PDA

View Full Version : Μαύρη Σελήνη - Απορίες αρχαρίων



marian_music
25-08-2006, 02:18 AM
Θα μπορούσατε να μου βρείτε που βρισκεται η Λιλιθ στον αστρολογικό μου χάρτη?Γεννήθηκα στις 29 4 1987 στο Ηρακλειο της Κρήτης...Ευχαριστω πολύ!

Fotini Christodoulou
25-08-2006, 08:33 AM
Αγαπητη marian_music,

Τις θέσεις πλανητών, αστεροειδών και άλλων σημείων όπως και τον γενέθλιό σας χάρτη
μπορείτε να τα ζητησετε εδώ (http://myhoroscope.gr/showthread.php?t=1499)

Φιλικά,
Φωτεινή

Alien1
25-08-2006, 10:53 PM
Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση

Αμα η Λιλιθ βρισκεται στην Παρθενο τι σημαινει ;

Dell Piero
25-08-2006, 11:14 PM
Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση

Αμα η Λιλιθ βρισκεται στην Παρθενο τι σημαινει ;

Υπάρχει και η ανάζητηση
http://myhoroscope.gr/showthread.php?t=1979&highlight=%CB%DF%EB%E9%E8

pel
27-08-2006, 05:03 PM
Καταπληκτικο αρθρο....!!Ομολογω πως τρομαξα λιγο βεβαια...δεν εχω καταλαβει πως εκφραζεται η λιλιθ στις γυναικες και πως στους αντρες..? σε αντρα οταν υπαρχει απολυτη συνοδος αφροδιτης-λιλιθ στον κριο και μαλιστα στον ογδοο τι μπορει να σημαινει?

Λίλιαν Σίμου
30-08-2006, 03:06 PM
Αγαπητή pell

Δεν αφορά ειδικά ένα φύλο η Μαύρη Σελήνη. Και για τους δύο, είναι ένα σημείο που δηλώνει εξαρτήσεις με πάθος, για κάθε τι που δεν ελέγχουμε και μόνο μας ελέγχει και μας παρασύρει. Χρειάζεται περίσκεψη και εγκράτεια.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

pel
30-08-2006, 05:56 PM
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!!Εγω αντιλαμβανομαι την λιλιθ, αφου προκειται για πλανητοειδη, σαν κατι που οταν βρισκεται σε συνοδο με εναν αλλον πλανητη τον "χρωματιζει".Επειδη αναφερεται στον αρθρο σας πως υπαρχει ομοιοτητα με τη δραση του Πλουτωνα δεν πιστευω οτι μπορει η επιδραση της λιλιθ να ειναι τοσο εντονη..ευχαριστω πολυ πολυ!!

Λίλιαν Σίμου
01-09-2006, 01:46 AM
Αγαπητή pel

Σίγουρα χρωματίζει η Μαύρη Σελήνη τον πλανήτη ή την ακμή με την οποία έρχεται σε σύνοδο. Το "πλουτώνιο" χαρακτηριστικό της, είναι καθαρά με την αρνητική έννοια, χωρίς την αναγέννηση και την μεταλλαγή του Πλούτωνα. Μας γοητεύει, μας έλκει και μας βυθίζει.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

iliou
08-09-2006, 03:21 PM
Η ΛΙΛΙΘ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΣΥΝΟΔΟ ΜΕ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΣΤΟ ΟΓΔΟΟ ΟΙΚΟ ΣΤΟ ΣΚΟΡΠΙΟ ΣΕ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ ΜΕ ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΣΕΛΗΝΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΝΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ. ΑΥΤΗ ΟΛΗ Η ΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ΠΩς ΜΕ ΕΠΕΙΡΕΑΖΕΙ?

Λίλιαν Σίμου
10-09-2006, 01:27 AM
Αγαπητή iliou

Επειδή σε ένα χάρτη, όλα συνθέτουν μία προσωπικότητα, αποσπασματικά, μπορεί να μην απαντήσουμε σωστά.
Γενικά θα σας πω, πως αυτό που περιγράφετε εφιστά την προσοχή στα οικονομικά σας και σε επενδύσεις όπου μπορεί να χάσετε απότομα χρήματα, ή στα ερωτικά, όπου ένα πάθος μπορεί να ανατρέψει μία σχέση αγάπης. Αν όμως είστε συνετή στον ένα ή στον άλλο τομέα, τότε δεν είναι απαραίτητο να κάνετε τα λάθη της Μαύρης Σελήνης.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

plano
31-07-2007, 12:08 PM
Πολύ καλό άρθρο. Πλήρως κατατοπιστικό και κατανοητό.
Ευχαριστούμε πολύ για τις γνώσεις που μας μεταδίδεται.
Με εκτίμηση
plano

GENNY
12-12-2007, 10:50 PM
]KAI OMΩΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΟΠΟΥΣ
ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠPOΛΑΒΟΥΝ ΤΑ ΚΑΚΟΣ ΚΕΙΜΕΝΑ.

Λίλιαν Σίμου
13-12-2007, 12:41 AM
Αγαπητή GENNY

Είναι όντως δύσκολο, γιατί περιέχει την μαγνητική έλξη της γοητείας και αυτό μας απομακρύνει από την λογική. Αλλά ο άνθρωπος που αναπτύσσεται μαθαίνει να υπερνικά τα πάθη και αυτό είναι σημαντικό.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

katerina2
15-12-2007, 05:18 PM
Εγώ που έχω λίλιθ σε σύνοδο με ωροσκόπο τί σημαίνει? Μου κάνει εντύπωση ότι η λίλιθ βρίσκεται στον 12ο οίκο (στο τέλος αυτού) αλλά παρ'όλα αυτά είναι σε σύνοδο με τον ωροσκόπο μου (καρκίνος).

Λίλιαν Σίμου
15-12-2007, 07:39 PM
Αγαπητή katerina2

Μην σας κάνει εντύπωση, γιατί η σύνοδος με τις γωνίες του ωροσκοπίου (ωροσκόπος, 4ος, 7ος και Μεσουράνημα) έχει ανοχή έως 5 μοίρες. Κάθε σώμα που απέχει τόσο θεωρείται σε σύνοδο.
Σε σας προσθέτει μαγνητισμό, αλλά και ροπή σε προσκολλήσεις που πρέπει να αποφεύγετε, διότι είναι στο χέρι σας να τις ελέγχετε.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

katerina2
15-12-2007, 08:44 PM
Αγαπητή κ. Σίμου σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

avrilllll
16-12-2007, 03:17 PM
:cry:αν η αφροδιτη κανει συνοδο με την λιλιθ τι μπορει να σημαινει;

Λίλιαν Σίμου
16-12-2007, 03:54 PM
Αγαπητή avrilllll

Μπορεί να δείξει πως όταν αγαπάμε, υπάρχει η περίπτωση να προβάλλουμε ένα έντονο πάθος ή μαγνητισμό. Παράλληλα, ίσως μας είναι δύσκολο να ξεπεράσουμε ένα έρωτα ή να κάνουμε κακή διαχείριση χρημάτων, ή ακόμη (αν το σύνολο του ωροσκοπίου συνηγορεί) να εξαρτηθούμε από κάποια κατάσταση για οικονομικούς λόγους.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

avrilllll
17-12-2007, 03:53 PM
Αγαπητή avrilllll

Μπορεί να δείξει πως όταν αγαπάμε, υπάρχει η περίπτωση να προβάλλουμε ένα έντονο πάθος ή μαγνητισμό. Παράλληλα, ίσως μας είναι δύσκολο να ξεπεράσουμε ένα έρωτα ή να κάνουμε κακή διαχείριση χρημάτων, ή ακόμη (αν το σύνολο του ωροσκοπίου συνηγορεί) να εξαρτηθούμε από κάποια κατάσταση για οικονομικούς λόγους.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας.!!! μαλλον γι’αυτο δεν ξεπερναω ευκολα εναν ερωτα οταν υπαρχει....
:love:

Lam
29-05-2009, 03:28 AM
Μαύρη σελήνη σε σύνοδο με το χείρωνα (χείρωνας στην αρχή του 11ου οίκου και ζώδιο ταύρου και μ. σελήνη στο τέλος του 10 ου οίκου και ζώδιο κριού), τι σημαίνει σε γενικές γραμμές? μπορεί να δηλώνει κάποια μορφή θεραπείας στα πάθη της μ. σελήνησ? Αλλά τι πάθη να υπάρχουν στον 11ο οίκο

Μητσάκος
29-05-2009, 08:45 AM
Μαύρη σελήνη σε σύνοδο με το χείρωνα (χείρωνας στην αρχή του 11ου οίκου και ζώδιο ταύρου και μ. σελήνη στο τέλος του 10 ου οίκου και ζώδιο κριού), τι σημαίνει σε γενικές γραμμές? μπορεί να δηλώνει κάποια μορφή θεραπείας στα πάθη της μ. σελήνησ? Αλλά τι πάθη να υπάρχουν στον 11ο οίκο
Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτή η σύνοδος και κατά πόσο μπορεί να σου δώσει χρήσιμες πληροφορίες. Με 3-4 λεπτά διαφορά στην ώρα γέννησης, η θέση της Λίλιθ αλλάζει. Είναι σε διαφορετικό ζώδιο τα δύο αυτά στοιχεία, άρα και να υπάρχει σύνοδος χάνει την ισχύ της. Πόσο σίγουρη είσαι για την ώρα γέννησης;
Πάθη ..."μαυροσεληνιακά" στον 11ο μπορεί να υπάρξουν, του τύπου της "εξώλης και προώλης" συμπεριφοράς και σχέσεων με ...φίλους, ή την αποφυγή των οικογενειακών υποχρεώσεων. Από ό,τι λες όμως, σε εσένα είναι στον 10ο και στον Κριό, όπου τα ..."πάθη" της Λίλιθ εκφράζονται διαφορετικά (πχ, δυναμισμός στο σεξ προκειμένου μέσω αυτού να επιβληθείς στον σύντροφό σου, ανικανότητα εξωτερίκευσης θερμών συναισθημάτων σε πρώιμη ηλικία κα).
Προσωπικά, και χωρίς αυτό να θεωρείται τίποτα περισσότερο από μια απλή γνώμη, θεωρώ τον Χείρωνα δευτερεύον στοιχείο στον χάρτη, την δε Λίλιθ ...τριτεύον. Αν σε ενδιαφέρει να δεις τη σεξουαλικότητα, πάθη ή άλλα συναφή, πολλά στοιχεία βρίσκεις από τους γνωστούς και μη εξαιρεταίους πλανήτες, παρά από υποθετικά σημεία αμφιβόλου εγκυρότητας ή πλανητοειδείς των οποίων οι αποδιδόμενες σε αυτούς ιδιότητες είναι ακόμα στο στάδιο της μελέτης από τους ερευνητές της αστρολογίας.:bigsmile:

μπουκλα
31-05-2009, 12:43 AM
Μπορειτε να μου πειτε σε γενικες γραμμες τι σημαινει Λιλιθ στο 12ο σε συνοδο σχεδον ακριβειας με Δια και με ωροσκοπο,(ολ'αυτα στον Ταυρο)και σε τετραγωνο με Αρη στο 10ο(στον Υδροχοο);Ευχαριστω.

ΚΡΙΑΡΑΚΙ27
31-05-2009, 09:25 AM
τι σημαίνουν τα παρακάτω:

Λίλιθ Τετράγωνο Ήλιος 2.25
Λίλιθ Τετράγωνο Αφροδίτη 1.37
Λίλιθ Τετράγωνο Αρης 2.15
Λίλιθ Τετράγωνο Ουρανός 1.60
Λίλιθ Τετράγωνο Ποσειδώνας 0.22

οταν η λίλιθ βρίσκεται στον 1ο οίκο ενός γενέθλιου χάρτι στον κριό;

ΚΡΙΑΡΑΚΙ27
31-05-2009, 09:26 AM
και στους ήλιο,ουρανό,αφροδίτη,άρη,πο σειδώνα ο αιγόκερως;:bigsmile::wacko:

καμερον
22-11-2009, 06:02 PM
εχω μαυρη σεληνη στον αιγοκαιρω..τι σημαινει?

Μητσάκος
22-11-2009, 07:47 PM
εχω μαυρη σεληνη στον αιγοκαιρω..τι σημαινει?

Αν κάνεις μια αναζήτηση, θα βρεις και ένα άρθρο για την ερμηνεία της Λίλιθ στα ζώδια :bigsmile:

roulachania
10-12-2009, 04:44 PM
αν σε μια συναστρια η λιλιθ κανει τριγωνο με τον β.δεσμο του αλλου και η δικια του λιλιθ κανει τριγωνο παλι με τον β.δεσμο τον δικο μου..τι μπορει να σημαινει?

zw_epimenontas
10-12-2009, 04:50 PM
τι σημαινει σε μια σχεση να εχουν και τα 2 ατομα τη μαυρη σεληνη στον καρκινο? πως θα ειμαστε στην σχεση αυτη γενικα?

Μητσάκος
10-12-2009, 05:21 PM
τι σημαινει σε μια σχεση να εχουν και τα 2 ατομα τη μαυρη σεληνη στον καρκινο? πως θα ειμαστε στην σχεση αυτη γενικα?

http://www.myhoroscope.gr/16-%F0%EB%E1%ED%DE%F4%E5%F2-%EA%E1%E9-%F0%EB%E1%ED%E7%F4%EF%E5%E9%E4%E5%DF%F2/4764-%EC%E1%FD%F1%E7-%F3%E5%EB%DE%ED%E7-%EB%DF%EB%E9%E8.html :bigsmile:

zw_epimenontas
10-12-2009, 05:49 PM
δηλαδη μαρεσει να τον καθοδηγω και να κανει και αυτος το ιδιο??? αυτο ειναι μονο? τπτ αλλο?:cry::(

Fotini Christodoulou
10-12-2009, 05:53 PM
δηλαδη μαρεσει να τον καθοδηγω και να κανει και αυτος το ιδιο??? αυτο ειναι μονο? τπτ αλλο?:cry::(

Απο ένα μόνο δευτερεύων (και βάλε) στοιχείο όπως η Λίλιθ, δύσκολο να εξάγεις περισσότερα στοιχεία για μια σχέση...Αλλά μια και όπως αναφέρατε σε άλλη σας δημοσίευση γνωρίζετε ήδη τα βασικά, θα γνωρίζετε και τον ρόλο της Λίλιθ.:bigsmile:

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
10-12-2009, 07:31 PM
Απο ένα μόνο δευτερεύων (και βάλε) στοιχείο όπως η Λίλιθ, δύσκολο να εξάγεις περισσότερα στοιχεία για μια σχέση...Αλλά μια και όπως αναφέρατε σε άλλη σας δημοσίευση γνωρίζετε ήδη τα βασικά, θα γνωρίζετε και τον ρόλο της Λίλιθ.:bigsmile:
:laugh:

:bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile: :bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile:
:love::love::love:

zw_epimenontas
10-12-2009, 07:39 PM
Απο ένα μόνο δευτερεύων (και βάλε) στοιχείο όπως η Λίλιθ, δύσκολο να εξάγεις περισσότερα στοιχεία για μια σχέση...Αλλά μια και όπως αναφέρατε σε άλλη σας δημοσίευση γνωρίζετε ήδη τα βασικά, θα γνωρίζετε και τον ρόλο της Λίλιθ.:bigsmile:




επειδη βαρεθηκα να βλεπω τα ιδια συνεχεια θα σας πω πως δεν ειμαι αστρολογος τα λιγα που ξερω σε μερικα πραματα δεν με βοηθουν και κανω ερωτησεις!ειμαι απλο μελος δεν ειμαι κατι πιο πανω απο αυτο και τα μελη ρωτουν για να μαθενουν! τι να πω πια? ..........:wacko: μονο με εμενα γινετε αυτο δεν καταλαβενω πια το γιατι!

kiaRRa
10-12-2009, 07:46 PM
επειδη βαρεθηκα να βλεπω τα ιδια συνεχεια θα σας πω πως δεν ειμαι αστρολογος τα λιγα που ξερω σε μερικα πραματα δεν με βοηθουν και κανω ερωτησεις!ειμαι απλο μελος δεν ειμαι κατι πιο πανω απο αυτο και τα μελη ρωτουν για να μαθενουν! τι να πω πια? ..........:wacko: μονο με εμενα γινετε αυτο δεν καταλαβενω πια το γιατι!


Αγαπητή φίλη,
δεν υπάρχει λόγος να έχετε επιθετικό ύφος. Αλλά δεν έχετε και ύφος που να ευνοεί την συζήτηση. Και σε άλλα θεματα είστε απαιτητική ως προς το τι ζητάτε και τον χρονικό οριζοντα των απαντήσεων γεγονός που δεν συνάδει με τον τρόπο λειτουργίας του forum μας. Αυτό σας είχαμε επισημάνει και σε προηγούμενες ερωτήσεις σας.

Θα παρακαλέσω λοιπόν, να λήξει εδώ το θεμα.

Φιλικά :bigsmile:

-mg-
10-12-2009, 07:56 PM
μια συνοδος λιλιθ και αφροδιτης (σε συναστρια) αλλα σε διαφορετικα ζωδια εχει επιρροη...?:blink:

-mg-
10-12-2009, 08:02 PM
οπως επισης κ ενα τετραγωνο αφροδιτης λιλιθ στην ιδια συναστρια...?:toung:

zw_epimenontas
10-12-2009, 08:03 PM
μια συνοδος λιλιθ και αφροδιτης (σε συναστρια) αλλα σε διαφορετικα ζωδια εχει επιρροη...?:blink:

με επιφιλαξη τεραστια θα σου πω πως εχει θετικη επηρροη λογο συνοδου και αφροδιτης περισσοτερο! δεν μπορω να πω κατι παραπανω .....:love::embarrest

zw_epimenontas
10-12-2009, 08:05 PM
με επιφιλαξη τεραστια θα σου πω πως εχει θετικη επηρροη λογο συνοδου και αφροδιτης περισσοτερο! δεν μπορω να πω κατι παραπανω .....:love::embarrest

σε ποια ζωδια ειναι η λιλιθ σας αν γινετε να μου πεις!!!να το δουν και αλλοι να σ απαντησουν πιο ουσιαστικα ισως

-mg-
10-12-2009, 08:12 PM
εγω εχω λιλιθ και αφροδιτη στον ζυγο ενω εκεινος λιλιθ στον σκορπιο και αφροδιτη στον αιγοκερω....

-mg-
10-12-2009, 08:15 PM
βασικα η αφροδιτη μου ειναι στις 29,59 του ζυγου, εντελως οριακα....

Fotini Christodoulou
10-12-2009, 08:23 PM
επειδη βαρεθηκα να βλεπω τα ιδια συνεχεια θα σας πω πως δεν ειμαι αστρολογος τα λιγα που ξερω σε μερικα πραματα δεν με βοηθουν και κανω ερωτησεις!ειμαι απλο μελος δεν ειμαι κατι πιο πανω απο αυτο και τα μελη ρωτουν για να μαθενουν! τι να πω πια? ..........:wacko: μονο με εμενα γινετε αυτο δεν καταλαβενω πια το γιατι!


Aγαπητή zw epimenontas,

Αγνοήσατε την παράκληση μου να διαβάσετε τους όρους χρήσης και τα επισημασμένα των ενοτήτων κα ισυνεχίζετε να γράφετε στα λάθος σημεία, με λάθος τρόπο και κυρίως με λάθος προθέσεις, συνεχώς.

Είναι φανερό ότι δεν επιθυμείτε να μάθετε περισσότερα μέσα απο τις ερωτήσεις σας για την αστρολογία, αλλά καθαρά να πάρετε απαντήσεις για προσωπικό σας θέμα και αυτό φαίνεται απο το γεγονός ότι δεν διαβάζετε ούτε τα λινκ που κάποια μέλη σας έχουν προτείνει, ούτε τις απαντήσεις που έδειξαν προθυμία να δώσουν - που δεν ήταν αναγκασμένα να το κάνουν καθώς εθελοντικά και όταν κάποιος έχει χρόνο και διάθεση απαντά.

Επιπλέον όλοι εμείς είμαστε μαθητευόμενοι και όχι φωστήρες που σημαίνει ότι μπορεί κάποιες απαντήσεις να είναι και λάθος στην προσέγγιση τους. Σας πρότεινα επίσης να διαβάσετε μια σειρά άρθρων που θα σας βοηθήσουν έστω να κατανοείτε τις απαντήσεις που σας δίνουν τις οποίες για την ώρα θεωρείτε..ελλιπείς.

Θα επαναλάβω την παρακληση μου τόσο για την μελέτη των όρων χρήσης όσο και για το να μελετήσετε πρώτα τα βασικά, ξεκινώντας απο τα άθρα που προτείνονται στην ενότητα των αρχαρίων όπως και τα επισημασμένα των ενοτήτων.

Επειτα μπορείτε να προχωρήσετε στην ενότητα των σχέσεων.
Η συναστρία απαιτεί πολύ καλή γνώση της ανάλυσης των γενεθλίων χαρτών. Κι αυτό γιατί ο γενεθλιος χάρτης θα μας δείξει την προσωπικότητα και τις ανάγκες ενός ανθρώπου. 'Επειτα μπορούμε μέσω της συναστρίας να δούμε πως αλληλεπιδρά με μια άλλη προσωπικότητα και σειρά αναγκών.

Αντί να αναρωτηθείτε γιατί δέχεστε σειρά συστάσεων, σε αντίθεση με άλλα μέλη, ίσως θα μπορούσατε να το σκεφτείτε και ανάποδα.

Ευχαριστώ για την προσοχή σας.

Μητσάκος
11-12-2009, 05:59 AM
μια συνοδος λιλιθ και αφροδιτης (σε συναστρια) αλλα σε διαφορετικα ζωδια εχει επιρροη...?:blink:


οπως επισης κ ενα τετραγωνο αφροδιτης λιλιθ στην ιδια συναστρια...?:toung:

Εγώ θεωρώ ότι απλώς θα ενισχύουν την εικόνα που έχεις σχηματίσει από τις άλλες όψεις που δημιουργούνται :bigsmile:

Σαλώμη
11-12-2009, 06:03 PM
Καλησπέρα ,
θα ήθελα να ρωτήσω αν έχω λιλιθ στον 5ο ή στον 6ο οίκο. Με το συστημα placidus εχω λιλιθ στον 6ο που κανει χιαστι με τον Ηλιο , ερμη , και ωροσκόπο , αλλά και αντιθεση με αφροδιτη και εξαγωνο με δια .
Με το συστημα Regiomontanus το οποιο έναι πολυ σημαντικό για τους οικου ςέχω λίλιθ στον 5ο πάλι στον Αιγόκαιρο , που κανει όωεις όπως οι παραπάνω , αλλα και εξαγωνο με σελήνη .

Τελικά έχω την λίλιθ μου στον Αιγόκαιρω στον 5ο ή στον 6ο οίκο.?

Ευχαριστω.

-mg-
11-12-2009, 06:15 PM
βασικα προσπαθω να σχηματισω μια εικονα, γι αυτο ρωτησα για τις οψεις λιλιθ αφροδιτης...:bigsmile:

Δείμων
11-12-2009, 08:52 PM
mg ξαναδιάβασε την απάντηση του Μητσάκου πιο προσεκτικά :love:

Σαλώμη ή κατανομή των οίκων απ' όσο ξέρω δεν επηρρεάζει τις όψεις του χάρτη - οι θέσεις & γωνίες των πλανητών//σημείων μένουν οι ίδιες. Όσον αφορά την οικοθεσία ύστερα από προσωπική σου μελέτη μπορείς να καταλήξεις στο σύστημα που σε αντιπροσωπεύει καλύτερα και να το ακολουθείς για την ερμηνεία του ωροσκοπίου στο σύνολό του. Νομίζω δεν γίνεται να εφαρμόζουμε διαφορετικές οικοθεσίες για κάθε στοιχείο επειδή έτσι μας βολεύει κάθε φορά. Διατηρώ και μια μικρή μικρούλα επιφύλλαξη όμως... :bigsmile:

-mg-
11-12-2009, 09:37 PM
ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο αλλα δν ξερω πιο ειναι το καταλληλο forum:cheesy:....εχω την αφροδιτη στην 29 59' 24'' του ζυγου....δεχεται επιρροες απο τον σκορπιο?

Δείμων
12-12-2009, 12:40 AM
Kατά άλλους όχι, κατά άλλους ναι. Κάνε μια έρευνα (αναζήτηση στο φόρουμ) για την Αναιρετική μοίρα. Πρόσεξε μόνο, πολλές φορές η αναζήτηση δεν μας δίνει αποτελέσματα επειδή οι λέξεις δεν είναι τονισμένες, έχουν γραφτεί ορθογραφικά λάθος στους τίτλους και τα μηνύματα, ή ψάχνουμε για λάθος αριθμό - π.χ. άλλα αποτελέσματα θα μας δώσει το Δίδυμος άλλα το Δίδυμοι άλλα το Διδυμοι.

Τίνα Ζαχαριάδου
12-12-2009, 12:46 AM
ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο αλλα δν ξερω πιο ειναι το καταλληλο forum:cheesy:....εχω την αφροδιτη στην 29 59' 24'' του ζυγου....δεχεται επιρροες απο τον σκορπιο?



Γεια σου -mg-!

Μάλλον δεν είναι η σωστή ενότητα για την ερώτηση σου αλλά αυτό είναι κάτι που το γνωρίζουν καλύτερα τα κορίτσια της διαχείρισης.

Νομίζω πως στην δική σου περίπτωση τα όρια είναι πολύ λεπτά και αυτό γιατί αν είσαι γεννημένη λίγη ώρα αργότερα απο αυτήν που γνωρίζεις, τότε η Αφροδίτη σου σίγουρα βρίσκεται στο ζώδιο του Σκορπιού. Στην περίπτωση που η ώρα γέννησης είναι ολόσωστη η προσωπική μου απόψη μου είναι πως ακόμη και για μια τόσο μικρή διαφορά (36 δεύτερα ) η Αφροδίτη λειτουργεί στο ζώδιο του Ζυγού. Δεν είναι τυχαία εκεί αυτή η Αφροδίτη κάτι θέλει να δείξει.

Όταν ένας πλανήτης βρίσκεται στην τελευταία μοίρα ενός ζωδίου αυτό που δηλώνει, στην Καρμική Αστρολογία τουλάχιστον, είναι ότι σε αυτήν την ενσάρκωση η Αφροδίτη πήρε τα "μαθήματα" του Ζυγού και βρίσκεται σε ένα στάδιο μετάβασης προκέιμένου να περάσει στο επόμενο ζώδιο και να "μαθητεύσει" εκεί. Παρ όλα αυτά την σωστή απάντηση θα σου την δώσει ο εαυτός σου, διότι είσαι η μόνη που γνωρίζει πως λειτουργεί η συγκεκριμένη Αφροδίτη μέσα στον χάρτη σου.

Στον δικό μου τον χάρτη για παράδειγμα, η Σελήνη βρίσκεται στην 29η μοίρα του Υδροχόου κι ενώ δέχεται τετράγωνο από τον Ποσειδώνα ποτέ μα ποτέ δεν την ένιωσα σαν να βρίσκεται στον Ιχθύ, αντίθετα οι συνήθειες μου και ο τρόπος που λειτουργεί η Σελήνη μου γενικότερα ειναι εντελώς Υδροχοικός.

-mg-
12-12-2009, 12:01 PM
ευχαριστω πολυ για την βοηθεια:bigsmile:

roulachania
13-12-2009, 10:57 PM
αν σε μια συναστρια η λιλιθ κανει τριγωνο με τον β.δεσμο του αλλου και η δικια του λιλιθ κανει τριγωνο παλι με τον β.δεσμο τον δικο μου..τι μπορει να σημαινει?

Μηπως ξερει καποιος να μου απαντησει?

Fotini Christodoulou
14-12-2009, 08:19 AM
Μηπως ξερει καποιος να μου απαντησει?

Aγαπητό μέλος,

Η Λίλιθ ενεργοποιείται μόνο σε σκληρές όψεις (συνοδος,τετράγωνο, αντίθεση).:bigsmile:

roulachania
17-12-2009, 01:23 AM
Σε ευχαριστω πολυ....:)

Και γενικα ευχαριστουμε που μας μεταδιδεται τις γνωσεις σας...εχω διαβασει αρκετα και βρισκω πολυ ενδιαφερον τα αρθρα σας...

Χρυσάνθη
22-01-2010, 04:04 PM
Έστω ότι σε αντρικό ωροσκόπιο, έχουμε διέλευση του πλανητοειδούς Ήρα, η οποία κάνει σύνοδο ακριβείας με τη γενέθλια Λίλιθ του άντρα...αυτό τι θα μπορούσε να σημαίνει? Ότι για παράδειγμα εκείνη την περίοδο, αν συνάψει σχέση με μία γυναίκα, δε θα είναι κατάλληλη σύντροφος για αυτόν?? ή ότι απλά ίσως είναι μία δύσκολη για εκείνον σχέση?? Ιδέες κανείς?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

ahtelais
23-01-2010, 04:50 PM
Aγαπητό μέλος,

Η Λίλιθ ενεργοποιείται μόνο σε σκληρές όψεις (συνοδος,τετράγωνο, αντίθεση).:bigsmile:

Αν λοιπόν η Λίλιθ,κάνει σύνοδο με την Σελήνη και τον Πλούτωνα(στο Σκορπιό παρακαλώ!)τότε πως μπορεί ν ερμηνεύται μια τέτοια σύνοδος?μπορεί να σημαίνει οτι επιρρεάζονται αρνητικά και οι άλλοι 2 πλανήτες?και ειδικά η Σελήνη η οποια βρίσκεται και σε πτώση!!?ευχαριστω πολυ:embarrest

Δείμων
23-01-2010, 10:34 PM
Αν λοιπόν η Λίλιθ,κάνει σύνοδο με την Σελήνη και τον Πλούτωνα(στο Σκορπιό παρακαλώ!)τότε πως μπορεί ν ερμηνεύται μια τέτοια σύνοδος?μπορεί να σημαίνει οτι επιρρεάζονται αρνητικά και οι άλλοι 2 πλανήτες?και ειδικά η Σελήνη η οποια βρίσκεται και σε πτώση!!?ευχαριστω πολυ:embarrest

Eίσαι και Κριαρίνα, δεν θα ήθελα να βρίσκομαι με τίποτα στο ερωτικό σου στόχαστρο :Χ

ahtelais
23-01-2010, 11:57 PM
Eίσαι και Κριαρίνα, δεν θα ήθελα να βρίσκομαι με τίποτα στο ερωτικό σου στόχαστρο :Χ

:laugh::embarrestΗ αλήθεια είναι πως δεν νιώθω,να΄χω και πολύ μεγάλο πρόβλημα,στο ν κατακτήσω κάποιον:toung: απλα διαβασα κάπου ότι η Λίλιθ,οταν ενώνεται μ κάποιον πλανήτη ή οίκο,αυτός ''αποροφάται''(αν το λέω λάθος,διώρθωσέ με) και αυτό είναι που λιγάκι με ανυσηχεί,ειδικά με τ συγκεκριμένη θέση!!:unsure:

charlie
13-03-2010, 10:54 PM
τι σημαίνει μια Σελήνη σε τετράγωνο με Λιλιθ στο Ηλιακό τόξο , ξέρει κάποιος;