PDA

View Full Version : [Συζήτηση] Ο 8ος οίκος του ζωδιακού



leoma
08-01-2010, 01:43 PM
Δεν είναι εύκολο να γράψεις για τον 8ο οίκο. "Άλλωστε," όπως λέει και η φίλη μου η Τζέραλντιν, "ποιος αισθάνεται πραγματικά άνετα να μιλάει για τις εμπειρίες του στον έρωτα, το θάνατο και το σεξ πέρα από μια προσωπική συζήτηση;" Θέματα του 8ου προκύπτουν στις περισσότερες αστρολογικές μου συνεδρίες. Αλλά συνήθως μπαίνω από την πλαϊνή είσοδο, ανακαλύπτοντάς τον κατά τη διάρκεια της συζήτησης, χωρίς να αναγγέλλω την είσοδό μου. Και η έξοδός μου θα γίνει πολύ προσεκτικά. Άλλωστε είναι ο οίκος των μυστικών. Κυβερνάει το σεξ, τα χρήματα των άλλων, τους φόρους, τα χρέη, τις ζημίες και το θάνατο. Ένας αρχάριος αστρολόγος τρομάζει μ' αυτόν τον οίκο. Η παρουσία πλανητών στον 8ο κατά την ηλιακή επιστροφή σε κάνει να τρέμεις. Οι διελεύσεις από τον 8ο μπορεί να δηλώνουν χρονιές καταστροφής και καταδίκης. Με τον καιρό, όμως, αυτός ο σπασμωδικός φόβος παραχωρεί τη θέση του σε ένα βαθύ σεβασμό. Αν επιβιώσεις από μια διέλευση στον 8ο οίκο θα ξαναγεννηθείς.


Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: [Μεταφράσεις] Ο 8ος οίκος του ζωδιακού (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%AC%CF%83%C E%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%83%C E%B9%CE%B5%CF%8D%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-152/%CE%BF-8%CE%BF%CF%82-%CE%BF%CE%AF%CE%BA%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B6%CF%89%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%8D-12620/)

Χρυσάνθη Σπίγγου
11-02-2012, 08:43 AM
Εξαιρετικά ενδιαφέρον και εμπεριστατωμένο άρθρο ............μου άρεσε και με εξέπληξε συγχρόνως.

Γύρω -γύρω, απέξω απέξω ως ανδρικό lingham και όχι ως ανδρικό σπ......α όπως εγώ ακριβώς και ατυχώς το κατονόμασα στο δικό μου άρθρο με το όνομα του κάποτε, από μία άλλη οπτική φυσικά αλλά στην πεμπτουσία του το ίδιο, με οδηγεί στο συμπέρασμα της διαφοράς ανάμεσα σε μία απόλυτα διεισδυτική και εξονυχιστική μετάφραση στα περί του 8ου αναφορικά με το σεξ, την παρθενιά, το θάνατο αλλά και το ανδρικό lingham, ή του "ραβδιού του φωτός", της διαφοράς ανάμεσα σε μία ξένη αστρολόγο και μιας Ελληνίδας.

Όταν έχασα την παρθενιά μου έγραψα στο ημερολόγιό μου, "Σήμερα ο Πήτερ κι εγώ κάναμε έρωτα. Φωσφορούχες ανταύγειες πλημμύρισαν τα μάτια μου. Τώρα ξέρω ότι υπάρχει θεός!" Το ιερό σεξ είναι η θρησκεία μου, η πύλη για τη μυστικιστική έκσταση. Δεν μ' ενδιαφέρουν τα περί βρόμικων συνεπειών της πνευματικής υπερηφάνειας που έχουν να κάνουν με την οικειότητα, "τη γιατρειά μέσα από το σεξ," τη θυσία ως δύναμη και άλλες ψευδαισθήσεις του τύπου Ιχθείς/8ος οίκος. Ένα κομμάτι του εαυτού μου πεισματικά πιστεύει ότι "το σύμπαν του yoni" (η μήτρα των Ινδουιστών) δέχεται τη θεϊκή λάμψη του ανδρικού lingham, ή του "ραβδιού του φωτός." Το ανακάτεμα από κολλώδη υγρά είναι το νέκταρ των θεών που λειτουργεί ως ναρκωτικό.

Η μόνη εξήγηση -πλέον της προκατάληψης - και που ως φαίνεται κάνει μερικούς Ελληνες να κομπλάρουν για τα αυτονόητα, αλλά και που δεν γνωρίζουν την σημασία του σεξ, του σπερ...... και φαλ.........στην ελληνικότατη αρχαιότητα, αλλά και την εξέχουσα σημασία του στα περί του 8ου, ήταν η προφύλαξη των εφήβων μας που διαβάζουν αυτό το site.

Καταλαβαίνω ασφαλώς και φυσικά ασπάζομαι την άποψη ότι θέλετε να προφυλάξετε αστρολογικά τους έφηβους από την πιο αυτονόητη περιοχή του ζωδιακού κύκλου σε ότι αφορά το θάνατο -αλληγορικό και μη, το σεξ, την παρθενία, τα γεννητικά όργανα και τις λειτουργίες του, συν τέλος πάντων όλα όσα αυτός εκπροσωπεί αλλά που ως φαίνεται στην Ελλάδα παραμένουν ακόμα ταμπού όταν γράφονται από Ελληνες.

Από την άλλη, μένω με την απορία ως προς το γιατί να επιπλήτεται και δη δημοσίως και δη με τέτοιο τρόπο μία Ελληνίδα αστρολόγος που επίσης καταπιάστηκε με αυτό το θέμα.

Δεν είχα και δεν έχω τίποτε προσωπικό και καμία διαφορά να μοιράσω με οιονδήποτε εθελοντικά και σκληρά εργαζόμενο - όπως και εγώ άλλωστε - στην διαχείριση και διατήρηση αυτού του site. Επίσης καταλαβαίνω και ως μητέρα τριών παιδιών, και ως αστρολόγος ότι ο καθένας κουβαλά τα δικά του ταμπού ώστε και να αδυνατεί να δεχτεί τα αυτονόητα του 8ου.

Αλλά και από την άλλη να λογοκρίνει ορθά κοφτά ρίχοντας δίχως δεύτερη κουβέντα πετώντας στο συρτάρι ένα άρθρο που αφού έστω θεωρήθηκε ακατάλληλο, δεν μου δόθηκε όμως η παραμικρή ευκαρία, ενός εποικοδημητικού ίσως διαλόγου που θα οδηγούσε ίσως σε αλλαγές ή κατάληλες διορθώσεις ;

Ευελπιστώ τα λεγόμενα μου να εκληφθούν όπως ακριβώς τα εκφράζω, και όχι ως δική μου επίπληξη πόσο μάλλον κριτική, προς οιονδήποτε διαχειρίζεται το site. Από την άλλη, ελπίζω να γίνει κατανοητή και αποδεχτή η απορία μου ως προς την μη προκατάληψη και εντελώς διαφορετική αντιμετώπιση παρόμοιου περιεχομένου μιας ξένης αστρολόγου σε αντίθεση μιας Ελληνίδας.

Εν τέλει, η απορία εκτείνεται και επί ενός άλλου πλαισίου. Το δικό μου άρθρο ήταν ακατάλληλο.Ο.κ. δεχτόν. Το παρόν άρθρο, είναι κατάλληλο για νέους 13-14 ετών;

Επιπρόσθετα. Με πόση ευκολία επιπλήτεται δημοσίως και δη προσυπογράφοντας άπαντες οι συνεργαζόμενοι αυτού του site, όταν δεν ήταν καν παρόντες σε ότι προφορικά διαμήφθηκε μεταξύ εμένα και μίας από εσάς; Πως είστε τόσο σίγουροι όχι για το τι ελέχθη, αλλά το πως ελέχθη ώστε καταλήξατε στο αυθαίρετο συμπέρασμα ότι το μόνο που μου απέμενε δεν ήταν άλλο παρά από το να απολογηθώ; Να απολογηθώ ίσως ότι συγγραφώ ποικίλα άρθρα και δη σε μερικά από τα πιο επώνυμα ελληνικά και ξένα περιοδικά επί 23 συνεχόμενα χρόνια και δη υψηλά αμοιβόμενη, και ότι της κατάληξης κάθε άρθρου μου, προηγείτο μία συζήτηση, ανταλλαγή ιδεών, και κυρίως διαλόγου με τον αρισυντάχτη του;

Και μία τελική καλοπροαίρετη πάντα διευκρίνηση. Αν κάτι φάνηκε σε οιονδήποτε ως απολογία, αυτό δεν ήταν τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο από το ότι πραγματικά δεν γνώριζα την διαφορά μεταξύ του έντυπου και του ιντερνετιακού τύπου και που είχε να κάνει περισσότερο με την δυσάρεστη κατάπληξη, ότι στην μεν πρώτη περίπτωση δίνεται η ευκαιρία συζήτησης και διαλόγου ενώ στην δεύτερη όχι.

Απλώς και μόνο όλα αυτά ειπωμένα μόνο για την απορία. Οι κρίσεις και οι επικρίσεις δικές σας. Αλλωστε ο λόγος 3-4 -5 εναντίον ενός είναι πάντοτε ισχυρότερος. Οπως και το ότι όποιος κόβει την πίτα έχει και το μαχαίρι όπως λέει και ο λαός μας.............


Φιλικότατα,

ΧρυσάνθηΣπίγγου

theresa_alma
11-02-2012, 06:55 PM
Μμμμ... Ογδοος οικος.... Σ' αυτον χρωσταω εναν Ουρανιο Ερμη [Ερμης στον Υδροχοο, ογδοος οικος]. Ομως.... ομως... Σχεδον σε καθε γενεθλια επιστροφη εχω παλι τον Ερμη στον ογδοο οικο και αρκετες φορες και την Αφροδιτη. Πολλες φορες δε, ο Ερμης ειναι αναδρομος.
Ολες οι συμφορες μου εχουν συμβει με τον Ερμη στον Ογδοο αφου ειναι ο φυσικος 12ος οικος μου. Αλλα και ολες οι ανακαλυψεις!
Το 2008, στην γεν.επιστροφη ειχα στον 8ο Αφροδιτη=Ερμη αναδρομο στις 10μ., Ποσειδωνα βεβαια και Β.Δ.

Γυρω στις 7/3/08, ατομο του αμεσου οικογενειακου μου κυκλου πραγματοποιησε μια εξαπατηση εις βαρος μου, ανευ προηγουμενου.
Τις ημερες εκεινες ειχαμε Ποσειδωνας=Ερμης=Αφροδιτη και αν δεν απατωμαι ο Ποσειδωνας και Ερμης εκαναν εκλειψη.
Ο Ηλιος του "ατομου" εκανε τριγωνο με την συνοδο αυτη.
Το εκπληκτικο ομως ειναι πως εγω το εμαθα ενα χρονο σχεδον αργοτερα. Συγκεκριμενα στις 20/01/09 οταν ο Ηλιος, ο Διας και Ερμης βρισκονταν στις πρωτες-πρωτες μοιρες του Υδροχοου. Ο Ερμης και παλι αναδρομος επεστρεφε μεχρι την 23η μοιρα του Αιγοκερω [εκει εχω γενεθλια Αφροδιτη].
Στην μοιρα αυτη της γεν.Αφροδιτης μου βρισκοταν ο Διας γυρω στα μεσα του 2008 οταν εγινε μια αγοραπωλησια ιδιοκτησιας μου, ερημην μου [η αγοραπωλησια αυτη ακολουθησε την αλλη πραξη στις 07/03/08].

Δεν ξερω αν ειναι σωστος ο τροπος που ερμηνευω τις κινησεις των πλανητων, αλλα εμενα μου δινουν την εντυπωση καποιες φορες, πως ειναι ζωντανοι οργανισμοι με ΝΟΥ.
Τον Ιανουαριο 2009 ηταν σαν να μπηκαν στον 8ο μου και οι τρεις μαζι. Ηλιος, Διας, Ερμης [σε λιγες μερες εγινε και μια ωραια εκλειψη Ηλιου], εκει ακριβως στην ακμη του 8ου Οικου μου.
Και ενας Ερμης αναδρομος [ο Ερμης μου ειναι αξεπεραστος Ντετεκτιβ] εφευγε απο το πλαι του Δια και επεστρεφε στο σημειο του εγκληματος στον Αιγοκερω [Διελαυνων αναδρομος Διας=Γενεθλια Αφροδιτη τον Απριλιο 2008].
Περιττο βεβαια να πω πως, μετα το φως που εριξε ο Ηλιος στα σκοταδια που βρισκομουν, ανελαβε ο Διας-Δικαστης, ενω ο Ερμης εκανε την αναδρομη του στο παρελθον συλλεγοντας στοιχεια.
Θεωρω πως οι πλανητες εχουν ΝΟΥ.

Carola
12-02-2012, 01:49 PM
Τέλειο το άρθρο! Τώρα που βλέπω την προοδευτική σελήνη μου στον 8ο οίκο να κάνει αντίθεση με τον γενέθλιο κρόνο μου και 4γωνο με τον ήλιο συμπεραίνω τα αίτια του ανεξήγητου άγχους, κατάθλιψης και αποξένωσης που νιώθω. Πριν απο δύο χρόνια έχω πάθει και χειρότερα, γιατί το παιχνίδι το έπαιζε ο κρόνος στον 8ο οίκο σχηματίζοντας κιόλας πολλαπλάσια τετράγωνα με προσωπικούς πλανήτες. Τα περιστατικά αφορούσαν οικογένεια, ακριβώς όπως μαρτυρούσε η εμπλοκή 4ου οίκου.