PDA

View Full Version : Μαγνητισμος και αστρολογικες όψεις.



cancerian
26-10-2009, 02:16 PM
Λοιπον μια φιλη απο το site μας με ρωτησε σχετικα με τον μαγνητισμο και πως αποτυπωνεται μεσα σε εναν αστρολογικο χαρτη. Υπαρχουν ανθρωποι που μας μαγνητιζουν απο την πρωτη στιγμη που θα τους συναντησουμε. Υπαρχουν βεβαια και ανθρωποι που περνουν απο διπλα μας αδιαφοροι. Υπαρχουν αραγε καποια στοιχεια στον χαρτη που να μαρτυρουν αυτον τον "Μαγνητισμο" ή ελξη στην αλληλεπιδραση τους με τα αλλα ατομα γυρω τους.
Επισυναπτω τον χαρτη ενος ατομου που προσωπικα θεωρω οτι εχει αυτη την ταση να μαγνητιζει τους ανθρωπους. Ειμαι σιγουρος οτι στον χαρτη θα βρειτε πολλα στοιχεια "μαγνητικης" προσωπικοτητας.... Περιμενω τα σχολια σας και τις αποψεις σας!




Υ.Γ. Η ωρα γεννησης του ατομου αυτου ειναι ακριβης.





http://i33.tinypic.com/6gwmdx.jpg

whisperer
26-10-2009, 02:56 PM
Αυτό λοιπόν που σκέφτηκα εγώ, πριν καν δω τον χάρτη ήταν κανένας πλούτωνας ή κανένας ποσειδώνας στον 1ο οίκο και ειδικά σε σύνοδο με τον ωροσκόπο! Ή γενικά τονισμένος 1ος οίκος. Ο πλούτωνας λοιπόν επιβεβαιώθηκε. Τώρα το άλλο που ίσως θα μπορούσα να πω είναι όλος αυτός ο χαμός ο οποίος υπάρχει στον 7ο οίκο και μάλιστα σε αντίθεση με τον πλούτωνα. Ένα επιπρόσθετο στοιχείο θα έλεγα ότι είναι το τρίγωνο του ποσειδώνα με τον ίδιο χαμό ήλιο αφροδίτη άρη και μάλιστα σε ωραίους οίκους 3ος-7ος!

cancerian
26-10-2009, 03:09 PM
Αυτό λοιπόν που σκέφτηκα εγώ, πριν καν δω τον χάρτη ήταν κανένας πλούτωνας ή κανένας ποσειδώνας στον 1ο οίκο και ειδικά σε σύνοδο με τον ωροσκόπο! Ή γενικά τονισμένος 1ος οίκος. Ο πλούτωνας λοιπόν επιβεβαιώθηκε. Τώρα το άλλο που ίσως θα μπορούσα να πω είναι όλος αυτός ο χαμός ο οποίος υπάρχει στον 7ο οίκο και μάλιστα σε αντίθεση με τον πλούτωνα. Ένα επιπρόσθετο στοιχείο θα έλεγα ότι είναι το τρίγωνο του ποσειδώνα με τον ίδιο χαμό ήλιο αφροδίτη άρη και μάλιστα σε ωραίους οίκους 3ος-7ος!

Xμμμμ Πολυ καλη η σκεψη σου meuagelidou ....

Θεωρεις δηλαδη οτι ο Πλουτωνας στον 1ο και σε συνοδο με τον Αsc θα δωσει στο ατομο εναν εντονο μαγνητισμο...Ιδαιιτερα οταν ειναι σε ενα ρομαντικο ζωδιο οπως ο Ζυγος. Συμφωνω μαζι σου...

Εχεις ακομα ενα point για τον 7ο οικο. Καθως το ατομο αυτο μαγνητιζει ευκολα τους "αλλους" (7ος) και ιδιαιτερα τα ατομα του αντιθετου φυλου. Αυτο βεβαια το δειχνει και η συνοδος Αφροδιτης-Ηλιου-Αρη. Ελκυει εντονα ερωτικα (Αφροδιτη/Αρης) ατομα με πυγμη, θεληση, δυναμη και ιδιαιτερα εκεινους που ανκουν στο αντρικο φυλο (Ηλιος) ..

Πολυ σωστες οι παρατηρησεις σου...

whisperer
26-10-2009, 03:20 PM
Σε ευχαριστώ cancerian για τα καλά σου λόγια! παρόλο αυτά μου φαίνεται για ένα άτομο το οποίο δεν εκμεταλλεύεται το μαγνητισμό που έχει απέναντι στους άλλους! Μου βγάζει να είναι ένα άτομο αρκετά εγκρατές και συνεσταλμένο (όσο γίνεται αυτό με ήλιο στον κριο!) :bigsmile: Διόρθωσε με αν κάνω λάθος!
Μαρία

athinoula85
26-10-2009, 03:35 PM
1)Έχει τονισμένους γωνιακούς οίκους.(1ο,7ο,10ο)
Ειδικά τον άξονα 1ου-7ου που αυτό ίσως ειναι το πρωτο που θα κοιτάγαμε για την εικόνα της προς τα έξω ( το οτί έλκει/μαγνητιζει τους άλλους ). Συν τις άλλοις , ο Πλούτωνας στον 1ο σε σύνοδο με ωροσκόπο - έντονος μαγνητισμός.
2)Ήλιος στον φλογερό Κριο και τριπλή σύνοδος ¶ρη-Ηλιου-Αφροδίτης σε σύνοδο με ακμή 7ου. Ο Αρης και η Αφροδίτη σε ζώδιο της φωτιάς σε σύνοδο ( Αφροδίτη απο 1ο και 8ο και Αρης απο 7ο σε κυριαρχία)
3)Ο κυβερνήτης του 5ου, Ουρανος σε χιαστι με Πλούτωνα στον 1ο ο οποιός άμμεσα τονίζει τον ωροσκόπο πάλι και την εικόνα της κοπελας.
4)Ο 8ος στον Ταυρο με Αφροδίτη στον Κριο στον 7ο σε τριπλή σύνοδο ( κοίτα Νο 2 παραπάνω ) σε αντίθεση με ωροσκόπο και Πλούτωνα.
5)Σελήνη στον 10ο σε σύνοδο με Β.Δεσμό και σε εξάγωνο με σύνοδο Δια-Κρόνου
6)Λιλιθ στον 1ο
7)Λιλιθ σε αντίθεση με Χειρωνα (8ος)

Και μόνο ο Πλούτωνας στον 1ο σε σύνοδο με ωροσκόπο , χρωματίζει όλο τον υπόλοιπο χάρτη.
Με το συμπάθειο ( προς την κοπελιά ) , αλλά ο χάρτης αυτός μου κάνει κάτι σε ...... sex bomb! :nuts:

Fotini Christodoulou
26-10-2009, 03:36 PM
Συμφωνώ αλλά θα ήθελα να δώσω και μια άλλη πτυχή του θέματος. Μεγάλο και σημαντικό ρόλο παίζει το κατα πόσο ένα άτομο προβάλλει,,πώς προβάλλει και αν θέλει και να προβάλλει τον εαυτό του. Λίγα είναι κατά την άποψη μου τα άτομα που δεν επιθυμούν να προβάλλονται αλλά όμως δεν περνούν απαρατήρητα.

Το συγκεκριμένο ωροσκόπιο προσωπικά μου δίνει την αίσθηση ενός ατόμου με γοητευτική παρουσία, που προβάλλεται πολύ δυναμικά στους άλλους ( με σύνοδο ηλίου-άρη-αφροδίτης στον 7ο) και σε συνδυασμό με την αντίθεση τους με τον πλούτωνα έχει και έντονο αντίκτυπο, θετικά στους άντρες αλλά ίσως λειτουργεί κάπως ανταγωνιστικά με τις γυναίκες εφόσον πρόκεται για γυναικείο ωροσκόπιο.
Η σελήνη στον Λέοντα και σε θετικές όψεις που δείχνει επίσης ότι μέσα απο αυτή την διαδικασία κερδίζει σε αυτοπεποίθηση και νιώθει καλά μέσα απο τις κατακτήσεις.

Θα επανέλθω κάποια στιγμή με περισσότερες σκέψεις μου, ωστόσο προσωπικά θα με ενδιέφερε να δώ το ωροσκόπιο κάποιου ατόμου που ενώ πραγματικά προσπαθεί να κρύβεται ή να περνάει απαρατήρητο, είναι ..αδύνατο να το πετύχει.:bigsmile:

Κοραλλία Μόζορα
26-10-2009, 04:00 PM
Στο ωροσκόπιο αυτό έχουμε πολύ δυνατή Αφροδίτη, με ωροσκόπο στον Ζυγό, Αφροδίτη πάνω στον άξονα του ωροσκόπου και Αφροδίτη σε σύνοδο με Ήλιο. Επίσης πολύ δυνατό Πλούτωνα, με Πλούτωνα πάνω στον ωροσκόπο και σε όψη με την Αφροδίτη (κυβερνήτη του ωροσκόπου) και τον Ήλιο. Δυνατός επίσης και ο ¶ρης, πάνω στον άξονα του ωροσκόπου, σε σύνοδο με κυβερνήτη του ωροσκόπου και τον Ήλιο, μέσα στο ζώδιό του. Ο Ήλιος επίσης δυνατός, στην έξαρσή του, πάνω στον άξονα του ωροσκόπου.

Όταν έχουμε πολλούς πλανήτες με τέτοια δύναμη σ΄ένα ωροσκόπιο και ειδικά όπως εδώ Αφροδίτη, Πλούτωνα, Ήλιο το άτομο είναι πολύ μαγνητικό. Η θέση της Σελήνης στον Λέοντα, στο 10ο σπίτι, σε συνδυασμό με τον Ήλιο στον Κριό δείχνουν άτομο που θέλει να είναι ΠΡΩΤΟ σε όλα, δεν ανέχεται την δεύτερη θέση ούτε ανέχεται να περνά απαρατήρητο. Έτσι έχει μαγνητισμό αλλά τον ασκεί κιόλας ηθελημένα για να κερδίζει τις εντυπώσεις και να γοητεύει. Κι ο μαγνητισμός αυτός έχει και το χρώμα του μοιραίου με Αφροδίτη/Πλούτωνα.Το θέμα στο ωροσκόπιο αυτό είναι το πώς χειρίζεται το άτομο τις διαπροσωπικές του σχέσεις αργότερα, αφού περάσουν οι πρώτες εντυπώσεις.

cancerian
26-10-2009, 06:26 PM
7)Λιλιθ σε αντίθεση με Χειρωνα (8ος)

Με το συμπάθειο ( προς την κοπελιά ) , αλλά ο χάρτης αυτός μου κάνει κάτι σε ...... sex bomb! :nuts:

H Λιλιθ σε αντιθεση με τον Χειρωνα δεν μπορω να καταλαβω πως θα μπορουσε να προσφερει μια μαγνητικη προσωπικοτητα. Το μονο που μπορω να σκεφτω για αυτη την οψη (επειδη εχω την εχω σε συνοδο) ειναι οτι τα παθη της θα τις προκαλουν πληγες ή το γεγονος οτι μεσα απο τα παθη της μπορει να θεραπευσει.

cancerian
26-10-2009, 06:27 PM
Μου βγάζει να είναι ένα άτομο αρκετά εγκρατές και συνεσταλμένο (όσο γίνεται αυτό με ήλιο στον κριο!) :bigsmile: Διόρθωσε με αν κάνω λάθος!
Μαρία

Οχι, δεν ειναι συνεσταλμενο ατομο. Εχω παρατηρησει ομως οτι μεσα απο τον μαγνητισμο που ασκει εχει την ικανοτητα να επηρεασει καταστασεις προς οφελος της.

cancerian
26-10-2009, 06:34 PM
Το θέμα στο ωροσκόπιο αυτό είναι το πώς χειρίζεται το άτομο τις διαπροσωπικές του σχέσεις αργότερα, αφού περάσουν οι πρώτες εντυπώσεις.

Κορραλια ειναι πολυ ευστοχες οι παρατηρησεις σου. Θεωρω και εγω οτι το θεμα σε αυτο τον χαρτη ειναι ο χειρισμος των διαπροσωπικων της σχεσεων μετα τις πρωτες εντυπωσεις. Ειναι ενα θεμα που αντιμετωπιζει καθημερινα στην ζωη της. Η πρωτη προσεγγιση απο τους αλλους ειναι σχεδον παντα εσφαλμενη.
Χαρακτηριστικα μπορω να αναφερω οτι η πρωτη προσεγγιση που αναφερει καποιος για αυτη ειναι το εντονο σεξ απιλ της , την διφορουμενη προσωπικοτητα της και το πονηρο-σκοτεινο (δεν μπορουσα να βρω καλυτερη λεξη) βλεμμα της.

athinoula85
26-10-2009, 09:03 PM
H Λιλιθ σε αντιθεση με τον Χειρωνα δεν μπορω να καταλαβω πως θα μπορουσε να προσφερει μια μαγνητικη προσωπικοτητα. Το μονο που μπορω να σκεφτω για αυτη την οψη (επειδη εχω την εχω σε συνοδο) ειναι οτι τα παθη της θα τις προκαλουν πληγες ή το γεγονος οτι μεσα απο τα παθη της μπορει να θεραπευσει.
Επειδή η Λιλιθ θεωρείται η κρυφή πλευρα της σεξουαλικότητας, οι ανεκπληρωτες επιθυμίες και ενώ είναι μια Λίλιθ στον Σκορπιό ( άκρως σεξουαλική και γοητευτική ) μέσω της αντίθεσης με Χείρωνα - τάσης για θεραπεια , μπορεί να γίνεται και θύμα για την εκπλήρωση αυτου του σκοπού(θεραπεία) μέσω του σέξ(8ος). Επισης λόγω χιαστί Χειρωνα-Αρη έλκει συντρόφους που πιθανον θέλει να λυτρώσει ή να λυτρωθεί μεσω αυτών και μέσω του σέξ(8ος). Σε αυτό το σημειο η αντίθεση Χει-Λιλ την βοηθά με υπόγειο τρόπο θα λέγαμε να καταφέρει το σκόπο της και να εκφραστεί ο μαγνητισμός της στον 1ο.

Αν συμπεριλαμβάνουμε τις όψεις της Λιλιθ περι σεξουαλικότητος, ένας λόγος να συμπεριλάβουμε και την οψη με τον Χειρωνα απο 8ο(που σχετίζεται άμμεσα με την σεξουαλικότητα και τον μαγνητισμό). Θα εκδηλωθεί όμως με βαση την φύση του πλανήτη ή πλανητοειδή με τον οποίο ερχεται σε όψη.
Αν ο Χείρων δεν ήταν στον 8ο,μπορει και να μην συμπεριελάμβανα αυτή την όψη. Απλά αυτή η όψη μου θυμίζει του στυλ '' σέξ απο λύπηση ή σέξ για λυτρωση του άλλου ''. Και κυρίως επειδή η Λίλιθ ειναι στον 1ο, μπορεί να φαίνεται προς τους έξω αυτό και να έχουν μια λαθεμένη εντύπωση για την κοπέλα μερικές φορές. (Στην ουσία μέσω της αντίθεσης εκφράζεται και η εκδήλωση της Λιλιθ στον 1ο).

giannas
26-10-2009, 09:05 PM
Θα συμφωνήσω και εγώ με όλα τα παραπάνω στοιχεία....
Σίγουρα μιλάμε για ένα άτομο με έντονη προσωπικότητα , που εκπέμπει σεξουαλικότητα (και από τον Πλούτωνα στον ωροσκόπο αλλά και από την μαύρη σελήνη στον 1 οίκο και στο ζώδιο του σκορπιού). Ένα άτομο με έντονες διεισδυτικές ικανότητες ,αλλά και με έντονη την ανάγκη να ελέγχει και να χειραγωγεί τους άλλους.
Η ύπαρξη του ήλιου-αφροδίτης στον 7 οίκο και στο ζώδιο του κριού , την κάνει να θέλει να έχει αρμονικές σχέσεις και να αποκτά ισχύ και πληρότητα μέσα απο αυτές. Επειδή όμως είναι στο ζώδιο του κριού και σε αντίθεση με τον Πλούτωνα θέλει να ξεχωρίσει και να υποκίνα αυτή τα νήματα των εκάστοτε σχέσεων της. Ο άρης έρχεται να κάνει πιο έντονη την επιθυμία της να ταυτιστεί αλλά και να κυριαρχήσει προς τους άλλους με τρόπο υπόγειο , φανατικό, μερικές φορές ίσως και ακραίο (ο άρης είναι κυβερνήτης του κριού, αλλά και σε αντίθεση με τον πλούτωνα)
Τέλος η σελήνη στον 10 οίκο και στο ζώδιο του λέοντα της δίνει μια «αρχηγική» επαφή με το κοινό, αλλά και μια έντονη επιθυμία να προβληθεί με αποτέλεσμα την πιθανή κοινωνική και επαγγελματική αναγνώριση.( ενισχύεται από το εξάγωνο με τον δία και τον κρόνο)
Σαφώς μιλάμε για άτομο που ξεχωρίζει ή που θα ξεχωρίσει ή τέλος πάντων έχει την ανάγκη (μέσα από την επιθυμία της να ελέγχει και να πρωτοστατεί) να ξεχωρίσει και μπορεί με τους έντονα τονισμένους γωνιακούς οίκους , αλλά και με τους προσωπικούς πλανήτες σε ζώδια της φωτιάς.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί να έχει έντονο μαγνητισμό. Νομίζω οτι το μαγνητισμό τον φέρνει ο ουρανός με τις έντονες όψεις που κάνει ή ο έντονος υδροχόος σε ένα χάρτη. Μπορείτε να μου εξηγήσετε πως ορίζετε τον μαγνητισμό; Σαν ένα άτομο με έντονη και δυνατή προσωπικότητα;;;
Ευχαριστώ.....

Κοραλλία Μόζορα
27-10-2009, 10:35 AM
Πιστεύω ότι το κύριο θέμα σ΄αυτό τον χάρτη δεν είναι το ίδιο το σεξ, αυτό καθεαυτό. Η σημαντικότερη ανάγκη που βλέπω εδώ είναι για αποδοχή, επιβεβαίωση και αναγνώριση. Είναι πληγωμένο άτομο που έχει υποφέρει πολύ από θέματα ελέγχου. Έχει μέσα της πολύ υπόγειο θυμό προς τους άντρες και η τάση της δεν είναι να θεραπεύει ή να θεραπεύεται με κάποιο τρόπο αλλά να "τιμωρεί" τους άντρες.

Η ανάγκη της για έλεγχο έχει πολλά κίνητρα, είναι η ανάγκη της για πρωτιά, η ανάγκη της να προστατεύσει τον εαυτό της για να μην "ισοπεδωθεί" στις σχέσεις της (είναι και πολύ ανεξάρτητο άτομο) αλλά και από ένα έντονο φόβο "απώλειας" του άλλου.

Ο μαγνητισμός, το σεξ και το σεξ απήλ σ΄αυτό τον χάρτη έχουν ένα πολλαπλό ρόλο. Μέσω του σεξ επιβεβαιώνεται, τιμωρεί, ελέγχει και "δένει" τον άλλο για να μην τον χάσει. Το να την εγκαταλείψει ένας άντρας είναι σοβαρό πλήγμα (απόρριψη) γι΄αυτή την γυναίκα.

Έτσι, ξεκινά μια σειρά από αντιφάσεις στον χάρτη της: πώς να συμβιβάσει την ανάγκη της για αποδοχή και επιβεβεβαίωση (Ζυγός, δυνατή Αφροδίτη) με τον θυμό και την επιθετικότητά της (αντίθεση Πλούτωνα/¶ρη,Ήλιου). Την ελκύουν δυνατοί άντρες αλλά ποιος θα έχει το πάνω χέρι στην σχέση; Θέλει να αφεθεί σε μια σχέση (Αφροδίτη, τονισμένος 7ος) αλλά τι θα γίνει αν ο άλλος την ποδοπατήσει και την εγκαταλείψει; (Αφροδίτη αντίθεση Πλούτωνας)

edward
28-10-2009, 11:36 PM
Οχι, δεν ειναι συνεσταλμενο ατομο. Εχω παρατηρησει ομως οτι μεσα απο τον μαγνητισμο που ασκει εχει την ικανοτητα να επηρεασει καταστασεις προς οφελος της.
Μαυρη σεληνη σε σκορπιο στον ωροσκοπο και πλουτωνας δινουν μεγαλο μαγνητισμο!
και επειδη η μαυρη σεληνη ειναι στον ωροσκοπο την κρυμμενη σεξουαλικη πλευρα την βγαζει προς τα εξω;)
γενικα η μαυρη σεληνη οταν κανει συνοδο η τριγωνο με τον ωροσκοπο δινει σεξουαλικοτητα.
επισης ο πλουτωνας ειναι στην 22η μοιρα που θεωρειτε "δολοφονικη"
δλδ με λιγα λογια το παθος της σεξουαλικοτητα της δολοφονει εν ψυχρω:wacko:
δεν μας δειχνεις και καμια φωτογραφια της?:toung::toung:

edward
29-10-2009, 12:41 AM
και εμενα η λιλιθ κια ο πλουτωνας του 6ου
κανει τετραγωνο με χειρων,αντιθεση με δια στον 10ο γιαυτο μαγνητιζω ατομα απο την δουλεια μου μαλλον:weird:

Astro Liv
30-10-2009, 12:46 AM
Το ίδιο περιπου τα πω...Πλούτωνας - Λιλιθ -(1 οικο) μαγνήτισμο .Σκορπιο - ζυγος σαν ομορφια μαγνητι....Πλουτωνας στον 1ο σε συνοδο με τον Αsc.θα δωσει στο ατομο εναν εντονο μαγνητισμο αλλα πολυ κλειστη ( σκοτεινή ψυχή ) .... με μια βαρη χαρακτήρα,με ενα βαρη μαγνητισμο.

Εχουμε και μαγνητισμό σεξ απήλ εδω ομως...Αφροδίτη/Αρη/Ηλιο....εξέρχ. πολυ ανδρική (Αρη,Ηλιο) πλευρά.....θηλυκότητα (Αφρ.) χτύπημενη λεω εγω. Ατομο μαγνητιζει ευκολα τους αλλους (7ος Αφ/Αρη) αλλα και γιατι το κυβ.του 8 - Αφροδιτη (σαν μαγνητι ειναι στον 7) και Vertex στον 8 (σε σπιτι μαγνητις σαν προσωπικότητα). Τριπλη πλήγμα/χτυπημα για τους άλλους.

Δεν ξέρω αν παρατηρήσετε πόσο όμορφο εχει ενσωματώμαινει σε κάθε σπιτι, 2 ζωδια. Δηλαδι στο 5ο και Υδροχόου και λιγο Ιχθείς....6ο Ιχθεις/Κριο....7ο Κριο/Ταυρος κ.τ.λ. Και αυτο σαν μαγνητι λιγο απο ολλα, συνδυάσμο.

Δεν ξέρω αλλα τα βαλ.και το 12 ως μαγνήτης με οτι υπάρχει εκεί. Συν οτι Ποσειδωνας είναι στην ίδια μοιρα 24° (τρίγωνο) με την Αφροδιτη αλλα και 2° μονο με το Πλουτωνας. Και φυσικά ΟΛ'αυτό που είπατε παραπάνω. :love:

loulakopia
30-10-2009, 06:51 PM
Συμφωνω...σεληνη στον σκορπιο στον 5 συνοδο πλουτωνα κ με αρη....αφροδιτη στον 8 , σεληνη , αρη πλουτωνας τετραγωνο λιλιθ, ουρανος συνοδο ηλιος ....

tabros
01-11-2009, 11:03 AM
καλημερα χωρις παρεξηγηση και διαθεση αυτοπροβολης θεωρω οτι απο τη ζωη μου μεχρις εδω ενα καταλαβα.οι γυναικες με πποθουν παραφορα και οι αντρες με μισουν γιαυτο.δεν προβαλω τον εαυτο μου καθολου αλλα ειναι αδυνατον να περασω απαρατηρητος πειτε μου αν ισχιει αστρολογικα αυτο.και πως θα το σταματησω.ειμαι 5 μαιου 1979 1 το πρωι στην αθηνα γεννημενος ευχαριστω.

Μητσάκος
01-11-2009, 11:31 AM
καλημερα χωρις παρεξηγηση και διαθεση αυτοπροβολης θεωρω οτι απο τη ζωη μου μεχρις εδω ενα καταλαβα.οι γυναικες με πποθουν παραφορα και οι αντρες με μισουν γιαυτο.δεν προβαλω τον εαυτο μου καθολου αλλα ειναι αδυνατον να περασω απαρατηρητος πειτε μου αν ισχιει αστρολογικα αυτο.και πως θα το σταματησω.ειμαι 5 μαιου 1979 1 το πρωι στην αθηνα γεννημενος ευχαριστω.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα, καθώς είμαι και εγώ ...παθών :nuts:
Αναφορικά με την περίπτωσή σου πάντως, θα σου έλεγα να κοιτάξεις τον 3ο σου και τους προσωπικούς πλανήτες που έχεις εκεί (και τον κυβερνήτη του 5ου) και τις όψεις που κάνουν, καθώς και τη Σελήνη σου (7ος) και το εξάγωνο που κάνει με τον Πλούτωνα, εκτός από το μεγάλο τρίγωνο στο οποίο συμμετέχει :bigsmile:

whisperer
01-11-2009, 01:16 PM
Καλημέρα σας και απο μένα! Μητσάκο είδα αυτό που είπες για τον 3ο οίκο του φίλου μας Tabros όπως επίσης και το τρίγωνο της Σελήνης. Φαίνεται λοιπόν ότι οι εμπλεκόμενοι οίκοι, 3ος, 7ος και 11ος που είναι οίκοι οι οποίοι έχουν να κάνουν γενικά με το επικοινωνιακό μας κομμάτι και γενικά με τον περίγυρό μας, φίλοι, επαφές, σύντροφοι, συνεργάτες κτλ οπότε και τονίζονται. Τώρα η ύπαρξη Δία και Σελήνης στον 7ο δείχνουν νομίζω ένα άτομο που γενικά φαίνεται στους άλλους προσεγγίσιμο και γεναιόδωρο και ειδικά στον Λεόντα. Επίσης ο κυβερνήτης του 7ου είναι μέσα στον 7ο που θεωρώ ότι τόνίζει ακόμα περισσότερο την κατάσταση και με τις όψεις που κάνει. Κυβερνήτης του 3ου ο ¶ρης επίσης μέσα στο σπίτι του και επίσης κάνει όψεις τριγώνου με ποσειδώνα και σελήνη και συμμετέχει και στην τριπλή σύνοδο...οπότε τι άλλο να πούμε?. Τώρα, όσο αφορά αυτό που λες Tabros ότι προσπαθείς να μην προβάλλεις τον εαυτό σου...ίσως να το εξηγούσα ως ότι ο κυβερνήτης του ωροσκοπίου σου είναι ο Κρόνος ο οποίος δε φαίνεται να αγγίζει σημαντικά με οποιαδήποτε όψη κάποιον πλανήτη σου. Το θέμα είναι ότι ο διελαύνων ¶ρης περνάει τώρα από Δία σου και Σελήνη σου αργότερα μέσα στον 7ο οπότε ίσως και όλα αυτά να ενεργοποιηθούν και να τονιστούν ακόμα περισσότερο. Επέτρεψε όμως να σε ρωτήσω κάτι...γιατί αγωνιάς τόσο να το σταματήσεις...? Εγω θα έλεγα απλώς να το απολαύσεις και εφόσον δεν το προκαλείς όλο αυτό από μόνος σου ακόμα καλύτερα! :bigsmile: Ε Μητσάκο, συμφωνείς?

Μητσάκος
01-11-2009, 01:35 PM
.............................
.................................................. ..........................
Ε Μητσάκο, συμφωνείς?
Σε γενικές γραμμές ναι, και με όσα είδα εν τάχει και ξέρω βέβαια :bigsmile:
Επιπλέον πρόσεξε ότι ο Κρόνος (ανάδρομος) κάνει όψη με τον Ήλιο, δεν είναι αμελητέο αυτό.
Ακόμα πρόσεξε ότι ουσιαστικά σχηματίζεται ένας "χαρταετός" με τη συμμετοχή του Πλούτωνα με εξάγωνα στις δύο άκρες του μεγάλου τριγώνου, όπου αυτό το μεγάλο τρίγωνο είναι σε ζώδια της Φωτιάς (που μια υπεροψία την δείχνει, ίσως και σε μεγάλο βαθμό), με κορυφή του τριγώνου τον Ποσειδώνα. :bigsmile:

loulakopia
02-11-2009, 01:41 PM
Απορια...υπαρχουν οψεις οι οποιες κανουν τον αλλο μαγνητικο σε ολους τους γυρο του? μεχρι τωρα στα αρθρα περι μαγνητισμου διαβαζω οτι σε καποιον μπορει ο ταδε που εχει π.χ ηλιο συνοδο με πλουτωνα να ειναι μαγνητικο κ σε καποιον αλλον οχι......οποτε υπαρχουν οψεις που κανουν τον αλλο μαγνητικο σε ολους τους γυρω του?

Δημήτρης_Σ
02-11-2009, 02:34 PM
Απορια...υπαρχουν οψεις οι οποιες κανουν τον αλλο μαγνητικο σε ολους τους γυρο του? μεχρι τωρα στα αρθρα περι μαγνητισμου διαβαζω οτι σε καποιον μπορει ο ταδε που εχει π.χ ηλιο συνοδο με πλουτωνα να ειναι μαγνητικο κ σε καποιον αλλον οχι......οποτε υπαρχουν οψεις που κανουν τον αλλο μαγνητικο σε ολους τους γυρω του?

'Οχι, εννοείται. Αν ίσχυε αυτό θα ταιριάζαμε μ'ολο τον κόσμο. Πάντως εγώ θεωρώ τον Ουρανό και τις όψεις του και το ζώδιο του Υδροχόου το κατεξοχήν μαγνητικό. Μαγνητικός άνθρωπος είναι ο άνθρωπος του Ουρανού κατά κανόνα.

Μητσάκος
02-11-2009, 02:49 PM
'Οχι, εννοείται. Αν ίσχυε αυτό θα ταιριάζαμε μ'ολο τον κόσμο. Πάντως εγώ θεωρώ τον Ουρανό και τις όψεις του και το ζώδιο του Υδροχόου το κατεξοχήν μαγνητικό. Μαγνητικός άνθρωπος είναι ο άνθρωπος του Ουρανού κατά κανόνα.
Εεε, μα έτσι εξηγείται, και τον έχω και στον 5ο σε σύνοδο με τον Πλούτωνα :nuts:

Aries&Libra
02-11-2009, 08:59 PM
Στο ωροσκόπιο αυτό έχουμε πολύ δυνατή Αφροδίτη, με ωροσκόπο στον Ζυγό, Αφροδίτη πάνω στον άξονα του ωροσκόπου και Αφροδίτη σε σύνοδο με Ήλιο. Επίσης πολύ δυνατό Πλούτωνα, με Πλούτωνα πάνω στον ωροσκόπο και σε όψη με την Αφροδίτη (κυβερνήτη του ωροσκόπου) και τον Ήλιο. Δυνατός επίσης και ο ¶ρης, πάνω στον άξονα του ωροσκόπου, σε σύνοδο με κυβερνήτη του ωροσκόπου και τον Ήλιο, μέσα στο ζώδιό του. Ο Ήλιος επίσης δυνατός, στην έξαρσή του, πάνω στον άξονα του ωροσκόπου.

Όταν έχουμε πολλούς πλανήτες με τέτοια δύναμη σ΄ένα ωροσκόπιο και ειδικά όπως εδώ Αφροδίτη, Πλούτωνα, Ήλιο το άτομο είναι πολύ μαγνητικό. Η θέση της Σελήνης στον Λέοντα, στο 10ο σπίτι, σε συνδυασμό με τον Ήλιο στον Κριό δείχνουν άτομο που θέλει να είναι ΠΡΩΤΟ σε όλα, δεν ανέχεται την δεύτερη θέση ούτε ανέχεται να περνά απαρατήρητο. Έτσι έχει μαγνητισμό αλλά τον ασκεί κιόλας ηθελημένα για να κερδίζει τις εντυπώσεις και να γοητεύει. Κι ο μαγνητισμός αυτός έχει και το χρώμα του μοιραίου με Αφροδίτη/Πλούτωνα.Το θέμα στο ωροσκόπιο αυτό είναι το πώς χειρίζεται το άτομο τις διαπροσωπικές του σχέσεις αργότερα, αφού περάσουν οι πρώτες εντυπώσεις.

Καταλαβαίνω τι εννοείτε. Επειδή είμαι Κριός, με Σελήνη στον 10ο Λέων, και Αφροδίτη-Ερμή-¶ρη και Κρόνο στον Ταύρο-7ο, συμφωνώ πώς μου αρέσει να κερδίζω τις εντυπώσεις. Αυτό είναι κάτι που με έχει βοηθήσει σε πολλές φάσεις της ζωής μου, έχω κατακτήσει όποιον μου άρεσε χωρίς ιδιαίτερες προσπάθειες, και το περίεργο είναι οτι δεν διαθέτω τα στοιχεία που σε κατατάσουν στην "απόλυτη" γυναίκα. Απλά, χάρη στον Κρόνο είμαι πιστή και αφοσιωμένη όταν θεωρήσω οτι ο άλλος αξίζει.
Τώρα, ο Πλούτωνας (που αφορά τις μάζες) πάνω στον Ωροσκόπο, δίνει άτομα που γνωρίζουν την δύναμη τους και την χρησιμοποιούν για να εξουσιάσουν τους άλλους. Εσκεμμένα άλλωστε έχουν ένα ύφος μυστηριώδες, αυτό που δεν σε αφήνουν να καταλάβεις τι σκέφτονται...

Λευκή
03-11-2009, 05:46 PM
μια και μιλαμε για μαγνητισμο.θελω να ρωτησωκατι .χρονια τωρα ειχα πολλες σχεσεις καμια ομως δεν μου προκαλεσε τραυματα.σε αυτο το τραυμα πιστευω οφειλω την υπεροψια μου .πριν δεν ειμουν ετσι αυτη που μου προκαλεσε τα τρομερα τραυματα μεσα μου ειναι 19 νοεμβριου 12 και 30 το μεσημερι ελλασονα λαρισης 1967.ακομα δεν μπορω να καταλαβω το γιατι διοτι περα απο μερικες αστειες οψεις σεληνιακες δεν υπαρχει κατι υσχηρο στη συναστρια.γιατι νιωθω μαγμητισμο γιαυτην.απο τοτε ειχα προτασεις αλλα ολλες τις απερριψα.θελω να μαθω αν θα γινει καποτε δικια μου αυτη η σκορπινα διοτι δεν εγινε ποτε δικια μου και ποναω γιαυτο. και αν υπαρξει καποια που θα με κανει να την ξεχασω.:love::love::love:
Ο παράγων που σας επηρεάζει δεν είναι αστρολογικής αλλά εγωιστικής προέλευσης και στην απλή καθομιλουμένη δεν αποκαλείται μαγνητισμός συνήθως αλλά χαιδευτικά.. φτύσιμο:bigsmile:.Είναι ιδιαιτέρως διαδεδομένος στο γενικό πληθυσμό και ιδιαίτερα στον αντρικό (λένε ότι μια γυναίκα δε ξεχνάει ποτέ τον άντρα που απέκτησε ενώ ένας άντρας τη γυναίκα που τον έφτυσε).Με εντυπωσιάζετε πάντως.Πρώτη φορά στα λεγόμενα σας συνάντησα την έννοια του αντρικού φθόνου και μίσους για άλλους άντρες λόγω του κάλλους των που αντικειμενικώς υπερτερεί του δικού τους βεβαίως βεβαίως.

Σχετικά με το θέμα,μάλλον θα συμφωνήσω με την παρατήρηση της Φωτεινής (για την ακρίβεια κι εγώ το ίδιο σκεφτόμουν πριν καν δω την απάντησή της) και έχω να παρατηρήσω ότι όσο κι αν (μπορει να) αγαπάμε τα Κριαράκια μας ,η αλήθεια είναι ότι έχουν μια (εκνευριστική) τάση αυτοπροβολής που αν βρει θύματα εμηνεύεται ως μαγνητισμός,αν πάλι δε βρει τόσο το χειρότερο για τον υποφήφιο ερμηνευτή.

Τώρα για μαγνητικές προσωπικότητες δεν γνωρίζω.Βασικά δεν έχω την τύχη να γνωρίζω άνθρωπο που να έλκει/σαγηνεύει/γοητεύει κτλ ΟΛΟΥΣ τους γύρω του.¶λλο η ομορφιά άλλο η γοητεία άλλο η πρόκληση συμπάθειας ,πάθους ή δε ξέρω τι άλλο.
Μπερδεύτηκα

Fotini Christodoulou
03-11-2009, 06:33 PM
Λευκή, σε κάποια πράγματα συμφωνώ.:love:

Αυτό που εξαρχής με προβλημάτισε στο θέμα είναι το πόσο υποκειμενικό είναι. Αυτό που ο ένας βρίσκει ακαταμάχητο, είναι απωθητικό για τον άλλο, αυτό που κάποιον τον ελκύει ή βρίσκει γοητευτικό, κάνει τον άλλο να θέλει να φύγει τρέχοντας να γλιτώσει:cheesy:
Αν μαγνητικό θεωρούμε κάποιον που είναι όμορφος και πάλι θα μπεί το υποκειμενικό του προσωπικού γούστου και το πώς ο καθένας εννοεί την ομορφιά.
Αν μαγνητικό θεωρούμε κάποιον με έντονη προσωπικότητα και πάλι θα μπει το υποκειμενικό στοιχείο διότι ο καθένας βρίσκει διαφορετικά στοιχεία γοητευτικά.
Αν τέλος θεωρούμε μαγνητικό κάποιον που ξέρει να προβάλλει τον εαυτό του έτσι ώστε να δίνει την καλύτερη εικόνα στους άλλους και να προσαρμόζει τον εαυτό του ανάλογα με αυτό που διαισθάνεται ότι αρέσει στους άλλους...δεν μιλάμε για μαγνητική προσωπικότητα αλλά για κάποιο άτομο με φοβερό ταλέντο στην προώθηση του εαυτού του.

Γι' αυτούς τους λόγους και για πολλούς άλλους ( όπως για παράδειγμα ότι η αποψη μου είναι ότι όλοι οι άνθρωποι διαθέτουν κάποιο στοιχείο που για κάποια μερίδα ανθρώπων θα είναι ακαταμάχητο) και δεν προχώρησα σε λοιπές αναλύσεις, κανόνες "μαγνητισμού" και τα λοιπά.

Ωστόσο σαν απλή παρατηρηση, θεωρώ πως οι περισσότεροι βρίσκουν "ακαταμάχητους" τους ανθρώπους με αυτοπεποίθηση. Είναι ας πούμε "μεταδοτική" η πίστη στον εαυτό τους. Γι αυτό θεωρώ πως στο θέμα ίσως θα συναντούσαμε περισσότερα ωροσκόπια με έντονο στοιχείο φωτιάς: εξωστρέφεια, προβολή, αυτοπεποίθηση.
Προσωπικές σκέψεις όλα τα παραπάνω, παρακολουθώ το θέμα με ενδιαφέρον παρόλο που δεν συμμετέχω, για τους λόγους που προανέφερα.

Φιλικά,
Φωτεινή

whisperer
03-11-2009, 06:57 PM
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Φωτεινή!
¶ρα πολύ λογικά και αναμενόμενα καταλήγουμε στον απαράβατο κανόνα της φυσικής περί μαγνητισμού! Ο αρνητικός πόλος πολύ εύκολα και σίγουρα μαγνητίζει τον θετικό...αλλά ας σκεφτούμε όλοι μας τι κάνει στον αρνητικό...:bigsmile:

Aries&Libra
03-11-2009, 07:07 PM
Λευκή, σε κάποια πράγματα συμφωνώ.:love:

Αυτό που εξαρχής με προβλημάτισε στο θέμα είναι το πόσο υποκειμενικό είναι. Αυτό που ο ένας βρίσκει ακαταμάχητο, είναι απωθητικό για τον άλλο, αυτό που κάποιον τον ελκύει ή βρίσκει γοητευτικό, κάνει τον άλλο να θέλει να φύγει τρέχοντας να γλιτώσει:cheesy:
Αν μαγνητικό θεωρούμε κάποιον που είναι όμορφος και πάλι θα μπεί το υποκειμενικό του προσωπικού γούστου και το πώς ο καθένας εννοεί την ομορφιά.
Αν μαγνητικό θεωρούμε κάποιον με έντονη προσωπικότητα και πάλι θα μπει το υποκειμενικό στοιχείο διότι ο καθένας βρίσκει διαφορετικά στοιχεία γοητευτικά.
Αν τέλος θεωρούμε μαγνητικό κάποιον που ξέρει να προβάλλει τον εαυτό του έτσι ώστε να δίνει την καλύτερη εικόνα στους άλλους και να προσαρμόζει τον εαυτό του ανάλογα με αυτό που διαισθάνεται ότι αρέσει στους άλλους...δεν μιλάμε για μαγνητική προσωπικότητα αλλά για κάποιο άτομο με φοβερό ταλέντο στην προώθηση του εαυτού του.

Γι' αυτούς τους λόγους και για πολλούς άλλους ( όπως για παράδειγμα ότι η αποψη μου είναι ότι όλοι οι άνθρωποι διαθέτουν κάποιο στοιχείο που για κάποια μερίδα ανθρώπων θα είναι ακαταμάχητο) και δεν προχώρησα σε λοιπές αναλύσεις, κανόνες "μαγνητισμού" και τα λοιπά.

Ωστόσο σαν απλή παρατηρηση, θεωρώ πως οι περισσότεροι βρίσκουν "ακαταμάχητους" τους ανθρώπους με αυτοπεποίθηση. Είναι ας πούμε "μεταδοτική" η πίστη στον εαυτό τους. Γι αυτό θεωρώ πως στο θέμα ίσως θα συναντούσαμε περισσότερα ωροσκόπια με έντονο στοιχείο φωτιάς: εξωστρέφεια, προβολή, αυτοπεποίθηση.
Προσωπικές σκέψεις όλα τα παραπάνω, παρακολουθώ το θέμα με ενδιαφέρον παρόλο που δεν συμμετέχω, για τους λόγους που προανέφερα.

Φιλικά,
Φωτεινή

Να συμπληρώσω και τον τύπο του ανθρώπου που από ανασφάλεια είναι "υπερόπτης" και "απαξιωτικός". Έχω παράδειγμα συμμαθήτριας μου στο σχολείο, την οποία κυνηγούσαν όλοι γιατί είχε ύφος Ντίβας (ήταν Αιγοκερίνα) και όταν γίναμε κολλητές ανακάλυψα οτι ήταν το πιο ανασφαλές άτομο που γνώρισα στην ζωή μου.

Δείμων
04-11-2009, 02:13 PM
Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι ο μαγνητισμός είναι κάτι τελείως διαφορετικό από αυτά που συζητάμε μέχρι στιγμής. Δεν έχει να κάνει τίποτα με παιχνίδια εξουσίας γοητείας ή (αυτο)προβολής.

Μανητίζει ένα άτομο που με το βλέμμα ή με την παρουσία του σε έλκει προς αυτό, ακόμα και άθελά του - ο μαγνητισμός είναι άσχετος με την εξωτερική εμφάνιση. Τώρα εάν οι αποδέκτες αυτή την έλξη την ερμηνεύσουν σαν σεξουαλικό ενδιαφέρον ή οτιδήποτε άλλο, είναι καθαρά δικό τους πρόβλημα (επειδή μέχρι εκεί τους επιτρέπει η προσωπικότητά τους) και όχι εκείνου που την διαθέτει.

Πολλές φορές όμως και εκείνος που εκπέμπει μία έλξη μπορεί ή να είναι κυριαρχική//σεξουαλική (Πλουτώνεια ή ¶ρεια) και λανθασμένα να την θεωρεί μαγνητισμό, ή να είναι όντως Ουράνεια και να μην την έχει προσδιορίσει σαν τέτοια ακόμα αλλά να την χρησιμοποιεί για άλλους, κατώτερου επιπέδου σκοπούς που τον βολεύουν ίσως περισσότερο... :)

Fotini Christodoulou
04-11-2009, 02:38 PM
Μανητίζει ένα άτομο που με το βλέμμα ή με την παρουσία του σε έλκει προς αυτό, ακόμα και άθελά του - ο μαγνητισμός είναι άσχετος με την εξωτερική εμφάνιση. Τώρα εάν οι αποδέκτες αυτή την έλξη την ερμηνεύσουν σαν σεξουαλικό ενδιαφέρον ή οτιδήποτε άλλο, είναι καθαρά δικό τους πρόβλημα (επειδή μέχρι εκεί τους επιτρέπει η προσωπικότητά τους) και όχι εκείνου που την διαθέτει.


Δείμων:love:
Συμφωνώ ότι δεν είναι θέμα εμφάνισης. Και δεν διαφωνώ ως προς το πώς ορίζεις τον "μαγνητισμό", διαφωνώως προς το ότι πιστεύω πως δεν υπάρχει άνθρωπος που να μαγνητίζει τους πάντες ώστε να αποτελέσει και σημείο αναφοράς για τους "αστρολογικούς κανονες προσωπικού μαγνητισμού":bigsmile:
Θα είναι μαγνητικός για κάποια μερίδα ανθρώπων. Με αυτή την λογική θεωρώ ότι δεν μπορεί να δοθεί ένας κανόνας.

Σχετικά με το Πλουτώνειο, ¶ρειο, Ουράνιο στοιχείο - και θα μπορούσαμε να προσθέσουμε και όλα τα άλλα και να πούμε Σεληνιακό, Κρόνιο και οτιδήποτε άλλο- ακριβώς υποστηρίζουν ότι υπάρχουν διαφορετικά στοιχεία που μαγνητίζουν τους άλλους, ανάλογα με το τί τους συγκινεί ή πώς λαμβάνουν τα στοιχεία αυτά, σαν άτομα. :bigsmile:

Για μένα θα έπρεπε να κοιτάξουμε εκατοντάδες ωροσκόπια ανθρώπων που απο κάποιους απο εμάς θεωρούνται μαγνητικοί και να βρούμε τα μεταξύ τους κοινά στοιχεία, αν κάτι επαληθεύεται σε κάθε χάρτη, ώστε σε βάθος χρόνου να έχουμε κάποιο σχετικό αποτέλεσμα.

Δείμων
04-11-2009, 03:13 PM
Για μένα θα έπρεπε να κοιτάξουμε εκατοντάδες ωροσκόπια ανθρώπων που απο κάποιους απο εμάς θεωρούνται μαγνητικοί και να βρούμε τα μεταξύ τους κοινά στοιχεία, αν κάτι επαληθεύεται σε κάθε χάρτη, ώστε σε βάθος χρόνου να έχουμε κάποιο σχετικό αποτέλεσμα.

Νομίζω κάπως έτσι διαμορφώνεται και δουλεύει η αστρολογία από τις απαρχές της :love:

Τώρα για το στοιχείο πομπού - δέκτη έχω να πω ότι οι Ουράνιοι τύποι δεν χρειάζονται κάποιον πολύ «συντονισμένο» δέκτη μιας και εκπέμπουν... broadband :bigsmile: δηλαδή σε ένα μεγάλο εύρος (υψηλών) συχνοτήτων που όλοι μπορούν να αντιληφθούν άσχετα από την τρέχουσα καθημερινότητά τους σε αντίθεση με τους υπόλοιπους τύπους «εκπομπής» που στοχεύουν σε κάποιον πιο συγκεκριμένο τομέα ο οποίος πράγματι πρέπει να είναι ενεργοποιημένος εκείνη τη στιγμή στον αποδέκτη για να τον αισθανθεί. Στον χάρτη που έδειξα σαν παράδειγμα πιο πάνω έχουμε σύνοδο Ήλιου - Ουρανού - Κρόνου σε τρίγωνο Πλούτωνα - ¶ρη - Σελήνης από Σκορπιό. Για να καταλάβεις τι θέλω να πω, απλά αφαίρεσε τον Ουρανό από τον εν λόγω σχηματισμό και θα δεις τη διαφορά. Σε εκείνο που θα συμφωνήσω είναι ότι εάν ο άλλος είναι... γκάου ακόμα και να μαγνητιστεί δεν θα το καταλάβει! Πράγμα όμως που δεν αφαιρεί την ιδιότητα από τον φέροντα.



Μητσάκο άμα είναι να πάμε να πάμε μαγνητισμένοι! :laugh:

κρασακι
04-11-2009, 10:29 PM
Μήπως να' ναι και Ελοχίμ???:nuts:


Εδώ και πολλές μέρες μπαίνω στα κλεφτά στο σαιτ ρίχνω μια ματιά και φεύγω και κάαθε μέρα βλέπω αυτό το θέμα πρώτο πρώτο.
Τι έγινε βρε παιδιά? Πολύ μαγνητίζει ο μαγνητισμός!

Θα συμφωνήσω ότι είναι θέμα εν μέρει υποκειμενικό παρά το ότι κάποιες όψεις και θέσεις μπορεί να δηλώνουν κάποια γοηττεία να το πω και να προσδίδουν έναν αέρα σε έναν άνθρωπο.

Αλλά δεν νομίζω ότι μπορούμε να ψάχνουμε για όψεις που να καταπλήσσουν όλα τα πλήθη! Μόνο σε βιβλία και ταινίες φαντασίας θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο...''το ¶ρωμα'' μου έρχεται στο μυαλό που στο τέλος πέφτουν και τον κατασπαράζουν:nuts:

Για κάποιον, ένας Πλουτώνιος μπορεί να είναι τρομερά ελκυστικός και να τον μαγνητίζει τρελά και σε άλλον να προκαλεί τρομερή απέχθεια.
Παρομοίως ένα ''Ουράνιο'' πλασματάκι να αναστατώνει ένα ''φλογερό'' και παράλληλα να σηκώνει την τρίχα σε ένα Κρόνιο πλασματάκι σαν τη γάτα όταν βλέπει σκύλο..

Μάλλον ο δυναμισμός και η αυτοπεποίθηση είναι αυτά που μαγνητίζουν και τραβάνε τα βλέματα στους περισσότερους ανθρώπους, είτε αυτά είναι χαρακτηριστικά εκ γεννησιμιού είτε επίκτητα είτε ψεύτικα και απλά ένας καλά κουκουλωμένος αμυντικός μηχανισμός!

Ααα.! και κάτι άλλο, πέρα απο κάποιους γενικούς κανόνες περί γοητείας και εικόνας, νομίζω ότι με άλλο μάτι μπορεί να βλέπει αυτό το θέμα ένας άντρας και με άλλο μια γυναίκα, πέρα φυσικά από την γενική υποκειμενική άποψη πάνω στο θέμα.

ΗΛΙΑΣ-ΣΚΟΡΠΙΟΣ
05-11-2009, 04:27 AM
κι αυτον περιεργα μαγνητικο τον βρισκω

16/11/1980 01:55 Αθηνα:weird:

toniats
05-11-2009, 09:39 AM
κι αυτον περιεργα μαγνητικο τον βρισκω

16/11/1980 01:55 Αθηνα:weird:

….και στη συνέχεια αποκάλυψε μας ότι πρόκειται για τον δικό Σου χάρτη που δεν σου ξεφεύγει θηλυκή γάτα ή ακόμα χειρότερα πως πρόκειται για το χάρτη «της δικιας σου» που μόλις την είδες.... έμεινες? (κάτι μάλλον φυσικό αν πρόκειται για περίπτωση δίμετρης ξανθιάς με προτίμηση στο μαύρο δερμάτινο ντύσιμο....)

....:bigsmile:
οι εξελίξεις του θέματος μαγνητισμός μας προσπερνούν και -δοξα σοι ο Θεός!- οι περισσότεροι συμμετέχοντες υποδεικνύουμε έναν άκριτο (και ακράτητο) υποκειμενισμό

υποψιάζομαι λοιπόν πως το θέμα ίσως πρέπει να διαφοροποιηθεί ελαφρώς

όποιος δίνει "χάρτη μαγνητικού ατόμου" ας κάνει τον κόπο να μας δίνει και το δικό του γενέθλιον για να βλέπουμε πως και τι μαγνητίζεται

ΥΓ Εγώ ας πούμε στην συμπαθή μου νεότητα "μαγνητίστηκα" από κύριο που οι περισσότεροι συνάνθρωποι έφτυναν τον κόρφο τους όταν τον συναντούσαν :nuts:

όπως αποδείχθηκε το νοήμον πλήθος είχε δίκιο

το ίδιο και η έρμη η αστρολογία….Πως μπορεί να αντιδράσει κάποια ας πούμε στην εντελώς συνηθισμένη περίπτωση που ο Ωροσκόπος Της κάνει τρίγωνο με τον Πλούτωνα Του και τούμπαλιν (ναι! Και ο Ωροσκόπος Του κάνει τρίγωνο με τον δικό Της Πλούτωνα) απλά και καθημερινά φαινόμενα

καταλήγω λοιπόν στο ίδιο αβίαστο συμπέρασμα με τη Σοφία πως ο μαγνητισμός στις περισσότερες περιπτώσεις είναι συναστρία.

Δείμων
05-11-2009, 09:41 PM
...Εκτός κάποιας δυνατά υποστηριζόμενης συνόδου Ήλιου - Ουρανού σε προσωπικό ωροσκόπιο επιμένει μία φωνή βοώντος εν τη ερήμω...! :toung::bigsmile: Παρατήρηση που δεν έχει να κάνει με υποκειμενικό κριτήριο αλλά με το σύνολο του περίγυρου του ατόμου.

Το ότι η εν λόγω σύνοδος δίνει και μία παραπάνω αίσθηση αυτοπεποίθησης (πραγματική ή υποκειμενική, δεν έχει σημασία) όντως βοηθάει στην μαγνητική εκπομπή. Η απλή αυτοπεποίθηση δεν πιστεύω ότι μαγνητίζει, απλά εμπνέει εμπιστοσύνη. Θα επαναλάβω τέλος πως άλλο το λεγόμενο σεξ-απήλ και άλλο ο μαγνητισμός... ¶λλο Πλούτωνας - Αφροδίτη - ¶ρης, άλλο Ουρανός.

Isis
06-11-2009, 01:28 AM
Καλημέρα!!! :bigsmile:

Η ιδέα με τον ουρανό μου αρέσει... Όμως θέλω να ρωτήσω.. Ισχύει μόνο με μια ισχυρή σύνοδο με ήλιο ή με ωροσκόπο ενδεχομένως? ή κ με άλλες όψεις κ με άλλους πλανήτες κλειδιά? π.χ. εγώ έχω ουρανό σε τοξότη να κάνει τρίγωνο με αφροδίτη, άρη, λίλιθ στον κριό... θα μπορούσε αυτή η όψη να δώσει μαγνητισμό?

toniats
06-11-2009, 09:23 AM
Καλημέρα!!! :bigsmile:

Η ιδέα με τον ουρανό μου αρέσει... Όμως θέλω να ρωτήσω.. Ισχύει μόνο με μια ισχυρή σύνοδο με ήλιο ή με ωροσκόπο ενδεχομένως? ή κ με άλλες όψεις κ με άλλους πλανήτες κλειδιά? π.χ. εγώ έχω ουρανό σε τοξότη να κάνει τρίγωνο με αφροδίτη, άρη, λίλιθ στον κριό... θα μπορούσε αυτή η όψη να δώσει μαγνητισμό?

υποψιάζομαι πως οι όψεις που αναφέρετε δίνουν σε γυναικείο ωροσκόπιο απο Σοφία Λώρεν μέχρι Τζέσικα Ράμπιτ:bigsmile:

Δείμων
06-11-2009, 11:44 AM
Ο Ήλιος είναι το ισχυρότερο στοιχείο του χάρτη, είναι η καθ' εαυτού προσωπικότητα και το εγώ μας. Ο Ωροσκόπος είναι ο τρόπος που μας βλέπουν οι άλλοι. Η σύνοδος, η ισχυρότερη των όψεων όπου οι ποιότητες των εμπλεκόμενων στοιχείων εκφράζονται με τον πλέον έντονο τρόπο. Σίγουρα και με άλλες περιπτώσεις θα υπάρχει μαγνητισμός, όχι όμως τόσο δυνατός ή «γενικευμένος». :)

ΗΛΙΑΣ-ΣΚΟΡΠΙΟΣ
06-11-2009, 01:32 PM
...Εκτός κάποιας δυνατά υποστηριζόμενης συνόδου Ήλιου - Ουρανού σε προσωπικό ωροσκόπιο επιμένει μία φωνή βοώντος εν τη ερήμω...! :toung::bigsmile: Παρατήρηση που δεν έχει να κάνει με υποκειμενικό κριτήριο αλλά με το σύνολο του περίγυρου του ατόμου.

Το ότι η εν λόγω σύνοδος δίνει και μία παραπάνω αίσθηση αυτοπεποίθησης (πραγματική ή υποκειμενική, δεν έχει σημασία) όντως βοηθάει στην μαγνητική εκπομπή. Η απλή αυτοπεποίθηση δεν πιστεύω ότι μαγνητίζει, απλά εμπνέει εμπιστοσύνη. Θα επαναλάβω τέλος πως άλλο το λεγόμενο σεξ-απήλ και άλλο ο μαγνητισμός... ¶λλο Πλούτωνας - Αφροδίτη - ¶ρης, άλλο Ουρανός.

Δηλαδη Δειμων με το φωνη βοωντος τι θες να πεις;Συγκεκριμενοποιησε το αν θες,φωναζει και δε πειθει κανεναν,ή δε του δινει κανεις σημασια;Ή η συγκεκριμενη συνοδος εχει κατι να δειξει απο μονη της ,αλλα ο υπολοιπος χαρτης ειναι μια <<ερημος>>;Τι απο ολα;

:unsure:

ΗΛΙΑΣ-ΣΚΟΡΠΙΟΣ
06-11-2009, 01:37 PM
Εκτος απο τη συνοδο Ηλιου-Ουρανου,το Αφροδιτη-Πλουτωνας-Λιλιθ σε συζυγια μες το 2ο,τι σας λεει;

toniats
06-11-2009, 02:14 PM
Ο Ήλιος είναι το ισχυρότερο στοιχείο του χάρτη, είναι η καθ' εαυτού προσωπικότητα και το εγώ μας. Ο Ωροσκόπος είναι ο τρόπος που μας βλέπουν οι άλλοι. Η σύνοδος, η ισχυρότερη των όψεων όπου οι ποιότητες των εμπλεκόμενων στοιχείων εκφράζονται με τον πλέον έντονο τρόπο. Σίγουρα και με άλλες περιπτώσεις θα υπάρχει μαγνητισμός, όχι όμως τόσο δυνατός ή «γενικευμένος». :)

:bigsmile:O Ήλιος είναι ουράνιο σώμα, έχει υλική υπόσταση, ενώ ο ωροσκόπος ένα νοητικό σημείο, μια συνθήκη ας πούμε

Λογικό και επόμενο η επιδραση ενός υλικού σώματος να είναι περισσότερο δυναμική. Η ηλιακή ακτινοβολία δημιουργεί τις προϋποθέσεις της ζωης.

Όμως ο ωροσκόπος δεν μπορεί να είναι μόνο ο τρόπος που μας βλέπουν οι άλλοι. Δεν θυμάμαι αν ηταν ο Λήο ή ο Τ. Κάρτερ που έλεγε :όταν αναφέρομαι στην ζωδιακή εικόνα κάποιου μιλάω φυσικά για τον ωροσκόπο του.
Αν μπορούσα να κάνω μια εντελώς δική μου μεταφορά της αίσθησης του ωροσκόπου θα σου έλεγα το εξής : Ήλιος μπορεί να είναι ο γονέας αλλά ο ωροσκόπος είναι ο τόπος που γεννήθηκε κάποιος....

Κατα τη γνώμη μου η σφραγίδα του ωροσκόπου είναι εξαιρετικά καθοριστική...Η επιρρόη του δίνει την βάση της προσωπικότητας, τον τρόπο και τον δρόμο που εκφράζεται αυτή η Ψυχή. Η χρήση του ωροσκόπου δεν αφορα το πως μας βλέπουν αλλα το πως μπορούμε εμεις να εκφραστούμε, εν τέλει ποια προσωπικότηκα και ποια ζωη μας "κάνει", και είμαστε σε θέση να την αξιοποιήσουμε....Και μια εντελώς προσωπική μου παρατήρηση: έχω προσέξει πως οι περισσότεροι εμφανίζουμε πιο έντονα "και εύκολα" τα ελλατώματα, του ηλιακού μας ζωδίου, ενώ έχουμε μια φυσική επιδεξιότητα να εκφράζουμε τις ανώτερες δονήσεις του ωροσκόπου.

Για παράδειγμα: Ένας ταύρος στο ζώδιο με ωροσκόπο στον Τοξότη μπορεί να είναι κάποιος που αγαπά την φιλοσοφία, που την μελετα και την διδάσκει με αρκετή επιτυχία (ανώτερη έκφραση του Τοξότη) ενώ ταυτόγχρονα υποφέρει από την έλλειψη προσαρμοστικότητας και την αγάπη για το φαγητό (Ταύρος)

leoma
06-11-2009, 02:36 PM
:bigsmile:Όμως ο ωροσκόπος δεν μπορεί να είναι μόνο ο τρόπος που μας βλέπουν οι άλλοι.

Είναι η εικόνα που εμείς προβάλλουμε προς τα έξω. Ορισμένα χαρακτηριστικά του μας βγαίνουν άθελά μας, άλλα όμως τα βγάζουμε επίτηδες, γιατί είναι αυτό που θέλουμε να δείξουμε. Είναι μια μάσκα, όπως μάσκα είναι και το Μεσουράνημα.

Οι ιδιότητες του Ήλιου μας είναι ο σκοπός που πάμε να εκπληρώσουμε. Όσο και να προσπαθήσουμε, δεν μπορούμε να τον αλλάξουμε.

vaval
06-11-2009, 02:47 PM
Και όταν έχουμε αντίθεση Oυρανού με Ήλιο, Ερμή και Μεσουράνημα να υποθέσουμε ότι το άτομο είναι απωθητικό;

Δείμων
06-11-2009, 03:15 PM
Δηλαδη Δειμων με το φωνη βοωντος τι θες να πεις;Συγκεκριμενοποιησε το αν θες,φωναζει και δε πειθει κανεναν,ή δε του δινει κανεις σημασια;Ή η συγκεκριμενη συνοδος εχει κατι να δειξει απο μονη της ,αλλα ο υπολοιπος χαρτης ειναι μια <<ερημος>>;Τι απο ολα;

:unsure:

Ότι φωνάζω και δεν πείθω! :bigsmile: Έχω την... χαρά να γνωρίζω δύο άτομα με αυτή τη συζυγία, και είναι και τα δύο κατ΄ευθείαν για το CERN! Αν το αναλύσουμε και συναστριακά όμως, μία πυκνή «ηλεκτρική» συγκέντρωση του χάρτη τους σε όποιο σημείο και να πέσει σε έναν άλλο χάρτη θα το διεγείρει. Οπότε και έτσι μπορούμε να δεχτούμε τον μαγνητισμό. Φυσικά, εάν πέσει σε ερωτικά συναισθηματικά ή προσωπικά στοιχεία του άλλου ακόμα χειρότερα.

Vaval η αντίθεση μαγνητικά λειτουργεί σχεδόν όπως η σύνοδος μόνο που μπορεί να σου δώσει πιο ανεξέλεγκτα αποτελέσματα: θα χρειαστεί να βρεις ισορροπίες σε εσωτερικές σου εντάσεις. Κοίταξε για την ερμηνεία της όψη στο υπολογιστικό μας γεννέθλιο για μία εκτεταμένη ανάλυση :)

Τίνα Ζαχαριάδου
07-11-2009, 02:15 AM
Όμως ο ωροσκόπος δεν μπορεί να είναι μόνο ο τρόπος που μας βλέπουν οι άλλοι

Αγαπητή Τόνια, έχεις δίκιο. Ο ωροσκόπος δεν είναι μόνο αυτό. Επίσης δεν συμφωνώ με την άποψη ότι είναι η βιτρίνα ή μάσκα που βγάζουμε προς τα έξω, τουλάχιστον με την κυριολεκτική έννοια της βιτρίνας. Αυτό που εκλαμβάνουν οι άλλοι, είναι ουσιαστικά εκείνο το οποίο βγάζουμε εμείς, είτε από ένστικτο, είτε από ανάγκη. Αν για παράδειγμα έχουμε έναν ωροσκόπο στο ζώδιο του Καρκίνου, η εσωτερική ή η ενστικτώδης ανάγκη δημιουργίας οικογένειας, βγάζει προς τα έξω ένα άτομο τρυφερό, γλυκό με πρωταρχικό σκοπό την απόκτηση παιδιού.

Επομένως είναι απόλυτα κατανοητό το γιατί οι άλλοι, βλέπουν τον ωροσκόπο μας.Ποτέ μου δεν πείστηκα ότι μέχρι τα 30 η τα 40 μας χρόνια λειτουργούμε με τον Ήλιο μας και αργότερα με τον ωροσκόπο μας. Η ώρα γέννησης ενός ανθρώπου, που καθορίζει τον ωροσκόπο είναι η 1η σπίθα, το πρώτο "τσαφ". Έτσι, δεν μπορεί ούτε να είναι μια μάσκα, ούτε ο καθένας από εμάς να τον ανακαλύπτει σε μεγαλύτερη ηλικία. Επίσης, δεν θεωρώ τυχαίο το γεγονός, ότι ο ωροσκόπος αντιστοιχεί στον 1ο οίκο, στο ζώδιο του Κριού που σχετίζεται με τον αυθορμητισμό, τα ένστικτα και παντός είδους ξεκινήματα.

Αντίθετα για τον Ήλιο , πιστεύω πως τον ανακαλύπτουμε στην πορεία της ζωής μας, χωρίς αυτό να σημαίνει πως καθ' όλη την διάρκεια της ζωής μας δεν είμαστε ένα "μείγμα" ωροσκόπου- 'Ηλιου. Νομίζω πως οι όψεις παίζουν καθοριστικό ρόλο για το πόσο εύκολα η όχι θα ανακαλύψουμε τον Ήλιο μας και όχι το ότι ο Ήλιος είναι το σημαντικότερο σώμα μέσα σε ένα χάρτη, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν τον θεωρώ το σημαντικότερο.

Ναι, ναι ξέρω είμαι οφ τόπικ

cancerian
07-11-2009, 03:39 PM
Αν και εχω καιρο να μπω λογω "σπουδαστικων υποχρεωσεων " ομολογω οτι εντυπωσιαστηκα απο τις αποψεις σας στο θεμα που ξεκινησα.

Aν δεν κανω λαθος σε καποιο προηγουμενο ποστ εγινε αναφορα για την επιδραση του Ουρανο στο Γενεθλιο Ωροσκοπιο σε οτι αφορα με τον μαγνητισμο. Θα συμφωνησω και εγω με αυτη την αποψη. Η εντονη επιδραση του Ουρανο πανω στον γενεθλιο χαρτη θα δωσει ενα "ηλεκτρικα" μαγνητικο ατομο. Ο Ουρανος σημαινει ανεξαρτησια και εντονη επιδραση. Θεωρω λοιπον οτι τα ατομα αυτα εξαιτιας της ανεξαρτητης και ιδιορυθμης φυσης τους μπορουν να καταταγουν στα μαγνητικα ατομα. Ειναι ατομα τα οποια δυσκολα μπορεις να "υποταξεις" . Η γνησιοτητα του χαρακτηρα τους καθως και οι εντονες ενορμησεις τους πολλες φορες ειναι αντικειμενα θαυμασμου για περισσοτερους.

Ενα τετοιο κλασσικο παραδειγμα ειναι και ο Andy Worhol. Δεν ξερω ποσοι απο εσας τον γνωριζεται αλλα θεωρω οτι αποτελουσε μια αντιπροσωπευτικη εικονα ενος "Ουρανιου" ατομου. Ο Ουρανος του σχηματιζε συνοδο με την Σεληνη του και τριγωνο με τον Ηλιο και τον Ερμη του. Ο Ουρανος ηταν ο πλανητης εκεινος που σχηματιζε τις περισσοτερες οψεις με τους προσωπικους πλανητες του. Η ιδιαιτερη προσωπικοτητα του τον εκανε αντικειμενο θαυμασμου για πολλες δεκαετιες. Υπαρχαν πολλοι που αντεγραφαν το στυλ του, την προσωπικοτητα του και τοτε αν δεν ανηκες στην "κλικα' του Worhol ησουν απλα ενα τιποτα στα καλλιτεχνικα δρωμενα. Εξαιτιας της εντονης επιρροης που ασκουσε στο κοινο (Σεληνη συνοδος Ουρανος) οδηγησε πολλους στην αυτοκτονια καθως και στην παρολιγο δολοφονια του απο θαυμαστρια του.

Η ορμη των Ουρανιων ατομων σε σχεση με τον μαγνητισμο ειναι πιο εντονη, πιο αμεση και πιο αφοπλιστικη. Αντιθετα ο Πλουτωνας και ο μαγνητισμος που ασκει ειναι πιο εμμεσος. Συνηθως αυτο που μαγνητιζει περισσοτερο ειναι η αισθηση του μοιραιου και του σεξουαλικου που αποπνεει ενα τετοιο ατομο. Αγγιζει περισσοτερο πρωτογονα ενστικτα απο οτι ο Ουρανος, του οποιου η επιδραση ειναι κεραυνοβολος.

Συμφωνω επισης με τις αποψεις των παραπανω οσον αφορα τον Ωροσκοπο. Εδω ομως θα ηθελα να θεσω μια ερωτηση. Ο Ωροσκοπος δεν θα μπορουσε μεσα απο τις οψεις των πλανητων προς αυτων να συντελεσει σαν μαγνητικος "παραγοντας" ? Ειναι κατανοητο βεβαια οτι ο Ωροσκοπος αποτελει σημειο. Αν ομως συγκεντρωναμε ολες τις οψεις των πλανητων προς τον Ωροσκοπο καθως και τους αστεροειδεις που "πεφτουν" πανω του θα μπορουσαμε να κρινουμε την "μαγνητικη ικανοτητα" του ατομου ?

Γιάννης Ριζόπουλος
07-11-2009, 05:37 PM
Be cool Cancerian!...

Νομίζω ότι η σύνδεση του Ουράνιου "μαγνητισμού" με αυτοκτονίες και δολοφονίες είναι μάλλον υπερβολική.
Για την αποκατάσταση της αλήθειας και για να μην δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις, ο Andy Warhol είχε και τετράγωνο Σελήνης-Πλούτωνα.

cancerian
07-11-2009, 06:33 PM
Be cool Cancerian!...

Νομίζω ότι η σύνδεση του Ουράνιου "μαγνητισμού" με αυτοκτονίες και δολοφονίες είναι μάλλον υπερβολική.
Για την αποκατάσταση της αλήθειας και για να μην δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις, ο Andy Warhol είχε και τετράγωνο Σελήνης-Πλούτωνα.

Aγαπητε κ.Ριζοπουλε προτρεχετε.... Μπορειτε να ξαναδιαβασετε ακομη μια φορα με περισσοτερη προσοχη ομως, το κειμενο μου και ειμαι σιγουρος οτι θα δειτε οτι δεν εχει δημιουργηθει καμμια λανθασμενη εντυπωση...

ScP
07-11-2009, 06:54 PM
Έχουν γίνει πολλές συζητήσεις στην αστρολογική κοινότητα για Πλούτωνα Σελήνη (εάν αναφέρεσαι σε αυτό Γιάννη) και μόνο μοιραία και σεξουαλικά συμπεράσματα δεν έχουν εξαχθεί.
Βεβαίως εξαρτάται πώς ο καθένας ορίζει το μοιραίο ναι;


Αντιθετα ο Πλουτωνας και ο μαγνητισμος που ασκει ειναι πιο εμμεσος. Συνηθως αυτο που μαγνητιζει περισσοτερο ειναι η αισθηση του μοιραιου και του σεξουαλικου που αποπνεει ενα τετοιο ατομο.

Και μια άλλη διευκρίνηση που θα ήθελα. Ο Ουρανός Σελήνη που ανέφερες, ασκούσε επιρροή στο κοινό οδηγώντας σε αυτοκτονίες;

cancerian
07-11-2009, 07:15 PM
Και μια άλλη διευκρίνηση που θα ήθελα. Ο Ουρανός Σελήνη που ανέφερες, ασκούσε επιρροή στο κοινό οδηγώντας σε αυτοκτονίες;

Ασκουσε επιρροη στο κοινο , stop. Το οτι οδηγησε μερικους στην αυτοκτονια ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο. Αλλωστε φαινεται και απο το κειμενο "...εντονης επιρροης που ασκουσε στο κοινο (Σεληνη συνοδος Ουρανος)...."
Τωρα οσον αφορα για την σχεση Πλουτωνα Σεληνης δεν μπορω να την σχολιασω διοτι δεν την ανεφερα εγω.. :bigsmile:

Γιάννης Ριζόπουλος
07-11-2009, 09:17 PM
Αγαπητοί συντοπίτες

Το δικό μου πρόβλημα είναι να μην παρουσιάζονται τα μισά στοιχεία ενός ωροσκοπίου για να στηρίξουν την οποιαδήποτε άποψη.

Δεν φταίω εγώ αν το παράδειγμα του Γουόρχολ ήταν ατυχές.

Γιατί απομονώθηκε ο Ουρανός και δεν έγινε απολύτως καμία μνεία όχι μόνον στον ενεργό Πλούτωνα αλλά και στη σύνοδο Αφροδίτης-Ποσειδώνα στο Λέοντα, στον 1ο οίκο η το τετράγωνο του Ήλιου με το Δία (1ος-10ος).
Ας μην είχε το Δία ο ¶ντυ και θα βλέπαμε πόσοι θα εκστασιαζόντουσαν μπροστά στα κονσερβοκούτια του η αν το Factory δεν είχε κλείσει από την πρώτη μέρα...

Εξ άλλου, σε πολλές περιπτώσεις "φωτισμένων" με τραγική κατάληξη, όπως για παράδειγμα του Τζιμ Τζόουνς η του Ντέηβιντ Κορές είναι πασιφανής η συνδυασμένη δράση Ουράνιων και Πλουτώνιων επιρροών, με μπόλικο Δία και ...ολίγη από Δήμητρα...

Από την άλλη πλευρά, για να τοποθετηθώ συνολικά στο θέμα, δεν μπορούμε να υποτιμήσουμε τη συνεισφορά του Ποσειδώνα που διαμορφώνει ένα άλλο "μοντέλο" μαγνητισμού, ενδεχομένως πιο διαχρονικού, εξαιτίας των ¨μυθικών¨" του διαστάσεων.

Σε γενικές γραμμές οι τρεις εξω-Κρόνιοι πλανήτες είναι οι βασικοί πρωταγωνιστές στα ωροσκόπια των "μαγνητικών" προσωπικοτήτων αλλά ποτέ κατά μόνας.

loulakopia
19-01-2010, 11:54 AM
Καλημερα ενας εντονος πωσειδωνας σε ενα οροσκοποιο και οταν λεω εντονος οχι με πολλες οψεις αλλα μια αντιθεση ακριβειας με τον ηλιο...δεν θα εδινε εντονο μαγνητισμο στο ατομο? ομως τι ειδους μαγνητισμο...ο πλουτωνας εχει του μηραιου κ σεξουαλικου ο πςσειδωνας?

Μητσάκος
19-01-2010, 01:02 PM
Καλημερα ενας εντονος πωσειδωνας σε ενα οροσκοποιο και οταν λεω εντονος οχι με πολλες οψεις αλλα μια αντιθεση ακριβειας με τον ηλιο...δεν θα εδινε εντονο μαγνητισμο στο ατομο? ομως τι ειδους μαγνητισμο...ο πλουτωνας εχει του μηραιου κ σεξουαλικου ο πςσειδωνας?
Του ...παραμυθιάσματος και της εξαπάτησης, στη χειρότερη. Στην καλύτερη, της έκφρασης μιας μεγάλης φαντασίας που θα "μαγεύει" :bigsmile: Με προσοχή ιδιαίτερη βέβαια, αν είναι ο Ποσειδώνας στο Ζυγό ή στο Σκορπιό :cheesy:

liontarini
19-01-2010, 10:45 PM
[QUOTE=Κοραλλία Μόζορα;88768] Αφροδίτη πάνω στον άξονα του ωροσκόπου και Αφροδίτη σε σύνοδΟ Ήλιος επίσης δυνατός, στην έξαρσή του, πάνω στον άξονα του ωροσκόπου.

Ερώτηση : Η θέση του ήλιου δεν είναι "κακότυχη" λόγω 7ου οίκου;

whisperer
19-01-2010, 10:56 PM
Γιατί να είναι "κακότυχη"....?
Πως το εννοείς...?

liontarini
19-01-2010, 11:09 PM
Γιατί να είναι "κακότυχη"....?
Πως το εννοείς...?

Εννοώ ότι όσα άτομα έχω γνωρίσει με ήλιο στον 7ο , εξαιτίας της αντίθεσής του ήλιου με τον ωροσκόπο τους δεν μπορούν "εύκολα" να διοχετεύσουν την ενέργειά τους και να προβάλουν τον εαυτό τους στους "άλλους". Συνήθως αργοπορούν να σταθούν οι ίδιοι στα πόδια τους, επηρρεάζονται πολύ εύκολα και γενικότερα τους λείπει το "εγώ" του ωροσκόπου.
Θεωρώ λοιπόν ότι ο ήλιος εδώ είναι κατ'ουσίαν σε " πτώση" και αδύναμος.

Εντύπωση, πάντως μου κάνει, πως μπορούν πολύ εύκολα τέτοια άτομα να "γίνουν δημόσια πρόσωπα" όπως και τα χαρακτηριστικά που αναπτύσσουν, απόλυτα χρωματισμένα από τις ιδιότητες του Ζυγού, όπως διπλωματία, διαπραγμάτευση και ίσως " διπροσωπία". Μην ξεχνάτε ότι το Ισραήλ έχει τον ήλιο του στο 7ο σπίτι.

whisperer
19-01-2010, 11:18 PM
Μάλιστα...
η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα έτσι στο μυαλό μου...χωρίς να μιλάω με αστρολογικά δεδομένα αλλά περισσότερα εμπειρικά....όπως περίπου το περιγράφεις είχα στο νου μου οτι παίζει περισσότερο με τη Σελήνη στον 7ο και όχι με τον Ήλιο...ούτως ή άλλως όταν ένας πλανήτης είναι σε γωνιακό οίκο....(ειδικότερα αν κάνει σύνοδο με την ακμή) δουλεύει όχι μόνο στον οίκο του...αλλά και στον άξονα...στο π.χ. μας άξονα 1ου-7ου...μου φαίνεται λίγο δύσκολο (εν τούτοις δε σε αντικρούω...κουβεντούλα κάνουμε...) να μην μπορεί ένας ήλιος του 7ου να διοχετεύσει την ενέργεια του...
:bigsmile:


Εννοώ ότι όσα άτομα έχω γνωρίσει με ήλιο στον 7ο , εξαιτίας της αντίθεσής του ήλιου με τον ωροσκόπο τους δεν μπορούν "εύκολα" να διοχετεύσουν την ενέργειά τους και να προβάλουν τον εαυτό τους στους "άλλους". Συνήθως αργοπορούν να σταθούν οι ίδιοι στα πόδια τους, επηρρεάζονται πολύ εύκολα και γενικότερα τους λείπει το "εγώ" του ωροσκόπου.
Θεωρώ λοιπόν ότι ο ήλιος εδώ είναι κατ'ουσίαν σε " πτώση" και αδύναμος.

Εντύπωση, πάντως μου κάνει, πως μπορούν πολύ εύκολα τέτοια άτομα να "γίνουν δημόσια πρόσωπα" όπως και τα χαρακτηριστικά που αναπτύσσουν, απόλυτα χρωματισμένα από τις ιδιότητες του Ζυγού, όπως διπλωματία, διαπραγμάτευση και ίσως " διπροσωπία". Μην ξεχνάτε ότι το Ισραήλ έχει τον ήλιο του στο 7ο σπίτι.

kiaRRa
19-01-2010, 11:20 PM
Εννοώ ότι όσα άτομα έχω γνωρίσει με ήλιο στον 7ο , εξαιτίας της αντίθεσής του ήλιου με τον ωροσκόπο τους δεν μπορούν "εύκολα" να διοχετεύσουν την ενέργειά τους και να προβάλουν τον εαυτό τους στους "άλλους". Συνήθως αργοπορούν να σταθούν οι ίδιοι στα πόδια τους, επηρρεάζονται πολύ εύκολα και γενικότερα τους λείπει το "εγώ" του ωροσκόπου.
Θεωρώ λοιπόν ότι ο ήλιος εδώ είναι κατ'ουσίαν σε " πτώση" και αδύναμος.

Εντύπωση, πάντως μου κάνει, πως μπορούν πολύ εύκολα τέτοια άτομα να "γίνουν δημόσια πρόσωπα" όπως και τα χαρακτηριστικά που αναπτύσσουν, απόλυτα χρωματισμένα από τις ιδιότητες του Ζυγού, όπως διπλωματία, διαπραγμάτευση και ίσως " διπροσωπία". Μην ξεχνάτε ότι το Ισραήλ έχει τον ήλιο του στο 7ο σπίτι.

Μην ξεχνάμε καταρχήν ότι ο Ζυγός εχει την ιδιότητα της ισορροπίας αντιτιθέμενων τάσεων. Πάντως δεν μπορώ να πω ότι μια αντίθεση ηλιακού και ωροσκόπου είναι τόσο δύσκολη. Σε κάποιες περιπτώσεις που εχω υπόψιν προκειται για αλληλοσυμπληρωμενες ιδιότητες

Τίνα Ζαχαριάδου
20-01-2010, 12:36 AM
Καλημερα ενας εντονος πωσειδωνας σε ενα οροσκοποιο και οταν λεω εντονος οχι με πολλες οψεις αλλα μια αντιθεση ακριβειας με τον ηλιο...δεν θα εδινε εντονο μαγνητισμο στο ατομο? ομως τι ειδους μαγνητισμο...ο πλουτωνας εχει του μηραιου κ σεξουαλικου ο πςσειδωνας?

Aγαπητή Ρούλα βλέπω πως το ενδιαφέρον σου γύρω από το θέμα του μαγνητισμού παραμένει αμείωτο.
Ο έντονος Ποσειδώνας σε ένα ωροακόπιο δίνει τον μαγνητισμό που δίνουν όλοι οι πλανήτες ανάλογα με τις ιδιότητες τους. Ο Ήλιος για παράδειγμα μαγνητίζει με την λάμψη του, η Σελήνη με τον συναισθηματισμό της, ο Ερμής με την ευφυία του, η Αφροδίτη με την ομορφιά και την γοητεία της, ο ¶ρης με τον δυναμισμό του αλλά και την σεξουαλική υπεροχή που νιώθει, έναντι των υπολοίπων, ο Δίας με την πληθωρικότητα του, ο Κρόνος με την αξιοπιστία του, ο Ουρανός με το προκλητικό στυλ του επανάστατη δίχως αύριο και ο Ποσειδώνας με την μυστηριακή και μη ευδιάκριτη προσωπικότητα του.

Όπως βλέπεις Ρούλα, για όλους έχει προνοήσει το σύμπαν. Ο καθένας από εμάς έχει την γοητεία του και μαγνητίζει η μαγνητίζεται ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία του.:love:

Τίνα Ζαχαριάδου
20-01-2010, 01:46 PM
Εννοώ ότι όσα άτομα έχω γνωρίσει με ήλιο στον 7ο , εξαιτίας της αντίθεσής του ήλιου με τον ωροσκόπο τους δεν μπορούν "εύκολα" να διοχετεύσουν την ενέργειά τους και να προβάλουν τον εαυτό τους στους "άλλους". Συνήθως αργοπορούν να σταθούν οι ίδιοι στα πόδια τους, επηρρεάζονται πολύ εύκολα και γενικότερα τους λείπει το "εγώ" του ωροσκόπου.
Θεωρώ λοιπόν ότι ο ήλιος εδώ είναι κατ'ουσίαν σε " πτώση" και αδύναμος.

Εντύπωση, πάντως μου κάνει, πως μπορούν πολύ εύκολα τέτοια άτομα να "γίνουν δημόσια πρόσωπα" όπως και τα χαρακτηριστικά που αναπτύσσουν, απόλυτα χρωματισμένα από τις ιδιότητες του Ζυγού, όπως διπλωματία, διαπραγμάτευση και ίσως " διπροσωπία". Μην ξεχνάτε ότι το Ισραήλ έχει τον ήλιο του στο 7ο σπίτι.

Αγαπητό liontarini, σε καμμία περίπτωση δεν θα χαρακτήριζα τον Ήλιο στο 7ο "κακότυχο"
Ωστόσο, ένας Ήλιος στον 7ο η σε αντίθεση με τον Ωροσκόπο ενδέχεται να είναι ανασταλτικός ως προς την προσωπική έκφραση του ατόμου. Δεν έχουν πρόβλημα ως προς το να προβάλλουν τον εαυτό τους στους άλλους, αντίθετα, νιώθουν την ανάγκη να το κάνουν. Συνήθως πρόκειται για εξαρτημένα άτομα που προτιμούν όχι μόνο την συντροφιά απλά για να έχουν παρέα αλλά γιατί μέσα από τους άλλους ξεδιπλώνουν ευκολότερα την προσωπικότητα τους.

Όταν χρειαστεί να πάρουν μια κατάσταση στα χέρια τους αποσυντονίζονται κατά κάποιον τρόπο αν δεν υπάρχει δίπλα τους κάποιος είτε να τους συμβουλεύσει είτε απλά να τους κρατά το χέρι. Θέλουν πάντα την επιβεβαίωση ώστε να μπορούν να συνεχίσουν ενώ στην πορεία της ζωής τους ανακαλύπτουν την προσωπικότητα τους μέσα από τις σχέσεις και τον κοινωνικό περίγυρο. Στην πολιτική αστρολογία ο 7ος οίκος είναι εκείνος ο οποίος δείχνει τους φανερούς εχθρούς και όλα τα θέματα που σχετίζονται με τις ξένες χώρες. Επομένως ένας σκέτος Ήλιος μέσα στον 7ο δείχνει ισχυρούς / σημαντικούς εχθρούς η σημαντικές συμφωνίες με τα άλλα κράτη.

liontarini
20-01-2010, 02:55 PM
Αγαπητό liontarini, σε καμμία περίπτωση δεν θα χαρακτήριζα τον Ήλιο στο 7ο "κακότυχο"
Ωστόσο, ένας Ήλιος στον 7ο η σε αντίθεση με τον Ωροσκόπο ενδέχεται να είναι ανασταλτικός ως προς την προσωπική έκφραση του ατόμου. Δεν έχουν πρόβλημα ως προς το να προβάλλουν τον εαυτό τους στους άλλους, αντίθετα, νιώθουν την ανάγκη να το κάνουν. Συνήθως πρόκειται για εξαρτημένα άτομα που προτιμούν όχι μόνο την συντροφιά απλά για να έχουν παρέα αλλά γιατί μέσα από τους άλλους ξεδιπλώνουν ευκολότερα την προσωπικότητα τους.

Όταν χρειαστεί να πάρουν μια κατάσταση στα χέρια τους αποσυντονίζονται κατά κάποιον τρόπο αν δεν υπάρχει δίπλα τους κάποιος είτε να τους συμβουλεύσει είτε απλά να τους κρατά το χέρι. Θέλουν πάντα την επιβεβαίωση ώστε να μπορούν να συνεχίσουν ενώ στην πορεία της ζωής τους ανακαλύπτουν την προσωπικότητα τους μέσα από τις σχέσεις και τον κοινωνικό περίγυρο. Στην πολιτική αστρολογία ο 7ος οίκος είναι εκείνος ο οποίος δείχνει τους φανερούς εχθρούς και όλα τα θέματα που σχετίζονται με τις ξένες χώρες. Επομένως ένας σκέτος Ήλιος μέσα στον 7ο δείχνει ισχυρούς / σημαντικούς εχθρούς η σημαντικές συμφωνίες με τα άλλα κράτη.

Πολύ συνθετικό και άκρως αιτιολογημένο! Είπατε ένας σκέτος ήλιος στον 7ο δείχνει ισχυρούς εχθρούς. Θα ήθελα να το προχωρήσω λίγο παραπέρα. Αμερικάνα αστρολόγος ( και πολύ καταξιωμένη στο χώρο) θα έλεγε ακριβώς ό,τι είπατε!

Έχετε τις εξής δύο περιπτώσεις : 1η ) χάρτη με stellium στον 7ο , με ήλιο (σε αντίθεση με ωροσκόπο), Δία σε σύνοδο με Πλούτωνα, Ερμή στην ακμή του οίκου και Κρόνο πολύ κοντά στην ακμή του 7ου. Εδώ Η σύνοδος Δία/ Πλούτωνα επιδρά τελικά στο να προσδώσει μεγάλο μαγνητισμό στο άτομο ή στο να έλκει ισχυρότατους εχθρούς λόγω ήλιου;

2η) Αν έχετε στον 7ο μόνο ήλιο σε αντίθεση με το stellium που περιγράφω ως άνω στον 1ο οίκο σε σύνοδο με Ωροσκόπο, θα άλλαζε η απάντησή σας ;

Πραγματικά με ευχαρίστησε πολύ η απάντησή σας, γιατί στην Ελλάδα είναι ελάχιστοι οι " κατηρτισμένοι" στην αστρολογική τέχνη!

Με ενθαρρύνετε να συμμετάσχω ενεργά πλέον!:bigsmile:

Τίνα Ζαχαριάδου
21-01-2010, 01:13 AM
Γεια σου και πάλι liontarini.

Τα αστρολογικά στοιχεία που παραθέτεις μας παραπέμπουν όχι μόνο σε ένα άτομο που είναι εξαρτημένο από τους άλλους αλλά σε ένα άτομο που "ζει και αναπνέει" για τους άλλους. Αν ένας Ήλιος στον 7ο οίκο φέρνει την εξάρτηση που περιέγραψα παραπάνω, φαντάζεσαι πως με τον Πλούτωνα εκεί, ο διακαής πόθος του ατόμου αυτού θα είναι η δημιουργία μιας αποκλειστικής σχέσης όπου τα μέλη δεν θα λειτουργούν σαν ξεχωριστές οντότητες αλλά σαν μία και μοναδική με ότι αυτό συνεπάγεται. Ο Δίας από την άλλη πλευρά μπορεί να λειτουργήσει άλλοτε θετικά και άλλοτε αρνητικά. Η σύνοδος του με τον Πλούτωνα είναι μια όψη τεράστιας δυναμικής, μιας δυναμικής της οποίας η χρήση θα είναι ανάλογη με αυτήν των πλανητικών διελευσεων που θα δέχεται κατά καιρούς.

Θεωρώ πως είναι μια όψη που δίνει έντονο μαγνητισμό και συγχρόνως ελκύει άτομα, που με την σειρά τους "ξεχειλίζουν" από μαγνητισμό. Το ίδιο πιστεύω και στην περίπτωση των εχθρών, δηλαδή κάποιες φορές το άτομο αυτό θα έχει να αντιμετωπίσει αρκετά επικίνδυνους εχθρούς ενώ κάποιες άλλες θα δέχεται μια απίστευτη προστασία η ευεργεσία.
Σε γενικές γραμμές αν προσθέσουμε και τον Κρόνο στο παιχνίδι οι εχθροί μπορούν κάλλιστα να γίνουν ανελέητοι και σκληροί, με τον Ερμή να προσπαθεί να εξισορροπήσει τις όποιες διαφορές χρησιμοποιώντας, πότε την εξυπνάδα του και πότε την πονηριά του.

Στην δεύτερη περίπτωση που αναφέρεις μιλάμε για ένα άλλο άτομο και σαφώς η απάντηση είναι πολύ διαφορετική. Εδώ έχουμε την περίπτωση ενός ανθρώπου που όσο ισχυρούς εχθρούς κι αν έχει να αντιμετωπίσει θα είναι σε θέση να τους "εξολοθρευσει" Οι αντικρουόμενες τάσεις που θα νιωθει το άτομο αυτό πολλές φορές θα το κάνουν να δείχνει "ανισόρροπο" με την έννοια ότι ενώ καθ όλη την διάρκεια της ζωής του θα ψάχνει βρει τον τρόπο ώστε να μπορέσει να ενσωματωθεί στο κοινωνικό του περιβάλλον, η ψυχρότητα, η σκληρότητα, η δίψα για έλεγχο και εξουσία, αφενός θα του προσδίδουν έντονο μαγνητισμό αφετέρου, θα του φέρνουν πολύ μοναξιά στην ζωή του. Ο Δίας στην περίπτωση αυτή, νομίζω πως τις περισσότερες φορές θα λειτουργεί, όχι ευεργετικά αλλά ως η χαριστική βολή.

Φυσικά περιττό να σου πω πόσο γοητευτικό και ελκυστικό είναι όλο αυτό το πακετάκι για τις περισσότερες γυναίκες και ειδικά για εκείνες που ψάχνουν να βρουν τον άντρα που θα τις κυριεύσει, ψυχή και σώμα. Το πως όμως θα αντιμετωπίσουν το πακετάκι αυτό, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.
Εγώ από την μεριά μου να σε ευχαριστήσω για τις τόσο ενδιαφέρουσες ερωτήσεις που έθεσες και χαίρομαι ιδιαίτερως αν με μια και μόνο απάντηση κατάφερα να σου δώσω το κίνητρο ώστε να συμμετέχεις πιο ενεργά.

Σου εύχομαι καλές αναζητήσεις, καλή μελέτη και να τηρήσεις την υπόσχεση της ενεργούς συμμετοχής.

astrotrella
04-08-2010, 03:17 AM
Τωρα το ειδα αυτο το θεμα και μου φανηκε πολυ ενδιαφερον διοτι νομιζω οτι εχω το αντιθετο προβλημα ενω εχω και μου το λενε και οι αλλοι παρα πολυ καλη εμφανιση και ειμαι ενδιαφερουσα σαν προσωπικοτητα μου φαινεται οτι περναω σχετικα απαρατηρητη και οι αλλοι αδιαφορουν για μενα και ενω με τετοια εμφανιση θα μπορουσα να εχω αρκετους και νοστιμους ανδρες εγω ειμαι μονη μου (καλα σ αυτο μπορει να φταει και το ξερο μου το κεφαλι)..Η μητερα μου λεει οτι πολλες φορες που περπαταω στο δρομο φαινομαι ντιβα και σνομπ και το γνωστο κοιτατε αλλα μην αγκιζεται..Εχω βεβαια τον κυβερνητη του ωροσκοπου τον Ερμη στον 12ο και αυτο δειχνει μια αδυναμια στην αυτοπροβολη και οτι ειτε ειναι ωραιος καποιος η ασχημος αυτο ειναι σαν να μην φαινεται και αδειο τον αξονα 1ου-7ου..Μηπως μπορειτε να με βοηθεσετε σας δινω την ημ/νια γεννησης μου 07/05/1990 07:35 π.μ Αθηνα γιατι τον κατ εμε αδιαφορο χαρτη μου δεν ξερω πως να τον παραθεσω στο θεμα ,αν θελετε παραθεστε τον εσεις (σας παρακαλω ερμηνευστε τον γιατι και εδω μεσα που μπαινω και παραθετω θεματα αδιαφορη αισθανομαι οτι περναω αφου δεν μου απαντα κανεις)

toxotina2
04-08-2010, 04:11 AM
Γεια σου, εκτός από ερμή στον 12 έχεις και τον ήλιο που μπορεί να δείχνει μία συστολή και εσωστρέφεια και τάση για απομώνωση κάποιες φορές. Ο κυβερνήτης του πέμπτου που σχετίζεται με τα αισθηματικά είναι ο ερμής ανάδρομος στον 12, οπότε μπορεί αυτό να δείχνει μία καθυστέρηση ή δυσκολία στα θέματα αυτά.
Η σελήνη σου σχηματίζει τετράγωνο με τον ποσειδώνα, πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να πληγώνεσαι εύκολα και να αμφιβάλλεις για τα αισθηματά τα δικά σου και των άλλων.
Τώρα όσο αφορά τον όγδοο οίκο, που σχετίζεται με την σεξουαλικότητα, περιέχει τον κρόνο, τον ουρανό και τον ποσιδώνα ανάδρομους και αν θυμάμαι ο ουρανός σου σχηματίζει τετράγωνο με την αφροδίτη. Ο κρόνος είναι κυβερνήτης του όγδοου και περιέχεται μέσα σε αυτόν. Αυτό δεν ξέρω τι σημαίνει!! Ο ποσειδώνας στον όγδοο μπορεί να δείχνει κάποιον άνθρωπο που δεν έχει ρεαλιστικές επιδιώξεις στον ερωτικό τομέα. Ίσως είναι αρκετά ρομαντικό κάτι που ενισχύεται ίσως από το τρίγωνο του ήλιου με τον ποσειδώνα σου (όχι ότι το τρίγωνο είναι αρνητική όψη βέβαια). Έχεις όμως και τον ουρανό μέσα σε τετράγωνο με την αφροδίτη!!! Ίσως να πρέπει προσπαθήσεις να συμβιβαστείς με ρεαλιστικές επιδιώξεις.

Το θέμα είνα βέβαια αστρολογία και μαγνητισμός και δεν ξέρω πότε και με ποιες όψεις μπορει να χαρακτηριστεί "μαγνητικός", αλλά υπάρχει ένα τρίγωνο ουρανού με ήλιο και ερμή και τρίγωνο άρη δία, οπότε αδιάφορος χάρτης δεν είναι!!!

toxotina2
04-08-2010, 05:23 AM
Έχεις και σελήνη στον 5 οίκο που δείχνει ενδιαφέρον και συνεχής αναζήτηση για αισθηματικά θέματα. Επειδή προσβάλλεται από τον ποσειδώνα μπορει να υπάρχει αστάθεια σε ερωτικές υποθέσεις και ευμεταβλητότητα αισθημάτων. Αυτά!!!
Οπότε απλά προσπάθησε να συμβιβαστείς λίγο (αν αυτό θέλεις) και να μην είσαι ανασφαλής, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στον χάρτη.... Αν θέλει κάποιος να είναι μαγνητικός μπορεί να είναι!!

astrotrella
04-08-2010, 01:42 PM
Γεια σου, εκτός από ερμή στον 12 έχεις και τον ήλιο που μπορεί να δείχνει μία συστολή και εσωστρέφεια και τάση για απομώνωση κάποιες φορές. Ο κυβερνήτης του πέμπτου που σχετίζεται με τα αισθηματικά είναι ο ερμής ανάδρομος στον 12, οπότε μπορεί αυτό να δείχνει μία καθυστέρηση ή δυσκολία στα θέματα αυτά.
Η σελήνη σου σχηματίζει τετράγωνο με τον ποσειδώνα, πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να πληγώνεσαι εύκολα και να αμφιβάλλεις για τα αισθηματά τα δικά σου και των άλλων.
Τώρα όσο αφορά τον όγδοο οίκο, που σχετίζεται με την σεξουαλικότητα, περιέχει τον κρόνο, τον ουρανό και τον ποσιδώνα ανάδρομους και αν θυμάμαι ο ουρανός σου σχηματίζει τετράγωνο με την αφροδίτη. Ο κρόνος είναι κυβερνήτης του όγδοου και περιέχεται μέσα σε αυτόν. Αυτό δεν ξέρω τι σημαίνει!! Ο ποσειδώνας στον όγδοο μπορεί να δείχνει κάποιον άνθρωπο που δεν έχει ρεαλιστικές επιδιώξεις στον ερωτικό τομέα. Ίσως είναι αρκετά ρομαντικό κάτι που ενισχύεται ίσως από το τρίγωνο του ήλιου με τον ποσειδώνα σου (όχι ότι το τρίγωνο είναι αρνητική όψη βέβαια). Έχεις όμως και τον ουρανό μέσα σε τετράγωνο με την αφροδίτη!!! Ίσως να πρέπει προσπαθήσεις να συμβιβαστείς με ρεαλιστικές επιδιώξεις.

Το θέμα είνα βέβαια αστρολογία και μαγνητισμός και δεν ξέρω πότε και με ποιες όψεις μπορει να χαρακτηριστεί "μαγνητικός", αλλά υπάρχει ένα τρίγωνο ουρανού με ήλιο και ερμή και τρίγωνο άρη δία, οπότε αδιάφορος χάρτης δεν είναι!!!



Σε ευχαριστω πολυ Toxotina ,ο Κρονος βεβαια ηθελα να πω οτι ειναι στον 9ο και οχι στον 8ο και οτι οντως εχω προβληματα στον αισθηματικο τομεα (Καθυστερησεις,εξαπατησεις κλπ) εχεις απολυτο δικιο..Βεβαια πρεπει να συμβιβαστω στην ιδεα οτι δεν θα ειμαι ποτε ατομο που κλεβει την παρασταση,που πρωτοστατει, οτι και να κανω..Εχω παρατηρησει καποιους ανθρωπους που οτι και να κανουν και βλακειες ακομα τους επικροτουν,τους συγχωρουν οτιδηποτε..Εμενα παντα με κατακρινουν με συκοφαντουν και εχω εχθρους χωρις να τους κανω τιποτα (12ος οικος)

toxotina2
04-08-2010, 05:46 PM
Αγαπητή astrotrella, όταν έγραφα να συμβιβαστείς δεν εννοούσα να δεχτείς ότι είσαι τελευταία σε ότι κάνεις!!!!
Καταπολέμησε την μεγάλη ανασφάλεια που υπάρχει στον χάρτη σου ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΙΟΛΑΣ!!!! Αξιοπήοιησε τα θετικά σημεία του χάρτη σου!!!
Δεν σε ξέρω βέβαια και δεν ξέρω τι συμβαίνει στη ζωή σου, αλλά με τον ΗΛΙΟ ΣΤΟΝ 12 μπορεί να είσαι εσύ ο χειρότερος εχθρός σου! Μην υποβάλλεις τον εαυτό σου αρνητικά... Ίσως οι άλλοι έχουν διαφορετική εικόνα για σένα...

Δείμων
04-08-2010, 07:02 PM
Ήλιο στον 12 έχει και η Μαντόνα, οπότε αυτό δεν σημαίνει από μόνο του κάτι κακό. Η πιθανή αίσθηση ανασφάλειας ή ανεπάρκεια αν θες που δίνει μπορεί κάλλιστα να μετατραπεί σε ώθηση να κάνουμε τον εαυτό μας καλύτερο.

Βλέποντας το ποτήρι μισοάδειο έχουμε δύο περιπτώσεις: ή συμβιβαζόμαστε με το γεγονός και καθόμαστε να κλαίμε τη μοίρα μας, ή τα παίρνουμε στο κρανίο και χτυπιόμαστε να το γεμίσουμε. Ανήκω στη δεύτερη περίπτωση και σε διαβεβαιώνω ότι είναι μια χαρά, και όσους το βλέπουν μισογεμάτο κάθομαι και τους κοροϊδεύω. Ένα ολόκληρο ποτήρι άλλωστε έχει φτιαχτεί για να είναι όλο γεμάτο, δεν νομίζεις? Αλλοιώς θα ήταν περιττή σπατάλη. :toung:

Δείμων
04-08-2010, 07:43 PM
Λοιπόν αστρική τρέλα δικαιολογώ την επιλογή του ονόματός σου. Ο χάρτης που έχεις δε, καθόλου αδιάφορος είναι.

Κοίταξε να δεις τι γίνεται: όποιος πλανήτης περάσει από την 10 με 14° της παρθένου, απέναντι από τον ¶ρη σου δηλαδή, ενεργοποιεί ένα διπλό μεγάλο τρίγωνο, σχηματισμό που λέγεται και εξάκτινο αστέρι! Είναι ό,τι καλύτερο μπορεί να προσφέρει ο ουρανός σε έναν άνθρωπο, σχηματισμός που δίνει σχεδόν αυτόματα λύσεις σε προβλήματα και καταστάσεις! Επειδή όμως κάθε νόμισμα έχει και τη σκοτεινή πλευρά του, αυτή η περιρρέουσα ουράνια εύνοια μας κάνει νωθρούς, εγωκεντρικούς, και δίνει την πεποίθηση ότι πάντα όλα θα λύνονται και όλα θα έρχονται δεξιά με την ελάχιστη δική μας προσπάθεια. Σωστά?

Κι εδώ έρχεται η νέμεση... Μόλις ο ίδιος πλανήτης προχωρήσει λίγο παρακάτω στο στερέωμα, φτάνοντας στην 5 με 9° του Ζυγού, ενεργοποιεί τον πλέον προκλητικό ουράνιο σχηματισμό: έναν μεγάλο σταυρό (ή μεγάλο τετράγωνο)... Ξαφνικά όλα δυσκολεύουν, όλα γκρεμίζονται, όλα δείχνουν να μη δουλεύουν, το τονίζω δείχνουν, κι εσύ λογικά έρχεσαι στα πρόθυρα της απογοήτευσης: Γιατί?...

Ένα σκωτσέζικο ντους λοιπόν ο χάρτης σου.. Μπορώ να σου πω πολλές λύσεις, η κυριότερη συμβουλή όμως είναι πως αφού τώρα ξέρεις τους λόγους, να είσαι ΠΟΛΥ επιφυλακτική ΚΑΙ στις εύνοιες ΚΑΙ στα χτυπήματα που νοιώθεις ότι σου δίνει η ζωή! Να γνωρίζεις ότι είναι περαστικά, να είσαι προετοιμασμένη μετά από ένα καλύτερο για να δεχτείς ένα χειρότερο, και να φροντίζεις πάντα τις άμυνές σου ανακαλύπτοντας τον ίδιο σου τον εαυτό. Με τον ενισχυμένο 12 θα το καταφέρεις εύκολα. Ηλιακά είσαι Ταύρος, μην αφήνεις την ωροσκοπική σου επιπολαιότητα να σε παρασέρνει! :love:

Λευκή
04-08-2010, 08:11 PM
Τωρα το ειδα αυτο το θεμα και μου φανηκε πολυ ενδιαφερον διοτι νομιζω οτι εχω το αντιθετο προβλημα ενω εχω και μου το λενε και οι αλλοι παρα πολυ καλη εμφανιση και ειμαι ενδιαφερουσα σαν προσωπικοτητα μου φαινεται οτι περναω σχετικα απαρατηρητη και οι αλλοι αδιαφορουν για μενα και ενω με τετοια εμφανιση θα μπορουσα να εχω αρκετους και νοστιμους ανδρες εγω ειμαι μονη μου (καλα σ αυτο μπορει να φταει και το ξερο μου το κεφαλι)..Η μητερα μου λεει οτι πολλες φορες που περπαταω στο δρομο φαινομαι ντιβα και σνομπ και το γνωστο κοιτατε αλλα μην αγκιζεται..Εχω βεβαια τον κυβερνητη του ωροσκοπου τον Ερμη στον 12ο και αυτο δειχνει μια αδυναμια στην αυτοπροβολη και οτι ειτε ειναι ωραιος καποιος η ασχημος αυτο ειναι σαν να μην φαινεται και αδειο τον αξονα 1ου-7ου..Μηπως μπορειτε να με βοηθεσετε σας δινω την ημ/νια γεννησης μου 07/05/1990 07:35 π.μ Αθηνα γιατι τον κατ εμε αδιαφορο χαρτη μου δεν ξερω πως να τον παραθεσω στο θεμα ,αν θελετε παραθεστε τον εσεις (σας παρακαλω ερμηνευστε τον γιατι και εδω μεσα που μπαινω και παραθετω θεματα αδιαφορη αισθανομαι οτι περναω αφου δεν μου απαντα κανεις)

Βασικά έτσι για να καταλάβω κι εγώ
το πρόβλημά σου ποιο είναι ?
το ότι ενώ (σύμφωνα με τα γραφόμενά σου) είσαι όμορφη κι ενδιαφέρουσα δεν ασχολούνται οι άλλοι μαζί σου(πάλι σύμφωνα με τα γραφόμενά σου)
ή το ότι παρά τα όσα επικαλείσαι ως αδιαπραγμάτευτα προσόντα ,δεν έχεις ερωτικό σύντροφο?

Αν ισχύει το πρώτο,καλό θα είναι να διευκρινήσεις μέσα σου αν οι άλλοι δεν ασχολούνται γενικώς μαζί σου (που μου φαίνεται λίγο δύσκολο αλλά ακόμα και αν συμβαίνει παίρνει διόρθωμα))ή μήπως αν απλώς θέλεις να ασχολούνται ΟΛΟΙ και ΣΥΝΕΧΩΣ μαζί σου ,κάτι που όπως καταλαβαίνεις είναι ανέφικτο σε φυσιολογικές συνθήκες.

Αν ισχύει το δεύτερο
αποφάσισε αν θέλεις αρκετούς ή νόστιμους άντρες ή έναν σύντροφο.Το πρώτο είναι αρκετά εύκολο για την πλειοψηφία των γυναικών ανεξαρτήτως εμφάνισης,το δεύτερο θέλει και μια προσπάθεια.
Εκτός των άλλων,άλλο να είναι κανείς ωραίος και άλλο ελκυστικός για τους άλλους.

Αυτό που λες είναι ότι δεν ασχολούνται οι άλλοι μαζί σου.Αυτό που δεν αναφέρεις είναι αν εσύ δοκίμασες ποτέ να ασχοληθείς με κανέναν?Δεν είναι κακό.Μην περιμένεις ότι λόγω μιας πολύ ωραίας εμφάνισης ο άλλος είναι υποχρεωμένος να κάνει κωλοτούμπες μπροστά σου μπας και τον προσέξεις.

Τέλος.η ομορφιά είναι κάτι που η ημεροηνία λήξης του είναι πολύ κοντά.Μην στηρίζεσαι σ αυτό για να σε πλησιάσουν οι άλλοι γιατί εκτός των άλλων τους αναγκάζεις να σε διαλέξουν με πολύ ρηχά κριτήρια και αυτό στο τέλος θα βλάψει εσένα.Διάλεξε εσύ ανθρώπους,προσπάθησε να τους πλησιάσεις με την ενδιαφέρουσα προσωπικότητα που ισχυρίζεσαι ότι διαθέτεις και θα δεις πως θα ασχοληθούν μαζί σου και θα βρεις και σύντροφο (κι ας είναι μόνο ένας κι ας μην είναι ο ¶δωνις...:love: )

Δείμων
04-08-2010, 08:29 PM
Mαρία μου συμφωνώ 101% με όσα λες, όμως το κορίτσι (που είναι και νεαρό παρεμπιπτόντως) όπως διαπίστωσα στον χάρτη της τρώει γερές κολοτούμπες στη ζωή της οπότε δεν μπορεί να κατασταλάξει, να συνειδητοποιήσει τον τρόπο που λειτουργούν για αυτή τα πράγματα και έτσι να προσαρμοστεί επάνω τους να τα αντιμετωπίσει αποτελεσματικά. Μια έτσι - μια γιουβέτσι της πάνε όπως δείχνει, είναι και σταθερή ταυρίνα, ένα θέμα παραπάνω το έχει. Είπαμε όμως η γνώση είναι δύναμη και ελπίζω οι κουβέντες μας αυτές να την βοηθήσουν.

astrotrella
04-08-2010, 08:44 PM
Λοιπόν αστρική τρέλα δικαιολογώ την επιλογή του ονόματός σου. Ο χάρτης που έχεις δε, καθόλου αδιάφορος είναι.

Κοίταξε να δεις τι γίνεται: όποιος πλανήτης περάσει από την 10 με 14° της παρθένου, απέναντι από τον ¶ρη σου δηλαδή, ενεργοποιεί ένα διπλό μεγάλο τρίγωνο, σχηματισμό που λέγεται και εξάκτινο αστέρι! Είναι ό,τι καλύτερο μπορεί να προσφέρει ο ουρανός σε έναν άνθρωπο, σχηματισμός που δίνει σχεδόν αυτόματα λύσεις σε προβλήματα και καταστάσεις! Επειδή όμως κάθε νόμισμα έχει και τη σκοτεινή πλευρά του, αυτή η περιρρέουσα ουράνια εύνοια μας κάνει νωθρούς, εγωκεντρικούς, και δίνει την πεποίθηση ότι πάντα όλα θα λύνονται και όλα θα έρχονται δεξιά με την ελάχιστη δική μας προσπάθεια. Σωστά?

Κι εδώ έρχεται η νέμεση... Μόλις ο ίδιος πλανήτης προχωρήσει λίγο παρακάτω στο στερέωμα, φτάνοντας στην 5 με 9° του Ζυγού, ενεργοποιεί τον πλέον προκλητικό ουράνιο σχηματισμό: έναν μεγάλο σταυρό (ή μεγάλο τετράγωνο)... Ξαφνικά όλα δυσκολεύουν, όλα γκρεμίζονται, όλα δείχνουν να μη δουλεύουν, το τονίζω δείχνουν, κι εσύ λογικά έρχεσαι στα πρόθυρα της απογοήτευσης: Γιατί?...

Ένα σκωτσέζικο ντους λοιπόν ο χάρτης σου.. Μπορώ να σου πω πολλές λύσεις, η κυριότερη συμβουλή όμως είναι πως αφού τώρα ξέρεις τους λόγους, να είσαι ΠΟΛΥ επιφυλακτική ΚΑΙ στις εύνοιες ΚΑΙ στα χτυπήματα που νοιώθεις ότι σου δίνει η ζωή! Να γνωρίζεις ότι είναι περαστικά, να είσαι προετοιμασμένη μετά από ένα καλύτερο για να δεχτείς ένα χειρότερο, και να φροντίζεις πάντα τις άμυνές σου ανακαλύπτοντας τον ίδιο σου τον εαυτό. Με τον ενισχυμένο 12 θα το καταφέρεις εύκολα. Ηλιακά είσαι Ταύρος, μην αφήνεις την ωροσκοπική σου επιπολαιότητα να σε παρασέρνει! :love:

Σας ευχαριστω πολυ καταρχας!!!Ναι οντως το εχω αυτο το παιδιαστικο το επιπολαιο του διδυμου τωρα αυτο που λετε να ειμαι προετοιμασμενη στο οτι τα καλα θα διαδεχονται τα κακα ξαφνικα το εχω παρατηρησει και εγω εκει που βρισκομαι στην κορυφη και πεταω πιανω ξαφνικα πατο ,αυτο μου εχει συμβει παρα πολλες φορες και αυτο μου σπαει τα νευρα ολα πανε καλα και ξαφνικα ολα γκρεμιζονται ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΣΤΕΙΛΕΙ!!!Αλλα δεν με εχει στειλει γιατι ως Ταυρος αντεχω τα χτυπηματα (αλλα ειμαι και καλοπερασου και οταν ξεβολευομαι και μαλιστα αναγκαζομαι να ζησω πιο ασχημα μου κακοφαινεται) και μαλλον θα εχει το λογο του αυτος ο σταυρος να συμβαινει στο ωροσκοπιο μου και μαλιστα στα παρορμητικα, δηλ ζωδια δραστηρια και της ηγεσιας..Οσων αφορα αυτο που λεει η Toxotina για το οτι ειμαι ανασφαλης λογω 12ου μαλλον δεν προσεξε την χειροτερη και πιο ισχυρη οψη του ωροσκοπιου μου αντιθεση ακριβειας Ηλιου-Πλουτωνα κατι υποδηλωνει ανθρωπο τον ακρων η του υψους η του βαθους και εδω συμβαινει το εξης παραδοξο απ την μια ανασφαλης ανθρωπος που δεν πιστευει στον εαυτο του και απο την αλλη ανθρωπο που εχει μεγαλη ιδεα για τον εαυτο και δεν συμβιβαζεται με την μετριοτητα θελει η πατο η κορυφη..Επισης αυτη η οψη επιβεβαιωνει τα του 12ου οτι ΕΙΜΑΙ Ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΜΟΥ ειναι σαν να με σαμποταρω ωρες ,και την αλλη οψη το Σταυρο απο τα ψηλα στα χαμηλα ξαφνικα και παλι αναγεννηση απο τις σταχτες μου:wacko:

astrotrella
04-08-2010, 09:13 PM
[QUOTE=Λευκή;107039]Βασικά έτσι για να καταλάβω κι εγώ
το πρόβλημά σου ποιο είναι ?
το ότι ενώ (σύμφωνα με τα γραφόμενά σου) είσαι όμορφη κι ενδιαφέρουσα δεν ασχολούνται οι άλλοι μαζί σου(πάλι σύμφωνα με τα γραφόμενά σου)
ή το ότι παρά τα όσα επικαλείσαι ως αδιαπραγμάτευτα προσόντα ,δεν έχεις ερωτικό σύντροφο?

Αν ισχύει το πρώτο,καλό θα είναι να διευκρινήσεις μέσα σου αν οι άλλοι δεν ασχολούνται γενικώς μαζί σου (που μου φαίνεται λίγο δύσκολο αλλά ακόμα και αν συμβαίνει παίρνει διόρθωμα))ή μήπως αν απλώς θέλεις να ασχολούνται ΟΛΟΙ και ΣΥΝΕΧΩΣ μαζί σου ,κάτι που όπως καταλαβαίνεις είναι ανέφικτο σε φυσιολογικές συνθήκες.

Αν ισχύει το δεύτερο
αποφάσισε αν θέλεις αρκετούς ή νόστιμους άντρες ή έναν σύντροφο.Το πρώτο είναι αρκετά εύκολο για την πλειοψηφία των γυναικών ανεξαρτήτως εμφάνισης,το δεύτερο θέλει και μια προσπάθεια.
Εκτός των άλλων,άλλο να είναι κανείς ωραίος και άλλο ελκυστικός για τους άλλους.

Αυτό που λες είναι ότι δεν ασχολούνται οι άλλοι μαζί σου.Αυτό που δεν αναφέρεις είναι αν εσύ δοκίμασες ποτέ να ασχοληθείς με κανέναν?Δεν είναι κακό.Μην περιμένεις ότι λόγω μιας πολύ ωραίας εμφάνισης ο άλλος είναι υποχρεωμένος να κάνει κωλοτούμπες μπροστά σου μπας και τον προσέξεις.

Τέλος.η ομορφιά είναι κάτι που η ημεροηνία λήξης του είναι πολύ κοντά.Μην στηρίζεσαι σ αυτό για να σε πλησιάσουν οι άλλοι γιατί εκτός των άλλων τους αναγκάζεις να σε διαλέξουν με πολύ ρηχά κριτήρια και αυτό στο τέλος θα βλάψει εσένα.Διάλεξε εσύ ανθρώπους,προσπάθησε να τους πλησιάσεις με την ενδιαφέρουσα προσωπικότητα που ισχυρίζεσαι ότι διαθέτεις και θα δεις πως θα ασχοληθούν μαζί σου και θα βρεις και σύντροφο (κι ας είναι μόνο ένας κι ας μην είναι ο ¶δωνις...:love: ) Η αληθεια ειναι οπως λεει και ο Δειμων οτι την εχω χασει την μπαλα ξερεις τι ειναι για μια μια Ταυρινα να μην ξερει τι της γινεται να μην μπορει να ελεγξει την ζωη της???Ειναι οτι χειροτερο για μενα στο λεω!!!Ενταξει οτι μ αρεσει να εχουν οι αλλοι στραμενενοι την προσοχη της σε εμενα το 8ελω(εχω και την Σεληνη στο ζυγο μ αρεσει να αρεσω)(ειχα φαει και αρκετη αποριψη μικρη) οτι εχω και τον εγωισμο πολλες φορες και απορριπτω καποιους ανθρωπους το κανω αλλα δεν ζηταω παραλογα πραγματα αλλα ετσι που ειναι η εποχη που να τα βρω αυτα που θελω με τετοιο μπαχαλο που γινεται στις σχεσεις..!

toxotina2
04-08-2010, 09:51 PM
Οσων αφορα αυτο που λεει η Toxotina για το οτι ειμαι ανασφαλης λογω 12ου μαλλον δεν προσεξε την χειροτερη και πιο ισχυρη οψη του ωροσκοπιου μου αντιθεση ακριβειας Ηλιου-Πλουτωνα κατι υποδηλωνει ανθρωπο τον ακρων η του υψους η του βαθους και εδω συμβαινει το εξης παραδοξο απ την μια ανασφαλης ανθρωπος που δεν πιστευει στον εαυτο του και απο την αλλη ανθρωπο που εχει μεγαλη ιδεα για τον εαυτο και δεν συμβιβαζεται με την μετριοτητα θελει η πατο η κορυφη..Επισης αυτη η οψη επιβεβαιωνει τα του 12ου οτι ΕΙΜΑΙ Ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΜΟΥ ειναι σαν να με σαμποταρω ωρες ,και την αλλη οψη το Σταυρο απο τα ψηλα στα χαμηλα ξαφνικα και παλι αναγεννηση απο τις σταχτες μου:wacko:

Το πρόσεξα, όμως είπα να μην το αναφέρω!!!!:bigsmile::bigsmile:
Επίσης και η σελήνη στον 5 δείχνει ότι θέλεις να είσαι συνεχώς στο επίκεντρο!!!
¶σχετα από όψεις και αστρολογία, ίσως οι άνθρωποι που επιζητούν την αναγνώριση και είναι πολύ φιλόδοξοι είναι συγχρόνως και πολύ ανασφαλείς!!! Επειδή ο πλούτωνας είναι στον 6 (αν θυμάμαι) και κάνει αντίθεση με τον ήλιο στον 12, όλο αυτό περί ψυχολογικής κατάστασης τονίζεται.

Με όλες αυτές τις συμβουλές λοιπόν που σου έδωσαν προσπάθησε να μετριάσεις την ανασφάλεια και να δεις την συμπεριφορά των άλλων απεναντί σου σαν αποτέλεσμα τις δικής σου συμπεριφοράς....:bigsmile:
Όλοι έχουμε δυσκολίες και ψυχολογικά σκαμπανεβάσματα!!

astrotrella
04-08-2010, 10:34 PM
.

Με όλες αυτές τις συμβουλές λοιπόν που σου έδωσαν προσπάθησε να μετριάσεις την ανασφάλεια και να δεις την συμπεριφορά των άλλων απεναντί σου σαν αποτέλεσμα τις δικής σου συμπεριφοράς....:bigsmile:
Όλοι έχουμε δυσκολίες και ψυχολογικά σκαμπανεβάσματα!![/QUOTE]

Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας πρεπει να προσπαθησω να αντιμετωπισω αυτο το φορτιο που εχω στο ωροσκοπιο μου..! Σε αυτο εχεις απολυτο δικιο οπως ας πουμε αλλοι θεωρω οτι αδιαφορουν για μενα ετσι εχω χασει και εγω ανθρωπους απ την ζωη μου παριστανοντας την αδιαφορη..Ουσιαστικα αυτους που πραγματικα η8ελα (ημουν ερωτευμενη κανονικα) (οχι απλα για να τονιστει η γυναικεια φιλαρεσκια μου και η αυτοπεποιθηση μου) εδειχναν οτι μ ηθελαν αλλα κατι συνεβαινε και μου το χαλαγε με χωριζε ξαφνικα απο αυτον που ηθελα η γινονταν κατι μεταξυ μας και ξαφνικα αυτο τελειωνε..Την αδιαφορη την εκανα γιατι ετσι πιστευα οτι ο αλλος θα μου φεροταν καλυτερα οτι αν εδειχνα τις προθεσεις μου και το ποσο ηθελα καποιον αυτος θα ξενερωνε που λενε και τα παιδια της ηλικιας μου..!Ωσπου λειτουργησε η Αφρο μου στον Κριο και βαστατε Τουρκοι τα αρματα το αποτελεσμα εδειξα σε μια σφοδρη παρορμηση ερωτισμου τι εννιωθα και εφαγα τα μουτρα μου (Σεληνη τετραγωνο Ποσειδωνας)!!

joanna1975
05-08-2010, 11:22 AM
Καλησπέρα!θα ήθελα να σας ρωτήσω όταν η σελήνη είναι στον Κριό στον 7ο οίκο και η Λίλιθ στον Ιχθύ στον 7ο οίκο και κάνουν σύνοδο μεταξύ τους, θα μπορούσε να δώσει κάποια γοητεία - μαγνητισμό;

Δείμων
05-08-2010, 04:40 PM
Η Λίλιθ είναι ένα μαθηματικό σημείο που, αν λειτουργήσει, θα λειτουργήσει σε βάθος χρόνου και τριβής με το άλλο άτομο. Υπάρχουν πολύ πιο δυνατές όψεις για να δημιουργήσουν μαγνητισμό ώστε κάτι τέτοιο έρχεται σε πολύ δεύτερη μοίρα.

Επίσης μην ξεχνάμε ότι ο μαγνητισμός απαιτεί και έναν αποδέκτη: αν ο άλλος είναι... κούτσουρο, ούτε ο πιο δυνατός μαγνήτης δεν θα τον τραβήξει! :cheesy:

Λευκή
05-08-2010, 05:46 PM
Βρε μανία όλοι με τον μαγνητισμό τις Λίλιθ τους Πλούτωνες και τα μοιραία και τα κάρματα...!

Σταματήστε βρε άνθρωποι να κυνηγάτε με το πιστόλι πράγματα που ενδεχομένως δεν έχετε στους χάρτες σας και να τα ερμηνεύετε κάνοντάς τα λάστιχο μπας και βρείτε κανένα κλασικά γοητευτικό και μοιραίο στοιχείο.Στο κάτω κάτω δεν έλκονται όλοι και δεν μαγνητίζονται όλοι απ τα ίδια πράγματα,κάποιοι απωθούνται κιόλας (διότι ο μαγνήτης μπορεί να λειτουργήσει και απωθητικά στον ίδιο πόλο:toung: )

Αξιοποιήσετε τα καλά που έχετε στους χάρτες σας (όλο και κάτι θα χει ο καθένας μας,δε μπορεί,η φύση σοφά εποίησεν) γιατί το να είμαστε πχ Ερμήσιοι τύποι και να το παίζουμε με το στανιό πλουτώνιοι ληλίθιοι σεληνιασμένοι ουράνιοι γήινοι ή εξωγήινοι θα μας κάνει απλώς χαζούς και νούμερα και όχι απλά δε θα μαγνητίσουμε κάποιον αλλά θα γίνουμε και οι τρελοί του χωριού:toung:

Πολλή αγωνία για το τίποτα δηλαδής

cancerian
05-08-2010, 09:23 PM
Βρε μανία όλοι με τον μαγνητισμό τις Λίλιθ τους Πλούτωνες και τα μοιραία και τα κάρματα...!

...

Πολλή αγωνία για το τίποτα δηλαδής

¶ριστα 10' :wink2:

dimosasoee
23-02-2011, 08:40 PM
γεια! ηθελα να ρωτησω, τι δινει μια οψη ωροσκοπου συνοδου πλουτωνα στον πρωτο οικο.
πλουτωνας στον σκορπιο..
ευχαρηστω!

aurelia
23-02-2011, 11:24 PM
γεια! ηθελα να ρωτησω, τι δινει μια οψη ωροσκοπου συνοδου πλουτωνα στον πρωτο οικο.
πλουτωνας στον σκορπιο..
ευχαρηστω!

Δύναμη και επιμονή!!! Θέλει να περνάει το δικό του και δείχνει άνθρωπο με πυγμή, με ισχυρογνωμοσύνη και με την τάση να επιβάλλεται στους άλλους με τη δύναμή του και με το λόγο του. Θέλει επίσης να έχει τον έλεγχο των καταστάσεων. Ο Πλούτωνας στο Σκορπιό πανίσχυρος, προικίζει τον άνθρωπο που τον έχει στον 1ο οίκο με μια μεγάλη μεταμορφωτική ικανότητα. Αν ο ωροσκόπος είναι Σκορπιός, υπάρχει κάτι στην εικόνα που μαγνητίζει, δείχνει ατάραχο και δυναμικό παρουσιαστικό, που μέσα όμως κρύβει βαθιά συναισθήματα και πάθος...

dimosasoee
24-02-2011, 12:59 PM
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!:bigsmile:

errikaki
02-12-2011, 06:18 PM
η σύνοδος άρη(τελευταίες μοιρες Ζυγού) με πλούτωνα (πρώτες σκορπιού) στον 11ο οίκο

θα μπορούσε να κάνει την αδύναμη θέση του άρη πιο ισχυρή?
....ή την κάνει πιο καταστροφική;

*alkmini
02-12-2011, 11:36 PM
η σύνοδος άρη(τελευταίες μοιρες Ζυγού) με πλούτωνα (πρώτες σκορπιού) στον 11ο οίκο

θα μπορούσε να κάνει την αδύναμη θέση του άρη πιο ισχυρή?
....ή την κάνει πιο καταστροφική;

Όταν ο Άρης έρχεται σε σύνοδο με τον Πλούτωνα συνήθως κάτι συνταρακτικό και εκρηκτικό συμβαίνει. Η ενέργεια που παράγεται είναι ασυναγώνιστη, το ίδιο και το ερωτικό στοιχείο. Στα χέρια των ατόμων της συναστρίας βρίσκεται το αποτέλεσμα.

errikaki
03-12-2011, 10:37 AM
οταν η σύνοδος αυτή υπάρχει στο γενέθλιο χάρτη ισχύει το ίδιο ?
ή ενεργοποιείται από κάποια διέλευση?

Σε ευχαριστώ τόσο πολύ καλή μου alkmini:)

*alkmini
03-12-2011, 11:27 AM
Μπορούμε να εμπλουτίσουμε την ανάλυση της συγκεκριμένης όψης και με άλλα στοιχεία, όπως το ζώδιο που γίνεται η σύνοδος, ο οίκος , οι κυβερνήσεις οίκων, οι όψεις της συνόδου όχι μεμονωμένα αλλά στο γενέθλιο χάρτη.

loulakopia
03-12-2011, 12:37 PM
Καλημερα Errikaki ...οταν ο συνδιασμος αυτος υπαρχει σε γενεθλιο χαρτη χαριζει στο ατομο μεγαλη ενεργεια και ζωτικοτητα, το ατομο αυτο εχει επιμονη αντοχη αποφασιστικοτητα και μεγαλο θαρρος ικανο να αντιμετοπισει καταστασεις κα οταν ειναι απαρραιτητο να τις τελειωνει προκειμενου να ξεκινησει απο την αρχη.
Μπορει μερικες φορες το ατομο να ειναι ζυλοτυπο και σχεδον φανατικο με μια ιδεα. Το γεγονος αυτο τον κανει ικανο για μεγαλη δημιουργια η καταστροφη αναλογα! Παρολο που εχει την ικατοτητα να μετραει σωστα ατομα και καταστασεις εχει μια δυσκολια στο να εκφρασει την ζεστασια κ την εκτιμηση του προς τους αλλους!!

*alkmini
03-12-2011, 03:05 PM
η σύνοδος άρη(τελευταίες μοιρες Ζυγού) με πλούτωνα (πρώτες σκορπιού) στον 11ο οίκο



Έχω μια μικρή ένσταση ως προς το αν είναι όντως σύνοδος, αν μπορούμε να τη δεχτούμε με διαφορά 8 μοιρών κ 35΄. Δεκτές όλες οι απόψεις.

errikaki
03-12-2011, 04:31 PM
Έχω ένα προγραμμα στον υπολογιστή που μου το δίνει σύνοδο..έχει μεγαλύτερη ανοχή στις όψεις γενικά. Δεν ξέρω και εγώ:confused:
από πρόγραμμα σε πρόγραμμα διαφοροποιούνται οι ανοχές στις όψεις.

doukas
03-12-2011, 05:27 PM
μέχρι τις 7 μοίρες το πολύ δίνουν ανοχή τα πιο πολλά προγράμματα. Με εξαίρεση ότι κάνει σύνοδο με τον ήλιο που έχει μια μεγαλύτερη ανοχή. Είτε σύνοδος , είτε όχι πάλι δεν αλληλεπιδρούν;

*alkmini
03-12-2011, 07:15 PM
Ο Άρης βρίσκεται στο Ζυγό, ο Πλούτωνας ισχυρός στο Σκορπιό, υπερισχύει. Ο Άρης είναι πιο αργός, δηλαδή αν είχαμε τον Ερμή με τον Πλούτωνα θα σκεφτόμουν διαφορετικά.

errikaki
03-12-2011, 08:15 PM
μέχρι τις 7 μοίρες το πολύ δίνουν ανοχή τα πιο πολλά προγράμματα. Με εξαίρεση ότι κάνει σύνοδο με τον ήλιο που έχει μια μεγαλύτερη ανοχή. Είτε σύνοδος , είτε όχι πάλι δεν αλληλεπιδρούν;

Πόσο μεγαλύτερη ανοχή δίνουμε στις όψεις του ήλιου;

PAPINO
03-12-2011, 08:20 PM
Αν θυμαμαι καλα μεχρι 10μ!

errikaki
03-12-2011, 08:27 PM
Αν θυμαμαι καλα μεχρι 10μ!

Με τη σελήνη μπορεί να δοθεί και περισσότερη ανοχή μια και κινείται πολυ γρήγορα?

vetaki
04-12-2011, 01:18 AM
και εμείς που έχουμε άδειο τον πρώτο οίκο έχουμε περισσότερες πιθανότητες να περνάμε απαρατήρητοι????
με πλούτωνα στον σκορπιό ν απέχει μόνο 4 μοιρούλες απο τον ωροσκόπο μου να υποθέσω ότι είναι σα να βρίσκεται εκεί μέσα?????εε?? :o

errikaki
04-12-2011, 09:17 AM
και εμείς που έχουμε άδειο τον πρώτο οίκο έχουμε περισσότερες πιθανότητες να περνάμε απαρατήρητοι????
με πλούτωνα στον σκορπιό ν απέχει μόνο 4 μοιρούλες απο τον ωροσκόπο μου να υποθέσω ότι είναι σα να βρίσκεται εκεί μέσα?????εε?? :o

δεν νομίζω ότι περνάει απαρατήρητη μια τέτοια σύνοδος :) και ειδικά στο σκορπιό
σε ποια μοίρα είναι ο πλούτωνας και σε ποια ο ωροσκόπος?
τί όψεις σχηματίζουν με άρη, αφροδίτη και ειδικά με ουρανό?

*alkmini
04-12-2011, 10:51 AM
και εμείς που έχουμε άδειο τον πρώτο οίκο έχουμε περισσότερες πιθανότητες να περνάμε απαρατήρητοι????
με πλούτωνα στον σκορπιό ν απέχει μόνο 4 μοιρούλες απο τον ωροσκόπο μου να υποθέσω ότι είναι σα να βρίσκεται εκεί μέσα?????εε?? :o

Ένας πλανήτης που βρίσκεται στο 12ο οίκο και απέχει 5 μοίρες από τον Ωροσκόπο δεχόμαστε ότι λειτουργεί και στον 1ο οίκο ιδίως αφού βρίσκεται και στο ίδιο ζώδιο με αυτό της ακμής του 1ου.

vetaki
04-12-2011, 03:01 PM
errikaki ο πλούτωνας είναι στις 09° 49' 34" του σκορπιού και ο ωροσκόπος στις 13° 57' 19"...
δεν κάνουν κάποια όψη με άρη αφροδίτη ουρανό...οι όψεις που γίνονται (αν κατάλαβα σωστα) είναι πλούτωνας και ωροσκόπος σε τετράγωνο με ήλιο ερμή και αντίθεση με σελήνη,,και ο πλούτωνας επίσης χιαστί με άρη...
η αφροδίτη μου κάνει αντίθεση με ουρανό,ίσως αυτό να δίνει ένα touch μαγνητισμού,αφροδίτη που δεν την πιάνεις εύκολα στα θέλω της :wacko:

alkmini μπορούμε να πουμε το ίδιο και γι άλλους πλανήτες???δηλαδή η σελήνη μου απέχει 5μοίρες και κατι ψιλά απ την ακμή του 7ου οίκου...την προτιμώ εκεί απο τον 6ο οίκο....:rolleyes:

*alkmini
04-12-2011, 04:02 PM
errikaki ο πλούτωνας είναι στις 09° 49' 34" του σκορπιού και ο ωροσκόπος στις 13° 57' 19"...
δεν κάνουν κάποια όψη με άρη αφροδίτη ουρανό...οι όψεις που γίνονται (αν κατάλαβα σωστα) είναι πλούτωνας και ωροσκόπος σε τετράγωνο με ήλιο ερμή και αντίθεση με σελήνη,,και ο πλούτωνας επίσης χιαστί με άρη...
η αφροδίτη μου κάνει αντίθεση με ουρανό,ίσως αυτό να δίνει ένα touch μαγνητισμού,αφροδίτη που δεν την πιάνεις εύκολα στα θέλω της :wacko:

alkmini μπορούμε να πουμε το ίδιο και γι άλλους πλανήτες???δηλαδή η σελήνη μου απέχει 5μοίρες και κατι ψιλά απ την ακμή του 7ου οίκου...την προτιμώ εκεί απο τον 6ο οίκο....:rolleyes:

Σύμφωνα με τα στοιχεία που μας έδωσες όντως ο Ήλιος και ο Ερμής τετραγωνίζουν Σελήνη, Πλούτωνα και Ωροσκόπο, χιαστί με Άρη.

Η Αφροδίτη σου, εκτός από την αντίθεση με τον Ουρανό, σχηματίζει αντίθεση και με τον Κρόνο, οπότε μάλλον ...''πιάνει'' τα θέλω της κατά ένα μέρος και κατά ένα άλλο μέρος την γλυκοκοιτά και ο Ποσειδώνας με ανοιχτή απόκλιση. Δεν γνωρίζω αν αντιλαμβάνεσαι την επιρροή του στα οικονομικά και αισθηματικά σου.

Όσο για τη Σελήνη, μπορούμε να πούμε ότι λειτουργεί και στον έβδομο. Δε ξεφεύγεις εντελώς από τον 6ο.

vetaki
04-12-2011, 04:12 PM
Σύμφωνα με τα στοιχεία που μας έδωσες όντως ο Ήλιος και ο Ερμής τετραγωνίζουν Σελήνη, Πλούτωνα και Ωροσκόπο, χιαστί με Άρη.

Η Αφροδίτη σου, εκτός από την αντίθεση με τον Ουρανό, σχηματίζει αντίθεση και με τον Κρόνο, οπότε μάλλον ...''πιάνει'' τα θέλω της κατά ένα μέρος και κατά ένα άλλο μέρος την γλυκοκοιτά και ο Ποσειδώνας με ανοιχτή απόκλιση. Δεν γνωρίζω αν αντιλαμβάνεσαι την επιρροή του στα οικονομικά και αισθηματικά σου.

Όσο για τη Σελήνη, μπορούμε να πούμε ότι λειτουργεί και στον έβδομο. Δε ξεφεύγεις εντελώς από τον 6ο.

καταλαβαίνω αυτό που λες για τον κρόνο-αφροδίτη αλλα το άλλο περί αφροδίτης-ποσειδώνα δεν το αντιλαμβάνομαι..δεν δημιουργούν κάποια όψη..τι ορίζουμε ανοιχτή απόκλιση???ότι τείνουν να κάνουν όψη???

επίσης φάνηκε απ όσα είπα παραπάνω ότι έχω κρόνο σύνοδο ουρανό???επειδή μ το ανέφερες έμμεσα και αναρωτήθηκα....

*alkmini
04-12-2011, 04:22 PM
καταλαβαίνω αυτό που λες για τον κρόνο-αφροδίτη αλλα το άλλο περί αφροδίτης-ποσειδώνα δεν το αντιλαμβάνομαι..δεν δημιουργούν κάποια όψη..τι ορίζουμε ανοιχτή απόκλιση???ότι τείνουν να κάνουν όψη???

επίσης φάνηκε απ όσα είπα παραπάνω ότι έχω κρόνο σύνοδο ουρανό???επειδή μ το ανέφερες έμμεσα και αναρωτήθηκα....

Ανοιχτή απόκλιση είναι πάνω από περίπου 8 μοίρες στην αντίθεση. Όταν ο Πλούτωνας ήταν στις μοίρες που ανέφερες (στη γέννησή σου), ο Κρόνος απείχε από τον Ουρανό μία μοίρα και ο Ποσειδώνας περίπου 10 μοίρες απέναντι από την Αφροδίτη σου, γι΄αυτό και σε ρώτησα αν αντιλαμβάνεσαι την επιρροή του.

vetaki
04-12-2011, 04:58 PM
Ανοιχτή απόκλιση είναι πάνω από περίπου 8 μοίρες στην αντίθεση. Όταν ο Πλούτωνας ήταν στις μοίρες που ανέφερες (στη γέννησή σου), ο Κρόνος απείχε από τον Ουρανό μία μοίρα και ο Ποσειδώνας περίπου 10 μοίρες απέναντι από την Αφροδίτη σου, γι΄αυτό και σε ρώτησα αν αντιλαμβάνεσαι την επιρροή του.

δεν είχα μπει στην διαδικασία να το σκεφτώ...αλλα τώρα που το λες εξιδανικεύω εύκολα πρόσωπα και καταστάσεις...εις γνώσην μου όμως..είναι όπως είπες απλά την γλυκοκοιτάει την αφροδίτη μου...:p

πάντως ο μαγνητισμός αν το καλοσκεφτούμε δεν είναι απλή έννοια...αναλύθηκε στα προηγούμενα ποστ βέβαια...αλλά οκ...
πιστεύω ο μαγνητισμός εξετάζεται σε μία συναστρία...ή τουλάχιστον εκεί έχει την έννοια που τείναμε να της αποδώσουμε...

errikaki
04-12-2011, 05:29 PM
vetaki να υποθέσω ότι έχεις ουρανό στις τελευταίες μοίρες του τοξότη και αφροδίτη στους διδύμους?

τολμώ να πω, με κάθε επιφύλαξη βέβαια, ότι είσαι κάπως άσταστη :)
δίνεις μεγάλη σημασία στην επικοινωνία και βαριέσαι εύκολα!...είναι αυτό που λέμε ''θα ζήσω ελεύθερο πουλί κι όχι κορόιδο στο κλουβί...'':p

Σε ποιο οίκο είναι η αφροδίτη σου?

errikaki
04-12-2011, 05:37 PM
πάντως ο μαγνητισμός αν το καλοσκεφτούμε δεν είναι απλή έννοια...αναλύθηκε στα προηγούμενα ποστ βέβαια...αλλά οκ...
πιστεύω ο μαγνητισμός εξετάζεται σε μία συναστρία...ή τουλάχιστον εκεί έχει την έννοια που τείναμε να της αποδώσουμε...

συμφωνώ εν μέρει... ο μαγνητισμός είναι ενέργεια που΄πάλλεται στο χώρο και μπορεί να μην έχει να κάνει και με την ομορφιά απαραίτητα.
Σίγουρα παίζει το ρόλο και στη συναστρία όμως η ενέργεια υπάρχει έτσι και αλλιώς.. καθένας από εμάς έχει τη δίκή του ενέργεια η οποία μεταδίδεται με ηλεκτρομαγνητικά κύματα.

astrotrella
04-12-2011, 05:46 PM
Οι οψεις αυτες πως σας φαινονται?Δειχνουν μαγνητισμο? Ηλιος και ερμης τριγωνο με Ουρανο, και Αντιθεση με Πλουτωνα,Αφροδιτη τετραγωνο με τον Ουρανο,Αρης εξαγωνο με τον Ουρανο και τριγωνο με τον Πλουτωνα,Λιλιθ αντιθεση με τον Ηλιο και συνοδο με τον Πλουτωνα,Μεσουρανημα τετραγωνο με τον Πλουτωνα,Αφροδιτη εξαγωνο με τον Ωροσκοπο,Ουρανος χιαστι ωροσκοπος.Αφροδιτη στον 11ο ,σεληνη στον 5ο και Ουρανος στον 8ο..Εχω και ποσειδωνα στο ωροσκοπιο μου βεβαια αλλα δεν ξερω αν παιζει τοσο ρολο στον μαγνητισμο

vetaki
04-12-2011, 06:22 PM
vetaki να υποθέσω ότι έχεις ουρανό στις τελευταίες μοίρες του τοξότη και αφροδίτη στους διδύμους?

τολμώ να πω, με κάθε επιφύλαξη βέβαια, ότι είσαι κάπως άσταστη :)
δίνεις μεγάλη σημασία στην επικοινωνία και βαριέσαι εύκολα!...είναι αυτό που λέμε ''θα ζήσω ελεύθερο πουλί κι όχι κορόιδο στο κλουβί...'':p


Σε ποιο οίκο είναι η αφροδίτη σου?

για μένα το εγκεφαλικό παιχνίδι έχει μεγάλη σημασία..και είναι κάτι π θέλω συνέχεια να πυροδοτείται αλλιώς χάνω το ενδιαφέρον μου(για να μην πω βαριέμαι)...δεν θέλω να πέσω σε μία συνήθεια.
και δεν είναι ότι ακολουθώ το μότο θα ζήσω ελεύθερο πουλί(τουλάχιστον συνειδητά) απλά για να δεσμευτώ πρέπει να με συνεπάρει κάτι,να πω ότι δεν γίνεται να κάνω αλλιώς...:love:

τα στοιχεία είναι όπως είπες και η αφροδίτη μ είναι στον 8ο οίκο....

errikaki
04-12-2011, 06:30 PM
[QUOTE=vetaki;136902]για μένα το εγκεφαλικό παιχνίδι έχει μεγάλη σημασία..και είναι κάτι π θέλω συνέχεια να πυροδοτείται αλλιώς χάνω το ενδιαφέρον μου(για να μην πω βαριέμαι)...δεν θέλω να πέσω σε μία συνήθεια.

εμένα θα το πεις?? :D ...με αφροδίτη και ουρανό στον τοξότη:D... βαριέμαι τόσο εύκολα που
απορώ με τον εαυτο μου!

και δεν είναι ότι ακολουθώ το μότο θα ζήσω ελεύθερο πουλί(τουλάχιστον συνειδητά) απλά για να δεσμευτώ πρέπει να με συνεπάρει κάτι,να πω ότι δεν γίνεται να κάνω αλλιώς...:love:

αυτό δείχνει άνθρωπο ασφαλή, που τα έχει βρει με τον εαυτό του και κυρίως δεν περιμένει από κανένα να του χαρίσει την ευτυχία.. ψάχνει απλά κάποιον να τη μοιραστεί :)
τα λέω και από προσωπική πείρα...ξυπνάει ο τοξότης μέσα μου, καταλαβαίνεις!! [QUOTE]

*alkmini
04-12-2011, 07:10 PM
vetaki να υποθέσω ότι έχεις ουρανό στις τελευταίες μοίρες του τοξότη και αφροδίτη στους διδύμους?

τολμώ να πω, με κάθε επιφύλαξη βέβαια, ότι είσαι κάπως άσταστη :)
δίνεις μεγάλη σημασία στην επικοινωνία και βαριέσαι εύκολα!...είναι αυτό που λέμε ''θα ζήσω ελεύθερο πουλί κι όχι κορόιδο στο κλουβί...'':p

Σε ποιο οίκο είναι η αφροδίτη σου?

Η Αφροδίτη δεν είναι μόνη της στους Διδύμους, αλλά επηρεάζεται από Ουρανό, Ποσειδώνα και Κρόνο. Προσπαθεί να κάνει τα δικά της , αλλά της κλείνει το μάτι και ο Κρόνος για να έχει το νου της.

astrotrella
04-12-2011, 07:52 PM
Καλε πειτε μου και εμενα ,που εγραψα κατι πιο πανω..!

*alkmini
04-12-2011, 08:07 PM
Οι οψεις αυτες πως σας φαινονται?Δειχνουν μαγνητισμο? Ηλιος και ερμης τριγωνο με Ουρανο, και Αντιθεση με Πλουτωνα,Αφροδιτη τετραγωνο με τον Ουρανο,Αρης εξαγωνο με τον Ουρανο και τριγωνο με τον Πλουτωνα,Λιλιθ αντιθεση με τον Ηλιο και συνοδο με τον Πλουτωνα,Μεσουρανημα τετραγωνο με τον Πλουτωνα,Αφροδιτη εξαγωνο με τον Ωροσκοπο,Ουρανος χιαστι ωροσκοπος.Αφροδιτη στον 11ο ,σεληνη στον 5ο και Ουρανος στον 8ο..Εχω και ποσειδωνα στο ωροσκοπιο μου βεβαια αλλα δεν ξερω αν παιζει τοσο ρολο στον μαγνητισμο

Ουρανός, Πλούτωνας, Ποσειδώνας με πολλές όψεις με προσωπικούς σου πλανήτες. Δεν άφησες και κάτι απ' έξω για τους άλλους.

astrotrella
04-12-2011, 09:08 PM
Ουρανός, Πλούτωνας, Ποσειδώνας με πολλές όψεις με προσωπικούς σου πλανήτες. Δεν άφησες και κάτι απ' έξω για τους άλλους.
H αληθεια ειναι πως οι εξοκρονιοι παιζουν πολυ στο ωροσκοπιο μου!Και σε Θετικες και σε εντονες οψεις με προσωπικους μου πλανητες..!Ο δε Ποσειδωνας κανει ακριβως τις ιδιες οψεις που κανει ο Ουρανος οπως προανεφερα μονο που δεν κανει τετραγωνο με την Αφροδιτη ,αλλα με την Σεληνη..

justimb
04-12-2011, 10:06 PM
Μόνο Πλούτωνας Ποσειδώνας κ Ουρανός στον ωροσκόπο δίνουν μαγνητισμό;Eγώ έχω Ηλιο Αφροδίτη Ερμή στον υδροχόο σε σύνοδο με τον ωροσκόπο από τον 12ο κ Δία στον υδροχόο σε σύνοδο με τον ωροσκόπο απο τον 1ο με Ηλιο Αφροδίτη Ερμή κ ωροσκόπο σε εξάγωνο με τον Ουρανό.Επίσης όλοι οι πλανήτες που ανέφερα είναι σε αντίθεση με τον 7ο αυτό τι σημαίνει γιατί εχω μπερδευτεί..Ο Πλούτωνας στον σκορπιό στον 8ο μονο ένα εξάγωνο με την Σελήνη κανει , ο Ποσειδώνας στον 11ο σύνοδο με την Σελήνη κ Λιλίθ στον 3ο τετράγωνο με τον Δία..