PDA

View Full Version : Ερμηνεία σελήνης



Batsamoutsa
17-01-2010, 02:23 AM
Καλησπέρα, διαβαζοντας για τις θέσεις της Σελήνης, μού έκανε εντύπωση κάτι σχετικά με την Σεληνη στον Σκορπιό. Η μυστικοπάθεια, τα κρυμμένα συναισθημάτα και ο φοβος να μην απορρίφθεί (ως εκ τουτου δεν εκφράζεται και δε ρισκάρει συναισθήματα) μπορεί να κάνουν το ατομο με την Σελήνη στον Σκορπιό να αποζητά εναν συντροφο που να εκδηλώνει τη ζηλια του και την κτητικότητά του, έτσι ωστε να επιβεβαιώνεται η Σελήνη στον Σκορπιό ότι έχει τον απόλυτο έλεγχο των συναισθημάτων του συντρόφου? Ευχαριστω, για την βοήθεια.

virgo2009
17-01-2010, 12:10 PM
Κατ΄αρχάς δεν νομίζω ότι η Σελήνη στον Σκορπιό δεν εκφράζεται γιατί φοβάται ότι θα απορριφθεί. Για να συμβεί αυτό θα πρέπει κατά την άποψή μου να συμμετέχει ο Κρόνος με κάποιο τρόπο είτε με όψεις προς την σελήνη, είτε γενικά σε νευραλγικά σημεία του χάρτη και να δίνει στο άτομο αρνητικά κρόνια χαρακτηριστικά. ΄Οσο για το βασικό ερώτημά σου ο μηχανισμός της ΠΡΟΒΟΛΗΣ (κατά την ψυχολογία) λειτουργεί πάντα και παντού. Προβολή σημαίνει ότι μεταθέτω σε άλλο πρόσωπο, ιδιότητες δικές μου τις οποίες εγώ τις έχω αλλά δεν τις αναγνωρίζω, βλέπω και ερμηνεύω σ΄αυτό συναισθήματα και επιθυμίες που στην πραγματικότητα ανήκουν σε εμένα. Ειδικά για τη σελήνη επειδή είσαι γυναίκα οι περισσότερες πιθανότητες είναι να έχεις εσύ αυτά τα στοιχεία που βλέπεις στον άλλο. Αυτό είναι το ένα μέρος. Η Σελήνη στον Σκορπιό έχει πάντα ένα χειριστικό στοιχείο μέσα της. Το να δημιουργεί τώρα κάποιος τις προϋποθέσεις εκείνες που θα δημιιουργήσουν μια τέτοια ατμόσφαιρα ή να προσελκύει άτομα που με την συμπεριφορά τους θα αναγκάσουν το άτομο να βγάλει τον ΄΄χειριστικό του΄΄κομμάτι κατά την άποψή μου ναι ισχύει.

Batsamoutsa
17-01-2010, 12:45 PM
Η δική μου Σελήνη ειναι στον Λέοντα. Μου κίνησε την περιεργεια κάτι που διάβασα ψαχνοντας στο internet για τη Σελήνη στα ανδρικά ωροσκόπια, ειδικά η τελευταία πρόταση της παρακάτω παραγράφου
Σελήνη στον Σκορπιο:

Το μεγάλο πρόβλημα ενός τέτοιου συντρόφου - άντρα ή γυναίκας είναι η μανία του να έχει τον απόλυτο έλεγχο της σχέσης. Αυτός ο έλεγχος περικλείει την περίφημη ζήλια. Πρέπει να είναι ο κυρίαρχος του παιχνιδιού. Κι αυτό μπορεί να το δείξει ακόμα και σε ασήμαντες περιστάσεις. Ή βρίσκοντας έμμεσους τρόπους για να σε τεστάρει, ή να σε κάνει να νιώθεις ότι μπορείς να αντικατασταθείς ανά πάσα στιγμή. Από την άλλη πλευρά η σελήνη εδώ σέβεται ελάχιστα όποιον δεν αντιδράει.

Οι μηχανισμοί προσαρμογής στους οποιους ανήκει και η προβολή, ίσως εδω, με μια τέτοια Σελήνη να εξηγούνται ακόμα καλύτερα.

Ευχαριστω για την απάντηση.

Μητσάκος
17-01-2010, 09:12 PM
Η δική μου Σελήνη ειναι στον Λέοντα. Μου κίνησε την περιεργεια κάτι που διάβασα ψαχνοντας στο internet για τη Σελήνη στα ανδρικά ωροσκόπια, ειδικά η τελευταία πρόταση της παρακάτω παραγράφου
Σελήνη στον Σκορπιο:

.................................................. .........

Ευχαριστω για την απάντηση.
Ρίξε και εδώ μια ματιά http://www.myhoroscope.gr/?page=planets :wink2:

christinascope
18-01-2010, 10:09 AM
Καλημέρα σας. Είμαι κοπέλα με σελήνη στους διδύμους στον 9ο οικο η οποια σχηματίζει συνοδο με το μεσουρανημα που βρισκεται κι αυτο στους διδυμους.Ν ανησυχώ? η μηπως ειναι καλό?

Μητσάκος
18-01-2010, 10:29 AM
Καλημέρα σας. Είμαι κοπέλα με σελήνη στους διδύμους στον 9ο οικο η οποια σχηματίζει συνοδο με το μεσουρανημα που βρισκεται κι αυτο στους διδυμους.Ν ανησυχώ? η μηπως ειναι καλό?

Μια χαρά είναι :bigsmile:
Ρίξε μια ματιά και σε αυτό http://www.myhoroscope.gr/horo/scripts/view_records.php, επιλέγοντας το Γενέθλια Δωρεάν ανάλυση