PDA

View Full Version : [Συζήτηση] Ο 11ος οίκος του ζωδιακού



leoma
11-10-2009, 10:25 PM
Από την άνετη θέση μου σε μια παχιά πολυθρόνα στο αναγνωστήριο του τοπικού Barnes & Noble, ακούω μια τραχιά φωνή, ακολουθούμενη από ένα χαρακτηριστικά ξιπασμένο γέλιο: «Όχι, δεν είσαι!!! Είναι ανόητο. Είσαι ένα μικρό αγόρι." Ήταν ένα κορίτσι γύρω στα επτά που έκανε τον αρχηγό στο παιδικό τραπέζι, οργανώνοντας γρίφους και, με μια δόση ανωτερότητας, έδινε οδηγίες στα τρίχρονα και τετράχρονα παιδιά να μην διπλώνουν τις σελίδες ή να μην τρέχουν στους διαδρόμους. Ποιο ήταν το καημένο το παιδάκι που ταπείνωσε η επτάχρονη, αναρωτήθηκα. Τότε άκουσα τη φωνή του τρίχρονου γιου μου: «Κι εγώ είμαι. Είμαι ο Batman."


Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: [Μεταφράσεις] Ο 11ος οίκος του ζωδιακού (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%AC%CF%83%C E%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%83%C E%B9%CE%B5%CF%8D%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-152/%CE%BF-11%CE%BF%CF%82-%CE%BF%CE%AF%CE%BA%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B6%CF%89%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%8D-13060/)

Ευτυχία
24-10-2009, 12:38 AM
Έχοντας τον Κρόνο στον 11ο οίκο και τον Ουρανό στον 5ο, αρχίζω να εξηγώ πως, οι πολύ σημαντικές και επώδυνες αλλαγές που συμβαίνουν κάθε δεκαετία για 4η φορά στη ζωή μου, συνοψίζονται σε τούτη εδώ τη φράση:

οι πλανήτες σε αυτόν τον οίκο σηματοδοτούν μια χρονιά κατά την οποία επανεξετάζουμε όλους τους κανόνες, ιδιαίτερα τους δικούς μας. Αφήνουμε τον Ουρανό να θέσει τις προκλήσεις στις καθιερωμένες δομές του Κρόνου μας. Ερευνάμε αυτά που μας κρατούν στάσιμους. Τολμάμε να θέσουμε νέες ερωτήσεις στον εαυτό μας. Γιατί να μην εγκαταλείψουμε την εργασία μας και να ξεκινήσουμε μια νέα επιχείρηση; Γιατί να μην αρμενίσουμε όλο τον κόσμο μόνοι μας; Δεν είναι απαραίτητο να εφαρμόζουμε κάθε τρελή παρόρμηση που μας έρχεται στο κεφάλι. Αλλά εάν δεν μας έρχονται τρελές ιδέες που να μας τραβούν στα όρια των δυνατοτήτων μας, τότε πώς θα μπορέσουμε να έχουμε θαυμαστές εκπλήξεις στο μέλλον;

anastazia
28-10-2009, 10:02 PM
Kαι γω ανακάλυψα οτι έχω τον 11ο οίκο στον υδροχόο με τον Δία εκεί ο οποίος μάλιστα κάνει ένα μεγάλο τρίγωνο με κρόνο(3ος) και ουρανό(7ος) στα ζώδια του αέρα.Βέβαια μου φάνηκε περίεργο βάσει του άρθρου γιατί δεν έχω διαπιστώσει κάποια ιδιαίτερη τύχη μέχρι τώρα...ίσως στο μέλλον;Τι να πω...Πολύ ωραίο άρθρο πάντως!

astrotrella
29-10-2009, 06:11 PM
Συγχαρητηρια για το αρθρο πολυ καλη δουλεια..Να ρωτησω κατι και εγω?Ο Διελαυνων Διας στον 11ο οικο μπορει να φερει καποια ειδους ευνοια?

mariren
26-04-2011, 02:54 PM
Εχω το κάρμα κ τον χείρωνα στον 11ον στο ζώδιο των διδύμων κ στον 5ο τον ουρανό κ τον νότιο δεσμό στο ζ
ζώδιο του τοξότη.Τι σημαίνει αυτό?Χρόνια Πολλά σε όλους!Ταυρίνα

Eliona
19-06-2011, 12:44 AM
Γεια σας!Παρα πολύ ωραίο άρθρο:)Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τον 11 οίκο, έχω Ήλιο(Ιχθύες), Σελήνη(Ιχθύες) και Ερμή(Υδροχόος) σε αυτόν τον οίκο. Επείδη το τελευταίο διάστημα ξεκίνισα να ψάχνω για τον αστρολογικό μου χάρτη,και να διαβάζω γενικά για την αστρολογία, και δεν μπορώ να εξηγήσω αυτό, τι σημαίνει που αυτοί οι πλανήτες μου, βρίσκονται σε αυτόν τον οίκο???? Θα χαιρόμουνα πολύ αν μου απαντούσατε!!Διότι δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να σημαίνει.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

katiakiss
19-06-2011, 01:24 PM
Γεια σας!Παρα πολύ ωραίο άρθρο:)Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τον 11 οίκο, έχω Ήλιο(Ιχθύες), Σελήνη(Ιχθύες) και Ερμή(Υδροχόος) σε αυτόν τον οίκο. Επείδη το τελευταίο διάστημα ξεκίνισα να ψάχνω για τον αστρολογικό μου χάρτη,και να διαβάζω γενικά για την αστρολογία, και δεν μπορώ να εξηγήσω αυτό, τι σημαίνει που αυτοί οι πλανήτες μου, βρίσκονται σε αυτόν τον οίκο???? Θα χαιρόμουνα πολύ αν μου απαντούσατε!!Διότι δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να σημαίνει.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!Τα φώτα μας και η θέση στην οποία βρίσκονται, παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο. Ο Ήλιος, από τον οίκο που θα βρεθεί θα εκφράσει την προσωπικότητά μας και θα επιλέξει να το κάνει μέσα από τις αρχές του ζωδίου που κυβερνά τον οίκο. Στην προκειμένη περίπτωση 11ος\Υδροχόος. Επειδή εσύ έχεις και την Σελήνη σου εκεί , ακόμα περισσότερο! Η Σελήνη σου θα συμπεριφερθεί σαν Σελήνη στα ψάρια, αλλά με τους τρόπους και τους σκοπούς του 11ου\Υδροχόος. Αυτό, έρχεται να το συμπληρώσει και ο Ερμής σου, πολύ δυνατός και καλοβαλμένος στον Υδροχόο και στον 11ο . Την αντίληψή σου , την λογική και την σκέψη σου, τα φιλτράρεις έτσι όπως υπαγορεύει το ζώδιο και ο οίκος, πράγμα που σου είναι αρκετά εύκολο με Ήλιο και Σελήνη στον ίδιο οίκο. Τα προβλήματά σου ξεκινάνε όταν προσπαθείς να ισορροπήσεις μεταξύ της λογικής της συναισθηματικής αποστασιοποίησης και της μεγάλης σου ευαισθησίας. Είσαι ένας Ιχθύς που πολλές φορές νιώθεις εντελώς Υδροχόος που έτσι κι αλλιώς…Αγαπάς τους Υδροχόους! (κι εγώ!...Πολύ Σσσσσ Μη το πεις...):bigsmile:

Eliona
20-06-2011, 01:31 AM
Σε ευχαριστώ παρά πολύ για την βοήθεια :) Αλλά τώρα μπερδέυτηκα, σχετικα με τους οίκους..:( Στον χάρτη μου, έχω 5 πλανήτές στον Αιγόκερω , την Αφροδίτη, τον ¶ρη(9 οίκος), Ποσειδώνα(9οίκο), Κρόνο(9 οίκο) και Ουρανό ΞΑΝΑ (9 οίκο)!!!!Που ο 9 οίκος, κυβερνάται από τον Τοξότη. Τι συνδιασμός είναι αυτός????Επειδή δεν μπορώ να το καταλάβω..!!!Από όσο ξέρω Αιγόκερως και Τοξότης καμία σχέση..
Όσον αφορά τους Υδροχόους, δεν το ειχα καταλάβει μεχρί στιγμής..Για να είμαι ειλικρίνης.. σε πολλές περιπτώσεις θα έλεγα πως λειτουργω πιο πολύ σαν Αιγόκερως..και όχι τόσο σαν Υδροχοός..!!Δεν ξέρω τι να πω.. έχω μπερδευτεί λιγάκι..!!!