PDA

View Full Version : Απορία για χάρτη ωριαίας αστρολογίας



water
07-09-2009, 05:11 PM
Κατρχήν χαίρομαι παρα παρα πολύ που ξαναβρίσκω το site:bigsmile:....

Και επίσης θα χαρώ αν κάποιος θελήσει να με βοηθήσει στην ερμηνιά ενός ωραίου που έκανα μόνη μου...

Θα ήθελα να ρωτήσω η όψη χιαστί τι σημαίνει... Εμένα οι σηματοδότες μου είναι σε όψη χιαστί συγκλίνουσα...

Καθώς και ο ένατος οίκος τι συμβολίζει? Εκεί βρίσκεται ο κυβερνήτης του άλλου.

Το αποτέλεσμα ως γνωστόν προκύπτει απο τον 4ο οίκο. Αν ο κυβερνήτης του 4ου είναι στον 7ο (τον οίκο του άλλου) αυτό μάλλον δείχνει πως το αποτέλεσμα εξαρτάται απο τον άλλον. Σωστά?

water

Κοραλλία Μόζορα
07-09-2009, 06:09 PM
Κατρχήν χαίρομαι παρα παρα πολύ που ξαναβρίσκω το site:bigsmile:....

Και επίσης θα χαρώ αν κάποιος θελήσει να με βοηθήσει στην ερμηνιά ενός ωραίου που έκανα μόνη μου...

Θα ήθελα να ρωτήσω η όψη χιαστί τι σημαίνει... Εμένα οι σηματοδότες μου είναι σε όψη χιαστί συγκλίνουσα...

Καθώς και ο ένατος οίκος τι συμβολίζει? Εκεί βρίσκεται ο κυβερνήτης του άλλου.

Το αποτέλεσμα ως γνωστόν προκύπτει απο τον 4ο οίκο. Αν ο κυβερνήτης του 4ου είναι στον 7ο (τον οίκο του άλλου) αυτό μάλλον δείχνει πως το αποτέλεσμα εξαρτάται απο τον άλλον. Σωστά?

water

Αγαπητή Water,

στην ωριαία αστρολογία χρησιμοποιούνται μόνο οι κύριες όψεις, δηλαδή η σύνοδος, η αντίθεση, το τετράγωνο, το τρίγωνο και το εξάγωνο. Μερικοί αστρολόγοι που ασκούν την σύγχρονη ωριαία
χρησιμοποιούν τις όψεις χιαστί στην ερμηνεία αλλά μόνο σ' ένα ψυχολογικό επίπεδο και όχι για να πάρουν απάντηση στο συγκεκριμένο ερώτημα. Οι όψεις χιαστί δείχνουν γενικά καταστάσεις στις οποίες είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε προσαρμογές ή συμβιβασμούς.

Για να σου απαντήσει κανείς τι συμβολίζει στον συγκεκριμένο χάρτη ο 9ος οίκος πρέπει να γνωρίζει τον χάρτη και το ερώτημα που έθεσες.

Στην τελευταία σου ερώτηση, ναι, ο κυβερνήτης του 4ου στον 7ο οίκο δείχνει συνήθως ότι η τελική έκβαση του ερωτήματος εξαρτάται από τον άλλο.