PDA

View Full Version : Κρίσιμες μοίρες



Marilam
22-06-2005, 11:41 AM
Γεια σας,
Προσπαθώντας να κάνω κάποια πρόβλεψη (όσο μπορώ γιατί δεν είμαι πολύ σχετική) για ένα θέμα που αφορά τα επαγγελματικά μου, πρόσεξα ότι στο χάρτη της ηλιακής επιστροφής ο Άρης βρίσκεται στην 29 57' του Κριού στον 10 οίκο, δηλαδή σε κρίσιμη μοίρα ...
Θα μπορούσατε μήπως να με διαφωτίσετε ως προς αυτό? Τί μπορεί να σημαίνει?
Επίσης διάβασα ότι η συγκεκριμένη μοίρα σημαίνει σημαίνει σκέψη και περισυλλογή για κάτι αλλά στο τέλος παρορμητική δράση. Ισχύει αυτό?
Ελπίζω να μην παρενέβην τους κανόνες του φόρουμ με την ερώτηση αυτή, αν το έκανα όμως ζητώ συγνώμη και παρακαλώ να το διαγράψετε..
Ευχαριστώ,

Μαριάννα

Λίλιαν Σίμου
23-06-2005, 01:26 AM
Αγαπητή Marilam

Η μοίρα που αναφέρετε, δεν ανήκει στις κρίσιμες μοίρες. Ως προς την ερμηνεία, δεν ξέρω την πηγή σας. Υπάρχουν για πολλές μοίρες, διάφορες ερμηνείες, άλλες φιλοσοφικές, άλλες για υγεία, άλλες μεταφυσικές. Εξαρτάται τον συγγραφέα αλλά και το θέμα που διαπραγματεύεται ο πλανήτης και η συγκεκριμένη ζωδιακή μοίρα. Από πού είδατε αυτή τη μοίρα? Σε ποιο βιβλίο?
Το παρορμητικό, είναι στοιχείο του Κριού, πάντως

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

Marilam
23-06-2005, 11:27 AM
Κα Σίμου,
Την πληροφορία αυτή δεν την βρήκα από βιβλίο αλλά απ το συγκεκριμένο link
http://www.cafeastrology.com/criticaldegrees.html
Περιμένω την γνώμη σας..

Ευχαριστώ.

Άκης Αντωνίου
23-06-2005, 12:03 PM
η πληροφορια που εχεις ειναι λαθος. Αντιθετως ο Αρης της επιστροφης σου ειναι στον 10ο οικο δηλ στην εξαρση του και στο ζωδιο του. Θεωρω πως θα ειναι μια καλη χρονια για τα επαγγελματικα σου ( εαν δεν εχει εννοειται ισχυρες προσβολες) και βγαζει μια εδραιωση

Marilam
23-06-2005, 12:23 PM
Σύμφωνα με τις όψεις που βλέπω στο astro.com υπάρχουν 2 τετράγωνα με χείρωνα και Κρόνο, ένα μακρυνό τρίγωνο με Πλούτωνα και μια επίσης μακρυνή σύνοδος με MC και Σελήνη.
Έτσι και πάνε όλα καλά στο τέλος , αγαπητέ Άκη, στο δηλώνω και δημόσια ότι κερνάω ποτό :)....Αυτό το εδραίωση που είπες μου έφτιαξε την μέρα...
Σ'ευχαριστώ και σένα και την Λίλιαν και έχω μια τελευταία ερώτηση: πως μεταφράζονται αυτές οι όψεις? Από κάποιο ειδικό βιβλίο που αναλύει ηλιακές επιστροφές ή όπως σε γενέθλιο ωροσκόπιο?
Να στε καλά

Άκης Αντωνίου
23-06-2005, 01:13 PM
κοιτα οντως υπαρχει βιβλιο με αναλυση ειδικα για την ηλιακη επιστροφη και κατα την γνωμη μου ειναι η ηλιακη επιστροφη του Volgin εκδοσεις Ηλιανθος
(καραμηνας). Χωρις να εχω δει τον χαρτη σου ,γιατι χρειαζεται σε σχεση με το γενεθλιο , πιστευω πως θα χρειαστει να βαλεις το μαχαιρι βαθεια στο κοκκαλο και να επαναστατησεις . Θα ερθεις αντιμετωπη με ατομα μεγαλυτερα απο εσενα ή ατομα που εξασκουν φυσικη ή αλλης μορφης εξουσια.Σε καθε περιπτωση θα βγεις νικητρια περνωντας ομως δια πυρος και σιδηρου διεκδικωντας κεκτημενα ετων. Ενδεχομενη αλλαγη

ολα αυτα γενικα με βαση αυτα που ειπες

Λίλιαν Σίμου
25-06-2005, 02:26 AM
Αγαπητή Marilam

Είδα το σάιτ που αναφέρεις, και θα έλεγα πως δεν πρέπει να λάβεις υπ' όψη αυτή την ερμηνεία. Με τις γνώσεις που διαθέτω, φαίνεται αυθαίρετη κάπως. Οι κρίσιμες μοίρες είναι συγκεκριμένες και είναι αυτές που αναφέρονται στην αρθρογραφία του φόρουμ μας.
Συνήθως στην 29η μοίρα, ένας πλανήτης θεωρείται πλέον ότι εκπνέει στο ταξίδι του στο συγκεκριμένο ζώδιο, καθώς ετοιμάζεται να αλλάξει χώρο και χρώμα. Αλλά δεν λέγεται κρίσιμη η μοίρα αυτή. Κάποια ζώδια, έχουν ιδιαιτερότητα στην 29η τους μοίρα, με μεταφυσική διάσταση ή τάσεις ασθένειας.
Για την πρόγνωση με Ηλιακή Επιστροφή υπάρχουν δύο βιβλία στις εκδόσεις Ηλίανθος, το ένα λέγεται "Solar- πρόοδοι - κατευθύνσεις" και το άλλο είναι αυτό που προτείνει ο κ. Αντωνίου, το κατά τον Volguine ετήσιο ωροσκόπιο. Οι αναλύσεις είναι ενδιαφέρουσες στα βιβλία αυτά, αλλά για να κάνουμε μία σωστή πρόγνωση, χρειάζονται επιπλέον τα προοδευτικά συστήματα, οι διελεύσεις, οι εκλείψεις του έτους και γιατί όχι, αν μπορούμε, να προσθέσουμε και κάποια μεσοδιαστήματα του έτους. Μόνο με τη σύγκριση ετήσιου-γενέθλιου, πρέπει να είσαι φειδωλή στις ερμηνείες.

Καλή συνέχεια!
φιλικά
Λίλιαν Σίμου

SAGIVI
09-07-2006, 11:54 AM
Kα Σίμου μου δίνετε κουραγιο, γιατι με την μεθοδο της ηλιακης επιστροφης(Σεπτέμβριος 06) στο ατομικο μου ωροσκοπιο τα πραγματα δειχνουν εως και τραγικα(υγεία ατομικη η μελους της οικογενειας μου), ενώ με το συστημα ημερα-χρόνος δείχνουν λιγο καλυτερα.
Ευχαριστώ

Μάνος Μαντάς
09-07-2006, 12:41 PM
Κανένα ωροσκόπιο δεν μπορεί να δώσει "τραγικά" γεγονότα και κανένα προγνωστικό σύστημα δεν πρέπει να ερμηνεύεται από τον εδιαφερόμενο αλλά από έναν ουδέτερο ο οποίος δεν εμπλέκεται συναισθηματικά στη διαδικασία της ερμηνείας. Είναι σχεδόν αδύνατο χρησιμοποιώντας όλα τα προγνωστικά αστρολογικά συστήματα να εμφανιστούν οι ίδιοι δείκτες γεγονότων και σίγουρα σε όλα υπάρχουν υποστηρικτικοί παράγοντες ή ακόμη και τρόποι να "μεταβληθεί" το γεγονός.

Πιστεύω αγαπητή φίλη ότι ίσως κοιτάξατε την Ηλιακή σας επιστροφή προφανώς σε σχέση με τον γενέθλιο χάρτη σας -διαφορετικά δεν θα μπορούσε να σας "πει"- σχεδόν τίποτα σαφές/ασφαλές αλλά δεν κοιτάξατε ενδεχομένως τις διελεύσεις, τα ηλιακά τόξα,τα μεσοδιαστήματα, τους απλανείς αστέρες και πολλά άλλα.
Η αυθαίρετη ερμηνεία πολλών αστρολογικών οδηγών σε βιβλία ή στο διαδίκτυο σε συνδυασμό με προσωρινή συναισθηματική "δυσλειτουργία" δεν είναι αστρολογικά αποδεκτή.

SAGIVI
09-07-2006, 01:16 PM
Ασφαλώς έχετε δίκιο,βεβαίως υπάρχουν θετικοί παραγοντες γι αυτο έγραψα την φράση ¨εως και τραγικά¨, η οποία ισως σας φανηκε μελό.
Συγνώμη αν ήταν υπερβολική