άλλαζα τη θέση του Ποσειδώνα μου από τον 7ο στον 12ο και χωρίς όψεις :nuts:

whisperer
05-03-2010, 02:44 PM
χμμ...δεν είμαι σίγουρη αν τα ξεσπάσματα τα οποία λες είναι τελικά άμυνα...(βέβαια εσύ ξέρεις καλύτερα.... :bigsmile:)
αυτό το περί άμυνας θα έλεγα ότι ίσως είναι περισσότερο κρόνιο στοιχείο....ο κρόνος όπως μας λες δεν κάνει καμία όψη, βέβαια βρίσκεται μέσα στον 1ο σου οίκο....ε, όπως και να το κάνουμε, γωνιακός κρόνος δεν είναι και βουβός...! βάζει το χεράκι του...

Ο Ουρανός έχει απο κοντά και τα δύο σου φώτα (τετράγωνο με Σελήνη και σύνοδο με Ήλιο)...για αυτό λέω ότι ίσως το ξέσπασμα αυτό και η δόση ανεξαρτησίας που σε χαρακτηρίζει να μην είναι θέμα άμυνας...αλλά θέμα συνειδητής επιλογής...οτι δηλαδή αυτό σου αρέσει και αυτό επιλέγεις....Πιθανότατα αν ο ωροσκόπος σου ήταν Ζυγός το πράγμα να ήταν ακόμα πιο δύσκολο γιατί όλα τα παραπάνω που συζητάμε είναι άγνωστες λέξεις για έναν Ζυγό.... οπότε εκεί ίσως και να ηταν ακόμα πιο δύσκολο και η αντίθεση και οι αντικρούσεις που περιγράφεις να ήταν ακόμα πιο έντονες...
τώρα βέβαια...νομίζω ότι η Αφροδίτη σου που μας ακούει να συζητάμε (από το Ζυγό...σωστά?) πρέπει ήδη να έχει βάλει τα χέρια στη μέση της, να έχει αφηνιάσει και να λέει "καλέ, τι λέτε...???" Δε νομίζω όλο αυτό που κάνει ο Ουρανός να της αρέσει...οπότε μπορεί εσύ να λες "δε θα αλλαζα τίποτα" - και καλά κανεις και το λες!- αλλά νομίζω ότι η Αφροδίτη σου θα άλλαζε....!
:bigsmile:


whisperer ναί,θεωρώ οτι η προσεγγιση σου είναι ευστοχη.Με τη μητερα μου θα ελεγα δεν ειχα ποτε την κλασσικη εξαρτηση μανας-γιου,ημουν παντα σκληρος με την μητερα μου αλλα και ταυτοχρονα ευαισθητος,δε μπορω να στο εξηγησω βαθυτερα ομως, γιατι μαλλον θα το ωραιοποιησω και δεν ειναι του χαρακτηρα μου.Μαλλον η ψυχροτητα και τα ξεσπασματα απεναντι στο ωραιο φυλο ειναι περισσοτερο αμυνα,παρα πολεμος.Ελπιζω να σε καλυπτω..

ΗΛΙΑΣ-ΣΚΟΡΠΙΟΣ
05-03-2010, 03:09 PM
Τι να σου κανει και η Αφροδιτη οταν ερχεται σε συνοδο με τον Πλουτωνα;Ειναι ενδειξη βαθυτερου αλλα και σκοτεινου συναισθηματισμου,ξερω τι ειναι η αγαπη αλλα μου την αποδειξει δε μου την αποδειξει ο αλλος εγω εχω τους ενδοιασμους μου και τις επιφυλαξεις μου και εδω η ανεξαρτησια που οπως λες και εσυ με χαρακτηριζει βαζει το χερακι της.Το ξεκαθαρισμα του συνειδητου με το ασυνειδητο ειναι το καρμικο μου χρεος,ελπιζω να το ξεπληρωσω.Οσο για την Αφρο στο Ζυγο ειναι.

island
07-03-2010, 03:02 PM
καλησπερα...εγω θα άλλαζα την αφροδιτη στον κριο δεν ειναι η καλυτερη θεση...για τον οικο δεν ειμαι σιγουρη ...μ αρεσει ο 5ος εχει να κανει με τα καλλιτεχνικα συν τοις αλλοις (ασχολουμαι και με τη συγγραφη και με στιχους) νομιζω οτι η αφροδιτη στον 5ο βοηθαει....και θ αλλαζα την συνοδο αφροδιτης-κρονου...πιστευω οτι ολος αυτος ο συνδιασμος με χαλαει....ενω ειμαι κοινωνικη και δημοφιλης στις παρεες μου απ την αλλη δεν ειμαι κιολας...πως γινεται αυτο;

mariage
08-03-2010, 03:21 AM
Πάρα πολύ ωραίο θέμα και το έχω σκεφτεί πολλές φορές αν μπορούσα όπως αλλάζω την διακόσμηση του σπιτιού να άλλαζα και τον ωροσκόπο μου στον Καρκίνο ((υπερευαισθησία και αυτοκαταστροφή αρκετές φορές αφού δεν μπορώ να ξεφύγω απ'αυτό) , την Σελήνη μου στον Αιγόκερω (ήμαρτον κύριε ) επίσης τον 7ο οίκο που τον κυβερνάει ο Κρόνος (θα δω χαρά στα γηρατειά) και τα 2 τετράγωνα Σελήνης-Ερμή και Ήλιου -Ποσειδώνα asta la vista baby !
ααααα ο δε πλούτωνας στον 5ο μ'έχει κάψει
αν το σκεφτώ περισσότερο θα βρω κι άλλα ,όμως επίσης σκέφτομαι οτι όλα αυτά για κάποιο λόγο υπάρχουν και είμαστε τυχεροί που τα γνωρίζουμε κι αν δεν μπορούμε να τα αλλάξουμε τουλάχιστον ας κλείσουμε το μάτι στη ζωή και στον σεναριογράφο εκεί πάνω . :cheesy:

popininja
17-03-2010, 06:28 PM
Θα άλλαζα...
τον ήλιο μου:nuts:

θα ήθελα να είμαι Δίδυμος
και οχι Ταύρος με την Αφροδίτη στο Δίδυμο!:embarrest
Ή τουλάχιστον Τοξότης
όπου και ο ωροσκόπος μου...

Τώρα είμαι :wacko:!
είναι σα να είμαι δύο ταύροι που προσπαθούν
να μάθουν τοξοβολία!:crazy::dizzy:

υ.γ. Είμαι ένας Τοξοτοδίδυμος
εγκλωβισμένος σε ένα Ταυρίσιο σώμα!

akiverniti
01-09-2010, 02:50 AM
Μα να μην έχω ανακαλύψει νωρίτερα αυτό το θέμα.......... δε πειράζει,ποτέ δεν είναι αργά! Όπως ήδη έχει αναφερθεί και από κάποιο άλλο μέλος, υπάρχει μάλλον "σοβαρός" λόγος που ερχόμαστε στη γη με το συγκεκριμένο δυναμικό, που στο κάτω κάτω εμείς αποφασίζουμε για το πως θα το χειριστούμε, με σκοπό να μάθουμε και να γυρίσουμε στη ΠΗΓΗ πιο ώριμοι και πιο σοφοί............... Από αυτή την άποψη λοιπόν δε θα άλλαζα τίποτα στο χάρτη μου!!!! Από την άλλη όμως, την πιο άνθρώπινη άρα και πιο ευάλωτη πλευρά θα μπορούσα να πω πως θα άλλαζα τουλάχιστον το μισό μου χάρτη :blink: Ένας από τους πιο δύσκολους χάρτες που έχω δει (κι έχω δει αρκετούς!!!!). Τί να πρωτοεξορίσω?????????? Τα 4 Ττετρ. (άρης-αφροδίτη-Β.Δ, άρης-σελήνη-Β.Δ, κρόνος-αφροδίτη-Β.Δ, κρόνος-σελήνη-Β.Δ) σε ζυγό, αιγόκερω, καρκίνο και 9ο,1ο και 7ο αντίστοιχα. Πολύ "βαριά αποστολή" έχω μάλλον:love: Ή μήπως την τριπλή σύνοδο άρη-κρόνου- πλούτωνα (μπρρρρ) στο ζυγό στον 9ο?? Το τετρ. αφροδίτης-πλούτωνα (πόση ψυχανάλυση ακόμη στον έρωτα??) Και το κερασάκι στη τούρτα (ταρατατααααααααααάν), ωροσκόπος στον αιγόκερω, Αυτά τα ολίγα.......... Αρχίζω όμως να με αγαπώ νομίζω:love::love::love:

παλίρροια
01-09-2010, 08:38 PM
:bigsmile: Προσωπικά είμαι .....:wacko: μπερδεμένη.....σε αυτό τη ζήτημα!!!:embarrest
Μάλλον απο σας περιμένω....να μου πείτε τι θα......πρέπει να αλλάξει.....:laugh:
Ισως όμως να άλλαζα το ζώδιο της Αφροδίτης μου που είναι στο Σκορπιό και με δυσκολεύει....:love::embarrest
Αν ήταν στον Τόξότη η στον ζυγο μάλλον θα ήταν καλύτερα.....:toung:
Επίσης είναι περισσότερο .......ενοχλητικο΄το τετράγωνο Κρόνου-Ποσειδώνα....:wacko:και αυτό θα το άλλαζα....:cheesy:
Το τετράγωνο Κρόνου -σελήνης το παλεύω και να μην αλλάξει....θα τα καταφέρω πιστεύω..:bigsmile:
Οτι με πληγώνει συναισθηματικά αυτά θέλω να αλλάξω:cry::embarrest!!!!!
Τ α υπόλοιπα τα αφήνω και ο Θεός βοηθός!!!!:nuts:
Δεν θέλω να αυτοαναιρεθώ κιόλας γιατί αμα αλλάξουν όλα δεν θα είμαι η Αννα ....:wacko: θα είμαι καποια άλλη και αυτό δεν το θέλω και τόσο, και νομίζω ούτε αυτοί που με αγαπούν.....:toung:

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
01-09-2010, 09:14 PM
και εγω θα το αλλαζα το τετραγωνο Πωσειδωνα- Κρονου
που εχω !
εκανα λαθη συμαντικα για μενα απο την πλανη του[1ος οικος]
που τα πληρωσα ακριβα [κρονος]
και οσες φορες πιστεψα αυθορμητα κατι η'' αφεθηκα[πλανη]
προδοθηκα και πονεσα μετα οταν ο κρονος μου τραβουσε την κουρτινα- πλανη .-
και μου ελεγε ..
μα γιατι πιστεψες;
γιατι εμπιστευτηκες;
ηταν γερες οι βασεις και προχωρησες;
μια ..δυο ..εμαθα μετα ..:bigsmile:

Δεσποινα
κουκι:bigsmile:

παλίρροια
01-09-2010, 09:24 PM
και εγω θα το αλλαζα το τετραγωνο Πωσειδωνα- Κρονου
που εχω !
εκανα λαθη συμαντικα για μενα απο την πλανη του[1ος οικος]
που τα πληρωσα ακριβα [κρονος]
και οσες φορες πιστεψα αυθορμητα κατι η'' αφεθηκα[πλανη]
προδοθηκα και πονεσα μετα οταν ο κρονος μου τραβουσε την κουρτινα- πλανη .-
και μου ελεγε ..
μα γιατι πιστεψες;
γιατι εμπιστευτηκες;
ηταν γερες οι βασεις και προχωρησες;
μια ..δυο ..εμαθα μετα ..:bigsmile:

Δεσποινα
κουκι:bigsmile:

:laugh::laugh:Το πρόβλημα με μένα είναι ότι εγώ δεν εννοώ να μάθω......:laugh: ......Ο Κρόνος τα ίδια μου λέει όταν την πατάω.....αλλά λέω κι αν αυτή τη φορά μου βγεί........:embarrest.......οπότε βούρ στο ακραίο συναισθημα και μετα.......".τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε???????"
Εκείνο που ακόμα δεν έχω ερμηνεύσει είναι πως εκφράζεται σε μένα το τετράγωνο των δυο πλανητών όπου ο κρόνος βρίσκεται ανάδρομος στο 12ο (εμ γιαυτό είναι ανάδρομος,γιατί δεν μαθαίνω) :laugh:και ο Ποσειδώνας στον 6ο μάλλον εξιδανικεύσεις συναισθηματικού τύπου μεσα απο εργασιακες σχέσεις ίσως......που θα πάει θα το ερμηνεύσω....:wacko:
Πρός το παρόν μαθαίνω......και πάω ντουγρού.......για την επόμενη .....γκάφα.....:nuts:
Αν αρχίσω να παραπονιέμαι μην ......ανησυχήσετε!!!! Απλά θα την έχω πατησει πάλι!!!!:laugh::laugh:

Δείμων
02-09-2010, 09:27 AM
...το τετράγωνο των δυο πλανητών όπου ο Κρόνος βρίσκεται ανάδρομος στο 12ο και ο Ποσειδώνας στον 6ο

Για ξαναπάρ' το απ' την αρχή? :toung::bigsmile:

:love:

kinky_skorpina
02-09-2010, 01:15 PM
Καλησπέρα κι απο μένα!Πολύ ωραίο ποστ πραγματικά!Με αφορμή την αναφορά της Κοραλλίας μας σε ενα προηγούμενο ποστ οτι η όψη Ήλιου-Ποσειδώνα αφορά τον πατέρα,αναρωτήθηκα αν όλες οι όψεις του Ηλιου αφορουν τελικά τον πατέρα μας μιας και αρχετυπικά Ηλιος=πατέρας+Σελήνη=μητέρ ...?Στο δικό μου χάρτη βιώνω ενα τετράγωνο Ήλιου-Βόρειου(και Νοτιου φυσικά) Δεσμού το οποίο έχω την αίσθηση οτι φέρνει μοιραίες σχέσεις που μοίάζουν με την πατρική φιγούρα(φερουν τα ίδια χαρακτηριστικά) ίσως για να λύσω τα θέματα μου και να θεραπεύσω πληγές και τραυματα ,κάτι που ενισχύεται και απο την οικοθεσία της Σελήνης στον 10ο.Βέβαια το τετράγωνο Ήλιου-Β.Δ μπορεί να δείχνει οτι οι επαφές με άλλους ανθρώπους θα με ωθήσουν στην αναζήτηση της εσωτερικής μου ταυτότητας και η πατρική φιγούρα θα με ωθήσει να ασκήσω πολλές ερωτήσεις σχετικά με τη φύση της υπαρξης μου.Ή οχι?...Αν θέλει κάποιος απο τους αστρολογους του σάιτ ας μας δώσει τα φώτα του...για να ξέρω κι εγω αν θέλω να το αλλάξω αυτό το τετράγωνο η όχι!!:toung: Αν και επειδή είναι το μόνο στο χάρτη μου(τινγκα στις συνόδους είναι ο γενέθλιος μου!!!ουτε μια αντίθεση!χεχε!) μάλλον είναι ευπρόδεκτο για να έχω κατι δύσκολο για να πολεμήσω γι'αυτο...γιατί χωρίς προσπάθεια,αγώνα και αναζήτηση δεν υπαρχει ουτε εξέλιξη ο'ύτε πρόοοδος...σωστα? ;)
Εδω να σημειώσω οτι ειμαι κι εγω Ποσειδώνια κατα κάποιο τρόπο....ο Ποσειδωνάκος μου βολτάρει ανέμελα στον 1ο μου οίκο και πολιορκεί στενά τον Ωροσκόπο μου...τον αγαπώ γιατι μου δίνει απίστευτη γλυκύτητα...νάζι,τρυφερότητ α και τη χαμαιλεόντια ικανότητα προσαρμογής σε κάθε πριβάλλον και καθε κατάσταση!Perfect Μου φοράει ομως και ροζ γυαλιά και με τυλίγει με τα πέπλα του συχνά-πυκνά αλλα...ας είναι...χαλάλι του!!Ίσως ενα τριγωνάκι με τον Κρόνο να τον βοηθούσε να μην αιθελοτυφλεί και να του έβαζε το ένα ποδαράκι του έστω να ακουμπα τη γη!!:love: Τη σύνοδο της Σελήνης με τον Πλούτωνα θα την ήθελα λίγο πιο ευρεία-γιατι με εχει τρελάνει με τα ξεσπάσματα της όταν συσσωρευεται μεσα μου η πίεση και ξεχειλίζει το ποτήρι...-ή να την έκανα τριγωνάκι ή εξαγωνάκι!Και θα ήθελα και έναν-δυο πλανητες σε ζώδια της γης γιατι η πλήρη απουσία τους με δυσκολευει στην αντιμετώπιση πρακτικών ζητημάτων και δεν εχω κάτι να με συγκρατει 'οταν φυσάει δυνατά ο έντονος αέρας στο ΄χαρτη μου κι εγω μοιάζω σαν χαρταετός!!!!:wacko:. Ααααα....και να παει λίγο παραπέρα απο τον Ωροσκόπο μου ο ατιμος ο ¶ρης που με κάνει ευέξαπτη κ αυτόματα με μετατρέπει σε κακό συνομιλητή και αντε ετσι φορτισμένη οπως είμαι μετα να στηρίξω με επιχειρήματα την άποψη μου και να βρω το δίκιο μου το οποίο ήδη έχω χάσει με τις φωνές μου!:sad:
Με εκτίμηση
Το Μαράκι

Κοραλλία Μόζορα
02-09-2010, 01:43 PM
Μάρια,

όλα αυτά που περιγράφεις για τον Ήλιο σου και το πατρικό σου πρότυπο δεν προέρχονται από το τετράγωνο του Ήλιου με τους δεσμούς της Σελήνης αλλά από την θέση του Ήλιου σου στον Σκορπιό.

kinky_skorpina
02-09-2010, 01:49 PM
Πως εξηγείται αυτο απο τον Ηλιο στο Σκορπιό Κοραλλία μου?Ο Σκορπιος σαν ζώδιο οδηγεί σε εσωτερικές αναζητήσεις?Και τι είναι αυτό που μου φέρνει τελικά το τετράγωνο Ήλιου-Β.Δ?

Κοραλλία Μόζορα
02-09-2010, 02:12 PM
Πως εξηγείται αυτο απο τον Ηλιο στο Σκορπιό Κοραλλία μου?Ο Σκορπιος σαν ζώδιο οδηγεί σε εσωτερικές αναζητήσεις?Και τι είναι αυτό που μου φέρνει τελικά το τετράγωνο Ήλιου-Β.Δ?

Ο Σκορπιός είναι το ζώδιο της εσωτερικής αναζήτησης. Με τους δεσμούς προσωπικά έχω ένα θέμα και δεν τους χρησιμοποιώ.

Σαλώμη
02-09-2010, 02:24 PM
Εγω θα άλλαζα τα τετραγωνα Ηλιου (12ος) Σελήνης 4ος, Ηλιου τετραγωνο Δία. Και την Αφροδίτη μου στον Καρκίνο και στον 12ο οίκο που κάνει μόνο όψη συνοδου με τον Β.Δ.!!! Καμία λαλη όωη δεν κάνει η καψερη και μ' έχει τρελλάνει...Χώρια που κ'άποιοι αντί να με περάσουνε για λιοντάρι , που έχω και ωροσκόπο , αλλά και Ερμή στο Λιοντάρι, με περνάνε για καρκίνο!! Τι φταίει βρε παιδιά ? Η Αφροδίτη μου ή η Σελήνη μου στον Ζυγό στον 4ο οίκο?? Ζυγός - Κυβερνήτης Αφροδίτη...η αφροδίτη μου στον Καρκίνο...Γαιτανάκι πηγαίνει..

Ευχαριστώ.

joanna1975
02-09-2010, 04:56 PM
Εγώ θα άλλαζα την σελήνη μου στον κριό σε μηδενική μοίρα η οποία κάνει τετράγωνο με τον άρη σε 0 μοίρα στον καρκίνο, επειδή εκνευρίζομαι με το παραμικρό και πάρα πολύ και παίρνω τα πάντα τοις μετρητοίς. Ειλικρινά πιστεύω ότι είναι το αδύναμο σημείο μου να μην μπορώ να συγκρατήσω τα νεύρα μου και να γίνομαι χείμαρος οργής!!!Επίσης θα άλλαζα την Αφροδίτη στην παρθένο στον 12ο οίκο τετράγωνο με τον ποσειδώνα, και γενικώς η αφροδίτη μου δεν κάνει καμμία θετική όψη!Ίσως γιαυτό τα αισθηματικά μου γίνονται αρκετά συχνά πηγή δοκιμασιών!Και τον άρη μου στον Καρκίνο θα άλλαζα!θα προτιμούσα έναν πιο δυναμικό άρη στον Κριό, σκορπιό ή αιγόκερω.Ελπίζω να με σώζει λίγο που τον έχω στον 10ο οίκο.

παλίρροια
02-09-2010, 08:01 PM
:embarrest.....Τελικά όλες οι γυναίκες έχουμε ....ένα θέμα με την Αφροδίτη μας.....:toung::love:
Δεν είναι μόνο η Αφροδίτη κορίτσια είναι και οι σχέσεις δύσκολες......:embarrest:love:
Αρκετές φορές ακούω απο πολλούς πως θα ήθελαν να ζούν σε άλλη εποχή διότι νομίζουν ότι θα ήταν καλύτερα......:unsure:
Ομως όλες οι εποχές ηταν, είναι,και θα είναι δύσκολες σε αυτά τα ζητήματα......:love::embarrest

whisperer
02-09-2010, 09:49 PM
ωραία που ξαναζωντάνεψε αυτό το παλιό σχετικά θέμα...:bigsmile:
με αφορμή αυτό που είπε η joanna1975 για το αν δηλαδή σώζεται λίγο ο άρης της που είναι στο 10ο οίκο θα ήθελα να ρωτήσω τους έμπειρους της παρέας μας το εξής: (όχι τίποτα άλλο....για να ξέρουμε τελικά τι θέλουμε να αλλάξουμε και τι όχι.... :cheesy:)
λέμε λοιπόν για παράδειγμα ότι ο άρης στον καρκίνο είναι πτωτικός όπως επίσης αναφέρθηκε αντίστοιχα είναι η Αφροδίτη σε αδυναμία στο σκορπιό....και σε πτώση στην παρθένο...
μπορούμε λοιπόν να πούμε ότι τα "προβλήματα/θέματα" των εν λόγω πλανητών από ζώδιο θα βγούν και θα εκφραστούν στους οίκους στους οποίους βρίσκονται οι πλανήτες αυτοί ή ότι οι πλανήτες παίρνουν χαρακτηριστικά και χρωματίζονται ανάλογα και με την οικοθεσία...οπότε ίσως και να "αναιρείται" κάπως ή να μετριάζεται η πτώση ή η αδυναμία τους...?
για παράδειγμα την περίπτωση της joanna1975 μπορεί ένας πτωτικός άρης στον καρκίνο να σώζεται και να παίρνει χαρακτηριστικά του αιγωκερίσιου άρη (που βρίσκεται σε έξαρση κιόλας) λόγω οίκου στον οποίο βρίσκεται ή μπορούμε να πούμε ότι αυτή η έλλειψη δυναμικότητας, θάρρους και τόλμης που χαρακτηρίζει τον άρη στον καρκίνο θα εκδηλωθεί περισσότερο σε θέματα καριέρας, πατέρα ή κοινωνικής καταξίωσης...?:unsure:
τα αντίστοιχα ερωτήματα βεβαίως μπορούν να διατυπωθούν και για μία παρθενίσια αφροδίτη που στην περίπτωση της joanna1975 βρίσκεται στο 12ο (δηλαδή Ιχθείς, στο ζώδιο της εξάρσης της) ή για οποιοδήποτε άλλον πλανήτη...



Επίσης θα άλλαζα την Αφροδίτη στην παρθένο στον 12ο οίκο τετράγωνο με τον ποσειδώνα, και γενικώς η αφροδίτη μου δεν κάνει καμμία θετική όψη!Ίσως γιαυτό τα αισθηματικά μου γίνονται αρκετά συχνά πηγή δοκιμασιών! Και τον άρη μου στον Καρκίνο θα άλλαζα!θα προτιμούσα έναν πιο δυναμικό άρη στον Κριό, σκορπιό ή αιγόκερω.Ελπίζω να με σώζει λίγο που τον έχω στον 10ο οίκο.

mple
03-09-2010, 12:50 AM
μη στεναχωριέσαι.. :sad: δεν είναι τόσο άσχημα.. υπάρχουν και χειρότερα... :)

mple
03-09-2010, 12:52 AM
θα αλλαζα την θεση του ουρανου 9η
τετραγωνο με ηλιο 9η
τετραγωνο με σεληνη 9η
αντιθεση με χειρωνα 10η
και χιαστι με Δια 9η
Κουραστηκα στην ζωη μου να την βλεπω να ανατρεπετε:cry:
κουραστηκα..
κουραστηκα..
κουραστηκα..



Δεν μπορω αλλο τα ανεπαντεχα................

μη στεναχωριέσαι.. δεν είναι τόσο άσχημα.. υπάρχουν και χειρότερα...

(πιο σωστά)

mple
03-09-2010, 01:13 AM
Εγώ θα άλλαζα την σελήνη μου στον κριό σε μηδενική μοίρα η οποία κάνει τετράγωνο με τον άρη σε 0 μοίρα στον καρκίνο, επειδή εκνευρίζομαι με το παραμικρό και πάρα πολύ και παίρνω τα πάντα τοις μετρητοίς. Ειλικρινά πιστεύω ότι είναι το αδύναμο σημείο μου να μην μπορώ να συγκρατήσω τα νεύρα μου και να γίνομαι χείμαρος οργής!!!Επίσης θα άλλαζα την Αφροδίτη στην παρθένο στον 12ο οίκο τετράγωνο με τον ποσειδώνα, και γενικώς η αφροδίτη μου δεν κάνει καμμία θετική όψη!Ίσως γιαυτό τα αισθηματικά μου γίνονται αρκετά συχνά πηγή δοκιμασιών!Και τον άρη μου στον Καρκίνο θα άλλαζα!θα προτιμούσα έναν πιο δυναμικό άρη στον Κριό, σκορπιό ή αιγόκερω.Ελπίζω να με σώζει λίγο που τον έχω στον 10ο οίκο.

αγαπητή ιωάννα! ο άρης που έχεις στον καρκίνο δεν είναι και τόσο κακός.. Και ούτε τελικά σε επηρρεάζει ιδιαίτερα.. Ήμουν έτοιμη να σου πώ οτι δεν χρειάζεται να ανησυχείς που με τον άρη στον καρκίνο δε σου αρέσει να καυγαδίζεις.. μέχρι που ξαναδιάβασα το post σου.

quote
. Ειλικρινά πιστεύω ότι είναι το αδύναμο σημείο μου να μην μπορώ να συγκρατήσω τα νεύρα μου και να γίνομαι χείμαρος οργής
unquote

Το ίδιο θέμα έχω κι εγώ με τον άρη στο λιοντάρι! ¶ρα, το πρόβλημα σου δεν είναι η δυναμικότητα του άρη σου ... Ίσα ίσα που με το καρκινάκι στον 10ο γίνεσαι φιλόδοξη και δουλευταρού (απο όσο ξέρω). τί καλύτερο σε αυτον τον τομέα???

joanna1975
03-09-2010, 09:54 AM
mple το πρόβλημά μου είναι ότι ο άρης στον καρκίνο δεν είναι δυναμικός αλλά απο ότι έχω διαβάσει ούτε έχει και τα φόντα ή την τύχη - εύνοια.Όλη του την ενέργεια την βγάζει μόνο μέσα στο σπίτι με αποτέλεσμα να γίνεται καταπιεστικός και γκρινιάρης.Φυσικά αυτο που με στεναχωρεί περισσοτερο είναι το το τετράγωνο του άρη με σελήνη.

whisperer με απασχόλησε πολύ το ερώτημα που έθεσες!και ανυπομονώ για την απάντηση!!!! Γιατί αν τα "προβλήματα/θέματα" των εν λόγω πλανητών από ζώδιοαν βγούν και εκφραστούν στους οίκους στους οποίους βρίσκονται οι πλανήτες αυτοί " τότε μαύρο φίδι που με έφαγε! ή μάλλον με έχει φάει και το δεν το έχω καταλάβει!!!
Έχω μια ερώτηση αλλά φοβάμαι ότι είναι εκτός θέματος, αλλά δεν ξέρω που να την θέσω. Το ότι στον χάρτη μου υπάρχει μια συσσωρευση πλαντητώ στον 7ο οίκο (δηλ. 3 πλανήτες) πως θα μπορούσε να ερμηνευτεί όταν έχουμε συσσωρευση πλανητών σε έναν οίκο απο 2 και πάνω;
Σας ευχαριστώ!

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
03-09-2010, 01:10 PM
μη στεναχωριέσαι.. δεν είναι τόσο άσχημα.. υπάρχουν και χειρότερα...

(πιο σωστά)

Α...δεν στεναχωριεμαι :bigsmile:
απλα με κουρασαν...
αν ομως δεν υπαρχαν ολοι αυτοι οι δυσκολοι συνδιασμοι
δεν θα ημουν αυτο που ειμαι τωρα ε;:cheesy::bigsmile:
οσο δυσκολα τοσο πιο καλυτερα γιατι ετσι ανακαλυπτεις τον εαυτο σου
τις αντοχες σου και εκτιμας τα ωραια που ερχονται μετα...
και μενα μου ηρθαν τα ωραια..σιγα -σιγα
με την εξελιξη μου και τον αγωνα μου να στα σταθω ορθια.....
ηρθαν πραγματα στην ζωη μου που ποτε δεν φανταζομουν:bigsmile:
Αυτο το σεβομαι και το προσεχω !!

Α... τωρα εχω λεφτα να τα φαω...δεν πρεπει ποτε να το λεμε αυτο
η'' τον εδεσα τον γαιδαρο μου και περα βρεχει...

Παντα πρεπει να σκεφτομαστε το πριν φιλοι μου ε;

ακομα-ακομα και το πιατο με το φαγητο σεβομαι που εχω στο τραπεζι μου
γιατι υπηρξαν καιροι που με δυσκολια το ειχα και αυτο....


Δοξα τον Θεο
τιποτα δεν με πειραζει
μοναχα την υγεια μας να εχουμε και ολα τα αλλα βρισκουν τον δρομο τους...
μα ετσι...μα αλλιως...

mple
03-09-2010, 06:13 PM
Τον Κρόνο στον 5ο !!!! :rant:

Δείμων
03-09-2010, 06:28 PM
Καλός είναι για έναν Καρκίνο, σε φυλάει απ' τα χειρότερα...! :love:

Σαλώμη
03-09-2010, 09:29 PM
[QUOTE=Σαλώμη;108384]Εγω θα άλλαζα τα τετραγωνα Ηλιου (12ος) Σελήνης 4ος, Ηλιου τετραγωνο Δία. Και την Αφροδίτη μου στον Καρκίνο και στον 12ο οίκο που κάνει μόνο όψη συνοδου με τον Β.Δ.!!! Καμία λαλη όωη δεν κάνει η καψερη και μ' έχει τρελλάνει...Χώρια που κ'άποιοι αντί να με περάσουνε για λιοντάρι , που έχω και ωροσκόπο , αλλά και Ερμή στο Λιοντάρι, με περνάνε για καρκίνο!! Τι φταίει βρε παιδιά ? Η Αφροδίτη μου ή η Σελήνη μου στον Ζυγό στον 4ο οίκο?? Ζυγός - Κυβερνήτης Αφροδίτη...η αφροδίτη μου στον Καρκίνο...Γαιτανάκι πηγαίνει..

Ευχαριστώ.

καμια καλη ιδεα κανείς?

joanna1975
04-09-2010, 10:34 AM
θα μπορούσαν όποια μέλη επιθυμούν να θέσουν την άποψη τους στο ερώτημα που έθεσε η whisperer για το αν
"προβλήματα/θέματα" των εν λόγω πλανητών από ζώδιο θα βγούν και θα εκφραστούν στους οίκους στους οποίους βρίσκονται οι πλανήτες αυτοί ή ότι οι πλανήτες παίρνουν χαρακτηριστικά και χρωματίζονται ανάλογα και με την οικοθεσία...οπότε ίσως και να "αναιρείται" κάπως ή να μετριάζεται η πτώση ή η αδυναμία τους...?
Σας ευχαριστώ!

Μητσάκος
04-09-2010, 11:05 AM
θα μπορούσαν όποια μέλη επιθυμούν να θέσουν την άποψη τους στο ερώτημα που έθεσε η whisperer για το αν
"προβλήματα/θέματα" των εν λόγω πλανητών από ζώδιο θα βγούν και θα εκφραστούν στους οίκους στους οποίους βρίσκονται οι πλανήτες αυτοί ή ότι οι πλανήτες παίρνουν χαρακτηριστικά και χρωματίζονται ανάλογα και με την οικοθεσία...οπότε ίσως και να "αναιρείται" κάπως ή να μετριάζεται η πτώση ή η αδυναμία τους...?
Σας ευχαριστώ!

Εγώ ξέρω ότι ο πλανήτης "είναι συγκεκριμένη ενέργεια", το ζώδιο "είναι ο συγκεκριμένος τρόπος με τον οποίο θα εκφραστεί η ενέργεια" και Οίκος "είναι ο χώρος στον οποίο θα εκφραστεί με τον συγκεκριμένο τρόπο η συγκεκριμένη ενέργεια".
Με βάση αυτήν τη λογική, ο πλανήτης δεν "χρωματίζεται" από τον Οίκο αλλά από το ζώδιο. Έτσι, ένας Ουρανός στον 11ο, είτε είναι στον Ζυγό είτε είναι στον Σκορπιό, σε θέματα 11ου θα εμπλέκεται, απλώς ο τρόπος που εκφράζεται θα αλλάζει.
Επιπλέον, το συγκεκριμένο θέμα δεν προσφέρεται για αυτήν την κουβέντα, υπάρχουν παραπλήσια που μπορεί να συνεχιστεί, ή ακόμα μπορεί και να δημιουργηθεί ένα νέο θέμα. Αυτό έχει τίτλο "Τι θα αλλάζατε στον χάρτη σας...;"

joanna1975
04-09-2010, 11:56 AM
Σ' ευχαριστώ Μητσάκο για την απάντησή σου !

παλίρροια
04-09-2010, 01:12 PM
:idea:Τώρα που το σκεύτομαι καλύτερα:suspiciou μήπως να άλλαζα και τον 8ο οίκο??
Ναι ναι να τον αλλάξω,διότι στον Αιγόκερω με κυβερνήτη τον....Κρόνο.....:rant: πολλούς περιορισμούς βρε παιδί μου βάζει όλο μη και μη,:sad2: όλα έρχονται αργα μετά απο περιορισμό, και τα κληροδοτήματα.......:embarrest
Κυρίως όμως οι περιορισμοί.....:unsure: αυτοί με ενοχλούν!!!!:weird:
Αν μπορούσα λοιπόν θα τα άλλαζα!!:cheesy:
Λίγο ακόμα να μείνει το θέμα, να δούμε τι θα :laugh:αφηνα τελικά.....:laugh::laugh:
(Οχι οχι ξέρω τι θα αφηνα 5ο-7ο οίκο θα τους άφηνα.....)

melina28
04-09-2010, 07:31 PM
Eγώ θα άλλαζα αν με ρωτούσατε τους 5 ανάδρομους πλανήτες που έχω και μου φέρνουν καθύστερήσεις σεόλους τους τομείς της ζωής μου και ιδιαίτερα τον άρη δεν θα ήθελα να είχα ανάδρομο γιατί πιστεύω πως ενώ έχω κάλές όψεις ο ανάδρομος άρης και η αφροδιτη στον υδροχόο μου φέρνουν καθύστερήση στις σχέσεις και στο γάμο!!
Έτσι πιστεύω δλδ !Αν πάλι κάνω λάθος για τις εκτιμήσεις μου θα ήθελα να μου το πεί κάποιος!!

παλίρροια
04-09-2010, 07:42 PM
Eγώ θα άλλαζα αν με ρωτούσατε τους 5 ανάδρομους πλανήτες που έχω και μου φέρνουν καθύστερήσεις σεόλους τους τομείς της ζωής μου και ιδιαίτερα τον άρη δεν θα ήθελα να είχα ανάδρομο γιατί πιστεύω πως ενώ έχω κάλές όψεις ο ανάδρομος άρης και η αφροδιτη στον υδροχόο μου φέρνουν καθύστερήση στις σχέσεις και στο γάμο!!
Έτσι πιστεύω δλδ !Αν πάλι κάνω λάθος για τις εκτιμήσεις μου θα ήθελα να μου το πεί κάποιος!!

:bigsmile: Γειά σου!!!!:bigsmile: Διάβασε στο site το πολύ :cheesy:ενδιαφέρον αρθρο για τον ανάδρομο αρη και τα αντίστοιχα,για όσους πλανήτες έχεις ανάδρομους,και θα μάθεις αρκετά πράγματα:::::Μπορείς να τα βρείς με την μηχανή αναζήτησης....:bigsmile:
Πιστεύω πως πρεπει να δείς όλοι αυτοί οι πλανήτες σε ποιούς οίκους βρίσκονται διότι απλά μια αναδρομή δε σημαίνει απαραίτητα και καθυστέρηση,αλλά ένα σωρο πραγματα!!!!:embarrest
Πιστεύω πάντως ότι διαβάζοντας τα αρθρα θα δείς γενικά αν οι περιγραφές ταιριαζουν σε συμπεριφορές και γεγονότα που σε αφορούν και θα βγάλεις μια άκρη.....
Ξεκίνα απο την αρχή!!!!!:bigsmile:

mple
05-09-2010, 12:14 PM
Καλός είναι για έναν Καρκίνο, σε φυλάει απ' τα χειρότερα...! :love:

Δεν θέλω να με φυλάει! Με παραφυλάει θα έλεγα - πιο αυστηρός και απο μπαμπάς μου είναι! :nuts:

melina28
05-09-2010, 01:57 PM
Η αφροδίτη που έχω στον υδροχόο όντως φέρνει καθηστέρηση στο γάμο?Έτσι έχω ακουσεί τουλάχιστον!Ισχύει/?Θα το εκτιμούσα αν μου απαντούσε καποιός!

Fotini Christodoulou
05-09-2010, 02:00 PM
Η αφροδίτη που έχω στον υδροχόο όντως φέρνει καθηστέρηση στο γάμο?Έτσι έχω ακουσεί τουλάχιστον!Ισχύει/?Θα το εκτιμούσα αν μου απαντούσε καποιός!

Αγαπητό μέλος,

η ερώτηση σας είναι εκτός θέματος. (Παρόλα αυτά....όχι μία Αφροδίτη στον Υδροχόο απο μόνη της ειδικά, δεν σημαίνει κάτι τέτοιο. )

Δείμων
05-09-2010, 03:10 PM
Δεν θέλω να με φυλάει! Με παραφυλάει θα έλεγα - πιο αυστηρός και απο μπαμπάς μου είναι! :nuts:

Θέλει ο μπαμπάς σου το κακό σου? :toung::bigsmile:

Fotini Christodoulou
05-09-2010, 04:10 PM
Θέλει ο μπαμπάς σου το κακό σου? :toung::bigsmile:

Υπάρχει όριο και στην πατρική στοργή ώστε να δουλέψει και κανένας άλλος πλανήτης στον γενέθλιο χάρτη:toung:

mple
05-09-2010, 07:24 PM
Μα το΄χει παρακάνει (ο Κρόνος) λέμε....!!!! :amuse:

psipsaki
05-09-2010, 08:16 PM
Γειά σας και από μένα...

Θα άλλαζα όπως και δήποτε τον Κρονούλη στον 11ο γιατί για έναν συνδυασμό ΑφροδιτόΑρούλη στον Υδροχόο είναι καταστροφικό το να μην μπορεί να απολαμβάνει τους κύκλους του και θα τον έβαζα στον 10ο για να επαληθευτούν και οι επιταγές του ωροσκόπου (σκυλιά οι Αιγοκερίνοι στα επαγγελματικά)...

Επίσης, η οικοθεσία (έντονος 12ος) με χαλάει αλλά συμβιβάστηκα πλέον...Αν το τζίνι μου έδινε μια ακόμη ευχή μπορεί και να πήγαινα τον ωροσκόπο λίγο πιο πέρα ώστε να παίζει 11ος σε Ηλιο, Ερμή, Ουρανό και 1ος σε Αρη Αφροδίτη.

Τέλος αυτό το τετραγωνάκι ¶ρη - Κρόνου αν και με δυσκολεύει αρκετά θα το κρατήσω για να έχω κάτι να με εξελίσσει...Το ακούς Πατέρα Κρόνε;;;; Είμαι καλό κοριτσάκι οπότε φέρε επιτέλους το βάζο με τις καραμέλες και υπόσχομαι να μην τις φάω με τη μια...!!!

Τους αγωνιστικούς χαιρετισμούς μου....:laugh::bigsmile:

Δείμων
05-09-2010, 08:58 PM
Oι 3 στις 5 εμπλεκόμενες στα... πατριαρχικά του Κρόνου είσαστε καρκινίτσες - αν αυτό σας λέει κάτι :toung: Nα πω τι μου λέει εμένα: Η παρουσία του έντονου Κρόνου σας τρομάζει, σας κάνει ακόμα πιο επιφυλακτικές όταν πρωτοπλησιάζετε ένα άτομο. Ενώ η δική σας προσέγγιση γίνεται με το συναίσθημα στην καταλυτική του μορφή, εκείνος προτάσσει την λογική λέγοντας«κοίταξε αυτό, κοίταξε εκείνο, πρόσεξε πού πατάς, το νου σου κακομοίρα/η μου κι αυτός/ή θέλει το κακό σου». Δεν είναι πάντοτε αρνητική αυτή η συμβουλευτική γιατί ξεγυμνώνει εκ των προτέρων πράγματα κακώς κείμενα, τα οποία αργότερα θα σας πλήγωναν. Αυτό που χρειάζεται είναι (καλώς) να τα γνωρίζετε μεν, να προχωρείτε δε με τη γνώση αυτή όχι σαν ανασταλτικό παράγοντα αλλά σαν προφυλακτικό. Όπως κάνουν δηλαδή όλοι οι (νορμάλ :toung::toung::laugh:) άνθρωποι :bigsmile:

Fotini Christodoulou
05-09-2010, 09:07 PM
Oι 3 στις 5 εμπλεκόμενες στα... πατριαρχικά του Κρόνου είσαστε καρκινίτσες - αν αυτό σας λέει κάτι :toung:

επιβαρυμένο κάρμα;:toung:


Nα πω τι μου λέει εμένα: Η παρουσία του έντονου Κρόνου σας τρομάζει, σας κάνει ακόμα πιο επιφυλακτικές όταν πρωτοπλησιάζετε ένα άτομο. Ενώ η δική σας προσέγγιση γίνεται με το συναίσθημα στην καταλυτική του μορφή, εκείνος προτάσσει την λογική λέγοντας«κοίταξε αυτό, κοίταξε εκείνο, πρόσεξε πού πατάς, το νου σου κακομοίρα/η μου κι αυτός/ή θέλει το κακό σου». Δεν είναι πάντοτε αρνητική αυτή η συμβουλευτική γιατί ξεγυμνώνει εκ των προτέρων πράγματα κακώς κείμενα, τα οποία αργότερα θα σας πλήγωναν. :

Σίγουρα ο ρόλος του Κρόνου σε κάθε ωροσκόπιο είναι να θέσει και κάποια όρια, να προσγειώσει και να μας ωριμάσει. Παρόλα αυτά είναι αρκετά δύσκολο να μάθει κάποιος να διαχειρίζεται αυτό το δυναμικό σωστά, γι αυτό και τα παράπονα;)

:love:

παλίρροια
05-09-2010, 09:22 PM
επιβαρυμένο κάρμα;:toung:



Σίγουρα ο ρόλος του Κρόνου σε κάθε ωροσκόπιο είναι να θέσει και κάποια όρια, να προσγειώσει και να μας ωριμάσει. Παρόλα αυτά είναι αρκετά δύσκολο να μάθει κάποιος να διαχειρίζεται αυτό το δυναμικό σωστά, γι αυτό και τα παράπονα;)

:love:

:wacko:Αυτή .....η διαχείρηση μας έφαγε!!!!:nuts: Πες τα Χρυσόστομη!!!!!!!!!!:laugh::cheesy:

UltraViolet
22-10-2010, 08:34 PM
Καλησπέρα!
Θα άλλαζα σίγουρα την Σελήνη μου στον Αιγόκερω, (τετράγωνο με τον Ήλιο μου στον Κριό) γιατί με κάνει κι αναρωτιέμαι συνέχεια τι είναι σωστό και τι όχι..
Επίσης και τον Ποσειδώνα, κι αυτός στον Αιγόκερω, τετράγωνο με τον Ήλιο κι αυτός.. :(

paraskeyh
22-10-2010, 10:52 PM
Καλησπέρα θα άλλαζα Αρη και Πλούτωνα στο 12 ,σελήνη αντίθεση με Αρη στον 6ο και Κρόνο τετράγωνο με Βόρειο Δεσμό.

prima
23-10-2010, 06:27 PM
Aπίστευτα ενδιαφέρουσα ερώτηση..
Τι θ'αλλαζα στον χάρτη μου..Βασικά εγώ τίποτα, οι μελετητές της Αστρολογίας,ωστόσο, θα 'πρεπε ν'αλλαξουν την ερμηνεία του "φορτωμένου" 12ου οίκου:cheesy::cheesy: (ή έστω να δωσουν κι άλλες εναλλακτικές)
Βέβαια,υπάρχει ένα ζήτημα με την ακριβή ώρα της γέννησης μου,και με διαφορά δεκαλέπτου,μιλάμε για φορτωμένο 1ο οίκο,που ενδεχομένως θα ταίριαζε απείρως καλύτερα στα αποδιδόμενα χαρακτηριστικά ,(ακόμη αναζητώ τρόπο μελετώντας, να "βρω" ακριβή ώρα!)..(Οπότε,ας μη βιαστούν οι άνθρωποι lol lol)
Η Αφροδίτη μου στο Ζυγό κάπως μου κάθεται,γιατί είναι πολύ γλυκερή και ειρηνική για τα "γούστα μου",αλλά σε τριπλή σύνοδο Δία και Κρόνου,πάλι καλά, δεν λειτουργεί καθόλου έτσι:amazed:
Για την ακρίβεια δεν λειτουργεί καθόλου,γενικώς:wacko:
Κρατώ τον δυνατό Πλούτωνα (ως προς τις όψεις),τον Ηλιο μου που πέφτει ακριβώς στο μεσοδιάστημα ¶ρη-Αφροδίτης,και το Μεσουρημα και Β.Δεσμό,επίσης, στο Λέοντα!(ίσως και τον Ερμή στην Παρθένο)
Επίσης,αιτούμαι και κάτι σε Κριό,γιατί επικοινωνώ και αγαπώ !(και παραδοσιακά επικοινωνεί και μ'αγαπά και κείνο (απρόσωπο):amuse:
Αμα είναι να κάνουμε αλλαγές,να τις κάνουμε σωστά!
Συγχαρητήρια ξανά!Υπεροχο θέμα!

katiakiss
23-10-2010, 06:46 PM
Γιατί φεύγεις μαντάμ; Αγοράζω ένα τρίγωνο Κρόνου\ Ερμή\Δία στον αέρα για καλά μυαλά, πλερώνω όσο-όσο και σου χαρίζω και έναν ¶ρη τετράγωνο Πλούτωνα που τον έχω για σπρώξιμο.:blink: Όχι;…. Μα γιατί; Με έναν Ουρανό τρίγωνο Αφροδίτη ζω κι εγώ και συντηρώ ολόκληρο Ήλιο τετράγωνο Ποσειδώνα! :cry:Να μη βγάλω κάτι;
Που πας;… Ψιτ, μαντάμ! ¶ντε…:bigsmile:Σου δίνω και τον Ήλιο τετράγωνο Ποσειδώνα που είσαι και κουκλίτσα! :love:¶ντε να κλείσουμε να πάμε και στα δώδεκα σπίτια μας λέμε… :nuts:

whisperer
23-10-2010, 07:20 PM
xaxaxaxaxa
Πολυ χαίρομαι που το διασκεδάζετε!!! :bigsmile:

αγαπητή prima...κάνεις λαθος για την Αφροδίτη σου που λες οτι δε λειτουργεί! και βέβαια λειτουργεί! πως θα μπορούσες να έχεις μεσοδιάστημα ¶ρη - Αφροδίτης....χωρίς Αφροδίτη??? :cheesy: που το κρατάς κιολας γιατί πέφτει ο Ηλιος σου μέσα! Είδες? :cheesy:

Αγαπητή Κάτια, άκουσε το τετράγωνο Ποσειδώνα Ήλιου ότι θες να το δώσεις και είπε "μπαααααααα δε λέει εμένα...άλλον θα λέει!" και πετάχτηκε και ο ¶ρης τετράγωνο Πλούτωνας και του σκάσε μια στο κεφάλι και του λέει........."Ξύπνααααααααααα μας δίνουν!!! τώρα θα της δείξω εγώ...!!!" :cheesy:

Να στε καλά! :bigsmile:

prima
23-10-2010, 08:26 PM
Αχαχαχχαχα!Με αποστόμωσες την αδαή!Σωστό!:amazed:
Ανακαλώ και την αφήνω στη θέση της την Αφροδίτη μου!
Μου χρησιμεύει τελικά σε κάτι απο 'κεί που βρίσκεται!:)

lefkas
24-10-2010, 02:02 AM
Θα άλλαζα τις μοίρες...και όχι το ζώδιο του Κρόνου μου από τις 06:39 υδρ. να πάει στις 16...(έτσι θα έφευγε από τον 2ο... και δεν θα έκανε τετράγωνο στη σελήνη του 4ου. Ας συνέχιζε να τετραγωνίζει τον ποσειδώνα του 10ου και να κάνει αντίθεση στον Β.Δ. του 8ου θα το άντεχα. Αυτό που δεν μπορώ όμως τόσα χρόνια είναι η ευκολία που ξόδευα χρήματα για να κάνω την ζωή εύκολη στους δικούς μου και η απουσία εκτίμησης από την μητέρα μου!!!
Έμαθα τώρα πιά πως πρέπει να προσέχουμε ΚΑΙ τον εαυτό μας... Κατά τ΄ άλλα μου αρέσει ο χάρτης μου με αφροδίτη στο ζυγό - άρη στους διδύμους - ήλιο στο λέοντα - ερμή στην παρθένο ....:bigsmile:

A Sequel Of Decay
24-10-2010, 08:10 AM
Αυτό που θα ξεφορτωνόμουν ευχαρίστως είναι τα σκληρά τετράγωνα που σχηματίζει ο γενεθλιος ¶ρης με τη Σελήνη και τον Πλούτωνά μου! :wacko:

zw_epimenontas
24-10-2010, 11:47 AM
θα ηθελα να εχω ηλιος στον λεωντα η υδροχοο τοξοτης , θα εβγαζα εντελως την οψη ηλιος τετραγωνο σεληνη , θα ηθελα ωροσκοπο υδροχοο η λεων αν κ δεν με πολυ χαλαει ο αιγοκερως αλλα τεσπα, θα εβαζα τον κρονο στον αιγοκερω η παρθενο και σε οικο 10ο , αν μπορουσα ισως καιτους ανδρομους πλανητες να ηταν ορθοι οπως ο κρονος και ο ουρανος, να ειχα γενικα οψεις με τους πλανητες θετικες προς τη δουλεια και τα οικονομικα και πιο τυχαιρες. αυτα τα λιγα. :bigsmile::bigsmile::bigsmile::cheesy::cheesy: κ οχι μονο . γιατι ολα στραβα μου πανε και εχω βαρεθει [/I]

ouranio tojo
24-10-2010, 03:45 PM
καλησπερα και απο εμενα
πολυ ενδιαφερον το θεμα που τεθηκε
εγω αν θα ειχα την δυνατοτητα να αλλαξω κατι στον χαρτη μου αυτο θα ηταν σιγουρα :
ο αρης (στον ζυγο 9 οικος) αντιθεση με τον ηλιο (στον κριος 3 οικος)
αρης (στον ζυγο 9 οικος) αντιθεση με την σεληνη (στον κριος 3 οικος)
τον κρονο (στον ζυγο 9 οικος)αντιθεση με την σεληνη (στον κριος 3 οικος)
και φυσικα τον ωροσκοπο μου στον αιγοκερω που κανει κατι περιποιημενα τετραγωνα με τον ηλιο και την σεληνη μου.
αυτες οι οψεις με εχουν κανει να ειμαι σε κατασταση μονιμης αντιδρασης οχι μονο με τους αλλους αλλα και με τον ιδιο μου τον ευτο...

παλίρροια
25-10-2010, 12:46 PM
:bigsmile:Σε προηγούμενο πόστ λίγο πολύ σας έχω πεί τι θα ήθελα να αλλάξω η να αφαιρέσω απο το ωροσκόπιο μου.......:cheesy:
:toung: Ομως δεν σας έχω πεί τι θα ήθελα να .......προσθέσω......:laugh::laugh:....... .λοιπόν....ίσως μια σύνοδο Ηλιου-Δια:cheesy: στον δεύτερο οίκο η και στον 8ο ....δεν θα με πείραζε.....στον σκορπιό ίσως:nuts:......και χωρίς άλλες αρνητικές όψεις......:embarrest
Θα με έκανε ειδικά αυτή την εποχή να αισθάνομαι καλύτερα πολύ καλύτερα!!!!!:laugh:
Αυτά που διαθέτω στους αντιστοιχους οίκους είναι....παρ τ'αυγο και κούρευτο....:toung:

aktina
25-10-2010, 01:52 PM
Τι θα άλλαζα.....Λοιπόν:
Θα άλλαζα τον Κρόνο αντίθεση MC και τετράγωνο με τον Ποσειδώνα στον 6ο (που είναι και κυβερνήτης του MC)! Δεν ξέρω τι θέλω επαγγελματικά, παραδέρνω δεξιά και αριστερά, ενώ κατα βάθος η Σελήνη μου στον Ταύρο (με Ωροσκόπο Καρκίνο), θέλει να κάτσει κάπου να έχει τη δουλίτσα της και να μην κουνιέται!!. Η αντίθεση που κάνει όμως με τον Ουρανό πού να την αφήσει να "κάτσει στα αυγά της":laugh:
Επίσης δεν μ΄αρέσει Ωροσκόπος τετράγωνο Ήλιος και Σελήνη χιαστί Αφροδίτη και τετράγωνο Δία.
Τη σύνοδο Ήλιου-Πλούτωνα την κρατάω...:toung::love:

taurine
25-10-2010, 06:47 PM
Χωρίς 2η κουβέντα, θα άλλαζα τον Κρόνο στον 8ο στις 10 μοίρες του Λέοντα, που μου φτιάχνει ένα τετράγωνο ακριβείας με Ηλιο στις 10 μοίρες του Τάυρου σε 4ο οίκο. Διότι, όπως και να έχει, όταν αποφασίζω να "χτίσω" οτιδήποτε, πρέπει να "φτύσω αίμα" πρώτα. Παράγοντας τύχης μηδεν εις το πηλίκ-ι-ο (που λέει κι ένα αμερικανάκι):bigsmile:

ZOELINA
30-10-2010, 08:48 PM
Oλο το χαρτη....:unsure:

παλίρροια
30-10-2010, 09:17 PM
Oλο το χαρτη....:unsure:

:nuts:Mια Υδροχόος να λέει κάτι τέτοιο......:nuts: απίστευτο!!!!!!:toung:
Δεν φημίζεστε για την απαισιοδοξία σας:weird:,,,,,,,,,αλλα ξέχασα είναι και θέμα προσωπικού χάρτη....:embarrest
Πάντως μην σε παιρνει απο κάτω για έναν Υδροχόο και έναν Τοξότη νομίζω ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι ακατόρθωτο!!!!:cheesy:

Χρυσάνθη
31-10-2010, 01:29 AM
:nuts:Mια Υδροχόος να λέει κάτι τέτοιο......:nuts: απίστευτο!!!!!!:toung:
Δεν φημίζεστε για την απαισιοδοξία σας:weird:,,,,,,,,,αλλα ξέχασα είναι και θέμα προσωπικού χάρτη....:embarrest
Πάντως μην σε παιρνει απο κάτω για έναν Υδροχόο και έναν Τοξότη νομίζω ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι ακατόρθωτο!!!!:cheesy:

Ναι ε??? Α για αυτό έχω ένα χάρτη μέσα στην αντίφαση (όπως μου είπε αστρολόγος)-δε χρειαζόταν να μου το πει αυτή βέβαια,... ο οποίος θέλει τοοοοοοοόση δουλειά που νιώθω ότι για να κάνω κάτι-οτιδήποτε πρέπει να σηκώσω τη γη ολόκληρη!! Τοξότης με Ωροσκόπο Υδροχόο ! κατάλαβες?? να λειτουργώ τους μισούς και πολύ σου λέω οίκους... με Τοξότες πολλούς που είναι γνωστοί για την τεμπελιά τους τη θεωρητικολογία τους το ότι εκμεταλλεύονται τους άλλους,...που τα βάζουν κάτω με την παραμικρή δυσκολία....!! Ας είναι με τ΄σοσο κατεστραμμένο ωροσκόπιο μου φαίνεται ότι νωρίς πήρα το μάθημα της αυτογνωσίας μου και έχω καταφέρει να φέρω ΕΝΑ μόνο πράγμα εις πέρας σε πείσμα όσων θεωρούν ότι είμαι της ευκολίας... ! Μέχρι να φύγω από τη γη έχω όλο το χρόνο για να τα καταφέρω!! So σε ευχαριστώ για το κουράγιο ακόμα και αν το σχόλιο δεν απευθυνόταν προς εμένα!!!
Θα άλλαζα λοιπόν τη Σελήνη μου που κάνει τετράγωνα με όλο μου το σύμπαν!!!!και ανταγωνίζεται τη Φωτιά μου!! Χάθηκε κανα εξαγωνάκι!(η κύρια αιτία της αντίφασης που τσακώνεται με όλο τον υπόλοιπο χάρτη! Αμάν πια!! )

petalouda1
01-11-2010, 02:06 PM
Θα άλλαζα τα τετράγωνα Σελήνης - Ουρανού και ¶φροδίτης - ¶ρη και θα έβγαζα τη Σελήνη μου απ'τον 12ο και τον Ποσειδώνα απ' τον 5ο οίκο :sad2:

MANDALENA
02-11-2010, 09:30 PM
Δεν θα άλλαζα τίποτα γιατί πιστέυω πως το σύμπαν είναι σοφό και δέχομαι και τα αρνητικά του γενέθλιου χάρτη μου και τα θετικά του, όλα γίνονται για κάποιο λόγο.
Παλεύω να διορθώσω όσα " καλώς η κακώς κείμενα υπάρχουν "
Πχ. Αρης σε αντίθεση με τον Κρόνο ( γκάζι - φρένο ) που με μπλοκάρει - Αφροδίτη σε αντίθεση με τον Ποσειδώνα στον άξονα 1ου - 7ου που με παραπλανά, Ηλιο και Ερμή στον 8ο οίκο κλπ. κλπ. κλπ.
Είμαι ευγνώμων που έχω την τύχη και ξέρω τα βασικά, επειδή μου αρέσει η αστρολογία, την μελετώ και έχω μάθει αρκετά μέσα από το myhoroscope. Κάποιοι άλλοι ανθρωποι δεν έχουν καν αυτήν την δυνατότητα.
Νάστε καλά όλοι οι συντάκτες των άρθρων και όλα τα μέλη που συμμετέχετε με όποιες γνώσεις έχει ο καθένας
και μας βοηθάτε και μας τους αρχάριους να κατανοήσουμε σε ένα βαθμό την σοφία που κρύβουν τα άστρα, γιατί πιστεύω πως η αστρολογία θέλει πολλά χρόνια μελέτης.
Ας αγαπήσουμε τον εαυτό μας και τους άλλους με τα καλά τους και με τα αρνητικά τους.

a8nva888
05-11-2010, 01:16 AM
θα αλλαζα την θεση του ουρανου 9η
τετραγωνο με ηλιο 9η
τετραγωνο με σεληνη 9η
αντιθεση με χειρωνα 10η
και χιαστι με Δια 9η
Κουραστηκα στην ζωη μου να την βλεπω να ανατρεπετε:cry:
κουραστηκα..
κουραστηκα..
κουραστηκα..



Δεν μπορω αλλο τα ανεπαντεχα................

ΩΧ!Κ εγώ έχω ουρανό στον 9ο!Νόμιζα έως τώρα ότι δεν είναι κακο!Μάλλον εγώ θα άλλαζα την καλή κατά κοινή ομολογία αφροδίτη στους ιχθείς!Γιατί λένε οτι είναι σε έξαρση όταν σε κάνει τόσο επικύνδυνα ρομαντικό?

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
05-11-2010, 01:39 AM
ΩΧ!Κ εγώ έχω ουρανό στον 9ο!Νόμιζα έως τώρα ότι δεν είναι κακο!Μάλλον εγώ θα άλλαζα την καλή κατά κοινή ομολογία αφροδίτη στους ιχθείς!Γιατί λένε οτι είναι σε έξαρση όταν σε κάνει τόσο επικύνδυνα ρομαντικό?

αγαπητο μελος Αθηνα
9η μοιρα εννοω
οχι 9ο οικο..:bigsmile:



φιλικα:love:

a8nva888
05-11-2010, 01:56 AM
αγαπητο μελος Αθηνα
9η μοιρα εννοω
οχι 9ο οικο..:bigsmile:



φιλικα:love:

:bigsmile:Τι γκάφα κ αυτή!Έχετε δίκιο δεν πρόσεξα καλά αυτό που γράφατε!Νομίζω είναι επειδή νυστάζω!:embarrest

a8nva888
05-11-2010, 02:00 AM
Αλήθεια κοιτάμε και τις μοίρες?Δεν το ήξερα!:weird:Όπως είναι πολλά που δεν ξέρω!Η 11μοίρα τι μας λέει για τον ουρανό?Χίλια συγνώμη για το:offtopic::embarrest

ZOELINA
05-11-2010, 09:38 PM
:nuts:Mια Υδροχόος να λέει κάτι τέτοιο......:nuts: απίστευτο!!!!!!:toung:
Δεν φημίζεστε για την απαισιοδοξία σας:weird:,,,,,,,,,αλλα ξέχασα είναι και θέμα προσωπικού χάρτη....:embarrest
Πάντως μην σε παιρνει απο κάτω για έναν Υδροχόο και έναν Τοξότη νομίζω ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι ακατόρθωτο!!!!:cheesy:

Mε ωροσκοπο Καρκινο...ε :blink: προσπαθω:bigsmile:

ZOELINA
05-11-2010, 09:43 PM
Ναι ε??? Α για αυτό έχω ένα χάρτη μέσα στην αντίφαση (όπως μου είπε αστρολόγος)-δε χρειαζόταν να μου το πει αυτή βέβαια,... ο οποίος θέλει τοοοοοοοόση δουλειά που νιώθω ότι για να κάνω κάτι-οτιδήποτε πρέπει να σηκώσω τη γη ολόκληρη!! Τοξότης με Ωροσκόπο Υδροχόο ! κατάλαβες?? να λειτουργώ τους μισούς και πολύ σου λέω οίκους... με Τοξότες πολλούς που είναι γνωστοί για την τεμπελιά τους τη θεωρητικολογία τους το ότι εκμεταλλεύονται τους άλλους,...που τα βάζουν κάτω με την παραμικρή δυσκολία....!! Ας είναι με τ΄σοσο κατεστραμμένο ωροσκόπιο μου φαίνεται ότι νωρίς πήρα το μάθημα της αυτογνωσίας μου και έχω καταφέρει να φέρω ΕΝΑ μόνο πράγμα εις πέρας σε πείσμα όσων θεωρούν ότι είμαι της ευκολίας... ! Μέχρι να φύγω από τη γη έχω όλο το χρόνο για να τα καταφέρω!! So σε ευχαριστώ για το κουράγιο ακόμα και αν το σχόλιο δεν απευθυνόταν προς εμένα!!!
Θα άλλαζα λοιπόν τη Σελήνη μου που κάνει τετράγωνα με όλο μου το σύμπαν!!!!και ανταγωνίζεται τη Φωτιά μου!! Χάθηκε κανα εξαγωνάκι!(η κύρια αιτία της αντίφασης που τσακώνεται με όλο τον υπόλοιπο χάρτη! Αμάν πια!! )


Ο Τοξοτης τεμπελης. τα βαζει ευκολα κατω; Δεν το πιστευω!!:love:

pouck
28-03-2012, 04:05 AM
Μα ΦΥΣΙΚΑ, τις άπειρες όψεις χιαστι που εχω!!!!!!!!!:wacko:
πολλη τραμπαλα, πολλη κουραση.. δυσπροσαρμογη κλπ...
καλύτερα ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ, παρα χιαστι...
το οτι ειμαι ψαρι με παρθενο κλπ, η γενικοτερη θεση των πλανητων, δε με καιει.
by the way, συγχαρητηρια για το θεμα!!!

Altec
28-03-2012, 10:48 AM
Θα άλλαζα ολες τις οψεις που εχω με τον Ποσειδωνα....δεν τον θελω λεμεεεε :mad:

RAZOR
28-03-2012, 01:10 PM
Συμφωνω ! δεν τον θέλω λέμε τον Ποσειδώνα (5ο Τοξότη που κάνει ΑΝΤΙΘΕΣΗ με ΑΡΗ -ΚΡΟΝΟ (2ο Δίδυμοι) και Αφροδιτη (27 Ταύρος) στον υπέροχο αξονα 3-9 ! Αν και οι τρεις δεν έκαναν τρίγωνο με τον Πλούτωνα στον 1ο δεν θέλω να φανταστώ τι θα έιχε συμβεί !!

lindaf
28-03-2012, 01:51 PM
Πραγματικά πολύ ωραίο θέμα.

Όπως όμως λέει και το άρθρο ο χάρτης μας ,ειδικά για εμάς που ασχολούμαστε με την Αστρολογία είναι το όχημα για να αξιοποιήσουμε τις δυνατότητες μας. Απ' αυτήν την άποψη μέσα από την μελέτη των δύσκολων όψεων μας, μας δύνεται και η δυνατότητα των λύσεων.

Έχω τετράγωνα Πλούτωνα με Σελήνη και Ήλιο και η ταλαιπωρία ήταν αρκετή μεγάλη, νομίζω όμως ότι χωρίς αυτή δεν θα ήμουν η ίδια. Ο Πλούτωνας μου επίσης κάνει αντίθεση στην ακμή του 6ου. Θα πω κάτι απλό. Μέχρι να εξετάσω αυτήν την όψη... δεν είχα αντιληφθεί πόσο ταλαιπωρούσα το σώμα μου εγώ η ίδια στην καθημερινότητα μου. Τσιγάρο, σκουπιδοδιατροφή, δηλ. αυτοκαταστροφή.

magiclife
28-03-2012, 05:45 PM
Ηλιος σε τετράγωνο με τον Ποσειδώνα στον 12ο οίκο για να μπορούσα να ζώ στον πλανήτη γή και όχι στο διάστημα,στη γυάλα(ειμαι Ιχθείς),στα σύννεφα,στα Τάρταρα κλπ.
Και χωρίς δεύτερη σκέψη θα έδινα και μια κλωτσιά στον Κρόνο στην Παρθένο στον 8ο οίκο..που είναι και σε αντίθεση με τον Αρη και με τον Ηλιο!..ξου!δεν θέλω!!
Εμένα αυτό το όχημα για αξιοποίηση των δυνατοτήτων πότε δεν έχει βενζίνη,πότε σκάνε τα λάστιχα,πότε ξεχαρβαλώνεται το τιμόνι,πότε σταματάει τελείως...

maria76
29-03-2012, 12:02 AM
Θα αλλάξω το ωροσκόπιο της επόμενης ζωής μου..σ'αυτήν εδώ θα παραμείνω με Ηλιο-Αφροδίτη-Ερμή στους Ιχθείς,
Σελήνη στο Σκορπιό(που ενώ δεν είναι καλή θέση,εμένα μ'έχει σώσει κατά καιρούς),
Ωροσκόπο Καρκίνο,ναι θα τον άλλαζα αυτόν,είμαι προσκολλημένη στους δικούς μου,
ο Ηλιος μου έχει πολλά τετράγωνα,ίσως να τα τριγώνιζα,γιατί μου μπλοκάρουν τα καλλιτεχνικά μου ταλέντα,
να βγάλω και τον Πλούτωνα απ'τον 4ο να τον πάω στον 8ο,δεν σχολιάζω γιατί..
ν'αφήσω και τον Αρη στον 12ο να κοιμάται,
Σελήνη-Ουρανός δεν βγαίνουν απ'τον 5ο με τπτ,αν πέρασα καλά στη ζωή μου αυτοί οι δυο φταίνε,μη μουχλιάσουμε κιόλας..
θα μου πρόσθετα και μια όψη Δία-Πλούτωνα στον 2ο,για οικονομική εξασφάλιση..
όλοι οι αργοί μου πλανήτες ανάδρομοι..
άλλος κανείς? παρηγορηθήκατε λίγο? δε μασάω όμως,αλλιώς θα πέθαινα μπροστά στν καναπέ από υπερβολική δόση πατατακίων!!
πάω ν'ανοίξω άλλο θέμα"το ωροσκόπιο του loser"..:mad:

παλίρροια
29-03-2012, 12:18 AM
......θα άλλαζα το τετράγωνο Σελήνης-Κρόνου:cry:Κρόνου-Ποσειδώνα......και τις χιαστί όψεις....που διαθέτω αρκετες...
Θέλω πολλά ε?
Και φαντάσου δεν ζήτησα να αλλάξω και το τετράγωνο Σελήνης-Ποσειδώνα(9ου-6ου οίκου)!!!!!
Ε είπα να μην τα θέλω ΟΛΑ δικά μου....:p