PDA

View Full Version : Ο Χείρωνας στην συναστρία



krios7
10-07-2005, 12:51 PM
Αν και έχω διαβάσει αρκετά για την φύση του Χείρωνα και τον τρόπο που αυτός "ασκεί την επιρροή του" σ'ένα ωροσκόπιο, δεν έχω βρει πουθενά κάτι, για την επιρροή του σε μια συναστρία.
Το μοναδικό ελληνόγλωσσο βιβλίο συναστρίας που κυκλοφορεί (αν υπάρχει και κάποιο άλλο παρακαλώ ενημερώστε με) με τίτλο "Συναστρία" του Θωμά Γαζή, δεν περιέχει απολύτως τίποτα για τον Χείρωνα, πως εξάλλου, δεδομένου ότι εκδόθηκε σε μια εποχή, που ο Χείρωνας στην Ελλάδα αγνοούνταν.

Έχουν γραφθεί και ειπωθεί τόσα πολλά για την σημασία των άλλων πλανητών, της οικοθεσίας και των όψεων τους στην συναστρία (π.χ. του Ήλιου, της σελήνης, του άρη, της αφροδίτης, ακόμα και του Ουρανού - έχω υπ'όψιν μου το υπέροχο άρθο που δημοσιεύτηκε για τον τελευταίο σε άλλο topic), αλλά πουθενά δεν βρήκα κάτι για τον Χείρωνα, στην μελέτη δύο ωροσκοπίων.

Δεν είμαι αστρολόγος, αλλά αντιλαμβανόμενος απ'όσα έχω διαβάσει την φύση του πλανήτη, διαισθάνομαι ότι η σημασία του στην συναστρία θα είναι μεγάλη.
Για να γίνω πιο συγκεκριμένος τι σημαίνει ας πούμε ένας "ενεργός" Χείρωνας σε μια συναστρία (που σχηματίζει αρκετές γωνίες με τους προσωπικούς πλανήτες του άλλου ατόμου);
Να υποθέσω ότι τροπον τινά το άτομο με τον Χείρωνα λειτουργεί "θεραπευτικά" στο άτομο του οποίου "αγγίζει" τους προσωπικούς του πλάνήτες;

Ευχαριστώ πολύ

Άκης Αντωνίου
10-07-2005, 02:25 PM
Με το θερμομετρο να λεει ...36 βαθμους εδωσες υπεροχο θεμα. Κατ αρχην το βιβλιο του Κου Γαζή δεν ειναι το μοναδικο στην ελληνικη γλωσσα. Υπαρχει και το Βιβλιο του Περικλη Καραμηνα ΄΄ΣΥΝΑΣΤΡΙΑ΄΄ . Τωρα οσον αφορα το τι σημαινει ,χωρις να εχουμε δει τους χαρτες σας , θα σου πω μερικα παραδειγματα. Συνηθως βγαζει μια σχεση μεντορα και μαθητη , ο εκπροσωπος του Χειρωνα θελει να διδαξει τον αλλο εκπροσωπο ,να μαθει απο τα λαθη του να γινει πιο σωστος ως ανθρωπος. Θελει να βοηθησει να υπερκερασει τις επιθυμιες του και να παει πιο ψηλα. Δεν εχει να κανει ιδιαιτερα με τις ερωτικες σχεσεις αλλα με τα ανθρωπινα ιδανικα.

Ο Χειρωνας επειδη ηταν μισος ανθρωπος μισος ζωο (αλογο),λογω της ενωσης του Δια με την Νυμφη Φιλλυρα η οποια μεταμορφωθηκε σε αλογο για να αποφυγει το φλερτ του Δια αλλα ο Διας την αντιληφθηκε και εγινε και αυτος αλογο. Απο την ενωση αυτη βγηκε ο Χειρωνας ο οποιος ως Κενταυρος εγινε διασημος ως γιατρος, θεραπευτης (και οχι μονο). Ετσι και ο εκπροσωπς του Χειρωνα θελει να διδαξει αφου πρωτιστως εχει περασει ο ιδιος απο βιοματικο πονο.

Αντιστοιχο βιβλιο για τον Χειρωνα ειναι της Κας Λιλιαν Σιμου .


ΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΥ