PDA

View Full Version : Μεσοδιάστημα πεπρωμένου



astir
31-07-2009, 03:54 PM
Στο μεσοδιάστημα (5ο 32' του Σκορπιού) του πεπρωμένου ( ήλιος στον Τοξότη και Πλούτωνας στην Παρθένο) βρίσκεται η γενέθλια Αφροδίτη μου (4ο 13' του Σκορπιού). Ο Πλούτωνας του ηλιακού τόξου αυτή τη χρονική στιγμή βρίσκεται στην 5ο 11΄ του Σκορπιού ενεργοποιώντας συγχρόνως τη γενέθλια Αφροδίτη και το μεσοδιάστημα του πεπρωμένου στον 1ο οίκο με ωροσκόπο στην 20ο του Ζυγού. Τι σημαίνει? Ευχαριστώ.

astir
31-07-2009, 04:14 PM
Επιπροσθέτως, ο διελαύνων Πλούτωνας εξαγωνίζει τη γενέθλια Αφροδίτη.

Μαρια31
31-07-2009, 11:42 PM
να θεσω και εγω μια ερωτηση στο συγκεκριμενο θεμα ...απο το μεσοδιαστημα ηλιου(παρθενος0-πλουτωνα(Ζυγο) και υποθετω αν το υπολογιζω σωστα οτι ειναι στις τελευταιες μοιρες τησ παρθενου στον εβδομο οικο μου.οταν ααπο εκει περασει ο κρονος σε λιγο καιρο σε αντιθεση με τον ουρανο που βρισκεται στον ωροσκοπο μου,τι μπορει να φερει?????

Βασιλης Παπαδολιας
03-08-2009, 06:00 PM
Επιπροσθέτως, ο διελαύνων Πλούτωνας εξαγωνίζει τη γενέθλια Αφροδίτη.

Για το μεσοδιάστημα του πεπρωμένου όπως λέτε δεν ξέρω αν μπορεί κανείς να πει πολλά πράγματα πέρα από το ότι έχει ένα κάπως τρομακτικό όνομα (αν μου επιτρέπεται)... Θα πρότεινα να μείνετε στις πλανητικές όψεις. Η διέλευση που αναφέρεται σε συνδυασμό με την όψη από ηλιακό τόξο δείχνουν ότι θα υπάρχουν θέμα σχέσεων που θα περάσουν από πολλή έντονα συναισθήματα ένωσης, χαράς αλλά και έντασης και πάθους.

astir
03-08-2009, 08:21 PM
Τα συναισθήματα που αναφέρετε υπάρχουν μόνο ως φαντασίωση. Ίσως επειδή η σύνοδος Δία / Ποσειδώνα αγγίζει την ακμή του 5ου οίκου (26ο του Υδροχόου). Νιώθω ήδη φαντασιόπληκτη. 'Ομως πως είναι δυνατόν ένας Ποσειδώνας να νικήσει έναν Πλούτωνα -μάλλον δύο- που βάλλουν την Aφροδίτη μου; Είναι δυνατόν ένα Πλουτώνειο αίσθημα να εκτονωθεί μόνο νοητικά; 'Ισως η ταυτόχρονη αντίθεση (γενέθλιου/διελαύνοντα) Κρόνου/Κρόνου και Ουρανού/Ουρανού (κυβερνήτης 5ου οίκου στο 12ο οίκο) σε λίγους μήνες σηματοδοτήσει κάποια αλλαγή της τωρινής κατάστασης σε συνδυασμό με τη σύνοδο Αφροδίτης ηλιακού τόξου και γενέθλιου ήλιου (στον 3ο οίκο) την ίδια περίοδο, καθώς και το τρίγωνο διελαύνοντα Δία /γενέθλιας Αφροδίτης. Νιώθω περικυκλωμένη απ' όλους του βαριούς πλανήτες, έτοιμη να δεχτώ τα πυρά τους. Μιλάμε πάντα με όρους ιδιομοιρίας. Όσο για τα μεσοδιαστήματα πιστεύω πως παίζουν σημαντικό ρόλο στην ενεργοποίηση γεγονότων, κυρίως το μεσοδιάστημα Ήλιου/Σελήνης στον τομέα των σχέσεων.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Βασιλης Παπαδολιας
06-08-2009, 03:57 PM
Σαφώς και μπορεί να εκτονωθεί ως φαντασίωση... δε χρειάζεται να καταφύγετε σε άλλες όψεις. Η εξήγηση είναι ότι η όψη, όταν υπάρχει ο Πλούτωνας συνοδεύεται από φόβο. Όσο πολύ θέλουμε κάτι, άλλο τόσο φοβόμαστε να το κάνουμε. Φοβόμαστε να αφεθούμε. Πάνω εκεί μπορείτε να το δουλέψετε εσωτερικά. Φανταστείτε τι θα συμβεί αν αφεθείτε. Δείτε το βήμα βήμα. Σε ποιο σημείο δε θα μπορείτε να κάνετε πίσω, κλπ. Με την εξοικείωση, θα αρχίσετε να νιώθετε τη δύναμη του Πλούτωνα περισσότερο παρά το φόβο του, αρκεί να νιώθετε άνετε ότι μπορείτε να τον πάτε μέχρι εκεί που θέλετε εσείς κι όχι εκεί που θέλει να σας πάει εκείνος.

astir
06-08-2009, 05:36 PM
Όσο απομακρύνεται ο Πλούτωνας του τόξου από την Αφροδίτη μου τόσο αμβλύνονται και τα συναισθήματά του. ¶λλωστε μειώνονται και οι ευκαιρίες συνάντησης για εξωτερικούς λόγους. Δεν ξέρω τι θα συμβεί όταν ο διελαύνων Πλούτωνας τελειώσει την αναδρομή του και αγγίξει ξανά τη μοίρα της Αφροδίτης μου. Αναμένω, πιο δυνατή αυτή τη φορά. Έχετε δίκιο για το φόβο, όμως η μάχη με τον Πλούτωνα ήταν δύσκολη κι επώδυνη. Ελπίζω να με ανταμείψει ο Κρόνος (διελαύνων) για την εγκράτειά μου τώρα που θα συναντήσει το γενέθλιο Πλούτωνα. Ίσως με βοήθησε σ΄ αυτή τη μάχη και το γενέθλιο τετράγωνο Ήλιου / Πλούτωνα. Και η άλλη πλευρά είχε τετράγωνο Πλούτωνα / Αφροδίτης από ηλιακό τόξο. Πιστεύω ότι βιώσαμε μια κοινή εμπειρία στο νοητικό επίπεδο για κάποιο ανεξήγητο λόγο. (Συναστρία: Ο βόρειος δεσμός της σελήνης του σε ακριβή σύνοδο με το νότιο δεσμό μου και το Δία του. Ο Πλούτωνάς του εξαγωνίζει την Αφροδίτη μου και ο Πλούτωνάς του εξαγωνίζει την Αφροδίτη μου. Ο γενέθλιος Κρόνος του πάνω στον Ήλιο μου. Αντίθεση Αφροδίτης μου με τη σύνοδο ¶ρη / σελήνης του. Σύνοδος Ποσειδώνα του με Αφροδίτη μου. Ελάχιστες ανοχές). Ίσως καταλάβω στο μέλλον.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Θα προσπαθήσω να τις εφαρμόσω.

white diamond
09-08-2009, 12:13 AM
καλησπέρα

όταν ο δίας πέρασε από το μεσοδιάστημα ήλιου-πλούτωνα που έχω στις 4 μοίρες υδροχ/λεων , όπου στις
4 κ 27 μοίρες υδροχόου έχω τη λίλιθ , έφερε έναν απαγορευμένο έρωτα . μια δηλητηριώδη χαοτική κατάσταση η οποία παραδόξως με βοήθησε να ξεπεράσω πληγές του παρελθόντος ξανα ανοίγοντάς τες ....

Κοραλλία Μόζορα
09-08-2009, 02:09 AM
Όσο απομακρύνεται ο Πλούτωνας του τόξου από την Αφροδίτη μου τόσο αμβλύνονται και τα συναισθήματά του. ¶λλωστε μειώνονται και οι ευκαιρίες συνάντησης για εξωτερικούς λόγους. Δεν ξέρω τι θα συμβεί όταν ο διελαύνων Πλούτωνας τελειώσει την αναδρομή του και αγγίξει ξανά τη μοίρα της Αφροδίτης μου. Αναμένω, πιο δυνατή αυτή τη φορά. Έχετε δίκιο για το φόβο, όμως η μάχη με τον Πλούτωνα ήταν δύσκολη κι επώδυνη. Ελπίζω να με ανταμείψει ο Κρόνος (διελαύνων) για την εγκράτειά μου τώρα που θα συναντήσει το γενέθλιο Πλούτωνα. Ίσως με βοήθησε σ΄ αυτή τη μάχη και το γενέθλιο τετράγωνο Ήλιου / Πλούτωνα. Και η άλλη πλευρά είχε τετράγωνο Πλούτωνα / Αφροδίτης από ηλιακό τόξο. Πιστεύω ότι βιώσαμε μια κοινή εμπειρία στο νοητικό επίπεδο για κάποιο ανεξήγητο λόγο. (Συναστρία: Ο βόρειος δεσμός της σελήνης του σε ακριβή σύνοδο με το νότιο δεσμό μου και το Δία του. Ο Πλούτωνάς του εξαγωνίζει την Αφροδίτη μου και ο Πλούτωνάς του εξαγωνίζει την Αφροδίτη μου. Ο γενέθλιος Κρόνος του πάνω στον Ήλιο μου. Αντίθεση Αφροδίτης μου με τη σύνοδο ¶ρη / σελήνης του. Σύνοδος Ποσειδώνα του με Αφροδίτη μου. Ελάχιστες ανοχές). Ίσως καταλάβω στο μέλλον.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Θα προσπαθήσω να τις εφαρμόσω.

Αγαπητή μου Astir,

δεν έχω όλη την εικόνα του χάρτη σου αλλά απ' αυτά που γράφεις βλέπω το εξής: η σύνοδος Δία/Ποσειδώνα είναι στην ακμή του 5ου σου και στην συναστρία σας αυτό το άτομο έχει τον Ποσειδώνα του σε σύνοδο με την Αφροδίτη σου στο 1ο σπίτι σου. Φαίνεται λοιπόν ότι το άτομο αυτό ενεργοποίησε την τάση του τράνζιτ Ποσειδώνα στο 5ο σου για ανεκπλήρωτους ή πλατωνικούς έρωτες.

Όμως ο τράνζιτ Δίας θα τριγωνίσει τον ωροσκόπο σου (αν είναι σωστή η ώρα σου) και αργότερα η προοδευμένη Αρφροδίτη θα κάνει σύνοδο με τον Ήλιο σου. Αυτά πιστεύω ότι θα σε κάνουν να νιώσεις καλύτερα και μπορεί να σου φέρουν πιο θετικά πράγματα.

astir
09-08-2009, 09:57 AM
Ευχαριστώ. Περιμένω καλύτερες μέρες. ¶λλωστε το MC του ηλιακού τόξου είναι σε σύνοδο με το γενέθλιο Δία και ο Δίας του ηλιακού τόξου σύντομα θα κάνει σύνοδο με τον ωροσκόπο μου - σχεδόν ταυτόχρονα.

astir
09-08-2009, 10:39 AM
Δεδομένου ότι ο γενέθλιος Δίας στον 11ο οίκο δίνει την ευχέρεια στο άτομο να πραγματοποιεί τις επιθυμίες του σε εξάγωνο με τη γενέθλια Αφροδίτη. Επίσης ο διελαύνων Δίας συγχρόνως τριγωνίζει τον ωροσκόπο μου και εξαγωνίζει τον ήλιο μου.