PDA

View Full Version : Κρίστιαν Μπάρναρντ



Γιάννης Ριζόπουλος
11-12-2009, 01:55 PM
Ο Κρίστιαν Μπάρναρντ, ο πρώτος καρδιοχειρουργός που πέτυχε να μεταμοσχεύσει μια καρδιά από άνθρωπο σε άνθρωπο, γεννήθηκε στις 8/11/22 (ώρα 20:00) στο Beaufort West της Νότιας Αφρικής.

Στο ωροσκόπιο του υπάρχουν πάρα πολλοί δείκτες της ιατρικής του ιδιότητας.
Η επαναστατική συμβολή του στην ιατρική πρόοδο, οφείλει πολλά στον Ουρανό (στους Ιχθείς, σε σύνοδο με το Μεσουράνημα), που στην αστρική του εκδοχή κάνει αντίθεση με τον τροπικό Ποσειδώνα και βέβαια τετράγωνο με τον τροπικό Ήλιο στον 6ο οίκο.
Η παρουσία της Έριδας στο 10ο οίκο, στους Ιχθύες σε σύνοδο με το Νότιο Δεσμό θεωρείται επίσης σημαντική, αφού ο μακρινός πλανήτης δείχνει να συνδέεται άμεσα με την ιατρική επιστήμη.
Μάλιστα ως αστρική κάνει και αυτή σύνοδο με το τροπικό Μεσουράνημα.


http://myhoroscope.gr/articles/rizo/barnard.gif

Με τον-επίσης εμπλεκόμενο σε θεραπείες-Ποσειδώνα στο Λέοντα (σε τετράγωνο με τον Ήλιο και αντίθεση με το αστρικό Μεσουράνημα) και τον ¶ρη στον Υδροχόο, αρμόδιους για όλα τα θέματα ...καρδιάς, έδωσε μια ξεχωριστή διάσταση στην «εμμονή» του Ήλιου του για τη διατήρηση της ζωής και ...μετά θάνατον.

Ο ¶ρης στον 9ο οίκο είχε τη δική του ιδιαίτερη συμβολή στην πορεία ζωής του Κρίστιαν Μπάρναρντ, συνδεόμενος τόσο με την απώλεια ενός μικρού αδελφού του από καρδιακό πρόβλημα, όσο και με τη ρευματοπάθεια που τον ανάγκασε να εγκαταλείψει τη χειρουργική.
Αρχικά το τετράγωνο του ¶ρη με το Δία ξενίζει ως προς όλα αυτά αλλά το …μυστήριο λύνεται όταν επικεντρωθούμε στις «κρυφές» όψεις του αστρικού ¶ρη στον Αιγόκερω (σε αντίθεση με τον Πλούτωνα και σε τετράγωνο με τον Κρόνο).

Η επιτυχημένη του καριέρα και η υψηλότατη δημοφιλία του υποδηλώνονται από την παρουσία της Δήμητρας στον 7ο οίκο και την αντίθεση του αστρικού Ωροσκόπου με τον τροπικό Δία.
Μάλιστα η αστρική Δήμητρα κάνει και σύνοδο με τον τροπικό Ήλιο.

Μόλις έγινε παγκοσμίως γνωστός η «νεανίζουσα» Αφροδίτη του στον Τοξότη, στον 7ο οίκο (σε τετράγωνο με τον Ουρανό) ξεσάλωσε ...εντελώς.
Στο όλον «Ουράνιο» σχήμα εμπλέκεται και η αστρική Σελήνη στους Διδύμους, που «μεταφέρει» τις υλικές και συναισθηματικές ανάγκες του 2ου οίκου, ενώ παράλληλα η αστρική Αφροδίτη κάνει τετράγωνο και με τον τροπικό Ποσειδώνα.


Μύλος….

Πήρε διαζύγιο από την πρώτη του γυναίκα (μάλλον εκείνη του έδωσε τα παπούτσια στο χέρι...) και λίγο πριν τα πενήντα του χρόνια, το 1970, παντρεύτηκε τη 19χρονη-και πλούσια- Barbara Zoellner.
Ο γάμος τους κράτησε μέχρι το 1982 αλλά ο παππούς Κρίστιαν δεν είχε φάει ακόμη τα ψωμιά του.... ¶ρχισε να τριγυρίζει στα Ελληνικά νησιά, ως γνήσιος greek lover και μόλις πάτησε τα 66 ξαναπαντρεύτηκε με την 23χρονη «μοντέλα» Karin Setzkorn.

Το κακό των διαζυγίων ...τρίτωσε το 2000, ένα χρόνο πριν πεθάνει από κρίση άσθματος στην Πάφο, όπου έκανε τις διακοπές του.

whisperer
12-12-2009, 07:00 PM
Πραγματικά πολύ ενδιαφέρων...!
Όντως πρόκειται για μία τεράστια προσωπικότητα που λόγω επαγγέλματος και προσφοράς εμένα προσωπικά με αγγίζει πολύ.
Αυτό που ομολογουμένως με μπέρδεψε όμως είναι πως ο ¶ρης στον 9ο σχετίζεται με τις ρευματοπάθειες...
Μάλλον για αυτό μίλησες για τον ¶ρη στον Αιγόκερω σε επιπλέον τετράγωνο με τον Κρόνο που έχει να κάνει με οστά και τα λοιπά...σωστά?
Θα περίμενα όμως να εμπλέκεται και κάπου ο Ποσειδώνας είτε ως τροπικός είτε ως αστρικός σε όλο αυτό μια και η ρευματοπάθεια είναι ένα αυτοάνοσο νόσημα και αν δεν κάνω λάθος ο κυβερνήτης του ανοσοποιητικού είναι ο Ποσειδώνας σωστα?
Τι γίνεται με τη σύνοδο Δήμητρας Αφροδίτης?
Την πρώτη επέμβαση την έκανε 3 Δεκ του 1967.
Πιστεύετε ότι θα μπορούσαμε να βρούμε κάτι στις διελεύσεις εκείνης της ημ/νίας με τον αστρικό χάρτη?

Γιάννης Ριζόπουλος
14-12-2009, 01:59 PM
Dear Whisperer
Σε ευχαριστώ ιδιαίτερα για την παρέμβαση σου, που ήταν μια εξαιρετικά ευχάριστη έκπληξη ως προς το περιεχόμενο της.
Ελπίζω ότι και κάποια ακόμη μέλη θα μιμηθούν το παράδειγμα σου, μήπως και ξεφύγουμε κάπως από τη "συνήθη" θεματολογία των desperate housewives.

Αυτό που ομολογουμένως με μπέρδεψε όμως είναι πως ο ¶ρης στον 9ο σχετίζεται με τις ρευματοπάθειες...
Μάλλον για αυτό μίλησες για τον ¶ρη στον Αιγόκερω σε επιπλέον τετράγωνο με τον Κρόνο που έχει να κάνει με οστά και τα λοιπά...σωστά?

Εξέτασα τον ¶ρη ως εμπλεκόμενο σε "κινητικό" πρόβλημα, τυπικά δηλαδή σαν να ήταν στον 3ο οίκο. Γι αυτό τον συνέδεσα και με την απώλεια του αδελφού του.
'Οπως ορθά αναφέρεις στην αστρολογική παράδοση ο Κρόνος ορίζεται ως ο βασικός "ένοχος" για τις ρευματοπάθειες και θεώρησα ότι το τετράγωνο τους ερμηνεύει ικανοποιητικά το πρόβλημα του Μπάρναρντ.

Ωστόσο, όταν από την έρευνα προκύπτει κάτι διαφορετικό δεν θα κάνω τα στραβά μάτια...
Και η αναφορά σου στον Ποσειδώνα είναι ουσιαστικά εύστοχη.

Θα περίμενα όμως να εμπλέκεται και κάπου ο Ποσειδώνας είτε ως τροπικός είτε ως αστρικός σε όλο αυτό μια και η ρευματοπάθεια είναι ένα αυτοάνοσο νόσημα και αν δεν κάνω λάθος ο κυβερνήτης του ανοσοποιητικού είναι ο Ποσειδώνας σωστα?

Τυπικά, το ανοσοποιητικό είναι ένα αντικείμενο της Παρθένου. Ο Ποσειδώνας έχει μια σχέση με τις ασθένειες και τις θεραπείες αλλά η αρμοδιότητα του εντοπίζεται κυρίως σε αλλεργίες, κύστες, ψυχικά και ψυχοσωματικά προβλήματα.

Σε καμία περίπτωση βέβαια δεν μπορούμε να θεωρήσουμε ότι ο Ερμής, ως παραδοσιακός κυβερνήτης της Παρθένου, εμπλέκεται στο ανοσοποιητικό.

Ο ρόλος της Έριδας, που κατά τη γνώμη μου σχετίζεται άμεσα με την Παρθένο, τελεί υπό διερεύνηση και η περίπτωση του Μπάρναρντ ίσως είναι μια καλή ευκαιρία να διαπιστώσουμε αν και πως λειτουργεί σε μια τέτοια κατεύθυνση.

Αντίθετα, από τα ωροσκόπια ασθενών με βλάβες στο ανοσοποιητικό, ο Πλούτωνας δείχνει να είναι περισσότερο ενεργός σε ανάλογα θέματα.
Και ένα ενεργοποιημένο τετράγωνο Κρόνου-Πλούτωνα μπορεί να έχει ανεπιθύμητες συνέπειες.

Από την άλλη πλευρά, η αδυναμία του οργανισμού να αναγνωρίζει τους όποιους "εισβολείς" παραπέμπει, τουλάχιστον θεωρητικά, στον Ποσειδώνα και δεν αποκλείεται τελικά να έχουμε ένα είδος συνδυασμένης δράσης όλων αυτών των πλανητών.

Ο Ποσειδώνας του Μπάρναρντ είναι στον 3ο οίκο με "πρόσβαση" στον 6ο εξ αιτίας του τετραγώνου του με τον Ήλιο αλλά έχει και ένα τετράγωνο ως αστρικός με τον τροπικό Ερμή.

Ο Ερμής, που βρίσκεται κοντά στην ακμή του 6ου οίκου, εμπλέκεται και αυτός στο θέμα, εξ αιτίας της προφανούς σχέσης του με τα άκρα και τα δάκτυλα.

Δεν γνωρίζω πότε ακριβώς εκδηλώθηκε το πρόβλημα στον Μπάρναρντ και το μόνο βέβαιο είναι ότι εγκατέλειψε τη χειρουργική το 1983.

Τότε από διέλευση ο Κρόνος και ο Πλούτωνας ήταν πάνω στο γενέθλιο Ερμή και μέσα στη χρονιά ο Κρόνος έκανε και τετράγωνο με το γενέθλιο ¶ρη.
Επίσης ο διελαύνων Ποσειδώνας έκανε τετράγωνο με τη γενέθλια Έριδα, ενώ ο Ουρανός τετράγωνο με τον εαυτό του και σύνοδο με την Αφροδίτη και τη Δήμητρα.

Στο Ηλιακό Τόξο ο προχωρημένος Ωροσκόπος ήταν σε τετράγωνο με τον Ερμή.
Ακόμη ο προχωρημένος Ερμής έκανε τετράγωνο με την Έριδα και η προχωρημένη Έριδα σύνοδο με τον Ωροσκόπο.
Όλες οι αναφερόμενες ενδείξεις του Ωροσκόπου είναι βέβαια με ερωτηματικό γιατί κατά πάσα πιθανότητα η ώρα γέννησης του Μπάρναρντ δεν είναι απόλυτα ακριβής και τα χρόνια μπορεί να "παίζουν".
Ο προχωρημένος Πλούτωνας για παράδειγμα βρισκόταν τότε 4 μοίρες μπροστά από την ακμή του 4ου οίκου αλλά αν στην πραγματικότητα ο Μπάρναρντ γεννήθηκε στις 8 και 15, τότε θα πέσει πάνω στην ακμή, ορίζοντας το τέλος της καριέρας του.

Τι γίνεται με τη σύνοδο Δήμητρας Αφροδίτης?

Στο σχολιασμό μου τις πήρα "πακέτο" αναφορικά με τον 7ο και τις σχέσεις του Μπάρναρντ.

Αν ζητάς τη γνώμη μου πιο γενικά, μια τέτοια σύνοδος συντελεί στην κοσμικότητα, σε γνωριμίες με "διασημότητες" και προωθεί μια πιο gossip πλευρά της ζωής.
Θα ταίριαζε το ίδιο καλά σε μια δημοφιλή παρουσιάστρια "ανάλαφρων" θεμάτων η σε ένα μοντέλο που στρέφει πάνω του τα φώτα της δημοσιότητας με ...ποικίλες φωτογραφήσεις

Την πρώτη επέμβαση την έκανε 3 Δεκ του 1967.
Πιστεύετε ότι θα μπορούσαμε να βρούμε κάτι στις διελεύσεις εκείνης της ημ/νίας με τον αστρικό χάρτη?

Τα πρώτα και μάλλον πολύ ενδεικτικά στοιχεία είναι η αντίθεση του Ουρανού με την Έριδα και του Δία με το Μεσουράνημα του Μπάρναρντ.
Φυσικά ο αστρικός Ουρανός είναι περίπου απέναντι από το τροπικό Μεσουράνημα.

Πάντως στο secondary υπάρχει και η σύνοδος του προχωρημένου ¶ρη με τον Ουρανό και το Μεσουράνημα, που εκτιμώ ότι έπαιξε πολύ ουσιαστικό ρόλο στις εξελίξεις.

Ίδιο-συναστριακά, και όσον αφορά τις πλανητικές όψεις της ημέρας, παρουσιάζει ενδιαφέρον η σύνοδος του Δία με τον αστρικό Ουρανό στην Παρθένο, αφού στην ουσία ανταποκρίνεται στη φύση του ίδιου του γεγονότος (μια επαναστατική εξέλιξη στην Ιατρική).

Υπάρχουν φυσικά και πολλές ακόμη ενδείξεις που μπορούν να γίνουν αντικείμενο διερεύνησης.

Θα είμαι στη διάθεση σου...
Γ Ρ

whisperer
14-12-2009, 02:06 PM
Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννη...!
:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Κοραλλία Μόζορα
14-12-2009, 04:45 PM
Στις ρευματοπάθειες υπάρχει σε πολύ ψηλό ποσοστό παρουσία των σταθερών ζωδίων από Ήλιο, Σελήνη και ωροσκόπο. Εδώ έχουμε στα σταθερά τον Ήλιο και τον ωροσκόπο. Επίσης, ο Πλούτωνας είναι κυβερνήτης του
6ου και σε τετράγωνο με τον Κρόνο θα μπορούσε να δείξει μια τέτοια πάθηση (δεν βλέπω καθαρά τις μοίρες στον χάρτη αλλά μου φαίνεται ότι κάνουν τετράγωνο). Φυσικά και το τετράγωνο του ¶ρη με τον Κρόνο παίζει τον ρόλο του, όπως λέει ο Γιάννης.

Για τον Ποσειδώνα ούτε εγώ το είδα πουθενά αλλά θα το ψάξω κι εγώ για να δούμε αν υπάρχει κάποιος συσχετισμός.

Κοραλλία Μόζορα
14-12-2009, 05:01 PM
Τώρα που είδα τον χάρτη σε... κανονικό μέγεθος, με τα φώτα που μου έδωσε ο Σωκράτης, ο ¶ρης δεν είναι σε τετράγωνο με τον Κρόνο αλλά σε ανοικτό τρίγωνο. Επομένως ο Γιάννης πρέπει να εννοεί ότι κάνουν τετράγωνο με την μέθοδο της ιδιοσυναστρίας.

toniats
14-12-2009, 08:38 PM
Εδω οικοκυρα σε απόγνωση:

....στα τέλη της δεκαετιας του 80 βρέθηκα να παραθερίζω γειτονια με τον περί ου ο λόγος Μπαρναρντ στις κυκλάδες...

ωραίος άντρας! ...το εντυπωσιακό όμως ήταν το πόσο πολύ έπινε με τον ήλιο ντάλα, με την πανσέληνο, χωρις φεγγάρι... γενικώς... κατά την εκτιμησή μου ήταν διαρκώς και μόνιμα μεθυσμένος με 40 υπο σκιαν....

επειδη το θέμα του αλκοολισμου με ενδιαφέρει ποιες νομιζετε πως ειναι οι αστρολογικές παράμετροι στο συγκεκριμενο ωροσκόπιο και ειδικά με "ιδιοσυναστρια" μέθοδο που ομολογω πως αρχικά -και εντελώς παρορμητικά- υποτίμησα.....

whisperer
14-12-2009, 10:19 PM
Αγαπητή Τόνια....
χμμμμ για ιδιοσυναστρία δε ξέρω...αλλά νομίζω το τετράγωνο ηλιου ποσειδώνα στο γενεθλιο βγάζει μάτι...:blink:
πιστεύω ότι έχει να κάνει με το θέμα που θίγεις,.,.και αν υποθέσουμε οτι εμπλέκεται και ο σκορπιός...τότε μια διάθεση για αυτοκαταστροφή νομίζω ότι υποβόσκει....:wacko:
ίσως να ήμουν πολύ τολμηρή αν έλεγα ότι είναι και στον άξονα 6ου-12ου που κάτι νομίζω λέει και αυτό (για το 12ο βέβαια χτυπάει η καμπάνα). τωρα αν βέβαια δεν ελεγες περι ποτού μπορεί και να έλεγα ότι αυτό το τετράγωνο παραπέμπει σε ένα κανονικότατο παραμυθατζή...είτε είσαι όμως ο παραμυθαζων είτε ο παραμυθαζομενος το πότο δεν απέχει και πολύ...
Τωρα ιδιοσυναστριακά δε μπορώ να πω τίποτα..προτιμώ να αφήσω χώρο για τους ειδικούς του θέματος...στριφογυρίζοντας όμως τον Ποσειδώνα υπάρχει ενα τετράγωνο με την αστρική αφρο... η οποία είναι και κυβερνήτης του 12ου...(παλί εκεί φτάνουμε)...είναι και κυβερνήτης του 5ου..οπότε...τι να πω..πρέπει να το γούσταρε πολύ και να το ευχαριστιόταν...
:bigsmile:

toniats
14-12-2009, 11:25 PM
για να ισχύσει καποιο αστρολογικο συμπερασμα πρέπει να επαληθεύεται τρεις φορες έλεγε ο μεντοράς μου επι της αστρολογίας....

Εξετάζω μόνο κυριες και σχετικά ακριβεις όψεις:

έχουμε ένα (χαλαρο τετράγωνο) ποσειδώνα στον λέοντα με ήλιο στον σκορπιο, 4ος και 6ος οίκος αντίστοιχα...
Ο κυβερνητης του σκορπιου Πλούτωνας όμως κανει ευνοική όψη (τρίγωνο) με τον Ηλιο....καθόλου παράξενο που έζησε αρκετα χρονια παρόλες τις κρεπάλες....

Στην ιδιοσυναστρια τώρα ο τροπικός ποσειδώνας κάνει αντίθεση με το αστρικο διδυμο Ουρανού-MC (σε ελεύθερη και "βιαστική" μετάφραση σιγά που δεν θα του κατέστρεφε την καριέρα και την επιτυχια ο ποσειδώνας)

το ίδιο φαίνεται να λέει και η σύνοδος (απολυτη ιδιομοιρία!!!) της αστρικης δημητρας με τον τροπικο ηλιο στο γνωστο τετραγωνο με τον τροπικο ποσειδώνα Επιτυχια που τετραγωνιζεται απο Ποσειδωνα δεν έχει γλυτωμο....έστω και αν ο πλουτωνας και η σεληνη στον 2ο διαφύλαξαν την επιτυχια του


εκ του προχείρου και σύγνωμη ....επιστήμονες!!!:cheesy:

virgo2009
14-12-2009, 11:28 PM
Καλησπερα σε ολους
Στο θεμα για τον αλκοολισμο να προσθεσω και τον τροπικό αρη. Επι της ουσιας υπαρχει ΤΑΥ τεττραγωνο (αντιθεση αρη-ποσειδωνα -ηλιος).
Σε καμία περίπτωση βέβαια δεν μπορούμε να θεωρήσουμε ότι ο Ερμής, ως παραδοσιακός κυβερνήτης της Παρθένου, εμπλέκεται στο ανοσοποιητικό.
Εμπλεκεται όμως ο Χειρωνας. Νομίζω ότι πρεπει να υπολογίζουμε το ΤΑΥ των παρορμητικων(Χειρωνας-Κρόνος-Πλουτωνας) στον Τροπικο, με τον Αστρικο ΄Αρη βέβαια κλεινει τον σταυρο!

toniats
14-12-2009, 11:48 PM
φυσικά!!! δηλαδη μπράβο ....ακριβώς:love: