PDA

View Full Version : ΑΧ ΕΡΩΤΑ



Ζωή και Ζώδια
09-02-2010, 09:20 AM
...μόνο που το αχ γρήγορα γίνεται ωχ!
Τον έχουν απεικονίσει σαν παιχνιδιάρη φτερωτό Θεό, που με τα βέλη του βάζει τους ανθρώπους σε «περιπέτειες». Κάποιοι τον θεωρούν συνώνυμο της βλακείας - ιδίως ως προς τα συμπτώματα. Μερικοί τον αποφεύγουν όπως ο διάολος το λιβάνι και άλλοι τον αναζητούν όπως η πεταλούδα
το φως. Μα επιτέλους, ποιος είναι αυτός ο Έρωτας;

Από τον Γιώργο Ρήγα

Οι απαντήσεις άπειρες. Είναι αυτός που κάνει την καρδιά να χτυπά σε ρυθμούς ντίσκο. Είναι αυτός που δε σε αφήνει να κοιμηθείς, αυτός που σε αναγκάζει να κοιτάζεσαι στον καθρέφτη δέκα φορές περισσότερο από το συνηθισμένο σου. Είναι αυτός που σε στέλνει σε «μάγισσες και χαρτορίχτρες». Ο βασιλιάς των ερωτημάτων: «Να τηλεφωνήσω ή να περιμένω να με πάρει;», «Τι να φορέσω;», «Πού να πάμε;», «Με γουστάρει;» και άλλα τέτοια χαριτωμένα!

http://www.myhoroscope.gr/articles/images/Erwtas.jpg Όπως και να έχει, το σίγουρο είναι πως ο Έρωτας δεν κάνει διακρίσεις. Τα βέλη του εκτοξεύονται προς όλες τις κατευθύνσεις, με αποδέκτες όλους εμάς τους ταλαίπωρους κι ανυποψίαστους. Πιο τυχερές στο θέμα του έρωτα αποδεικνύονται οι γυναίκες. Καταρχήν, τα Αισθήματα είναι η ειδικότητά τους. Τα πιάνουν στον αέρα, τα αποκωδικοποιούν και τα βιώνουν με θρησκευτική ευλάβεια. Επιπλέον οι γυναίκες έχουν και το ιδιαίτερο «χάρισμα» να αναγάγουν τα ΠΑΝΤΑ σε αντικείμενο συζήτησης, το οποίο και εξαντλούν με τη βοήθεια των φιλενάδων τους, καταναλώνοντας απίστευτες ποσότητες καφέ ή κάνοντας πλούσιο τον ΟΤΕ -ο οποίος χρωστά πολλά στην «καψούρα».
Εμείς οι άντρες, πάλι, βράζουμε στο ζουμί μας. Αφενός τα αισθήματα δεν είναι το φόρτε μας, αφετέρου, λόγω της έμφυτης εσωστρέφειάς μας, οδηγούμαστε σε «σιωπηλά δράματα». Τα οποία και ξεκινούν από τη στιγμή που ο Έρωτας θα οπλίσει το τόξο του και θα σημαδέψει.


Σ' αγαπώ, γιατί είσαι... εσύ!
Οι Γάλλοι λένε πως τα γούστα και τα χρώματα δεν είναι αντικείμενο συζήτησης. Εμείς εδώ λέμε «περί ορέξεως κολοκυθόπιτα». Και διεθνώς θεωρείται πως ο Έρωτας είναι τυφλός. Οπότε, το ποια θα είναι το ερωτικό αντικείμενο του πόθου εξαρτάται από την προσωπικότητα, τις προσδοκίες μας αλλά κυρίως από τις άγνωστες βουλές του Έρωτα. Γιατί, θεωρητικά, ένας άντρας που βάζει σε πρώτη προτεραιότητα το καλό φαγητό (σαν της μανούλας του) θα «έπρεπε» να στραφεί ερωτικά προς κάποια μικρή «Λωξάντρα». Έλα όμως που ο Έρως αδιαφορεί για τις διατροφικές συνήθειες και τον στέλνει κατευθείαν στην αγκαλιά μιας σεξοβόμβας, που το ψυγείο της έχει μόνο βότκα και light αναψυκτικά.

Εξάλλου ο έρωτας δε συνεπάγεται απαραίτητα και σχέση, πόσο μάλλον και πετυχημένη. Κάποιοι μάλιστα υποστηρίζουν ότι ο απόλυτος έρωτας είναι αυτός που δεν φθείρεται μέσα από τη ρουτίνα της καθημερινότητας. Γι΄αυτό κι ο Σαίξπηρ φρόντισε να ξεπαστρέψει από νωρίς το Ρωμαίο και την Ιουλιέτα, για να μη χρειαστεί να αλληλοεξοντωθούν κάποιο βράδυ, παλεύοντας για το τηλεκοντρόλ. ¶λλωστε αυτός είναι ο έρωτας, ο γνήσιος, ο πραγματικός. Είναι ανιδιοτελής, δεν έχει σχέδια, πλάνα, μόνο στιγμές, αναμονή και καρδιοκτύπι. Μόνο που οι γυναίκες είναι πιο επιρρεπείς στις «αρρυθμίες». Η καρδιά του άντρα είναι μάλλον «βραδείας καύσεως»...


Τα πιο ωραία λαϊκά...
Στην πραγματικότητα, όταν ο Έρωτας σημαδεύει γυναίκες, τις τρυπά με βέλος, αιχμηρό και δραστικό. Στους άντρες πάλι το βέλος είναι μάλλον κάτι σαν ένεση, σαν εμβόλιο, όπου το «φάρμακο» δρα σταδιακά. Οι γυναίκες ερωτεύονται συχνότατα άντρες που ούτε καν έχουν συναντήσει! Πολλά κοριτσάκια, στην εφηβεία δηλώνουν (και το εννοούν!) ερωτευμένες με ινδάλματα τύπου SAKIS - αρκετές φορές μάλιστα διεκδικούν και ανταπόκριση, αλλά αυτό είναι κάτι που αφορά μάλλον το δελτίο του Star.
Οι άντρες, πάλι, θέλουμε το χρόνο μας. Πρέπει να δούμε, να ακούσουμε, να πάρουμε «γεύση», να ξαναδούμε, να ξανακούσουμε, να ξαναπάρουμε «γεύση». Χρειάζονται πολλά ραντεβού, κι ακόμη περισσότερη αυτοψυχανάλυση, μέχρι να συνειδητοποιήσουμε ότι «κάτι παίζει».

Αυτό που πραγματικά χρειάζεται είναι λίγη παρατηρητικότητα. Ο άντρας όταν ερωτεύεται μεταλλάσσεται. Ακόμη κι αν στιλιστικά είναι της σχολής «φοράω ό,τι να ναι», αρχίζει σιγά σιγά να ξοδεύει λίγο χρόνο παραπάνω μπροστά στον καθρέφτη - όχι απαραίτητα με τα αναμενόμενα αποτελέσματα. Τσεκάρει με αγωνία το κινητό του, μήπως έχασε καμιά κλήση ή μήνυμα. Ο Τιτανικός και οι λοιπές δακρύβρεχτες ιστορίες δεν του προκαλούν πια αλλεργικό σοκ, πιθανότατα δε και να δακρύσει (κρυφά!).

Το αποκορύφωμα ωστόσο της «γελοιότητας» είναι η σχέση που αναπτύσσουμε με τα πονήματα της ελληνικής δισκογραφίας. Ακόμη και το πιο ορκισμένο ροκαμπίλι, άμα ερωτευτεί, αφήνει για λίγο στην άκρη τους Stones και σιγοτραγουδάει (κρυφά πάντα!) «Χτύπα κι άλλο, θα τα αντέξω»! Καλά, ας μη μιλήσω γι' αυτούς που ούτως ή άλλως κλίνουν προς τα σουξέ. Αν ο ΟΤΕ θα έπρεπε να ευχαριστεί τις γυναίκες, οι έμποροι λουλουδιών και οινοπνευματωδών θα πρέπει να μας στήσουν ανδριάντα. Κάθε βράδυ τα μπουζούκια αναστενάζουν από ερωτοχτυπημένους θαμώνες, που πνίγουν τον καημό τους στο ουίσκι και ραίνουν με γαρύφαλλα το «βάρδο», γιατί «καλά τα λέει το παλικάρι». Φυσικά ΟΛΑ τα τραγούδια τούς αφορούν -καλά, δε το λες και σύμπτωση αφού το 95% των τραγουδιών έχουν σαν κεντρική ιδέα το « Αγαπάω και πονάω- αλλά μ' αρέσει»! Το παράδοξο είναι πως πολλές φορές το ντέρτι τού -έστω και λόγω των συνθηκών- μπουζουκόβιου το γνωρίζει ο τραγουδιστής, οι λουλουδούδες, ο μετρ, ο σερβιτόρος, μέχρι κι ο κουλουρτζής απ' έξω, αλλά όχι η ενδιαφερόμενη...


Να το πάρει το ποτάμι;
Η μέση γυναίκα όταν ερωτεύεται νιώθει έντονη την επιθυμία όχι μόνο να το δηλώσει αλλά, αν είναι δυνατόν, να το κάνει και τατουάζ. Ο μέσος άντρας πάλι... ούτε με φάλαγγα! Οι λόγοι για τους οποίους επιλέγεται η omerta είναι πολλοί. Για άλλη μια φορά υπεύθυνη είναι η καταραμένη η εσωστρέφεια. Οι άντρες τραβάμε μεγάλο ζόρι με τις ομολογίες. Ζητήστε μας να πούμε τη γνώμη μας για το νέο προϋπολογισμό, για το Ε.Σ.Υ., για την πορεία της Εθνικής στο Μουντιάλ... Χείμαρρος! Βάλτε μας να σας πούμε τι νιώθουμε...
Σφίγγα!

Μην το κρίνετε, πάρτε το απόφαση. Επιπλέον, στην προοπτική να σας εξομολογηθούμε τον έρωτά μας κι εσείς να γελάσετε σαν τη Ζωή Λάσκαρη, όταν της την «έπεσε» ο Γεωργίτσης, μας λούζει κρύος ιδρώτας -ειδικά αν μας έχετε βάλει να ξυρίσουμε και μουστάκι. Ακόμη κι αν δε γελάσετε σαρκαστικά αλλά αντιμετωπίσετε το θέμα χλιαρά, ή πετάξετε καμιά ατάκα-φονιά τύπου «μα εγώ σε βλέπω σα φίλο», αντιλαμβάνεστε πως κάτι τέτοιο ισοδυναμεί με μίνι ευνουχισμό.

Επιπλέον οι άντρες είμαστε μεγάλα ψώνια -σιγά το νέο! Θεωρούμε τους εαυτούς μας μεγάλα «κελεπούρια» και πιστεύουμε πως, αν φανερώσουμε τις ευαίσθητες πλευρές μας, θα μας «εκμεταλλευτείτε»! Γι' αυτό προτιμούμε το ασφαλές ( ; ) προφίλ του άντρα του πολλά βαρύ, του ανατολίτη, που δε μιλάει πολύ και αφήνει τις πράξεις να μιλήσουν (εδώ μάλλον γελάτε!) Πιθανότατα, τα δώρα ως θεσμός να είναι επινόηση κάποιου «μουγγοθόδωρου». Τις περισσότερες φορές, όμως, οι επιλογές μας είναι τέτοιες που καλύτερα να είχαμε μιλήσει...


Φοβού τους... Δώρα Φέροντες!
Αν ρωτήσεις μια γυναίκα να σου πει πόσο καιρό έχει δεσμό, ή έστω «βγαίνει» με κάποιον, η απάντηση πιθανότατα να έχει ακρίβεια δευτερολέπτου. Αντίστοιχα, η απάντηση του άντρα θα ξεκινήσει με τον προσδιορισμό «κάνα». Κάνα μήνα, κάνα χρόνο, καμιά δεκαριά μέρες, το σίγουρο είναι πως η απάντηση θα είναι αφαιρετική. Για κάποιο λόγο (που δε μας τιμά είναι η αλήθεια) αδυνατούμε να «μαρκάρουμε» ημερομηνίες. Μοιραία λοιπόν δεν τα πάμε καθόλου, μα καθόλου καλά με τις επετείους. Η αλήθεια είναι πως οι γυναίκες το έχετε πια καταλάβει, και αντί να υστεριάζετε την κρίσιμη μέρα, προτιμάτε να ακολουθείτε μια πολιτική υπενθύμισης λίγες μέρες πριν: «Αγάπη μου, την άλλη εβδομάδα έχω γενέθλια/ κλείνουμε χρόνο/ είναι η γιορτή των ερωτευμένων» και ούτω καθ' εξής. Εμείς από τη μεριά μας το εκλαμβάνουμε ως πρήξιμο, αλλά δεν το κάνουμε θέμα, για να μη φανεί ότι κάνουμε γρουσουζιές για τη χρονιάρα μέρα. Η οποία χρονιάρα μέρα, σε συνδυασμό με το από μεριάς σας «ψαλτήρι», μεταφράζεται σε δώρο...
Δύσκολα τα πράγματα. Πρώτον οι άντρες μισούμε τα ψώνια. Δεύτερον δεν έχουμε γούστο (τουλάχιστον που να συμβαδίζει με το δικό σας). Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, είναι γεγονός πως κατά καιρούς έχουμε κάνει πολλά «εγκλήματα», τα περισσότερα δε λούτρινα! Αλήθεια, πόσο χώρο πιάνει στο σπίτι σας η συλλογή από αρκουδάκια, συνοδευμένα με το μήνυμα «Στην Βαλεντίνα μου με αγάπη;»

Και να ήταν μόνο τα ζωάκια; Πόσες ώρες έχετε περάσει στα μαγαζιά, χρησιμοποιώντας την - ευτυχώς που υπήρχε- κάρτα αλλαγής που πήγαινε πακέτο με το δώρο του αγαπημένου σας... Τι λάθος νούμερο, τι λάθος χρώμα, τι λάθος δώρο. Μήπως τελικά και τι λάθος άντρας; Γιατί σίγουρα σας περνάει από το μυαλό κάτι τέτοιο, την ώρα που ανοίγετε για πολλοστή φορά ...το κουτί της Πανδώρας. Αλλά τι να κάνουμε κι εμείς; Ειδικά στην εποχή μας, που όλα είναι στη μόδα -και ταυτόχρονα όλα είναι εκτός- είναι πολύ εύκολο να υποπέσουμε σε ατόπημα. Δε φτάνει που κατεβήκαμε στα μαγαζιά για χάρη σας, ενώ για μας έχουμε να πάμε από πέρσι, τα ακούμε κι από πάνω. Όμως υπάρχει λύση. Χρειάζεται ένας συνδυασμός υπαινιγμών και διπλωματίας. Όταν θα ξεκινήσετε την πολιτική υπενθύμισης που λέγαμε παραπάνω, τελειοποιήστε την, προσθέτοντας την πολιτική «υπόδειξης». Καθώς η μεγάλη μέρα θα πλησιάζει, πάρτε τον αγαπημένο σας και κατεβείτε στα μαγαζιά, τάχα μου για βόλτα. Μόλις δείτε στη βιτρίνα αυτό που σας αρέσει, πείτε: «Αχ τι ωραίο που είναι», δυνατά και καθαρά! Αργότερα, στο σπίτι, επαναλάβετε. Μετά από δυο μέρες, ανοίξτε «τυχαία» συζήτηση, του στιλ «Τον άλλο μήνα, μόλις πληρωθώ, θα πάω να το πάρω». Αν μετά από όλα αυτά, δε σας το κάνει δώρο, σκοτώστε τον! Επειδή όμως ο Έρωτας γεννήθηκε για δύο, και παράλληλα η ισότητα των φύλων είναι πιο υπαρκτή από ποτέ, να κάνω κι εγώ μια ερώτηση; Εμείς τι δωράκι θα πάρουμε;

ΘΩΜΑΗ
10-02-2010, 10:31 AM
Πολύ ωραίο το άρθρο , το απόλαυσα , συγχαρητήρια !

Katerina Paraskevopoulou
11-02-2010, 08:25 AM
Πολλή ενδιαφέρουσα και κατατοπιστική κατάθεση από τη μεριά ενός άνδρα! Ευχαριστούμε. :bigsmile:
Θα έπρεπε συχνότερα να έχουμε τέτοιες διαφωτιστικές προσεγκίσεις.

Anthie95
11-02-2010, 09:03 PM
Συγχαρητήριά ! Ωραία γραμμένο και με πολύ χιούμορ ! ;) Πάντως δεν ζητάμε πολλά 2 ημερομηνίες είναι όλες και όλες ρε παιδιά...... γενέθλια και επέτειος..... σιγά το πράγμα ! Τόσα και τόσα θυμάστε !

tabros
13-02-2010, 08:25 PM
ενα λουλουδι για σενα μαριε μου.γιατι γιωργο μου .γιατι θελω να ακουσουν ολλοι οτι ειμαι ερωτευμενος μαζι σου.και γιατι βρε γιωργο να το ακουσουν ολλοι.πηπως αυτοι ειναι οι αποδεκτες που πρεπει να σου απαντησουν.οχι μαριε αλλα με συνεπαιρνει το δραμα και θελω να γινονται ολα μπροστα στο φως.σε αγαπω τοσο που θελω να το φοναξω να το ακουσουν ολλοι.τοσο μεγαλη η αναγκη μου να το εκφρασω και παραλληλα να σου δειξω οτι τολμω να σε διεκδικσω εντονα.εχω τη δυναμη να κανω μια τετοια προταση μπροστα σε κοσμο .δεν ειμαι καθολου εσωστρεφεις και καθε ερωτας μου ειναι σαν να βλεπουν ολλοι ταινια.δεν θελω να μενει τιποτα κρυφο σε καθε μου σχεση.

leoma
13-02-2010, 11:41 PM
ενα λουλουδι για σενα μαριε μου.γιατι γιωργο μου .γιατι θελω να ακουσουν ολλοι οτι ειμαι ερωτευμενος μαζι σου.και γιατι βρε γιωργο να το ακουσουν ολλοι.πηπως αυτοι ειναι οι αποδεκτες που πρεπει να σου απαντησουν.οχι μαριε αλλα με συνεπαιρνει το δραμα και θελω να γινονται ολα μπροστα στο φως.σε αγαπω τοσο που θελω να το φοναξω να το ακουσουν ολλοι.τοσο μεγαλη η αναγκη μου να το εκφρασω και παραλληλα να σου δειξω οτι τολμω να σε διεκδικσω εντονα.εχω τη δυναμη να κανω μια τετοια προταση μπροστα σε κοσμο .δεν ειμαι καθολου εσωστρεφεις και καθε ερωτας μου ειναι σαν να βλεπουν ολλοι ταινια.δεν θελω να μενει τιποτα κρυφο σε καθε μου σχεση.

Τελικά τι έγινε; Τα φκιάξανε;;:bigsmile:

tsaraki
15-02-2010, 11:23 PM
Απίθανο, με εκάνε να γελάσω δυνατά και συνχρόνως να συνειδητοποιήσω την πραγματικότητα...

Δείμων
17-02-2010, 06:33 AM
Συγχαρητήριά ! Ωραία γραμμένο και με πολύ χιούμορ ! ;) Πάντως δεν ζητάμε πολλά 2 ημερομηνίες είναι όλες και όλες ρε παιδιά...... γενέθλια και επέτειος..... σιγά το πράγμα ! Τόσα και τόσα θυμάστε !

Χμ. Γενέθλια - γιορτή - Βαλεντίνος - ημέρα της γυναίκας = τέσσερα. Συν δώδεκα επέτειοι το χρόνο (γιατί μη μου πεις πως ξεχνάς τα μηνιαία... :cheesy:) κάνουν δεκάξι. Ε.

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
17-02-2010, 04:33 PM
Χμ. Γενέθλια - γιορτή - Βαλεντίνος - ημέρα της γυναίκας = τέσσερα. Συν δώδεκα επέτειοι το χρόνο (γιατί μη μου πεις πως ξεχνάς τα μηνιαία... :cheesy:) κάνουν δεκάξι. Ε.

το εχω ζησει αυτο με την μικρη μου κορη:love:
καθε μηνα [επετειο που ταφτιαξανε] να σου και ενα αρκουδι
στο τελος γεμισαμε τοσα αρκουδια στο σπιτι
που τυφλα να εχει ο Ολυμπος
εμεις ειχαμε περισσοτερα στο σπιτι:nuts::laugh::toung::bigsmile:

παλίρροια
20-08-2010, 07:36 PM
.....:love::love::love:......Και για να προσθέσω λίγη....μελαγχολία στη συζήτηση:laugh::laugh: που αυτό είναι και η ......ειδικότης μου:nuts: υπάρχει ένας έρωτας που πράγματι έχει κρατήσει για πάντα,που πάντα υγραίνει τα μάτια μου,και που πολλές φορές η σκέψη του με θυμώνει,και άλλες με κάνει ευτυχισμένη......ο ανεκπλήρωτος.....:love::love:
Αυτός που δεν ξέρουμε τι θα γινόταν αν........:unsure:

katiakiss
21-08-2010, 05:20 AM
.....:love::love::love:......Και για να προσθέσω λίγη....μελαγχολία στη συζήτηση:laugh::laugh: που αυτό είναι και η ......ειδικότης μου:nuts: υπάρχει ένας έρωτας που πράγματι έχει κρατήσει για πάντα,που πάντα υγραίνει τα μάτια μου,και που πολλές φορές η σκέψη του με θυμώνει,και άλλες με κάνει ευτυχισμένη......ο ανεκπλήρωτος.....:love::love:
Αυτός που δεν ξέρουμε τι θα γινόταν αν........:unsure:Θα το πω κι ας με διαγράψουν απ’ το myhoroscope για πάντα! Θες να σου πω τι θα γινόταν αν; Σκατούλες! Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά αν ο ανεκπλήρωτος έρωτας δεν είχε μείνει σε αυτό το επίπεδο, τότε θα ήταν εκπληρωμένος και πιθανότατα απομυθοποιημένος. Παρ’ ότι Ιχθύς, που οι ανεκπλήρωτοι και πλατωνικοί έρωτες είναι η ειδικότητά μας λόγω Ποσειδώνα, θα σε συμβούλευα να μην δακρύζεις καθόλου για τους ανεκπλήρωτους έρωτες. Συνήθως κάποιος από τους δύο δεν ήταν αρκετά ειλικρινής ώστε να πάρει πάνω του την ευθύνη της εκπλήρωσης ή δεν είχε τα αντίστοιχα συναισθήματα με εκείνον που μένει με την ανάμνηση. Τα αισθήματα όταν είναι δυνατά, είναι σαν ένα ορμητικό ποτάμι που τίποτα δεν εμποδίζει την ροή του. ¶λλωστε αγαπητή μου, ο έρωτας είναι νεύρωση όπως λένε και οι επιστήμονες. Μια προβολή των επιθυμιών μας στο πρόσωπο που για κάποιο ενδότερο λόγο το επιλέξαμε για να κάνουμε την προβολή μας. Ο ανεκπλήρωτος έρωτας στην ουσία είναι μια λάθος προβολή που μας βολεύει να τον θυμόμαστε και να στριμώχνουμε πάνω του τις δεκάδες ανάγκες των προβολών μας , εννοώντας να επιμένουμε ότι χωράνε σε ένα πανί προβολής, πιο μικρό κι από γραμματόσημο. Προσωπικά, τέτοια γραμματόσημα, τα κολλώ στο φάκελο της λήθης και τα ταχυδρομώ στον αγύριστο! Ο έρωτας είναι παρουσία! Συγνώμη αν υπήρξα κυνική ως και πικρόχολη, αλλά όσα σου έγραψα, ήταν όλα ακριβά πληρωμένα! :cry:Προς θεού! Όχι άλλους πλατωνικούς έρωτες και ανεκπλήρωτους! Τώρα που τους βλέπω από μεγάλη απόσταση, είναι ότι πιο άρρωστο έχω βιώσει. Χαμένος χρόνος, κόπος, πόνος. Η ζωή είναι εδώ και δικαιούμαστε να την χαιρόμαστε με όλους τους τρόπους! Σημαντικό στον έρωτα, είναι να ξέρεις πότε πρέπει να φύγεις και πότε να ξεχνάς. :cheesy:

Τίνα Ζαχαριάδου
21-08-2010, 01:08 PM
Χαχα Κάτια μου, μόνο από Ιχθύ δεν περίμενα να ακούσω τέτοιες απόψεις.
Ακόμη κι εγώ που είμαι αρκετά Κρόνιο άτομο δεν θα ερμήνευα με τόσο κυνισμό τους πλατωνικούς, ανεκπλήρωτους έρωτες.
Αλήθεια πόσο Κρόνια είσαι?
Παρόλα αυτά στα περισσότερα συμφωνώ μαζί σου.
Πράγματι σε τέτοιες περιπτώσεις ένας από τους δυο δεν είναι αρκετά ειλικρινής ή δεν έχει τα αντίστοιχα συναισθήματα με τον άλλο.
Κι εγώ είμαι της άποψης πως όταν τα συναισθήματα είναι αληθινά και δυνατά είναι σαν ένα ορμητικό ποτάμι που τίποτα δεν σταματά την ροή του ακόμη κι αν χρειαστεί διαρκώς να γκρεμίζεις τοίχους από παντού.
Φυσικά και μας βολεύει να θυμόμαστε τους πλατωνικούς και ανεκπλήρωτους έρωτες μας, πως αλλιώς θα ξεφεύγαμε από την σκληρή πραγματικότητα που ζούμε?
Επιπλέον οι περισσότεροι από εμάς έχουμε μάθει είτε αντιμετωπίζουμε σοβαρά προβλήματα είτε όχι, να τα επινοούμε, βλέπεις η θλίψη και η απογοήτευση είναι σοβαρές ενδείξεις ζωής, αντίστοιχες με εκείνες της χαράς και της ευτυχίας γιατί νιώθουμε ζωντανοί μέσα από την δυστυχία μας. :cry:
Δεν μπορώ να υποτιμήσω την λύπη ή το απωθημένο ενός ανεκπλήρωτου πλατωνικού έρωτα κι όσο κι αν θέλω να δώσω συμβουλές σαν τις δικές σου, το αποφεύγω γιατί όλες οι σχέσεις πρέπει να κάνουν τον κύκλο τους, ακόμη και οι πλατωνικές.
Κάποια στιγμή κι αυτές ξεφτίζουν, αφού όμως πρώτα έχουμε βιώσει την χαρά αλλά και την λύπη, το κακό είναι πως οι πλατωνικοί έρωτες δύσκολα απομυθοποιούνται.
Για όλα χρειάζεται χρόνος ακόμη κι αν, από πολλούς θεωρείται χαμένος, αν κι εγώ προσωπικά είμαι της άποψης πως τίποτα δεν πάει χαμένο, όλα για κάποιο λόγο γίνονται και όλα κάτι έχουν να προσφέρουν.
Αν τώρα με το πέρασμα του χρόνου δεν ξεφτίσουν, το πρόβλημα δεν είναι ο Ποσειδώνας αλλά ο Πλούτωνας με τις επικίνδυνες εμμονές του.
Κατά τ’ άλλα κι εγώ μαζί σου, όχι στους πλατωνικούς και ανεκπλήρωτους έρωτες…..αρκεί να μην τυχαίνουν :love:

Καλή συνέχεια και επιφυλάσσομαι για την Αφροδίτη την ανάδρομη.

skorpinaaaa
21-08-2010, 02:27 PM
θα συμφωνησω και γω με την κατια...εχεις απολυτο δικιο!!!!:cheesy:

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
21-08-2010, 02:35 PM
πεστα Κατια!!!!
ετσι ειναι!

Μωρε αν δεν νιωσεις το χαδι,το φιλι,τον ερωτα....
αν δεν νιωσεις το βυθισμα των ματιων απο σενα σε εκεινον...
αν δεν νιωσεις την ανατριχιλα στο κορμι σου..
να σπαρταρας απο ερωτα,παθος,αγαπη,ηδονη
με ανταποκριση..
τοτε μονο θα πεις αχ!ερωτα!!
τι πλατωνικοι ερωτες και κουραφεξαλα μεσα στο μυαλο μου μονο θα τα νιωθω :nuts:;;;:laugh:
Μωρε να σε πιασει εκει...να σε βαλει κατω...:laugh::love:
να πεις τον Δεσποτη..Παναγιωτη :nuts::toung:
ΟΥΑΟΥ!!!!!!!!!!!Αχ!Ερωτα!!!!!!!!!!!!!: love:

Μην αφηνετε αγαπημενες μου να περνανε τα χρονια σας ετσι...
νιωστε τον ερωτα την αγαπη στο πετσι σας με ολη την εννοια
μακρια απο κολληματα...................πλατων κα........


με αγαπη κουκι:love:

katiakiss
23-08-2010, 06:09 AM
Χαχα Κάτια μου, μόνο από Ιχθύ δεν περίμενα να ακούσω τέτοιες απόψεις.
Ακόμη κι εγώ που είμαι αρκετά Κρόνιο άτομο δεν θα ερμήνευα με τόσο κυνισμό τους πλατωνικούς, ανεκπλήρωτους έρωτες.
Αλήθεια πόσο Κρόνια είσαι?
Παρόλα αυτά στα περισσότερα συμφωνώ μαζί σου.
Πράγματι σε τέτοιες περιπτώσεις ένας από τους δυο δεν είναι αρκετά ειλικρινής ή δεν έχει τα αντίστοιχα συναισθήματα με τον άλλο.
Κι εγώ είμαι της άποψης πως όταν τα συναισθήματα είναι αληθινά και δυνατά είναι σαν ένα ορμητικό ποτάμι που τίποτα δεν σταματά την ροή του ακόμη κι αν χρειαστεί διαρκώς να γκρεμίζεις τοίχους από παντού.
Φυσικά και μας βολεύει να θυμόμαστε τους πλατωνικούς και ανεκπλήρωτους έρωτες μας, πως αλλιώς θα ξεφεύγαμε από την σκληρή πραγματικότητα που ζούμε?
Επιπλέον οι περισσότεροι από εμάς έχουμε μάθει είτε αντιμετωπίζουμε σοβαρά προβλήματα είτε όχι, να τα επινοούμε, βλέπεις η θλίψη και η απογοήτευση είναι σοβαρές ενδείξεις ζωής, αντίστοιχες με εκείνες της χαράς και της ευτυχίας γιατί νιώθουμε ζωντανοί μέσα από την δυστυχία μας. :cry:
Δεν μπορώ να υποτιμήσω την λύπη ή το απωθημένο ενός ανεκπλήρωτου πλατωνικού έρωτα κι όσο κι αν θέλω να δώσω συμβουλές σαν τις δικές σου, το αποφεύγω γιατί όλες οι σχέσεις πρέπει να κάνουν τον κύκλο τους, ακόμη και οι πλατωνικές.
Κάποια στιγμή κι αυτές ξεφτίζουν, αφού όμως πρώτα έχουμε βιώσει την χαρά αλλά και την λύπη, το κακό είναι πως οι πλατωνικοί έρωτες δύσκολα απομυθοποιούνται.
Για όλα χρειάζεται χρόνος ακόμη κι αν, από πολλούς θεωρείται χαμένος, αν κι εγώ προσωπικά είμαι της άποψης πως τίποτα δεν πάει χαμένο, όλα για κάποιο λόγο γίνονται και όλα κάτι έχουν να προσφέρουν.
Αν τώρα με το πέρασμα του χρόνου δεν ξεφτίσουν, το πρόβλημα δεν είναι ο Ποσειδώνας αλλά ο Πλούτωνας με τις επικίνδυνες εμμονές του.
Κατά τ’ άλλα κι εγώ μαζί σου, όχι στους πλατωνικούς και ανεκπλήρωτους έρωτες…..αρκεί να μην τυχαίνουν :love:

Καλή συνέχεια και επιφυλάσσομαι για την Αφροδίτη την ανάδρομη. Αγαπητή Τίνα,

Θα συμφωνήσω σχεδόν σε όλα όσα με τη σειρά σου κατέθεσες. Είναι αλήθεια πως από κάθε είδους σχέση παίρνουμε μαθήματα ζωής και ότι για κάποιο λόγο τις αφήνουμε να τρέφονται από τα συναισθηματικά μας αποθέματα. Κάποιος κύκλος εμπειριών πρέπει να βιωθεί και να κλείσει… (αν ποτέ κλείσει!). Όλα έχουν την χάρη, την ομορφιά και την αξία τους, αλλά εγώ έδωσα! Κλείσαμε και δεν σας περιμένουμε!
Πόσο Κρόνια είμαι; Έκανες την λάθος ερώτηση! Ας σου εκθέσω λοιπόν κι εγώ τα ευρήματά μου! (Κρόνος στον 3ο στους Διδύμους)
Κρόνος τρίγωνο Σελήνη, ουρανού και Αφροδίτης – Κρόνος τετράγωνο Ερμής. Αλλά δεν είναι μόνο αυτό το θέμα. Ζενίθ+¶ρης+Δίας+Β.Δ στον Αιγόκερω. Να τα Κρόνια «χαμπέρια»! Ο κυνισμός και η απομυθοποίηση προκύπτουν από Πλούτωνα τετράγωνο ¶ρη και το βαρύ πυροβολικό που είναι αυτή η ταλαίπωρη Σελήνη μου σε σύνοδο με τον Πλούτωνα (δεν μου έφτανε ο Ποσειδώνας, να μην έχω και τις εμμονές μου; Να μην τρώω και τις φρίκες μου στον τομέα των σχέσεων; Πλούτωνας σύνοδος Σελήνη πάνω στην ακμή του 7ου γαρ!) :sick: Σέρνεται κι ένας τράνζιτ Πλούτωνας να κάνει σύνοδο με τον ¶ρη μου… Βάλε κι έναν Κρόνο να κάνει είσοδο στον 7ο οίκο μου… Πλησιάζει να κάνει σύνοδο και με την Σελήνη μου… Να μην το βγάλω ένα φαρμάκι για τις σχέσεις κι εγώ σαν άνθρωπος; :crazy:Όλοι οι προτεινόμενοι στο ριάλιτι των προσωπικών μου σχέσεων, είναι έτοιμοι να αποχωρήσουν! Έχω ήδη βγάλει από την ζωή μου τρεις ανθρώπους μέσα σε ένα μήνα και δεν μιλάω μόνο για ερωτικές σχέσεις. Η απομυθοποίηση με έχει χτυπήσει μέχρι τα έγκατα της ύπαρξής μου! Το ήξερα πως αν και Ιχθύς και μάλιστα με τον Ποσειδώνα μου σε τρίγωνο με τον ωροσκόπο μου, μπορούσα να βασίζομαι στην Αφροδίτη μου στον Υδροχόο και στο τρίγωνο που κάνει με τον Ουρανό. Κάποτε θα έβλεπα την αλήθεια κατάματα. Τι διάολο; Φέτος είχα και την χαρά να κάνει ο προοδευμένος μου ήλιος σύνοδο με τον Ωροσκόπο μου στον Κριό, φωτίζοντας την δυναμική πλευρά της προσωπικότητάς μου και αφήνοντας οριστικά την σκιά του 12ου Επιτέλους, φτου ξελευθερία! ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ! Perfect

katiakiss
23-08-2010, 06:19 AM
Λατρεύω Κούκι! Τυχαίο; Δεν νομίζω… :pleasantry::respect:Perfect

MrGalaxy
23-08-2010, 10:00 AM
Λοιπόν..... Σαν Ιχθύς και γω!! Με λίγα Κρόνια χαρακτηριστικα!! Θα πω...... Πως Κάτια μου κατά τη γνώμη μου έχεις και δίκιο και αδικο..... Η βάση είναι.. Το να δούμε γιατί δεν εκπληρώθηκε ποτέ!! Μπορεί και οι δυό να μην μπορούσαν να είναι αρκετά ειλικρινής αλλά δεν είναι πάντα αυτό....... Μερικές φορές είναι τόσο λίγος ο χρόνος που μεχρι να καταλάβεις τι νιώθεις, μέχρι να μπορέσεις να το εκφράσεις.. Εχει πέράσει ο χρόνος και έχει σαρώσει τα πάντα.... Εσυ έχεις μείνει στο τι θα γινόταν αν.... Αλλα όταν ξέρεις πως ο άλλος θα φύγει είναι απλά ανόητο να πεις το οτιδήποτε γιατί το μόνο που θα καταφέρεις είναι να κάνεις τα πράγματα χειρότερα.. Όπως ξέρουν οι περισσότεροι... Οι άνθρωποι πάνε και έρχονται..... Περνάνε απ'τη ζωή μας,μας δίνουν κατι και μας παιρνουν και μέτα μην τους είδατε..... Αλλά το ότι έχει φύγει απ'τη ζωή σου... Δεν σημαίνει πως έχει σταματήσει να σου λείπει..... Έτσι δεν είναι..?!

Τίνα Ζαχαριάδου
23-08-2010, 12:36 PM
Κάτια μου, τρελαίνομαι για την Αφροδίτη και τον ¶ρη σου, γιατί άραγε???

Από αυτά που αναφέρεις όντως θα γίνουν πολλά ξεκαθαρίσματα στην ζωή σου, οι απομυθοποιήσεις θα είναι τόσες πολλές που δεν θα προλαβαίνεις να διώχνεις κόσμο.
Όμως ο κυνισμός (όχι ότι είναι αυτό το θέμα μας, απλά κάνω αναφορά ) δεν νομίζω πως οφείλεται στο τετράγωνο του ¶ρη Πλούτωνα αλλά στο τετράγωνο του Ερμή με τον Κρόνο και στον ίδιο τον Κρόνο που βρίσκεται στον 3ο οίκο.
Με αυτά τα στοιχεία κάποια στιγμή βλέπεις την αλήθεια κατάματα, συμβάλλει κι ο προοδευμένος Ήλιος στον Ωροσκόπο που σε κάνει περισσότερο δυναμική και οι καταστάσεις ξεδιαλύνονται, βάλε και τον διελαύνοντα Κρόνο μέσα στον 7ο και ........προχώρα.
Όπως και να χει, για εμένα τουλάχιστον, είσαι περισσότερο Κρόνια απ' ότι Ποσειδώνια, κάτι που αρέσει γιατί ο Κρόνος μαζεύει τον Ποσειδώνα και το αντίστροφο.

Καλά ξεκαθαρίσματα!

katerina01091988
23-08-2010, 02:05 PM
καλησπερα,ειμαι νεα εδω μεσα και προσπαθω να μαθω οσο μπορω,τωρα θελω να δω καποια πραγματα για τη σχεση μου,μα δεν γνωριζω πως...μηπως μπορει καποιος/α να με βοηθησει??ευχαριστω εκ των προτερων...

gold soul
23-08-2010, 02:54 PM
καλησπερα,ειμαι νεα εδω μεσα και προσπαθω να μαθω οσο μπορω,τωρα θελω να δω καποια πραγματα για τη σχεση μου,μα δεν γνωριζω πως...μηπως μπορει καποιος/α να με βοηθησει??ευχαριστω εκ των προτερων...

Kαλησπέρα, μπορείς να διαβάσεις τα σχετικά άρθρα (http://www.myhoroscope.gr/archive/index.php/f-69.html) στο forum, ξεκινώντας από τα βασικά για αρχή όπως για παράδειγμα τι είναι η συναστρία (http://www.myhoroscope.gr/69-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1-%EA%E1%E9-%E5%F1%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%F3%F7%DD%F3%E5%E9%F2/116-%F3%F5%ED%E1%F3%F4%F1%DF%E5%F2.html), το ηλιοσεληνιακό δίπολο σε ζώδιο (http://www.myhoroscope.gr/69-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1-%EA%E1%E9-%E5%F1%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%F3%F7%DD%F3%E5%E9%F2/6800-t%EF-%E7%EB%E9%EF%F3%E5%EB%E7%ED%E9%E1%EA%FC-%E4%DF%F0%EF%EB%EF-%F3%F4%E9%F2-%F3%F7%DD%F3%E5%E9%F2-1-a.html), οίκο (http://www.myhoroscope.gr/69-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1-%EA%E1%E9-%E5%F1%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%F3%F7%DD%F3%E5%E9%F2/7051-%F4%EF-%E7%EB%E9%EF%F3%E5%EB%E7%ED%E9%E1%EA%FC-%E4%DF%F0%EF%EB%EF-%F3%F4%E9%F2-%F3%F7%DD%F3%E5%E9%F2-2-a.html) και όψεις (http://www.myhoroscope.gr/69-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1-%EA%E1%E9-%E5%F1%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%F3%F7%DD%F3%E5%E9%F2/7165-%F4%EF-%E7%EB%E9%EF%F3%E5%EB%E7%ED%E9%E1%EA%FC-%E4%DF%F0%EF%EB%EF-%F3%F4%E9%F2-%F3%F7%DD%F3%E5%E9%F2-3-a.html) κοκ.

Να ξέρεις όμως πως για να βγάλεις ένα σωστό συμπέρασμα για την συναστρία σας, θα πρέπει πρώτα να έχεις μελετήσει και κατανοήσει τους χάρτες σας μεμονωμένα ως προς το πώς θα δεχτεί ο καθένας την αλληλεπίδραση της σχέσης..:love:

katerina01091988
23-08-2010, 03:03 PM
Kαλησπέρα, μπορείς να διαβάσεις τα σχετικά άρθρα (http://www.myhoroscope.gr/archive/index.php/f-69.html) στο forum, ξεκινώντας από τα βασικά για αρχή όπως για παράδειγμα τι είναι η συναστρία (http://www.myhoroscope.gr/69-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1-%EA%E1%E9-%E5%F1%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%F3%F7%DD%F3%E5%E9%F2/116-%F3%F5%ED%E1%F3%F4%F1%DF%E5%F2.html), το ηλιοσεληνιακό δίπολο σε ζώδιο (http://www.myhoroscope.gr/69-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1-%EA%E1%E9-%E5%F1%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%F3%F7%DD%F3%E5%E9%F2/6800-t%EF-%E7%EB%E9%EF%F3%E5%EB%E7%ED%E9%E1%EA%FC-%E4%DF%F0%EF%EB%EF-%F3%F4%E9%F2-%F3%F7%DD%F3%E5%E9%F2-1-a.html), οίκο (http://www.myhoroscope.gr/69-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1-%EA%E1%E9-%E5%F1%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%F3%F7%DD%F3%E5%E9%F2/7051-%F4%EF-%E7%EB%E9%EF%F3%E5%EB%E7%ED%E9%E1%EA%FC-%E4%DF%F0%EF%EB%EF-%F3%F4%E9%F2-%F3%F7%DD%F3%E5%E9%F2-2-a.html) και όψεις (http://www.myhoroscope.gr/69-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1-%EA%E1%E9-%E5%F1%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%F3%F7%DD%F3%E5%E9%F2/7165-%F4%EF-%E7%EB%E9%EF%F3%E5%EB%E7%ED%E9%E1%EA%FC-%E4%DF%F0%EF%EB%EF-%F3%F4%E9%F2-%F3%F7%DD%F3%E5%E9%F2-3-a.html) κοκ.

Να ξέρεις όμως πως για να βγάλεις ένα σωστό συμπέρασμα για την συναστρία σας, θα πρέπει πρώτα να έχεις μελετήσει και κατανοήσει τους χάρτες σας μεμονωμένα ως προς το πώς θα δεχτεί ο καθένας την αλληλεπίδραση της σχέσης..:love:
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!!
ομολογω πως συνειδητοποιω πως θελω παααρα πολυ δουλεια...δλδ σε σημειο που δεν καταλαβαινω τπτ στην αναλυση του χααρτη αν δε γραφει κτ...τι θα κανω?????:cry:

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
23-08-2010, 03:13 PM
Λατρεύω Κούκι! Τυχαίο; Δεν νομίζω… :pleasantry::respect:Perfect

χαχαα!!να εισαι καλα Κατια :laugh:

εγω Κατια μου που λες ερωτευτηκα το :horoscope:
κανενα αντιδοτο δεν υπαρχει...και δεν θελω εδω που τα λεμε...
γιατι με αγκαλιαζει,γιατι με προσεχει,γιατι με μαθαινει..[ οπως κανει για ολα τα μελη εδω..]
και πανω απο ολα γιατι με κανει και αισθανομαι ομορφα με γεμιζει
γιατι ξερω να παιρνω αλλα ξερω και να δινω ...:love::bigsmile:ειναι το σημαντικοτερο ξερεις..
αγαπω καθε σελιδα του και χαιρομαι για ολα τα μελη που ειστε μερος της αγαπης μου
αχ ερωτα!!:bigsmile:
καλε τωρα αυτο λεγεται πλατωνικος ερωτας:laugh::nuts:


υ.γ αγαπημενη μου διαχειρηση μην το ριξετε στην μαυρη τρυπα το ποστ μου

κουκακι:love:

gold soul
23-08-2010, 03:26 PM
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!!
ομολογω πως συνειδητοποιω πως θελω παααρα πολυ δουλεια...δλδ σε σημειο που δεν καταλαβαινω τπτ στην αναλυση του χααρτη αν δε γραφει κτ...τι θα κανω?????:cry:

Πρώτα απ' όλα θα κάνεις.. υπομονή!:bigsmile:
Μετά θα κάνεις πολύ πολύ πολύ διάβασμα..:bigsmile:
Επίσης είναι απαραίτητη η αγάπη για την αστρολογία και το πείσμα για να μάθεις..:bigsmile:
Μετά θα κάνεις κουράγιο διότι όσο διαβάζεις τόσο θα :pleasantry:απελπίζεσαι:pleasantry: που δεν ξέρεις όσα θα ήθελες και συνεχώς θα ανακαλύπτεις καινούργιες πληροφορίες..:bigsmile:

Αν έχεις διάθεση και θέληση όμως να μάθεις, είναι θέμα χρόνου, μελέτης και εξοικείωσης με το αντικείμενο, σιγά σιγά..:love:

κρασακι
23-08-2010, 04:12 PM
Συμφωνώ πολύ με την Κάτια για τους ανεκπλήρωτους έρωτες πλατωνικούς ή όχι. Γιατί μπορεί να έχουν υπάρξει για λίγο, να σου έχουν αφήσει δυνατά συναισθήματα που τα κρατάς μέσα σου και μετά να χάνονται για πολλούς και διάφορους λόγους. Τι ουσία έχει να κάθεσαι και να κολλάς και να ελπίζεις και να φαντάζεσαι?? όλα στο μυαλό μας είναι τελικά! Στα παραμύθια καλοί είμαστε όλοι..και ακόμη καλύτεροι στο να τα διατηρούμε..

Όμως συμφωνώ και με εσένα Τίνα ότι τελικά ίσως τη μεγαλύτερη προσκόλληση τη φέρνει εντέλει ένας Πλούτωνας..ο Ποσειδώνας δυνατός πολύ δε λέω, αλλά κάτι τετράγωνα Πλούτωνα Αφροδίτης σε προσωπικό αλλά και σε συναστρία φέρνουν καλά κολλήματα σε συνδυασμό ας πούμε με συνόδους ποσειδώνα του ενός με προσωπικούς του άλλου ήλιο, αφροδίτη και ωροσκόπο. Η φαντασία σε όλο της το μεγαλείο, η εξιδανίκευση και στο τέλος η απομυθοποίηση..και η συνειδητοποίηση με τα χρόνια και την ωρίμανση, ότι όλα αυτά είναι βλακείες και στη σφαίρα της φαντασίας μας! Κρατιόμαστε απο κάτι που δεν έκανε τον κύκλο του και που άφησε δυνατά αισθήματα γιατί μας βολεύει πολλές φορές και μας κρατά ξύπνιους, μας βγάζει απο τη ρουτίνα μας όποτε μας βολεύει. Και δεν μιλάω απαραίτητα για πλατωνικούς μόνο έρωτες, αλλά και για έρωτες που βιώθηκαν για λίγο, αλλά μετά σταμάτησαν ίσως απότομα. Δεν είναι έτσι όμως, περνάνε τα χρόνια και χάνουμε όμορφες αληθινές στιγμές πιασμένοι απο εικονικές πραγματικότητες και όνειρα!

Ο περσινός διελαύνων Κρόνος μου έβγαλε παλιές προσκολλήσεις και χαζομαρίτσες στη φόρα όταν έπιασε Ήλιο, ωροσκόπο, αφροδίτη, 7ο οίκο και τώρα πιάνει προοδευμένο ωροσκόπο σιγά σιγά. Αναρωτιέμαι τι ακόμη έχει να μου φέρει η αντίθεση κρόνου με προοδευμένο ήλιο, άφρο, άρη, και αντίστοιχα πάνω κάτω και στο ηλιακό τόξο ίδιες όψεις. Απο την άλλη ο Ουρανός σιγά σιγά θα συνοδέψει αντίστοιχα τους παραπάνω προοδευμένους πλανήτες και την ακμή του προοδευμένου 7ου και θα κάνει αντίθεση με προοδευμένο ωροσκόπο. Πολλές εσωτερικές αλλαγές που εύχομαι να είναι για καλό! Και αν είναι να μας ξεκολλήσει και άλλο απο τέτοιου είδους εξωπραγματικά κολληματάκια καλοδεχούμενοι να είναι!

Πάντως πιστεύω ότι τελικά μέσα μας ξέρουμε μια χαρά αν κάτι είναι αληθινό ή όχι και αν απλώς πιανόμαστε απο αυτό για να δώσουμε μια νότα στη ζωούλα μας, όταν δεν μας συμβαίνει κάτι νέο, όμορφο και δυνατό να μας ταράξει τα νερά! Απλώς συνήθως πολλοί δεν το παραδέχονται ούτε στον εαυτό τους πολλές φορές, γιατί μια χαρά βολεύουν αυτές οι καταστάσεις όταν βαριέσαι να ξεκουνηθείς και να προχωρήσεις παρακάτω!
Ώρα για ξύπνημα !! Αλλού είναι η ζωή! Όχι στους πλατωνικούς έρωτες πάντως...

katiakiss
24-08-2010, 12:58 AM
Λοιπόν..... Σαν Ιχθύς και γω!! Με λίγα Κρόνια χαρακτηριστικα!! Θα πω...... Πως Κάτια μου κατά τη γνώμη μου έχεις και δίκιο και αδικο..... Η βάση είναι.. Το να δούμε γιατί δεν εκπληρώθηκε ποτέ!! Μπορεί και οι δυό να μην μπορούσαν να είναι αρκετά ειλικρινής αλλά δεν είναι πάντα αυτό....... Μερικές φορές είναι τόσο λίγος ο χρόνος που μεχρι να καταλάβεις τι νιώθεις, μέχρι να μπορέσεις να το εκφράσεις.. Εχει πέράσει ο χρόνος και έχει σαρώσει τα πάντα.... Εσυ έχεις μείνει στο τι θα γινόταν αν.... Αλλα όταν ξέρεις πως ο άλλος θα φύγει είναι απλά ανόητο να πεις το οτιδήποτε γιατί το μόνο που θα καταφέρεις είναι να κάνεις τα πράγματα χειρότερα.. Όπως ξέρουν οι περισσότεροι... Οι άνθρωποι πάνε και έρχονται..... Περνάνε απ'τη ζωή μας,μας δίνουν κατι και μας παιρνουν και μέτα μην τους είδατε..... Αλλά το ότι έχει φύγει απ'τη ζωή σου... Δεν σημαίνει πως έχει σταματήσει να σου λείπει..... Έτσι δεν είναι..?!Νάσο μου έχεις κι εσύ κάποια δίκια κατά μία έννοια. Υπάρχουν άνθρωποι που τους θυμάσαι για κάποιους λόγους που συνήθως είναι τα έντονα συναισθήματα, μια και γι’ αυτά μιλάμε. Από όλους μαθαίνουμε και εκείνοι από εμάς αντίστοιχα. Κάποιους έρωτες τους θυμάμαι και θα τους θυμάμαι για όσο ζω, αλλά δεν θα μου λείπουν. Όχι πια. Κάποτε είχα τέτοια ευαισθησία που ήμουν μόνιμα στα «πατώματα». Έμαθα πια να προστατεύω τον εαυτό μου από όλα όσα με πάνε πίσω. Δεν έπαψα να αισθάνομαι βαθιά και δυνατά. Έπαψα να σκορπίζομαι! :cheesy:

katiakiss
24-08-2010, 01:23 AM
Κάτια μου, τρελαίνομαι για την Αφροδίτη και τον ¶ρη σου, γιατί άραγε???

Από αυτά που αναφέρεις όντως θα γίνουν πολλά ξεκαθαρίσματα στην ζωή σου, οι απομυθοποιήσεις θα είναι τόσες πολλές που δεν θα προλαβαίνεις να διώχνεις κόσμο.
Όμως ο κυνισμός (όχι ότι είναι αυτό το θέμα μας, απλά κάνω αναφορά ) δεν νομίζω πως οφείλεται στο τετράγωνο του ¶ρη Πλούτωνα αλλά στο τετράγωνο του Ερμή με τον Κρόνο και στον ίδιο τον Κρόνο που βρίσκεται στον 3ο οίκο.
Με αυτά τα στοιχεία κάποια στιγμή βλέπεις την αλήθεια κατάματα, συμβάλλει κι ο προοδευμένος Ήλιος στον Ωροσκόπο που σε κάνει περισσότερο δυναμική και οι καταστάσεις ξεδιαλύνονται, βάλε και τον διελαύνοντα Κρόνο μέσα στον 7ο και ........προχώρα.
Όπως και να χει, για εμένα τουλάχιστον, είσαι περισσότερο Κρόνια απ' ότι Ποσειδώνια, κάτι που αρέσει γιατί ο Κρόνος μαζεύει τον Ποσειδώνα και το αντίστροφο.

Καλά ξεκαθαρίσματα!Τίνα μου σε ευχαριστώ πολύ για την τοποθέτησή σου και θα συμφωνήσω για τον Κρόνο στον 3ο . Καλά έκανες και μου τα έγραψες αυτά γιατί δεν τα είχα σκεφτεί έτσι για τον Κρόνο μου στον 3ο. Τον ερμήνευα μόνο σαν Κρόνο τετράγωνο Ερμή . Δεν του είχα δώσει τόση σημασία γιατί θεωρούσα την θέση του λογική αφού το επάγγελμά μου σχετίζεται άμεσα με το γράψιμο (σεναριογράφος) και τα διάφορα προβλήματα γύρω από αυτό… Δύσκολα σχολικά χρόνια κτλ. Απορώ τώρα που το έθιξες, πως τόσο καιρό δεν τον είχα λάβει υπόψιν μου πιο σοβαρά. Θα ασχοληθώ όμως. Θα τον διερευνήσω γιατί έχεις δίκιο. Να ΅σαι καλά.
Υ.Γ Έπεσες μέσα για τον έντονο Κρόνο σε σχέση με τον Ποσειδώνα. Έχω μια ανοιχτή αντίθεση Κρόνου -Ποσειδώνα. στον χάρτη μου.

Τίνα Ζαχαριάδου
24-08-2010, 02:13 AM
Κάτια μου χαίρομαι που σε βοήθησα να δεις κι από διαφορετική πλευρά τον Κρόνο σου στον 3ο. Να συμπληρώσω αφού μας αναφέρεις το επάγγελμα σου, ότι ο έντονος Κρόνος αλλά και ο Ποσειδώνας είναι ότι καλύτερο. Από την μια έχεις το χάρισμα της έμπνευσης και της φαντασίας κι από την άλλη τον καλά δομημένο τρόπο σκέψης και γραφής.
Καλή επιτυχία σε ότι γράφεις ή σκοπεύεις να γράψεις.

Υγ Αχ βρε έρωτα (πλατωνικέ ή όχι ) σε έφαγαν τα επαγγελματικά και η κοινωνική καταξίωση.

Νάσο μου διαφωνώ μαζί σου, ποτέ δεν είναι ανοησία να πεις στον άλλον τι νιώθεις ακόμη κι αν καταλαβαίνεις ότι πρόκειται να φύγει.
Ανασφάλεια ναι, ανοησία όμως όχι.
Τα βγάζεις από μέσα σου για να είσαι εντάξει με τον εαυτό σου, τουλάχιστον έτσι ξέρεις πως έκανες τις προσπάθειες που έπρεπε να κάνεις και σου μένει μόνο το απωθημένο του τι θα γινόταν αν......ενώ στην άλλη περίπτωση μετανιώνεις που δεν προσπάθησες.
Κι επειδή το θέμα έγινε λίγο μονόπλευρο και όλων μας το μυαλό πηγαίνει σε φυσιολογικές σχέσεις, σκεφτείτε πως ο έρωτας δεν γεννιέται μόνο ανάμεσα σε δυο αδέσμευτους ανθρώπους. Μπορεί να γεννηθεί ανάμεσα σε δεσμευμένους ή να είναι ο ένας εκ των δυο δεσμευμένος, σε ανθρώπους που έχουν διαφορετική σεξουαλικότητα και ακόμη σε περιθωριοποιημένα άτομα όπως είναι τα εξαρτημένα από χημικές ουσίες.
Καταλαβαίνετε λοιπόν πως σε τέτοιους είδους σχέσεις το πλατωνικό κι ανεκπλήρωτο παίζει πολύ περισσότερο απ΄ότι ανάμεσα σε δύο ελεύθερους ανθρώπους και είναι δυσκολότερο να βιωθεί και φυσικά σε τέτοιου είδους σχέσεις εμπλεκόμενος δεν είναι μόνο ο Ποσειδώνας αλλά και ο Ουρανός, αντίστοιχα ο 11ος και 12ος οίκος.

Υγ. Σε αυτούς τους ανθρώπους τι λέμε Δέσποινα μου, ζήσε τον έρωτα σου?
Δεν πειράζει που είσαι παντρεμένος, μπορείς να φλερτάρεις ακόμη και την κόρη μου που είναι ελεύθερη?

MrGalaxy
29-08-2010, 11:02 PM
Πρέπει να χεις δίκιο Κάτια μου!! Κάτι τέτοιο θα πρέπει να μάθω κι εγω!!!:laugh:

Τίνα μου...!! Δεν θα πλήγωνε και τους δύο άμα ήξεραν πως θα έχαναν κάτι παραπάνω φεύγοντας..? Και φυσικά δεν θα μάθεις τι θα γινόταν αν... Αλλα από το να πληγώσεις τον αλλο..........:weird:

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
29-08-2010, 11:45 PM
Υγ. Σε αυτούς τους ανθρώπους τι λέμε Δέσποινα μου, ζήσε τον έρωτα σου?
Δεν πειράζει που είσαι παντρεμένος, μπορείς να φλερτάρεις ακόμη και την κόρη μου που είναι ελεύθερη?

Αγαπημενη μου δεν καταλαβαινω τι εννοεις;
αν καταλαβα καλα λες για τις περιεργες και μη φυσιολογικες σχεσεις ειναι δυσκολα το ξερω....
και εχεις δικιο!
εγω μιλαω για φυσιολογικες σχεσεις Τινα μου
και σιγουρα ειμαι εναντια σε σχεση δεσμευμενου με ελευθερη η'' το αντιθετο
και αν η κορη μου ερωτευοταν εναν παντρεμενο
και χαλουσε την ζωη της θα την εσκιζα στα δυο
ευχη και καταρα τις εχω δωσει και τις δυο μακρια απο τετοια πραγματα
και μακρια απο τετοιους ερωτες..............
οτι αλλο θελουν ας κανουν...

με αγαπη η κουκι σου:love::love:

Τίνα Ζαχαριάδου
30-08-2010, 12:59 AM
Δέσποινα μου, η ερώτηση ήταν ρητορική, γνωρίζω πολύ καλά τι θα έλεγες στα κορίτσια σου. :love:

Όμως ο έρωτας ....δεν έχει λογική και κυρίως δεν είναι ρατσιστής.
Χτυπά την πόρτα της αδέσμευτης για τον παντρεμένο, του παντρεμένου για την παντρεμένη, ενός ανήλικου κοριτσιού για τον καθηγητή του, του μεσήλικα για μια πιτσίρικα, του ομοφυλόφιλου για κάποιον που δεν έχει τις ίδιες σεξουαλικές προτιμήσεις με εκείνον, του ασθενή, του Χριστιανού για μια όμορφη Μουσουλμάνα και πάει λέγοντας.

Σχέσεις οι οποίες κατά βάση όχι μόνο δεν έχουν μέλλον αλλά ούτε και παρόν για ευνόητους λόγους.
Σχέσεις δύσκολες που μόνο οι άκρως τολμηροί θα επιχειρήσουν να ζήσουν, οι υπόλοιποι καλώς ή κακώς τέτοιους έρωτες τους ζουν στην σφαίρα της φαντασία τους, πλάθοντας ένα όμορφο παραμυθάκι, συντηρώντας άλλοτε την ευτυχία και άλλοτε την δυστυχία που επιφέρουν τέτοιου είδους έρωτες.

Φυσικά και δεν είμαι υπέρ των πλατωνικών δεσμών παρόλο που ο καλος μου Δίας βρίσκεται σε σύνοδο με τον Ποσειδώνα στον 5ο, όμως στο σάιτ μπαίνουν χιλιάδες μέλη τα οποία δεν είναι όλα ελεύθερα να ακολουθήσουν την καρδιά τους και κατά συνέπεια, τις συμβουλές τις δικές σου ή της Κάτιας (χωρίς παρεξήγηση).

Ουσιαστικά σε εκείνους απευθυνόμουν όταν έγραψα στην Κάτια πως δεν μπορώ να υποτιμήσω τα συναισθήματα που προκαλεί ένας παλτωνικός/ανεκπλήρωτος έρωτας.
Πιστεύω ακράδαντα πως για να ξεπεραστεί μια ερωτική απογόητευση, ότι συμβουλές του τύπου "ξέχασε τον/την, δεν κάνει για εσένα, σταμάτα όσο είναι νωρίς κτλ " δεν χρειάζονται, διότι στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα.

Αν ο άλλος δεν αισθάνεται έτοιμος να προχωρήσει, δεν θα προχωρήσει ότι κι αν ακούσει, γι αυτό δίνουμε χρόνο στα πράγματα και περιμένουμε να έρθει εκείνη η ¶για ημέρα που ο πλατωνικός και ανεκπλήρωτος έρωτας μας θα ανήκει στο παρελθόν, ακόμη κι αν έχει κλέψει πολύτιμο χρόνο από την ζωή μας.

Κατά τ' άλλα οι υπόλοιποι χαρείτε τον έρωτα όπως ακριβώς σας συμβούλεψε η Δέσποινα και μην συμβιβαστείτε με τίποτα λιγότερο.

ΥΓ Βλέπω ο Ερμής ο ανάδρομος σε έπιασε για τα καλά, διαφορετικά θα είχες απαντήσει νωρίτερα :cheesy:

Νάσο μου δεν είμαι σίγουρη πως κατάλαβα την ερώτηση σου :embarrest

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
30-08-2010, 02:06 AM
συμφωνω Τινακι μου!!



με επιασε ο ατιμος ο Ερμης τωρα το ειδα το μηνημα χαχααα!!!

η κουκι σου:love:

MrGalaxy
30-08-2010, 09:33 AM
Εννοω πως όταν πρέπει να φύγει ένας απ'τους δυό θα πονούσαν περισσοτερο και η δυο αν ήξεραν......:bigsmile: