PDA

View Full Version : [Συζήτηση] Ωριαία Αστρολογία Σχέσεων



Βασιλης Παπαδολιας
03-09-2009, 07:33 PM
Στο άρθρο που ακολουθεί γίνεται μία προσπάθεια κωδικοποίησης των κυριότερων ενδείξεων συνάντησης σε ένα ωριαίο χάρτη όπου το ερώτημα είναι αν θα συναντηθούμε. Πρόκειται για ένα θέμα που έχει εξεταστεί κι από άλλα άρθρα στο site, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση εμείς θα προσπαθήσουμε να κάνουμε μία κωδικοποίηση των ενδείξεων. Η κωδικοποίηση αυτή έγινε με βάση τις σημειώσεις του 2ου διεθνούς αστρολογικού συνεδρίου σπουδαστών και τη διάλεξη της Deborah Houlding. Η Deborah Houlding, υπεύθυνη του πολύ γνωστού αστρολογικού χώρου skyscript και μαθήτρια της Olivia Barkley που αναβίωσε την Ωριαία Αστρολογία τη δεκαετία του '80, έχει ασχοληθεί εκτενώς με την ωριαία αστρολογία και εξέδωσε το περιοδικό Traditional Astrologer (18 τεύχη). Επίσης έχει ιδρύσει αστρολογική σχολή προσανατολισμένη στην Ωριαία Αστρολογία.


Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: Ωριαία Αστρολογία Σχέσεων (http://php56.astrowin3.org/forum/%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%83%CF%84%C E%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-149/%CF%89%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-%CF%83%CF%87%CE%AD%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-11853/)

water
07-09-2009, 04:31 PM
Πολυ ωραίο το αρθρο σας και πολύ ξεκάθαρο!!!!

Να κάνω μια ερώτηση. Όταν οι σηματοδότες κάνουν όψη χιαστί τι σημαίνει?
Γ

Μητσάκος
07-09-2009, 07:23 PM
Πολυ ωραίο το αρθρο σας και πολύ ξεκάθαρο!!!!

Να κάνω μια ερώτηση. Όταν οι σηματοδότες κάνουν όψη χιαστί τι σημαίνει?
Γ
Διάβασε αυτό: Απορία για χάρτη ωριαίας αστρολογίας (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%BF%CE%B9-%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AD%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1%CF%82-114/%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%87%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B7-%CF%89%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1%CF%82-8611/#post86404) :bigsmile:

cancerian
09-09-2009, 09:54 PM
Bασιλη,
παρα πολυ ωραιο το αρθρο σου. Συντομο και αρκετα μοντερνος τροπος σκεψης για την Ωριαια. Να ανεβαζεις πιο συχνα τετοια αρθρα για να φρεσκαρω τις γνωσεις μου, μιας και δεν εχω χρονο για Αστρολογικο διαβασμα.
Προσφατα μια φιλη μου μου εκανε μια παρομοια ερωτηση για επανασυνδεση καθως γυρισε ενας πρωην της απο τα "παλια". Το ποσο ακριβης ηταν ο ωρiαιος... Δυο αναδρομοι σηματοδοτες πλανητες δυστηχως ομως διχως οψεις και κανεναν αλλο σχετικο με επανασυνδεση συνδιασμο.
Θα ηθελα ομως αν γινεται να μου εξηγησεις την 3η ερωτηση απο τα Συνηθισμενα ερωτηματα. Η ερωτηση αφορα για σηματοδοτη πλανητη διχως οψη ή για πλανητη διχως οψη σε εναν οικο σχετικο με το θεμα του χαρτη ?

με εκτιμηση
Cancerian

Βασιλης Παπαδολιας
10-09-2009, 08:11 AM
εν προκειμένω αφορούσε κυρίως την παρουσία πλανήτη δίχως όψη στον 7ο ως σημείο ένδειξης ενός περαστικού προσώπου.

vikou
09-12-2009, 06:03 PM
Σύμφωνα με τη Ηoulding και τη νεώτερη ΄σχολή΄ της ωριαίας, ισχύουν οι προειδοποιητικοί κανόνες? Αναφορικά με τη Σελήνη Κενή Πορείας για παράδειγμα..

Βασιλης Παπαδολιας
10-12-2009, 01:38 PM
Ισχύουν ως προειδοποιητικοί, όχι ως απαγορευτικοί... κάτι θέλουν να μας πουν που πρέπει να το προσέξουμε...

vikou
10-12-2009, 02:23 PM
Mάλιστα...Δεδομένου ότι η σελήνη είναι συνήθως ο σημειοδότης του ερωτώντος, ερμηνεύεται απλά ως αμφιβολία, δισταγμός του ερωτώντος να προβεί σε ό,τι υποδηλώνει η επόμενη όψη, σε ψυχολογικό δηλαδή επίπεδο, ή επενεργεί (αντιστρέφει π.χ.) στα αποτελέσματα της όψης?

Βασιλης Παπαδολιας
13-12-2009, 08:01 PM
Εννοείς πώς ερμηνεύεται η Σελήνη γενικότερα ή η Σελήνη κενή πορείας; Γιατί στους προειδοποιητικούς κανόνες εντάσσεται η Σελήνη κενή πορείας...

vikou
14-12-2009, 03:16 PM
Πώς ερμηνεύεται η σελήνη κενής πορείας εννοούσα. Πάντως στο χάρτη που το αντιμετώπισα, το κενό πορείας της σελήνης, ανέτρεψε τελικά την ακόλουθη (μετά το κενό) όψη. Επομένως ίσχυσε ο προειδοποιητικός κανόνας..

Μητσάκος
14-12-2009, 03:51 PM
Πώς ερμηνεύεται η σελήνη κενής πορείας εννοούσα. Πάντως στο χάρτη που το αντιμετώπισα, το κενό πορείας της σελήνης, ανέτρεψε τελικά την ακόλουθη (μετά το κενό) όψη. Επομένως ίσχυσε ο προειδοποιητικός κανόνας..
Ενημερωτικά, προσέχουμε μεν την κενή πορείας Σελήνη στο ωριαίο (μας προειδοποιεί, όπως λέει και ο Βασίλης), αλλά σύμφωνα και με τη Γιαννακοπούλου, αν είναι σε ένα από τα: Ταύρο, Καρκίνο, Τοξότη και Ιχθείς, μπορεί να ανασταλεί η αρνητική ενέργειά της, εφόσον όμως οι άλλοι σημειοδότες είναι ισχυροί και μπορούν να λειτουργήσουν από μόνοι τους :bigsmile:

Βασιλης Παπαδολιας
14-12-2009, 06:42 PM
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι καθένας πρέπει να το δει κι από τη δική του εμπειρία στους χάρτες...

Κοραλλία Μόζορα
15-12-2009, 03:06 PM
Πώς ερμηνεύεται η σελήνη κενής πορείας εννοούσα. Πάντως στο χάρτη που το αντιμετώπισα, το κενό πορείας της σελήνης, ανέτρεψε τελικά την ακόλουθη (μετά το κενό) όψη. Επομένως ίσχυσε ο προειδοποιητικός κανόνας..


Αγαπητή μου vikou,

αν η Σελήνη είναι σε ανοχή μοιρών για να κάνει μια όψη τότε δεν θεωρείται κενή πορείας. Υπάρχουν παραδοσιακοί αστρολόγοι, αλλά κι ο Λίλλυ, που πιστεύουν ότι αν η Σελήνη είναι σε ανοχή όψης έστω κι αν αλλάζει ζώδιο για να την κάνει, δεν είναι κενή πορείας. Υπάρχουν και τα 4 ζώδια στα οποία η Σελήνη δεν θεωρείται ποτέ κενή πορείας που σου αναφέρει ο Μητσάκος. Η Σελήνη είναι κενή πορείας για όσο δεν είναι μέσα στα όρια καμμιάς όψης.

Σήμερα θεωρείται προειδοποιητικός και όχι απαγορευτικός κανόνας. Η σημασία βρίσκεται στους πλανήτες που σημειοδοτούν το θέμα της ερώτησης. Αν οι σημειοδότες είναι μεταξύ τους σε καλή όψη και συνηγορούν και άλλοι παράγοντες που πρέπει να εξεταστούν, η Σελήνη κενή πορείας μπορεί να φέρει μια καθυστέρηση ή το αποτέλεσμα να είναι θετικό αλλά όχι στον βαθμό που θα ήθελε το άτομο. Επίσης μερικές φορές αλλάζουν οι συνθήκες και δεν έχει πια νόημα η ερώτηση. Αν οι σημειοδότες δεν δίνουν καθαρή και θετική απάντηση και η Σελήνη είναι κενή πορείας τότε το θέμα είναι αρνητικό.

wind*1
02-01-2011, 04:59 PM
Η σύνοδος Ήλιου-Σελήνης στον 5ο οίκο του ερωτόντα σε χάρτη ωριαίας με αισθηματικού περιεχομένου θέμα θεωρείται ευνοϊκή όψη ή θεωρείται "καμένη" η Σελήνη στην περίπτωση αυτή?

popininja
15-03-2011, 02:52 AM
Αρχικά να ευχαριστήσω για το άρθρο και να πω ότι το έχω κάνει ''σκονάκι''
για βοήθεια. Είναι εξειρετική η δουλειά που κάνετε εδώ οι αστρολόγοι του site.:bigsmile:

Μου δημιουργήθηκε μία απορία διαβάζοντας όλα τα παραπάνω.
Κάποιες φορές και ενώ οι σημειοδότες έχουν αμοιβαία υποδοχή μεταξύ τους αλλά και κάποια θετική όψη βλέπουμε τον σημειοδότη του ζητούμενου να κάνει συγκλίνουσα όψη τετραγώνου ή αντίθεσης με τη Σελήνη (κάποιες φορές η Σελήνη αντιπροσωπεύει και τον ερωτών και εκεί είναι πιο πολύπλοκο να το εξηγήσω).
Θεωρούμε σε μία τέτοια περίπτωση ότι ένω όλα δείχνουν θετικά το αποτέλεσμα
θα είναι αρνητικό. Λαμβάνουμε δηλαδή υπόψιν την όψη της Σελήνης με το ζητούμενο
ως πιο ''δυνατή'' ένδειξη?

hattie23
16-03-2011, 12:23 AM
Δεν θεωρω οτι η σεληνη εχει την πιο "δυνατη" απαντηση .Η σεληνη δειχνει την διαθεση του ερωτοντα και γενικα τι κατασταση δημιουργιετε γυρω απο το ζητημα.

Μπορει αυτο που θελει ο ερωτων να γινει αλλα η κατασταση εκεινη την στιγμη να μην ειναι η ιδανικη και ετσι να μην το χαιρει οπως νομιζε η να ξινισει τελειως.Ποσες φορες λεμε "α,μακαρι να μου συμβει κατι " και τελικα οταν ερχεται καταλαβαινουμε οτι δεν ειναι αυτο που φανταζομασταν .η μπορει να συμβει κατι εμεις οι ιδιοι εκεινη την στιγμη να μην ειμαστε σε θεση να αρπαξουμε την ευκαιρια.

Σημασια περισσοτεροι εχουν οι δεικτες και επειτα η σεληνη .Αν η σχεση των δεικτων ειναι αρνητικη καλες οψεις της σεληνης μπορει να φερουν ενα "καλο" περιβαλλον και το γεγονος να περασει στα ανωδυνα.Να μην γινει δηλαδη αυτο που θες αλλα να συμβει κατι αλλο που να μειωσει την απογοητευση .

Ολα αυτα ισχυουν βεβαια σε περιπτωση που δεν εχει δεικτη σεληνης .ΓΙτι αν ο ερωτων εχει δεικτη την σεληνη εννοειται οτι οι αρνητικες οψεις δειχνουν μη πραγματοποιηση η εστω δυσκολιες για να πραγματοποιηθει κατι

stellamou
15-04-2011, 11:28 AM
στην ερωτηση.."θα παντρευτω τον κυριο χ "?? στην ωριαια αστρολογια ποιον δεικτη περνουμε για αυτη την ερωτηση τον κυβερν του 5 οικου η του 7 ου μια και μιλαμε για γαμο??:cheesy:

Τίνα Ζαχαριάδου
15-04-2011, 11:56 AM
Στέλλα σ' αυτη την περίπτωση θα μελετήσεις και τους δυο οίκους, όχι ότι αν κοιτάξεις μόνο τον ένα ή τον άλλο είναι λάθος, άλλωστε αν το ερώτημα είναι θετικό αυτί οι δυο θα έχουν άμεση σχέση. Πέραν της Σελήνης που ούτως ή άλλως τη μελετάμε σε κάθε ωριαίο, θα μελετήσεις τον Ήλιο και την Αφροδίτη.

stellamou
07-05-2011, 12:04 AM
αν σε ενα χαρτη ωριαις αστρολογιας ο ερωτων εχει εμπεριεχομενο ζωδιο στον 1 οικο παιρνουμε και τον πλανητη του εμπεριεχομενου ζωδιου συν συμειοδοτη του ερωτωντος??

nancytok
04-06-2011, 11:38 PM
Γεια σας! τι σημαινει οταν ο κυβερνητης του 7ου οικου είναι στον 7ο οικο??

hattie23
06-06-2011, 12:10 PM
@ stellamou:Ναι,παιρνουμε σαν σημειοδοτη και τον κυβερνητη αυτου που εμπεριεχεται.
@nancytok:Εξαρταται τι ερωτημα εχεις θεσει.Ετσι γενικα ο δεικτης του 7ου στον 7ο δειχνει απλα το ενδιαφερον του για τα ζητηματα του 7ου.

Και για να μπω λιγο στα χωραφια μου :embarrest



Μου τεθηκε ενα ερωτημα σχετικα με εγκυμοσυνη χθες βραδυ. Ο κρονος που ηταν σημειοδοτης της γυναικας επεφτε στον 8ο οικο (οικο της εγκυμοσυνης) με κυβερνητη τον ερμη και ο δεικτης του 5ου που ειναι τα παιδια βρισκεται μεσα στον 4ο οικο και ειναι παλι ο ερμης.Η σεληνη βρισκεται στον 7ο οικο στον λεοντα και κυβερνα τον 7ο.Ο κρονος και ο ερμης προκειται να σχηματισουν τριγωνο μεταξυ τους ,ενω η σεληνη θα σχηματισει εξαγωνο και με τον κρονο και με τον ερμη.

Σαφεστατα η απαντηση τεινει στο θετικο .Ωστοσο ο κρονος ειναι αναδρομος στον 8ο οικο θα μπορουσε αυτο να σημαινει κατι για την εγκυμοσυνη ?

nancytok
06-06-2011, 07:42 PM
ρωτησα για το αν θα γινει γαμος. Οι κυβερνητες του 1ου και του 7ου σχηματιζουν συνοδο. ο δικος μου κυβερνητης ειναι στον 7ο οικο και ο δικος του στον 7ο. Και σε μια αλλη ερωτηση ειχε βγει ακριβως το ιδιο για τον συγκεκριμενο. μηπως σημαινει οτι σκεφτεται μονο τον εαυτο του? (ειμαι λιγο ασχετη ακομα! )

Κοραλλία Μόζορα
07-06-2011, 01:06 PM
@ stellamou:Ναι,παιρνουμε σαν σημειοδοτη και τον κυβερνητη αυτου που εμπεριεχεται.
@nancytok:Εξαρταται τι ερωτημα εχεις θεσει.Ετσι γενικα ο δεικτης του 7ου στον 7ο δειχνει απλα το ενδιαφερον του για τα ζητηματα του 7ου.

Και για να μπω λιγο στα χωραφια μου :embarrest



Μου τεθηκε ενα ερωτημα σχετικα με εγκυμοσυνη χθες βραδυ. Ο κρονος που ηταν σημειοδοτης της γυναικας επεφτε στον 8ο οικο (οικο της εγκυμοσυνης) με κυβερνητη τον ερμη και ο δεικτης του 5ου που ειναι τα παιδια βρισκεται μεσα στον 4ο οικο και ειναι παλι ο ερμης.Η σεληνη βρισκεται στον 7ο οικο στον λεοντα και κυβερνα τον 7ο.Ο κρονος και ο ερμης προκειται να σχηματισουν τριγωνο μεταξυ τους ,ενω η σεληνη θα σχηματισει εξαγωνο και με τον κρονο και με τον ερμη.

Σαφεστατα η απαντηση τεινει στο θετικο .Ωστοσο ο κρονος ειναι αναδρομος στον 8ο οικο θα μπορουσε αυτο να σημαινει κατι για την εγκυμοσυνη ?

Σε ερωτήσεις για εγκυμοσύνη παίζουν ρόλο και τα ζώδια στα οποία θα βρεθούν οι σημειοδότες της ερώτησης, αν είναι ζώδια γόνιμα ή άγονα. Και φυσικά οι όψεις που σχηματίζονται ανάμεσα στον σημειοδότη της ερωτούσας και τον κυβερνήτη του 5ου και της Σελήνης με τον κυβερνήτη του 5ου. Εδώ η Σελήνη είναι κυβερνήτης του 7ου, επομένως σημειοδοτεί περισσότερο τον σύζυγο της ερωτούσας παρά την ίδια.

Πιστεύω ότι ο Κρόνος εδώ σημειοδοτεί την κατάσταση της ίδιας της ερωτούσας περισσότερο. Κρόνος, ανάδρομος και στον 8ο δείχνει ότι αισθάνεται άγχος για το ερώτημα αυτό. Ο ανάδρομος Κρόνος μπορεί να δείχνει πολλά πράγματα, ίσως ότι είναι μια προσπάθεια που έχει ξανακάνει στο παρελθόν και τώρα την επαναλαμβάνει ή ότι δεν είναι σίγουρη αν πραγματικά θέλει μια εγκυμοσύνη, ή μπορεί να αισθάνεται ότι έχει υπάρξει καθυστέρηση ή κάποιο πρόβλημα στο θέμα της εγκυμοσύνης κ.λπ.

xazoviola
07-06-2011, 01:57 PM
μπορω να ρωτήσω κ γω σε χαρτη με ερώτημα για επανασύνδεση δεν έχω πλανήτες ούτε στον 7ο ούτε στον 5ο οίκο για να βρω τον "άλλο" ετσι πήρα τους κυβερνήτες των ακμών του 5ου και του 7ου.είναι λάθος?

hattie23
07-06-2011, 03:05 PM
μπορω να ρωτήσω κ γω σε χαρτη με ερώτημα για επανασύνδεση δεν έχω πλανήτες ούτε στον 7ο ούτε στον 5ο οίκο για να βρω τον "άλλο" ετσι πήρα τους κυβερνήτες των ακμών του 5ου και του 7ου.είναι λάθος?

Λοιπον ,στο συγκεγκριμενο κλαδο σημασια εχουν οι κυβερνητες του οικου για τους οποιους ρωταμε .Αν ζητας επανασυνδεση ,κοιτας τον κυβερνητη του ωροσκοπου σου σε ποιο οικο πεφτει και ποια ειναι η πρωτη συγκλινουσα οψη που σχηματιζει.

Τωρα σε περιπτωση που ο χωρισμος εγινε απο μια σχεση οχι επισημη δηλαδη χωρις γαμο η αρραβωνα η τελοσπαντων μια μακροχρονια σχεση τοτε κοιταμε τον 5ο οικο.Τον κυβερνητη του 5ου δηλαδη ,σε ποιο οικο και ποια ειναι η πρωτη συγκλινουσα οψη που σχηματιζει.Αν γαμος κ.λ.π κοιταμε τον 7ο παλι τον κυβερνητη ,σε ποιον οικο και ποια ειναι η πρωτη συγκλινουσα οψη που σχηματιζει.

Σε περιπτωση που υπαρχουν πλανητες μεσα στους οικους τοτε τους κοιταμε σαν συν-σημειοδοτες.Παντα την πρωτη οψη που σχηματιζουν και τι πληροφοριες δινουν.Στην περιπτωση σου δεν υπαρχουν πλανητες.

Τελος κοιταμε ολες τις οψεις της σεληνης μεχρι να αλλαξει ζωδιο σαν γενικο δεικτη της ερωτησης.Αυτα για αρχη αν κανεις ενα ψαξιμο στο σαιτ θα δεις οτι εχουν γραφτει πολλα σχετικα ποστ.Με λιγο ψαξιμο θα σου λυθουν πολλες αποριες .Καλη συνεχεια και προσπαθεια .

hattie23
07-06-2011, 03:22 PM
Σε ερωτήσεις για εγκυμοσύνη παίζουν ρόλο και τα ζώδια στα οποία θα βρεθούν οι σημειοδότες της ερώτησης, αν είναι ζώδια γόνιμα ή άγονα. Και φυσικά οι όψεις που σχηματίζονται ανάμεσα στον σημειοδότη της ερωτούσας και τον κυβερνήτη του 5ου και της Σελήνης με τον κυβερνήτη του 5ου. Εδώ η Σελήνη είναι κυβερνήτης του 7ου, επομένως σημειοδοτεί περισσότερο τον σύζυγο της ερωτούσας παρά την ίδια.

Πιστεύω ότι ο Κρόνος εδώ σημειοδοτεί την κατάσταση της ίδιας της ερωτούσας περισσότερο. Κρόνος, ανάδρομος και στον 8ο δείχνει ότι αισθάνεται άγχος για το ερώτημα αυτό. Ο ανάδρομος Κρόνος μπορεί να δείχνει πολλά πράγματα, ίσως ότι είναι μια προσπάθεια που έχει ξανακάνει στο παρελθόν και τώρα την επαναλαμβάνει ή ότι δεν είναι σίγουρη αν πραγματικά θέλει μια εγκυμοσύνη, ή μπορεί να αισθάνεται ότι έχει υπάρξει καθυστέρηση ή κάποιο πρόβλημα στο θέμα της εγκυμοσύνης κ.λπ.

Ευχαριστω για την απαντηση.Ο δεικτης του 5ου και του 8ου ειναι ο ερμης και βρισκεται στο ζωδιο της κυριαρχιας του που ειναι αγονο τους διδυμους .Η σεληνη που ειναι δεικτης του συζυγου κυβερνα τον 7ο οικο αλλα βρισκεται στο ζωδιο του λεοντα επισης αγονου ζωδιου αν και ειναι ζωδιο των παιδιων.Η ιδια δεν επιθυμει παιδια οντως.Ομως οι οψεις μεταξυ των δεικτων ειναι θετικες εξαγωνα της σεληνης τοσο με το δεικτη των παιδιων και της εγκυμοσυνης οσο και με το δεικτη της γυναικας,ενω η ιδια σχηματιζει τριγωνο με τον ερμη.Ο συζυγος ειναι εκεινος που επεμενε στο παρελθον για αποκτηση παιδιου και εχει προκαλεσει αγχος και πολλους καυγαδες επι του θεματος.

xazoviola
07-06-2011, 04:20 PM
ευχαριστω πολυ για την απαντηση Hattie αλλα παλι δε μου λυθηκε η απορια μου.οι οικοι που μενδιαφερουν είναι αδειοι από πλανήτες δεν έχω δλδ πλανήτες μέσα σε 5ο και 7ο ,εγώ είμαι ο ερμής (ωροσκόποσ στισ 07 παρθένος) εφόσον δεν έγινε χωρισμός απο κανονική σχέση ψαχνω τον κυβερνήτη του 5ου οίκου όπωσ μου λες αλλά δεν έχω πλανήτες στον 5ο οίκο .η ακμή του 5ου οίκου είναι σστον αιγόκερο.μπορω να θεωρήσω ότι ο "πρώην" στο χαρτη τησ ωριαίας είναι ο κρόνος ή θα είναι λάθος?μήπωσ το οτι εχω αδειους και τον 5ο και τον 7ο οίκο δείχνει οτί η απάντηση είναι μάλλον αρνητική?

hattie23
07-06-2011, 05:12 PM
Απαντησα .Δεν εχει σημασια αν εχεις η οχι πλανητες μεσα στο 5ο αφου αυτο που εξεταζουμε στην ωριαια ειναι ο κυβερνητης του 5ου .Δηλαδη ο πλανητης που κυβερνα το ζωδιο του οικου πουμας ενδιαφερει.

Οι πλανητες αν υπαρχουν μεσα στον οικο που μας ενδιαφερει ειναι απλα δευτερευοντα στοιχεια που εξεταζονται επιπλεον μονο αν υπαρχουν.Αν δεν υπαρχουν δεν εχει καμμια σημασια για την εκβαση του ερωτηματος .Αν αυτο ειναι θετικο η αρνητικο .Ο δεικτης που εχει σημασια ειναι ο κυβερνητης του οικου και οχι αν αυτος ο οικος ειναι αδειος η οχι.Ειτε αδειος ειτε οχι δεν εξαρταται απο αυτο η απαντηση .

Ναι ,ο πρωην ειναι ο κρονος εφοσον ειναι κυβερνητης του αιγοκερου.Κοιτας μονο την πρωτη οψη που προκειται να σχηματισει αυτος .Σε ποιο οικο πεφτει και σε ποιο ζωδιο.

xazoviola
07-06-2011, 06:19 PM
thank you thank you thank you.τελευταια ερώτηση κ σορρυ για το πρηξιμο.κοιταω την πρωτη οψη που κάνει γενικώσ με όποιοδήποτε πλανήτη και όχι με εμένα δλδ τον ερμή?και αυτα που λέγονται για τους αναδρομους στην επανασύνδεση πωσ λειτουργούν ακριβώσ?? βλέπω τωρα τον κρόνο αναδρομο αλλά ορθοδομεί και μέσα στον αύγουστο γυρίζει κ ερμής ανάδρομος αλλά ένα εξαγωνο (με 4 μοιρες ανοχή) το κάνουν αφού ορθοδρομίσει και ο ερμής .αυτό πωσ ερμηνελυεται θετικά η αρνητικά?γτ έχω διαβάσει να γράφεται οτί στα ερωτήματα με επανασυνδέσεις κοιτάμε οι πλάνητες να είναι αναδρομοι

xazoviola
07-06-2011, 06:30 PM
η πρώτη όψη είναι σύνοδοσ με τη σελήνη.η σελήνη μπορεί να είναι τρίτο πρόσωπο ?

hattie23
07-06-2011, 07:12 PM
Κοιταμε παντα την πρωτη οψη που σχηματιζει ο πλανητης που μας ενδιαφερει ανεξαρτητα αν αυτη η οψη γινεται με τον δικο μας πλανητη η οχι.

Ο ωριαιος χαρτης ειναι ενας χαρτης που καταστρωνεται την στιγμη του ερωτηματος .Δεν εχει σημασια αν οι δεικτες ,στην δικη σου περιπτωση ο κρονος για το αγορι σου και ο ερμης για σενα μετα απο μηνες η μερες ορθοδρομησουν η οχι. Οποτε ξεχνα τελειως τι θα κανει ο Ερμης τον Αυγουστο γιατι απλουστατα δεν μας ενδιαφερει.Μας ενδιαφερει που ΤΩΡΑ την στιγμη του ερωτηματος ο Ερμης ειναι ορθοδρομος και που ΤΩΡΑ (οταν λεω τωρα εννοω την στιγμη που εθεσες το ερωτημα ) ο Κρονος ειναι αναδρομος.

Γενικα ,ναι ,θελουμε οταν μιλαμε για επανασυνδεση ο πλανητης που μας ενδιαφερει να ειναι αναδρομος .Αλλα αυτο ειναι γενικα .Γιατι εξαρταται απο τον οικο που βρισκεται ,το ζωδιο,την οψη που σχηματιζει ,τι σχεση εχει με τον δικο μας πλανητη ,αν σχηματιζει η οχι οψεις με το δικο μας δεικτη,αν ανηκουν στην ιδια ποιοτητα ζωδιων ,στο ιδιο στοιχειο,αν υπαρχει αμοιβαια υποδοχη,αν ειναι σε εξαρση η σε κυριαρχια .Και πολλα αλλα που πρεπει να εξεταστουν.

Επειδη ο κρονος ειναι αναδρομος δεν σημαινει οτι θα ξαναγυρισει.Απλα ειναι ενα στοιχειο που μπορει να αναιρεθει απο πολλους αλλους παραγοντες του χαρτη.

Σε οτι αφορα την Σεληνη.Η σεληνη συνηθως μας βοηθα οταν οι πλανητες που μας ενδιαφερουν στην προκειμενη περιπτωση ο Κρονος και ο Ερμης δεν σχηματιζουν οψη μεταξυ τους.Μας βοηθα να "δουμε" γενικα πως ειναι η περιρεουσα ατμοσφαιρα .Μας δινει πληροφοριες δηλαδη τι σμβαινει σχετικα με το ερωτημα.

Βεβαια η γενικη σημασια της σεληνη συμβαινει ΜΟΝΟ οταν δεν ειναι δεικτης του ενος η του αλλου προσωπου .Δηλαδη αν ο χαρτης σου ειχε ωροσκοπο Καρκινο τοτε εσυ θα ησουν η Σεληνη η αν ο 5ος οικος ειχε κυβερνητη την Σεληνη τοτε το αγορι σου θα ηταν η Σεληνη.Η αμα η σεληνη επεφτε στο 1ο που ειναι δικος σου η στον 5ο οικο που ειναι δικος του .Στην δικη σου περιπτωση δεν ισχυει ουτε το ενα ουτε το αλλο.Αρα η Σεληνη για σενα δειχνει απλα πληροφοριες για το ερωτημα .

Τελος, να πω οτι κοιταμε ΟΛΕΣ τις οψεις της Σεληνης μεχρι αυτη να αλλαξει ζωδιο .Δηλαδη ,αν η Σεληνη ειναι στις 7 μοιρες του ζυγου τοτε θα πρεπει να κοιταξεις ολες τις οψεις που θα σχηματισει αυτη μεχρι να φυγει απο το ζωδιο του Ζυγου.Μολις μπει στο Σκορπιο δηλαδη δεν κοιτας τις οψεις της.

Υ.Γ¨ Σε περιπτωση που η οψη που σχηματιζεται με τον αναδρομο κρονο ειναι αρνητικη η θετικη το αποτελεσμα της ερωτησης συνηθως βγαινει οταν εκεινος ορθοδρομησει.Αυτο μας δειχνει απλα ενα χρονικο διαστημα που μπορει να συμβει το γεγονος . Ασχετα αν αυτος ορθοδρομησει παντως τον ιουνιο αυτο δεν σημαινει οτι στις 15 ιουνιου θα γινει και η επιστροφη του ασωτου .

Σε οτι αφορα το δευτερο ερωτημα δεν μπορω να σου απαντησω θετικα η αρνητικα γιατι δεν εχω μπροστα μου τον χαρτη . Θεωρητικα οπως ειπα η Σεληνη δεν "συμβολιζει" αλλη γυναικα αλλα την κατασταση γυρω απο το ερωτημα.

Τίνα Ζαχαριάδου
07-06-2011, 07:28 PM
Εγώ έχω άλλη απορία κορίτσια.
Ο ανάδρομος Κρόνος σε ποιο οίκο βρίσκεται;;
Όσο για την περίοδο που είναι ανάδρομος σημαίνει πως το σκέφτεται να επιστρέψει.
Αν θα επιστρέψει ή όχι θα φανεί από τις όψεις ενώ αυτή η επιστροφη, μπορεί να γίνει όταν ορθοδρομήσει ο Κρόνος. Επιπλέον, όταν επιστρέφει κάποιος, καλό να επιστρέφει με ορθόδρομους πλανήτες για να μην αλλάζει γνώμη πάλι.

Natalia10
07-06-2011, 10:09 PM
Εγώ έχω άλλη απορία κορίτσια.
Ο ανάδρομος Κρόνος σε ποιο οίκο βρίσκεται;;
Όσο για την περίοδο που είναι ανάδρομος σημαίνει πως το σκέφτεται να επιστρέψει.
Αν θα επιστρέψει ή όχι θα φανεί από τις όψεις ενώ αυτή η επιστροφη, μπορεί να γίνει όταν ορθοδρομήσει ο Κρόνος. Επιπλέον, όταν επιστρέφει κάποιος, καλό να επιστρέφει με ορθόδρομους πλανήτες για να μην αλλάζει γνώμη πάλι.


Καλησπερα και απο μενα,ελπιζω να ειστε ολοι καλα...
Εχω και'γω δυο αποριες σε ερωτηση για επανασυνδεση.
Στην τελευταια ερωτηση μου για επανασυνδεση (αν δηλαδη θα τα ξαναβρουμε μεχρι το πρωτο δεκαπενθημερο του Ιουνιου) ο δικος μου σημειωδοτης( ακμη 1 οικου) Κρονος αναδρομος βρισκεται στον δικο μου 9 οικο(ακμη 3 οικο δικου του),και ο δικος του σημειωδοτης(7 οικος) ειναι η Σεληνη στον Ταυρο,στον δικο του 10 οικο και 4 οικο δικο μου.Σεληνη- Κρονος δεν κανουν καποια Πτολαιμαικη οψη.Η Σεληνη ομως(δικος του σημειωδοτης)εκανε συνοδο με Αρη(ακμη 4 δικου του οικου) και η αμεσως επομενη οψη που κανει ειναι συνοδο με την Αφροδιτη(ακμη δικου μου 4 οικος) και επειτα συνοδο με Ερμη (ακμη δικου μου 5 οικου και 6 οικου).
Ο Ηλιος(δικος του δευτερος σημειωδοτης),βρισκεται στον δικο μου 5 οικο(δικο του 11) και θα κανει τριγωνο με Κρονο αναδρομο και τριγωνο με Κληρο της τυχης...
Η απαντηση που μου δωσανε ηταν πως οχι στο χρονικο διαστημα που εβαλα( πρωτο δεκαπενθημερο του Ιουνιου, δεν κανουν οψη οι σημειωδοτες μας)αλλα λιγο αργοτερα...
Η απορια μου ειναι η εξης...αν παρουμε σαν δικο του σημειωδοτη την Σεληνη(ακμη 7 οικου στον Καρκινο)και κανοντας οψεις με Αφροδιτη,Ερμη στον δικο μου 4 οικο(οικος τελους) σημαινει πως αργοτερα θα κανει αυτος κινησεις για επανασυνδεση?
Και α αλλη μου απορια ειναι αν μπορουμε με βαση τον ωριαιο χαρτη να υπολογισουμε χρονικο διαστημα.


Φιλικα...

hattie23
07-06-2011, 11:25 PM
Η ωριαια αστρολογια ειναι μια μεθοδος που δεν εχει σημασια μονο οι οψεις και οι οικοι αλλα και πολλα αλλα πραγματα που εχουν αναφερθει στο σαιτ. Οποτε με οσα γραφεις ,ακρη δεν προκειται να βγαλει κανεις.

Δευτερον, οι παραγωγοι οικοι χρησιμοποιουνται στην αστρολογια αλλα οταν εμεις ρωταμε για ενα τριτο ατομο. Δηλαδη αν ρωταμε για τον αδερφο μου και την γυναικα του κοιταω κυβερνητη του 3ου μου και τον κυβερνητη του 7ου του αδερφου μου ,δηλαδη ο κυβερνητης του 9ου για μενα.

Αν ομως ρωταω εγω για μενα η ενα αλλο ατομο εθεσε στον εαυτο του την ερωτηση (παντα γινεται αυθορμητα η ερωτηση και οχι αναγκαστικα). Τοτε δεικτης ειναι ο 1ος για εκεινο και ο 5ος αν ρωταμε για το συντροφο του . Μην μπερδευεις λοιπον τους παραγωγους οικους εκτος αν εχεις θεσει ερωτημα οπως " εχει δευτερη σχεση ? " οπου εχει νοημα να εξετασεις τους δικους του παραγωγους.

Στο ερωτημα σου αφου εθεσες εσυ την ερωτηση κοιτα τι γινεται με τους δεικτες σας και τι βαθμολογια εχουν,που βρισκονται και κ.λ.π.

Σε οτι αφορα το χρονικο περιθωριο .Δεν υπαρχει ξεκαθαρη απαντηση σχετικα με αυτο.Αλλα σιγουρα ειναι λαθος να κανουμε ερωτηση στο απειρο π.χ "Θα κανω ποτε σχεση στην ζωη μου ?" και το ιδιο λαθος ειναι να κανουμε την ερωτηση καπως ετσι " Σε δεκα μερες θα κανω σχεση με τον ταδε ? ".

Καθε προγνωστικη μεθοδος δινει ενδειξεις ωστε να συμβουν γεγονοτα .Γι αυτο αν προσεξες λεμε ολοι μας " η απαντηση ΤΕΙΝΕΙ στο θετικο η στο αρνητικο" γιατι τα στοιχεια που δινονται στα "πεταχτα " σε ενα φορουμ δεν ειναι δυνατον να ειμαστε 100% σιγουροι .Αμα μου δινεις τις οψεις αλλα οχι τους οικους και τα ζωδια η δεν μου λες τις μοιρες για να δω χιλια -δυο πραγματα ,θα ειναι τζαμπα κοπο και χωρος .

Τελος ,μεγαλη μπαρουφα οποιος σου ειπε την φραση " γινεται ερχονται " Αφου ο ωριαιος γινεται την στιγμη που θετεις την ερωτηση και κοιτας τις οψεις που σχηματιζονται τοτε.Χαιρω πολυ καποια στιγμη στο μελλον οι δεικτες θα σχηματισουν οψη ετσι και αλλοιως .Αλλα εμας μας ενδιαφερει την στιγμη που γινεται ο χαρτης τι συμβαινει με τους δεικτες. Και οχι αν μετα απο 15 μερεσ η ενα μηνα τελικα αυτοι σχηματισουν οψη .Δεν εχει σημασια τι θα κανουν μετα το ερωτημα μας .Ο χαρτης ειναι στιγμιαιος με συγκεγκριμενους κανονες .

Πρωτη οψη που σχηματιζεται για καθε δεικτη την στιγμη που καταστρωνεται ο χαρτης .Αν μετα απο ενα διαστημα οι δεικτες σχηματισουν τριγωνο αυτο δεν σημαινει τιποτα για μας γιατι στον δικο μας χαρτη δεν σχηματιζαν αρα κοιταμε αλλα στοιχεια για να παρουμε απαντηση.

Natalia10
07-06-2011, 11:49 PM
Η ωριαια αστρολογια ειναι μια μεθοδος που δεν εχει σημασια μονο οι οψεις και οι οικοι αλλα και πολλα αλλα πραγματα που εχουν αναφερθει στο σαιτ. Οποτε με οσα γραφεις ,ακρη δεν προκειται να βγαλει κανεις.

Δευτερον, οι παραγωγοι οικοι χρησιμοποιουνται στην αστρολογια αλλα οταν εμεις ρωταμε για ενα τριτο ατομο. Δηλαδη αν ρωταμε για τον αδερφο μου και την γυναικα του κοιταω κυβερνητη του 3ου μου και τον κυβερνητη του 7ου του αδερφου μου ,δηλαδη ο κυβερνητης του 9ου για μενα.

Αν ομως ρωταω εγω για μενα η ενα αλλο ατομο εθεσε στον εαυτο του την ερωτηση (παντα γινεται αυθορμητα η ερωτηση και οχι αναγκαστικα). Τοτε δεικτης ειναι ο 1ος για εκεινο και ο 5ος αν ρωταμε για το συντροφο του . Μην μπερδευεις λοιπον τους παραγωγους οικους εκτος αν εχεις θεσει ερωτημα οπως " εχει δευτερη σχεση ? " οπου εχει νοημα να εξετασεις τους δικους του παραγωγους.

Στο ερωτημα σου αφου εθεσες εσυ την ερωτηση κοιτα τι γινεται με τους δεικτες σας και τι βαθμολογια εχουν,που βρισκονται και κ.λ.π.

Σε οτι αφορα το χρονικο περιθωριο .Δεν υπαρχει ξεκαθαρη απαντηση σχετικα με αυτο.Αλλα σιγουρα ειναι λαθος να κανουμε ερωτηση στο απειρο π.χ "Θα κανω ποτε σχεση στην ζωη μου ?" και το ιδιο λαθος ειναι να κανουμε την ερωτηση καπως ετσι " Σε δεκα μερες θα κανω σχεση με τον ταδε ? ".

Καθε προγνωστικη μεθοδος δινει ενδειξεις ωστε να συμβουν γεγονοτα .Γι αυτο αν προσεξες λεμε ολοι μας " η απαντηση ΤΕΙΝΕΙ στο θετικο η στο αρνητικο" γιατι τα στοιχεια που δινονται στα "πεταχτα " σε ενα φορουμ δεν ειναι δυνατον να ειμαστε 100% σιγουροι .Αμα μου δινεις τις οψεις αλλα οχι τους οικους και τα ζωδια η δεν μου λες τις μοιρες για να δω χιλια -δυο πραγματα ,θα ειναι τζαμπα κοπο και χωρος .

Τελος ,μεγαλη μπαρουφα οποιος σου ειπε την φραση " γινεται ερχονται " Αφου ο ωριαιος γινεται την στιγμη που θετεις την ερωτηση και κοιτας τις οψεις που σχηματιζονται τοτε.Χαιρω πολυ καποια στιγμη στο μελλον οι δεικτες θα σχηματισουν οψη ετσι και αλλοιως .Αλλα εμας μας ενδιαφερει την στιγμη που γινεται ο χαρτης τι συμβαινει με τους δεικτες. Και οχι αν μετα απο 15 μερεσ η ενα μηνα τελικα αυτοι σχηματισουν οψη .Δεν εχει σημασια τι θα κανουν μετα το ερωτημα μας .Ο χαρτης ειναι στιγμιαιος με συγκεγκριμενους κανονες .

Πρωτη οψη που σχηματιζεται για καθε δεικτη την στιγμη που καταστρωνεται ο χαρτης .Αν μετα απο ενα διαστημα οι δεικτες σχηματισουν τριγωνο αυτο δεν σημαινει τιποτα για μας γιατι στον δικο μας χαρτη δεν σχηματιζαν αρα κοιταμε αλλα στοιχεια για να παρουμε απαντηση.


Hattie23 σε ευχαριστω για την απαντηση σου:bigsmile:
Διαβαζοντας για την ωριαια και προσπαθωντας να καταλαβω καποια πραγματα μπερδευομαι!
Καποιοι χρησιμοποιουν τον 7 και οχι τον 5 οικο για αισθηματικη ερωτηση(για τον συντροφο τους) και παραλληλα βλεπουν και τον 5 οικο για επιπλεον πληροφοριες.
Κποιοι κοιτανε τον 4 οικο,τον οικο τελους δηλαδη για το τελικο αποτελεσμα και καποιοι αλλοι οχι,δεν τον πολυδεινουν σημασια...
Τι ισχυει τελικα απ'ολα αυτα?


Φιλικα...

hattie23
08-06-2011, 12:38 AM
Εξαρταται αν διαβαζεις τα ξενα σαιτ που περισσοτερο λαμβανουν υποψη τους τον 7ο για τον ερωτικο συντροφο.Ωστοσο στην αστρολογια ο 5ος οικος εχει να κανει με τους ερωτικους συντροφους ενω ο 7ος εχει να κανει με τους συντροφους με την εννοια του γαμου.

Κατα την αποψη μου ,οταν δεν εχει υπαρξει ποτε σχεση με καποιον και απλα η κατασταση ειναι φλερτ η αντε το πολυ ενα -δυο χρονια σχεση κοιταω τον 5ο εκτος αν εχει επισημοποιηθει η σχεση με καποιο τροπο .

Τον κυβερνητη του 4ου τον κοιταμε μονο αν δεν μας εχει δωθει απαντηση (η πιστευουμε οτι δεν μας εχει δωθει απαντηση) "τελικη" σχετικα με το ερωτημα μας ειτε απο τους δεικτες ειτε απο την σεληνη . Συνηθως δεν χρειαζεται .

Natalia10
08-06-2011, 01:15 AM
Εξαρταται αν διαβαζεις τα ξενα σαιτ που περισσοτερο λαμβανουν υποψη τους τον 7ο για τον ερωτικο συντροφο.Ωστοσο στην αστρολογια ο 5ος οικος εχει να κανει με τους ερωτικους συντροφους ενω ο 7ος εχει να κανει με τους συντροφους με την εννοια του γαμου.

Κατα την αποψη μου ,οταν δεν εχει υπαρξει ποτε σχεση με καποιον και απλα η κατασταση ειναι φλερτ η αντε το πολυ ενα -δυο χρονια σχεση κοιταω τον 5ο εκτος αν εχει επισημοποιηθει η σχεση με καποιο τροπο .

Τον κυβερνητη του 4ου τον κοιταμε μονο αν δεν μας εχει δωθει απαντηση (η πιστευουμε οτι δεν μας εχει δωθει απαντηση) "τελικη" σχετικα με το ερωτημα μας ειτε απο τους δεικτες ειτε απο την σεληνη . Συνηθως δεν χρειαζεται .


Ενταξει.
Τοτε γιατι ο 4 οικος ονομαζεται και οικος της τελικης εκβασης του θεματος?


Φιλικα.

xazoviola
08-06-2011, 01:20 AM
thank you hattie εγω κοιτουσα οψεισ που θα γινουν γενικα δεν ήξερα οτι μιλάμε μόνο για τωρα.κα Ζαχαριάδου ο κρόνος είναι στις 10 του ζυγού ανάδρομος και στον δεύτερο οίκο.ο ερμής μου στισ 9 των διδύμων και στο10ο οίκο και η σελήνη στισ 24 του λέοντα και στο 12ο. αν ισχύει οτι δε δεχόμαστε τις όψεις με τη σελήνη όταν αλλάζει ζώδιο τότε ούτε ο κρόνος ούτε ο ερμής θα κάνουν καμία όψη με κανένα πλανήτη.νομίζα οτί κοιτούσαμε την πρωτη όψη που κάνει ο πλανλητης όποτε κ αν γίνεται αυτή (κ μετά από ένα μηνα πχ)

Τίνα Ζαχαριάδου
08-06-2011, 02:38 PM
Τελος ,μεγαλη μπαρουφα οποιος σου ειπε την φραση " γινεται ερχονται " Αφου ο ωριαιος γινεται την στιγμη που θετεις την ερωτηση και κοιτας τις οψεις που σχηματιζονται τοτε.Χαιρω πολυ καποια στιγμη στο μελλον οι δεικτες θα σχηματισουν οψη ετσι και αλλοιως .Αλλα εμας μας ενδιαφερει την στιγμη που γινεται ο χαρτης τι συμβαινει με τους δεικτες. Και οχι αν μετα απο 15 μερεσ η ενα μηνα τελικα αυτοι σχηματισουν οψη .Δεν εχει σημασια τι θα κανουν μετα το ερωτημα μας .Ο χαρτης ειναι στιγμιαιος με συγκεγκριμενους κανονες .

Αγαπητή hattie23, φαντάζομαι ότι αυτή τη "μπαρούφα" τη διάβασε στο δικό μου ποστ με το Νο 44. Ο χάρτης πράγματι είναι στιγμιαίος και έχει συγκεκριμένους κανόνες γι αυτό θα σου πρότεινα να μελετήσεις εκ νέου το φαινόμενο της υπαναχώρησης για να μη δημιουργούμε λανθασμένες εντυπώσεις στα μέλη. Να πω ακόμη, πως αν μας ενδιέφεραν μόνο οι όψεις που σχηματίζονται τη συγκεκριμένη στιγμή, τότε δεν θα είχαμε ανάγκη σε κάθε ωριαίο χάρτη τις αστρολογικές εφημερίδες.

xazoviola
08-06-2011, 04:14 PM
ωραία και τι εννοούμε τότε οταν λέμε οτι "κοιτάμε την πρώτη όψη που κάνει ο σημειοδότης" αφου μελετάμε μόνο τη στιγμή ποια είναι η πρώτη όψη που ΘΑ κανει. διάβαζα αλλού οτι κοιτάμε κ τις εφημερίδες για να δούμε τις όψεισ στο μέλλον γιαυτο το ρωτάω.

στο χάρτη μου οι σημειοδοτες κάνουν τριγωνο στη στιγμή της ερώτησης με τον έναν από τους δύο ανάδρομο(μεσα στη ζαλούρα μου δεν το είχα παρατηρησει οτι ζυγόσ με δίδυμο κανουν τρίγωνο).οπότε μαυτά που διάβασα είναι θετικό σημάδι για επανασύνδεση.το πρόβλημα είναι οτι είμαι σχεδόν σίγουρη οτι δε μπορεί να γίνει επανασύνδεση εφτιαξα το χάρτη για επιβεβαίωση .και μου τα βγάζει παραδόξωσ πολύ θετικά.και το ψάχνω για να δω τι πάει στραβά στο χάρτη και στην "ανάλυση".κανένα σημάδι σε ερωτήματα επανασύνδεσης που να δείχνει οτι δε θα γίνει (η επανασύνδεση) υπάρχει ?

hattie23
08-06-2011, 04:43 PM
Τελος ,μεγαλη μπαρουφα οποιος σου ειπε την φραση " γινεται ερχονται " Αφου ο ωριαιος γινεται την στιγμη που θετεις την ερωτηση και κοιτας τις οψεις που σχηματιζονται τοτε.Χαιρω πολυ καποια στιγμη στο μελλον οι δεικτες θα σχηματισουν οψη ετσι και αλλοιως .Αλλα εμας μας ενδιαφερει την στιγμη που γινεται ο χαρτης τι συμβαινει με τους δεικτες. Και οχι αν μετα απο 15 μερεσ η ενα μηνα τελικα αυτοι σχηματισουν οψη .Δεν εχει σημασια τι θα κανουν μετα το ερωτημα μας .Ο χαρτης ειναι στιγμιαιος με συγκεγκριμενους κανονες .

Αγαπητή hattie23, φαντάζομαι ότι αυτή τη "μπαρούφα" τη διάβασε στο δικό μου ποστ με το Νο 44. Ο χάρτης πράγματι είναι στιγμιαίος και έχει συγκεκριμένους κανόνες γι αυτό θα σου πρότεινα να μελετήσεις εκ νέου το φαινόμενο της υπαναχώρησης για να μη δημιουργούμε λανθασμένες εντυπώσεις στα μέλη. Να πω ακόμη, πως αν μας ενδιέφεραν μόνο οι όψεις που σχηματίζονται τη συγκεκριμένη στιγμή, τότε δεν θα είχαμε ανάγκη σε κάθε ωριαίο χάρτη τις αστρολογικές εφημερίδες.

Αγαπητη Τινα, αναφερθηκα σε προηγουμενο ποστ κοπελας που ρωτουσε αν ο Ερμης που στο δικο της χαρτη ειναι ο δεικτης της και ο δεικτης του αγοριου της ειναι τωρα ο αναδρομος Κρονος.Η ιδια ανεφερε αν παιζει ρολο που ο Ερμης τον αυγουστο θα γινει επισης αναδρομος.Εκει εξηγησα οτι δεν παιζει ρολο αν μετα απο 2 μηνες οι δεικτες γυρισουν αναδρομοι η οχι μας ενδιαφερει που τωρα ο δεικτης του αγοριου της ειναι αναδρομος και οχι τι θα συμβει με τον δεικτη της μετα απο 2 μηνες.Δεν κοιταμε ενα χαρτη τοσο μακρια πιστευω.

Υστερα σχετικα με την "μπαρουφα " πηγαινε στο οτι η ιδια ειχε θεσει ερωτημα που ελεγε αν θα επιστρεψει μεσα σε ενα μικρο χρονικο διαστημα,νομιζω ενα μηνα και εγραψε οτι την στιγμη που κατεστρωσε τον ωριαιο δεν κανουν οψη οι δεικτες αλλα θα κανουν αργοτερα. Της το εγραψα ετσι για δυο λογους 1) κοιταγε η ιδια οψεις ακομα και μετα απο 2 μηνες που ο ερμης γυρνουσε αναδρομα αρα καπως επρεπε να της κοψω την φορα και να της εξηγησω οτι κοιταμε μονο μια χρονικη στιγμη και οχι μακροπροθεσμα (δεν υπαρχει προοδευτικος ωριαιος χαρτης για να βλεπουμε απ απειρον την κατασταση )2) η ερωτηση της δεν ειχε να κανει με την αναδρομη κινηση ενος πλανητη ,και αν αυτος αναιρειτε οταν γυριζει ορθοδρομα η οταν παει να κανει οψη με αλλον πλανητη αλλα τελικα γυριζει (ειτε αναδρομα ειτε ορθοδρομα ) αλλα με την χρονικη στιγμη που θα συμβει το γεγονος.

Διαφωνησα λοιπον ως προς την γενικη διατυπωση " οι δεικτες δεν κανουν τωρα οψη αλλα θα κανουν λιγο αργοτερα " γιατι αν δεν εξηγηθει προηγουμενως "ΠΟΣΟ αργοτερα πρεπει να κοιταμε εναν ωριαιο χαρτη " θα φτασει ο Αυγουστος θα δει τον Ερμη αναδρομο και αν δεν εχει επιστρεψει ακομα ο φιλος της θα φταιει η αστρολογια .:toung: που δεν βγαζει σωστα συμπερασματα

hattie23
08-06-2011, 04:53 PM
Ενταξει.
Τοτε γιατι ο 4 οικος ονομαζεται και οικος της τελικης εκβασης του θεματος?


Φιλικα.

Το σημαντικο στην ωριαια ειναι οι δεικτες και η σεληνη .Και οι συν-δεικτες αν υπαρχουν μεσα στους οικους που μας ενδιαφερουν ,οι οποιοι "χρωματιζουν" την απαντηση.Αλλοτε την μπλοκαρουν και αλλοτε την διευκολυνουν.

Τον δεικτη του 4ου τον κοιταμε ως μια επιπλεον επιβεβαιωση κατι που σιγουρα θα εχει φανει απο τους δεικτες και απο την βαθμολογια που αυτοι εχουν.

Τίνα Ζαχαριάδου
08-06-2011, 11:33 PM
Εντάξει hattie23 κατάλαβα τι εννοείς και στην προκειμένη περίπτωση έχεις δίκιο για τον ανάδρομο Ερμή. Ήθελα απλώς να διευκρινιστεί πως ο χάρτης της ωριαίας δεν είναι και τόσο στατικός όσο νομίζουμε. Για παράδειγμα, η Σελήνη δεν βρίσκεται σε κενό πορείας όταν αλλάξει ζώδιο και σχηματίσει όψη με πλανήτη που βρίσκεται στις 3 πρώτες μοίρες ενός άλλου ζωδίου.

nancytok
20-06-2011, 01:02 AM
Γεια σας! θελω να κανω μια ερωτηση η οποια μπορει να ειναι και χαζή αλλα εχω μπερδευτει με τους παραγωγους οικους. ποτε τους κοιταω; αν π.χ κανω μια ερώτητηση για συναντηση με καποιον που με ενδιαφερει ερωτικα θα δω μονο τον πεμπτο οικο και και καποιον παραγωγο;;

yiotd
29-06-2011, 02:30 PM
Καλημέρα σε όλους! Είναι πραγματική απόλαυση να διαβάζω όλα τα post και να γεμίζω με γνώσεις για την αστρολογία που τόσο αγαπώ αν και σχετικά αρχάρια. Συγχαρητήρια σε όλους που μεταδίδετε τις γνώσεις σας τόσο γενναιόδωρα. Επέλεξα να γράψω εδώ διότι αυτό που θέλω να ρωτήσω έχει να κάνει με την ωριαία αστρολογία που είναι άκρως ενδιαφέρουσα.
Έκανα την πρώτη μου απόπειρα κατάστρωσης ωριαίου αστρολογικού χάρτη πριν λίγα λεπτά να ρωτήσω για επανάκαμψη ερωτικής σχέσης (τι πρωτότυπο)κι επειδή υπάρχουν αρκετά θέματα με ωριαία σκέφτηκα να μην ανοίξω ακόμα ένα. Βλέπω το χάρτη, όμως επειδή θέλω να είμαι πολύ προσεκτικη στις αναλύσεις μου (λέμε τώρα) και δεδομένου ενός άρθρου της κας Κόντη για τα απαγορευτικά προειδοποιητικά σημάδια -Ο Ωροσκόπος σε πρώτες μοίρες (0-2Ο ), Ο Κρόνος στον 1ο οίκο- κι εγώ βλέπω ωροσκόπο ζυγό στις 8 μοίρες και κρόνο στο Ζυγό στον πρώτο οίκο, άρα ρωτάω όποιον έχει λίγο χρόνο να μου απαντήσει. Συνεχίζω την προσπάθεια για "ανάλυση"? Η το αφήνω τελείως? Ευχαριστώ πολύ. Κωνσταντίνα-Ιχθύς.:huh:

Τίνα Ζαχαριάδου
29-06-2011, 06:35 PM
Γεια σου yiotd.

Ο προειδοποιητικός κανόνας ισχύει για τις τρεις πρώτες και τρεις τελευταίες μοίρες του ζωδίου. Επομένως για τις 8ο μοίρες δεν ισχύει ο κανόνας. Όσο για τον ΚΡόνο, στον 1ο κοίταξε αν ο κυβερνήτης του 5ου οίκου είναι ο Κρόνος, γιατί σ αυτή την περίπτωση σημειοδοτεί τον ερωτικό σου σύντροφο. Αν ναι, τότε είναι ένα εξαιρετικά θετικό σημάδι ο κυβερνήτης του 5ου δηλαδή να πέφτει στον 1ο οίκο. Ακόμη κι αν δεν πρόκειται για τον κυβερνήτη του 5ου δείχνει ότι δεν είσαι καλά συναισθηματικά και ότι η όποια απάντηση του ωριαίου δεν θα σε ικανοποιήσει. Για την ακρίβεια, αυτός είναι ο κύριος λόγος που ο Κρόνος θεωρείται προειδοποιητικός στον 1ο οίκο.

yiotd
29-06-2011, 09:44 PM
Κα Ζαχαριάδου, σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διαθέσατε για την απάντηση και την καθοδήγηση. Πράγματι δεν είμαι καλά συναισθηματικά. Βλέπω ότι ο κυβερνήτης του 5ου είναι ο Κρόνος (ως παραδοσιακός πλανήτης του Υδροχόου-εύχομαι να τα λέω σωστά.)Είναι κ ο Χείρων εκεί.Ωστόσο βλέπω κ ένα τονισμένο 9ο οίκο με την παρουσία Ηλιου, Σελήνης, Αφροδίτη και ¶ρη. Ως προς τον 4ο και 10ο οίκο για την τελική έκβαση είναι αντίστοιχα Αιγοκ. και Καρκίνος. Θα συνεχίσω να ψάχνω κι άλλο. 1000 ευχαριστώ για όλα. Είσαστε πάντα παρούσα και βοηθάτε συνέχεια. Κωνσταντίνα.

Τίνα Ζαχαριάδου
29-06-2011, 10:13 PM
Κωνσταντίνα μου, εκείνο το οποίο σε ενδιαφέρει είναι να κάνει όψη ο κυβερνήτης του 1ου ή η Σελήνη (εσύ) με τον κυβερνήτη του 5ου (το αγόρι σου). Το γεγονός πως ο σημειοδότης του ο Κρόνος βρίσκεται σε δικό σου ζώδιο, στον Ζυγό δηλαδή, δείχνει πως υπάρχει ενδιαφέρον από την πλευρά του. Βέβαια χρειαζόμαστε και μια όψη μεταξύ τους ή μια αμοιβαία υποδοχή. Μην βιάζεσαι να πας στον 4ο οίκο που σημειοδοτεί την τελική έκβαση, Πολλές φορές παίρνουμε απαντήσεις στην ωριαία αστρολογία χωρίς την "παρέμβαση" του 4ου οίκου. Κοίτα πρώτα αυτά τα στοιχεία κι ύστερα τα υπόλοιπα.

Κι εγώ σ' ευχαριστώ.

yiotd
30-06-2011, 09:45 AM
Καλημέρα σας!Ναι εντάξει κατάλαβα. Οι σημειοδότες που με ενδιαφέρουν κάνουν όψη με ένα ωραίο τριγωνάκι.Η Σελήνη & ο Κρόνος. Ψιλοευνοϊκά φαίνονται. Βέβαια, κατανοώ πως με τη δική μας βούληση προχωράμε και δεν αιχμαλωτίζομαι από τις όψεις μόνο. Ωστόσο είναι τόσο όμορφο το ωριαίο με τόσες πληροφορίες. Θα το μελετήσω καλύτερα. Υπάρχει πολύ υλικό εδώ μέσα και μεγάλη βοήθεια από εσάς που γνωρίζετε.Παράγωγοι οίκοι, σκιές-αντισκιές κ.α. Αν μου επιτρέπετε , μία τελευταία ερώτηση. Παρόλο που έχω διαβάσει πως στην ωριαία δε χρησιμοποιούμε όλους τους πλανήτες,ένας τονισμένος 9ος οίκος με προσωπικούς πλανήτες(Ηλιο-Σελήνη-Αφροδίτη)και την παρουσία του Ν. Δεσμού θα μπορούσε να σημαίνει κάτι παραπάνω?Πάντως ο άξονας 1ου-9ου και 5ου-9ου έχει ευνοικές όψεις. Με επιφύλαξη ρωτώ, δεν έχω πρόθεση να γίνω κουραστική. Είναι ωραίο να ψάχνει κανείς μόνος του και να ανακαλύπτει. Όπως και να'χει ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθειά σας. Να έχετε ένα υπέροχο καλοκαίρι μέσα στην έμπνευση! Φιλικά Κωνσταντίνα.

Τίνα Ζαχαριάδου
30-06-2011, 10:02 AM
Καλημέρα Κωνσταντίνα.

Η Σελήνη και η Αφροδίτη είναι δικοί σου κυβερνήτες και πηγαίνουν στον 9ο, αν κατάλαβα σωστά. Αυτό σημαίνει πως σε απασχολεί κάποιο ταξίδι, ένα πτυχίο ή μαθήματα, κάποιες νομικές υποθέσεις, θέματα 9ου οίκου γενικώς. Το άλλο που μπορεί να δείξει η ενεργοποίηση του 9ου οίκου είναι πως σε απασχολεί όχι μόνο η επανασύνδεση για την οποία ρωτάς αλλά το αν υπάρχει κι άλλη σχέση στη ζωή του, αφού ο 9ος οίκος είναι ο 5ος (ερωτικά) οίκος του πρώην συντρόφου σου. Γενικότερα ο οίκος που πέφτει η Σελήνη μας μιλά για το πραγματικό ενδιαφέρον του ερωτόντος.

Και συ να χεις ένα υπέροχο καλοκαίρι.

xazoviola
03-07-2011, 02:55 AM
hello again έχω απορίες ακούει κανείς; διάβασα οτι όταν η σελήνη κενή πορείας είναι στον ταυρο κ σε δύο ακομη ζώδια (που δε τα θυμάμαι) συνεχίζουμε κανονικά την ανάλυση του χάρτη. ισχύει αυτό ?
και δεύτερη απορία : αν η ερώτηση έχει να κάνει με μία κατάσταση και όχι με συμβάν( δεν ρωτάμε αν θα συμβεί ή όχι κάτι )πώσ επηρεάζει η σελήνη κενή πορείας( ,που δείχνει οτι η κατάσταση είναι στάσιμη και δεν ύπαρχει εξέλιξη στο ερώτημα που θέσαμε, ) από τη στιγμή που δεν ψάχνουμε αν θα γίνει κάτι ή όχι ,απλά ρωτάμε αν συμβαίνει κάτι η αν ισχύει κατι κλπ¨?
και τρίτη : τι εννοόυμε όταν λέμε οτι ο 4ος οίκος δινει την τελική έκβαση στο ερώτημα?βρίσκουμε δλδ πάλι τον κυβερνήτη τησ ακμής του 4ου και κοιτάμε τις όψεισ του με ποιους πλανήτες? και αν η σελήνη βρίσκεται στον 4ο οίκο τι σημαίνει αυτό για την τελικλη έκβαση?

toksotina!
03-07-2011, 06:24 PM
Γεια σας! εχω και εγω παλι μια απορια:bigsmile: σχετικα με τις οψεις των πλανητων με την ακμη οικου.. Αν δηλαδη ο κυβερνητης του 5ου οικου βρισκεται στις 28 μοιρες στους διδυμους και η ακμη του 1ου οικου ειναι στις 23 μοιρες στους διδυμους τοτε πως μετραφραζεται αυτη η οψη? συγκλινουσα η αποκλινουσα?? εχω διαβασει αρκετα αρθρα αλλα αυτο το σημειο δεν το εχω βρει. Ελπιζω καποιος να μπορει να με διαφωτισει:bigsmile:

hattie23
03-07-2011, 07:04 PM
Αφου ο ωροσκοπος ειναι στην 23 μοιρα και ο κυβερνητης του 5ου στην 28η μοιρα ,λογικα πως σου φαινεται εσενα ? :cheesy: Ο πλανητης εχει περασει την μοιρα πανω στην οποια βρισκεται η ακμη του ωροσκοπου.Αρα ειναι αποκλινουσα . επισης δεν εχει νοημα στην ωριαια αν ο κυβερνητης του 5ου κανει αποκλινουσα η συγκλινουσα οψη με τον ωροσκοπο αλλα τι οψη σχηματιζει με τον κυβερνητη του ωροσκοπου και οχι με τον ιδιο τον ωροσκοπο .Και το οτι ο κυβερνητης του 5ου βρισκεται στον 1ο οικο .

toksotina!
03-07-2011, 07:29 PM
Ευχαριστω πολυ hattie23 για την βοηθεια :) Η αληθεα ειναι οτι ακομα με μπερδευει αρκετα η ωριαια αλλα ταυτοχρονα μου αρεσει πολυ:bigsmile: Οι κυβερνητες 1ου και 5ου δεν κανουν οψη αλλα η σεληνη σχηματιζει οψη τριγωνου (συγκλινουσα:bigsmile:) με τον κυβερνητη του 5ου. Επιπλεον η ερωτηση που εκανα ειναι αν υπαρχει ακομα ενδιαφερον και απο την αλλη πλευρα.. οχι αν θα γινει κατι.. απλα το ενδιαφερον..Χρειαζεται να δω κατι αλλο συγκεκριμενα? αν σου ειναι ευκολο " δωσε μου τα φωτα σου:) "

mortisia3
08-07-2011, 05:03 PM
Καλησπέρα σε όλους κ συγχαρητήρια για το εξαιρετικό άρθρο. μπορώ να κάνω μια ερώτηση για τους σημειοδότες?εχω το χάρτη ερώτησης "θα τον δω αν βγω "εκεί?"και προσπαθώ να καταλάβω αν μου βγάζει τρίτο πρόσωπο. εγω είμαι ο άρης (ωροσκόπος σκορπιός) κ εκείνος δίας (5ος οίκος στους ιχθείς) .'αρης και δίας δεν κάνουν καμία όψη. η σελήνη είναι στο ζυγό και στον 11ο οίκο.τη σελήνη τη βάζω δικό μου σημειοδότη ή όχι?? ο 9ος οίκος δλδ ο δικός του 5ος παράγωγος του έχει ακμή στον καρκίνο άρα κυβερνήτη τη σελήνη. ως εδώ καλά κ ειδικά αν μπορώ να βάλω κ τη σελήνη σημειοδότη μου .ΑΛΛΑ με την αφροδίτη τι γίνεται? στο άρθρο γράφει "αν η ερωτούσα είναι νέα κ όμορφη κοπέλα τη δίνουμε στην ερωτούσα" και αν κ το τρίτο προσωπο είναι νέα κ όμορφη κοπέλα γτ να μη της δώσουμε εκείνης την αφροδίτη?? .Στο χάρτη μου η πρώτη συγκλίνουσα όψη που κάνει ο δίας είναι με την αφροδίτη ΚΑΙ επιπλέον ο δίας είναι στον ταύρο που "συμπαθεί" την αφροδίτη ετσι κ αλλίως .επίσης η αφροδίτη είναι στον καρκίνο οπου είναι κ η ακμή του δικού του 5ου οίκου .τελικά την αφροδίτη να την πάρω για σημειοδότη μου ή πρέπει να την αφήσω για το "τριτο" προσωπο? :worried:

SAGIVI
08-07-2011, 11:46 PM
Η σεληνη ειναι δικος σου σημειοδοτης συμφωνα με τον Lilly. Για την αφροδιτη θα δεις τους οικους που κυβερνα για να καταλαβεις. Ομως γιατι πρεπει σωνει και καλα να δηλωνει αλλο προσωπο η να ειναι δικος σου σημειοδοτης? Μπορει η οικοθεσια να δηλωνει π.χ την μικροτερη αδελφη του.

mortisia3
09-07-2011, 01:28 AM
savigi σ ευχαριστω για την απαντηση αλλα μ εξηγεις λίγο τα περί οικοθεσίας?? η αφροδίτη βρίσκεται στον 8ο οίκο όπως κ ο ήλιος.αυτό εννοείς "ποιον οίκο κυβερνάει?" η ακμή του 8ου όμως είναι στους διδύμους οπότε τον 8ο οίκο τον κυβερνάει ο ερμής.............. έχω έμα θέμα με την οικοθεσία στην ωριαία. υ.γ.πάντωσ απάντηση στο ερώτημα έχω .δε τον είδα γτ δεν βγήκα :toung: .Η αφροδίτη με καίει πιο πολύ τώρα :suspiciou

hattie23
09-07-2011, 06:12 PM
Εγω δεν εχω καταλαβει γιατι πνιγεστε σε μια κουταλια νερο ????? .Η ερωτηση σου ειναι σαφης και την εχεις κανει εσυ.Αρα οι σημειοδοτες που μας ενδιαφερουν εισαι εσυ ως Αρης + την σεληνη που την κοιταμε ετσι και αλλοιως για την ερωτηση γενικα και ο σημειοδοτης του 5ου. Γιατι να κοιταξεις παραγωγους αφου η ερωτηση σου ειναι ,δικη σου?Οι παραγωγοι γενικα χρησιμοποιουνται σε ερωτηση που εχει θεσει τριτο (π.χ αν βρεις ενα παραδειγμα που ειχε θεσει η Δεσποινα Κουκι σχετικα με την αδερφη του ανδρα της ,ο ανδρας της ηταν εκεινος που εθετε την ερωτηση για την αδερφη του και ετσι κοιταξαμε τον οικο του συζυγου της δεσποινας μια που εκεινος εθετε την ερωτηση κανονικα και επειτα βρικαμε με ακμη του 7ου της δεσποινας τον παραγωγο οικο για τα αδερφια του συζυγου) επισης οταν ρωταμε εμεις για αλλο προσωπο μια ερωτηση που δεν εμπλεκει και εμας προσωπικα αρα δεν εχει νοημα να δουμε τον δικο μας κυβερνητη σε σχεση με το ερωτημα.Παραδειγμα αν ρωτησω εγω για την σχεση του αδερφου μου,θα παρω την ακμη του τριτου μου που ειναι ο αδερφος μου και τον παραγωγο του τριτου για τις σχεσεις δηλαδη τον δικο μου 7ο που ειναι ο 5ος για τον αδερφο μου .

Δεν εχει νοημα να κανουμε μια ερωτηση για μας και για ενα αλλο ατομο και "υπογειως" να θετουμε δευτερο ερωτημα και να εξεταζουμε για τριτο προσωπο γιατι θα μπερδευτουμε.Η ερωτηση ειναι αν θα συναντηθειτε εκει .Δεν προκειται λοιπον να απαντηθει παραμονο αυτη η ερωτηση που εχεις θεσει εξαρχης.Τωρα αν υπαρχει κατι αλλο ,θα μπορουσε να διαφανει μεσα απο την ιδια ερωτηση κοιταζωντας ΟΛΑ τα στοιχεια που σου δινει ο χαρτης οπως τον βλεπεις χωρις να χρειαστει να τον "γυρισεις" προς εκεινον.

mortisia3
09-07-2011, 06:57 PM
ε ναι hattie δίκιο έχεις αλλά σε τόσα παραδείγματα ωριαίας έχω δει να βρίσκουν ένα σωρό πληροφορίες για τα πρόσωπα, που δεν έχουν άμεση σχέση με το ερώτημα. και άμα σου βγαζει υποψία για τρίτο πρόσωπο το ψάχνεις δε ταφήνεις ετσι..............(εγώ δε ταφήνω :toung:) .απλά και στο παράδειγμα στο άρθρο γράφει ότι όταν οι σημειοδότες πριν κάνουν όψη μεταξύ τους κάνουν με άλλο πλανήτη αυτό μάλλον είναι μεσολάβηση κάποιου άλλοου. εσύ γενικά σε ερωτήματα σχέσεων την αφροδίτη τη βάζεις σημειοδότη ή όχι?

hattie23
09-07-2011, 10:56 PM
Αυτο που περιγραφεις ειναι εντελως αλλο με το θεμα των παραγωγων οικων .Αν ενας σημειοδοτης κανει οψη με εναν αλλον πλανητη μπορει να ειναι "100" διαφορετικα πραγματα και μεσα σε αυτα θα μπορουσε να ειναι και καποιο προσωπο που να εχει την ιδιοτητα του "τριτου προσωπου" αλλα αυτο θα φανει μεσα απο την θεση του συγκεγκριμενου πλανητη μεσα στον χαρτη για το συγκεκριμενο ερωτημα.Αλλο η χρηση των παραγωγων πλανητων που αυτοματως ο συγκεκριμενος πλανητης γινεται κυβερνητης αλλων οικων του ατομου που εξεταζουμε ως δευτερο σε σχεση με εμας. Θα προτεινα να κανεις αλλο χαρτη με αλλο ερωτημα αποκλειστικα για το ατομο που θες και τοτε να κοιταξεις τους παραγωγους οικους του και που πεφτουν οι πλανητες ( με προσοχη παντα . Δεν σημαινει οτι επειδη εσυ πιστευεις οτι ο αλλος εχει αλλο προσωπο οτι ετσι ειναι σωνει και ντε).

Οχι δεν χρησιμοποιω την αφροδιτη ως σημειοδοτη εκτος αν οντως ειναι σημειοδοτης αυτων θεματων που εξεταζω .Στο ξεκαρφωτο και μαλιστα με τον τροπο " νεα και ομορφη" = αφροδιτη το βρισκω πολυ απλουστευτικο .Μπορει το ατομο που εξεταζω να ειναι "μπαζο" γιατι αν το βαλω νεο και ωραιο ?:bigsmile:

wind*1
05-08-2011, 05:02 PM
Καλησπέρα σε όλους!

Επειδή γενικώς μου αρέσει η ωριαία και το ψάχνω αρκετά τελευταία (άλλοτε με περισσότερη και άλλοτε με λιγότερη επιτυχία), έχω να κάνω μια ερώτηση: μου έχει τύχει αρκετές φορές σε χάρτη αισθηματικού θέματος ο κυβερνήτης του 5ου να πέφτει στον 7ο οίκο. Έχουμε πει ότι όταν ο κυβερνήτης του 5ου πέφτει στον 1ο οίκο αυτό δείχνει ενδιαφέρον που έχει το "πρόσωπο" για τον ερωτώντα. ¶μα πέφτει στον 7ο?? Συνήθως το ερμηνεύω ως επιθυμία του ερωτώντος για δεσμό, αλλά έχετε κάποια άλλη γνώμη για αυτό?

Ευχαριστώ πολύ!

SAGIVI
05-08-2011, 09:10 PM
Μπορει να δειχνει οτι το ατομο για το οποιο ρωταω, βρισκεται σε μετακινηση, η συμμετεχει σε καποια παρεα με φιλικα και συγγενικα προσωπα την ωρα , που γινεται η ερωτηση.(απο παραγωγους ο7ος οικος ειναι ο δικος του 3ος.) Διαφορετικα πιο λογικο θα ηταν , να βρισκεται ο δικος σου κυβερνητης στο 5ο η στον 7ο η εστω στον 11ο.
Τουλαχιστον ετσι θα το εκλαμβανα εγω.

wind*1
05-08-2011, 09:28 PM
Γεια σου Έφη! Σ' ευχαριστώ που απάντησες! Την πιθανότητα να συμμετέχει το άτομο για το οποίο ρωτάω σε κάποια δραστηριότητα του3ου οίκου το είχα σκεφτεί, απλά αναρωτήθηκα διότι όσες φορές έχει τύχει να θέσω σχετική ερώτηση έχει "κάτσει" ο κυβερνήτης μου να είναι στον 9ο (παράγωγος του 5ου) και ο κυβερνήτης του 5ου να είναι στον 7ο (ενίοτε και σε σύνοδο με την ακμή του οίκου). Είπα μήπως χάνω κάτι...:)

SAGIVI
05-08-2011, 09:39 PM
Μαρακι, τωρα σκεφτομαι, οτι στο παρελθον για ενα συγκεκριμμενο ατομο, αντιμετωπιζα κατι παρομοιο. Οι κυβερνητες ηταν παντα στο ιδιο ζωδιο και σχεδον παντα στον ιδιο οικο.

Μηπως ξερει καποιος πιο εμπειρος αν σημαινει αυτο κατι και να βοηθησει και τις δυο μας?:unsure:

wind*1
05-08-2011, 10:10 PM
Κι εμένα μου έχει συμβεί σε παρόμοια ερώτηση με διαφορά μηνών, οι σημειοδότες να είναι πια διαφορετικοί αλλά να πέφτουν τελικά στα ίδια ζώδια. Δεδομένου ότι ρώτησα για το ίδιο άτομο, δεν μου έκανε εντύπωση γιατί κι εγώ κι εκείνος ως πρόσωπα και ως χαρακτήρες δεν έχουμε αλλάξει. Εκεί που κόλλησα ήταν η οικοθεσία και ειδικά αυτός ο κυβερνήτης του 5ου που πέφτει μέσα στον 7ο (σταθερή αξία αυτός ο συνδυασμός), ο δε δικός μου κυβερνήτης την 1η φορά ήταν στον 5ο οίκο και τη δεύτερη στον 9ο.

madness
29-03-2012, 03:24 PM
Καλησπέρα!
Με ερώτημα αν θα γίνει κάτι μεταξύ μας (αν του αρέσω, αν κάνει κίνηση, κλπ)
προέκυψαν τα εξής:

Ήλιος Κριός 9.14 --- Ωροσκόπος Λέων 19.45
Σελήνη Δίδυμοι 24.42 --- II-2ος Παρθένος 12.01
Ερμής Ιχθείς 25.29 R --- III-3ος Ζυγό 9.18
Αφροδίτη Ταύρος 25.09 --- ΙV-4ος Σκορπιός 11.59
Αρης Παρθένος 5.13 R --- V-5os Τοξότης 17.21
Δίας Ταύρος 12.46 --- VI-6ος Αιγόκερως 20.37
Κρόνος Ζυγό 27.27 R --- VII-7ος Υδροχόος 19.45
Ουρανός Κριός 4.47 --- VIII-8ος Ιχθείς 12.01
Ποσειδών Ιχθείς 2.01 --- IX-9ος Κριός 9.18
Πλούτων Αιγόκερως 9.38 --- MC-Μεσουράνημα Ταύρος 11.59
Λίλιθ Ταύρος 11.26 --- XI-11ος Δίδυμοι 17.21
Β.Δεσμός Τοξότης 6.59 --- XII-12ος Καρκίνος 20.37

Και αφού εγώ ως Ήλιος έχω πτώση στον Ζυγό και εκείνος ως Κρόνος πτώση στον Κριό, η απάντηση είναι όχι; Ή να υπολογίσω την ανάδρομη πορεία του Κρόνου;
Αλλά όταν θα ορθοδρομήσει, δε θα έχει αλλάξει και η θέση του Ήλιου; Μπερδεύτηκα...
Ευχαριστώ.

Χρυσάνθη Σπίγγου
29-03-2012, 05:06 PM
Προς τι όλο αυτό το κατεβατό και όχι να μας γράψεις απλά τα στοιχεία -ώρα, τόπο, ημερομινία - του ερωτήματος ως άλλωστε είθισται;

madness
29-03-2012, 10:55 PM
Προς τι όλο αυτό το κατεβατό και όχι να μας γράψεις απλά τα στοιχεία -ώρα, τόπο, ημερομινία - του ερωτήματος ως άλλωστε είθισται;

Συγνώμη, δεν γνώριζα πως έτσι έπρεπε να πράξω. :( Νόμιζα πως θα βοηθούσα καλύτερα αν είχα έτοιμα τα δεδομένα προς εσάς, παρά να φτιάχνετε μόνοι σας τον χάρτη του ερωτήματος.

Ως προς το ερώτημα τώρα, δεύτερη απορία γενική: Καλώς δεν το σκέφτηκα έτσι; Ψάχνω λίγο για την ωριαία, αλλά δεν τα καταφέρνω. Όταν δεν πρόκειται να κάνουν σύνοδο οι δείκτες σημαίνει πως δε θα συμβεί κάτι ποτέ ή υπολογίζουμε πως κάποια στιγμή θα κάνουν (ε...δε γίνεται πια ποτέ!) και άρα λέμε ότι τότε (π.χ. σε 6 μήνες, 1 χρόνο, κλπ) κάτι θα γίνει;

Χρυσάνθη Σπίγγου
29-03-2012, 11:25 PM
Τίποτε από όλα αυτά. Δίχως χάρτη ποιός άραγε θα μπορούσε να απαντήσει σε ένα έτσι και αλλιώς μάλλον ασαφές ερώτημα.

Προσωπικά ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θα ήθελες να ρωτήσεις. Συγγνώμη.

madness
29-03-2012, 11:30 PM
Α! Θέλετε να δείτε και τον χάρτη ολόκληρο; Σόρρυ, τώρα κατάλαβα.
29/3/2012, 14.37, Λάρισα

Και το ερώτημα δεν είναι ασαφές. Αν υπάρχει ενδιαφέρον, αν θα γίνει κάτι, ρώτησα.
Συγνώμη αν δεν έγινα σαφής.

Χρυσάνθη Σπίγγου
29-03-2012, 11:53 PM
Ναι ίσως. Αλλά μάλλον προς το παρόν μία έμεση επικοινωνία. Πιθανόν ίσως περισσότερο σε επίπεδο συζητήσεων ή με κοινούς γνωστούς και φίλους.

Το τι ή πως θα εξελιχθεί τελικά το θέμα σου , θα φανεί ξεκάθαρα σε ένα μεταγενέστερο χρόνο.

madness
30-03-2012, 02:31 PM
Ναι ίσως. Αλλά μάλλον προς το παρόν μία έμεση επικοινωνία. Πιθανόν ίσως περισσότερο σε επίπεδο συζητήσεων ή με κοινούς γνωστούς και φίλους.

Το τι ή πως θα εξελιχθεί τελικά το θέμα σου , θα φανεί ξεκάθαρα σε ένα μεταγενέστερο χρόνο.

Σας ευχαριστώ κατ'αρχήν! :love:
Το "ναι, ίσως" αφορά το ότι ενδέχεται να υπάρχει ενδιαφέρον και ενδέχεται να γίνει κάτι; (Την Αφροδίτη τη δίνουμε σε άλλο πρόσωπο, που δεν γνωρίζω αν υπάρχει βέβαια ή σε 'μένα; Και πώς θα το ξέρουμε αυτό κάθε φορά; )
Και τον μεταγενέστερο χρόνο που αναφέρατε δεν μπορούμε να τον προσδιορίσουμε;

Να ρωτήσω και κάτι γενικότερο; Όταν ξέρουμε πως κάποιος δείκτης (εν προκειμένω ο Ερμής) θα αλλάξει πορεία άμεσα ή ζώδιο, λ.χ., τότε μπορούμε να επαναλάβουμε το ερώτημα ή κάθε ερώτημα είναι για μία φορά και τέλος;

Χρυσάνθη Σπίγγου
30-03-2012, 08:24 PM
Οπως ανέφερε και η κ. Ζαχαριάδου σε δικό της δημοσίευμα η ωριαία αστρολογία είναι σίγουρα πάρα πολύ σύνθετη και δύσκολη υπόθεση, ακόμα και για εμάς που ασχολούμαστε δεκαετίες ολόκληρες.

Της ίδιας αντίληψης είμαι και εγώ. Είναι μεν καλό που ρωτάς - έτσι μαθαίνει κανείς όλο και κάτι παραπάνω - αλλά να που και πάλι θα ήταν δύσκολο να σου απαντήσω με ένα καταφατικό σκέτο ναι ή σκέτο όχι.

Αυτό γιατί υπό κανονικές προυποθέσεις ερωτήματα που θέτονται με Ερμή ανάδρομο δεν θα οδηγήσουν παρά στο ίδιο ή παραπλήσιο ασαφές αδιέξοδο.

Από την άλλη, είθισται κατά μία γενικότερη έννοια - αλλά όχι στατιστική και απαράβατη - να αποφεύγονται ερωτήσεις ίδιου περιεχομένου ενωρίτερα του τριμήνου.

Αλλά όπως προανέφερα λόγο της δυσκολίας του όλου θέματος και τις πιθανότητες τις παραλλαγές όλα παίζονται.

Το μόνο σίγουρο και βέβαιο είναι ότι η ανάγκη εκμάθησης πολλών διαφορετικών ενοτήτων της αστρολογίας είναι απολύτως κατανοητή. Από την άλλη πάλι, είναι όμως απολύτως μα απολύτως λανθασμένο να την παλεύει κανείς με τα ωριαία, όταν δεν έχει παρά ελάχιστα ασχοληθεί με οτιδήποτε αφορά τα αστρολογικά ζητήματα.

Η ωριαία είναι σαν να προσπαθεί κανείς να αναρριχηθεί στο Εβερεστ με γυμνά πόδια. Madness αν θες την γνώμη μου ρώτα ευθέως και μην βαυκαλίζεσαι με ωριαίες ερωτήσεις.

Καλό βράδυ

madness
30-03-2012, 11:32 PM
Το μόνο σίγουρο και βέβαιο είναι ότι η ανάγκη εκμάθησης πολλών διαφορετικών ενοτήτων της αστρολογίας είναι απολύτως κατανοητή. Από την άλλη πάλι, είναι όμως απολύτως μα απολύτως λανθασμένο να την παλεύει κανείς με τα ωριαία, όταν δεν έχει παρά ελάχιστα ασχοληθεί με οτιδήποτε αφορά τα αστρολογικά ζητήματα.

Η ωριαία είναι σαν να προσπαθεί κανείς να αναρριχηθεί στο Εβερεστ με γυμνά πόδια. Madness αν θες την γνώμη μου ρώτα ευθέως και μην βαυκαλίζεσαι με ωριαίες ερωτήσεις.

Καλό βράδυ


Μα εννοείται πως ασχολήθηκα πρώτα με τα απλά! Πώς αλλιώς θα μάθαινα για την ωριαία (την ύπαρξή της και κάποια βασικά) ; :rolleyes:
Απλά ποστάρω στο φόρουμ όταν σκαλώσω κάπου. Προς το παρόν έχω σημαντικότερα προβλήματα στη ζωή μου, από το αν αρέσω σε κάποιον που είδα μία φορά και ίσως μην ξαναδώ, αλλά ένεκα ο ελεύθερος χρόνος "έπαιξα" με μία ωριαία και μετά μπερδεύτηκα.

Τι ζητάτε να ρωτήσω ευθέως; Τα σοβαρά μου θέματα; Το πότε θα βρω δεύτερη δουλειά και λεφτά που έχω ανάγκη ή το πότε θα πουλήσω το σπίτι μου που με "πνίγει";
Έτσι κι αλλιώς τα ψάχνω αυτά μόνη μου με βάση τις προβλέψεις που αναρτούνται και ούτε λόγος να τα ποστάρω σε μήνυμα ή να κάνω ωριαία, 1ον γιατί είναι σοβαρά ζητήματα και το πιο πιθανό να μην ασχοληθεί κανείς εξίσου σοβαρά και 2ον γιατί δεν έχω απορία προς το παρόν. Ξέρω πως ως Αιγοκεράκι, τρώω Πλούτωνα, Κρόνο, Ουρανό, και θα αργήσω λίγους μήνες ώστε να ανασάνω.
Απλά, ένα 2αράκι χρόνια μόνη, είδα έναν ενδιαφέρον τύπο και είπα μήπως αυτή η τυχαία γνωριμία με κάνει να σκεφτώ και τίποτα άλλο από τα προβλήματά μου. Η μοναξιά δεν είναι καλή εκείνες τις ώρες που δεν είναι επιλογή σου.

Χρυσάνθη Σπίγγου
31-03-2012, 02:13 AM
Ως Αιγοράκι κατά βάθος ξέρεις τις αντιστάσεις, την υπομονή, την επιμονή και την άμυνα απέναντι στα δύσκολα.

Σώπα και σκέψου πως τώρα πια όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε, το πότε θα αφρίσουμε και πότε θα μας ξαφρίσουμε δεν ξέρουμε ακόμα.

Είναι πολλά madness τα κακώς κείμενα που τρώνε όλων μας τα σωθικά. Οτι σου ανέφερα για την ωριαία, το ανέφερα μόνο και μόνο, γιατί η ωριαία είναι προκλητική και τόσο εκκεντρική που είναι σαν να σε προσκαλεί ναι να παίξει μαζί της.

Είναι παρηγορητική, ευχάριστη όταν ξέρεις να την χειριστείς. Αλλά σκέτος μπελάς όταν σε διχτυώνει στα δίχτυα της, ώστε αυτό το μπέρδεμα αντί να σε ανακουφίζει ή κάπως να σε λυτρώνει από ότι είναι εκείνο το οποίο ρωτάς, έρχεται και προστείθεται σαν ένα επιπλέον κουβάρι στα τόσα άλλα.

Κοινώς ότι προανέφερα στο προηγούμενο δημοσίευμα μου δεν ήταν ούτε για να σε αποκαρδιώσω ούτε και να απομπέψω. Αντίθετα. Για να σου πω, κορίτσι μου είμαι εδώ, σε κατανοώ, αλλά μην σκοτίζεσαι περισσότερο από ότι σε αυτές τις δύσκολες ώρες μπορείς εσύ, εμείς όλοι, να συσκοτίζεις τον νου σου.

Ψηλά το κεφάλι, κράτα γερά το κουπί και που θα πάει, θα έρθει άσπρη μέρα και για εμάς.

Να έχεις ένα καλό και ανάλαφρο ξημέρωμα σου εύχομαι απο καρδιάς.

madness
31-03-2012, 11:04 AM
Καλημέρα!
Σας ευχαριστώ για τα παρηγορητικά σας λόγια και τις συμβουλές!
Ως Αιγοκεράκι ξέρω από δύσκολα, απλά δεν γουστάρω τα πάνω-κάτω της ζωής. Μερικές φορές σκέφτομαι πως αν όλη μου η ζωή θα έχει σκαμπανεβάσματα, τελικά δεν μου αρέσει και δεν υπάρχει λόγος να τη ζήσω. Κάνω πολύ αρνητικές σκέψεις. Άλλοτε, λέω πως όλοι τώρα πια έχουμε έως και κοινά προβλήματα και ησυχάζω.
Και για την ωριαία έχετε δίκιο. Είναι σαν παιχνιδάκι που όμως δεν ξέρουμε αν βγαίνει αληθινή και ίσως μας προκαταβάλλει είτε θετικά είτε αρνητικά παραπλανώντας μας...
Περιμένω να έρθει το καλοκαίρι που μου αρέσει και να φτιάξει λίγο η διάθεσή μου :)
Φιλιά!

Χρυσάνθη Σπίγγου
31-03-2012, 11:22 AM
Τώρα μάλιστα. Τώρα μιλάς σωστά. Το καλοκαίρι είναι ήδη εδώ. Χαιρέτησε το νοερά και θα δεις πως για αυτό μονάχα το καλοκαίρι αξίζει να ζήσεις και πολύ και καλά!

nora
21-04-2012, 02:09 AM
Οι ερωτήσεις μου είναι υποθετικές και δεν έχουν να κάνουν με συγκεκριμένο χάρτη, υπαρκτή ερώτηση.

Έστω λοιπόν ότι η ακμή του ωροσκόπου βρίσκεται στους Διδυμους, άρα εγώ η ερωτούσα έχω κυβερνήτη τον Ερμή. Εξετάζοντας τώρα το φλέρτ μου και όχι τον σύζυγο, κοιτάμε τον 5ο οίκο που λογικά θα έχει ακμή στην Παρθένο. Και πάλι δείκτης ο Ερμής.
Ερώτηση (1) Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση που ακόμα και στη μοντέρνα αστρολογία οι κυβερνήτες των 2 ζωδίων είναι ο Ερμής;

Ερώτηση (2) Αν εμένα το φλέρτ μου αντιπροσωπεύεται από τον 5ο οίκο, τότε εγώ γι' αυτόν δεν θα πρέπει να είμαι ο παράγωγος 5ος του 5ου, δηλαδή ο 9ος οίκος του χάρτη;

madness
21-04-2012, 12:49 PM
Οι ερωτήσεις μου είναι υποθετικές και δεν έχουν να κάνουν με συγκεκριμένο χάρτη, υπαρκτή ερώτηση.

Έστω λοιπόν ότι η ακμή του ωροσκόπου βρίσκεται στους Διδυμους, άρα εγώ η ερωτούσα έχω κυβερνήτη τον Ερμή. Εξετάζοντας τώρα το φλέρτ μου και όχι τον σύζυγο, κοιτάμε τον 5ο οίκο που λογικά θα έχει ακμή στην Παρθένο. Και πάλι δείκτης ο Ερμής.
Ερώτηση (1) Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση που ακόμα και στη μοντέρνα αστρολογία οι κυβερνήτες των 2 ζωδίων είναι ο Ερμής;

Ερώτηση (2) Αν εμένα το φλέρτ μου αντιπροσωπεύεται από τον 5ο οίκο, τότε εγώ γι' αυτόν δεν θα πρέπει να είμαι ο παράγωγος 5ος του 5ου, δηλαδή ο 9ος οίκος του χάρτη;

Γιατί εξετάζεις τον 5ο; Τον 7ο πρέπει να δεις για το άλλο πρόσωπο. Καλημέρα!

nora
21-04-2012, 03:57 PM
Γιατί κάπου πιο πάνω η αγαπημένη μου Τίνα Ζαχαριάδου είπε ότι αυτού του είδους οι σχέσεις (πχ. βλ. ποστ Νο 48 θέμα 5ου -και είναι κι άλλο ποστ που δεν το θυμάμαι τώρα) είναι 5ος, 7ος είναι πχ ένας γάμος ή έστω μια εδραιωμένη σχέση.
Επιπλέον, αν θες κράτα τα ίδια ζώδια 1ου και 5ου και πες ότι η ερωτηση είναι για το παιδί μου (αν είχα). Ερμής και στις 2 περιπτώσεις...

Τίνα Ζαχαριάδου
21-04-2012, 04:03 PM
Αχ αυτός ο 5ος κι αυτός o 7ος μας έφαγαν τα σωθικά :p, madness αυτό που ρωτάς είναι ένα θέμα που έχει συζητηθεί διεξοδικά μέσα στο σάιτ, βάλε το στην αναζήτηση και θα το βρεις για να μην γράφουμε τα ίδια και τα ίδια διότι είναι πολύ κουραστικό πίστεψε με. Ουτε ξέρω πόσες φορές έχω απαντήσει αυτή την ερώτηση....

nora σε περίπτωση που έχουμε τον ίδιο κυβερνήτη θεωρητικά έχουμε αμοιβαίο ενδιαφέρον, ωστόσο τη διαφορά την κάνει το ζώδιο, άλλα δείχνει ο Δίδυμος κι άλλα η Παρθένος. Στην συνέχεια κοιτάμε σε ποιο ζώδιο βρίσκεται ο Ερμής, ποιος είναι ο χορηγός του και σε ποιο οίκο βρίσκεται για να βρούμε τα "αιτήματα" του και φυσικά τις όψεις του.

Στην 2η ερώτηση σου, καμία σχέση δεν έχεις εσύ με τον 5ο παράγωγο του και 9ο του ωριαίου. Ο ερωτών ότι και να γίνει είναι 1ος και Σελήνη.