PDA

View Full Version : Τι ειναι τελικα ο Αρης???



Άκης Αντωνίου
07-07-2005, 12:54 PM
ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΑΡΗΣ

Ο Άρης είναι από την αρχαιότητα γνωστός ως ο Θεός του Πολέμου. Στην σημερινή εποχή ο πλανήτης Άρης έχοντας τις ιδιότητες του προκατόχου του θεού Άρη συμβολίζει την μαχητικότητα ,τις αντιδράσεις ,την εκδίκηση, την σεξουαλικότητα ,την στύση. Είναι όμως και οτιδήποτε έχει σχέση με μέταλλα , φωτιά, πολέμους ,πυρετούς ,κλπ.

Καλό θα είναι όμως όπως σε όλους τους πλανήτες ,έτσι και στον Άρη, να ελέγχουμε όχι μόνο τις όψεις αλλά και την θέση που καταλαμβάνει μέσα στον χάρτη. Ο Άρης είναι η πρωτόγονη δύναμη , η προσπάθεια που καταβάλλει ο καθένας από εμάς για να πραγματοποιήσει στα θέλω του. Οι πιο ΄΄προβληματικές΄΄ ζωδιακές θέσεις είναι στον Καρκίνο , στους Ιχθείς και στον Ζυγό. Ένα άτομο με έναν όχι και τόσο καλό Άρη έχει τον ιδεαλισμό να ξεκινήσει κάτι αλλά χωλαίνει στην τελική πραγμάτωση. Είναι ο άνθρωπος ο οποίος θα ΄΄στην κάνει΄΄ υπόγεια και δεν θα το πάρεις χαμπάρι. Είναι ο άνθρωπος με το ρητό τον φίλο να τον έχεις κοντά και τον εχθρό πιο κοντά. Ο αδύνατος Άρης θα παίξει αρκετά ΄΄ unfair΄΄ αψηφώντας τους κανόνες ηθικής.

Ένας καλά τοποθετημένος Άρης σηματοδοτεί το ψυχικό σθένος , δείχνει τον άνθρωπο που στην δύσκολη στιγμή θα βγάλει τα κάστανα από την φωτιά .Πολλές φορές περιφρονεί τον κίνδυνο κάνοντας τον στα μάτια τρίτων έναν ήρωα πρώτου μεγέθους. Είναι ο άνθρωπος που όταν τον πληγώσεις θα σου ‘’κρούσει’’ τα τύμπανα του πόλεμου. Έχει βέβαια την αίσθηση της νίκης , απεχθάνεται την ήττα αλλά για να φθάσει στο σημείο να χάσει θα πάει να πει πως έδωσε και την τελευταία ικμάδα των δυνάμεων του αλλά δεν τα κατάφερε. Ένας Άρης καλά τοποθετημένος δεν θα κολλήσει πουθενά μιας και η προβολή της προσωπικότητας του απέναντι στους άλλους είναι άρρητα συνδεδεμένη με την ίδια του την επιβίωση. Όπως λέει και η μεγάλη κυρία της Αστρολογίας Θεοδώρα Ντακου στο βιβλίο της Αστρολογία στην σελ 152 ο Άρης δείχνει την σκληρότητα. Αλλά σκληρός είναι ο δειλός , αυτός ο όποιος έχασε ,ταπεινώθηκε και σε περιμένει στην στροφή γιατί έχει απωθημένα. Ο υγιής Άρης όσο δυναμικός και αν είναι δεν βγάζει κακίες. Ο άρρωστος Άρης ,όσο ευγενικός και ευαίσθητος αν είναι συσσωρεύει μέσα του αρνητικά συμπλέγματα . Αυτά λέει η Κα Θεοδώρα Ντακου στο βιβλίο της ‘’ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ’’ και έχει απόλυτο δίκιο.

Σε ένα γυναικείο ωροσκόπιο συμβολίζει το τι είδους άνδρα επιθυμεί η εν λόγω γυναίκα. Μέσα στο διάβα μου στον χώρο της Αστρολογίας έχω ακούσει πιστευτές επιπολαιότητες. Ας πούμε μια γυναίκα με Άρη και Αφροδίτη μέσα στον Υδροχόο ,μια
Ραφιναρισμένη φύση , πως μπορεί να τα βρει ερωτικά & αρμονικά όταν η μια θέλει κουβέντες και όμορφη προσέγγιση ενώ αυτός είναι σαν τον Μαρκήσιο Ντε Σαντ? Οι περισσότεροι θεωρούν ότι ο Άρης στον Αιγόκερω ή στον Σκορπιό είναι τρομερά δυνατοί και τέτοια. Εδώ μιλάμε για ψυχική δύναμη , το σθένος δηλαδή και όχι ο ένας σηκώνει 150 κιλά και ο άλλος 170.


Πολλές φορές όταν νοιώθετε την έκρηξη σας να πλησιάζει , αποφορτίστε τη με γυμναστική , τρέξιμο , βολτα,ψωνια. Γιατί εκείνο το ΄΄ ημίωρο του τρόμου΄΄ μπορεί να κάνετε πράξεις που ίσως το μετανιώσετε….

Marilam
07-07-2005, 03:40 PM
Άκη
Κατ'αρχήν πολύ ωραίο το άρθρο..
Κατά δεύτερο, το βιβλίο Αστρολογία είναι από τις εκδόσεις Νόηση? Με αυτόν τον τίτλο το ζητάμε?
Ευχαριστώ..

sagimoon
07-07-2005, 04:59 PM
Καλησπέρα στην παρέα
Θα μου επιτρέψετε ελπίζω να απαντήσω στην Marilam.
Ναί καλή μου το βιβλίο έχει τίτλο <Βασικές Αρχές Αστρολογίας> της Θεοδώρας Φασιανού Ντάκου , και κατά την γνώμη μου είναι Η ΒΙΒΛΟΣ της αστρολογίας (για τα ελληνικά τουλάχιστον δεδομένα).
Έχει εκδόσει και άλλα βιβλία η ίδια με την βοήθεια των εκδόδεων Νόηση.
Στα συστήνω .

Όσο για τον ΑΡΗ ΣΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ, σας παραθέτω ένα μικρό δείγμα.

Πέρυσι στην γειτονιά μου γκρεμήστηκε ένα σπίτι με αυλή και ελιές στο πεζοδρόμιο, για να φτιαχτεί μια βιοτεχνία-αποθήκη - μαγαζι.
Δεν φτάνει που κόψαν τις ελιές, κοψανε ύπουλα και μια μεγάλη και όμορφη λεύκα (την ομορφιά της γειτονιάς)στο ...απέναντι πεζοδρόμιο. (προφανώς τους ενοχλούσε την είσοδο κόβοντας την θέα της εισόδου από ...απέναντι) Αυτό έγινε σας
λέω παράνομα και ύπουλα......5 το πρωί.
Εγώ που έχω άρη στον καρκίνο, καλώς ή κακώς επί ένα μήνα σκευτόμουνα να ρίξω ακουαφόρτε στα γυαλιστερά μάρμαρα του σικ οικοδομήματος....
Μιλάμε προσπαθούσα με το ζόρι να κρατήσω τον εαυτό μου...
Αν αγωνιάτε....ναί , τον κράτησα.....χεχε (μέχρι να ξαναδώσουν αφορμή σοβαρή τουλάχιστον)
ΥΓ. Και που όλη η γειτονιά διαμαρτηρήθηκε??? τί έγινε?? ..ξέρετε, τα γνωστά αποκαρδιοτικά...
Και πραγματικά ερωτώ??? μερικές φορές μήπως είναι καλύτερα να μην καταπιέζουμε τον άρη μας, όπου κι αν αυτός βρίσκεται???

φιλικότατα
sagimoon

steli
07-07-2005, 06:57 PM
Αγαπητέ Astroaki,
πολύ ωραίο το άρθρο σου (έχω Άρη στους Ιχθείς και δυσκολεύομαι να τελειώσω ο,τιδήποτε, αλλά με το συμπάθειο υπόγειος δεν είμαι και δεν την έχω φέρει σε κανέναν - όλο οι άλλοι μου τη φέρνουν εμένα...). Θα ήθελα να μάθω τα χαρακτηριστικά του Άρη στα ζώδια. Επίσης, όταν η οικοθεσία δίνει κάποια χαρακτηριστικά λίγο 'διαφορετικά' από το ζώδιο που είναι ένας πλανήτης τι υπερισχύει? Ή τι ενεργοποιείται και πως?
Merci.

madcat
07-07-2005, 07:20 PM
Πολύ ωραιο άρθρο asrtoaki!! Να έλεγες και πως θα βρούμε τον 'Αρη μας θα με διευκόλυνες πολύ :D Πάντως κάνω αυτο που λες στο τέλος του άρθρου όταν έχω λίγα νευράκια ή δεν νιώθω καλά τρέχω χιλιόμετρα ο καλούμενος για μένα "τροχάδη διαλογισμός". Πρέπει να έχω "αθλητικό" Άρη!!! :p

sagimoon καλά και έκανες και καταπίεσες σ'αυτη την περίπτωση τον Άρη σου... το ακουαφόρτε δεν είναι λύση. Επειδή και μένα θα με πονούσε μια τέτοια κίνηση αν έβρισκα χώρο θα φύτευα όχι μια λεύκα αλλά θα γέμιζα το πεζοδρόμιο!! :innocent: (Αν δεν υπάρχει χώρος υπάρχει κάτι καλύτερο απο ακουαφόρτε... :D :D :D )

fillenia
07-07-2005, 07:46 PM
Steli,

Η αστρολογική ερμηνεία είναι πολυσύνθετη και πολυδιάστατη. Δεν αρκεί η ζωδιακή θέση ενός πλανήτη για εξαγωγή συμπερασμάτων. Και πάντοτε, τα συμπεράσματα δεν είναι ασφαλή 100%. Το άρθρο μιλά για τον Αρη "καλά" ή "άσχημα" τοποθετημένο σε ένα γενέθλιο ωροσκόπιο. Πράγμα που σημαίνει πως εξίσου σημαντικό ρόλο παίζουν οι θετικές/αρνητικές όψεις του με άλλους πλανήτες, η οικοθεσία, οι κυβερνήτες.
Οι πλανήτες σε πτώση ή σε αδυναμία, εκδηλώνουν ευκολότερα τα αρνητικά χαρακτηριστικά τους και φυσικά σ' αυτό συνδράμουν και οι όψεις.
Οι συγκεκριμένες θέσεις που σε προβληματίζουν, όπως αναφέρεται και στο άρθρο , αφορούν τον βαθμό της μαχητικότητας με την οποία ένα άτομο διαχειρίζεται τα συμβάντα της ζωής του. Επαγγελματικά, συναισθηματικά, κοινωνικά.
Ενας άνδρας, π.χ με Αρη στον Καρκίνο, θα συμπεριφέρεται πολύ αδύναμα όταν αντιμετωπίζει προβλήματα επαγγελματικής ή οικογενειακής φύσης,ενδεχομένως θα αποφεύγει τη σύγκρουση έστω κι αν αδικείται, θα κάνει προσωπικές παραχωρήσεις εις βάρος του, αλλά θα μαζεύει αρνητικά συναισθήματα που θα ξεσπάσουν ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, σε λάθος χρόνο και προς κάθε κατεύθυνση με ιδιαίτερο μένος. Ισως να είναι λόγω Καρκίνου ιδιαίτερα προσκολλημένος στη μητέρα του, την οικογένειά του, ή σε παραδοσιακές αρχές. Αντίθετα, να μην είναι καθόλου "αδύναμος" σεξουαλικά. Ολα όμως αυτά, σε συνδυασμό πάντα με τα λοιπά γενέθλια στοιχεία του, μπορουν να αλλάξουν και να βελτιωθούν, ανάλογα με το επιπεδο συνειδητότητας του ατόμου.

Ο Αρης στο Ζυγό που κυριαρχείται από την Αφροδίτη, πνίγει την μαχητικότητά του και είναι σε θέση άμυνας.

Ελπίζω να συμφωνούν και οι "ειδικοί" επι των αστρολογικών θεμάτων, μια και εκφράζω προσωπικές θέσεις.

Φυλλένια

Marilam
07-07-2005, 11:00 PM
http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=3161129

Αυτό είναι το βιβλίο????

retrograde
07-07-2005, 11:11 PM
Marilam δεν έχουμε πει πολλές φορές ότι δεν δίνουμε links που παραπέμπουν σε προϊόντα και υπηρεσίες; Γιατί υπάρχουν τα προσωπικά μηνύματα; Το θέμα είναι απλά τυπικό και δεν έχει να κάνει με διαφήμιση. Η Θεοδώρα Ντάκου μόνο ανάγκη διαφήμισης δεν έχει αλλά και το Horoscope έχει τους μικρούς του κανόνες όπως επίσης και την τεράστια και αξιοζήλευτη διαφορά ποιότητας από τους άλλους. (Η έπαρση σε όλο της το μεγαλείο). Εσύ που είσαι από τις παλιές και μάχιμες το έχεις κατά κόρον επισημάνει. Ας μείνει έτσι...


fillenia έχεις εξασφαλίσει πτυχίο αριστούχου όταν αποφοιτήσεις από το horoscope. Και μάλιστα από συνεργάτες που ε! πως να το κάνουμε δεν είναι τυχαίοι και ανώνυμοι. Και μη ξεχνάς, ότι πίσω από τους επώνυμους καταξιωμένους "κρύβονται" επιστημονικοί συνεργάτες αρωγοί και συμπαραστάτες για τις κρύες νύχτες του χειμώνα και για το φόβο των Ιουδαίων ;)



Πολύ ωραιο άρθρο asrtoaki!! Να έλεγες και πως θα βρούμε τον 'Αρη μας θα με διευκόλυνες πολύ
madcat: αν είναι σωστές οι πληροφορίες μου τότε ο Άρης σου είναι στους Διδύμους στην 28η και 54. Η Σελήνη σου στα Ψαράκια 24 μοίρες και κάτι ψηλά :) κάτι που χαρίζει ευγενική και μη-κριτική στάση και κάνει τους ανθρώπους που βρίσκονται σε σύγχυση ή αντιμετωπίζουν προβλήματα να έρχονται σε σένα για βοήθεια, μια βοήθεια που εύκολα δίνεις. Μερικές φορές
οι άλλοι κάνουν κατάχρηση της συμπόνοιας και της καλοσύνης σου. Αυτή όμως η τρυφερή Σελήνη κάνει όψη τετραγώνου με τον Άρη σου και πρέπει να προσέξεις ιδιαίτερα γιατί μπορεί να φαίνεσαι ευέξαπτη και ανυπόμονη και μπορεί νάναι πολύ δύσκολο για κάποιον να ζει μαζί σου. Επίσης αυτή η όψη συνήθως τείνει να κάνει το άτομο να ανταποκρίνεται με εκδηλώσεις οργής (φανερές ή έμμεσες) αν οι επιθυμίες του εμποδίζονται. Να φτάνει στην άσχημη διάθεση και στον εκνευρισμό αν δεν έχει αρκετές φυσικές δραστηριότητες ή άλλες διεξόδους για το επιθετικό, ζωηρό πνεύμα του. Αλλά εσύ είσαι καλό γατί και δεν ισχύουν αυτά έτσι;
Ο Άρης επίσης στους Διδύμους θα μπορούσε να σε κάνει εργατική ενεργητική, ανήσυχη και πάντοτε δραστήρια. Ο νους σου να καταπιάνεται πάντοτε με ιδέες και να βρίσκεις δύσκολο μερικές φορές το να χαλαρώνεις, να ξεκουράζεσαι, ή
ν' αφιερώνεις χρόνο για την ανανέωση του εαυτού σου.
Αυτός ο Άρης σε έχει ευεργετίσει με έναν οξύ και ανυπόμονο νου, και σε κάνει να αγαπάς τα νοητικά παιχνίδια και τους συναγωνισμούς.
Συχνά φθάνεις στην επιτυχία των στόχων σου μέσα από την ικανότητά σου να μιλάς καθαρά και πειστικά γι' αυτό που θέλεις. Η ενέργεια που κατέχεις είναι περισσότερο νοητική παρά φυσική. Χρησιμοποιείς την διάνοιά σου, την ικανότητα επικοινωνίας σου, τις κοινωνικές επαφές και την αντίληψή σου για την επίτευξη των στόχων σου.
Ο Άρης σου επίσης είναι σε όψη συνόδου με το Δία και αυτό μπορεί να σου δώσει άπλετη αυτοπεποίθηση και να σε κάνει να θέλεις να προχωράς πάντα και να κάνεις όλο και πιο σπουδαία πράγματα. Δεν θα είσαι ευχαριστημένη από καταστάσεις που δεν σου προσφέρουν προκλήσεις και δυνατότητες για ανάπτυξη και πρόοδο στο μέλλον - αδιάφορο πόσο ασφαλείς ή ικανοποιητικές μπορεί νάναι από άλλες απόψεις.

Όταν ρώτησες που είναι ο Άρης σου μάλλον κάτι τέτοιο ήθελες να δεις ή τσάμπα σπατάλησα το χρόνο μου να ρωτάω από εδώ κι από εκεί και κάτι φίλες μου στα 090 για να σου μεταφέρω όλα αυτά διότι ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΝ ούτε αστρολόγος είμαι ούτε αστρολογία γνωρίζω.

Τα υπόλοιπα στο γραφείο μου όταν γίνω μέγας και τρανός!!!

fillenia
07-07-2005, 11:45 PM
Retrograde......

Ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ιιιιι....βουλωμένο γράμμα το αρειανό ψυχογράφημα της Madcat!
Πολυ σωστή διάγνωση!!!! Πότε με το καλό τα εγκαίνια του γραφείου?
Κορυφαίο!!!! :eek:

Εχω υπόψη μου τα όσα υπαινίσεσθε περί επιστημόνων!


Φυλλένια

Άκης Αντωνίου
08-07-2005, 12:11 PM
Άκη
Κατ'αρχήν πολύ ωραίο το άρθρο..
Κατά δεύτερο, το βιβλίο Αστρολογία είναι από τις εκδόσεις Νόηση? Με αυτόν τον τίτλο το ζητάμε?
Ευχαριστώ..


Οχι ειναι εκδοσεις Δωδωνη .Ετσι ειναι ο τιτλος του ΄΄ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ΄΄

jennoula
08-07-2005, 12:31 PM
πολυ καλο άρθρο! εχω όμως και εγω την ίδια απορία με την madcat...πως αραγε θα βρούμε που έχουμε τον Αρη? Απ ότι μου έχουν πει στο παρελθον πρέπει να έχω αρη στον ταύρο.. αυτο τι σημαίνει????????

madcat
08-07-2005, 04:11 PM
Τι μπορω να πω retrograde μετα απο αυτο? Ενα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!! :flowers1: :flowers1: :flowers1: :flowers1: :flowers1:

Σε ολα έπεσες μέσα εκτός απο ενα δεν θυμώνω τόσο έντονα όσο λες :) είμαι πολύ ήρεμο άτομο και αν κατι με θυμώσει (δεν μπορω την αδικια) προσπαθώ να ηρεμίσω (εισπονή -έκπνοη :D ) και μετά προσπαθώ να βάλω μια ταξη στην αδικία όσο μπορώ. Πάντως οταν βλέπω οτι υπάρχει αρνητικό κλίμα με εντάσεις και θυμούς αποχωρώ.

Επίσης ανυπόμονη ήμουν παλιά γιατι πάντα νόμιζα οτι δεν θα προλάβω (μηπως πέθανα νέα σε προηγούμενη ζωη και νιώθω πως ο χρόνος δεν μου φτάνει ... :cool: ) τωρα όμως δεν είναι έτσι (φαινεται πέρασα την ηλικία θανάτου μου :D ) γιατι πρώτα ηρέμισα εσωτερικά και συνειδητοποίησα ποιος ο λόγος να αγχώνομαι για κάτι που θα γίνει αργά ή γρήγορα;; Η Υπομονή είναι μεγάλη αρετή!!! ;)

Σ'ευχαριστω και παλι καλέ μου retrograde!! :flowers1:

prasina_matia
08-07-2005, 05:30 PM
Αγαπητέ μου φίλε Ακη...

Η θέση του Αρη στους Διδύμους που έχω... Νομίζω ότι έχει να κάνει με κάτι "εγκεφαλικό" και "επικοινωνιακό"...
εκτός απο αυτά που νομίζω (αν ευσταθούν βέβαια και αυτά), τι άλλο θα μπορούσε να προσθέσει κανείς?

με εκτίμηση
και ευχαριστω εκ των προταίρων

Άκης Αντωνίου
08-07-2005, 05:33 PM
Ο Αρης καλη μου φιλεναδα ειναι μια πρωτογονη δυναμη. Φαντασου πως ο Αρης ειναι ενας πυρινος πλανητης . ο Αρης μεσα στους Διδυμους ειναι κατα καποιο λογο τινα αναποφασιστος , και αυτο γιατι βαει την Μερκουριακη ιδιοτητα του Ζωδιου να συγκεραστει με την πυρινη ιδιοτητα του Αρη. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα μια παρατηρητικοτητα απιστευτη. Ομως η διαδυκοτητα και η μεταβλητοτητα των Διδυμων τους δινουν την ταυτοχρονη ενασχοληση με πολλα πραγματα , ενω εχει ταλεντο ( ως γενικο χαρακτηριστικο) στις δημοσιες σχεσεις, στην δημοσιογραφια κλπ. Αναλυει το καθε τι με απιστευτη ικανοτητα απλα βαζοντας την κοινη λογικη ( Διδυμος το ζωδιο της επικοινωνιας κλπ).

Εχει και συνεχεια μην βιαζεσαι....και με αλλους πλανητες

madcat
08-07-2005, 05:38 PM
Σωστο και αυτο με την ανάλυση... ;) Κι αυτο το εχω!!! :D
Η αναλυση ειναι καλή αλλά με μέτρο...
Μου βγάζεται όλα τα απλυτα στην φόρα.... αφηστε με να κρατησω κατι και για μένα!!! :redface: :redface:

Άκης Αντωνίου
08-07-2005, 05:42 PM
Αγαπητέ Astroaki,
πολύ ωραίο το άρθρο σου (έχω Άρη στους Ιχθείς και δυσκολεύομαι να τελειώσω ο,τιδήποτε, αλλά με το συμπάθειο υπόγειος δεν είμαι και δεν την έχω φέρει σε κανέναν - όλο οι άλλοι μου τη φέρνουν εμένα...). Θα ήθελα να μάθω τα χαρακτηριστικά του Άρη στα ζώδια. Επίσης, όταν η οικοθεσία δίνει κάποια χαρακτηριστικά λίγο 'διαφορετικά' από το ζώδιο που είναι ένας πλανήτης τι υπερισχύει? Ή τι ενεργοποιείται και πως?
Merci.

Πολυ ωραια παρατηρηση. Θα προσπαθησω να σου το δωσω οσο με πιο απλα λογια μπορω. Φαντασου πως εχεις ενα παζλ.Πρεπει να συνδεσεις ολα τα κομματια σωστα μεταξυ τους. Ας παρουμε ενα παραδειγμα. Εχουμε ενα ανδρα με Αρη στον Αιγοκερω στον 4ο οικο. Εδω ο Αρης μεσα στο 4ο προβληματιζει γιατι ειναι η πτωση του( 4ο ζωδιο ΚΑΡΚΙΝΟΣ = 4ος οικος) ενω ο Αρης σαν ζωδιο ειναι στην εξαρση του. Εδω δειχνει οτι το ατομο μεγαλωνει μεσα σε ενα σκληρο περιβαλλον με προβληματα οπου ο Αρης του θα τον κανει ανταγωνιστικο μεσα στο σπιτι του. Συσσωρευει πραγματα (εσωστρεφεια )και οταν τα ''βγαλει'' προς τα εξω τα βγαει με εναν τροπο τραχυ

prasina_matia
08-07-2005, 10:07 PM
Σωστο και αυτο με την ανάλυση... ;) Κι αυτο το εχω!!! :D
Η αναλυση ειναι καλή αλλά με μέτρο...
Μου βγάζεται όλα τα απλυτα στην φόρα.... αφηστε με να κρατησω κατι και για μένα!!! :redface: :redface:


Madcat, φιλεναδούλα...

Εκτος από Παρθενάκι, έχεις και Αρη στους Διδύμους??? χμμμ....

Για να δούμε τι άλλο κοινό θα βρουμε.... χεχεχεχε :)

prasina_matia
08-07-2005, 10:13 PM
Ο Αρης καλη μου φιλεναδα...

Λατρεύω να με λές καλή σου φιλενάδα :):) γιατί έτσι σε νιώθω και γω!! :)
(Λες να γίνει κανένα θέμα πάλι με τις φιλοφρονήσεις μου επειδή σε εκτιμώ και το εκφράζω??? χεχεχεχε -φυσικά, κάνω πλάκα :p )


Εχει και συνεχεια μην βιαζεσαι....και με αλλους πλανητες

Θέλω να μάθω και την συνέχειααααα...... χεχεχεχε :):)

Ξεχασα να σου αναφέρω πως εκτός από το ότι έχω τον Αρη στους Διδύμους, τον έχω και στον 5ο οίκο...

Aυτό τώρα ειναι καλό ή κακό???

(έμαθα να βγάζω μόνη μου ωροσκόπιο :):) yessssssssssssssss :):) )

bookseller
09-07-2005, 12:07 AM
Αγαπητά μέλη,
Έχουμε γίνει γραφικοί να σας παρακαλάμε να κρατάτε στο μυαλό σας κάποια μικρά πραγματάκια πριν απαντήσετε, σχολιάσετε ή γενικότερα δημοσιεύσετε. Ένα από αυτά είναι ότι κάτω από κάθε άρθρο συνεργάτη μας ή μη καλό είναι να μην πιάνουμε κουβεντούλα και να μην εκφράζουμε τα συναισθήματά μας ούτε να κάνουμε χιούμορ πέραν των ορίων.
Όμως και το στομάχι μας χαλάμε λέγοντας τα ίδια και τα ίδια και τελικά ακούμε και παράπονα και πολλές φορές και ύβρεις. Η λογική της μη συμμόρφωσης σε παρακλήσεις δεν καταλαβαίνω ποιον τελικά εξυπηρετεί.
Υπάρχουν ενότητες (που δεν θα έπρεπε υπό κανονικές συνθήκες να υπάρχουν) γιατί ο σκοπός του horoscope είναι άλλος, με κουβεντούλα, πλακίτσα, πειράγματα, φιλοφρονήσεις, κ.λπ. όμως υπάρχει και η εμμονή ελαχίστων ευτυχώς να μας γράφουν στα παλαιότερα των υποδημάτων τους.
Αν οι άλλοι συντονιστές αυτού του δικτυακού τόπου επιθυμούν να είναι "χαλαροί" εγώ πλέον δεν επιθυμώ. Δηλώνω λοιπόν υπεύθυνα και μπορεί ο καθένας να με χαρακτηρίσει όπως επιθυμεί, ότι θα διαγράφω, θα κλειδώνω και γενικότερα θα κρατήσω το κύρος και αυτού του δικτυακού τόπου και των αρθογράφων του με όποιο κόστος. Ευτυχώς δεν είμαι αστρολόγος για να χάσω πελατεία και έχω την άνεση να σεβαστώ και να τηρήσω τους όρους που και εγώ ο ίδιος βοήθησα να συνταχθούν. Όροι που είναι πραγματικά σα λάστιχο αλλά όταν κάποιοι ή κάποιες αγνοούν ακόμα και τις θερμές παρακλήσεις για τους λόγους που ούτε κατανοώ ούτε γνωρίζω θα ψάχνουν να βρουν τις δημοσιεύσεις τους εκτός horoscope.
Aυτό ισχύει για ΟΛΟΥΣ. Μέλη, συντονιστές, διαχειριστές.

prasina_matia
09-07-2005, 06:04 PM
Αγαπητέ Βookseller

Επειδή εχω πάρει και γω μέρος σε "πλακίτσες" και τα σχετικά, και επειδή θεωρώ την αχαριστεία από τα μεγαλύτερα ελατώμματα και δεν θα ήθελα να "εξασκίσω" και γω αυτο το ελάτωμμα, μιας και μου έχετε φερθεί πολύ σωστά,ως ανθρωπος! Από πλευράς μου, τέρμα οτιδήποτε έχει να κάνει έξω από τον χώρο της αστρολογίας.Δεν θέλω να απογοητεύω ανθρωπους που είναι σωστοί μαζι μου.
Σαν Μαρία, και όχι σαν prasina_matia, αναλαμβάνω και το δικό μου τυχόν μερίδιο ευθύνης σε λάθη που μπορεί να γίνονται...

Οπότε, θα ξανακάνω το ερώτημα μου αλλίως...

με εκτίμηση

prasina_matia
09-07-2005, 06:07 PM
... Και ξαναρωτώ...

Αγαπητέ μου φίλε Ακη...

Μου εξήγησες τι ακριβώς μπορεί να συμβαίνει όταν ο Αρης είναι στους Διδύμους,και ευχαριστώ γι'αυτό... Όταν, εκτός από τους Διδύμους, ο Αρης είναι και στον 5ο οίκο τι περισσότερο μπορεί να επιφέρει στη ζωη ενός ατόμου?

φιλικά

Βασιλική Κόντη
09-07-2005, 06:20 PM
Αγαπητέ μου φίλε Ακη...

Η θέση του Αρη στους Διδύμους που έχω... Νομίζω ότι έχει να κάνει με κάτι "εγκεφαλικό" και "επικοινωνιακό"...
εκτός απο αυτά που νομίζω (αν ευσταθούν βέβαια και αυτά), τι άλλο θα μπορούσε να προσθέσει κανείς?

με εκτίμηση
και ευχαριστω εκ των προταίρων
Αγαπητή φίλη,
Ο αρης στους Διδύμους δίνει:
Προτεραιότητα σε πνευματικά θέματα
Εκφραση με τα χέρια
Εξυπνάδα και ευελιξία
Επιθετικότητα από νευρικότητα και όχι από ανασφάλεια
Κίνδυνο ατυχημάτων με μέσα μαζικής μεταφοράς.
Πολεμικές τέχνες (καταπληκτικός)
Περιέργεια
Προβλήματα με αδέλφια
Γρήγορο γράψιμο, γρήγορη ομιλία
Σε όψεις με Δία:Αυτόματη γραφή
Ρητορική
Πολυπραγμοσύνη
Ατυχήματα σε χέρια,π.χ Κάψιμο
Προβλήματα με πνεύμονες
Κουραστικοί στο λόγο αν ο Αρης δεν έχει όψεις.


Και φυσικά αυτά ενισχύονται ή όχι από την οικοθεσία και τις όψεις που δέχεται ο πλανήτης.

Με ευχαρίστηση στους νέους μελατητές της Αστρολογίας

Βασιλική Κόντη
Αστρολόγος-Συγγραφέας-Συνεργάτης Horoscope

prasina_matia
09-07-2005, 07:20 PM
Aγαπητή κα Κόντη

Σας ευχαριστώ ολόψυχα!! :flowers1:

Ο,τι έχετε γράψει, είναι σαν να διαβάζω εμένα...!!!
(Δεν ξέρω αν ο Αρης μου έχει όψεις, αλλά ώρες-ώρες γίνομαι και κουραστική στο λόγο!! :redface::redface: )

με εκτίμηση

ScP
09-07-2005, 11:59 PM
Χαίρομαι ιδιαιτέρως που είστε τόσο συνεργάσιμοι όλοι σας. Τώρα πως γίνεται και συνεχώς αποσυντονιζόμαστε και συμπαρασύρουμε και τους αστρολόγους μας και γενικότερα επικρατεί ένα χάος σε αυτό θα επιθυμούσα βοήθεια για να το εμπεδώσω.

http://horoscope.gr/showthread.php?t=906 Εδώ λοιπόν, (κάτι που το προβάλαμε κατά κόρον και όλοι έδειξαν συναίνεση) κάναμε μια άτυπη συμφωνία. Εκείνο το thread το έχουμε γράψει 4 φορές μέχρι σήμερα. Λέει με απλά λόγια για όποιον βαριέται να κάνει ένα κλικ και να το διαβάσει ότι κάτω από αρθρογραφία ποτέ δεν προσωποποιούμε ένα θέμα, αλλά σαν καλά παιδάκια πάμε και ρωτάμε εκεί που πρέπει να ρωτήσουμε. Θα μου πεις τώρα... το λέει δεν το λέει δε μας παρατάς ήσυχους και κάνε κάτι χρήσιμο στη ζωή σου από το να προσπαθείς να βάλεις μια τάξη στον τόπο που εσύ δημιούργησες; Ναι θα μπορούσα να κάνω κάτι πολύ χρήσιμο.
Το ένα είναι αφού δεν υπολογίζουμε τους συντονιστές να επιδείξω το κύρος του διαχειριστή μπας και. Λες να δουλέψει; Ας δοκιμάσουμε λοιπόν. Τι κάνει ένας διαχειριστής όταν μαζί με την ομάδα του ξοδεύει ώρες ατελείωτες έτσι ώστε να έχει δικαίωμα στο όνειρο ενός πρότυπου δικτυακού τόπου και όχι ενός site της σειράς; Το πρώτο που κάνει είναι να κλειδώσει το thread αν είναι καλός. Ας δεν είναι το διαγράφει. Το δεύτερο που κάνει είναι να ενημερώσει τους συντονιστές του ότι αν δεν επιθυμούν να λειτουργούν ως συντονιστές ας λειτουργούν σαν μέλη. Το τρίτο είναι να ενημερώσει τους αστρολόγους να μην πέφτουν σε αυτές τις μικρές παγίδες αφού έχουν πλέον πείρα και να απαντούν μόνο στις ενότητές τους. Και το τέταρτο να διαγράψει οριστικά 2-3 μέλη που είναι μαγκάκια ή χαζομαγκάκια για να μπορούν οι υπόλοιποι χιλιάδες να απολαμβάνουν αστρολογία, γνώση, συζητήσεις επιπέδου και όχι συνεχώς γραφικότητες από εμένα και την ομάδα μου.

Πριν πολλούς μήνες είχα γράψει αυτό http://horoscope.gr/showthread.php?t=339 με πολύ διάθεση χιούμορ. Από τότε με πολύ χαρά παρατήρησα το επίπεδο -πραγματικά ανώτερο- των μελών μας που ακούν, ρωτούν και δείχνουν ιδιαίτερη ευγένεια με λόγια και με έργα. Αυτοί που απομακρύνθηκαν μόνιμα από την αρχή είναι μόλις 5 άτομα. 6-7 επίσης emails έλαβα μέσα σε τόσους μήνες από μερικούς που διαστρέβλωναν μια λέξη μου και με περνούσαν γενεές 14. Και παρόλα αυτά τους επιτρέπω να διαβάζουν και να τυπώνουν κάποια σπάνια άρθρα μας χωρίς να τους έχω «στείλει».
Δεν συνηθίζω να γράφω πολύ και ούτε να επεμβαίνω. Όμως καλοκαιράκι είναι κέφια υπάρχουν και γιατί όχι να μην διώξουμε μερικούς για να έχουμε οι υπόλοιποι περισσότερο γήπεδο να παίξουμε όπως η Εθνική μας Ομάδα ποδοσφαίρου όταν κέρδισε το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα;
Λέω τώρα. Γιατί όχι;

Να είστε καλά

SONIA64
19-07-2005, 11:48 PM
Αν μπορούμε να μιλήσουμε για την θέση του Άρη στο δικό του ζώδιο του Κριού θα λέγαμε ότι το άτομο αυτό έχει μεγάλη ενέργεια και ψυχική δύναμη να υπερπηδά τα εμπόδια που βρίσκονται στο δρόμο του καθώς και ένα πολύ ανεξάρτητο και φιλελεύθερο χαρακτήρα που δεν επιτρέπει συμβιβασμούς σ΄αυτό το θέμα.Όσον αφορά τις γυναίκες θα έλκονται συνήθως απο σχετικά ανώριμους άνδρες που φέρνουν μια υπερδιέγερση στις σχέσεις μια και έχουν ανάγκη να κινηγούν την αλλαγή και το διαφορετικό απο την ρουτίνα.Τέλος τα άτομα αυτά έχουν ως έμβλημα την τιμή και τα αγνά κίνητρα.
Αν κάτι δεν λέω σωστά παρακαλώ διορθώστε με.
Με εκτίμηση

moutro28
01-02-2006, 08:59 PM
Πολύ καλό το άρθρο αλλά πολύ θα ηθελα να ξέρω τι σημαίνει για μια γυναίκα να έχει Άρη στο Σκορπιο. Έχω την εντύπωση ότι στα προσωπικά κάνει πολύ δύσκολη τη ζωή μου

panther
02-02-2006, 03:55 PM
Πολύ καλό το άρθρο αλλά πολύ θα ηθελα να ξέρω τι σημαίνει για μια γυναίκα να έχει Άρη στο Σκορπιο. Έχω την εντύπωση ότι στα προσωπικά κάνει πολύ δύσκολη τη ζωή μου

Πιστεύω ότι αυτό το άρθρο να σε βοηθήσει Σεξουαλική Χημεία (http://myhoroscope.gr/showthread.php?t=130&highlight=%C1%D1%C7%D3)

Φιλικά

moutro28
02-02-2006, 10:01 PM
Πιστεύω ότι αυτό το άρθρο να σε βοηθήσει Σεξουαλική Χημεία (http://myhoroscope.gr/showthread.php?t=130&highlight=%C1%D1%C7%D3)

Φιλικά

Συγνώμη αλλά περισσότερο μπερδεύτηκα. Έχω Αρη στον Σκορπιό (8ος οίκος) και Αφροδίτη και Ερμή στον Τοξότη (9ος). Είμαι Αιγόκερως με ωροσκόπο Κριό και Σελήνη στον Ζυγό. Νιώθω ότι όλα αυτά "τσακώνονται" μετάξυ τους. Ή μήπως είναι η ίδεα μου;
Φαντάζομαι εξάλλου ότι η θέση του Άρη δεν σχετίζεται μόνο σεξουαλικά ζητήματα.

panther
03-02-2006, 10:11 AM
Συγνώμη αλλά περισσότερο μπερδεύτηκα. Έχω Αρη στον Σκορπιό (8ος οίκος) και Αφροδίτη και Ερμή στον Τοξότη (9ος). Είμαι Αιγόκερως με ωροσκόπο Κριό και Σελήνη στον Ζυγό. Νιώθω ότι όλα αυτά "τσακώνονται" μετάξυ τους. Ή μήπως είναι η ίδεα μου;
Φαντάζομαι εξάλλου ότι η θέση του Άρη δεν σχετίζεται μόνο σεξουαλικά ζητήματα.

Ο Άρης σε ένα γυναικείο χάρτη δείχνει το "πρότυπο" του άντρα που ταιριάζει ή που έλκει την συγκεκριμένη κοπέλα. Εσύ λες ότι έχεις Άρη στον Σκορπιό. ΠΡΟΣΕΞΕ! Αυτό δεν σημαίνει ότι ο οποιοσδήποτε άνδρας είναι Σκορπιός σου ταιριάζει αλλά οποιοσδήποτε με τα χαρακτηριστικά του Σκορπιού - τρυφερός, ερωτικός, δυναμικός κλπ.
Δεν μπορώ να σου πω εάν όλα αυτά "τσακώνονται" μεταξύ τους - γιατί εξαρτάται από τις όψεις που δημιουργούν. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι μια Αφροδίτη στο Τοξότη όπως και να το κάνουμε είναι ανεξάρτητη και θέλει ελευθερία κινήσεων, δεν χαλιναγωγείται εύκολα, άλλο ποσό όταν έχει και έναν Άρη στον Σκορπιό!:toung::toung:

matisse
04-05-2006, 12:50 PM
Πολύ ωραίο άρθρο και κατανοητό. Μέσα σ'αυτό όμως διάβασα ότι όσοι έχουν Άρη στον Ζυγό, Ιχθύεις και Καρκίνο έχει τον ιδεαλισμό να ξεκινήσει κάτι αλλά χωλαίνει στην τελική πραγμάτωση. Είναι ο άνθρωπος ο οποίος θα ΄΄στην κάνει΄΄ υπόγεια και δεν θα το πάρεις χαμπάρι. Εγώ έχω Άρη στον Ζυγό και όσον αφορά την πραγμάτωση κάποιου σκοπού ισχύει ότι δυσκολεύομαι να τον πραγματοποιήσω. Για το δεύτερο σκέλος όμως δεν το ΄χω δει στον εαυτό μου και δεν μπορώ να διανοηθώ ότι θα κάνω κάτι τέτοιο στους φίλους μου. Την αληθινή φιλία την θεωρώ κάτι το ιερό. Υπάρχει περίπτωση να αλλάξω μετά και να γίνω τέτοιος άνθρωπος? Ο Άρης μου, που όπως έχω αναφέρει είναι στον Ζυγό βρίσκεται στον 5ο οίκο και σχηματίζει Τρίγωνο με τον Ερμή. Επίσης στον 5ο οίκο έχω τον Κρόνο. Μπορείτε να μου πείτε τι σημαίνουν αυτα? Ελπίζω να μην γίνομαι κουραστική με τις απορίες μου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Yeshoda
21-06-2006, 03:56 PM
Πολύ σωστό το βρίσκω το κείμενο,είναι ακριβώς αυτά που λέει και όσον αφορά τις "προβληματικές" θέσεις του αλλά και για τις πιο καλές επίσης.Μπράβο, με βοήθησε πολύ στην κατανόηση του Άρη καλύτερα και χαίρομαι για την δική μου θέση στον Άρη.:smile1:

skorpion
22-06-2006, 05:45 PM
Πολύ ωραίο άρθρο και κατανοητό. Μέσα σ'αυτό όμως διάβασα ότι όσοι έχουν Άρη στον Ζυγό, Ιχθύεις και Καρκίνο έχει τον ιδεαλισμό να ξεκινήσει κάτι αλλά χωλαίνει στην τελική πραγμάτωση. Είναι ο άνθρωπος ο οποίος θα ΄΄στην κάνει΄΄ υπόγεια και δεν θα το πάρεις χαμπάρι. Εγώ έχω Άρη στον Ζυγό και όσον αφορά την πραγμάτωση κάποιου σκοπού ισχύει ότι δυσκολεύομαι να τον πραγματοποιήσω. Για το δεύτερο σκέλος όμως δεν το ΄χω δει στον εαυτό μου και δεν μπορώ να διανοηθώ ότι θα κάνω κάτι τέτοιο στους φίλους μου. Ο Άρης μου, που όπως έχω αναφέρει είναι στον Ζυγό βρίσκεται στον 5ο οίκο
Και εγω εκει τον εχω τον Αρη και συμφωνω μαζι σου σε ολα τα παραπανω:bigsmile:

matisse
07-07-2006, 11:22 PM
Καλησπέρα!Δεν έχω υπολογιστή στο σπίτι μου γι’αυτό δεν με βλέπετε συχνά στο site. Όσον αφορά για τους ίδιους πλανήτες που έχεις και εσύ αγαπητή skorpion στον 5ο οίκο μπορώ να σου πω κάποια πράγματα που έχω μάθει. Ίσως να σε βοηθήσουν. Λοιπόν: Όταν ο Άρης περνά από τον 5ο οίκο, μας κάνει πολύ δημιουργικούς και νιώθουμε ότι μπορούμε να επεκτείνουμε τις δραστηριότητές μας. Έχουμε αυτοπεποίθηση και πιστεύουμε ότι δεν έχουμε κανέναν ανάγκη, πράγμα που δεν είναι πάντα σωστό. Πολλές φορές με τον Άρη στον 5ο οίκο φερόμαστε αλαζονικά. Ο έρωτας και η σεξουαλικότητα βρίσκονται στο αποκορύφωμά τους και η απόλαυση είναι δεδομένη. Η φαντασίωση παίρνει σάρκα και οστά.
Τώρα σειρά έχει ο Κρόνος. Παρότι ο 5ος οίκος είναι άμεσα συνδεδεμένος με τη διασκέδαση, η διέλευση του Κρόνου από εκεί μας «μαζεύει» και μας κάνει να μην έχουμε διάθεση για εξόδους και έντονες διασκεδάσεις. Μας χαρακτηρίζει η σοβαρότητα και μας απασχολούν, κυρίως, τα πρακτικά θέματα. Είναι πιθανόν να εμφανιστεί ένα πολύ μεγαλύτερο άτομο στον αισθηματικό τομέα, ενώ είναι επίσης πιθανόν ο Κρόνος να ωθήσει ένα άτομο να αποσυρθεί από τον ερωτικό στίβο. Άρα η διέλευση του Άρη και του Κρόνου από τον 5ο οίκο φέρνει, νομίζω, μια ισορροπία στο άτομο. Δεν πιστεύει υπερβολικά στον εαυτό του ώστε να γίνεται αλαζόνας αλλά ούτε είναι πολύ σοβαρός ώστε να μην χαίρεται τη ζωή. Την χαίρεται αλλά με μέτρο.
Όταν ο Πλούτωνας περνά από τον 5ο οίκο, επιδρά πάνω στις σχέσεις με τα παιδιά και τις ερωτικές σχέσεις. Για να μη δημιουργηθούν ρήξεις και για να μην αντιμετωπίσει το άτομο, που έχει αυτή την διέλευση, τον κίνδυνο να απομακρύνει τα παιδιά του από κοντά του ή να χάσει για πάντα το ταίρι του, πρέπει να φροντίσει να μην είναι κυριαρχικό και καταπιεστικό απέναντι στο ταίρι του. Πρέπει να καταλάβει ότι η κτητικότητά του ξεκινά από τις δικές του αδυναμίες και ότι οι άλλοι δεν φταίνε σε τίποτα.

Τώρα, εγώ νομίζω, ότι στον 5ο οίκο έχω και Σύνοδο Κρόνου με τον Πλούτωνα. Αν έχεις και εσύ αυτή την όψη τότε διάβασε και αυτά. Τα άτομα με αυτήν την όψη καταπιέζουν τον εαυτό τους, γιατί δεν είναι ποτέ ικανοποιημένα, ακόμα και όταν έχουν κατακτήσει την κορυφή. Δεν μπορούν να εκφράσουν τα συναισθήματά τους και δεν ζητούν ποτέ βοήθεια από τους άλλους. Τα πάθη και οι ανασφάλειες βγαίνουν στην επιφάνεια, εξαιτίας των περιορισμών και των δυσκολιών που αντιμετωπίζει ένα άτομο με αυτή τη διέλευση. Η αυτογνωσία και η αποδοχή των προτερημάτων και των ελαττωμάτων, ο περιορισμός του εγωισμού, η αντικειμενική παρατήρηση και η αυτοκριτική είναι ο καλύτερος τρόπος για να αντιμετωπιστεί αυτή η κατάσταση. Αυτά ξέρω για τον 5ο οίκο μου. Αν ισχύουν και για σένα ελπίζω να σε βοηθήσουν. Σίγουρα δεν θα ισχύουν όλα αλλά τουλάχιστον τις αρνητικές προδιαθέσεις που πηγάζουν απ’αυτές τις διελεύσεις, όταν τις έχεις υπόψιν σου θα μπορείς να τις αποφύγεις. Νομίζω ότι η Αστρολογία μας βοηθά να αποφεύγουμε τις άσχημες συνήθειες που δημιουργούνται, πιστεύω, απ’τις κακές όψεις και επίσης να γινόμαστε καλύτεροι. Η Αστρολογία δεν προβλέπει ούτε μπορούμε να μαντέψουμε μ’αυτήν. Απλά επαναλαμβάνω μας βοηθά να γίνουμε καλύτεροι και να διευκολύνουμε τη ζωή μας. Συγγνώμη αν σε κούρασα εσένα προσωπικα skorpion αλλά και όσους τυχόν διαβάσουν αυτά που έγραψα. Είχε πολύ καιρό να ασχοληθώ και το παρατράβηξα λίγάκι!

skorpion
08-07-2006, 07:50 PM
εγω εχω μονο τον Αρη στον 5ο στον ζυγο και τον πλουτωνα στον 5ο αν δεν κανω λαθος αλλα στις μοιρες του σκορπιου και δεν κανει οψη με τον κρονο κανενας απο τους δυο ο Αρης μου κανει τετραγωνο με τον ποσειδωνα(7ος οικος τοξοτη) και ο πλουτωνας αντιθεση με την ηρα εχω και κατι εναμιση τετραγωνα αλλα νομιζω δεν ειναι τοσο σημαντικα ή κανω λαθος? Παντως ευχαριστω matisse που μπηκες στον κοπο.:bigsmile:

matisse
09-07-2006, 01:01 PM
Γειά σου skorpion.Δεν είναι κόπος. Μ'αρέσει να ασχολούμαι μ'αυτά. Μόνο για τον Άρη που σχηματίζει τετράγωνο με τον Ποσειδώνα μπορώ να σου πω. Για τ'άλλα δεν ξέρω. Είναι δύσκολη όψη αυτή απ'όσο ξέρω γιατί δημιουργεί τάση αυτοκαταστροφής. Μπορει να είσαι παρορμητική και να μην σκέφτεσαι κάποιες φορές τις συνέπειες των πράξεών σου και να μπλέκεσαι σε δύσκολες καταστάσεις. Ίσως να παρασύρεσαι εύκολα και ν'αφήνεις τους άλλους να σ'ελέγχουν. Δεν σου λέω ότι σίγουρα θα έχεις αυτά τα χαρακτηριστικά αλλά επειδή υπάρχει αυτή η προδιάθεση στην όψη αυτή καλύτερα να προσέχεις, για να μην έρθεις ποτέ σε δύσκολη θέση. Φιλικά!

skorpion
09-07-2006, 05:30 PM
μηπως υπαρχουν κι αλλες ερμηνιες γι αυτη την οψη γιατι νομιζω πως αυτα δεν μου ταιριαζουν τοσο πολυ. Αλλα παρ ολα αυτα ευχαριστω εισαι πολυ καλη

panther
10-07-2006, 12:37 PM
μηπως υπαρχουν κι αλλες ερμηνιες γι αυτη την οψη γιατι νομιζω πως αυτα δεν μου ταιριαζουν τοσο πολυ. Αλλα παρ ολα αυτα ευχαριστω εισαι πολυ καλη

Συνήθως, τα άτομα με αυτή την όψη, ξεκινάνε κάτι (άποψη, τρόπο ζωής, χόμπι κλπ) αλλά στην πορεία βαριούνται και ακολουθούν κάτι άλλο.
Βέβαια, εξαρτάται και από τις όψεις.
Ελπίζω να βοήθησα!

Φιλικά
Ιουλία

katrin82
10-07-2006, 03:54 PM
Καταρχήν μπράβο για το άρθρο σας!!!:cheesy:
Δημαδή εγώ τώρα που έχω Άρη στο Ζυγο τι πρέπει να πω????????:cry:
Αν κι εδώ που τα λέμε και στόχους ξέρω να βάζω και εις πέρας τους φέρνω πάντα παρόλη την πίεση (ίσως λόγω ωρορσκόπου¨Αιγόκερως)!!!!!!!
Τώρα για τό αν δουλεύω υποχθόνια δεν το νομίζω :embarrest (συνήθως είμαι ανοιχτό βιβλίο για τους άλλους να με καταλάβουν........)
Πώς όμως αλλιώς θα μπορούσε να μ'επιρεάσει το γεγονός ότι έχω Άρη στο ζυγό????????? :worried: Αν ξέρει κανείς...... Please let me know!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

panther
10-07-2006, 03:59 PM
Καταρχήν μπράβο για το άρθρο σας!!!:cheesy:
Δημαδή εγώ τώρα που έχω Άρη στο Ζυγο τι πρέπει να πω????????:cry:
Αν κι εδώ που τα λέμε και στόχους ξέρω να βάζω και εις πέρας τους φέρνω πάντα παρόλη την πίεση (ίσως λόγω ωρορσκόπου¨Αιγόκερως)!!!!!!!
Τώρα για τό αν δουλεύω υποχθόνια δεν το νομίζω :embarrest (συνήθως είμαι ανοιχτό βιβλίο για τους άλλους να με καταλάβουν........)
Πώς όμως αλλιώς θα μπορούσε να μ'επιρεάσει το γεγονός ότι έχω Άρη στο ζυγό????????? :worried: Αν ξέρει κανείς...... Please let me know!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Ο Άρης σε γυναικείο χάρτη δηλώνει τον τύπο του άνδρα που της ταιριάζει ερωτικά!

katrin82
10-07-2006, 04:01 PM
Καταρχήν μπράβο για το άρθρο σας!!!:cheesy:
Δημαδή εγώ τώρα που έχω Άρη στο Ζυγο τι πρέπει να πω????????:cry:
Αν κι εδώ που τα λέμε και στόχους ξέρω να βάζω και εις πέρας τους φέρνω πάντα παρόλη την πίεση (ίσως λόγω ωρορσκόπου¨Αιγόκερως)!!!!!!!
Τώρα για τό αν δουλεύω υποχθόνια δεν το νομίζω :embarrest (συνήθως είμαι ανοιχτό βιβλίο για τους άλλους να με καταλάβουν........)
Πώς όμως αλλιώς θα μπορούσε να μ'επιρεάσει το γεγονός ότι έχω Άρη στο ζυγό????????? :worried: Αν ξέρει κανείς...... Please let me know!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Επίσης να προσθέσω ότι ο Άρης ωρήσκεται στο ζυγό στον όγδοο οίκο και ότι συμπήπτειμε τον Κρόνο στισ 5 μοίρες και 54 λεπτά.........

Επιρεάζουν καθόλου θετικά αυτα τα στοιχεία το γεγονός ότι έχω Άρη στο Ζυγό??????????????????

skorpion
10-07-2006, 07:09 PM
Συνήθως, τα άτομα με αυτή την όψη, ξεκινάνε κάτι (άποψη, τρόπο ζωής, χόμπι κλπ) αλλά στην πορεία βαριούνται και ακολουθούν κάτι άλλο.
Βέβαια, εξαρτάται και από τις όψεις.
Ελπίζω να βοήθησα!

Φιλικά
Ιουλία


Ευχαριστω Ιουλια :love:
Οντως μερικες φορες ξεκιναω κατι και μετα βαριεμαι αν δεν υπαρχει συνεχως κατι να με ιντριγκαρει, να μου προκαλει το ενδιαφερον συνεχως ή να συνεχισει να με μαθαινει(πραγματα που με ενδιαφερουν).Αρχιζω κατι και ανακαλυπτω στην πορεια οτι δεν μου ταιριαζει.Ομολογω πως ειναι ελαττωμα:sad2:! εχω ξεκινησει πολλα πραγματα τα οποια στη συνεχεια εγκατελειψα:embarrest (ενοργανη,μπαλετο,θεατρο,κε ραμικη,καλλιτεχνιαγενικοτ ρα,καρατε,στιβο,σπουδες στη δημοσια διοικηση,γραμματεας,γραφισ τικη):embarrest Ευτυχως ομως καταληξει, σπουδαζω ψυχολογια και μου αρεσει πολυ πολυ!!! οπως και το myhoroscope και σε προεκταση η αστρολογια και δε θα σταματησω να χορευω ποτε!:bigsmile: :bigsmile: :bigsmile: Αποψεις δεν αλλαζω ευκολα ουτε και σχεσεις (αυτο το ειπα για καλο ε!)

Λευκή
11-07-2006, 12:40 AM
Διάβασα με αρκετό ενδιαφέρον τις τελευταίες ειδικά δημοσιεύσεις πάνω στο τετράγωνο άρη - ποσειδώνα.
Ωστόσο δεν θα έλεγα πως οι 'ανθρωποι με το τετράγωνο αυτό περνάνε απ το ένα χόμπυ στο άλλο επειδή βαριούνται.θεωρώ πιθανότερο αυτό να συμβαίνει επειδή αυτή η όψη δημιουργεί στο άτομο πολλές ψευδαισθήσεις και ανασφάλειες με συνέπεια αυτό στην προκειμένη περίπτωση να θεωρεί ότι είναι ακατάλληλο για τη συγκεκριμένη δραστηριότητα με την οποία ασχολείται μια δεδομένη χρονική στιγμή,με αποτέλεσμα να την εγκαταλείπει για μια καινούρια μέχρις ότου να απογοητευτεί εκ νέου απ αυτήν.Αυτό φυσικά σε "βαριές"περιπτώσεις.
Γενικά ο Ποσειδώνας είναι ο πλανήτης της ουτοπίας,της εξιδανίκευσης και της ανάγκης για "απογείωση" απ την άσχημη πραγματικότητα.Στις θετικές του όψεις συνήθως αυτή η ανάγκη εκφράζεται μέσω της ενασχόλησης με κάποια μορφή τέχνης (πχ υποκριτική,φωτογραφία) η οποία βοηθάει το άτομο να εξετερικεύσει τα συναισθήματά του.Στις αρνητικές όψεις όμως το μέτρο χάνεται και αυτή η ανάγκη έκφρασης μετατρέπεται σε αδυναμία συμβιβασμού με την καθημερινή ζωή και έλλειψη δημιουργικής διεξόδου.ετσι ο άνθρωπος ανάλογα και με το υπόλοιπο ωροσκόπιο μπορεί να αναζητήσει πιο "εύκολες" διεξόδους όπως το αλκοόλ ή η εξαπάτηση άλλων με δόλια μέσα(αίσθηση διαφορετικότητας στο σύνολο η οποία φαντάζει μυστηριώδης) ή ακόμα και μια απλή παθητικότητα.
Ωστόσο σκόρπιον-να με συγχωρέσεις για την αδιακρισία μου :cheesy: - ρίχνοντας μια ματιά στους πλανήτες σου είδα ότι έχεις ποσειδώνα περίπου στις 27 μοίρες του τοξότη και άρη περίπου στις 2 μοίρες του ζυγού,επομένως δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ανησυχείς...Αφενός η όψη τετραγώνου είναι ασύμβατη αφετέρου ο ποσειδώνας είναι πολύ αργός πλανήτης για να υπάρχει τόση ανοχή σε μια γωνία τέτοιου είδους.Οσο για τη συνεχή εναλλαγή χόμπυ ,πιθανόν να οφείλεται και στη σελήνη στους διδύμους :)

panther
11-07-2006, 09:19 AM
Διάβασα με αρκετό ενδιαφέρον τις τελευταίες ειδικά δημοσιεύσεις πάνω στο τετράγωνο άρη - ποσειδώνα.
Ωστόσο δεν θα έλεγα πως οι 'ανθρωποι με το τετράγωνο αυτό περνάνε απ το ένα χόμπυ στο άλλο επειδή βαριούνται.θεωρώ πιθανότερο αυτό να συμβαίνει επειδή αυτή η όψη δημιουργεί στο άτομο πολλές ψευδαισθήσεις και ανασφάλειες με συνέπεια αυτό στην προκειμένη περίπτωση να θεωρεί ότι είναι ακατάλληλο για τη συγκεκριμένη δραστηριότητα με την οποία ασχολείται μια δεδομένη χρονική στιγμή,με αποτέλεσμα να την εγκαταλείπει για μια καινούρια μέχρις ότου να απογοητευτεί εκ νέου απ αυτήν.Αυτό φυσικά σε "βαριές"περιπτώσεις.
Γενικά ο Ποσειδώνας είναι ο πλανήτης της ουτοπίας,της εξιδανίκευσης και της ανάγκης για "απογείωση" απ την άσχημη πραγματικότητα.Στις θετικές του όψεις συνήθως αυτή η ανάγκη εκφράζεται μέσω της ενασχόλησης με κάποια μορφή τέχνης (πχ υποκριτική,φωτογραφία) η οποία βοηθάει το άτομο να εξετερικεύσει τα συναισθήματά του.Στις αρνητικές όψεις όμως το μέτρο χάνεται και αυτή η ανάγκη έκφρασης μετατρέπεται σε αδυναμία συμβιβασμού με την καθημερινή ζωή και έλλειψη δημιουργικής διεξόδου.ετσι ο άνθρωπος ανάλογα και με το υπόλοιπο ωροσκόπιο μπορεί να αναζητήσει πιο "εύκολες" διεξόδους όπως το αλκοόλ ή η εξαπάτηση άλλων με δόλια μέσα(αίσθηση διαφορετικότητας στο σύνολο η οποία φαντάζει μυστηριώδης) ή ακόμα και μια απλή παθητικότητα.
Ωστόσο σκόρπιον-να με συγχωρέσεις για την αδιακρισία μου :cheesy: - ρίχνοντας μια ματιά στους πλανήτες σου είδα ότι έχεις ποσειδώνα περίπου στις 27 μοίρες του τοξότη και άρη περίπου στις 2 μοίρες του ζυγού,επομένως δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ανησυχείς...Αφενός η όψη τετραγώνου είναι ασύμβατη αφετέρου ο ποσειδώνας είναι πολύ αργός πλανήτης για να υπάρχει τόση ανοχή σε μια γωνία τέτοιου είδους.Οσο για τη συνεχή εναλλαγή χόμπυ ,πιθανόν να οφείλεται και στη σελήνη στους διδύμους :)


Στην θετική του μορφή - επίσης - εκφράζει την αληθινή αγάπη, τον ρομαντισμό, την ποίηση, την μουσική και το οτιδήποτε τείνει τα άτομα να δημιουργούν. Στην αρνητική του μορφή εκφράζει αυτό που γράφεις.

Μπορεί να υπάρχουν και άλλοι πλανήτες εκτός των Διδύμων που να "οφείλονται" για την συνεχή εναλλαγή χόμπυ. Πάντως, οι δίδυμοι το συνιθίζουν αυτό:toung:

aries engineer
12-07-2006, 07:11 PM
Oταν όμως ο Αρης τετραγωνιζει τον Ερμη τι γίνεται?Πιστευω οτι ειναι μια δυσκολη οψη.Οπως και οταν τετραγωνιζει την Αφροδιτη

matisse
15-07-2006, 01:22 PM
Γεια σου skorpion! Συγγνωμη αν είπα κάτι σχετικα με τις όψεις που δεν είναι καλό και δεν ισχύει για σένα και ίσως να σε πείραξε. Αυτα ήξερα σχετικά μ'αυτην την όψη. Όσον αφορά για το γεγονός ότι τα άτομα μ'αυτήν την όψη όταν αρχίζουν κάτι και δεν το τελειώνουν αυτό το ΄χω και εγώ.Ελπίζω να μου βγει σε καλό στο τέλος.Καλό μεσημέρι!

skorpion
15-07-2006, 05:29 PM
Σας ευχαριστω ολους παρα παρα πολυ που ασχοληθηκατε:love: :love: :love:
Λευκη δεν τιθεται κανενα θεμα αδιακρισιας:cheesy: . Μπορεις να το ξανακανεις οποτε θες εριξες φως σε ενα μυστηριο:bigsmile: . Με βοηθατε στο να κατανοω καλυτερα και να μαθαινω (εστω και με αργους ρυθμους) και μου λυνετε απορειες που με αφορουν :love:
matisse τι να με πειραξει? εγραψες αυτο που ηξερες, απλως δεν ταιριαζε στην περιπτωση μου. ειναι ωραιο να λεμε τις αποψεις μας γιατι μαθαινουμε απο αυτους που ξερουν ισως καλυτερα και διορθωνουμε τα λαθη μας ή εστω προβληματιζομαστε και το ψαχνουμε περισσοτερο (αυτα δεν ισχυουν τοσο για μενα ακομα γιατι ειμαι στα νηπιακα μου αργα βηματα και δεν ξερω κατα ποσο μπορω να βοηθησω)σε ευχαριστω για την καλη προθεση:bigsmile: Κ δεν αμφεβαλλα καθολου περι αυτου:love:

:love:

Αγγελικη
15-07-2006, 06:08 PM
Μπορω να πω το μεγαλο μυστικο για τον Αρη σε εναν ανδρα;;;:bigsmile: :bigsmile: :cheesy: :cheesy:

aries engineer
15-07-2006, 06:55 PM
Πες το Αγγελική!Η γνώση πρέπει να μεταδίδεται!:bigsmile:

Marlene
15-07-2006, 07:58 PM
Μπορω να πω το μεγαλο μυστικο για τον Αρη σε εναν ανδρα;;;:bigsmile: :bigsmile: :cheesy: :cheesy:
Nαι ναι ναι :toung:

Deodonus
13-09-2006, 04:14 PM
Εγώ έχω ¶ρη στον Λέοντα, και έχω ακούσει ότι είναι πολύ καλή θέση. Αλήθεια, είπατε για τις "κακές" θέσεις, με τις "καλές" τί γίνεται? Ποιές είναι οι "καλύτερες" θέσεις για τον ¶ρη?

*Astropeleki*
13-09-2006, 04:43 PM
Αν σκεφτούμε ότι ο ¶ρης είναι ο θεός του πολέμου και δίνει δράση και θέληση, σε συνδυασμό με τον Λεόντα που είναι αρχηγικό ζώδιο, μάλλον κοιτούν πολύ ψηλά και αυτό που θέλουν θα το πάρουν!

Η καλύτερη θέση για τον ¶ρη είναι στον Κριό και τον Σκορπιό, μιας και ειναι ο κυβερνήτης τους (θέση κυριαρχίας).
Σε αδυναμία είναι στον Ζυγό.
Σε έξαρση στον Αιγόκερω.
Σε πτώση στον Καρκίνο.

panther
13-09-2006, 04:45 PM
Εγώ έχω ¶ρη στον Λέοντα, και έχω ακούσει ότι είναι πολύ καλή θέση. Αλήθεια, είπατε για τις "κακές" θέσεις, με τις "καλές" τί γίνεται? Ποιές είναι οι "καλύτερες" θέσεις για τον ¶ρη?


Πολύ καλή θέση είναι στον Κριό, στον Λέοντα, στον Σκορπιό.
Κατ' επέκταση, συμφωνώ με την Κια.

panther
13-09-2006, 04:51 PM
Και να συμπληρώσω ότι είναι καλά τοποθετημένος σε αυτά τα ζώδια γιατί αντιδρούν δυναμικά και άμεσα, και κινούνται με θάρρος και τόλμη, όπως ακριβώς και ο ¶ρης, με αποτέλεσμα να πετυχαίνουν πιο εύκολα τους στόχους τους. Είναι οι λεγόμενοι μαχητές.

veatriki
11-11-2007, 07:33 PM
γεια σασ θα ηθελα να ρωτησω- γιατι ειμαι πολυ αρχαρια - ανδρασ με αρη στη παρθενο και γυναικα με αρη στον υδροχοο ταιριαζουν?

Λίλιαν Σίμου
11-11-2007, 07:39 PM
Αγαπητή janepp

Είναι δύσκολο να συγκλίνουν δύο άνθρωποι με αυτό τον συνδυασμό γιατί δεν υπάρχει κάτι κοινό στα ζώδια που αναφέρετε. Η Παρθένος είναι γήινη και μεταβλητή, ο Υδροχόος σταθερός και αέρινος.
Αλλά μία συναστρία έχει συνδυασμούς πολλούς, επομένως αυτό δεν αναιρεί μία όμορφη προσέγγιση. Απλά στο σημείο του ¶ρη δεν έχει σύνδεση άμεση.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

veatriki
11-11-2007, 07:46 PM
ευχαριστω για το χρονο σασ καλο βραδυ.

Taurus F
04-03-2008, 08:14 AM
Μμμ...ναι και εγώ έχω τον Αρη σε μεγάλη εκτιμηση ως πλανήτη...ακριβώς γιατί συμβολίζει την αρχαίγονη ενέργεια που μας διέπει, είτε αυτή μεταφράζεται στην έκφραση της ως sex είτε ως δράση σε ενα γενικότερο πλαίσιο.
Έχω ξεκινήσει αυτό το πρωινό και έχω διαβάσει αρκετά 'αρθρα στο foroum περι της πονεμένης ιστορίας του έρωτα... Ο έρωτας στην συνολική του εκδοχή περιλαμβάνει το φλέρτ, το sex, την έμμεση επικοινωνία την συναισθηματική έκφραση κ.τ.λ. όπωσ γίνεται κατανοητό, η ολη προσέγγιση σε κάποιου το ορωσκόπιο όταν θέλει να διερευνήσει το κομμάτι του έρωτα πρέπει να γίνει συνολικότερα, να μελετηθούν δηλαδη οι όψεις και οι θέσεις των κυριότερα "υπαίτιων" πλανητών, όπως είναι ο ¶ρης, η Αφροδίτη και η Σελήνη (Γνωρίζω πως και άλλοι πλανήτες μπαίνουν σε αυτό το παιχνίδι). Δεν θέλω να πλατιάσω και να ξεφύγω απο την θεματολογία του ¶ρη, αλλά αγαπητοί μου συντονιστές δεν υπάρχει κάποιο θέμα (που τουλάχιστον να το πρόσεξα εγώ...:blink:) που να μιλάει εκτενώς για την σύνδεση αυτών των τριών πλανητών ή έστω και παραπάνω, στο θέμα το έρωτα και τις γενικότερες απογοητεύσεις 'η τις χαρές του. Τι να την κάνω εγώ την συναστρία όταν δεν βρίσκω άτομο για να την κάνω?:σφύριγμα χεχεχ Βασικά, αυτό που θέλω να πώ είναι πως θα θελα σας παρακαλώ να δημιουργήσετε ενα άρθρο για το πώς κάποιος καταλαβαίνει αν τα ερωτικά του θα του πάνε καλά..το ξέρω οτι ακούγεται υπέραπλουστευτικο και το ξέρω επίσης οτι δεν είναι. Αλλά θα θελα να ακούσω ποιά είναι επιτέλουσ αυτά τα 2,3 χαρακτηριστικά που πλήττουν τον αστρολογικο μας χάρτη με αποτέλεσμα η ερωτική μας ζωή να πηγαίνει απο το κακό στο χειρότερο ή ενδεχομένως να μην ήταν και ποτέ καλή! Θα μου ήταν εξαιρετικά χρήσιμο να μπορώ να διακρίνω τις δύσκολες μου όψεις, ποια είναι τα σημεία εκείνα που τείνω προσωπικά να σφάλω και μήπως τελικά γνωρίζοντας τα καταφέρω να τα χαλιναγωγήσω αν οχι να τα σβήσω. Στο παράδειγμα του Αρη...θα μπορούσε ίσως να γίνει λόγος οτι πρόκειται για έναν αρσενικό πλανήτη και π.χ ο συνδιασμός του με έναν αρσενικό πλανήτη όπως είναι ο Λέων, αυτό ίσως να δημιουργεί στην γυναίκα μια ανεξάρτησία, μια δυναμική και κάποιες φορές επιθετική στάση. Αν και άλλα στοιχεία στον αστρολογικό χάρτη ενισχύουν αυτήν τάση τότε ενδεχομένως το άτομο να αντιμετωπίζει προβλήματα λόγω αυτής της δυναμικότητας του. Η' ακόμη αν η Αφροδιτούλα μας κάνει δύσκολες όψεις με τον ¶ρη ή την σελήνη...Ποιές είναι αυτές? τελικά τα τρίγωνα και τα εξάγωνα ως όψεις μεταξύ αυτών των πλανητών θεωρούνται souper ευνοικές ενώ αντίθετα τα τετράγωνα και οι αντιθέσεις απλά δυσκολίες αν οχι "κακές" όψεις? (τον αστρολογικό μου χάρτη τον κοιτάω τον ξανακοιτάααααωωω και προσπαθώ ανάμεσα στα τρίγωνα και τα τετράγωνα να βρώ ερμηνείες...) Έχω τόσα συγγράματα αστρολογίας και τόσα βοηθήματα... αλλά πιστέψτε με, έχοντας αστρολογία τόσες πολλές αναλύσεις, μόνο ενα έμπειρο μάτι μπορεί να ξεδιαλύνει ουσιαστικά το τοπίο. Αλλα όλοι εμείς οι κακομοίρηδες και άπειροι που προσπαθούμε ειλικρινά να μάθουμε, καμιά φορά χρειαζόμαστε τις πιο απλοϊκές εξηγήσεις....


http://i144.photobucket.com/albums/r188/Sol-an/valentine.jpg



*Μακάρι να μην χρειαζόταν να χαλάσω την ροή του θέματος με τον ¶ρη αλλα, ήταν απο τα λίγα θέματα που μυ δίνονταν η δυνατότητα να απαντήσω μα κάποιο post και επίσης ακριβώς επειδή πιστεύω πολύ στην δυναμική αυτού του πλανήτη σε συνδιασμο με την αφροδίτη και την σελήνη, θεώρησα οτι θα ήταν οκ η δημοσιέυση αυτή,εδω

thanx :)

starfish
04-03-2008, 12:59 PM
Αγαπητη TaurusF, δυστυχως, οι απολυτες απαντησεις στο θεμα που σας απασχολει δεν κατοικοεδρευουν εδω!
Ισως θα ηταν καλυτερο να απευθυνθειτε σ εναν αστρολογο της προτιμησης σας που θα αναλυσει τον γενεθλιο χαρτη σας.
Παντως ο Αρης στον Λεοντα, δεν δειχνει απλως την δυναμικοτητα σας, αλλα και τον τυπο του ανδρα που σας ελκει. Αν αυτος ο τυπος ειναι ασυμβατος με τις συναισθηματικες σας αναγκες [Σεληνη] ή με την εκφραση της θηλυκοτητας σας [Αφροδιτη] ειναι αναμενομενο τα πραγματα να δυσκολευουν. Ενα ρολο παιζει και ο Ποσειδωνας οσον αφορα την εξιδανικευση που συχνα πυκνα ειναι η μεγαλη παγιδα [αλλα και η μεγαλη ομορφια] του ερωτα.
Μια μεγαλη επισης παγιδα, ειναι να ασχοληθειτε περισσοτερο με την εικονα που δινουν οι οψεις στον χαρτη σας, παρα με την παρατηρηση του τροπου που δρατε στα ερωτικα σας -και οχι μονο- ζητηματα. Δουλεψτε πανω σ αυτο και κατοπιν καντε και τις αναγωγες στον χαρτη σας. Μπορειτε καλλιστα να δημιουργησετε μια καινουρια εκδοχη στην ερμηνεια των οψεων!! :bigsmile::bigsmile:

aries engineer
04-03-2008, 05:14 PM
Kλαίνε οι χήρες ,κλαίνε και οι παντρεμένεςςςς:cheesy:Τι να πω και εγω η φουκαριαρα που ειμαι Κριος με ωροσκόπο κριο αλλα εχω Αρη στο Καρκινο και μαλιστα σε τετραγωνο με Αφροδίτη????Πάντως η αλη8εια ειναι οταν αρχιζω κατι το τελειωνω μετα απο πολλεςςςςς διαδρομες..δεξια αριστερα ανηφόρα κατηφόρα..τελικα ομως φτανω στο τελος...:laugh:Δεν βαριεσαι..:love:

Αλλα και αυτο το "ετοιμοπόλεμο" που εχει και καλα ο "δυνατος Αρης" κουραζει..λες μια κουβεντα και λενε δεκαπεντε..λες και τους σκοτωσες τη μανα..και αρχιζουν και αυτο και εκεινο και το αλλο...και ολα αυτα τα υπερτροφικα εγω..ασε μας καημενεε!!!!:toung:

Taurus F
04-03-2008, 08:47 PM
Αγαπητη TaurusF, δυστυχως, οι απολυτες απαντησεις στο θεμα που σας απασχολει δεν κατοικοεδρευουν εδω!
Ισως θα ηταν καλυτερο να απευθυνθειτε σ εναν αστρολογο της προτιμησης σας που θα αναλυσει τον γενεθλιο χαρτη σας.
Παντως ο Αρης στον Λεοντα, δεν δειχνει απλως την δυναμικοτητα σας, αλλα και τον τυπο του ανδρα που σας ελκει. Αν αυτος ο τυπος ειναι ασυμβατος με τις συναισθηματικες σας αναγκες [Σεληνη] ή με την εκφραση της θηλυκοτητας σας [Αφροδιτη] ειναι αναμενομενο τα πραγματα να δυσκολευουν. Ενα ρολο παιζει και ο Ποσειδωνας οσον αφορα την εξιδανικευση που συχνα πυκνα ειναι η μεγαλη παγιδα [αλλα και η μεγαλη ομορφια] του ερωτα.
Μια μεγαλη επισης παγιδα, ειναι να ασχοληθειτε περισσοτερο με την εικονα που δινουν οι οψεις στον χαρτη σας, παρα με την παρατηρηση του τροπου που δρατε στα ερωτικα σας -και οχι μονο- ζητηματα. Δουλεψτε πανω σ αυτο και κατοπιν καντε και τις αναγωγες στον χαρτη σας. Μπορειτε καλλιστα να δημιουργησετε μια καινουρια εκδοχη στην ερμηνεια των οψεων!! :bigsmile::bigsmile:

Ok, το καταλαβαίνω...απλά παρασύρθηκα απο την συννέχεια των σκέψεων μου... με αποτέλεσμα να κλαψουρίζω ψάχνοντας εύκολες λύσεις και απαντήσεις :wacko:
Απλά θα θελα να γίνω εγώ ο προσωπικός μου αστρολόγος...είναι και το οτι δεν μπορώ να συνηδητοποιήσω ίσως οτι η αν'αλυση τέτοιων θεμάτων χρήζει πολλαπλής μελέτης και δεν εκφράζεται σε 2 3 αράδες όπως εγώ ήθελα :embarrest. Το παλεύω πάντως :toung:

Μητσάκος
04-03-2008, 09:15 PM
Ok, το καταλαβαίνω...απλά παρασύρθηκα απο την συννέχεια των σκέψεων μου... με αποτέλεσμα να κλαψουρίζω ψάχνοντας εύκολες λύσεις και απαντήσεις :wacko:
Απλά θα θελα να γίνω εγώ ο προσωπικός μου αστρολόγος...είναι και το οτι δεν μπορώ να συνηδητοποιήσω ίσως οτι η αν'αλυση τέτοιων θεμάτων χρήζει πολλαπλής μελέτης και δεν εκφράζεται σε 2 3 αράδες όπως εγώ ήθελα :embarrest. Το παλεύω πάντως :toung:

Εχω την εντύπωση ότι βιάζεσαι και ότι δεν είσαι αντικειμενική με τον εαυτό σου :bigsmile: Για αυτό και δυσκολεύεσαι να δεις αυτό που είναι και βλέπεις αυτό που μάλλον θέλεις :bigsmile:

moutro28
11-03-2008, 02:49 AM
Αν σκεφτούμε ότι ο ¶ρης είναι ο θεός του πολέμου και δίνει δράση και θέληση, σε συνδυασμό με τον Λεόντα που είναι αρχηγικό ζώδιο, μάλλον κοιτούν πολύ ψηλά και αυτό που θέλουν θα το πάρουν!

Η καλύτερη θέση για τον ¶ρη είναι στον Κριό και τον Σκορπιό, μιας και ειναι ο κυβερνήτης τους (θέση κυριαρχίας).
Σε αδυναμία είναι στον Ζυγό.
Σε έξαρση στον Αιγόκερω.
Σε πτώση στον Καρκίνο.


Να κοιμάμαι ήσυχη δηλαδή που έχω άρη στον σκορπιό? Τι γίνεται όταν και ο κυβερνήτης του ωροσκόπου είναι ο Αρης?

dominia77
13-03-2008, 04:06 AM
Να σας πω την αλήθεια, ο ¶ρης είναι φανταστικός πλανήτης.
Με εχει σώσει άπειρες φορες και με βοηθά να "βάζω στη θεση τους" όλους όσους καποιες φορες επιχειρούν να με μειώσουν, λογω του φυλου μου (γυναίκα σε ανδροκρατούμενη δουλεια).
Με άρη και αφροδίτη σε σύνοδο στον κριο, δεν αφηνω κανεναν να με πληγωσει και να με αμφισβητήσει.
Αυτος είναι ο ¶ρης. Ένας σωτήριος πλανήτης για τις γυναικες.

GIRL
13-03-2008, 01:42 PM
οταν ειναι στο Κριο ...............................μπορεί να ειναι σωτήριος για ρωτα και αυτούς που εχουν Αρη σε ζωδια του νερού που δεν ειναι πολεμικοί τύποι

aries engineer
13-03-2008, 02:24 PM
οταν ειναι στο Κριο ...............................μπορεί να ειναι σωτήριος για ρωτα και αυτούς που εχουν Αρη σε ζωδια του νερού που δεν ειναι πολεμικοί τύποι

Να σου πω κατι ομως????εχω γνωστους με Αρη στο Κριο..πολλες φορες γινονται γραφικοι οταν ερχονται σε αντιπαραθεση..σπανιως τους παιρνει καποιος στα σοβαρα...:toung:

starfish
13-03-2008, 02:41 PM
οταν ειναι στο Κριο ...............................μπορεί να ειναι σωτήριος για ρωτα και αυτούς που εχουν Αρη σε ζωδια του νερού που δεν ειναι πολεμικοί τύποι

Μην ξεχνας οτι ειναι ο παραδοσιακος κυβερνητης του Σκορπιου...

zouzounaraa
13-03-2008, 02:47 PM
GIRL κάτι άλλο θα τον χαλάει τότε τον γνωστό σου γιατί ο ¶ρης στον Κριό (τον έχω κι εγω εκεί) δεν χαρίζεται και σίγουρα δεν μπορείς να μην τον πάρεις στα σοβαρά.

Καλά τα λέει το μέλος starfish πάντως.

aries engineer
13-03-2008, 02:56 PM
GIRL κάτι άλλο θα τον χαλάει τότε τον γνωστό σου γιατί ο ¶ρης στον Κριό (τον έχω κι εγω εκεί) δεν χαρίζεται και σίγουρα δεν μπορείς να μην τον πάρεις στα σοβαρά.

Καλά τα λέει το μέλος starfish πάντως.


Πω πω ζουζουνακι σε φανταζομαι ηδη..διδυμακι κιολααα!!!!με Αρη στο Κριο!!!!!!!!!
:laugh::laugh:

zouzounaraa
13-03-2008, 02:58 PM
Πω πω ζουζουνακι σε φανταζομαι ηδη..διδυμακι κιολααα!!!!με Αρη στο Κριο!!!!!!!!!
:laugh::laugh:

χαχα καλά το φαντάζεσαι, είναι show από μόνο του το θέμα και ο συνδυασμός. :toung:

starfish
13-03-2008, 03:03 PM
χαχα καλά το φαντάζεσαι, είναι show από μόνο του το θέμα και ο συνδυασμός. :toung:

Σου αρεσει να εχεις πανω απο εναν αντιπαλο καθε φορα;; :laugh::laugh:
[Κατι σαν τις ταινιες του Τσακυ Τσαν: σκηνη με λιγοτερους απο δυο αντιπαλους δεν υπαρχει!!!]:cheesy::cheesy:

zouzounaraa
13-03-2008, 03:24 PM
Σου αρεσει να εχεις πανω απο εναν αντιπαλο καθε φορα;; :laugh::laugh:
[Κατι σαν τις ταινιες του Τσακυ Τσαν: σκηνη με λιγοτερους απο δυο αντιπαλους δεν υπαρχει!!!]:cheesy::cheesy:

Η αδρεναλίνη να είναι στο φουλ, αυτό είναι κάτι σαν προώθηση αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Οτιδήποτε δίνει ζωντάνια και έξαρση και όχι βαρεμάρα ή χλιαρότητα. :laugh:

aries engineer
13-03-2008, 03:30 PM
Η αδρεναλίνη να είναι στο φουλ, αυτό είναι κάτι σαν προώθηση αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Οτιδήποτε δίνει ζωντάνια και έξαρση και όχι βαρεμάρα ή χλιαρότητα. :laugh:

Καλη η αδρεναλινη!!!αλλα να εχει και τη διαθεση ο αλλος να σε ακολουθησει..γιατι αν δεν εχει και του αρχισεις τα "γαλλικα" και δεν εχεις τελειωμο..και μπουρου μπουρου μπουρου....μπορει να βρεθεις και με κανενα κεφαλι στο νεροχυτη....:toung:

starfish
13-03-2008, 03:32 PM
Καλη η αδρεναλινη!!!αλλα να εχει και τη διαθεση ο αλλος να σε ακολουθησει..γιατι αν δεν εχει και του αρχισεις τα "γαλλικα" και δεν εχεις τελειωμο..και μπουρου μπουρου μπουρου....μπορει να βρεθεις και με κανενα κεφαλι στο νεροχυτη....:toung:

Ειδικα αν εχει εναν Αρη στον Σκορπιο ... χωρις φρενα!! :bigsmile:

aries engineer
13-03-2008, 03:46 PM
Ειδικα αν εχει εναν Αρη στον Σκορπιο ... χωρις φρενα!! :bigsmile:


Παντως αστερια ,νομιζω οτι και ο Αρης στον Αιγοκερω..δημιουργει τετοιες ρατσες...:toung::toung:εχω ηδη στο μυαλο μου ενα ον:laugh::laugh:

starfish
13-03-2008, 03:55 PM
Παντως αστερια ,νομιζω οτι και ο Αρης στον Αιγοκερω..δημιουργει τετοιες ρατσες...:toung::toung:εχω ηδη στο μυαλο μου ενα ον:laugh::laugh:
Μου περασε κι εμενα απο το μυαλο, σαν αισθηση περισσοτερο - γιατι δεν εχω συγκεκριμενο παραδειγμα υπ οψιν μου-, αλλα ειχα ποσταρει ηδη... :bigsmile::bigsmile:

zouzounaraa
13-03-2008, 03:58 PM
Καλη η αδρεναλινη!!!αλλα να εχει και τη διαθεση ο αλλος να σε ακολουθησει..γιατι αν δεν εχει και του αρχισεις τα "γαλλικα" και δεν εχεις τελειωμο..και μπουρου μπουρου μπουρου....μπορει να βρεθεις και με κανενα κεφαλι στο νεροχυτη....:toung:

Αμφιβάλλω αν θα μπορέσει.....άσε που τέτοιος τύπος που δεν ακολουθεί/παρακολουθεί κατατάσσεται στην ενότητα βαρεμάρα, πλήξη και δεν μας κάνει :toung:

Ο ¶ρης στον Σκορπιό, σύμφωνα με παρατηρήσεις μου, ενεργεί ύπουλα και υπόγεια με την κακή έννοια. :blink:

Fotini Christodoulou
13-03-2008, 03:59 PM
Παντως αστερια ,νομιζω οτι και ο Αρης στον Αιγοκερω..δημιουργει τετοιες ρατσες...:toung::toung:εχω ηδη στο μυαλο μου ενα ον:laugh::laugh:

Kι εγώ άλλο ένα:toung::laugh:

Ο Αρης στον Αιγόκερο βεβαια δεν εχει ακριβώς θέμα με την αδρεναλίνη αλλά αν χάσει τον έλεγχο καλυτερα να εξαφανιστείς:laugh:

starfish
13-03-2008, 04:06 PM
Ο ¶ρης στον Σκορπιό, σύμφωνα με παρατηρήσεις μου, ενεργεί ύπουλα και υπόγεια με την κακή έννοια. :blink:

Αν δεν κανω λαθος, αυτην την φημη εχει ο Αρης στους Ιχθεις!
Για τον Αρη στον Σκορπιο μπορει να ισχευει μονο αν ειναι "μπλοκαρισμενος". Αλλιως δειχνει μεγαλη εσωτερικη δυναμη. :bigsmile:

aries engineer
13-03-2008, 04:12 PM
Αν δεν κανω λαθος, αυτην την φημη εχει ο Αρης στους Ιχθεις!
Για τον Αρη στον Σκορπιο μπορει να ισχευει μονο αν ειναι "μπλοκαρισμενος". Αλλιως δειχνει μεγαλη εσωτερικη δυναμη. :bigsmile:

Καλα αυτα μην τα φοβαστε τοσο....μονο λογια ειναι και υστεριες...εχετε δει να ξεσπαει Αρης στο Ταυρο μετα απο καιρο που μαζευε μαζευε μαζευε....:toung::toung: και να εχει και τετραγωνο με Πλουτωνα.....

zouzounaraa
13-03-2008, 04:21 PM
Καλα αυτα μην τα φοβαστε τοσο....μονο λογια ειναι και υστεριες...εχετε δει να ξεσπαει Αρης στο Ταυρο μετα απο καιρο που μαζευε μαζευε μαζευε....:toung::toung: και να εχει και τετραγωνο με Πλουτωνα.....

Έχω δει να ξεσπάει ¶ρης στον Κριό σε αντίθεση με Πλούτωνα, πιάνεται; :σφύριγμα

Αγνοώ τη φύση του ¶ρη στους Ιχθύες οπότε δεν θα διαφωνήσω.

aries engineer
13-03-2008, 04:36 PM
Έχω δει να ξεσπάει ¶ρης στον Κριό σε αντίθεση με Πλούτωνα, πιάνεται; :σφύριγμα

Αγνοώ τη φύση του ¶ρη στους Ιχθύες οπότε δεν θα διαφωνήσω.

Πιανεται πιανεται...brutal καταστασειςςςς!!!!!χιχιχιιχ ιχιιχ:bigsmile::toung:

dominia77
13-03-2008, 05:07 PM
Να σου πω κατι ομως????εχω γνωστους με Αρη στο Κριο..πολλες φορες γινονται γραφικοι οταν ερχονται σε αντιπαραθεση..σπανιως τους παιρνει καποιος στα σοβαρα...:toung:
Δεν ξερω αν γίνονται γραφικοί, θα το είχα ηδη διαπιστωσει. Σίγουρα όμως προχωρούν μπροστα και δεν μπλοκαρονται μεσα τους. Ασε που τα κομπλεξ ειναι αγνωστα για αυτούς. Και να σου πω και κατι? Με ολους τους Κριούς ειχα και εχω καταπληκτική σχεση.

dominia77
13-03-2008, 05:12 PM
Καλα αυτα μην τα φοβαστε τοσο....μονο λογια ειναι και υστεριες...εχετε δει να ξεσπαει Αρης στο Ταυρο μετα απο καιρο που μαζευε μαζευε μαζευε....:toung::toung: και να εχει και τετραγωνο με Πλουτωνα.....
Θα συμφωνήσω με το ξεσπασμα του Αρη στον Ταυρο. Απαραδεκτο, κακιασμενο και επικίνδυνο, οπως και αυτό του Αρη στον Καρκίνο,ειδικα σε άνδρα. Βγαζει απίστευτη κατινια, και εμμονες ανευ προηγουμενου. Εχουν ομως μια απίστευτη αφοσίωση και τρυφερότητα όταν βγαζουν τα καλά του ζωδίου που τους φιλοξενουν.
Τωρα όσο για τον Αρη στους ιχθυες, μάλλον αφηρημενους και καλλιτεχνίζοντες κανουν τους ανθρωπους, αλλά και ολιγον τι οσιομαρτυρες.

aries engineer
13-03-2008, 05:22 PM
Δεν ξερω αν γίνονται γραφικοί, θα το είχα ηδη διαπιστωσει. Σίγουρα όμως προχωρούν μπροστα και δεν μπλοκαρονται μεσα τους. Ασε που τα κομπλεξ ειναι αγνωστα για αυτούς. Και να σου πω και κατι? Με ολους τους Κριούς ειχα και εχω καταπληκτική σχεση.


Λεγοντας γραφικοι ,εννοω οτι γινονται υπερ το δεον ετοιμοπολεμοι...με το παραμικρο "αναβουν"..δεν ειναι λιγο αστειο αυτο..και την ενεργεια τους ξοδευουν τσαμπα αλλα και τον δικος μας χρονο....:toung::toung:

dominia77
13-03-2008, 05:45 PM
Λεγοντας γραφικοι ,εννοω οτι γινονται υπερ το δεον ετοιμοπολεμοι...με το παραμικρο "αναβουν"..δεν ειναι λιγο αστειο αυτο..και την ενεργεια τους ξοδευουν τσαμπα αλλα και τον δικος μας χρονο....:toung::toung:
Πληγωμενη ακούγεσαι κριαρίνα... Επί προσωπικού, υποθετω καποιος δεν σου συμπεριφερθηκε όμορφα. Αλλωστε μην ξεχνας οτι ο αρης στον κριο, ειναι καλος αξιωματικος, αλλα ... απαραδεκτος διπλωματης...!!:bigsmile:
Μη μασας όμως. Υπαρχει κολπο να αποτελειώσεις εναν Αρη στον Κριο: Αρνησου την αντιπαραθεση και πολεμησε τον με τα ιδια του τα οπλα!
Παντως, πλακα πλακα, δεν ειναι τυχαιο που ο κριος ειναι το σπιτι του Αρη. Καποια καλα εχουν κι αυτοι οι καημενοι... Τουλαχιστον με καποιον Αρη στον Κριο, ειναι μαλλον απίθανο να νιωσεις οτι καποιος παει να σε αδικησει... Σιγουρα ο "γραφικος" θα επεμβει γιατι σιχαινεται την αδικια..
Πιστεψε με.. Εχουν φιλοτιμο και μπεσα που συγουρα στερειται ενας χτυπημενος Αρης στο ζυγο,η ενας Αρης στον αιγοκερω..

aries engineer
13-03-2008, 08:11 PM
Πληγωμενη ακούγεσαι κριαρίνα... Επί προσωπικού, υποθετω καποιος δεν σου συμπεριφερθηκε όμορφα. Αλλωστε μην ξεχνας οτι ο αρης στον κριο, ειναι καλος αξιωματικος, αλλα ... απαραδεκτος διπλωματης...!!:bigsmile:
Μη μασας όμως. Υπαρχει κολπο να αποτελειώσεις εναν Αρη στον Κριο: Αρνησου την αντιπαραθεση και πολεμησε τον με τα ιδια του τα οπλα!
Παντως, πλακα πλακα, δεν ειναι τυχαιο που ο κριος ειναι το σπιτι του Αρη. Καποια καλα εχουν κι αυτοι οι καημενοι... Τουλαχιστον με καποιον Αρη στον Κριο, ειναι μαλλον απίθανο να νιωσεις οτι καποιος παει να σε αδικησει... Σιγουρα ο "γραφικος" θα επεμβει γιατι σιχαινεται την αδικια..
Πιστεψε με.. Εχουν φιλοτιμο και μπεσα που συγουρα στερειται ενας χτυπημενος Αρης στο ζυγο,η ενας Αρης στον αιγοκερω..


Δεν εχω πληγωθει ...απλα με κουραζουν:bigsmile::bigsmile:επι παντως επιστητου αποψη...λιγο αφιλτραριστα τα λογια τους... δεν ξερουν τι λενε...ποτε πρεπει να μιλησουν ..γενικα δεν μπορω τους ανθρωπους που μιλανε πολυ και δεν λενε τιποτα:bigsmile::bigsmile:..πεταγοντ αι σαν τσου***κανουν επισης παρα πολλες ερωτησεις..και γιατι αυτο και γιατι εκεινο και πως το αλλο...αφφφφφ κουραση...δεν λεω καλα παιδια ειναι..αλλα οχι για πολυ ωρα...:toung::toung:

dominia77
13-03-2008, 08:27 PM
Δεν εχω πληγωθει ...απλα με κουραζουν:bigsmile::bigsmile:επι παντως επιστητου αποψη...λιγο αφιλτραριστα τα λογια τους... δεν ξερουν τι λενε...ποτε πρεπει να μιλησουν ..γενικα δεν μπορω τους ανθρωπους που μιλανε πολυ και δεν λενε τιποτα:bigsmile::bigsmile:..πεταγοντ αι σαν τσου***κανουν επισης παρα πολλες ερωτησεις..και γιατι αυτο και γιατι εκεινο και πως το αλλο...αφφφφφ κουραση...δεν λεω καλα παιδια ειναι..αλλα οχι για πολυ ωρα...:toung::toung:
Περίεργο. Αυτο που μου γραφεις μου κανει περισσοτερο σε διδυμο και τοξοτη.

aries engineer
13-03-2008, 08:30 PM
Περίεργο. Αυτο που μου γραφεις μου κανει περισσοτερο σε διδυμο και τοξοτη.

XAXAAAAXA!!!Σκεψου λοιπον εναν Κριο με ωροσκοπο Τοξοτη και Αρη στο Κριο........:bigsmile:

dominia77
13-03-2008, 09:17 PM
XAXAAAAXA!!!Σκεψου λοιπον εναν Κριο με ωροσκοπο Τοξοτη και Αρη στο Κριο........:bigsmile:
Ωχ,, ειχα κι εγω εμπειρία με τοξότη,ωρσκόπο κριο και αρη σε κριο.. Αμααααν.. Παντως είχε γελιο.:dizzy:

skorpion
13-03-2008, 09:21 PM
Τουλαχιστον με καποιον Αρη στον Κριο, ειναι μαλλον απίθανο να νιωσεις οτι καποιος παει να σε αδικησει... Σιγουρα ο "γραφικος" θα επεμβει γιατι σιχαινεται την αδικια..
Πιστεψε με.. Εχουν φιλοτιμο και μπεσα που συγουρα στερειται ενας χτυπημενος Αρης στο ζυγο,η ενας Αρης στον αιγοκερω..



Ενας αρης στο ζυγο δεν εχει φιλοτιμο? Μα υποτιθεται οτι ο ζυγος εχει να κανει με την δικαιοσυνη και την ομορφια!!!
Τωρα αισθανθηκα αδικημενη εγω με τον Αρη στο ζυγο!!! Δε τα ξερεις καλα μαλλον:toung: απλα δεν ειναι κραυγαλεος και παρεμβαινει εξισσοροπιστικα συνηθως αλλα αν νιωθει οτι χανεται η ΅΅ομορφια΅΅ και το δικαιο :mad:
Ο αρης στον κριο απλα ειναι πολυ παρορμητικος και φλογερος θα κανει οτι του ρθει ειτε για καλο ειτε για κακο...Αυτο πιστευω εγω...Τωρα ο αρης στον αιγοκερω δεν ξερω νομιζω οτι θα φερθει στον κωδικα που επιβαλλουν τα πλαισια του στατους που παιζει μπαλα...

dominia77
13-03-2008, 09:28 PM
Ενας αρης στο ζυγο δεν εχει φιλοτιμο? Μα υποτιθεται οτι ο ζυγος εχει να κανει με την δικαιοσυνη και την ομορφια!!!
Τωρα αισθανθηκα αδικημενη εγω με τον Αρη στο ζυγο!!! Δε τα ξερεις καλα μαλλον:toung: απλα δεν ειναι κραυγαλεος και παρεμβαινει εξισσοροπιστικα συνηθως αλλα αν νιωθει οτι χανεται η ΅΅ομορφια΅΅ και το δικαιο :mad:
Ο αρης στον κριο απλα ειναι πολυ παρορμητικος και φλογερος θα κανει οτι του ρθει ειτε για καλο ειτε για κακο...Αυτο πιστευω εγω...Τωρα ο αρης στον αιγοκερω δεν ξερω νομιζω οτι θα φερθει στον κωδικα που επιβαλλουν τα πλαισια του στατους που παιζει μπαλα...
Αν διαβασες καλα την παραθεση, ηταν χτυπημενος αρης στο ζυγο. Και στο ζυγο, δεν ειναι και σε καλυτερη θεση... Ειδικα αν το χτυπημα προερχεται απο κρονο. Βγαζει μια δειλια,ενω κανονικα ο Αρης βγαζει τον ευγενικο ιπποτη στο ζυγο.

skorpion
13-03-2008, 11:05 PM
Οπου και να ειναι ενας Αρης χτυπημενος ειναι ενας Αρης χτυπημενος... Φαντασου εναν Aρη χτυπημενο απο Κρονο στον Κριο! Εκει θα ειναι περισσοτερο καλο? Εξαλλου ο Κρονος ειναι σε καλη θεση στον Ζυγο...

dominia77
13-03-2008, 11:37 PM
Οπου και να ειναι ενας Αρης χτυπημενος ειναι ενας Αρης χτυπημενος... Φαντασου εναν Aρη χτυπημενο απο Κρονο στον Κριο! Εκει θα ειναι περισσοτερο καλο? Εξαλλου ο Κρονος ειναι σε καλη θεση στον Ζυγο...
Δεν ειπα οτι ο Κρονος ηταν στο Ζυγο.Μια συνοδος θα εδινε ισως πιο αρμονικα αποτελεσματα. Ηταν χτυπημενος απο τον Καρκινο σε ακριβες τετραγωνο. (συμπλέγματα/ευθιξία/διαταραχες πεψης)
Και εν πασει περιπτωσει, εδω μεσα φιλη σκορπινα ανταλλάσουμε αποψεις, συμφωνα παντα με τους κανονες της Αστρολογίας, τους οποίους μελετω απο το 1995 και ομολογω πως τους βρίσκω περα για περα αληθινούς. Δεν ειναι τυχαιο που Αρης στο ζυγο, συμφωνα με τους παραπανω κανονες ειναι σε αδυναμια, στον Κριο σε θεση, στον καρκινο σε πτωση, και στον αιγοκερω σε εξαρξη.
Ενας Αρης τοποθετημενος "καλα" στο ζυγο, δινει καλους δικηγορους,διπλωματες,και ανθρωπους με αισθηση του πρωτοκολλου,της φινετσας και της μόδας. Και οταν λεμε "καλα", εννούμε χωρις να χτυπιεται απο Κρόνο, Πλουτωνα,Ουρανό και Ερμή, και να ειναι σε αρμονικές όψεις με τα φωτα και τους προσωπικούς πλανήτες.
Ενας δύσκολα τοποθετημενος Αρης εκεί,απλά δεν ειναι στο σπιτι του. Περιορίζεται και δεν εχει χωρο εκφρασης,σε ενα ζώδιο που κατα κανόνα τον ευνουχίζει, τον εκθυληκοποιεί, και τον αναγκαζει να συμπεριφερεται ειρωνικα, με σνομπ, και με τάση ....πολλών δεσμων.Ειδικα αν πεφτει και σε 7ο οίκο, τότε μόνο διαμαχες και γκρίνιες μπορεί να αποφερει. Αντιθετως, μπορει να λειτουργήσει καλύτερα αν υπαρχει μια αφροδίτη σε καποιο εγαξωνο, η μια σελήνη, ή ο καλός μας διας.
Υπαρχει μια πολύ κατατοπιστική αναφορα του Αρη στα ζωδια στο βιλίο ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ,της Κας Θεοδώρας Ντάκου, απο τις εκδόσεις ΔΩΔΩΝΗ. Είμαι βέβαιη πως θα το βρεις αρκετα χρήσιμο.

skorpion
14-03-2008, 05:35 AM
Ενας Αρης τοποθετημενος "καλα" στο ζυγο, δινει καλους δικηγορους,διπλωματες,και ανθρωπους με αισθηση του πρωτοκολλου,της φινετσας και της μόδας. Και οταν λεμε "καλα", εννούμε χωρις να χτυπιεται απο Κρόνο, Πλουτωνα,Ουρανό και Ερμή, και να ειναι σε αρμονικές όψεις με τα φωτα και τους προσωπικούς πλανήτες.
Ενας δύσκολα τοποθετημενος Αρης εκεί,απλά δεν ειναι στο σπιτι του. Περιορίζεται και δεν εχει χωρο εκφρασης,σε ενα ζώδιο που κατα κανόνα τον ευνουχίζει, τον εκθυληκοποιεί, και τον αναγκαζει να συμπεριφερεται ειρωνικα, με σνομπ, και με τάση ....πολλών δεσμων.Ειδικα αν πεφτει και σε 7ο οίκο, τότε μόνο διαμαχες και γκρίνιες μπορεί να αποφερει. Αντιθετως, μπορει να λειτουργήσει καλύτερα αν υπαρχει μια αφροδίτη σε καποιο εγαξωνο, η μια σελήνη, ή ο καλός μας διας.


Γνωριζω οτι ο Αρης στο Ζυγο ειναι σε αδυναμια.... συμφωνα με τα προτυπα ποιας κοινωνιας ομως ειναι σε αδυναμια π.χ? Αλλα αυτο ηταν λιγο φιλοσοφικο το ερωτημα και παει μακρια η βαλιτσα....Σε καποιους επιδρα θετικα αυτη η ¨αδυναμια¨ και σε καποιους αρνητικα οπως ανεφερες και συ παραπανω στο παραδειγμα με τα επαγγελματα... και πως επιδρα σε αντρες και πως σε γυναικες? Και θα συμφωνησω μαζι σου οτι οταν χτυπιεται ο Αρης ειναι σε δυσμενεστερη θεση αλλα σκεψου ενας πολυ δυνατος Αρης να χτυπιεται π.χ απο πλουτωνα... Στον 7ο και στον Κριο θα ηταν καλυτερη θεση πιστευεις σε σχεση με τον 7ο και τον ζυγο? Και δε το συζηταμε οταν εχει καλες οψεις σαφως λειτουργει καλυτερα ο Αρης γενικοτερα. Στον ζυγο ειναι μαλλον ενας πιο διπλωματικος Αρης κατι που δε συμφωνει καταρχιν με τη φυση που προσδιδουμε στον Αρη αφου η δραση ισως να μην εχει κανονες διπλωματιας ή αρμονιας ή και αναποφασιστικοτητας γι αυτο λεμε οτι ειναι σε αδυναμια αλλα πιστευω οτι μπορει σε πολλες περιπτωσεις να λειτουργει καλυτερα απο εναν Αρη στον Κριο π.χ. οπως και το αντιστροφο....Και κατι αλλο... Σ ενα ατομο με δυναμικο Ηλιο π.χ στον Κριο,δυναμικο Ωροσκοπο π.χ στον Αιγοκερω και δυναμικο Μεσουρανημα π.χ στον σκορπιο πιστευω οτι ενας Αρης στο Ζυγο μπορει και να τον ωφελουσε περισσοτερο απ οτι ενας επισης δυναμικος Αρης, νομιζεις οτι αυτο που σκεφτομαι θα μπορουσε να ισχυει?

Μητσάκος
14-03-2008, 07:11 AM
Γνωριζω οτι ο Αρης στο Ζυγο ειναι σε αδυναμια.... συμφωνα με τα προτυπα ποιας κοινωνιας ομως ειναι σε αδυναμια π.χ? Αλλα αυτο ηταν λιγο φιλοσοφικο το ερωτημα και παει μακρια η βαλιτσα....Σε καποιους επιδρα θετικα αυτη η ¨αδυναμια¨ και σε καποιους αρνητικα οπως ανεφερες και συ παραπανω στο παραδειγμα με τα επαγγελματα... και πως επιδρα σε αντρες και πως σε γυναικες? Και θα συμφωνησω μαζι σου οτι οταν χτυπιεται ο Αρης ειναι σε δυσμενεστερη θεση αλλα σκεψου ενας πολυ δυνατος Αρης να χτυπιεται π.χ απο πλουτωνα... Στον 7ο και στον Κριο θα ηταν καλυτερη θεση πιστευεις σε σχεση με τον 7ο και τον ζυγο? Και δε το συζηταμε οταν εχει καλες οψεις σαφως λειτουργει καλυτερα ο Αρης γενικοτερα. Στον ζυγο ειναι μαλλον ενας πιο διπλωματικος Αρης κατι που δε συμφωνει καταρχιν με τη φυση που προσδιδουμε στον Αρη αφου η δραση ισως να μην εχει κανονες διπλωματιας ή αρμονιας ή και αναποφασιστικοτητας γι αυτο λεμε οτι ειναι σε αδυναμια αλλα πιστευω οτι μπορει σε πολλες περιπτωσεις να λειτουργει καλυτερα απο εναν Αρη στον Κριο π.χ. οπως και το αντιστροφο....Και κατι αλλο... Σ ενα ατομο με δυναμικο Ηλιο π.χ στον Κριο,δυναμικο Ωροσκοπο π.χ στον Αιγοκερω και δυναμικο Μεσουρανημα π.χ στον σκορπιο πιστευω οτι ενας Αρης στο Ζυγο μπορει και να τον ωφελουσε περισσοτερο απ οτι ενας επισης δυναμικος Αρης, νομιζεις οτι αυτο που σκεφτομαι θα μπορουσε να ισχυει?
Να θεωρήσω την άποψη ως μια τελείως υπερβατική υπόθεση εργασίας ή μήπως έπρεπε να κοιμηθείς νωρίτερα από ό,τι κοιμήθηκες? :toung::love:

Fotini Christodoulou
14-03-2008, 10:21 AM
Γνωριζω οτι ο Αρης στο Ζυγο ειναι σε αδυναμια.... συμφωνα με τα προτυπα ποιας κοινωνιας ομως ειναι σε αδυναμια π.χ? Αλλα αυτο ηταν λιγο φιλοσοφικο το ερωτημα και παει μακρια η βαλιτσα....Σε καποιους επιδρα θετικα αυτη η ¨αδυναμια¨ και σε καποιους αρνητικα οπως ανεφερες και συ παραπανω στο παραδειγμα με τα επαγγελματα... και πως επιδρα σε αντρες και πως σε γυναικες? Και θα συμφωνησω μαζι σου οτι οταν χτυπιεται ο Αρης ειναι σε δυσμενεστερη θεση αλλα σκεψου ενας πολυ δυνατος Αρης να χτυπιεται π.χ απο πλουτωνα... Στον 7ο και στον Κριο θα ηταν καλυτερη θεση πιστευεις σε σχεση με τον 7ο και τον ζυγο? ....Και κατι αλλο... Σ ενα ατομο με δυναμικο Ηλιο π.χ στον Κριο,δυναμικο Ωροσκοπο π.χ στον Αιγοκερω και δυναμικο Μεσουρανημα π.χ στον σκορπιο πιστευω οτι ενας Αρης στο Ζυγο μπορει και να τον ωφελουσε περισσοτερο απ οτι ενας επισης δυναμικος Αρης, νομιζεις οτι αυτο που σκεφτομαι θα μπορουσε να ισχυει?

Η αποψη που εχω σχηματίσει απο όσα εχω μεχρι στιγμής διαβάσει, ειναι οτι ειναι προτιμότερο να βρίσκεται σε ζώδιο που λειτουργεί καλά.
Ετσι, ακομα κι αν σχηματίζει ΄σκληρές όψεις θα βγάζει τις ιδιότητες του και πάλι με καλύτερο τρόπο απ΄ότι αν είναι ασύμβατα τοποθετημένος ζωδιακά.
Κι αυτό γιατί όσες "θετικές" όψεις και να σχηματίζει πάντα θα τείνει να λειτουργεί με τρόπο που δεν του ταιριάζει, που τον περιορίζει και όπως ένας άνθρωπος κλεισμένος μέσα σε ένα μικρό και άβολο χώρο που του σπάει τα νέυρα :laugh: έτσι και ο ¶ρης θα δυσανασχετεί και θα εκδηλώνεται με πιο αρνητικό τρόπο?(ευθιξια,αναβλητικότ τα,παθητικότητα κτλ αναλογα με το ζώδιο).

Επιπλέον αν σχηματίζει και σκληρές όψεις θα τείνει περισσότερο να εκφράζει αυτές. Για παράδειγμα ενώ ένας Αρης στον Κριο τετράγωνο με Κρόνο,απλά θα μαζευόταν και θα αναγκαζόταν επειτα απο βιώματα να σκέφτεται παραπάνω πριν περάσει στην δράση, ενας Αρης στον Ζυγό θα γινόταν αναβλητικός, θα απέφευγε να δράσει η να αποφασίσει με την δικαιολογία του ότι "ζυγίζει" τα όποια δεδομένα.

Τέλος στο θέμα που αναφέρει η αγαπητή σκόρπιον :love: για το υποθετικό ωροσκόπιο με Ηλιο στον Κριό,ωρ στον αιγόκερο, μεσουράνημα στον Σκορπιό κτλ, θα προτιμούσα προσωπικά να έβλεπα μια Σελήνη σε συμβατή με την φύση της θέση ώστε να "μαλακώσει " συναισθηματικά το άτομο και συνεπώς και τα κίνητρα του, παρά έναν ¶ρη που "πνίγεται" σε κάποιο ζώδιο πράγμα που θα ίσως θα σημαινε ότι όλη αυτή του η ενέργεια θα εμποδιζόταν να εκφραστεί άνετα και άρα θα προκαλούσε συνεχή εσωτερική ένταση στο άτομο.

όλα αυτά βέβαια μιλώντας πάντα γενικά .Καθε ωροσκόπιο είναι μοναδικό:bigsmile::bigsmile:

aries engineer
14-03-2008, 11:39 AM
Παιδια να σας πω τι συμβαινει με εναν Αρη στο Ζυγο....:toung::toung:...ο αδερφος μου εχει τον Αρη εκει..(Κριος επισης)..Οταν πηρε που λετε φωτια η τηλεοραση απο ενα κερι που ηταν πανω αναμμενο ..απλα καθοταν και το κοιτουσε...εγω μεσα απλα αρχισε να μου μυριζει κατι..μπαινω μεσα με κοιταει ..."ψυχραιμια,ολα θα πανε καλα"..και καθοταν ακινητος...τι καλα χριστιανε μου?????????κλεινω τον γενικο σφαιρα ..περνω μια κανατα με νερο και αρχισα να βρεχω την τηλεοραση...και αυτος εκει ακουνητοςςςςςςςςςς!!!!!!!!!!!!!! ολα καλα ολαααααααα!!!!!!!!!

Ειναι ηρεμα ατομα γενικα....αλλα σε στιγμες εκτακτης αναγκης απλα σου παρεχουν ψυχολογικη υποστηριξη...για δραση..ουτε λογος...:bigsmile:
Μπορει να φανει αιρετικο αυτο που θα πω..αλλα ζυγιζοντας τα καλα και τα κακα εχω καταλαβει οτι η καλυτερη θεση του Αρη ειναι στον Λεων...:bigsmile:παντα το πορισμα απο τους ανθρωπους που εχω γνωρισει...:unsure:

dominia77
14-03-2008, 02:53 PM
Συμφωνώ και επαυξάνω!!!
Ο άρης είναι ΔΡΑΣΗ. Στο νερό πνίγεται, στον αερα εξατμίζεται,στη γή "μουλαρώνει" και στη φωτιά ... απλά αντιδρά και τρέχει !!!:nana:

aries engineer
14-03-2008, 03:34 PM
Συμφωνώ και επαυξάνω!!!
Ο άρης είναι ΔΡΑΣΗ. Στο νερό πνίγεται, στον αερα εξατμίζεται,στη γή "μουλαρώνει" και στη φωτιά ... απλά αντιδρά και τρέχει !!!:nana:


Κοιτα..σε αυτο που λες για το νερο ..συμφωνω εν μερει...η αληθεια ειναι οτι πνιγομαστε..αλλα κρινοντας παντα εξ ιδιων(Αρης στο καρκινο:cry::cry:) σε στιγμες εκτακτου αναγκηςςς δρω αστραπιαια!!!Ισως ξυπναει το κριαρι μεσα μου...:toung::toung:

skorpion
14-03-2008, 03:35 PM
Να θεωρήσω την άποψη ως μια τελείως υπερβατική υπόθεση εργασίας ή μήπως έπρεπε να κοιμηθείς νωρίτερα από ό,τι κοιμήθηκες? :toung::love:


Μου χει βγει το Ουρανιο μαλλον τωρα τελευταια στον τοξοτη...

skorpion
14-03-2008, 03:50 PM
Εγω δε νομιζω οτι ο Αρης σ ενα τετοιο ωροσκοπιο θα προκαλουσε σων και καλα εσωτερικη ενταση...Σε μια κατα βασην δυναμικη προσωπικοτητα ενας Αρης στο ζυγο θα εδινε τακτ και θα απαλυνε την δυναμικοτητα με ενα λεπτο τροπο...Ειδικα αν υπηρχε μια καλα τοποθετημενη σεληνη τα πραγματα θα ηταν ακομα πιο καλα...
Και επειδη οπως ειχα πει εχω Αρη στο Ζυγο, οταν ειχε πιασει φωτια η εταιρια που δουλευα καποτε απλα πηρα τον πυροσβστηρα χωρις φωνες και πανικο και προσπαθησα να σβησω τη φωτια ενω οι αλλοι φωναζαν σαν υστερικοι καιτοτε ηρθε ενα κριαρακι οταν η φωτια ειχε σχεδον σβησει (δεν ηταν και μεγαλη) και με σπρωξε κοντεψα να πεσω για να παρει τον πυροσβεστηρα και να μας σωσει!!!
Ενας Αρης στο καρκινο θα μπορουσε να δημιουργει εσωτερικες εντασεις μια που ειναι ενα ζωδιο που κυβερναται απ τη σεληνη...Στο Ζυγο απλα θα λειτουργουσε περισσοτερο αφροδιτισια και δεν ειναι τοσο οτι δημιουργει εσωτερικες εντασεις οσο οτι η δραση καλυπτεται απο στοιχεια της τελευταιας....
Ενας υπερτονισμενος Αρης δε πιστευω οτι λειτουργει παντα καλα παντως ιδιαιτερα οταν η δυναμικοτητα γενικως ειναι υπερτονισμενη σ ολο το ωροσκοπιο και δε αν εμπλεκεται και κανας πλουτωνας μεσα
Και φυσικα ενας Αρης απο μονος του δε λεει και πολλα....

dominia77
14-03-2008, 04:14 PM
Κοιτα..σε αυτο που λες για το νερο ..συμφωνω εν μερει...η αληθεια ειναι οτι πνιγομαστε..αλλα κρινοντας παντα εξ ιδιων(Αρης στο καρκινο:cry::cry:) σε στιγμες εκτακτου αναγκηςςς δρω αστραπιαια!!!Ισως ξυπναει το κριαρι μεσα μου...:toung::toung:
Γι αυτό είσαι πολυ τυχερη, εχοντας εναν δυνατό Ήλιο να ισορροπεί καταστάσεις και να δρα αποτελεσματικά.
Ξερεις και κατι άλλο? Ο ¶ρης στον καρκίνο, όταν εχει βοήθεια από αρμονικές όψεις,κανει εξαιρετικούς σεφ (σελήνη-καρκίνος-τροφή) και εξαιρετικά αφοσιωμένους μπαμπαδες και στρατιωτικούς (καρκίνος-παιδια-πατριδα)

zeta1987
16-03-2008, 03:12 PM
Μέ όλα αυτά που διάβασα για τον ¶ρη στον ζυγό και στον έβδομο οίκο...Τι να πώ και εγώ;;;:laugh:
Που εκτός όλων των άλλων είναι και σε εμπεριεχόμενο οίκο και από ότι μου είχε πει η roadrunner εκφράζεται πιο εσωτερικα;;;:laugh:
Και όμως μπορεί κάποιες φορές πραγματικά να μην έχω δυναμισμό λόγω ευγένειας,αλλά σε τρομερά δύσκολες καταστάσεις που έχω περάσει δεν το έχω βάλει κάτω...Δεν έχω κάνει άσχημα ξεσπάσματα,αλλά μέσω της διπλωματικής οδού έχω καταφέρει πολλά...

skorpion
17-03-2008, 10:07 PM
Μέ όλα αυτά που διάβασα για τον ¶ρη στον ζυγό και στον έβδομο οίκο...Τι να πώ και εγώ;;;:laugh:
Που εκτός όλων των άλλων είναι και σε εμπεριεχόμενο οίκο και από ότι μου είχε πει η roadrunner εκφράζεται πιο εσωτερικα;;;:laugh:
Και όμως μπορεί κάποιες φορές πραγματικά να μην έχω δυναμισμό λόγω ευγένειας,αλλά σε τρομερά δύσκολες καταστάσεις που έχω περάσει δεν το έχω βάλει κάτω...Δεν έχω κάνει άσχημα ξεσπάσματα,αλλά μέσω της διπλωματικής οδού έχω καταφέρει πολλά...

Ενας Σκορπιος ποτε δεν το βαζει κατω ασχετα απο τι Αρη εχει ασε που εμενα σου ειπα μ αρεσει ο Αρης στο ζυγο! Αν ειχαν ολοι Αρη στο ζυγο μπορει να μην γινοντουσαν πολεμοι κι οχι αν απλα ηταν γυναικες στην εξουσια!!!:nuts::toung:
Τωρα οτι ειναι στον 7ο δεν ειναι πολυ ωραιο αλλα κανεις δεν ειναι τελειος!!!

zeta1987
18-03-2008, 12:29 AM
Ενας Σκορπιος ποτε δεν το βαζει κατω ασχετα απο τι Αρη εχει ασε που εμενα σου ειπα μ αρεσει ο Αρης στο ζυγο! Αν ειχαν ολοι Αρη στο ζυγο μπορει να μην γινοντουσαν πολεμοι κι οχι αν απλα ηταν γυναικες στην εξουσια!!!:nuts::toung:
Τωρα οτι ειναι στον 7ο δεν ειναι πολυ ωραιο αλλα κανεις δεν ειναι τελειος!!!


Αυτό είναι αλήθεια ότι οι σκορπιοί σπάνια το βάζουν κάτω!:love::love:Και εμένα μου αρέσει η θέση του.Όσον αφορά οικοθεσία μέχρι στιγμής δεν μου έχει δημιουργήσει προβλήματα!:cheesy::nuts:

axeman
19-03-2008, 05:54 PM
Ωραια τα προσόντα του Αρη στους Διδυμους, αλλα τι γινεται οταν ειναι ταυτοχρονα σε τετραγωνο με ηλιο και αντιθεση με ποσειδωνα (όπου εχει κι αυτός τετραγωνο με ήλιο) ? γινεται πιο εκρηκτικος ? ή κάτι άλλο ?

axeman
27-03-2008, 02:03 PM
Καποια ιδεα ?

dream_on
27-03-2008, 04:51 PM
Παιδια δε ξερω τι λετε εδω για τον αρη στο ζυγο, αλλα προσωπικα θεωρω οτι ειναι το μελανο σημειο στο χαρτη μου. (το πιο μελανο). Σωπαινω οταν πρεπει φωναξω, δικαιολογω οταν πρεπει να θυμωσω, στρογγυλευω τα λογια μου (αυτο κυριως) για να μη πειραξω κανενα ευεξαπτο (γιατι βαριεμαι τη μανουρα,) και τελικα, μετα απο πολυ πολυ πολυ καιρο, τραβαω μια ανευ προηγουμενου κριση που τα λεω ολα χωρις να με νοιαζει και φτανω στα προθυρα του εγκεφαλικου, και οποιος αντεξει. Κατα τα αλλα θεωρω εαυτον ψυχραιμο, τελειωνω οτι ξεκινησα, αλλα ο αρης στο ζυγο δε βοηθαει το θυμο να εκτονωνεται και αυτο ειναι προβλημα.

Έλενα
27-03-2008, 05:04 PM
Καλησπέρα σε όλους.Πολύ ωραίο το άρθρο για την σημασία του ¶ρη.Δεν ξέρω πολλά για τους πλανήτες, τα βασικά θα έλεγα.Έχω τον ¶ρη μου στον Κριό.Καλό ή κακό;

colibri
27-03-2008, 05:11 PM
Καλησπέρα σε όλους.Πολύ ωραίο το άρθρο για την σημασία του ¶ρη.Δεν ξέρω πολλά για τους πλανήτες, τα βασικά θα έλεγα.Έχω τον ¶ρη μου στον Κριό.Καλό ή κακό;

Ο άρης στον κριό είναι κυβερνήτης, οπότε λειτουργεί στο σπίτι του, οπότε καλό!!!:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Έλενα
27-03-2008, 05:55 PM
Ο άρης στον κριό είναι κυβερνήτης, οπότε λειτουργεί στο σπίτι του, οπότε καλό!!!:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση colibri:bigsmile:

GIRL
27-03-2008, 09:03 PM
Αρης σε συνοδο με Πλούτωνα μπορεί να πει καποιος πως λειτουργεί

starfish
27-03-2008, 09:37 PM
Αρης σε συνοδο με Πλούτωνα μπορεί να πει καποιος πως λειτουργεί

Θα πρεπει να δινει απιστευτη δυναμη μια τετοια οψη!! Σε ποιο ζωδιο και με τι ανοχη?

dominia77
28-03-2008, 01:50 AM
Αρης σε συνοδο με Πλούτωνα μπορεί να πει καποιος πως λειτουργεί
Φαντάσου μια κρυφή δύναμη που εξελίσσεται σε γρήγορους ρυθμούς. Το είδος της δύναμης-δραστηριότητας, χρωματίζεται απο καποιες ιδιότητες του ζωδίου και ο τομεας που λαμβάνει χώρα η εξέλιξη ταιριάζει με τα αιτήματατα του οίκου.
Ελπίζω κάπως να έφτασα κοντά..

zeta1987
30-03-2008, 05:44 PM
Παιδια δε ξερω τι λετε εδω για τον αρη στο ζυγο, αλλα προσωπικα θεωρω οτι ειναι το μελανο σημειο στο χαρτη μου. (το πιο μελανο). Σωπαινω οταν πρεπει φωναξω, δικαιολογω οταν πρεπει να θυμωσω, στρογγυλευω τα λογια μου (αυτο κυριως) για να μη πειραξω κανενα ευεξαπτο (γιατι βαριεμαι τη μανουρα,) και τελικα, μετα απο πολυ πολυ πολυ καιρο, τραβαω μια ανευ προηγουμενου κριση που τα λεω ολα χωρις να με νοιαζει και φτανω στα προθυρα του εγκεφαλικου, και οποιος αντεξει. Κατα τα αλλα θεωρω εαυτον ψυχραιμο, τελειωνω οτι ξεκινησα, αλλα ο αρης στο ζυγο δε βοηθαει το θυμο να εκτονωνεται και αυτο ειναι προβλημα.

Τίποτα στον χάρτη μας δεν είναι μελανό...Και εγώ έτσι πίστευα για την θέση του ¶ρη μου επίσης στον Ζυγό και του Ωροσκόπου μου στους Ιχθείς.Σίγουρα θα θέλαμε να έχουμε κάποια χαρ/κά που έχουν οι άλλοι όπως δυναμισμό,ευθύτητα κτλ.Η Αστρολογία όμως μας διδάσκει μέσω της αυτογνωσίας να "δουλεύουμε" πάνω στις δύσκολες όψεις μας και να τις κάνουμε να λειτουργήσουν μετά προς όφελος μας και να είναι χρήσιμες..Δεν μπορούμε να αλλάξουμε τον εαυτό μας αλλά πάνω στην βάση που έχουμε ως χαρακτήρα να ελλατώσουμε ή να ενδυναμώσουμε στοιχεία και να γίνουμε όσο μπορούμε καλύτεροι άνθρωποι!:bigsmile:

GIRL
03-04-2008, 01:59 PM
Αρης στις 19.20 μοιρες και Πλούτωνας στις 14.58 μοιρες Παρθένου ανάδρομοι και οι 2 πλανήτες

Πλούτωνας στον 7ο Αρης στον 8ο οίκο

Κίρκη
10-04-2008, 01:26 PM
Καλημέρα και από μένα, επιτέλους αποφάσισα να γράψω και εγώ.
Λοιπόν εγώ έχω Αρη στο Σκορπιό στο τέταρτο οίκο, δηλαδή στο σπίτι και στην οικογένεια μας.
Από την μια μου δίνει την δύναμη να ξεπερνώ να δύσκολα και να προχωρώ μπροστά, όμως σηματοδοτεί και δύσκολα παιδικά χρόνια. Δεν είναι τυχαίο ότι ήταν ο πατέρας μου σκορπιός και η αιτία των προβλημάτων ολόκληρης της οικογένειας. Επίσης όπως σωστά δείχνει η ανάλυση της αστρολογίας με ελκύουν άνδρες δυναμικοί και δύσκολοι, εξ ου και ο πρώτος αποτυχημένος γάμος μου με σύντροφο που είχε ¶ρη στον Σκορπιό. Και για να κλείσω Σκορπιός είναι και ο γιός μου με ¶ρη στον Σκορπιό.
Δεν συμφωνείτε ότι τελικά η αστρολογία είναι υπέροχη και σου δίνει απαντήσεις σε πολλά ερωτήματα και αναζητήσεις;

Κίρκη
10-04-2008, 01:46 PM
Το προηγούμενο σχόλιο μου έρχεται να συμφωνήσει απόλυτα με την Zeta 1987 και την άποψή της ότι: "Η Αστρολογία μας διδάσκει μέσω της αυτογνωσίας να "δουλεύουμε" πάνω στις δύσκολες όψεις μας και να τις κάνουμε να λειτουργήσουν μετά προς όφελος μας και να είναι χρήσιμες..Δεν μπορούμε να αλλάξουμε τον εαυτό μας αλλά πάνω στην βάση που έχουμε ως χαρακτήρα να ελλατώσουμε ή να ενδυναμώσουμε στοιχεία και να γίνουμε όσο μπορούμε καλύτεροι άνθρωποι".

GEN Y
17-04-2008, 12:04 AM
Ενας Σκορπιος ποτε δεν το βαζει κατω ασχετα απο τι Αρη εχει ασε που εμενα σου ειπα μ αρεσει ο Αρης στο ζυγο! Αν ειχαν ολοι Αρη στο ζυγο μπορει να μην γινοντουσαν πολεμοι κι οχι αν απλα ηταν γυναικες στην εξουσια!!!:nuts::toung:
Τωρα οτι ειναι στον 7ο δεν ειναι πολυ ωραιο αλλα κανεις δεν ειναι τελειος!!!

Τρελά τα κέφια με αυτόν τον ¶ρη!!!!:laugh::laugh: έχω που διαβάζω τόση ώρα όλα τα posts για τον άρη στο ζυγό... Πολύ γέλιο!! Λέμε όλοι τον πόνο μας, γιατί τι άλλο να κάνουμε??:embarrest και εγώ στο Ζυγό τον έχω και μάλιστα ανάδρομο και στον 7ο οίκο!! Εκει να δεις πλάκα!!!:bigsmile: Πώς να παλευτεί αυτός ο ¶ρης??!!! Skorpion, εμένα δεν ξέρω αν μ αρέσει και τόσο!!

Ζέτα συμπάσχουμε και στον ωροσκόπο και στον ¶ρη, εσένα εμπεριεχόμενος, εμένα ανάδρομος, δε μπορεί κάτι θα σώζει την κατάσταση, γιατί αν περιμέναμε από αυτές τις θέσεις..................:wacko:

:love:xxx

astrotrella
21-10-2009, 06:36 PM
Εμενα ο Αρης μου βρισκεται στους ιχθυεις ειναι αδυναμη θεση το ενδεχομενο ομως οτι ειναι στον 10 οικο και κανει θετικες οψεις με τον ποσειδωνα και τον Ουρανο στον Αιγοκερο τον Πλουτωνα στον σκορπιο και τν Δια στον καρκινο ειναι καλο του προσδιδει στοιχεια δυναμικης?

Μητσάκος
22-10-2009, 07:12 AM
Εμενα ο Αρης μου βρισκεται στους ιχθυεις ειναι αδυναμη θεση το ενδεχομενο ομως οτι ειναι στον 10 οικο και κανει θετικες οψεις με τον ποσειδωνα και τον Ουρανο στον Αιγοκερο τον Πλουτωνα στον σκορπιο και τν Δια στον καρκινο ειναι καλο του προσδιδει στοιχεια δυναμικης?
Φυσικά. Για αυτό λέμε ότι δεν πρέπει να εξετάζουμε μεμονωμένα στοιχεία ενός χάρτη (π,χ, μία όψη ή τη θέση ενός πλανήτη χωρίς τις ενδεχόμενες όψεις που σχηματίζει), αλλά να τον εξετάζουμε συνυπολογίζοντας και τα άλλα του στοιχεία.:bigsmile:

Χρυσάνθη
18-03-2010, 08:02 PM
Εφόσον ο ¶ρης στο Σκορπιό θεωρείται καλός, γιατί η 8 οικοθεσία για έναν ¶ρη θεωρείται προβληματική? Τι δηλώνει για πιθανούς συντρόφους, ή σύζυγο? Γενικώς η οικοθεσία προσδίδει χαρακτηριστικά παρόμοια με το ζώδιο, (πχ λειτουργείς μερικές φορές όπως περίπου θα λειτουρούσε και ένας ¶ρης στο Σκορπιό? ή απλά σου λέει ότι θα λειτουργείς όπως δηλώνει η θέση σου (Ζυγος) αλλά στα θέματα που κυβερνάει αυτός ο οίκος? Μήπως η βαριά οικοθεσία γίνεται ακόμα χειρότερη με έναν ¶ρη αδύναμο, ακόμα και αν σχηματίζει ακριβές εξάγωνο με τον Ήλιο?

PATSI77
30-09-2010, 08:48 PM
Μέ αφορμή τήν κουβέντα γιά τόν ¶ρη, θά ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Ό ¶ρης μου είναι στήν 28 του Αιγόκερω στόν 10 οίκο , σέ σύνοδο μέ Ερμή καί τρίγωνο μέ τόν Δία στόν Τάυρο απο τον 1ο οίκο και έχω τήν πεποίθηση ότι μέχρι και σήμερα που είμαι 33 δέν έχει πάρει ακόμα μπρός!!!
Σαφώς και οι πλανήτες στόν Αιγόκερω είναι πιό αργής κάυσης αλλά πόσο πιά??
Σε ποία ηλικία δίνει τα πλεονεκτήματα που υπόσχετε τόσο η θέση του όσο και οι όψεις του??
Υπάρχει περίπτωση οι Δίας -Ουρανός από Ιχθείς να βάλουν τό χεράκι τους?
Πάντως το 2008 ,όταν ο Δίας πέρασε από τον Αιγόκερω ,έβαλε τις βάσεις για τα προβλήματα που ακολούθησαν...

joanna1975
30-09-2010, 10:30 PM
εχω την εξής απορία!και ελπίζω να μη βγω εκτός θέματος! Όταν ο άρης μου είναι στον καρκίνο στον 10 οίκο, και στην ηλιακή επιστροφή είναι στον σκορπιό, πώς λειτουργεί; υπάρχει περίπτωση εκείνη την ηλιακή χρονιά να λειτουργώ πιο δυναμικά και να είμαι πιο μαχητική, ανθεκτική, σεξουαλική αλλά και ταυτόχρονα και εκδικητική?
Πάντως τον ζηλεύω πολύ τον άρη στον σκορπιό! θα ήθελα πάρα πολύ να τον είχα στο ωροσκόπιο μου!!!!

Χρυσάνθη
01-10-2010, 01:39 AM
εχω την εξής απορία!και ελπίζω να μη βγω εκτός θέματος! Όταν ο άρης μου είναι στον καρκίνο στον 10 οίκο, και στην ηλιακή επιστροφή είναι στον σκορπιό, πώς λειτουργεί; υπάρχει περίπτωση εκείνη την ηλιακή χρονιά να λειτουργώ πιο δυναμικά και να είμαι πιο μαχητική, ανθεκτική, σεξουαλική αλλά και ταυτόχρονα και εκδικητική?
Πάντως τον ζηλεύω πολύ τον άρη στον σκορπιό! θα ήθελα πάρα πολύ να τον είχα στο ωροσκόπιο μου!!!!

Δε νομίζω ότι λειτουργεί έτσι η ηλιακή επιστροφή....παίζει ρόλο περισσότερο η οικοθεσία της ηλιακής, και αυτή πάντα σε συνδυασμό με άλλες ενδείξεις.. Τώρα για τον ¶ρη σου, σε καταλαβαίνω,τον έχω στο Ζυγό και είναι θέμα (για μένα).. Αλλά τουλάχιστον εσένα είναι σε υποσχόμενο οίκο!!

Πάντως αν ψάχνεις για ... αλλαγή συμπεριφοράς στα θέματα του ¶ρη ίσως θα σε διαφώτιζε περισσότερο το προοδευμένο σου, δεδομένου ότι εξελισσόμαστε. Αν είναι στο Λέοντα πχ είναι μία καλή θέση...και η Παρθένος δεν είναι κακή..ή αν κάνει κάποια καλή όψη με γενέθλιους πλανήτες..

Εκδικητική??? Τώρα το είδα!! Θεέ και κύριε!! Θα σου πω ένα πράγμα μιας και ο ¶ρης μου ειναι και μένα αδύναμος,...και ανήκεις και στο ζώδιο του Ζυγού άρα έχεις και τετράγωνο Ήλιου-¶ρη (έστω και μη ακριβές) Εάν είσαι στο εδώ και στο τώρα δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να γίνεις εκδικητική. Είναι και αυτό ένα μικρό βάσανο. Αν ο άλλος έχει πατήσει μέσα στα χωράφια σου τι νόημα έχει να εκδικηθείς κατόπιν εορτής ?? Το θέμα είναι να μην τον αφήσεις ΠΟΤΕ να μπει. Κοινώς να αντιδράσεις ακαριαία!!
Εγώ που εκδικούμαι..όταν εκδικηθώ,..(¶ρη και ΠΛούτωνα στον 8ο) δυστυχώς γίνομαι κακιά...γιατι βγάζω τα σπασμένα όοοολου του διαστήματος που με έτρωγε η υποτιθέμενη προσβολή.
Πρέπει να εκπαιδεύσεις τον εαυτό σου να είσαι ήρεμη δύναμη ώστε να μη χρειάζεται να αμύνεσαι ποτέ.. Απλά ίσως πρεπει να επιτίθεσαι πιο γρήγορα (λόγω του Ζυγού). Η εκδίκηση είναι ένδειξη αδυναμίας τύπου δε διεκδίκησα όταν έπρεπε τώρα μπορώ μόνο να εκδικηθώ..για ψυχολογικού λόγους καθαρά. Αλλά αν έχεις χάσει ήδη την προαγωγή, τη σειρά στην τράπεζα κτλ...τι να το κάνεις??? Σκέψου το.. και διάβασε και αυτό
http://www.myhoroscope.gr/88-%DC%F1%E8%F1%E1-%EC%E5%EB%FE%ED/8882-%F0%F4%FE%F3%E5%E9%F2-%E5%EE%DC%F1%F3%E5%E9%F2-%EA%E1%E9-%DC%EB%EB%E1-%F0%E1%F1%E1%EC%FD%E8%E9%E1.html

Χρυσάνθη
01-10-2010, 01:46 AM
Και για την ηλιακή επιστροφή θέλω να αποσαφηνίσω πως γενικά η θέση του ¶ρη δε συνδέεται με ψυχολογία πάντα.. Μην ξεχνάς ότι είναι ένα σύστημα που το χρησιμοποιούμε για προβλέψεις γεγονότων όχι για ανάλυση χαρακτήρα. Έχω παρατηρήσει ότι μερικές φορές δείχνει τη γρήγορη εξέλιξη των καταστάσεων στον τομέα του οίκου που βρίσκεται, αν συνηγορούν και άλλοι παράγοντες, ή ακόμη και μία πηγή έντασης-εκνευρισμού.

joanna1975
01-10-2010, 01:33 PM
Χρυσάνθη σ' ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνισή σου για την ηλιακή επιστροφή, γιατί νόμιζα ότι αναλύει και το χαρακτήρα μας και τα συναισθήματα μας την συγκεκριμένη ηλιακή χρονιά.
Όσο για τα περί εκδίκησης έχεις απολύτο δίκιο γιατί όντως το μυστυκό είναι ΝΑ μην αφήνεις τον άλλον να μπαίνει στα χωράφια σου και να μην αφήνουμε τον εαυτό μας εκτεθειμένο στους άλλους. Τότε όλα κυλούν ρολόι. Τώρα πλέον έμαθα!!!
Εγώ πάντως δεν έχω πολλούς πλανήτες στον 8ο οίκο παρά μονο τον Δία και τον Χείρωνα στον Κριό.
Πάντως με τον άρη μου στον καρκίνο αν ο άλλος μου κάνει κάτι που θα με πληγώσει ή θα με προσβάλλει δεν το ξεχνάω όσα χρονια και να περάσουν. Σχέδια εξοντωσης δεν βάζω σε πλάνο αλλά περιμένω στη γωνία και με την πρώτη ευκαιρία απλά ανταποδίδω το ίδιο ακριβώς που μου έχει κάνει ο άλλος .Εκτός και αν καταλάβω ότι ο άλλος έχει ειλικρινά μετανιώσει, οπότε τον συγχωρώ.

Ο άρης όταν κάνει τρίγωνο με τον ουρανό στον σκορπιό πω΄ς θα μπορούσε να ερμηνευτεί;

magioulini
14-10-2010, 02:09 AM
Δε καταλαβα αυτο για τον Αρη και την Αφροδίτη στον ιδροχοο... ειναι κακο??
εγω ετσι ακριβώς τα έχω..........:blink::worried:

atthis
29-11-2010, 02:01 PM
Ο ¶ρης στους Ιχθύς στον 1ο οίκο τι σημαίνει (ο ήλιος είναι στο σκορπιό) ;

Μητσάκος
29-11-2010, 03:16 PM
Ο ¶ρης στους Ιχθύς στον 1ο οίκο τι σημαίνει (ο ήλιος είναι στο σκορπιό) ;

http://www.myhoroscope.gr/horo/scripts/view_records.php
:bigsmile:

Στεργιαννη
30-11-2010, 03:34 PM
Πολύ ωραίο άρθρο!Μου άρεσε πολύ το απόσπασμα "σκληρός είναι ο δειλός,......γιατί έχει απωθημέμα"!!!Νομίζω είναι ό,τι πρέπει για μια προσωπικότητα σαν τη δική μου!!!

fanofmeee27
29-04-2012, 08:59 PM
Καλησπέρα,
πρώτα άπ' όλα, πολύ ενδιαφέρον θέμα :D
Δεύτερον, έχω άρη στον σκορπιό, σε σύνοδο με τον Πλούτωνα και εξάγωνα με ήλιο και ποσειδώνα στον 3ο οίκο.
Η θέση του στον 3ο οίκο μήπως εμποδίζει την δύναμη του άρη;
Ευχαριστώ :D

Atrapos
30-04-2012, 12:19 PM
Δεύτερον, έχω άρη στον σκορπιό, σε σύνοδο με τον Πλούτωνα και εξάγωνα με ήλιο και ποσειδώνα στον 3ο οίκο.
Η θέση του στον 3ο οίκο μήπως εμποδίζει την δύναμη του άρη;
Ευχαριστώ :D



Η θέση των πλανητών στους οίκους βασικά δείχνει τον τομέα της ζωής μας όπου γίνεται περισσότερο φανερή η ενέργεια του κάθε πλανήτη. Γιατί να εμποδίζεται ο Άρης στον 3ο οίκο;

Στο φόρουμ υπάρχουν πολλά άρθρα για τους οίκους.
Ρίξε μια ματιά σ’ αυτά


Οι 12 οίκοι συνοπτική περιγραφή (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CE%B8%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-148/%CE%BF%CE%B9-12-%CE%BF%CE%AF%CE%BA%CE%BF%CE%B9-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%BF%CF%80%CF%84%CE%B9%CE%BA%C E%AE-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%C E%AE-11778/)


Οι 12 οίκοι του ζωδιακού - Σελίδα 13 (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CF%8E%CE%BD-88/%CE%BF%CE%B9-12-%CE%BF%CE%AF%CE%BA%CE%BF%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B6%CF%89%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%8D-1049/index13.html)


3ος Οίκος. - Σελίδα 4 (http://php56.astrowin3.org/forum/%CF%83%CF%85%CE%B6%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%C E%B9%CF%82-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CF%80%CE%AF-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CF%89%CE%BD-71/3%CE%BF%CF%82-%CE%BF%CE%AF%CE%BA%CE%BF%CF%82-6007/index4.html)

lionic
30-04-2012, 03:45 PM
ενδιαφερον θεμα....
μια ερωτηση....ο ωροσκοπος που ουσιαστικα ειναι η ακμη του πρωτου οικου σε ενα χαρτη,και ο πρωτος οικος συνδεεται με τον κριο και λογικα με τον αρη,συμβαλλει στον τροπο δρασης και επιβολης μας στους αλλους?

fanofmeee27
30-04-2012, 04:46 PM
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας!

Atrapos
30-04-2012, 05:17 PM
ο ωροσκοπος που ουσιαστικα ειναι η ακμη του πρωτου οικου σε ενα χαρτη,και ο πρωτος οικος συνδεεται με τον κριο και λογικα με τον αρη,συμβαλλει στον τροπο δρασης και επιβολης μας στους αλλους?

Ο πρώτος οίκος είναι σίγουρα σημαντικός για το σύνολο της προσωπικότητάς σου αλλά προσωπικά αποφεύγω να τον αντιστοιχώ στον Κριό και τον Άρη. Αλλιώς σε τι θα διαφέραμε εμείς που πράγματι έχουμε τον Κριό στον πρώτο οίκο... :)... Υπάρχουν πάντως και διαφορετικές προσεγγίσεις.

Για τον τρόπο δράσης σου δες που και πως βρίσκεται ο Άρης (ζώδιο, οίκο, όψεις, σχέση με τον κυβερνήτη του). Το θέμα της επιβολής είναι πιο σύνθετο και θα πρέπει να αναζητήσεις στοιχεία που διαμορφώνουν μια ισχυρή προσωπικότητα. Ένας δυνατός Κρόνος και Πλούτωνας συνήθως θέλουν να επιβληθούν. Αυτοί θα ήταν οι πρώτοι που θα κοίταζα. Το σίγουρο είναι ότι η δράση δεν σημαίνει απαραίτητα και επιβολή :).

lionic
30-04-2012, 08:24 PM
ευχαριστω για την διευκρινηση!

lionic
30-04-2012, 08:56 PM
σιγουρα η δραση δεν σημαινει απαραιτητα επιβολη ωστοσο γνωριζω πως ο αρης δειχνει και το κατα ποσο ενας ανθρωπος μπορει να επιβαλει τα θελω του και γενικα την προσωπικοτητα του.σαν τον ηλιο καπως απλα με εναν διαφορετικο τροπο.

taurine
30-04-2012, 10:10 PM
σιγουρα η δραση δεν σημαινει απαραιτητα επιβολη ωστοσο γνωριζω πως ο αρης δειχνει και το κατα ποσο ενας ανθρωπος μπορει να επιβαλει τα θελω του και γενικα την προσωπικοτητα του.σαν τον ηλιο καπως απλα με εναν διαφορετικο τροπο.

Ο Άρης συμβολίζει κατά κάποιο τρόπο την "εκκίνηση" και κατά πόσο το άτομο αρέσκεται να κάνει την αρχή ή τη νέα αρχή σε διάφορους τομείς της ζωής του.
Συμβολίζει επίσης την κράση, την ενεργητικότητα, την κυκλοφορία του αίματος.

Τωρα για την επιβολή ίσως είναι "πλουτωνιο" πεδίο δρασης.

lionic
01-05-2012, 01:17 PM
Τωρα για την επιβολή ίσως είναι "πλουτωνιο" πεδίο δρασης.

για να θεωρησουμε απο αστρολογικης πλευρας καποιον επιβλητικο ο πλουτωνας θα πρεπει να συσχετιζεται κυριως με τον αρη η΄δεν εχει ιδιαιτερη σχεση?και μια ερωτηση..ποτε λεμε εναν ανθρωπο πλουτωνιο,κρονιο κτλ...?

taurine
01-05-2012, 03:51 PM
Τωρα για την επιβολή ίσως είναι "πλουτωνιο" πεδίο δρασης.

για να θεωρησουμε απο αστρολογικης πλευρας καποιον επιβλητικο ο πλουτωνας θα πρεπει να συσχετιζεται κυριως με τον αρη η΄δεν εχει ιδιαιτερη σχεση?και μια ερωτηση..ποτε λεμε εναν ανθρωπο πλουτωνιο,κρονιο κτλ...?

Η επιβολή (όπως ορθά αναφέρει ο atrapos) είναι Πλούτωνας και Κρόνος.

Ο πρώτος δρά κάπως υπόγεια, συχνά χωρίς να γίνεται άμεσα αντιληπτός, και ο δεύτερος κυρίως θέτει όρια, στα οποία το άτομο καλείται να κινηθεί και να δράσει. Τα όρια αυτά συχνά δεν είναι τόσο ευχαριστα, αλλα είναι απαραίτητα για την εξέλιξή μας και την "ποιότητά" μας.

Οταν λέμε πως κάποιος είναι Πλουτωνιο άτομο, συνήθως έχουμε να κάνουμε με έναν Πλούτωνα ισχυρά τοποθετημένο στις γωνίες του χάρτη, ή στον 8ο οίκο, ή αν κάνει όψεις με τα φωτα ή αν είναι στο Σκορπιό με όψεις κλπ.
Το ίδιο ισχύει και με τον Κρόνο , τον Ουρανό κλπ.

Οι περισσότερες απορίες σου θα λυθούν μέσα από τη βιβλιοθήκη του site. Μεσα στα άρθρα του "Αρχείου", αν φυσικά ψάξεις θα βρείς έναν κρυμμένο θησαυρό.



Άρης (http://php56.astrowin3.org/forum/%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%AE%CF%84%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%BF%CE%B5%C E%B9%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CF%82-%CF%8C%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%B9%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%B1-16/%CE%AC%CF%81%CE%B7%CF%82-325/)

Τίνα Ζαχαριάδου
01-05-2012, 04:03 PM
Ταυρίνα μου, νομίζω πως και ο Άρης θέλει να επιβάλλεται μόνο που το κάνει με άμεσο τρόπο, αντίθετα από τον Πλούτωνα δηλαδή. Ο Άρης θα σου πει: "κάθισε κάτω και βουλωσε το", ενώ ο Πλούτωνας θα σε χειριστεί με τέτοιο τρόπο που εκ των πραγμάτων θα καθίσεις και θα το βουλώσεις κυρίως αν η φύση σου είναι περισσότερο υποχωρητική.

Ακόμη, όταν μιλάμε για επιβολή κι εξουσία, ας μην ξεχνάμε τον Ήλιο ή τον Κρόνο. Ο Ήλιος ως φύση είναι πανίσχυρος, έχει τρομερό εγώ και μπορεί να επιβάλλει τα θέλω του, τα οποία βεβαίως σχετίζονται με τη φύση του ζωδίου που βρίσκεται. Ο Κρόνος τώρα, είναι τόσο δογματικός, αξιόπιστος και συνεπής που επιβάλλεται μέσω του σεβασμού που εμπνέει.

lionic, για να είναι κάποιος επιβλητικός δεν είναι απαραίτητο ο Πλούτωνας να σχηματίζει όψη μόνο με τον Άρη, ενδέχεται να σχηματίζει μόνο με τα φώτα ή τον ωροσκόπο χωρίς να εμπλέκεται ο Άρης. Αν για παράδειγμα κάποιος έχει μόνο τον Ερμή σε όψη με τον Πλούτωνα καταφέρνει να επιβάλλεται με τον λόγο του και μόνο. Ωστόσο απ' όλο το ωροσκόπιο φαίνεται αν κάποιος θα είναι ή όχι επιβλητικός.

Ένας άνθρωπος θεωρείται πλουτώνιος, κρόνιος κτλ. όταν στον χάρτη του δέχεται έντονη την επιρροή του πλανήτη. Πχ Ήλιος στον Σκορπιό με Πλούτωνα στον 1ο. ή Ωροσκόπος στον Αιγόκερω με Κρόνο στον 7ο και σε όψη με Ήλιο/Σελήνη και διάφορα άλλα που αν τα αναλύσω θα πρέπει να γράψω ολόκληρο άρθρο :love:.

ΥΓ Ταυρίνα μαζί γράφαμε...

taurine
01-05-2012, 05:29 PM
Γειά σου Τίνα!
:love:

lionic
01-05-2012, 06:25 PM
δηλ.εγω που εχω ηλιο συνοδο σεληνη στον λεοντα στον 12ο οικο σε τετραγωνο με τον πλουτωνα στον σκορπιο στον 3ο οικο και αφροδιτη στην παρθενο στον 1ο οικο σε εξαγωνο με τον πλουτωνα μπορω να θεωρηθω πλουτωνιος?:confused:

stavri1
01-05-2012, 08:26 PM
Καποιος που ειναι καρκινος και εχει πλανητες στο σκορπιο πχ Κρονο και Αρη και Πλούτωνα στον 4ο λογω του ότι ο 4ος είναι ο φυσικός οίκος του καρκίνου θα μπορούσε να θεωρηθεί πλουτώνιος ή καποιος ζυγός με ουράνο στον 7ο ουράνιος?

lionic
02-05-2012, 12:12 PM
θεωρω πως η θεση του φυσικου οικου του ηλιακου μας ζωδιου σε εναν χαρτη οπως πχ ενας καρκινος με δια στον 4ο οικο στον λεοντα,επηρεαζεται καπως απο την συγκεκριμενη θεση...βασικα τεινει να ανταποκρινεται στα θεματα του οικου αυτου(που ειναι ιδιαιτερης σημασιας οντας καρκινος) οπως προδιαθετει ο αντιστοιχος πλανητης και το ζωδιο στο οποιο ειναι.

ΣΠΑΣΜΕΝΗ ΚΟΥΚΛΑ
30-06-2012, 02:50 PM
Εγώ πάλι εχω αρη στον καρκίνο αλλά δε θα το έλεγα ότι κινούμε υπόγεια απλά δεν εμπιστεύομαι τόσο τους άλλους και επειδή δεν ανοίγομαι τόσο πολύ αποφασίζω μόνη μου για κάποια πράγματα (όχι σοβαρά) με αποτέλεσμα αυτό να ενοχλεί τους άλλους

astrotrella
04-07-2012, 12:19 AM
Ταυρίνα μου, νομίζω πως και ο Άρης θέλει να επιβάλλεται μόνο που το κάνει με άμεσο τρόπο, αντίθετα από τον Πλούτωνα δηλαδή. Ο Άρης θα σου πει: "κάθισε κάτω και βουλωσε το", ενώ ο Πλούτωνας θα σε χειριστεί με τέτοιο τρόπο που εκ των πραγμάτων θα καθίσεις και θα το βουλώσεις κυρίως αν η φύση σου είναι περισσότερο υποχωρητική.

Ακόμη, όταν μιλάμε για επιβολή κι εξουσία, ας μην ξεχνάμε τον Ήλιο ή τον Κρόνο. Ο Ήλιος ως φύση είναι πανίσχυρος, έχει τρομερό εγώ και μπορεί να επιβάλλει τα θέλω του, τα οποία βεβαίως σχετίζονται με τη φύση του ζωδίου που βρίσκεται. Ο Κρόνος τώρα, είναι τόσο δογματικός, αξιόπιστος και συνεπής που επιβάλλεται μέσω του σεβασμού που εμπνέει.

lionic, για να είναι κάποιος επιβλητικός δεν είναι απαραίτητο ο Πλούτωνας να σχηματίζει όψη μόνο με τον Άρη, ενδέχεται να σχηματίζει μόνο με τα φώτα ή τον ωροσκόπο χωρίς να εμπλέκεται ο Άρης. Αν για παράδειγμα κάποιος έχει μόνο τον Ερμή σε όψη με τον Πλούτωνα καταφέρνει να επιβάλλεται με τον λόγο του και μόνο. Ωστόσο απ' όλο το ωροσκόπιο φαίνεται αν κάποιος θα είναι ή όχι επιβλητικός.

Ένας άνθρωπος θεωρείται πλουτώνιος, κρόνιος κτλ. όταν στον χάρτη του δέχεται έντονη την επιρροή του πλανήτη. Πχ Ήλιος στον Σκορπιό με Πλούτωνα στον 1ο. ή Ωροσκόπος στον Αιγόκερω με Κρόνο στον 7ο και σε όψη με Ήλιο/Σελήνη και διάφορα άλλα που αν τα αναλύσω θα πρέπει να γράψω ολόκληρο άρθρο :love:.

ΥΓ Ταυρίνα μαζί γράφαμε...

γω δηλαδη που εχω αντιθεση ηλιου Πλουτωνα ο κυβερνητης του ωροσκοπου μου ο Ερμης ειναι σε αντιθεση με τον Πλουτωνα και εχω επισης τριγωνο Αρη Πλουτωνα, τετραγωνο Πλουτωνα μεσουρανηματος,εναμιση τετραγωνο Αφροδιτης πλουτωνα και μισο εξαγωνο πλουτωνα σεληνης..Δειχνει οτι εχω αρκετα πλουτωνια χαρακτηριστικα και τασεις επιβολης?

astrotrella
04-07-2012, 12:20 AM
θεωρω πως η θεση του φυσικου οικου του ηλιακου μας ζωδιου σε εναν χαρτη οπως πχ ενας καρκινος με δια στον 4ο οικο στον λεοντα,επηρεαζεται καπως απο την συγκεκριμενη θεση...βασικα τεινει να ανταποκρινεται στα θεματα του οικου αυτου(που ειναι ιδιαιτερης σημασιας οντας καρκινος) οπως προδιαθετει ο αντιστοιχος πλανητης και το ζωδιο στο οποιο ειναι.
Δηλαδη εγω που ειμαι ταυρος επηρεαζομαι απ τον 2ο οικο μου ασχετα αν δεν ειναι στο ζωδιο μου?Εμενα ειναι στον καρκινο και εχει τον Δια και τον χειρωνα μεσα

Τίνα Ζαχαριάδου
04-07-2012, 09:14 AM
γω δηλαδη που εχω αντιθεση ηλιου Πλουτωνα ο κυβερνητης του ωροσκοπου μου ο Ερμης ειναι σε αντιθεση με τον Πλουτωνα και εχω επισης τριγωνο Αρη Πλουτωνα, τετραγωνο Πλουτωνα μεσουρανηματος,εναμιση τετραγωνο Αφροδιτης πλουτωνα και μισο εξαγωνο πλουτωνα σεληνης..Δειχνει οτι εχω αρκετα πλουτωνια χαρακτηριστικα και τασεις επιβολης?

astrotrella εσύ θα μας πεις, είσαι εξουσιαστική, σου αρέσει να επιβάλλεσαι;

astrotrella
04-07-2012, 03:45 PM
astrotrella εσύ θα μας πεις, είσαι εξουσιαστική, σου αρέσει να επιβάλλεσαι;

Αναλογως οι πολυ κοντινοι μου ανθρωποι οικογενεια κλπ και αυτοι που με ξερουν καλα, ξερουν οτι θελω να παιρναει το δικο μου παντα και δεν με νοιαζει η γνωμη τους, η μανα μου δε ορισμενες φορες με λεει και χιτλερ ,φασιστω κλπ :lol: (χωρις υπερβολη ετσι)!!! Εχω ομως και μια πολυ δημοκρατικη πλευρα εντελως αντιφατικη, και αντιδραστικη ,λογω εντονου επισης ουρανου και ποσειδωνα...Ειμαι φιλελευθερη, ανοιχτομυαλη,ειμαι συμπονετικη και πολλες φορες επηρεαζομαι απ την γνωμη των αλλων (φιλων και συνομιλικων εννοω) αλλα οχι σε σοβαρα ζητηματα ,πολλες φορες εχω φερθει παιδιαστικα παρασυρωμενη απ την μια πλευρα του χαρακτηρα μου την αθωα και καλη και πολλες φορες τα εχω διαλυσει ολα χαρις την εγωιστικη και καχυποπτη πλευρα μου που δεν συμβιβαζεται με τιποτα...Γενικα δεν θελω να εχω τον ελεγχο τον αλλων, ουτε οι αλλοι θελω να μου κανουν οτι θελουν αλλα θελω πολλες φορες να περναει το δικο μου...Επισης ειμαι εκδικητικη οταν καποιος μου κανει κατι του τη φυλαω!!! Αλλα για να το πω ξεκαθαρα δεν μπορω να πω οτι μου αρεσει να ειμαι αρχηγος αν και θελω την προσοχη ολη πανω μου και να περναει το δικο μου, νομιζω οτι θελω να κινω τα νηματα εγω αλλα να μην φαινομαι!!!

kinky_skorpina
04-07-2012, 07:53 PM
Αναλογως οι πολυ κοντινοι μου ανθρωποι οικογενεια κλπ και αυτοι που με ξερουν καλα, ξερουν οτι θελω να παιρναει το δικο μου παντα και δεν με νοιαζει η γνωμη τους, η μανα μου δε ορισμενες φορες με λεει και χιτλερ ,φασιστω κλπ :lol: (χωρις υπερβολη ετσι)!!! Εχω ομως και μια πολυ δημοκρατικη πλευρα εντελως αντιφατικη, και αντιδραστικη ,λογω εντονου επισης ουρανου και ποσειδωνα...Ειμαι φιλελευθερη, ανοιχτομυαλη,ειμαι συμπονετικη και πολλες φορες επηρεαζομαι απ την γνωμη των αλλων (φιλων και συνομιλικων εννοω) αλλα οχι σε σοβαρα ζητηματα ,πολλες φορες εχω φερθει παιδιαστικα παρασυρωμενη απ την μια πλευρα του χαρακτηρα μου την αθωα και καλη και πολλες φορες τα εχω διαλυσει ολα χαρις την εγωιστικη και καχυποπτη πλευρα μου που δεν συμβιβαζεται με τιποτα...Γενικα δεν θελω να εχω τον ελεγχο τον αλλων, ουτε οι αλλοι θελω να μου κανουν οτι θελουν αλλα θελω πολλες φορες να περναει το δικο μου...Επισης ειμαι εκδικητικη οταν καποιος μου κανει κατι του τη φυλαω!!! Αλλα για να το πω ξεκαθαρα δεν μπορω να πω οτι μου αρεσει να ειμαι αρχηγος αν και θελω την προσοχη ολη πανω μου και να περναει το δικο μου, νομιζω οτι θελω να κινω τα νηματα εγω αλλα να μην φαινομαι!!!

ΑΧ ΠΟΣΟ ΜΟΙΑΖΟΥΜΕ!!!

ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΑΝ ΔΩ ΛΙΓΟ ΤΟ ΧΑΡΤΗ ΣΟΥ, ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΑΥΤΟ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΜΟΥ...

astrotrella
04-07-2012, 08:20 PM
ΑΧ ΠΟΣΟ ΜΟΙΑΖΟΥΜΕ!!!

ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΑΝ ΔΩ ΛΙΓΟ ΤΟ ΧΑΡΤΗ ΣΟΥ, ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΑΥΤΟ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΜΟΥ...

Αααα δεν εχω προβλημα ,να σου δωσω τα στοιχεια μου με αρεσει να ανταλασσω αστρολογικες αποψεις
αν και εγω ειμαι ταυρινα δεν ειμαι σκορπιος αλλα εχω αντιφατικο ωροσκοπιο (σου στειλα τα στοιχεια μου σε μηνυμα)

sissydog
05-07-2012, 10:33 AM
Καλημέρα!! Ενας Άρης στον Αιγόκερω στον 1ο οίκο χωρίς όψεις με πλανήτες θα μπορουσε να χαρακτηριστεί ως ένας καλά τοποθετημένος Άρης,σωστά? Τι γίνεται όμως όταν αυτός ο Άρης βρισκεται στις 29 μοίρες και 41' του Αιγόκερου (1ος οίκος) ???