PDA

View Full Version : Πλούτωνας στον 12ο οίκο: Μια κρυφή δύναμη



cancerian
29-01-2010, 06:02 PM
Όταν ξεκίνησα να ασχολούμαι με την Αστρολογία πήρα σαν βάση τον γενέθλιο χάρτη μου. Ο γενέθλιος χάρτης μου αποτέλεσε το κλειδί με το οποίο μπήκα στον κόσμο της Αστρολογίας. Φαίνεται περίεργο αλλά θυμάμαι ακόμα την αίσθηση που είχα εκείνη την περίοδο. Καθώς ανέλυα τον χάρτη μου ένιωσα πως είμαι ένα μικρό κομμάτι, ένα μικρό λιθαράκι σε αυτό το κατασκεύασμα που κάποιος ονόμασε Σύμπαν. Ένιωθα τον εαυτό μου να μοιάζει σαν ένα μικρό γρανάζι που η θέση του άνηκε στην περίπλοκη, αλλά τέλεια μηχανή του Σύμπαντος. Καθώς έβλεπα την ολότητα μου να βρίσκεται τοποθετημένη με χειρουργική ακρίβεια σε ένα μέρος του Σύμπαντος, παράλληλα το Σύμπαν προβαλλόταν μέσα από εμένα κατά έναν περίεργο τρόπο. Ανέλυα τις θέσεις των πλανητών και τις όψεις μεταξύ τους και ταυτόχρονα επεξεργαζόμουν την αντανάκλαση του ζωδιακού κύκλου πάνω στην βιοψυχοκοινωνική μου οντότητα.

http://i48.tinypic.com/smy5c5.jpg Ωστόσο υπήρχε στην αρχή ένα μέρος στον γενέθλιο μου χάρτη που δεν με ένοιαζε και τόσο να πλησιάσω. Το θεώρησα υποδεέστερο αντικείμενο μελέτης και έτσι απλά το παραμελούσα. Μεγαλώνοντας όμως κατάλαβα ότι στην Αστρολογία τίποτα δεν είναι τυχαίο. Όλα είναι «φτιαγμένα» με τέτοιο τρόπο όπου αφαιρώντας ένα κομμάτι από την συνολική εικόνα, το νόημα τελικά διαστρεβλώνεται. Έτσι, αναγκάστηκα να αντιμετωπίσω αυτό το σκοτεινό και απομονωμένο σπίτι, να μπω μέσα και να εξορκίσω όλους τους φόβους που το περίκλυζαν. Όπως ίσως σωστά καταλάβατε αυτό το τόσο «απομονωμένο» και «σκοτεινό» σπίτι ήταν ο 12ος οίκος του γενέθλιου χάρτη μου. Στην περίπτωση μου όμως ο οίκος αυτός δεν είναι άδειος. Κατοικείται… και ο οικοδεσπότης του, ακούει στο όνομα Πλούτωνας.

Όταν κατάλαβα την σημασία αυτής της θέσης ξεκίνησα να γοητεύομαι από αυτή τη θέση του Πλούτωνα. Ένας τόσο σκοτεινός και απομακρυσμένος πλανήτης να κατοικεί σε ένα απομονωμένο σπίτι που είναι φτιαγμένο μέσα σε μία σκιά. Δεν αντιλέγω πως και οι υπόλοιπες θέσεις του Πλούτωνα κρύβουν κάτι εξίσου γοητευτικό και σημαντικό για κάποιον αλλά η θέση αυτή μοιάζει να ταιριάζει στις επιθυμίες του και τα θέλω του αμφιλεγόμενου αυτού πλανήτη. Ωστόσο, πριν δούμε πως αυτός ο πλανήτης «σκιά» κινείται μέσα ένα σπίτι «δίχως φως», θα πρέπει να εξετάσουμε αυτόν τον οίκο διεξοδικά

Διαβάζοντας τις διάφορες αναφορές και αναλύσεις για τον οίκο αυτό σε διάφορα βιβλία, περιοδικά και ιστοσελίδες το πρώτο πράγμα που αισθάνθηκα ήταν φόβος. Φόβος, γιατί χρειάστηκε να αντιμετωπίσω τις λέξεις που συνδέονταν με αυτόν τον οίκο. Λέξεις όπως μυστικό, υποσυνείδητο, περιορισμός, σκοτάδι, φόβος, άγνωστο, θλίψη, όνειρο. Ήταν φυσικό και επόμενο μιας και όσες «λέξεις» δεν γνωρίζει ή αποφεύγει ένας άνθρωπος τείνει να τις φοβάται. Στην ουσία όμως ο οίκος είχε προκαλέσει στο μυαλό μου αυτό για το οποίο πραγματικά φημίζεται, να έρθω αντιμέτωπος με μια περιοχή την οποία απόφευγα ασυνείδητα και κατά συνέπεια φοβόμουν. Έπειτα σκεφτόμουν αν πραγματικά αυτή είναι και η μοναδική του ουσία σε έναν χάρτη, να προβάλει περιοχές τις οποίες φοβόμαστε να αγγίξουμε. Όχι, δεν ήταν μόνο αυτό. Πέρα από την σκοτεινή του διεργασία στον χάρτη, αυτός ο οίκος κρατούσε ένα κλειδί. Το κλειδί της πραγματικής μας ελευθερίας.

Στην παραδοσιακή αστρολογία ο 12ος οίκος μοιάζει να βρίσκεται ένοχος για μια πλειάδα κατηγοριών. Μερικές από αυτές όπως « Είναι ένας σκοτεινός οίκος, γεμάτος ένοχα μυστικά» ή « Οι πράξεις που συμβαίνουν στον 12ο οίκο αναπόφευκτα επιφέρουν την αυτοθυσία», « Είναι ένας οίκος που συνδέεται με τις σοβαρές ασθένειες, τα νοσοκομεία, τις φυλακές, τα σανατόρια και τα άσυλα προσδίδοντας πόνο και μιζέρια.». Πολύ αργότερα οι αστρολόγοι έφεραν στην επιφάνεια θετικές αξιες που συνδέονταν με αυτόν όπως η έμπνευση και η διαίσθηση ή ο ωκεανός και ο κόσμος που κατοικούσε μέσα του και τον συνέδεσαν με την απομόνωση που προσφέρουν τα μοναστήρια και την επαφή με το θείο και έπειτα τον συσχέτισαν με την μουσική και τις τέχνες. Ωστόσο, οι έννοιες όπως απειλή, απώλεια, μιζέρια, αυτοκαταστροφή, φυλάκιση και εξαπάτηση συνέχιζαν να τον ακολουθούν.

http://i47.tinypic.com/2ibkcoh.jpg

Πραγματικά μόνο αυτό θα μπορούσε να είναι ο 12ος οίκος ; σκέφτηκα.

Η μοντέρνα αστρολογία όμως έρχεται να αθωώσει τον 12ο οίκο. Παύει να είναι ένας οίκος ο οποίος συνδέεται με την απογοήτευση και την υποδούλωση της ανθρώπινης ψυχής απέναντι στα δεσμά του σκοταδισμού. Αυτή την φορά αποκαλύπτεται ένα ξεχασμένο βασίλειο μέσα από το οποίο κάποιος μπορεί να συνδεθεί με το συλλογικό ασυνείδητο και το παρελθόν και να αντλήσει δύναμη μέσα από σύμβολα και αρχέτυπα. Ένα βασίλειο χωρίς όρια όπου μπορούν να γεννηθούν όνειρα και οράματα. Χρειάζεται όμως προσοχή, διότι τα ανεπαρκή όρια μπορούν να οδηγήσουν κάποιον στο να χάσει τον δρόμο του. Να χαθεί μέσα στον ίδιο του τον εαυτό. Μέσα σε αυτόν τον οίκο κυριαρχεί η συμπόνια με την μόνη διαφορά ότι ο πόνος της αυτοθυσίας θα είναι πιο γλυκός.

Ο 12ος οίκος δεν σταματά εκεί. Χαρακτηρίζει όλες τις εμπειρίες από γεγονότα και αισθήματα που ένιωσε το έμβρυο στην μήτρα της μητέρας του και κατά τον πρώτο περίπου χρόνο ζωής του όπου αποτέλεσε έναν συναισθηματικό σφουγγάρι, απορροφώντας συναισθήματα από το περιβάλλον του. Οι εμπειρίες αυτές έγιναν αισθητές και κατεγράφησαν στο υποσυνείδητο χωρίς να μπορεί να τις θυμηθεί, ωστόσο, παραμένουν ενεργό κομμάτι μέχρι σήμερα και υποσυνείδητα επηρεάζουν την ζωή του και τον τρόπο συμπεριφοράς του προς τους άλλους.
Ο κόσμος του 12ου οίκου είναι ομιχλώδης. Μέσα σε αυτή την ομίχλη παραμονεύουν κίνδυνοι που δεν μπορούμε να δούμε εξαιτίας αυτής της ομίχλης και έτσι γινόμαστε ένα εύκολο θήραμα. Με την ίδια λογική και εμείς οι ίδιοι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το ομιχλώδες αυτό τοπίο με σκοπό να καλύψουμε τα ίχνη των δικών μας σκέψεων και αναγκών μας και να γίνουμε από θύματα, θύτες.

Τα όρια αυτού του οίκου όπως προανέφερα δεν είναι αισθητά. Ο 12ος οίκος μοιάζει σαν ένα σπίτι χωρίς τοίχους μέσα στο οποίο ξεχύνεται η φαντασία και η δημιουργικότητα. Οι τοίχοι μοιάζουν να έχουν αντικατασταθεί από αραχνοΰφαντα πέπλα μέσα από τα οποία μπορούμε να δούμε, να ακούσουμε και να αισθανθούμε τον κόσμο που βρίσκεται πέρα από αυτό το σπίτι ωστόσο ο «κόσμος» δεν μπορεί να δει εμάς που κατοικούμε εκεί μέσα. Για αυτούς από έξω, δεν φαίνεται τίποτα στο εσωτερικό του σπιτιού. Μόνο σκιές και θολές εικόνες. Παρότι υπάρχουν αφανή όρια, το «σπίτι» αυτό, παραμένει σπίτι, φυλακίζοντας μας μέσα του, θέτοντας φρουρούς να μας κρατούν αιχμάλωτους, φτιαγμένους από συναισθήματα απελπισίας και θλίψης, ενοχές, φόβους, και ήχους από το παρελθόν μας, με μοναδικό σκοπό την απομόνωση μας – και όταν το επιζητούμε την αποδελτίωση μας.

Ο 12ος οίκος θα μπορούσε να παρομοιωθεί και με ένα μεγάλο παράθυρο ανάμεσα στο σημείο που ενώνεται το όνειρο με την πραγματικότητα, η λογική με την παράνοια, μέσα από το οποίο δραπετεύουμε σε οτιδήποτε ονειρικό, φανταστικό και ψεύτικο. Μερικές φορές χρησιμοποιώντας ακατάλληλα μέσα όπως ναρκωτικές ουσίες και αλκοόλ και άλλες φορές κλείνοντας οριστικά το παράθυρο προς την κατεύθυνση της πραγματικότητας μέσω κάποιας νοητικής ασθένειας.
«Τα εν οίκω μη εν δήμω», είναι μια φράση που ταιριάζει σε αυτή την περίπτωση για τον 12ο οίκο. Οτιδήποτε συμβεί εδώ μέσα, δεν θα μαθευτεί ποτέ , από κανέναν και σε κανέναν. Αυτός ο οίκος ξέρει να κρατά επτασφράγιστα τα μυστικά που παραμονεύουν μέσα του. Μυστικά που αν ανακαλυφθούν θα εκθέσουν τον κάτοχό τους και θα τον κάνουν ευάλωτο σε κάθε κριτική που θα του ασκηθεί. Αυτός ο οίκος κρύβει την ευαισθησία κάποιου, την αχίλλειο πτέρνα του, εκεί που ξέρει ότι πονά περισσότερό από οπουδήποτε.

Ο 12ος επίσης είναι άρρηκτα συνδεδεμένος και με αυτό που κάποιοι ονομάζουν κάρμα. Αυτό το ταξίδι της ψυχής μέσα στον χρόνο και προς την αιωνιότητα, την αποκάλυψη της οποιαδήποτε αλήθειας για τον καθένα. Πολλοί τον παρομοιάζουν με ένα ντουλάπι μέσα στο οποίο κρύβονται όλα εκείνα τα αποκτήματα που φέρει κάποιος σε αυτή τη ζωή από αυτό το ταξίδι του μέσα στον χρόνο.
Το ξέρω πως όλα τα παραπάνω φανερώνουν έναν οίκο που κάποιος δεν θα πλησίαζε τόσο εύκολα για να τον ανακαλύψει γιατί μοιάζει με μια περιοχή τόσο μεγάλη που είναι αδύνατο να την ανακαλύψεις. Μια περιοχή που μοιάζει να είναι η γέφυρα που ενώνει την κόλαση με τον παράδεισο. ΠαρΆ όλα αυτά αν καταφέρεις να αγγίξεις την επιφάνεια του οίκου και αναταράξεις τα ήρεμα νερά του, μπορείς να δεις να εμφανίζεται μπροστά σου ένας τελείως διαφορετικός κόσμος.

Τι συμβαίνει λοιπόν όταν ο Πλούτωνας βρίσκεται μέσα σε ένα τόσο μπερδεμένο και χωρίς όρια οίκημα;

H πρώτη σκέψη που μου έρχεται στο μυαλό είναι ένα άδειο και κρύο δωμάτιο του οποίου την διακόσμηση αδυνατεί να δει ο οποιοσδήποτε. Μόλις ο Πλούτωνας μπει σε αυτό το δωμάτιο ρίχνει την θερμοκρασία ακόμα πιο πολύ και τότε τα αντικείμενα που βρίσκονται στο δωμάτιο αυτό, αρχίζουν και αχνίζουν εξαιτίας της διαφοράς της θερμοκρασίας, με αποτέλεσμα να δηλώνουν την εμφάνιση τους στον χώρο. Δεν φαίνονται αλλά υπάρχουν εκεί. Για εμένα αυτό δηλώνει η παρουσία του Πλούτωνα μέσα στον 12ο οίκο.

Στην παιδική μου ηλικία με χαρακτήριζε μια περίεργη εσωστρέφεια. Στα μάτια των άλλων αντικατοπτρούσε μια ευαίσθητη εικόνα του εαυτού μου που μερικές φορές έφτανε τα όρια της φιλασθένειας. Στην πραγματικότητα όμως ποτέ δεν ένιωθα φιλάσθενος ή ευαίσθητος μέσα μου. Μέσα μου ένιωθα απόλυτος κυρίαρχος του εαυτού μου. Πολλές φορές ανάμεσα σε μια παρέα δεν θα ήμουν αυτό που θα χαρακτήριζε κάποιον τον ιδανικό συνομιλητή και έτσι με χαρακτήριζαν «μύδι» και η πιο συχνή ατάκα που θα άκουγα (και ακούω μέχρι σήμερα) από τους άλλους θα ήταν: “Νιώθω σαν να μου κρύβεις πράγματα.” ή “Νιώθω σαν να μου κρύβεις κόσμους ολόκληρους”. Η παρουσία μου για κάποιο άγνωστο λόγο, γινόταν εξαιρετικά αισθητή στον χώρο που κινιόμουν, όχι όμως τόσο, σε συνειδητό βαθμό. Το πιο μυστήριο όμως πράγμα ήταν το γεγονός ότι στην καθημερινή συνδιαλλαγή μου με τους ανθρώπους, το μυαλό μου, υποσυνείδητα μπορούσε να μεταφράσει ή να αλιεύσει πληροφορίες, μέσα από συμπεριφορές, ανεπαίσθητα σχόλια, ασυνείδητα, κάτι το οποίο χρησιμοποίησα αργότερα σαν εργαλείο στον χώρο της δουλειάς μου, η οποία κινείται στον νοσοκομειακό χώρο και κλινικής έρευνας. Το μυστήριο του 12ου σε συνδυασμό με τον Πλούτωνα (και το τρίγωνό του με τον Ήλιο στον 8ο οίκο) με ώθησε να ασχοληθώ αργότερα με σπουδές που αφορούν την λειτουργική της ανθρώπινης ψυχής.

Πιστεύω πως η θέση του Πλούτωνα μέσα στον 12ο οίκο είναι δύσκολο να αναλυθεί. Αυτό συμβαίνει εξαιτίας των ανεπαίσθητων λειτουργιών που επιτελεί, μιας και τόσο ο 12ος οίκος αλλά και η επιρροή του Πλούτωνα μέσα σε αυτόν εκφράζονται με εξαιρετικά έντονες αλλά χαμηλού τύπου «συχνότητες». Η δική μου θέση για αυτή την τοποθέτηση του Πλούτωνα είναι ότι η επιρροή της δεν έχει αντίκτυπο στο συνειδητό κομμάτι του εαυτού αλλά σε εκείνο που ονομάζουμε ασυνείδητο. Έπειτα μετά από εσωτερική διεργασία τα αποτελέσματα της, ασχέτως αν είναι καλά ή άσχημα, εκφράζονται πλέον στο συνειδητό κομμάτι και έρχονται στην επιφάνεια μέσα από συναισθήματα ή ακόμα και συμπεριφορές των οποίων αγνοούμε την προέλευση τους.

Ανεξάρτητα με τον οίκο, το μήνυμα του Πλούτωνα είναι η εξέλιξη. Η εξέλιξη όμως προϋποθέτει τον θάνατο μιας προηγούμενης μορφής ζωής ή συνειδητότητας με σκοπό να δώσει χώρο για την γέννηση μιας νέας, καλύτερα εξελιγμένης. Έτσι λοιπόν αυτό που επιζητά ο Πλούτωνας είναι η μεταμόρφωση. Η μεταμόρφωση αυτή δεν είναι πάντα κυριολεκτική - όπως ή βιολογική εξέλιξη μιας κάμπιας σε πεταλούδα ή ο σωματικός θάνατος αλλά συχνά επιβάλλεται μια μεταφορική έννοια και εκφράζεται με τον μεταφορικό θάνατο μιας αξίας, ενός συναισθήματος, ακόμα και ολόκληρου συστήματος πεποιθήσεων. Μια λύση έγκειται για τον Πλούτωνα, η απελευθέρωση. Να αφήσει πίσω του, οτιδήποτε είναι νεκρό και να έρθει σε επαφή με νέες εμπειρίες. Ωστόσο, αυτό είναι δύσκολο για εμάς και αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο αισθανόμαστε το αδικαιολόγητο και δυσβάστακτο αίσθημα του αποχωρισμού κατά τις διελεύσεις του Πλούτωνα, το οποίο μοιάζει ακριβώς σαν και αυτό όπως αισθανόμαστε όταν χάνουμε ένα αγαπημένο μας πρόσωπο ή όταν χωρίζουμε από αυτό. Εμείς βέβαια αδυνατούμε να καταλάβουμε στην πραγματικότητα τους λόγους που οδήγησαν σε αυτό το σημείο και προσηλωνόμαστε περισσότερο στην άρνηση και στον πόνο της αποδέσμευσης, ο οποίος οφείλεται επίσης στον Πλούτωνα εξαιτίας της έντονης κτητικότητας και εμμονής που προκαλεί σε καταστάσεις και πρόσωπα. Πιστεύω όμως πως αυτό είναι και το μυστικό του Πλούτωνα. Αν όμως δεν βιώσεις μία τέτοια κατάσταση πως θα εξελιχθείς αργότερα ;


http://i50.tinypic.com/108h0tj.jpg Και τώρα θα μου πείτε “Οκ, ο Πλούτωνας προκαλεί τέτοιου είδους καταστάσεις πως όμως αυτές προβάλλονται μέσα από τον 12ο οίκο; “ ή “ Ποια είναι τα οφέλη του Πλούτωνα μέσα στον 12ο οίκο ; “

Προσωπικά πιστεύω πως αυτή η θέση του Πλούτωνα στον 12ο οίκο είναι μια ιδανική θέση για αυτόν. Ο Πλούτωνας λειτουργεί καλύτερα στο σκοτάδι και ο 12ος οίκος του προσφέρει στρέμματα σκιών ώστε να μπορέσει να δράσει καλύτερα. Εδώ η δύναμη του Πλούτωνα εκφράζεται εντελώς ασυνείδητα. Ο κάτοχος αυτής της θέσης αν όχι κάποτε, τότε σχεδόν ποτέ δεν θα καταλάβει την ανεπαίσθητη επιρροή του Πλούτωνα σε αυτόν τον οίκο. Η καλύτερη ανάλυση που διάβασα πότε για αυτή την θέση ήταν εκείνη που έλεγε πως το άτομο όταν θέλει να αντλήσει τους θησαυρούς του 12ου οίκου θα πρέπει να τοποθετήσει το μυαλό του στην νεκρή ταχύτητα. Αυτό το βρίσκω άκρως λογικό από την στιγμή που ο Πλούτωνας εκφράζεται μέσα από αυτή την νεκρά κατάστασή του, το σημείο μηδέν ανάμεσα στον χειμώνα και την άνοιξη. Σε πολλά ωροσκόπια διασήμων βλέπουμε ότι ο 12ος οίκος τους τονίζεται αρκετά από προσωπικούς πλανήτες όπως τον Ήλιο ή τον ¶ρη. Κάτι τέτοιο δείχνει ότι για να έρθουν σε επαφή με τις μάζες θα πρέπει να προβάλουν ένα κομμάτι του εαυτού τους. Ο Πλούτωνας όμως σε αυτή την θέση δείχνει το αντίθετο. Το άτομο σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να στραφεί προς τα μέσα του για να έρθει σε επαφή με το συλλογικό ασυνείδητο. Μοιάζει σαν να έχει αυτό τον «κόσμο» αποτυπωμένο από την αρχή μέσα στο D.N.A. του και πολλές φορές δίχως να γνωρίζει την ύπαρξη του συλλογικού αυτού ασυνείδητου. Η επαφή με τον «κόσμο» αυτόν γίνεται ασυνείδητα και μυστικά.

Ο 12ος οίκος όπως ανέφερα πιο πάνω συνδέεται με το ταξίδι της ψυχής προς τον δρόμο της αιωνιότητας. Είναι εξαιρετικά σημαντικός οίκος διότι εκφράζει τους δεσμούς μας με την παγκοσμιότητα και το συλλογικό ασυνείδητο. Ο Πλούτωνας εκεί δρα σαν καλύτης με αποτέλεσμα την ασυνείδητη συνδιαλλαγή του ατόμου με την ενέργεια του περιβάλλον του. Ο Πλούτωνας εκφράζει την απελευθέρωση ενέργειας και έτσι συχνά ο δεσμός του ατόμου με το περιβάλλον μοιάζει με προέκταση του εαυτού του. Η απελευθέρωση αυτή είναι διαρκής και συνεχής και δεν περιορίζεται από δεσμούς και όρια.

Η θέση αυτή προσδίδει έναν ψυχικό δεσμό με το παρελθόν, με τα αρχέτυπα σύμβολα και μια συμβιωτική εξάρτηση για την ανακάλυψη μυστικών. Το άτομο με αυτή την θέση συχνά προστατεύει τον εαυτό του με την εκούσια απομόνωση του στον εαυτό του, κάτι που πολύ συχνά το οδηγεί και το καθηλώνει στις Πλουτώνιες παράνοιες όπως τον φόβο και την εμμονή. Επειδή ο 12ος οίκος εκφράζει την ψυχική υγεία το άτομο μπορεί να είναι ευαίσθητο σε επιρροές του περιβάλλοντος του και να προσλαμβάνει συναισθήματα και σκέψεις μειώνοντας την δική του συναίσθηση. Παρόλα αυτά όμως το άτομο μπορεί να εξαπλώσει την προσωπική του επίγνωση και να δουλέψει με τις υποσυνείδητες ικανότητες του.

Η δυναμική της ψυχής του είναι έντονη και αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι προκύπτει ανάγκη για αναμόρφωση της ψυχής με σκοπό την ίαση των οδυνηρών και τραυματικών συναισθηματικών και ψυχολογικών εμπειριών. η θέση αυτή μπορεί να ωφελήσει το άτομο με το να προστατευτεί και να προστατέψει άλλους μέσα από την αποκάλυψη ασυνείδητων μυστικών, την εξέταση των συναισθηματικών δοκιμασιών καθώς και την κατανόηση των ψυχολογικών αδυναμιών που οδηγούν στον συναισθηματικό τραυματισμό.

Ο Πλούτωνας σε αυτή την θέση μπορεί να προκαλέσει καταναγκαστικές καταστάσεις που οδηγούν στην μανία και την εμμονή. Επίσης μπορεί να προκαλέσει την ανάδυση καταστροφικών συμπεριφορών μέσα από φοβίες και αποστροφές οι οποίες προκύπτουν από το παρελθόν. Η καρμική απάντηση της θέσης αυτής γυρνά γύρω από την θέση που κατέχει η δύναμη στην ζωή του ατόμου άσχετα με το αν τον διαμορφώνει σε θύτη ή θύμα. Η δυσκολία της θέσης αυτής έγκειται στο γεγονός ότι το άτομο θα πρέπει να ξεπεράσει τα καταναγκαστικά πρότυπα που έχει αποτυπώσει το παρελθόν πάνω του και να βρει νέες διεξόδους για την εξελικτική ενέργεια του Πλούτωνα.

Η ψυχική οξυδέρκεια των ατόμων αυτών είναι εξαιρετικά υψηλή και ευαίσθητη με αποτέλεσμα να επικοινωνούν με έναν πιο λεπτό ή πιο υποσυνείδητο τρόπο με το περιβάλλον τους. Επειδή ο Πλούτωνας όμως σχετίζεται περισσότερο με τον πόνο και τις ενστικτώδες ανάγκες, η κατεύθυνση της επικοινωνίας των ατόμων αυτών επικεντρώνεται κυρίως στις άσχημες καταστάσεις που περικλείουν τις ζωές ατόμων με τα οποία έρχονται σε επαφή. Ωστόσο, εξαιτίας της αναδιαμόρφωσης και της μετάλλαξης που προκαλεί ο Πλούτωνας τα άτομα αυτά μπορούν να βοηθήσουν άτομα τα οποία αντιμετωπίζουν δυσκολίες και να αλλάξουν τον τρόπο με τον οποίο ζουν, σκέπτονται και υπάρχουν χρησιμοποιώντας έτσι τις θεραπευτικές ιδιότητες του Πλούτωνα.

Ο 12ος σχετίζεται με την ιδρυματοποίηση και ο Πλούτωνας με την δύναμη έτσι λοιπόν δεν είναι λίγες οι φορές που βλέπουμε άτομα με αυτή την θέση να βρίσκονται σε θέσεις ισχύος μέσα σε νοσοκομεία, ιδρύματα, φυλακές και ψυχιατρεία. Αυτό όμως μπορεί να συμβεί και via versa με την τοποθέτηση του ατόμου σε κάποιο περιοριστικό ίδρυμα (12ος) όπως φυλακή ή ψυχιατρείο ως αποτέλεσμα κάποιας εγκληματικής ενέργειας ή εξαιρετικά μανιωδών καταστάσεων (Πλούτωνας) στην ζωή του ατόμου.

Πολλές φορές στα άτομα με τον Πλούτωνα στον 12ο οίκο, λίγο πριν από τον καιρό της γέννησης τους, οι γονείς τους να χρειάστηκε να αντιμετωπίσουν μια έντονη ή κρίσιμη κατάσταση που να σχετίζεται με τις Πλουτώνιες αρχές. Τέτοιες θα μπορούσαν να είναι κάποια κακοποίηση των γονέων ή η ύπαρξη κάποιου θανάτου η οποία να είχε σοβαρό αντίκτυπο στην ψυχολογική σφαίρα ενός από τους δυο γονείς. Εκτός από αυτές τις συνθήκες που περιγράφω, οι Πλουτώνιες αρχές λίγο πριν την γέννηση του παιδιού θα μπορούσαν να έχουν και πιο εποικοδομητικό ρόλο εκφράζοντας την ανάγκη των γονιών να ασχοληθούν με ταλέντα και επαγγέλματα που αφορούν τον Πλούτωνα, όπως για παράδειγμα, λίγο πριν την γέννηση του παιδιού η μητέρα ή ο πατέρας να ξεκίνησαν σπουδές που αφορούν την ψυχολογία.
Συχνά τα άτομα με τον Πλούτωνα στον 12ο οίκο τους αισθάνονται να παρακινούνται από ορμές και κίνητρα τα οποία δεν μπορούν να κατανοήσουν πλήρως. Παρότι γνωρίζουν ότι υπάρχουν προτιμούν να τα κρατούν μυστικά αναλύοντας τα διεξοδικά.

Ο Robert Pelletier, λέει συγκεκριμένα για αυτή την θέση του Πλούτωνα πως τα άτομα αυτά διακατέχονται από μια εκρηκτική υποσυνείδητη ορμή η οποία μοιάζει με ένα τεράστιο παγόβουνο που σπάνια προβάλει την εικόνα του πάνω στην επιφάνεια της θάλασσας. Μόλις όμως αποκαλύψει το μέγεθος τους μοιάζει σαν κάποιος άλλος να έχει πάρει τον πλήρη έλεγχο των πράξεων και των συναισθημάτων τους και κατευθύνει την δύναμη αυτή σε κανάλια που έχουν σκοπό να ρίξουν εμπόδια ή να εξαλείψουν εχθρούς. Με αυτό τον τρόπο γίνεται φανερό το τεράστιο δυναμικό που προκαλεί ο Πλούτωνας στην περιθωριοποιημένη περιοχή του υποσυνείδητου.

Οι κρυφοί εχθροί και γενικότερά οι «εχθροί» για τα άτομα με Πλούτωνα στον 12ο οίκο μοιάζουν σαν τον κακό δράκο του παραμυθιού. Φαντάζουν πελώριοι και αδίστακτοι. Ωστόσο, οι κρυφοί εχθροί για τα άτομα αυτά μπορεί να είναι το ίδιο τους το μυαλό γεμάτο έμμονες ιδέες και φόβους. Ο ίδιος τους ο εαυτός μπορεί να αποτελέσει και το αίτιο με το οποίο σαμποτάρουν την ζωή τους εξαιτίας της έντονης καταπίεσης των συναισθημάτων τους και των αμφιβολιών που δείχνουν να κυριαρχούν στην ζωή τους. Οι πληγές των οποίων μπορούν να θεραπευτούν μόνο, μόνο από τους ίδιους.


Η θέση του Πλούτωνα στον 12ο οίκο είναι μια πολύ περίεργη θέση που δείχνει να λειτουργεί μέσα από έναν υποσυνείδητο τρόπο. Για να την κατανοήσουμε καλύτερα θα πρέπει να αντιστρέψουμε τους όρους, αφήνοντας την συλλογικότητα να προβληθεί μέσα από την ψυχή μας. Σαν ένα κύτταρο το οποίο κρατά μέσα του όλες τις αλήθειες της Δημιουργίας και άσχετα με το μέγεθός του καταφέρνει αντικατοπτρίζει όλη την οικουμένη.

sofiapant
30-01-2010, 08:11 PM
Υπέροχο άρθρο και φωτογραφίες, μπράβο!!!

arose
30-01-2010, 10:37 PM
Έχω κι εγώ Πλούτωνα στο 12ο, μαζί με Δία και στην ακμή του 12ου τον Λέοντα. Με την εμπειρία των 50 και πλέον ετών στη ζωή αυτή, μπορώ να πω ότι υπέφερα πολύ , δεν μπορούσα να καταλάβω τί έτρεχε και ποιοί μου την έφερναν σε δύσκολες περιόδους της ζωής μου και κυρίως "γιατί". Τώρα πια είμαι πιο ήρεμη, αποσύρθηκα για λίγο από την κυκλοφορία και προσπαθώ να βρω τον δρόμο μου. Καλό κουράγιο στους συνοδοιπόρους σε παράλληλους δρόμους.
Ευχαριστώ για το άρθρο - με άγγιξε πολύ .

labtec
30-01-2010, 10:51 PM
Εξαιρετικό άρθρο!
Να πω ότι "βιώνω" την διεύλευση του Πλούτωνα στον 12 οίκο, καθότι έχω ωροσκόπο Αιγόκερω, ωστόσο όμως αργεί ακόμα να με "πιάσει" στις 22ο 50', αλλά μπορώ να πω ότι άλλες φορές έχεις κάποιες σκοτοδίνες και μαύρες στιγμές, αλλά από την άλλη επειδή έχω και τον Αρη στον 1ο δεν με αφήνει σε "ησυχία", και μπορώ να πω ότι αυτός ο Αρης κάνει θαύματα σε αντιδιαστολή με την διεύλευση του Πλούτωνα στον 12ο μου.
Εν κατακλείδι είναι όντος μία φάση περισσότερη εσωτερικής αναγέννησης και αναδημιουργίας, γιατί όλο αυτό που γίνεται στον καθένας μας ξεχωριστά θάρθει να μετουσιωθεί σε δύναμη και σφγρίγος όταν ο Πλούτωνας έρθει στην διεύλευση στον 1ο οίκο.

asas
30-01-2010, 11:45 PM
Πολύ καλό άθρο !!!
Δεν έχω πλούτωνα στον 12, όμως πέρασε από το 12 οίκο μου σε μικρότερη ηλικία και σε σύνοδο με τον ήλιο και τον κρόνο μου. Δεν ξέρω αν σχετίζεται με αυτή τη διέλευση, αλλά έζησα "ακραία" γεγονότα, αν και στο τέλος δεν έγινε κάτι καταστροφικό. Συγχρόνως, όμως και μεγάλη εσωτερική δύναμη, ώστε να τα αντιμετωπίσω και να δω πολλά πραγματα διαφορετικά με αποτέλεσμα να τη θεωρώ πολύ καλή περίοδο της ζωής μου!
Επειδή αναφέρεστε στο 12 οίκο μήπως θα μπορούσε κάποιος να γράψει καποιο άθρο και για τον κρόνο στο 12?
Ακούω πολλά και έχω δει και χάρτες με κρόνο στο 12 και έχω τρομάξει!

ahtelais
31-01-2010, 04:26 PM
Πολυ καλο αρθρο ευχαριστω και εγω πολυ!νιωθω οτι με εκφραζει απολειτα σε πολλα σημεια,οχι γιατι εχω πλουτωνα στον 12ο οικο αλλα εχω σκορπιο του οποιου κυβερνητησ ειναι ο πλουτωνας και πιστευω οτι επιρεαζει σε μεγαλο βεθμο κατα τον ιδιο τροπο..και παλι ευχαριστω πολυ!:embarrest

GeorginaV
31-01-2010, 05:39 PM
Αγαπητέ cancerian είναι ένα εξαιρετικό άρθρο!! 'Εχω και εγώ τον πλούτωνα στον 12ο οίκο μου, όπως και τον κρόνο και τον δία. Τα περισσοτερα από τα οποία έγραψες αντικατοπτρίζουν με τον καλύτερο τρόπο την ζωή μου. Αναρωτιέμαι αν η θέση αυτή του Πλούτωνα ,που δείχνει μεταξύ άλλων ότι το άτομο πρέπει να στραφεί μέσα του για να έρθει σε επαφή με το συλλογικό ασυνείδητο, υποστηρίζεται από έναν βόρειο δεσμό στον Λέοντα...

stellino
31-01-2010, 06:49 PM
Πολύ ενδιαφέρον άρθρο!
Έχω κι εγώ τον Πλούτωνα ανάμεσα σε άλλους πλανήτες στο 12ο οίκο μου και το θέμα με αφορά προσωπικά...
Ευχαριστώ

paraskeyh
31-01-2010, 09:41 PM
Εχω κι εγώ εκεί τον πλούτωνα και τον Δία και τον ¶ρη και δεν ξέρω τί επιρροή έχει όλο αυτό.Πάντως όλα όσα είπες ισχύουν και σε ΄μένα.

Κοραλλία Μόζορα
01-02-2010, 02:47 PM
Γεια σου, Γιάννη μου.

Πάτησα "Ευχαριστώ" στο άρθρο σου αλλά για κάποιο λόγο δεν βγήκε. Είναι πολύ όμορφο άρθρο, σε ευχαριστούμε.

Το "μύδι", η σιωπηλή στάση απέναντι στους άλλους είναι ένας τυπικός τρόπος του Πλούτωνα να ελέγχει το περιβάλλον του. Όταν δεν μιλάς αναγκάζεις τον άλλο να μιλήσει. Το τρίγωνο του Πλούτωνα με τον Ήλιο σου, σου δίνει την ευκαιρία να συνειδητοποιήσεις πολλά από τον χώρο του 12ου σου αν το επιδιώξεις και να τα εκφράσεις δημιουργικά όπως κάνεις και με αυτό το άρθρο σου. Σ' ευχαριστούμε και πάλι.

Αφροδίτη
02-02-2010, 03:19 PM
Δεν έχω λόγια.... απλά εξαιρετικό! Μπράβο Γιάννη μου!
Με ταξίδεψες μέσα στον κρυφό 12ο οίκο παρέα με τον μυστιριώδη Πλούτωνα!!!

melina28
05-02-2010, 05:06 AM
Έχεις απόλυτο δίκιο!!Τοάθρο σου είναι πολύ καλό!!Έχω και εγώ πλούτωνα στον δωδέκατο οίκο και ΄μάλιστα στον σκορπιό οπότε με καλύπτεις απόλυτα!!

tara
22-02-2010, 03:43 PM
Έχω κι εγώ πλούτωνα στο 12ο στο Λέοντα αυτό που θα έλεγα από δική μου εμπειρία είναι πως για να γίνει η ακατέργαστη πέτρα πετράδι θα χρειαστεί πολλά κοψίματα το αποτέλεσμα όμως είναι καταπληκτικό

cologne
22-02-2010, 09:33 PM
[]Γεια σου, Γιάννη μου.

Πάτησα "Ευχαριστώ" στο άρθρο σου αλλά για κάποιο λόγο δεν βγήκε. Είναι πολύ όμορφο άρθρο, σε ευχαριστούμε.

Το "μύδι", η σιωπηλή στάση απέναντι στους άλλους είναι ένας τυπικός τρόπος του Πλούτωνα να ελέγχει το περιβάλλον του. Όταν δεν μιλάς αναγκάζεις τον άλλο να μιλήσει. Το τρίγωνο του Πλούτωνα με τον Ήλιο σου, σου δίνει την ευκαιρία να συνειδητοποιήσεις πολλά από τον χώρο του 12ου σου αν το επιδιώξεις και να τα εκφράσεις δημιουργικά όπως κάνεις και με αυτό το άρθρο σου. Σ' ευχαριστούμε και πάλι.[/QUOTE]

Το άρθρο ήταν πολύ καλό και για μένα. Ευχαριστούμε πολύ. Ήσουν πολύ συγκεκριμένος σ΄αυτά που έγραψες! Έχω κι εγώ έναν Πλούτωνα στον 12ο αλλά θεωρώ ότι είμαι μάλλον ένας υπερ-αισιόδοξος άνθρωπος! Δεν βλέπω φαντάσματα, δεν φοβάμαι τον κόσμο, είμαι πολύ συχνά χαμογελαστή και ...προσπαθώ! Το μόνο που τρέμω είναι αυτή η ιδρυματοποίηση! Δηλαδή μην μείνω μόνη, χωρίς δικούς μου ή μη, ανθρώπους σε κλειστό χώρο. Φοβάμαι τον εγκλισμό δηλαδή! Στον 12ο επίσης έχω και τον Ουρανό μου! Κατά τα άλλα, το παλεύω!

cancerian
23-02-2010, 10:22 PM
Το άρθρο ήταν πολύ καλό και για μένα. Ευχαριστούμε πολύ. Ήσουν πολύ συγκεκριμένος σ΄αυτά που έγραψες! Έχω κι εγώ έναν Πλούτωνα στον 12ο αλλά θεωρώ ότι είμαι μάλλον ένας υπερ-αισιόδοξος άνθρωπος! Δεν βλέπω φαντάσματα, δεν φοβάμαι τον κόσμο, είμαι πολύ συχνά χαμογελαστή και ...προσπαθώ! Το μόνο που τρέμω είναι αυτή η ιδρυματοποίηση! Δηλαδή μην μείνω μόνη, χωρίς δικούς μου ή μη, ανθρώπους σε κλειστό χώρο. Φοβάμαι τον εγκλισμό δηλαδή! Στον 12ο επίσης έχω και τον Ουρανό μου! Κατά τα άλλα, το παλεύω!

Καλησπερα αγαπητη,

η αληθεια ειναι οτι ο φοβος αυτος που μοιραζεσαι μαζι μας ειναι ας μου επιτραπει να πω "σημα κατατεθεν" για τον Πλουτωνα στον 12ο οικο. Πολλες φορες τα ατομα με τον Πλουτωνα στον 12ο , αισθάνονται κάποιο είδους φόβου για τις εγκαταστασεις που έχουν δημιουργηθει για εγκλισμό- περιορισμο, όπως τα νοσοκομεια, τις φυλακες κ.ο.κ. Εμένα πχ με "φοβίζουν" τα ψυχιατρικα κέντρα . :embarrest . Λόγω του αντικειμένου σπουδών μου πέρασα πολύ καιρο εκει μέσα και ομολογώ οτι κάθε φορα που έμπαινα στην είσοδο, έτρεμε το φυλοκάρδι μου. :laugh: :laugh: Ο φόβος όμως απόρρεε από αυτή την αίσθηση εγκλισμού που αναφέρεις.






με εκτιμηση
Cancerian

katialin
27-02-2010, 02:01 AM
πραγματικα πολυ καλο αρθρο....εγω δεν εχω καπου 12 οικο αλλα εχω 11 στον πλουτωνα....δεν ξερω ειναι καλο αυτ????:unsure:

whisperer
27-02-2010, 02:54 PM
Αγαπητή Katialin...όλοι έχουμε κάπου τον 12ο μας...η ακμή του δηλαδή θα είναι σε κάποιο ζώδιο....
ο 11ος σου που λες...δεν είναι στον πλούτωνα...είναι σε καποιο ζώδιο...και μέσα στον 11ο σου βρίσκεται ο Πλούτωνας...

Το άρθρο αυτό μιλάει για τη θέση του Πλούτωνα μέσα στο 12ο οίκο... οπότε η ερώτησή σου δεν σχετίζεται με το συγκεκριμένο άρθρο..
:cheesy:

aquatic
01-03-2010, 08:50 PM
Έχω τον Πλούτωνα ανάδρομο στον 12ο. Την εσωστρέφεια, την αίσθηση απόλυτης κυριαρχίας εσωτερικά, την εκούσια απομόνωση, την ευαισθησία σε επιρροές του περιβάλλοντος, τα απέδιδα στην κυκλοθυμική μου Σελήνη. Ο Πλούτωνας μου τράβηξε την προσοχή ένα χρόνο πριν, μετά τη διέλευσή του από το γενέθλιο Βόρειο δεσμό και μια σειρά γεγονότων.
Όσα διάβασα, με βοήθησαν να βάλω σκόρπιες σκέψεις σε κάποια σειρά, πραγματικά ευχαριστώ..

akiverniti
23-04-2010, 03:06 AM
Φοβερό άρθρο.... Ο πλούτωνας όπου κι αν βρίσκεται στο γενέθλιο χάρτη δίνει τεράστια δύναμη, άλλοτε δημιουργική και άλλοτε καταστροφική! Εξαρτάται από το πως τον διαχειρίζεται ο καθένας μας. Όσον αφορά το συνδυασμό πλούτωνας-12ος οίκος, έχω κι εγώ την προσωπική μου εμπειρία (μόλις τελείωσε τη διέλευση του από τον συγκεκριμένο οίκο μου). Ήταν πραγματικά μια περίοδος έντονης αυτοψυχανάλυσης για μένα, αρκετά δύσκολη αλλά ταυτόχρονα και πολύ γοητευτική.... Κάθε πρωί που ξυπνούσα θυμόμουν κι από μια κηδεία ή φόνο που είχα δει στον ύπνο μου (άμεση σχέση ονειρικής δραστηριότητας με πλούτωνα σε αύτη τη θέση) ..... Τρομακτική αίσθηση! Τώρα (ο διελαύνων πλούτωνας μόλις που άγγιξε τον ωροσκόπο μου) αρχίζω να νιώθω την αναγέννηση!!!!!!!!!

jungle
23-04-2010, 11:43 PM
πολυ ωραια αναλυση για το συγκεκριμενο θεμα.
Εχω κ εγω πλουτωνα στο 12ο σε συνοδο με β. δεσμο κ τριγωνο με τον ηλιο μου στον 8ο.
Αναλυοντας το χαρτη μου κ τα γεγονοτα της ζωης μου, ανακαλυψα την μεγαλη δυναμη αυτου
του τριγωνου. (ισως κ στους συγκεκριμενους οικους).
Κατεληξα πια να θεωρω τη συγκεκριμενη οψη, ως την ομπρελα του ωροσκοπιου μου κ της ζωης μου.
Καθ οτι μου ΄χει δωσει μεχρι σημερα τεραστια αποθεματα ψυχικης δυναμης σε πολυ δυσκολες
στιγμες. Νομιζω οτι ειναι το στηριγμα μου απενατι απο το δυσκολο τετραγωνο του ηλιου μου με
τον κρονο μου. Ισως το μονο αρνητικο ειναι η μεγαλη πλουτωνια μυστικοπαθεια μου.
Ομως μπορω να πω πια οτι θεωρω τον πλουτωνα μου, ως το φιλο μου, του 12ου.

scorpio_
27-04-2010, 11:56 AM
Αρκετά στοχευμένη και περιγραφική η ανάλυση σου σχετικά με την επιροή του Πλούτωνα στο 12ο οίκο αν και μοιάζει λίγο με εξιδανίκευση του πλανήτη. Επίσης δεν αναφέρεις καθόλου τη σημασία του ζωδίου στο οποίο βρίσκεται ο πλανήτης σε σχέση με τον 12ο οίκο και γνωρίζεις ότι επηρεάζει την άσκηση της δύναμης του. Μήπως οι επιδράσεις αυτές που περιγράφεις οφείλονται σε άλλες όψεις στο ωροσκόπιο σου γιατί συνήθως ο Πλούτωνας "χρωματίζει" μια ολόκληρη γενιά και όχι τόσο προσωπικά χαρακτηριστικά.:bigsmile:

whisperer
27-04-2010, 12:10 PM
Αυτό το "συνήθως χρωματίζει μια ολόκληρη γενιά" πες το σε εκείνους που τον έχουν γωνιακό ή σε τετράγωνα και Τ τετράγωνα με Φώτα, Αφροδίτες και τα σχετικά...εκεί να δεις κατά πόσο μπορεί να ευθύνεται για τόσο προσωπικά χαρακτηριστικά όπως λες...
:bigsmile:



Αρκετά στοχευμένη και περιγραφική η ανάλυση σου σχετικά με την επιροή του Πλούτωνα στο 12ο οίκο αν και μοιάζει λίγο με εξιδανίκευση του πλανήτη. Επίσης δεν αναφέρεις καθόλου τη σημασία του ζωδίου στο οποίο βρίσκεται ο πλανήτης σε σχέση με τον 12ο οίκο και γνωρίζεις ότι επηρεάζει την άσκηση της δύναμης του. Μήπως οι επιδράσεις αυτές που περιγράφεις οφείλονται σε άλλες όψεις στο ωροσκόπιο σου γιατί συνήθως ο Πλούτωνας "χρωματίζει" μια ολόκληρη γενιά και όχι τόσο προσωπικά χαρακτηριστικά.:bigsmile:

scorpio_
28-04-2010, 01:18 PM
Αυτό εννοούσα φίλη Whisperer που αμέσως θέλησες να με διορθώσεις....αμφιβάλεις ότι ο Πλούτωνας επηρεάζει μία ολόκληρη γενιά? Για τα υπόλοιπα δεν απάντησες όμως όπως για το ζώδιο στο οποίο βρίσκεται ο πλανήτης και ότι για τις επιροές που αναφέρει ο συγγραφέας μπορεί να οφείλονται σε άλλες όψεις ή και ακόμα στο ζώδιο του.Να ξέρεις να κάνεις κριτική εκεί που πρέπει και όχι επιλεκτικά.... :suspiciou

whisperer
28-04-2010, 01:33 PM
Καταρχήν scorpio_ ...δεν έκανα καμία κριτική...(πόσο μάλλον επιλεκτική!) απλώς απάντησα στο σχόλιο σου και τη δυσπιστία σου αν θες για το κατά πόσο ο Πλούτωνας μπορεί να ευθύνεται για τόσο προσωπικά χαρακτηριστικά με την αιτιολογία ότι η επιρροή του χρωματίζει ολόκληρες γενιές...λέγοντάς σου ότι ναι, σαφώς και επηρρεάζει ολόκληρες γενιές αλλά η επιρροή του γίνεται πιο προσωπική όταν κάνει όψεις με προσωπικούς πλανήτες ή ακόμα και σε συνδυασμό με τη δυνατή θέση που μπορεί να κατέχει ενδεχομένως σε ένα ωροσκόπιο...

και βέβαια συμφωνώ με αυτό το τελευταίο...και δεν αμφιβάλλω...ακριβώς λοιπόν επειδή ο Πλούτωνας κάθεται καμιά 12αριά χρόνια (ανάλογα) σε κάθε ζώδιο (διορθώστε με εδώ αν κάνω λάθος γιατί δε θυμάμαι με ακρίβεια...) θεωρώ ότι από μόνη της μία απλή θέση ζωδίου του πλανήτη αυτού (π.χ. στο Ζυγό) δε θα δώσει κάτι το ξεχωριστό και διαφορετικό από άνθρωπο σε άνθρωπο...για το λόγο αυτό μπαίνει και η οικοθεσία κτλ κτλ ...εκεί λοιπόν ήταν και η αντίρρησή μου αναφορικά με αυτό που έγραψες για τη σημασία του ζωδίου στο οποίο βρίσκεται ο Πλούτωνας....
:bigsmile:

Υ.Γ. δεν κάνω κριτική...ούτε και σε αυτό το ποστ μου ούτε και διόρθωση....

Μητσάκος
28-04-2010, 01:37 PM
Καταρχήν scorpio_ ...δεν έκανα καμία κριτική...(πόσο μάλλον επιλεκτική!) ...................
........................................

Υ.Γ. δεν κάνω κριτική...ούτε και σε αυτό το ποστ μου ούτε και διόρθωση....

¶σε αυτά που ξέρεις και πες μας γιατί κάνεις επιλεκτική κριτική (όπως λέμε επιλεκτική αστρολογία) :nuts:

whisperer
28-04-2010, 03:21 PM
Φήμες αγαπητέ....φήμες....:bigsmile:


¶σε αυτά που ξέρεις και πες μας γιατί κάνεις επιλεκτική κριτική (όπως λέμε επιλεκτική αστρολογία) :nuts:

scorpio_
29-04-2010, 01:48 PM
Μίλησα για επιλεκτική κριτική διότι χωρίς να σχολιάσετε το άρθρο του συγγραφέα και να πείτε την άποψη σας αν έχει δίκιο ή όχι που περιγράφει την επιροή του Πλούτωνα στο 12ο οίκο σαν μια ιδανική θέση, βιαστήκατε να απαντήσετε σε μένα επειδή είπα ότι "συνήθως χρωματίζει μία ολόκληρη γενια".Φυσικά δεν αποκλείω την προσωπική επίδραση υπό ορισμένες προϋποθέσεις απλά δεν θέλησα να επεκταθώ σε αυτό το θέμα...¨Αλλωστε ο καθένας θα είχε δυσπιστία με αυτή την θέση του Πλούτωνα όταν δεν αναφέρεται καν το ζώδιο που βρίσκεται και οι όψεις(παρά μόνο ένα τρίγωνο).Συνιστά αυτό προσωπική επίδραση? Εκτός και αν αποφεύγετε για τους δικού σας λόγους να πάρετε θέση , έτσι όμως δεν βοηθάτε τους αρχάριους να καταλάβουν τις διαφορές. Εγώ σχολίασα το άρθρο με καλή πρόθεση και απευθύνθηκα στο συγγραφέα και όχι σε τρίτους και σε τελική ανάλυση η δυσπιστία και ο διάλογος νομίζω είναι απαραίτητα...Συμφωνείτε ή θα περιοριστείτε στο χιούμορ σας ως Τοξότες?(όπως λέει και το γνωστό θέμα):nuts:

whisperer
29-04-2010, 02:30 PM
Αγαπητέ scorpio_ (μπορώ να σου μιλάω στον ενικό ή να ακολουθήσω το δικό σου πληθυνικό...? :bigsmile: )
Η θέση αυτή του Πλούτωνα ίσως να περιγράφεται ως ιδανική ως προς συγκεκριμένες εκδηλώσεις και σε συγκεκριμένες καταστάσεις και συνθήκες...προφανώς σε άλλου είδους ζητήματα ίσως να μην είναι και τόσο... (όπως εξάλλου το ίδιο συμβαίνει με πολλά άλλα παρεμφερή θέματα, θέσεις, πλανήτες, όψεις και τα σχετικά στην αστρολογία....σωστά? δύο και παραπάνω όψεις του ίδιου νομίσματος...)

στο άρθρο δε σχολίασα κάτι γιατί από ότι κατάλαβα είχε σκοπό να τονίσει τη θέση του Πλούτωνα από οίκο και όχι από ζώδιο, από τη σκοπιά του συγγραφέα που προφανώς δεν ειναι και η μοναδική...σε σένα απάντησα γιατί απλώς ήθελα να επισημάνω ότι πέρα από την επιρροή του επάνω σε ολόκληρες γενιές (η οποία δεν έχει να κάνει μόνο π.χ. με τη θέση του Πλούτωνα στο Ζυγό αλλά και για π.χ. και στο εξάγωνο του με τον Ποσειδώνα που επισης το έχει πολύς κόσμος...) υπάρχει και η προσωπική...αυτό είναι όλο...το τρίγωνο που λες ίσως να μην ειναι από τα πιο καραμπινάτα παραδείγματα μια και από όσο εχω διαβάσει δεν ειναι και τόσο ισχυρή ενεργειακά όψη...παρόλα αυτά ένα τρίγωνο με προσωπικούς πλανήτες ή με ωροσκόπο...ε ναι, νομίζω ότι θεωρείται προσωπική επίδραση

Η καλή πρόθεση που λες είναι το πιο σημαντικό από όλα και αυτό κρατάω...η πρόθεση μου ήταν το ίδιο καλή σε διαβεβαιώ...τώρα, επειδή δεν ανέφερες κάποιο όνομα, η αλήθεια ειναι ότι δεν κατάλαβα ότι απευθυνόσουν στο συγγραφέα αποκλειστικά...αλλά νόμιζα ότι θα μπορούσε να απαντήσει οποιοδήποτε μέλος, και να γινει διάλογος όπως λες και εσύ ότι είναι απαραίτητος και με βρίσκεις σύμφωνη...επίσης και η δυσπιστία είναι καλή και απαραίτητη αλλά η επικοιδομητική, αυτή που αφήνει περιθώριο στον άλλον να απαντήσει, να αντικρούσει και ίσως τελικά και να πείσει...ίσως και όχι...

αφού καλέ εμείς οι τοξότες δεν έχουμε χιούμορ...αν είχαμε θα συμφωνούσα με μια πινελιά... :bigsmile:
αλλά ειμαι περίεργη στο νέο θέμα που άνοιξες περί ταλέντου να δω σε τι (όπως λέει και ο τίτλος του) έχει ταλέντο ο Τοξότης...αν και φαντάζομαι λόγω του ότι το περιορίσες στο καλλιτεχνικό πολύ φοβάμαι οτι ούτε εκεί θα γίνει αναφορά στο ζώδιο αυτό γιατί ούτε και για αυτό φημιζόμαστε... :bigsmile:

paraskeyh
01-05-2010, 03:53 AM
Συγκλονιστικό το άρθρο!Έχω και εγω Πλούτωνα στο 12ο.Από τον εαυτό μου έχω παρατηρήσει οτι στα 10 όνειρα τα 9 που θα δω είναι μακάβριοι εφιαλτες αλλά μου έχει δώσει και προφητικά όνειρα.Αυτό που αισθάνομαι πολύ με αυτόν τον πλανήτη σε αυτή τη θέση είναι οτι προσπαθει να γεφυρώσει 2 κόσμους .Τον πρώτο τον ζεις ενώ τον δεύτερο δεν τον διαννοείσαι καν.Ισως σαν να προσπαθει να ενώσει τον άνθρωπο με το σύμπαν με τρόπος όμως που σε τρομάζουν.Μακάρι αυτόν τον πλανήτη να καταφέρναμε να τον αποκοδικοποιήσουμε είναι ένα μυστήριο που εμένα με ελκύει πάρα πολύ:scared:

mariage
03-05-2010, 02:39 AM
Πραγματικά εξαιρετικό άρθρο !!!!

πείτε μου σας παρακαλώ καθώς ο Πλούτωνας σε αυτή τη θέση επηρεάζει κατά πολύ τις ψυχικές δραστηριότητες του ατόμου πως θα τον ερμηνεύατε σε τετράγωνο με την Σελήνη που είναι κατ'εξοχήν ο ψυχισμός μας και μάλιστα με την σελήνη στο μεσουράνημα :weird: (ίσως μπλοκαρίσματα συναισθηματικά αλλά με καταστροφικές συνέπειες αν το άτομο δεν τα χειριστεί σωστά ? )

επίσης σε σύνοδο με τον ωροσκόπο ?


Ευχαριστώ πολύ και συγχαρητήρια για το άρθρο

superena
10-05-2010, 04:02 AM
΄Εχω τον ήλιο στο Λέοντα σε σύνοδο με τον Πλούτωνα και τον 12ο οίκο στο Λέοντα. Δεν είμαι πολύ εξοικειωμένη με την αστρολογία αλλά υποπτεύομαι ότι το άρθρο με αφορά άμεσα.Είναι έτσι? Αν η απάντηση είναι καταφατική θα με βοηθήσει να ερμηνεύσω πολλές πτυχές της ζωής μου. Αν όχι...

Μητσάκος
10-05-2010, 07:26 AM
΄Εχω τον ήλιο στο Λέοντα σε σύνοδο με τον Πλούτωνα και τον 12ο οίκο στο Λέοντα. Δεν είμαι πολύ εξοικειωμένη με την αστρολογία αλλά υποπτεύομαι ότι το άρθρο με αφορά άμεσα.Είναι έτσι? Αν η απάντηση είναι καταφατική θα με βοηθήσει να ερμηνεύσω πολλές πτυχές της ζωής μου. Αν όχι...
Σε αφορά, αλλά επειδή, όπως λες, δεν είσαι εξοικεωμένη με το αντικείμενο, να σου επισημάνω ότι είναι το σύνολο των όψεων και των θέσεων ενός ωροσκοπίου που εξετάζουμε, προκειμένου να πούμε πέντε πράγματα -και όχι οι μεμονωμένες θέσεις ή όψεις.
Πράγμα που πάει να πει ότι είναι άλλο πράγμα να υπάρχει ένας Πλούτωνας στον 12ο Οίκο, άλλο πράγμα να είναι εκεί και να σχηματίζει όψη συνόδου με τον Ήλιο και άλλο πράγμα να βρίσκεται στον Λέοντα η όψη αυτή και άλλο πράγμα να κάνει όψεις αυτή η σύνοδος με άλλους πλανήτες. Ακόμα, άλλο πράγμα είναι να βρίσκεται αυτή η σύνοδος 4-5 μοίρες μακριά από τον ωροσκόπο.
Θέλω να πω ότι διάβασε μεν, μην δένεις κόμπο δε οτιδήποτε διαβάσεις. Η αστολογία είναι τεχνική που βασίζεται στη σύνθεση :bigsmile:

stachtopouta
27-07-2010, 03:34 PM
Παρα πολυ καλο το αρθρο, και οι φωτογραφιες εξαιρετικες. Εχω και εγω τον Πλουτωνα στον 12 οικο σε συνοδο με τον Αρη, τον Ερμη, και την Αφροδιτη. Ολοι αυτοι στο 12 οικο. Θελω να πω οτι οντως ειναι δυσκολο να βιωνεις εναν 12 οικο με τοσους πλανητες. Ειμαι παρα πολυ εσωστρεφες ατομο, ειμαι περισσοτερο ευτυχισμενη οταν ειμαι μονη μου, ειμαι αρκετα μυστικοπαθης και δεν μου φταναν ολα αυτα εχω και μια σεληνη στον Αιγοκερω στον 4 οικο!!!

cancerian
28-07-2010, 03:18 PM
Παρα πολυ καλο το αρθρο, και οι φωτογραφιες εξαιρετικες. Εχω και εγω τον Πλουτωνα στον 12 οικο σε συνοδο με τον Αρη, τον Ερμη, και την Αφροδιτη. Ολοι αυτοι στο 12 οικο. Θελω να πω οτι οντως ειναι δυσκολο να βιωνεις εναν 12 οικο με τοσους πλανητες. Ειμαι παρα πολυ εσωστρεφες ατομο, ειμαι περισσοτερο ευτυχισμενη οταν ειμαι μονη μου, ειμαι αρκετα μυστικοπαθης και δεν μου φταναν ολα αυτα εχω και μια σεληνη στον Αιγοκερω στον 4 οικο!!!

Σε ευχαριστώ πολύ stachtopouta,

ελπίζω να σε βοήθησε αρκετά ώστε να αποκρυπτογραφήσεις μερικά σημεία του 12ου οίκου. Η σύνοδος με τόσους προσωπικούς πλανήτες στον προσωπικό σου χάρτη είναι αρκετά ενδιαφέρουσα από ότι φαίνεται. Με τόσους πλανήτες στον 12ο τα θέματα του οίκου αυτόυ δείχνουν να απασχολήσουν με κάποιον τρόπο την ζωή σου.


με εκτίμηση,
Cancerian

stachtopouta
29-07-2010, 12:14 AM
Nαι, οντως αγαπητε φιλε cancerian,πιστευω οτι το μονο καλο που υπαρχει στον γενεθλιο μου ειναι η συνοδος ουρανου-Β.Δ στον σκορπιο στον πρωτο οικο, ενας Διας στον 8 οικο και ενας Κρονος στον 10 οικο. Βεβαια εχω αρκετες περιπετειες με τα δικαστηρια, και τα αισθηματικα μου δεν πανε ποτε καλα. Αλλα παρολα αυτα ευελπιστω.... Πιστευω οτι θα ερθουν καλυτερες μερες...

μυσπ
07-02-2011, 11:30 PM
Συγκλονιστικο το αρθρο κ με τοσους πλανητες στον 12ο με αφορα προσωπικα!

lionic
01-05-2012, 01:50 PM
ωραιο αρθρο.
επειδη και εγω εχω ηλιο,σεληνη,ερμη αρη,νοτιο δεσμο στον λεοντα και στον 12 πιστευω πως τα οσα εχουν γραφει,περιγραφουν χαρακτηριστικα που εντοπιζω και στον εαυτο μου.θεωρω πως ο 12ος ειναι ο οικος που διογκωνει τα συναισθηματα,τις εντυπωσεις που λαμβανουμε απο ενα γεγονος 'η εναν ανθρωπο.πιστευω πως ολοι οσοι εχουν εντονο 12ο ειναι ανθρωποι ευαισθητοι και γενικα εχουν μια πιο εγκρατη φυση.θεωρω οτι ξεσπουν σαν χειμαροι στις στιγμες εντασης,ισως λιγο υστερικα θα ελεγα,αλλα υπαρχει και ενα θετικο...νομιζω πως υπαρχει μια ανθεκτικοτητα σε αυτα τα ατομα..εχουν μια παθητικη αντισταση απεναντι στα πραγματα η οποια τους βοηθα να συνεχιζουν παρακατω.αυτο ισως το λεω κρινοντας απο το προσωπικο μ ωροσκοπιο γιατι εχω ηλιο συνοδο σεληνη οπως και ερμη,αρη,νοτιο δεσμο σε συνοδο(στον λεοντα οπως προανεφερα).οπως παρατηρησα,η γιατρεια στα αρνητικα του 12ου μπορει να δωθει μεσω του ιδιου του ατομου,δεν χρειαζεται να περιμενει τον ηρωα του για να τον ξελασπωσει.η εκλογικευση,η ρεαλιστικη προσγειωση και η εργασια βοηθα πολυ τον 12ο να ''συνελθει''.

ΕΛΕΝΗ1
17-06-2012, 12:25 PM
Πολύ καλό άθρο !!!
Δεν έχω πλούτωνα στον 12, όμως πέρασε από το 12 οίκο μου σε μικρότερη ηλικία και σε σύνοδο με τον ήλιο και τον κρόνο μου. Δεν ξέρω αν σχετίζεται με αυτή τη διέλευση, αλλά έζησα "ακραία" γεγονότα, αν και στο τέλος δεν έγινε κάτι καταστροφικό. Συγχρόνως, όμως και μεγάλη εσωτερική δύναμη, ώστε να τα αντιμετωπίσω και να δω πολλά πραγματα διαφορετικά με αποτέλεσμα να τη θεωρώ πολύ καλή περίοδο της ζωής μου!
Επειδή αναφέρεστε στο 12 οίκο μήπως θα μπορούσε κάποιος να γράψει καποιο άθρο και για τον κρόνο στο 12?
Ακούω πολλά και έχω δει και χάρτες με κρόνο στο 12 και έχω τρομάξει!

Εγώ ως σκορπιός αυτά τα τελευταία 3 περίπου χρόνια από την διέλευση του Κρόνου στον 12ο ηλιακό οίκο μου (αφού μέχρι τον Οκτώβριο του 12 είναι στον Ζυγό) μπορώ να πω ότι δεν υπάρχει χειρότερη διέλευση.
Αυτό βέβαια ίσως είναι πολύ υποκειμενικό...εγώ π.χ. έχω πολύ Πλούτωνα στον χάρτη μου και πιθανώς να αντέχω περισσότερο τις δύσκολες διελεύσεις του!
Αντίστοιχα κάποιος που έχει γεννηθεί με Κρόνο στον 12ο μάλλον θα αντιλαμβάνεται την διέλευση του Κρόνου από τον 12ο ηλιακό του οίκο ως κάτι όχι ιδιαίτερα αρνητικό!