PDA

View Full Version : Διελεύσεις Κρόνου



cajoline
24-09-2009, 02:22 PM
θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τον κρόνο μιας και είμαι ζυγός (ήλιος στον 5ο) με (σελήνη τετράγωνο κρόνο , κρόνο αντίθεση ουρανό ) κ πλησιάζει στο ζώδιο μου

έχω διαβάσει πάρα πολλες καταχωρήσεις σχετικά με τις επιρροές του (μου φαίνεται ανάλογα με τον οίκο που είναι ο ήλιος) τις καθυστερήσεις, θλίψεις κλπ.
αυτό που θα ήθελα να ξέρω είναι :
-στα 2,5 χρόνια το 'βάρος' θα είναι σταθερό?
-διελεύσεις από άλλους πλανήτες μπορούν να δώσουν τονωτικές ενέσεις?
- μπορεί κάποιος αν το βάλει στο μυαλό του να αποφύγει τη στεναχώρια που φέρνει??

φιλικά
cajoline

leoma
24-09-2009, 02:47 PM
θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τον κρόνο μιας και είμαι ζυγός (ήλιος στον 5ο) με (σελήνη τετράγωνο κρόνο , κρόνο αντίθεση ουρανό ) κ πλησιάζει στο ζώδιο μου

έχω διαβάσει πάρα πολλες καταχωρήσεις σχετικά με τις επιρροές του (μου φαίνεται ανάλογα με τον οίκο που είναι ο ήλιος) τις καθυστερήσεις, θλίψεις κλπ.
αυτό που θα ήθελα να ξέρω είναι :
-στα 2,5 χρόνια το 'βάρος' θα είναι σταθερό?
-διελεύσεις από άλλους πλανήτες μπορούν να δώσουν τονωτικές ενέσεις?
- μπορεί κάποιος αν το βάλει στο μυαλό του να αποφύγει τη στεναχώρια που φέρνει??

φιλικά
cajoline

Αγαπητή cajoline

Ο Ποσειδώνας μου διαισθάνεται μια ανησυχία, γιατί ανησυχείς;:unsure: Κρόνος είναι, θα περάσει...

Λοιπόν, σε γενικές γραμμές οι διελεύσεις είναι ένα πολύ σύνθετο κεφάλαιο, ένα μπερδεμένο κουβάρι που θέλει υπομονή να το ξεμπερδέψεις και να καταλάβεις τι έχει σημασία και τι είναι σχετικά ασήμαντο, γιατί συμβαίνουν πολλές ταυτόχρονα. Οι διελεύσεις του Κρόνου είναι αρκετά σημαντικές, και φυσικά εξαρτάται από τις όψεις που σχηματίζει, στην προκειμένη, ο Ήλιος σου στο γενέθλιο. Φυσικά επηρεάζεται και ο οίκος του Ήλιου, και ο οίκος που κυβερνάται από τον Ήλιο στο γενέθλιο, αλλά και ο οίκος του γενέθλιου Κρόνου κ.ο.κ.

¶λλες διευλεύσεις που σχηματίζουν ευνοϊκές όψεις μπορούν πράγματι να προσφέρουν τονωτικές ενέσεις, αλλά σκοπός είναι να πάρεις και τα μαθήματα του Κρόνου.

Το γενέθλιο τετράγωνο μεταξύ Σελήνης-Κρόνου πιθανότατα δικαιολογεί το άγχος που έχεις για τη διέλευση, καθώς φανερώνει κάποια ανασφάλεια και αυτοσυγκράτηση, ειδικά στα συναισθηματικά θέματα. Τα προγνωστικά των διελεύσεων όμως δεν είναι για να ανησυχούμε, αλλά για να τα εκμεταλλευόμαστε ως προς το να κατανοήσουμε τι συμβαίνει μέσα μας και πώς θα το αντιμετωπίσουμε ψύχραιμα και δημιουργικά.

Οι λοιπές πληροφορίες για γενέθλιες θέσεις είναι ελλιπείς.

Αυτό με το "βάρος" και τα 2,5 χρόνια ομολογώ δεν το πολυκατάλαβα.

Φιλικά

Μαρία:love:

Μητσάκος
24-09-2009, 02:57 PM
θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τον κρόνο μιας και είμαι ζυγός (ήλιος στον 5ο) με (σελήνη τετράγωνο κρόνο , κρόνο αντίθεση ουρανό ) κ πλησιάζει στο ζώδιο μου

έχω διαβάσει πάρα πολλες καταχωρήσεις σχετικά με τις επιρροές του (μου φαίνεται ανάλογα με τον οίκο που είναι ο ήλιος) τις καθυστερήσεις, θλίψεις κλπ.
αυτό που θα ήθελα να ξέρω είναι :
-στα 2,5 χρόνια το 'βάρος' θα είναι σταθερό?

Όχι, δεν θα είναι σταθερό. Σε αυτά τα 2,5 χρόνια δεν πιάνει όλες τις μοίρες του Ζυγού ταυτόχρονα. Αν βέβαια είσαι από τους "τυχερούς" του 1ου πρώτου Δεκανού, λόγω της ανάδρομης πορείας του όταν φθάσει τον Ιανουάριο του '10 στην 4η μοίρα του Ζυγού και των πήγαινε-έλα του, θα έχεις ...περισσότερες ευκαιρίες να μάθεις το "μάθημά" σου :bigsmile:



-διελεύσεις από άλλους πλανήτες μπορούν να δώσουν τονωτικές ενέσεις?
Ναι, μπορούν. Πάντα υπάρχουν "ανάσες" στα δύσκολα και "ανάποδες" στα εύκολα :bigsmile:


- μπορεί κάποιος αν το βάλει στο μυαλό του να αποφύγει τη στεναχώρια που φέρνει??Το να το βάλουμε στο μυαλό μας ότι πρέπει να φύγει η στεναχώρια, και να το πετύχουμε εννοείται :toung:, το βρίσκω εφικτό.
Αυτό που, λόγω και φαταλιστικής προσέγγισης της αστρολογίας από τη μεριά μου, δεν βρίσκω εφικτό είναι να αποφύγουμε κάποια γεγονότα που υποδεικνύονται από ενεργοποίηση γενέθλιων όψεων, ιδίως αν αυτά φαίνονται και από άλλα συστήματα πέραν των διελεύσεων :bigsmile: Φυσικά είναι άλλο να έχεις προετοιμαστεί για μπόρα (να έχεις πάρει μαζί σου αδιάβροχο, ομπρέλα κλπ) και άλλο να ξεσπάσει μπόρα και εσύ να είσαι με το φανελάκι :bigsmile:

Μητσάκος
24-09-2009, 03:02 PM
Αγαπητή cajoline

Ο Ποσειδώνας μου διαισθάνεται μια ανησυχία, γιατί ανησυχείς;:unsure: Κρόνος είναι, θα περάσει...
................................
Τα προγνωστικά των διελεύσεων όμως δεν είναι για να ανησυχούμε, αλλά για να τα εκμεταλλευόμαστε ως προς το να κατανοήσουμε τι συμβαίνει μέσα μας και πώς θα το αντιμετωπίσουμε ψύχραιμα και δημιουργικά.

.................................................. ....
Φιλικά

Μαρία:love:

Έχω την εντύπωση ότι οι διελεύσεις αφορούν περισσότερο "εξωτερικούς" παράγοντες, οι οποίοι δεν προσφέρονται τόσο για "εσωτερική" ανάλυση και ενδοσκόπηση :bigsmile:

Fotini Christodoulou
24-09-2009, 03:24 PM
Έχω την εντύπωση ότι οι διελεύσεις αφορούν περισσότερο "εξωτερικούς" παράγοντες, οι οποίοι δεν προσφέρονται τόσο για "εσωτερική" ανάλυση και ενδοσκόπηση :bigsmile:

Nομίζω πως αυτό εξαρτάται καθαρά απο το ποιές γενέθλιες όψεις ενεργοποιούνται. Πολλές φορές τα "εξωτερικά" γεγονότα μπορεί να προκαλέσουν μία τέτοια φάση ανάλυσης και ενδοσκόπησης. :bigsmile:

leoma
24-09-2009, 03:38 PM
Έχω την εντύπωση ότι οι διελεύσεις αφορούν περισσότερο "εξωτερικούς" παράγοντες, οι οποίοι δεν προσφέρονται τόσο για "εσωτερική" ανάλυση και ενδοσκόπηση :bigsmile:

Πιστεύω ότι τους "εξωτερικούς" παράγοντες εμείς οι ίδιοι τους προκαλούμε, ανάλογα με το πώς είμαστε μέσα μας.

Φυσικά, όταν λέω εξωτερικούς παράγοντες, δεν εννοοώ τα φυσικά φαινόμενα! :laugh::laugh:

Μητσάκος
24-09-2009, 04:27 PM
Πιστεύω ότι τους "εξωτερικούς" παράγοντες εμείς οι ίδιοι τους προκαλούμε, ανάλογα με το πώς είμαστε μέσα μας.

Φυσικά, όταν λέω εξωτερικούς παράγοντες, δεν εννοοώ τα φυσικά φαινόμενα! :laugh::laugh:

Αν θα "φας" μια απόλυση από τη δουλειά σου ή τραυματιστείς σε τροχαίο (φτου μακριά :toung: ) δεν έχει να κάνει τόσο με εσένα όσο με εξωτερικούς παράγοντες. Το αν θα αξιοποιήσεις αυτά τα εξωτερικά γεγονότα εμβαθύνοντας και διαμορφώνοντας νέα αντίληψη για κάποια πράγματα δεν έχει να κάνει με τα γεγονότα αυτά καθαυτά αλλά με το αν εσύ γενικά έχεις διάθεση για να εμβαθύνεις. Μπορείς να εμβαθύνεις με αφορμή το πέταγμα μιας πεταλούδας, αν είσαι διατεθειμένος και έχεις τις "προδιαγραφές". Αν δεν τις έχεις, ό,τι και να σου συμβαίνει, κούτσουρο θα παραμένεις :bigsmile:

Κοραλλία Μόζορα
24-09-2009, 05:14 PM
Έχω την εντύπωση ότι οι διελεύσεις αφορούν περισσότερο "εξωτερικούς" παράγοντες, οι οποίοι δεν προσφέρονται τόσο για "εσωτερική" ανάλυση και ενδοσκόπηση :bigsmile:

Το αντίθετο, Μητσάκο μου. Οι διελεύσεις αφορούν περισσότερο "εσωτερικούς" παράγοντες. Δείχνουν περισσότερο ψυχολογικές καταστάσεις. Τα γεγονότα (απολύσεις, ατυχήματα κ.λπ που αναφέρεις) τα δείχνουν τα προγνωστικά συστήματα. Γι΄ αυτό όσα περάσματα κι αρνητικές όψεις κι αν σου κάνει ο ¶ρης, ο Κρόνος, ο Ουρανός κ.λπ αν δεν το λένε τα προοδευτικά σου δεν θα απολυθείς και δεν θα πάθεις ατύχημα.

Και το αντίθετο. Αν το δείχνουν τα προοδευτικά σου θα απολυθείς έστω κι αν δεν έχεις κάτι σημαντικό από τράνζιτς. Αρκετές φορές όμως παρατηρούμε ότι σε σημαντικά γεγονότα της ζωής μας τα προοδευτικά και οι τράνζιτς συμβαδίζουν, δηλαδή δείχνουν το ίδιο πράγμα.

Βασιλης Παπαδολιας
24-09-2009, 07:22 PM
Περί του τι είναι τι υπάρχουν πολλές σχολές παιδιά... Μην είμαστε απόλυτοι.. .έχω ακούσει άλλος να λέει ότι τα προοδευτικά δείχνουν γεγονότα κι άλλος ότι δείχνουν ψυχολογικές τάσεις... καθένας από την οπτική του γωνία....

Μητσάκος
24-09-2009, 10:30 PM
Το αντίθετο, Μητσάκο μου. Οι διελεύσεις αφορούν περισσότερο "εσωτερικούς" παράγοντες. Δείχνουν περισσότερο ψυχολογικές καταστάσεις. Τα γεγονότα (απολύσεις, ατυχήματα κ.λπ που αναφέρεις) τα δείχνουν τα προγνωστικά συστήματα. Γι΄ αυτό όσα περάσματα κι αρνητικές όψεις κι αν σου κάνει ο ¶ρης, ο Κρόνος, ο Ουρανός κ.λπ αν δεν το λένε τα προοδευτικά σου δεν θα απολυθείς και δεν θα πάθεις ατύχημα.

Και το αντίθετο. Αν το δείχνουν τα προοδευτικά σου θα απολυθείς έστω κι αν δεν έχεις κάτι σημαντικό από τράνζιτς. Αρκετές φορές όμως παρατηρούμε ότι σε σημαντικά γεγονότα της ζωής μας τα προοδευτικά και οι τράνζιτς συμβαδίζουν, δηλαδή δείχνουν το ίδιο πράγμα.

Εγώ, πάλι,θεωρώ ότι οι διελεύσεις μπορεί να επηρεάζουν σε συναισθηματικό επίπεδο (ψυχολογικό). Μια διέλευση (έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας εδώ μέσα :cheesy: ) ποτέ δεν υποστηρίξαμε ότι δείχνει κάποιο γεγονός. Απεναντίας, όπως αναφέρω και στο ποστ νο 3 από ετούτην την ενότητα
δεν βρίσκω εφικτό να αποφύγουμε κάποια γεγονότα που υποδεικνύονται από ενεργοποίηση γενέθλιων όψεων, ιδίως αν αυτά φαίνονται και από άλλα συστήματα πέραν των διελεύσεων

Αυτό που εννοώ λέγοντας ότι οι διελεύσεις αφορούν περισσότερο "εξωτερικά" γεγονότα είναι ότι αυτές υποδεικνύουν πράγματα που θα γίνουν και αφορούν ένα συλλογικό επίπεδο και όχι απαραίτητα εμάς σε προσωπικό επίπεδο. Το κατά πόσο και πού μπορεί να αφορούν κάποιον σε προσωπικό επίπεδο έχει να κάνει με το συνδυασμό των διελεύσεων με τα άλλα συστήματα και, ενδεχομένως κυρίως, με τις προόδους.

Οι διελεύσεις στηρίζονται σε μια "πραγματική" κίνηση των πλανητών, η οποία αφορά όλο τον κόσμο. ¶ρα, συγκεκριμένα γεγονότα που θα συμβούν και αντιστοιχούν σε συγκεκριμένες διελεύσεις αφορούν λίγο ή πολύ όλο τον κόσμο.
Η πραγματικότητα όμως είναι ότι ένα γεγονός που αφορά όλο τον κόσμο ελέγχεται για το πώς θα επηρεάσει εμένα για παράδειγμα. Το πώς θα με επηρεάσει και πώς θα αντιδράσω εγώ αστρολογικά θα το δούμε από τη συνάρτηση που δημιουργεί η διέλευση σε σχέση με την "πραγματική" θέση των γενέθλιων πλανητών μου και την όποια άλλη υποθετική που παράγεται είτε από προόδους είτε από κάποιο άλλο σύστημα πρόγνωσης.

Σε αυτήν τη βάση, η μία περίπτωση έχει να κάνει με εξωτερικά γεγονότα που με επηρεάζουν σε ψυχολογικό (είτε σε άλλο) επίπεδο, αλλά δεν παύει να αφορά εξωτερικά γεγονότα. Γεγονότα που μας αφορούν όλους και κατά περίπτωση "ξεβάφουν" απάνω μας. Είναι απ' όξω :bigsmile:

Στην άλλη περίπτωση, αυτήν του συνδυασμού των διελεύσεων με κάποιο άλλο προγνωστικό σύστημα (π.χ. των προόδων),( καθώς και οι διελεύσεις είναι ένα προγνωστικό σύστημα, αν δεν κάνω λάθος) όπου έχουμε να κάνουμε με μία τελείως υποθετική κίνηση πλανητών που βασίζεται όμως στο δικό μας προσωπικό ωροσκόπιο, υπάρχει η εκ των έσω δυναμική που διοχετεύεται προς τα έξω. Έχει να κάνει δλδ με πράγματα που βγαίνουν από εμάς και αφορούν τις δικές μας δυνατότητες διαχείρισης και αξιοποίησης.

Εν κατακλείδι, το γεγονός ότι οι διελεύσεις μπορεί να υποδείξουν μια ψυχολογική μεταβολή σε προσωπικό επίπεδο δεν έχει καμία σχέση με την εσωτερική διάσταση των προόδων. Και τα δύο προγνωστικά συστήματα είναι, γεγονότα υποδεικνύουν και τα δύο, όπως και όλα τα αστρολογικά προγνωστικά συστήματα. Απλώς όταν ένα γεγονός υποδεικνύεται από περισσότερα από 2 συστήματα έχει περισσότερες πιθανότητες να συμβεί.

Φυσικά, όπως και σε όλη την αστρολογική θεώρηση, επειδή δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη και κοινά αποδεκτή γωνία βλέψης, παρά μόνο αυτή που εντάσσεται στη μεταφυσική, μπορεί ο καθένας να λέει ό,τι θέλει.
Έρρωσθε :love:

Δημήτρης_Σ
25-09-2009, 09:47 AM
Περί του τι είναι τι υπάρχουν πολλές σχολές παιδιά... Μην είμαστε απόλυτοι.. .έχω ακούσει άλλος να λέει ότι τα προοδευτικά δείχνουν γεγονότα κι άλλος ότι δείχνουν ψυχολογικές τάσεις... καθένας από την οπτική του γωνία....

Τα προοδευτικά δείχνουν κατά την άποψή μου κυρίως την εξέλιξή μας εσωτερικά/ψυχολογικά μέσα στην πορεία των ετών. 'Οχι δηλαδή απλά τάσεις ψυχολογικές, αλλά πολύ βαθειές και χρόνιες εσωτερικές εξελικτικές διαδικασίες (π.χ Αποζητούσα αυτό γιατί ήμουν εκείνο ή "έζησα αυτό γιατί το αποζητούσα έντονα εσωτερικά). Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι πάντα μεταφράζονται σε γεγονότα. Πολλές φορές εξελίσεσαι έτσι, απλά επειδή ήρθε η ώρα.
Τώρα σχετικά με τις διελεύσεις. Τα ψυχολογικά συμβάντα δεν παύουν να είναι συμβάντα. Ο θυμός που βιώνεται σε μια κρίσιμη διέλευση 'Αρη-90-Πλούτωνα συνήθως ωθεί τον άνθρωπο σε πράξεις (άσχετο αν αυτές οι πράξεις μας διαφεύγουν. Μια τέτοια πράξη μπορεί να ναι το χτύπημα του χεριού μου στο τραπέζι που δεν θα δώσω καμμιά σημασία γιατί είναι μια τελείως παροδική κατάσταση). 'Αρα τα ψυχολογικά συμβάντα σχεδόν πάντα εξωτερικεύονται και παίρνουν τη μορφή του γεγονότος, απλά δεν δίνουμε σε όλα τα ψυχολογικά συμβάντα την ίδια σημασία γιατί δεν έχουν όλα τα ψυχολογικά συμβάντα την ίδια φόρτιση και ένταση, ώστε να προκαλέσουν μεγάλης σημασίας εξωτερικά γεγονότα. Συμβαίνει και το αντίστροφο. Τα εξωτερικά γεγονότα δηλαδή να προκαλούν εσωτερικά συμβάντα (θλίψη, θυμό, τάσεις φυγής κλπ).
Με αυτή τη λογική εσωτερικά και εξωτερικά συμβάντα είναι άμεσα συνδεδεμένα όπως οι διελεύσεις είναι συνδεδεμένες με τα υπόλοιπα προγνωστικά συστήματα. Οι διελεύσεις είναι περισσότερο τα ψυχολογικά συμβάντα κατά τη γνώμη μου και φυσικά δίνουν και εξωτερικά γεγονότα ανάλογα με την έντασή τους και το συνδυασμό τους με τα υπόλοιπα συστήματα.

Κοραλλία Μόζορα
25-09-2009, 02:26 PM
Στην αστρολογία όλα (κατευθύνσεις, διελεύσεις κ.λπ.) βασίζονται στην ίδια αρχή: "ό,τι πάνω και κάτω, ό,τι μέσα και έξω". Η αστρολογία είναι μια σημαντική συμβολική γλώσσα επειδή διερευνώντας το μέσα μπορεί να "προβλέψει" το έξω. Η αρχή αυτή σημαίνει ότι οποιοσδήποτε πλανήτης (είτε από διελεύσεις είτε από προόδους κ.λπ.) αγγίξει ένα πλανήτη ή σημείο του γενέθλιου χάρτη ενεργοποιεί μια εσωτερική τάση που τείνει να εκδηλωθεί προς τα έξω ή να "έλκύσει" ένα εξωτερικό γεγονός.

Όλα όμως ξεκινούν από μέσα, ακόμα και γεγονότα που φαίνονται εξωτερικά. Αν, παραδείγματος χάριν, ο τράνζιτ ¶ρης τετραγωνίζει τον γενέθλιο Ήλιο μου μπορεί να συμβεί κάτι που να με θυμώσει. Σε μια άλλη χρονική στιγμή το ίδιο γεγονός μπορεί να μη με θύμωνε. Γιατί συμβαίνει αυτό; Γιατί εκείνη την στιγμή είναι ενεργοποιημένες μέσα μου έντονες επιθυμίες που νιώθω επιτακτική ανάγκη να τις εκφράσω γι΄αυτό και έχω πολύ μικρότερη ανοχή στην παρεμπόδιση ή την ματαίωσή τους. Έτσι, πιο εύκολα θα θυμώσω μ΄ένα πρόσωπο ή ένα γεγονός, που μπορεί να είναι και τα χαλασμένα φανάρια στον δρόμο.

Όλες αυτές οι όψεις που γίνονται στο γενέθλιο (η διαδράση ή ο διάλογος αν προτιμάτε) μας δίνουν την ευκαιρία να εκδηλώσουμε τις εσωτερικές μας τάσεις κι έτσι να γνωρίσουμε καλύτερα τον εαυτό μας και να αναπτυχθούμε ως άτομα.

Οι διελεύσεις όντως θεωρούνται προγνωστικό σύστημα. Τι συμβαίνει όμως; Οι διελεύσεις από μόνες τους δεν μπορούν να μας δείξουν με βεβαιότητα αν θα συμβούν ουσιαστικά γεγονότα ή αν θα παραμείνουν σ΄ένα συναισθηματικό ή ψυχολογικό επίπεδο. Ας πάρουμε το πέρασμα του Κρόνου από την Παρθένο, μόνο στις συνόδους του με τον Ήλιο στην Παρθένο και μόνο τις περιπτώσεις που ο Ήλιος είναι χωρίς όψεις για να έχουμε το ίδιο μέτρο. Σε κάποια άτομα έφερε δύσκολα γεγονότα, σε κάποια θετικά και σε κάποια τίποτε το ιδιαίτερο από πλευράς γεγονότων.

Ή ο τράνζιτ ¶ρης ενεργοποιεί μια όψη μας στο γενέθλιο και έχουμε ένα ατύχημα. Ο τράνζιτ ¶ρης όμως ενεργοποίησε δεκάδες φορές στην ζωή μας αυτή την όψη χωρίς να μας φέρει ατύχημα ή κάτι άλλο ιδιαίτερο. Οι τράνζιτ πλανήτες δείχνουν κυρίως ψυχολογικές καταστάσεις που μπορεί να καταλήξουν σε μια σειρά ενδεχόμενων γεγονότων αλλά που εμείς δεν μπορούμε, μόνο μ΄ αυτό το σύστημα, να προσδιορίσουμε τι ακριβώς θα είναι και αν θα συμβεί.

Ας εξετάσουμε τώρα ένα άλλο ενδεχόμενο. Βλέπουμε σ΄ ένα χάρτη να σχηματίζει σύντομα ο τράνζιτ Ουρανός τετράγωνο με τον γενέθλιο Ήλιο. Λέμε λοιπόν στο άτομο ότι θα βιώσει ξαφνικά ανατρεπτικά γεγονότα που θα του δημιουργήσουν την ανάγκη να απελευθερωθεί από δεσμευτικές καταστάσεις στην ζωή του. Κι εκείνη την περίοδο παθαίνει εγκεφαλικό ο πατέρας του (έννοια του Ουρανού). Το άτομο φυσικά δεν θα το βιώσει αυτό ως απελευθέρωση. Ή μπορεί εκείνη την περίοδο να κάνει εξωσωματικές για να κάνει παιδί. Και πάλι δεν θα το βιώσει έτσι.

Στην αστρολογία κανένα σύστημα δεν λειτουργεί ανεξάρτητα από το άλλο ούτε και ανεξάρτητα από το ίδιο το γενέθλιο, αν θέλουμε να έχουμε πλήρη εικόνα. Οι κατευθύνσεις και η ηλιακή επιστροφή θα δείξουν τα γεγονότα και οι τράνζιτς (αν υπάρχουν ταυτόχρονα) θα μας δείξουν πώς το άτομο θα βιώσει αυτά τα γεγονότα. Αν π.χ. δούμε στις κατευθύνσεις ένα χωρισμό αλλιώς θα τον βιώσει το άτομο αν έχει ένα τράνζιτ Πλούτωνα πάνω στον άξονα του 1ου/7ου κι αλλιώς αν έχει ένα τράνζιτ Δία απέναντι από τον Ήλιο του.

Βασιλης Παπαδολιας
25-09-2009, 03:05 PM
Σωστές οι παραπάνω παρατηρήσεις αλλά νομίζω ότι μπορούμε να δώσουμε κι έναν πιο εύκολο και απλό κανόνα για τους αναγνώστες. Ό,τι κινείται αργά συνήθως προκαλεί καταστάσεις υπόβαθρου (θέλετε να τις πείτε ψυχολογικές, δεν είναι απαραίτητα όμως, μπορεί π.χ. να είναι μία "ψυχοβγαλτική" σχέση που διαρκεί χρόνια) ενώ ό,τι κινείται πιο γρήγορα προκαλεί συνήθως αυτό που έχουμε κατά νου όταν λέμε "γεγονότα". Με αυτή την έννοια οι διελεύσεις των αργών πλανητών θεωρούνται διελεύσεις υπόβαθρου, ενώ οι διελεύσεις γρήγορων διελεύσεις γεγονότων. Παρομοίως οι δευτερεύουσες κατευθύνσεις είναι περισσότερο καταστάσεις υπόβαθρου, αν εξαιρέσουμε τη Σελήνη, ενώ οι πρωτεύουσες και τα ηλιακά τόξα φέρνουν περισσότερο γεγονότα καθώς (κατά τον Noel Tyl τουλάχιστον στο έργο του Solar Arcs) μετακινούνται όλοι οι πλανήτες κι οι συνδυασμοί που δίνουν δίνουν μεγάλη τροφή για πρόβλεψη γεγονότων (στο τελευταίο αυτό βεβαίως έχω επίσης ακούσει διαφορετικές απόψεις που λένε το αντίθετο). Παρομοίως οι ηλιακές επιστροφές μπορεί να αφορούν μεσοπρόθεσμο υπόβαθρο που ενεργοποιείται από διελεύσεις του Ήλιου, ενώ οι σεληνιακές επιστροφές μπορεί να δίνουν πιο βραχυπρόθεσμα γεγονότα. κ.ο.κ.

Κοραλλία Μόζορα
25-09-2009, 04:03 PM
Σωστές οι παραπάνω παρατηρήσεις αλλά νομίζω ότι μπορούμε να δώσουμε κι έναν πιο εύκολο και απλό κανόνα για τους αναγνώστες. Ό,τι κινείται αργά συνήθως προκαλεί καταστάσεις υπόβαθρου (θέλετε να τις πείτε ψυχολογικές, δεν είναι απαραίτητα όμως, μπορεί π.χ. να είναι μία "ψυχοβγαλτική" σχέση που διαρκεί χρόνια) ενώ ό,τι κινείται πιο γρήγορα προκαλεί συνήθως αυτό που έχουμε κατά νου όταν λέμε "γεγονότα". Με αυτή την έννοια οι διελεύσεις των αργών πλανητών θεωρούνται διελεύσεις υπόβαθρου, ενώ οι διελεύσεις γρήγορων διελεύσεις γεγονότων. Παρομοίως οι δευτερεύουσες κατευθύνσεις είναι περισσότερο καταστάσεις υπόβαθρου, αν εξαιρέσουμε τη Σελήνη, ενώ οι πρωτεύουσες και τα ηλιακά τόξα φέρνουν περισσότερο γεγονότα καθώς (κατά τον Noel Tyl τουλάχιστον στο έργο του Solar Arcs) μετακινούνται όλοι οι πλανήτες κι οι συνδυασμοί που δίνουν δίνουν μεγάλη τροφή για πρόβλεψη γεγονότων (στο τελευταίο αυτό βεβαίως έχω επίσης ακούσει διαφορετικές απόψεις που λένε το αντίθετο). Παρομοίως οι ηλιακές επιστροφές μπορεί να αφορούν μεσοπρόθεσμο υπόβαθρο που ενεργοποιείται από διελεύσεις του Ήλιου, ενώ οι σεληνιακές επιστροφές μπορεί να δίνουν πιο βραχυπρόθεσμα γεγονότα. κ.ο.κ.

Βασίλη μου,

τι εννοείς όταν λες ότι οι γρήγορες διελεύσεις είναι διελεύσεις γεγονότων; Ότι π.χ. με μια τράνζιτ Αφροδίτη μπορεί να πάω κομμωτήριο ή να αγοράσω μια μπλούζα; Ή ότι μ΄ ένα τράνζιτ Ερμή μπορεί να μου ζητήσει η μητέρα μου να της πάρω τα ρούχα από το καθαριστήριο; Αν είναι έτσι πρέπει να καθορίσουμε τι εννοούμε γεγονότα.

Το ηλιακό τόξο δείχνει τα σημαντικά και κύρια γεγονότα της χρονιάς.
Οι δευτερεύουσες κατευθύνσεις δείχνουν τα κύρια αλλά και τα δευτερεύοντα γεγονότα της χρονιάς. Ολόκληρος όμως ο χάρτης των δευτερευουσών κατευθύνσεων και όχι μόνο η Σελήνη και μόνο όταν πιάνει γωνιακούς οίκους και μόνο στις δυσαρμονικές της όψεις όπως κάνει ο Tyl.
Η ηλιακή επιστροφή δείχνει τα κύρια γεγονότα και τα δευτερεύοντα γεγονότα αλλά και πιο καθημερινές καταστάσεις και διαθέσεις της χρονιάς.

Βασιλης Παπαδολιας
27-09-2009, 07:03 PM
Νομίζω ότι είναι σαφές Κοραλία μου τι είναι το γεγονός. Είναι κάτι που συμβαίνει σε συγκεκριμένη χρονική στιγμή και συμβαίνει στο χώρο και το χρόνο και ως τέτοιο είναι υποκείμενο πρόβλεψης. Οι ψυχολογικές τάσεις δεν ανήκουν σε αυτά, μόνο οι συνέπειες τους. Αν θέλουμε να κάνουμε πρόβλεψη γεγονότος λοιπόν κι όχι ψυχολογικής τάσης χρησιμοποιούμε τον κανόνα της ταχύτητας. Επί λέξει "Inner planetary transits can, however, provide useful clues as to the timing and effectiveness of an outer planetary transit". Ας προσέξουμε το timing. Χωρίς timing δεν υπάρχει πρόβλεψη.

Όσο για τις κατευθύνσεις όπως είπα υπάρχουν κι άλλες απόψεις. Στη Μayo School για παράδειγμα διδάσκεσαι με σαφήνεια ότι οι δευτερεύουσες κατεθύνσεις βιώνονται σε πιο συμβολικό και προσωπικό επίπεδο. Επί λέξει "Progressions, however, manifest in a more symbolic and personal way. They describe more how we feel and changes that happen to just us on a personal level". Επομένως δεν μπορώ να τις θεωρήσω όψεις γεγονότων.

Τώρα προφανώς μπορούμε να συνεχίσουμε τη συζήτηση, να πούμε καθένας την προσέγγιση του αλλά όπως είπα και αρκετά ποστ πιο πάνω δεν ξέρω αν έχει νόημα να επιμείνουμε περισσότερο. Είναι σαφές ότι δεν υπάρχει ομοφωνία σε αυτά τα θέματα στην αστρολογική πρακτική. Κι εσύ η ίδια ακόμη διαφώνησες με κάποιες πρακτικές που ακολουθεί ο Tyl. Επομένως προς τι να συνεχίσουμε; Απλά μπερδεύουμε τον κόσμο.

Κοραλλία Μόζορα
28-09-2009, 12:24 PM
Βασίλη μου,
καλημέρα και καλή βδομάδα.
Εγώ πάλι είμαι της άποψης ότι μια συζήτηση δεν έχει νόημα όταν τα άτομα συμφωνούν. Όταν διαφωνούν έχει πραγματικά νόημα ο διάλογος και είναι πολύ πιο γόνιμος επειδή παρατίθενται επιχειρήματα και απόψεις που μπορεί να οδηγήσουν σε συνθέσεις ή σε περισσότερη γνώση για όλους.

Όλα στην αστρολογία ξεκινούν από μέσα και μπορεί να εκδηλωθούν ή όχι προς τα έξω, με γεγονότα σημαντικά για την ζωή μας ή πιο ασήμαντα και καθημερινά. Οι γρήγορες διελεύσεις, αν εκδηλώσουν κάτι, θα είναι πιο καθημερινό και λιγότερο σημαντικό για την ζωή μας. Οι διελεύσεις των πιο βαριών πλανητών έχουν πιο σοβαρές και πιο μακροχρόνιες συνέπειες. Ναι, μερικές φορές οι γρήγοροι πλανήτες μπορεί να συνδυαστούν με πιο βαριά τράνζιτς και να μας δείξουν την χρονική στιγμή ενός γεγονότος. Όχι όμως πάντα. Είναι άλλες φορές που συμβαίνει ένα γεγονός, κοιτάμε τα τράνζιτς της μέρας και δεν βλέπουμε κάτι, είναι σαν να μην λειτουργούν.

Ομολογώ ότι δεν κατάλαβα καθόλου την άποψη της Mayo School για τις δευτερεύουσες κατευθύνσεις. Μεταφράζω επί λέξει την άποψη που παραθέτεις: "οι πρόοδοι, ωστόσο, εκδηλώνονται μ΄ένα πιο συμβολικό και προσωπικό τρόπο. Περιγράφουν περισσότερο πώς νιώθουμε και αλλαγές που συμβαίνουν μόνο σε μας σ΄ ένα προσωπικό επίπεδο".

Απ΄ αυτή την άποψη τι να υποθέσω; Ότι τα γεγονότα που δείχνει το ηλιακό τόξο ή η ηλιακή επιστροφή δεν είναι προσωπικά και δεν συμβαίνουν μόνο σε μας; Και τότε τι είναι; Κοινωνικά; Κοσμικά; Όλα σ΄ένα ωροσκόπιο είναι προσωπικά. Και όλα μας δείχνουν πώς ένα άτομο βιώνει τις καταστάσεις της ζωής του σε προσωπικό επίπεδο.

Αν με την φράση "μ΄ ένα πιο συμβολικό και προσωπικό τρόπο" εννοεί ότι οι δευτερεύουσες κατευθύνσεις δείχνουν μόνο εσωτερικές καταστάσεις και ψυχολογικές διεργασίες και πάλι χρειάζεται συζήτηση. Γιατί όταν η προοδευμένη Σελήνη τριγωνίζει την γενέθλια Αφροδίτη και ένα ζευγάρι χωρισμένο μήνες αποφασίζει να ξανασμίξει τι είναι αυτό; Συμβολικό και εσωτερικό γεγονός; Ή όταν ο προοδευμένος κυβερνήτης του 10ου κάνει σύνοδο με τον Δία και το άτομο παίρνει προαγωγή στην δουλειά του αυτό είναι συμβολικό και ψυχολογικό γεγονός;

Ο λόγος που συνεχίζω την συζήτηση είναι γιατί πιστεύω ότι οι δευτερεύουσες κατευθύνσεις είναι ένα παρεξηγημένο σύστημα που αξίζει τον κόπο να αφιερώσουμε λίγο χρόνο να το μελετήσουμε και να το δοκιμάσουμε στην πράξη.

ligero
18-10-2011, 04:28 PM
Καλησπέρα και από μένα,

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει σε απορία μου;;;;
Έχω Σελήνη στο 12ο οίκο στις 23 του Αιγόκερου και σε λίγο ο Κρόνος θα κάνει τετράγωνο!
Πως ερμηνεύεται αυτό;;
Έχει κάποια σημασία ο γενέθλιος Κρόνος (13ο Παρθένου - ακμή του 8ου);;;
Από γενέθλιο δεν υπάρχει αντίστοιχη όψη.

Ευχαριστώ Πολύ!

*alkmini
18-10-2011, 05:16 PM
Τί σημαίνει μία Σελήνη στον Αιγόκερω και ειδικά στο 12ο οίκο ? Σχηματίζει όψεις με άλλους πλανήτες ? Θετικές ή αρνητικές ? Ποιο γενέθλιο οίκο κυβερνά η Σελήνη σας ?

Ο Κρόνος στο Ζυγό από διέλευση σε ποιον οίκο βρίσκεται ?

Μπορείτε να βρείτε σχετικά άρθρα στην αναζήτηση του φόρουμ ?

ligero
18-10-2011, 05:27 PM
Μέσα από τις ερωτήσεις κατάλαβα τι άλλο πρέπει να αναζητήσω.
Σημαντικό.
Ευχαριστώ!

Katerina Paraskevopoulou
18-10-2011, 09:40 PM
Αγαπητή ligero. O Κρόνος είναι δάσκαλος, δίνει μαθήματα. Με το τετράγωνο δημουργεί εμπόδια και προκλήσεις στην εξέλιξή σου. Μια Σελήνη στον Αιγόκερω είναι δύσκολη, δυναμική έως και γρινιάρα για να πετύχει το σκοπό της. Στον 12ο της προσφέρεται επίσης μια τάση για απομόνωση και μυστικότητα. Τι προκλήσεις μπορεί να δημιουργήσει ένας Κρόνος στον Ζυγό και στον 9ο (υπόθέτω ε;); Για σκέψου τα θέματα της ζωής σου και συνδίασέ τα.... Αυτά κατά την ταπεινή μου άποψη.....

SAGIVI
19-10-2011, 05:16 PM
Καλησπέρα και από μένα,

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει σε απορία μου;;;;
Έχω Σελήνη στο 12ο οίκο στις 23 του Αιγόκερου και σε λίγο ο Κρόνος θα κάνει τετράγωνο!
Πως ερμηνεύεται αυτό;;
Έχει κάποια σημασία ο γενέθλιος Κρόνος (13ο Παρθένου - ακμή του 8ου);;;
Από γενέθλιο δεν υπάρχει αντίστοιχη όψη.

Ευχαριστώ Πολύ!



Αν καταλαβα καλα, στο γενεθλιο εχεις τριγωνο σεληνης κρονου με την πιο οριακη ανοχη βεβαια.

Η οψη αυτη υπερτερει της διελευσης κι αυτο σημαινει, οτι η επιδραση του τετραγωνου μειωνεται
μερικως.

Επισης πρεπει να λαβεις υπ οψιν σου οτι ο κρονος ειναι κυβερνητης του αιγοκερω, πραγμα που σημαινει οτι ειναι <συνηθισμενα τα βουνα στα χιονια>. Ξερεις δηλαδη πως ν αντιμετωπισεις τα γεγονοτα, αν υπαρξουν.

ligero
22-10-2011, 01:25 PM
Ευχαριστώ για την απάντηση Savigi.
Η αλήθεια είναι ότι από γενέθλιο δεν έχω όψη Σελήνης-Κρόνου.
Όσο για τον Κρόνο και ότι είναι συνηθισμένα τα βουνά στα χιόνια μάλλον έχεις δίκιο!
Η ακμή του πρώτου οίκου μου είναι στην 28η μοίρα του Αιγόκερου αλλά η Σελήνη 'προτίμησε' τον 12ο οίκο!!!
Ο προβληματισμός μου ήταν η όποια πιθανή αναστάτωση που μπορεί να φέρει το τετράγωνο αυτό από τον 12ο οίκο (αν τα καταλαβαίνω καλά) και βέβαια σε αντίθεση με τον 6ο μου οίκο (που είναι στον Καρκίνο -επειδή το τετράγωνο γίνεται με την Σελήνη!).
Από πρόοδο δεν είδα κάτι εκτός από τον προοδευμένο Άρη μέσα στον 6ο στην 19η του Καρκίνου που κάνει τρίγωνο με Μεσουράνημα.
Υγεία ή εργασιακές σχέσεις λοιπόν;;;

*alkmini
22-10-2011, 07:23 PM
Η ακμή του πρώτου οίκου μου είναι στην 28η μοίρα του Αιγόκερου αλλά η Σελήνη 'προτίμησε' τον 12ο οίκο!!!
Ο προβληματισμός μου ήταν η όποια πιθανή αναστάτωση που μπορεί να φέρει το τετράγωνο αυτό από τον 12ο οίκο (αν τα καταλαβαίνω καλά) και βέβαια σε αντίθεση με τον 6ο μου οίκο (που είναι στον Καρκίνο -επειδή το τετράγωνο γίνεται με την Σελήνη!).
Από πρόοδο δεν είδα κάτι εκτός από τον προοδευμένο Άρη μέσα στον 6ο στην 19η του Καρκίνου που κάνει τρίγωνο με Μεσουράνημα.
Υγεία ή εργασιακές σχέσεις λοιπόν;;;

Η Σελήνη σας, αγαπητή ligero, μπορεί να βρίσκεται στο 12ο οίκο, αλλά απέχει 5ο από τον Ωροσκόπο. Αυτό σημαίνει ότι ενεργεί και στον 1ο οίκο.

Μία Σελήνη στον Αιγόκερω μας δείχνει μία μητέρα με πολλές υποχρεώσεις ή ευθύνες ή ιδιαίτερα προσγειωμένη, φιλόδοξη, με μελαγχολική διάθεση και που συγκρατεί τα συναισθήματά της και δεν τα φανερώνει στους άλλους. Στο 12ο ενισχύεται η τάση της απομόνωσης και εσωστρέφειας.

Λέγεται πως οι πλανήτες στο 12ο δείχνουν και το στάδιο κύησης και τις τότε συνθήκες.

Ο Κρόνος από διέλευση βρίσκεται πιθανότατα στον 9ο ή 10ο οίκο σας και από κει έχει ήδη αρχίσει να επηρεάζει τη Σελήνη σας.

Ο Κρόνος στο Ζυγό ζητά από όλους μας να είμαστε τίμιοι, δίκαιοι, αξιοπρεπείς και συνεπείς στις σχέσεις μας( προσωπικές και επαγγελματικές) και στις υποχρεώσεις που πηγάζουν από αυτές.

Από σας διερχόμενος από τον 9ο ή 10ο οίκο σας ζητά να τα εφαρμόσετε στα επαγγελματικά σας(αν εργάζεστε - 10ος), σε θέματα σπουδών(9ος) ,δηλαδή στα θέματα του οίκου που διέρχεται ο Κρόνος. Πιθανόν αυξημένες υποχρεώσεις να επηρεάζουν τις κοινωνικές σας επαφές ή σύντροφο ή σοβαρή σχέση. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να αισθάνεστε μόνη ή απόμακρη από τους άλλους.
( Όλα τα παραπάνω γράφονται σε υποθετικό επίπεδο, γιατί μπορεί σε σας να λειτουργεί διαφορετικά το συγκεκριμένο τετράγωνο).

ligero
23-10-2011, 05:45 PM
Ομολογώ ότι δεν ήξερα πως η Σελήνη που απέχει 5ο μοίρες (στο δικό μου χάρτη λειτουργεί και στον πρώτο οικο)!
ΟΚρόνος σε διέλευση όντως βρίσκεται τώρα στην ακμή του 9ου οίκου.
Ευχαριστώ για την βοήθεια!

mersini1
11-11-2011, 04:17 AM
θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με το τι μπορει να φερει η διελευση που δεχομαι αυτη την στιγμη.Ο διελαυνων κρονος βρισκεται στον 3ο γενεθλιο οικο μου στην παρθενο και κανει εξαγωνο με τον γενεθλιο ερμη στον 1ο οικο μου στον λεοντα.Επισης η προοδευτικη σεληνη ειναι σε οψη χιαστι με τον ερμη.(δεν ξερω αν λαμβανουμε υποψην τις οψεις χιαστι απο προοδο).και στο ηλιακο τοξο επισης ο ερμης του τοξου βρισκεται σε εξαγωνο με τον γενεθλιο αρη του 12ου οικου.Βεβαια στον γενεθλιο δεν υπαρχει αυτη η οψη που ανεφερα.Τι μπορει να φερει σαν γεγονος αυτη η διελευση μεταξυ 3ου και 1ου οικου__?:confused:

*alkmini
11-11-2011, 04:55 PM
θα ηθελα να κανω μια ερωτηση ...επισης η προοδευτικη σεληνη ειναι σε οψη χιαστι με τον ερμη.(δεν ξερω αν λαμβανουμε υποψην τις οψεις χιαστι απο προοδο)....:confused:

Η προοδευτική σελήνη σε όψη χιαστί με τον ερμή μας δείχνει ότι υπάρχει κάποιο άτομο από το άμεσο περιβάλλον που σας δημιουργεί ένταση και πολύ πιθανόν να υπάρχουν διαφωνίες ή καβγάδες μεταξύ σας.
κάποια ιδέα μπορούμε να πάρουμε βλέποντας ποιον οίκο κυβερνά ο γενέθλιος ερμής .

mersini1
11-11-2011, 11:56 PM
Εχω μια απορια..Αυτη την στιγμη και για περιπου ενα μηνα βλεπω οτι ο διελαυνων κρονος ειναι στον 3ο γενεθλιο οικο στη παρθενο και κανει εξαγωνο με το γενεθλιο βερτεξ στον 5ο οικο στον τοξοτη,και οψη τριγωνου με τον βορειο δεσμο στους διδυμους στον 11ο οικο μου.Τον εχω παρει απο φοβο αυτον τον κρονο και δεν ξερω αν σηματοδοτουν αυτες οι οψεις καλο η κακο..:confused:

ScP
12-11-2011, 02:22 PM
Το συμπέρασμα που μπορούμε να βγάλουμε αβίαστα έτσι όπως περιγράφεις την οικοθεσία σου είναι ότι έχεις ωροσκόπο Λέοντα και εμπεριεχόμενο τον 2ο. Σωστά;

Οι όψεις οι συγκεκριμένες είναι άνευ σημασίας αλλά ο αστρολόγος Δημήτρης Αντωνιάδης (atrapos) κάτι θα έχει να μας πει παραπάνω για τους δεσμούς. Δημήτρη μη μου πετάξεις κανα μπαλάκι πίσω :p

Από την γενικότερη ανασφάλειά σου σου με τον Κρόνο, τρέμω να υποθέσω ότι είσαι παιδί του 81-83 και κάτι, και ο τρανζιτ Κρόνος ίσως ακουμπάει ήδη τον γεν. Πλούτωνά σου. Ψ υ χ ρ α ι μ ί α όλοι μέσα στο φόρουμ γράφουν ότι είναι μια σύνθεση η αστρολογία. Πρέπει να δει κάποιος αναλυτικά, το λιγότερο τα προοδευτικά σου με δευτευρεύουσες κατευθύνσεις και ακόμα περισσότερο τους προχωρημένους πλανήτες του Ηλ. Τόξου.

errikaki
12-11-2011, 05:32 PM
τώρα που ο κρόνος είναι στο ζυγό, διανύει τον 11ο οίκο μου και
έχει σχηματισει με πλανήτες του 1ου οίκου μου 6 εξάγωνα τα 2 χρόνια αυτά.....

ωστόσο, δεν έχω αισθανθεί την παρουσία του..
μήπως το εξάγωνο δεν είναι και το τόσο ισχυρή όψη στις διελεύσεις του κρόνου;
:)

mersini1
12-11-2011, 08:19 PM
Σας ευχαριστω για την απαντηση σας!:)Eχετε απολυτο δικιο ειμαι κρονοφοβικη!Ειμαι το 83, ο ωροσκοπος ειναι λεοντας,στον 2ο οικο βρισκεται η αφροδιτη στην παρθενο,και στον 3ο οικο ο κρονος 28 ΄18 και ο πλουτωνας 26΄49 στην επισης στην παρθενο.Τον αλλο μηνα βλεπω οτι κανει συνοδο με τον γενεθλιο πλουτωνα,συνοδο με τον γενεθλιο κρονο ,εξαγωνο με τον ποσειδωνα του 5ου.Η οψη κρονου συνοδος πλουτωνας και εξαγωνου με ποσειδωνα υπαρχει και στον γενεθλιο χαρτη.Με τι θα ερθω και παλι αντιμετωπη?:confused:

Atrapos
12-11-2011, 09:02 PM
Δεν ξέρω από πότε απόκτησα ειδικότητα στους Δεσμούς της Σελήνης αλλά αφού ο administrator μας (ωραία φωτό:p) με έβγαλε στη σέντρα, να πω δυο λόγια.

Λοιπόν Μυρσίνη, ο Κρόνος μπορεί να είναι στον 3ο γενέθλιο οίκο σου αλλά δεν είναι στην Παρθένο. Εδώ και πολύ καιρό είναι στο Ζυγό. Απ’ ότι λες σχηματίζει εξάγωνα με Ερμή και Βόρειο Δεσμό και δεν καταλαβαίνω γιατί ανησυχείς. Ο Ερμής σου είναι στον πρώτο οίκο και ο Βόρειος Δεσμός στους Διδύμους και στον 11ο. Σίγουρα, η επικοινωνία με τους άλλους είναι σημαντικό κομμάτι της ζωής σου. Η δράση του Κρόνου, σε έξαρση στο Ζυγό, από τον οίκο της επικοινωνίας είναι θετική, αφού με τρίγωνο και εξάγωνο μπορεί να δώσει περισσότερη σιγουριά, σταθερότητα κι ένα συγκεκριμένο κανάλι για να διοχετευτεί αυτή σου η έφεση.
Ο Administrator μας μπορεί να έχει δίκιο σχετικά με την ανάγκη της σύνθεσης στην αστρολογία (κάτι που το έχουμε κάνει καραμέλα) αλλά υπάρχει ακόμα μεγαλύτερη ανάγκη να βάζουμε τις σωστές προτεραιότητες. Έχεις γεννηθεί το ’83 με σύνοδο Κρόνου / Πλούτωνα στο Ζυγό (και όχι στην Παρθένο όπως λες) και τώρα θα πρέπει να ετοιμάζεσαι για την πρώτη επιστροφή του Κρόνου που θα είναι ταυτόχρονα και σύνοδος με τον Πλούτωνα. Όταν ο Κρόνος ετοιμάζεται να βρεθεί σε σύνοδο με γενέθλιους Κρόνο / Πλούτωνα, δεν κοιτάς ένα εξάγωνο με τον Ερμή και το Δεσμό της Σελήνης.

Έρρικα, αν ο Κρόνος από το Ζυγό και τον 11ο οίκο σου έκανε 6 εξάγωνα με τους πλανήτες σου στον πρώτο σημαίνει ότι έχεις 6 πλανήτες στον 1ο και τον Τοξότη. Σίγουρα το εξάγωνο δεν είναι η ισχυρότερη όψη, όχι μόνο για τον Κρόνο αλλά και γενικότερα. Είναι απλά μια υποστηρικτική όψη. Υποθέτω ότι την επταετία 2003 – 2010 που ο Ουρανός ήταν στους Ιχθείς (σε τετράγωνο με τον Τοξότη) και ο Πλούτωνας στις 10 τελευταίες μοίρες του Τοξότη, οι επίδραση τους θα ήταν πολύ πιο έντονη. Μετά από αυτό, τα εξάγωνα του Κρόνου είναι μάλλον πολύ καλοδεχούμενα.

ScP
12-11-2011, 09:12 PM
Καλώστην
Σε αυτό το φόρουμ κρατώ τη θέση του διαχειριστή - τεχνικού - συντηρητή εργάτη. Αποφεύγω λοιπόν στην ίδια μασχάλη θα βάλω άλλο ένα καρπούζι γιατί δεν θα αντέξει. Το φόρουμ έχει και ομάδα αστρολόγων που εάν επιθυμεί μπορεί να σε βοηθήσει.

Στην περίπτωσή σου πρέπει να ανοίξουν και να μελετηθούν αρκετοί χάρτες. Παρόλα αυτά οι όψεις που περιγράφεις είναι ισχυρής δυναμικής, (δεν ξεχνάμε ότι υποδέχεσαι την 1η σου επιστροφή του Κρόνου) είμαι σχεδόν πεπεισμένος ότι βιώνεις κόπωση, απογοήτευση και κάτι να αλλάζει επάνω σου. Είμαι επίσης σχεδόν σίγουρος ότι βιώνεις ήδη ποικίλες μορφές έντασης και συνιστώ ψυχραιμία.

Σου εύχομαι τα καλύτερα.


Δημήτρη σε ευχαριστώ για την παρέμβασή σου.

mersini1
12-11-2011, 10:00 PM
Ευχαριστω πολυ κ.διαχειριστα και κ.ατραπε για την παρεμβαση σας!:)είμαι σχεδόν πεπεισμένος ότι βιώνεις κόπωση, απογοήτευση και κάτι να αλλάζει επάνω σου...Ετσι και ακομα χειροτερα...Δεν ξερω ..φταιει ο κρονος..φταιω εγω ...?κατι μ ε βασανιζει-ΟΛΑ μου φταινε.Επισης ο διελαυνων ποσειδωνας που βρισκεται αυτη τη στιγμη στον 7ο μου οικο στον υδροχοο στις 28.08 (5os γενεθλιος στον τοξοτη)βρισκεται σε τριγωνο με τον γενεθλιο μου κρονο στις 28΄18.Αυτη η οψη ποσειδωνα 'κρονου υπαρχει και στο γενεθλιο.(συμπληρωματικη πληροφορια για τον κρονο)Oπου και να κοιταξω ξεπεταγεται και ενας κρονος μπροστα μου..:mad:

errikaki
12-11-2011, 10:05 PM
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

.....όντως έχω αρκετούς πλανήτες στον τοξότη συμπεριλαμβανομένων των φώτων και τον ωροσκόπο.
... είπα και εγώ δεν μπορεί να είμαι τόσο αναίσθητη, τα ζόρικα τα είδα όταν ο κρόνος περνούσε στην παρθένο..
και περιμένω να δω τι θα φέρει η 1η επιστροφή του κρόνου στον τοξότη!:confused:

Atrapos
12-11-2011, 10:57 PM
Δεν ξερω ..φταιει ο κρονος..φταιω εγω ...?κατι μ ε βασανιζει-ΟΛΑ μου φταινε.Επισης ο διελαυνων ποσειδωνας που βρισκεται αυτη τη στιγμη στον 7ο μου οικο στον υδροχοο στις 28.08 (5os γενεθλιος στον τοξοτη)βρισκεται σε τριγωνο με τον γενεθλιο μου κρονο στις 28΄18.Αυτη η οψη ποσειδωνα 'κρονου υπαρχει και στο γενεθλιο.(συμπληρωματικη πληροφορια για τον κρονο)Oπου και να κοιταξω ξεπεταγεται και ενας κρονος μπροστα μου..:mad:

Όπως είπε και ο σοφός ScP, πάνω απ’ όλα Ψυχραιμία. Το σημαντικό είναι η επιστροφή του Κρόνου και μπορείς να διαβάσεις αρκετά θέματα στο φόρουμ για ζήτημα αυτό. Δεν πρόκειται για καμιά καταστροφή, σε όλους συμβαίνει.

Θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι ουσιαστικά ενεργοποιείται η γενέθλια σύνοδος Κρόνου / Πλούτωνα στο Ζυγό και τον 3ο οίκο. Είναι ευκαιρία να δεις πως επικοινωνείς με το άμεσο περιβάλλον και τις σχέσεις σου. Να αλλάξεις πράγματα που δεν σε εξυπηρετούν πια και να κάνεις μια καινούργια αρχή, όπου αυτό χρειάζεται.

Είναι μια διέλευση που μας υπενθυμίζει ότι ήρθε ο καιρός να ωριμάσουμε.

Υδροζυγός
14-11-2011, 09:48 PM
Είμαι Υδροχόος με ωροσκόπο Ζυγό. Έχω Κρόνο στον Τοξότη και στον 2ο οίκο. Η ακμή του 2ου είναι στον Σκορπιό. Στον χάρτη μου δεν βλέπω καμμία όψη του Κρόνου με κάποιον άλλον πλανήτη. Από την στιγμή που μπήκε στον Ζυγό όμως με "τσάκισε" στην κυριολεξία............Ειδικά σε αισθηματικά θέματα με "χτυπάει" συνέχεια. Φαντάζομαι τί έχει να γίνει σε 3-4 χρόνια που θα έχω επιστροφή Κρόνου στον Τοξότη.....................Πολύ σκληρός δάσκαλος.............

whisperer
14-11-2011, 10:10 PM
Μην είσαι σίγουρη ότι ντε και καλά τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα όταν θα έχεις την επιστροφή του Κρόνου. Δεδομένου κιολας ότι με την επιστροφή του Κρόνου δε θα ενεργοποιηθεί κάποια γενέθλια όψη εφόσον σε σένα κάθεται ήσυχος στα αυγά του και δεν σχηματίζει όψη με κάποιον άλλον πλανήτη.

Με την επιστροφή του Κρόνου ωριμάζουμε, βλέπουμε και συνειδητοποιούμε τις ευθύνες και τις υποχρεώσεις μας, και γενικότερα ζοριζόμαστε στα πλαίσια της "ενηλίκιωσής" μας. Είναι μία δύσκολη φάση της ζωής μας, αυτά όμως μπορούν επίσης να επιτευχθούν μια χαρά και από το πέρασμα του Κρόνου από τον ωροσκόπο όπως στη δική σου περίπτωση οπότε μην το απαξιώνεις καθόλου και μην θορυβείσαι από το ότι θα έρθουν και τα χειρότερα οπωσδήποτε. Και που να μην σου τριγώνιζε και τον Ήλιο σου δηλαδή...(από τον Ζυγό εννοώ). ;)

Οπότε, θα έλεγα ότι στη δική σου περιπτωση ίσως το πέρασμα του Κρόνου από τον ωροσκόπο σου είναι πιο σημαντικό και ενδεχομένως και πιο "βάρβαρο" από την επιστροφή ενός χωρίς όψεις Κρόνου. Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος...
Καλύτερα να μας πεις εσύ όταν έρθει εκείνη η ώρα...


Είμαι Υδροχόος με ωροσκόπο Ζυγό. Έχω Κρόνο στον Τοξότη και στον 2ο οίκο. Η ακμή του 2ου είναι στον Σκορπιό. Στον χάρτη μου δεν βλέπω καμμία όψη του Κρόνου με κάποιον άλλον πλανήτη. Από την στιγμή που μπήκε στον Ζυγό όμως με "τσάκισε" στην κυριολεξία............Ειδικά σε αισθηματικά θέματα με "χτυπάει" συνέχεια. Φαντάζομαι τί έχει να γίνει σε 3-4 χρόνια που θα έχω επιστροφή Κρόνου στον Τοξότη.....................Πολύ σκληρός δάσκαλος.............

*alkmini
14-11-2011, 11:04 PM
Είμαι Υδροχόος με ωροσκόπο Ζυγό. Έχω Κρόνο στον Τοξότη και στον 2ο οίκο. Η ακμή του 2ου είναι στον Σκορπιό. Στον χάρτη μου δεν βλέπω καμμία όψη του Κρόνου με κάποιον άλλον πλανήτη. Από την στιγμή που μπήκε στον Ζυγό όμως με "τσάκισε" στην κυριολεξία............Ειδικά σε αισθηματικά θέματα με "χτυπάει" συνέχεια. Φαντάζομαι τί έχει να γίνει σε 3-4 χρόνια που θα έχω επιστροφή Κρόνου στον Τοξότη.....................Πολύ σκληρός δάσκαλος.............

Πρέπει να υπάρχει κάποιο λάθος . Στα στοιχεία γέννησης που δίνετε ο Κρόνος δεν ήταν στον Τοξότη, αλλά στο Υδροχόο. Μήπως να το ξανακοιτούσατε ?

aurelia
14-11-2011, 11:52 PM
Δεν μπορώ να κρατηθώ! Θα απαντήσω στη Μυρσίνη (γιορτάζουμε και την ίδια μέρα :p) που είπε την λέξη 'κρονοφοβική' που πολύ μου άρεσε! Λοιπόν, Μυρσίνη, είμαι Ζυγός της 1ο, με άλλους 3 πλανήτες στο ίδιο ζώδιο στις 9ο, 10ο και 18ο. Δύο χρόνια τώρα έχω τον Κρόνο στην πλάτη μου, (πριν συμβεί αυτό είχα την Κρόνια επιστροφή μου, στην πλάτη μου δηλαδή και τότε για κανά χρόνο περίπου!), να κάνει πάνω κάτω πάνω κάτω μέσα στον 8ο οίκο πιάνοντας εναλλάξ Ήλιο, Ερμή, Αφροδίτη. Όταν έπιασε τον Πλούτωνα φέτος το Σεπτέμβρη στις 18ο, μετά από 2 χρόνια ταλαιπωρίας, έγινε κάτι γερό που με έκανε να πω: 'Κάνε Θεε μου να ναι το τελευταίο!!!!!!' (αγγούρι εννούσα!). Λάβε υπόψη σου για την περίπτωσή μου και τις υπόλοιπες διελεύσεις, Πλούτωνα σε τετράγωνο με τον ΄'Ηλιο και Ουρανό σε αντίθεση και θα καταλάβεις για τι πράγμα μιλάμε....
Αυτό που έχω να σου πω, είναι να μην αγχώνεσαι...οι αστρολογικές διελεύσεις είναι η κοσμική αποτύπωση των καταστάσεων που βιώνουμε στη ζωή μας γιατί πρέπει να τις βιώσουμε για να εξελιχθούμε ψυχικά.

Ο Μπουκάι λέει σε ένα βιβλίο του (δε θυμάμαι ποιο) οι στιγμές που δε θα θέλαμε ποτέ να έχουμε ζήσει είναι αυτές που τώρα ευγνωμονούμε για αυτό που είμαστε (ελεύθερη μετάφραση γιατί δεν το θυμάμαι κατα λέξη)!!!

Ψυχραιμία!!!! Θα την παλέψουμε :-ΡΡΡΡΡΡΡ

mersini1
16-11-2011, 02:14 AM
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!:):Καταλαβαινω τι θα περασες και συ με οσα περιεγραψες παραπανω..Ελπιζω ολα να τελειωσαν..Εγω εγω γενεθλια οψη κρονου τετραγωνου με ηλιο.και πλουτωνα με ηλιο επισης σε τετραγωνο! Ολα τα καλα!Οταν ο κρονος βρισκοταν στην παρθενο ,εκει να δεις τι τραβηξα..Με επηρεασε τοσο σε αισθηματικο επιπεδοκαι σε ψυχολογικο επισηςμε τσακισε οσο δεν παιρνει...:Περασα πολυ ασχημες ψυχολογικες μεταπτωσεις.Και τωρα κατα ενα περιεργο τροπο μου στριφογυριζουν ολα στο μυαλο...Εκατσε κ καπακι ο πλουτωνας..εδω να δουμε πανηγυρια!!Απλα υπομονη και ψυχραιμια ...Σας ευχαριστω πολυ για οσα μου γραψατε και για τον χρονο σας!!:o

aurelia
16-11-2011, 03:36 PM
Σε 2-3 μήνες ο τράνσιτ Κρόνος θα βρίσκεται στην 29ο του Ζυγού μέσα στον 8ο οίκο και θα κάνει τετράγωνο με τον Άρη που βρίσκεται στον Καρκίνο στον 6ο οίκο και εξάγωνο με τον Δία που βρίσκεται στο Λέοντα στον 7ο.

Ο Άρης κυβερνάει τον 2ο οίκο και ο Δίας τον 10ο. Για να ερμηνεύσω τη διεύλεση αυτή θα δώσω μεγαλύτερη σημασία στον οίκο που βρίσκεται ο πλανήτης ή στον οίκο που κυβερνάει?

Αν τα συνδυάσω και τα δύο, για τον Άρη για παράδειγμα, θα μπορούσα να υποθέσω πως θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα στην εργασία (6ος) που σχετίζεται με τα χρήματα που βγάζω (κυβ.2ου)?

Αν κάνω το ίδιο για το Δία, θα έλεγα μια σταθεροποίηση στη δουλειά (καριέρα, καταξίωση 10ος) που σχετίζεται με μια καλή συνεργασία (7ος)?

Κάτι σαν..προαγωγή με περικοπές!

*alkmini
16-11-2011, 04:06 PM
Σε 2-3 μήνες ο τράνσιτ Κρόνος θα βρίσκεται στην 29ο του Ζυγού μέσα στον 8ο οίκο και θα κάνει τετράγωνο με τον Άρη που βρίσκεται στον Καρκίνο στον 6ο οίκο και εξάγωνο με τον Δία που βρίσκεται στο Λέοντα στον 7ο.

Ο Άρης κυβερνάει τον 2ο οίκο και ο Δίας τον 10ο. Για να ερμηνεύσω τη διεύλεση αυτή θα δώσω μεγαλύτερη σημασία στον οίκο που βρίσκεται ο πλανήτης ή στον οίκο που κυβερνάει?

Αν τα συνδυάσω και τα δύο, για τον Άρη για παράδειγμα, θα μπορούσα να υποθέσω πως θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα στην εργασία (6ος) που σχετίζεται με τα χρήματα που βγάζω (κυβ.2ου)?

Αν κάνω το ίδιο για το Δία, θα έλεγα μια σταθεροποίηση στη δουλειά (καριέρα, καταξίωση 10ος) που σχετίζεται με μια καλή συνεργασία (7ος)?

Κάτι σαν..προαγωγή με περικοπές!

Οι διελεύσεις, κατά την προσωπική μου γνώμη, έρχονται να συμπληρώσουν την εικόνα άλλων προοδευτικών όψεων ή τη γενικότερη φάση ζωής που βρίσκεστε. Μ' αυτό εννοώ ότι θα ήταν καλό να συνοδέψουμε ένα κυρίως γεύμα(πρόοδοι) με το κατάλληλο κρασί(διελεύσεις).

Το σκηνικό της ζωής είναι στημένο με τις όψεις των προοδευτικών πλανητών κυρίως Ήλιου και Σελήνης σε ζώδιο, οίκο, όψεις με τους γενέθλιους πλανήτες χωρίς φυσικά να αποκλείσουμε τους προοδευτικούς εσωτερικούς πλανήτες αντίστοιχα , προοδευτικό Ωροσκόπο και Μεσουράνημα.

Το κερασάκι στην τούρτα είναι οι διελεύσεις των αργών κυρίως πλανητών και η ενεργοποίηση τους από τους πιο γρήγορους.

aurelia
16-11-2011, 09:37 PM
Φυσικά και θα συμφωνήσω. Αλλά αν κάποιος έχει, θα ήθελα μια γνώμη στην προσπάθεια ερμηνείας της συγκεκριμένης διεύλευσης που έκανα :-)

*alkmini
16-11-2011, 10:42 PM
Σε 2-3 μήνες ο τράνσιτ Κρόνος θα βρίσκεται στην 29ο του Ζυγού μέσα στον 8ο οίκο και θα κάνει τετράγωνο με τον Άρη που βρίσκεται στον Καρκίνο στον 6ο οίκο και εξάγωνο με τον Δία που βρίσκεται στο Λέοντα στον 7ο.

Ο Άρης κυβερνάει τον 2ο οίκο και ο Δίας τον 10ο. Για να ερμηνεύσω τη διεύλεση αυτή θα δώσω μεγαλύτερη σημασία στον οίκο που βρίσκεται ο πλανήτης ή στον οίκο που κυβερνάει?



Μας ενδιαφέρουν και τα δύο.

aurelia
17-11-2011, 02:31 PM
Α! Μάλιστα! Και τι συμπεραίνουμε Αλκμήνη από αυτό?Έχεις κάποια ιδέα ?

*alkmini
17-11-2011, 05:06 PM
Α! Μάλιστα! Και τι συμπεραίνουμε Αλκμήνη από αυτό?Έχεις κάποια ιδέα ?

Είναι εύκολο να μας πείτε σε ποιο γενέθλιο οίκο βρίσκεται ο Κρόνος και τι κυβερνά ?

aurelia
17-11-2011, 10:22 PM
Δε φαντάστηκα ότι αυτό έχει τόσο σημασία...Κυβερνά το δωδέκατο και βρίσκεται στον 7ο. Αν θέλετε μου εξηγείτε και το σκεπτικό σας.

*alkmini
18-11-2011, 11:50 AM
Δε φαντάστηκα ότι αυτό έχει τόσο σημασία...Κυβερνά το δωδέκατο και βρίσκεται στον 7ο. Αν θέλετε μου εξηγείτε και το σκεπτικό σας.




Βέβαια θα ήταν καλό να τονίσουμε ότι από μία μεμονωμένη όψη δεν μπορούμε να συμπεράνουμε ότι κάτι σημαντικό θα προκύψει. Ίσως υπάρχουν περισσότερο σημαντικές όψεις και να αφήνουμε το δάσος και να επικεντρωνόμαστε στο δέντρο.

Εξίσου σημαντικό κατά τη γνώμη μου πάντα είναι το πόσο έχουμε ασχοληθεί με τις γενέθλιες όψεις μας , κατά πόσο τις κατανοούμε και πώς τις εκφράζουμε. Αν δεν έχει προηγηθεί αυτή η διαδικασία σε βάθος, δεν είμαστε σε θέση να μπούμε στο κεφάλαιο "προβλέψεις".

Το αίτημα του Κρόνου είναι να σας βάλει σε μια διαδικασία να αντιμετωπίσετε με σοβαρότητα και υπευθυνότητα(αν μέχρι τώρα δεν το έχετε κάνει) ή να σας περιορίσει σε θέματα 8ου οίκου(κοινά οικονομικά, οικονομικά συντρόφου, κληρονομικά,...).

Στον 7ο οίκο σας , αν συγκράτησα σωστά, έχετε τον Δία και τον Κρόνο. Βρίσκονται σε σύνοδο ? Πώς αντιμετωπίζετε τις σχέσεις και τις συνεργασίες σας ? Σύμφωνα με αυτή την αντιμετώπιση, θα επηρεαστούν τα οικονομικά και τα επαγγελματικά σας.

aurelia
18-11-2011, 01:51 PM
ΟΚ! Το κατάλαβα το σκεπτικό! Ευχαριστώ για την απάντηση :rolleyes:

mersini1
05-12-2011, 03:21 AM
Καλημερα.θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με τον κρονο γιατι δεν καταλαβα αν λειτουργει στον 3ο οικο η στον 4ο οικο η και στους δυο.Ογενεθλιος κρονος στον ζυγο 28.18 βρισκεται στον γενεθλιο χαρτη στον 3ο οικο στην ακμη της παρθενου 26.32.Η ακμη του 4ου οικου ειναι ο ζυγος 28.29.Τωρα που ο διελαυνων κρονος ειναι στο ζυγο στις 26.οο κανει εξαγωνο με τον γενεθλιο ποσειδωνα 26.54 R του 5ου οικου στον τοξοτη.Αυτη η οψη υπαρχει και στο γενεθλιο και αρα τωρα ενεργοποιειται.Επειδη αυτο το διαστημα δεχομαι την κακη επιστροφη -'επιθεση του κρονου και ο κρονος κανει συνοδο με τον γενεθλιο πλουτωνα παλι στον 3ο oiko(το χα γραψει και παραπανω για τον πλουτωνα και μου εξηγησανε)το εξαγωνο με τον ποσειδωνα πως να το συνδιασω;Μηπως η συνοδος ειναι ισχυρη που επισκιαζει ενα εξαγωνο΄;

*alkmini
05-12-2011, 09:11 AM
Καλημερα.θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με τον κρονο γιατι δεν καταλαβα αν λειτουργει στον 3ο οικο η στον 4ο οικο η και στους δυο.Ογενεθλιος κρονος στον ζυγο 28.18 βρισκεται στον γενεθλιο χαρτη στον 3ο οικο στην ακμη της παρθενου 26.32.Η ακμη του 4ου οικου ειναι ο ζυγος 28.29.Τωρα που ο διελαυνων κρονος ειναι στο ζυγο στις 26.οο κανει εξαγωνο με τον γενεθλιο ποσειδωνα 26.54 R του 5ου οικου στον τοξοτη.Αυτη η οψη υπαρχει και στο γενεθλιο και αρα τωρα ενεργοποιειται.Επειδη αυτο το διαστημα δεχομαι την κακη επιστροφη -'επιθεση του κρονου και ο κρονος κανει συνοδο με τον γενεθλιο πλουτωνα παλι στον 3ο oiko(το χα γραψει και παραπανω για τον πλουτωνα και μου εξηγησανε)το εξαγωνο με τον ποσειδωνα πως να το συνδιασω;Μηπως η συνοδος ειναι ισχυρη που επισκιαζει ενα εξαγωνο΄;

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, με μια τόσο μικρή διαφορά της θέσης του Κρόνου από την ακμή του 4ου δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι. Λίγα λεπτά διαφορά στην ώρα γέννησης και αυτό διαφοροποιείται.
Επίσης ήθελα να τονίσω ότι δεν υπάρχει η κακή επίθεση του Κρόνου, υπάρχει η επιστροφή του στη γενέθλια θέση του. Μπορεί τα γεγονότα και οι καταστάσεις που παρουσιάζονται να είναι έντονα, αυτό όμως γίνεται για τον απογαλακτισμό και την προσωπική ωρίμανση. Αργότερα θα είναι περισσότερο κατανοητό. Τώρα φαίνεται μόνο η καταιγίδα.