PDA

View Full Version : Ερωτήσεις για τους Δεσμούς της Σελήνης και το Χείρωνα



Fotini Christodoulou
12-07-2005, 02:26 PM
καλησπερα!
εχω 2 ερωτησεις:
1)τι ειναι ο βορειος και νοτιος δεσμος και ποσο καθοριστικος ο ρολος τους,στο τι μελλει γενεσθαι,αναλογα με την θεση τους στον γενεθλιο χαρτη;
2)τι δειχνει ο χειρων,σ'έναν γενεθλιο χαρτη; :confused:
ευχαριστω!

Άκης Αντωνίου
12-07-2005, 05:47 PM
ΟΙ απαντησεις επι του θεματος σας ειναι ως εξης: Οι δεσμοι για μια πληρη περιφορα του ζωδιακου κυκλου χρεειαζονται 18.5ετη. Ειναι παντα αντιδιαμετρικα αντιθετα μεταξυ τους δηλ αν ο Β ΔΕΣΜΟΣ ειναι στις 6 του ΤΟΞΟΤΗ Ο Ν.ΔΕΣΜΟΣ 6 ΤΩΝ ΔΙΔΥΜΩΝ.
Ο Νοτιος Δεσμος σηματοδοτει τα καρμικα χρεη και ανταμοιβες απο τις προηγουμενες ζωες πραγματα για τα οποια ο ανθρωπος στηννπαρουσα ενσαρκωση του οφειλει να καθυποταχθει και να ακολουθησει κατα γραμμα. Ο Β.Δεσμος απο την αλλη ειναι αυτος που θα βοηθησει να φτιαξεις για το μελλον και να τα παρεις στην επομενη ζωη.

Τωρα για τον Χειρωνα , συνηθως δειχνει την προσπαθεια του ατομου να καθυποταξει το ΄΄ζωο΄΄ που κρυβει μεσα του . Ειναι ο θεραπευτης που βοηθα τους αλλους αλλα που δυστυχως δεν βοηθα τον εαυτο του. Συνηθως ειναι αρρητα συνδεδεμενος με καποιου ειδους προβληματακια. Δειχνει του ειδους τα προβληματα αλλα και το πως ξεπερνιουνται. Ας πουμε πως εχετε ενα Χειρωνα στον 10 οικο σε οψη τετραγωνου με τον Κρονο απο το 1ο οικο αλλα και οψη τριγωνου με τον Δια απο τον 6ο. Δειχνει την εναντιωση του πατερας σας για την ασκηση ή την επιλογη του επαγγελματος σας( το τετραγωνο με τον Κρονο) αλλα μεσα απο την προσωπικη σας επιτυχια την αποδοχη του ( το τριγωνο με τον Δια).

Ελπιζω να σας κατατοπισα .


ΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΥ

fillenia
12-07-2005, 06:17 PM
Αγαπητή φίλη,

Καλως όρισες στο Horoscope και ευχόμαστε να σε βλέπουμε συχνά κοντά μας.
Επικουρικά με τις πληροφορίες του κου Αντωνίου, στο Horoscope μπορείς επίσης να διαβάσεις:

1. Forum Μεταφυσική- Εσωτερισμός, Θεματική Ενότητα- Καρμική Αστρολογία (http://horoscope.gr/forumdisplay.php?f=38), υπάρχουν πολλά άρθρα για τους Δεσμούς και το Κάρμα.

2. Forum Αστρολογία, Θεματική Ενότητα- Πλανήτες & Πλανητοειδείς, για τον Χείρωνα (http://horoscope.gr/showthread.php?t=757)

Φιλικά

Φυλλένια

Fotini Christodoulou
13-07-2005, 08:51 AM
Σας ευχαριστω πολυ για τις κατανοητες σας απαντησεις και παραπομπες.το μονο που ξερω δυστηχως ειναι οτι ο ν.δεσμος μου βρισκεται στον ζυγο-που μαλλον δειχνει οτι δεν ημουν τοσο καλο παιδακι στην προηγουμενη ζωη-,αλλα δυστηχως δεν εχω βρει που βρισκεται ο χειρων!η ερευνα συνεχιζεται...που θα παει θα τα βρω!βεβαια απο την ερασιτεχνικη μου ενασχοληση με το θεμα του γενεθλιου χαρτη,καταλαβα οτι δεν ειναι ισως τοσο δυσκολο να βρεις που βρισκονται οι πλανητες κτλ,αλλα το μεγαλο προβλημα ειναι να συνθεσεις σωστα τα αποτελεσματα,ωστε να σχηματισεις εικονα ,κατι που προφανως ειναι δουλεια αστρολογου!ευχαριστω και πάλι!

krios7
17-07-2005, 01:22 PM
Πόση ανοχή δεχόμαστε στις όψεις των δεσμών με τους άλλους πλανήτες;

Άκης Αντωνίου
17-07-2005, 01:42 PM
Αναλογα αν ειναι γωνιακοι , εχουν τιτλους κλπ. Παντως σε γενικες γραμμες 4-5 μοιρες

ELA
09-04-2007, 11:36 PM
Γεια σας. θα ηθελα αν μπορειται να μου εξηγησεται τι σημαινει που στον προσωπικο μου χαρτη εχω τετραγωνα με τους δεσμους μου. Δηλαδη εχω τετραγωνο δια με βορειο, δια με νοτιο δεσμο, και πλουτωνα με βορειο και πλουτωνα με νοτιο. εχω ψαξει να δω τι μπορει να σημαινει αλλα δεν μπορω να καταλαβω. Ο νοτιος δεσμος μου ειναι στον αιγωκερο στον 2ο οικο μου. Αν μπορει καποιος να μου εξηγεισει θα ειμαι υποχρεη. Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Λίλιαν Σίμου
09-04-2007, 11:47 PM
Αγαπητή ELA

Τα τετράγωνα με τους Δεσμούς δηλώνουν καρμικά εμπόδια, τα οποία πρέπει να αντιπαλέψετε και να ξεπεράσετε. Χρέη από το παρελθόν.
Στα θέματα αξιών και συναισθηματικής ασφάλειας, θα βιώνετε μικρούς "θανάτους" που θα πρέπει να ξεπεράσετε, αλλά παράλληλα θα είναι καλό να προχωρήσετε σε μία εσωτερική μεταμόρφωση, όπου η ύλη δεν θα υπερέχει της πνευματικότητας.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

ELA
10-04-2007, 11:22 PM
Σας ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση.

astrotrella
12-03-2010, 12:13 AM
Γεια σας θα ηθελα να μου πειτε τι σημαινουν στο ωροσκοπιο μου οι εξης οψεις συνοδος Β.Δεσμου και Μεσουρανηματος στον Υδροχοο, Ηλιος,Ερμης, Πλουτωνας Τετραγωνο με Β.δεσμο και τριγωνο Σεληνης και ωροσκοπου με τον Β.Δ..