PDA

View Full Version : [Συζήτηση] Ήλιος: Αντιστοίχιση στους οίκους του ωροσκοπίου



Ε. Σούρδη-Ζάχαρη
04-07-2009, 06:42 PM
Σε αυτό το άρθρο και για πρώτη φορά στα αστρολογικά χρονικά, από όσο είναι δυνατόν να γνωρίζουμε, γίνεται μία ιδιαίτερη εννοιολογική τοποθέτηση σχετικά με τον Ήλιο στους διάφορους Οίκους του ωροσκοπίου μας. Στηρίζεται, σε μία σκέψη της Έλενας Μπλαβάτσκι, η οποία αναφέρεται στη «Μυστική Δοξασία» της, ότι ο Ήλιος χωρίζεται σε Φοίβο Απόλλωνα, σε Απόλλωνα και Πλούτωνα. Η υπόλοιπη εργασία έγινε από εμένα, με βάση τον «Κρατύλο» του Πλάτωνος και τους «Νόμους της Εξελίξεως» της Ελληνικής Φιλοσοφικής Σκέψεως.

Στην έρευνα αυτή ο Ήλιος στο γενέθλιο ωροσκόπιο, ανάλογα με τον Οίκο στον οποίο βρίσκεται, ονομάζεται Φοίβος Απόλλων, Απόλλων ή Πλούτων. Την αντιστοίχηση, του Ήλιου στους Οίκους του Ωροσκοπίου, την επεξεργάστηκα με τους μαθητές μου και κατέληξα στα αποτελέσματα τα οποία και σας παρουσιάζουμε:


Ακολουθούν απορίες κι συζήτηση επί του άρθρου: Ήλιος: Αντιστοίχιση στους οίκους του ωροσκοπίου (http://php56.astrowin3.org/forum/%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CF%8C%CF%83%CE%BC%CE%B9%C E%B1-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%AD%CF%82-151/%CE%AE%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%AF%C F%87%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BF%CE%AF%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%89%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AF%C E%BF%CF%85-12570/)

Βασιλης Παπαδολιας
06-07-2009, 09:03 PM
Χαίρομαι που με τη βοήθεια της Κας Σούρδη τον τελευταίο καιρό βλέπω σταθερά να αναδεικνύεται ένα ελληνικό κομμάτι φιλοσοφίας συγγενέστατο αυτού που έχουμε μάθει να ονομάζουμε Εσωτερισμό. Θεωρώ το γεγονός αυτό πολύ σημαντικό, γιατί οι περισσότεροι από μας που έχουμε ασχοληθεί με το θέμα έχουμε μάθει να συνδέουμε το θέμα με τις ασιατικές παραδόσεις, την εβραική καμπάλλα ή άντε και το γνωστικό κίνημα. Τελευταίως όμως αρχίζουν και αναδεικνύονται και ελληνικές κατευθύνσεις στο συγκεκριμένο τομέα.

Δράττομαι της ευκαιρίας του άρθρου της Κας Σούρδη για να αναφέρω ενδεικτικά την εργασία της Αλτάνης. Η Αλτάνη τα τελευταία χρόνια και με τη βοήθεια του εκδοτικού οίκου Γεωργιάδη έχει δημιουργήσει αργά αλλά σταθερά μία σχολή συναντήσεων ελληνικού διαλογισμού που, αν διαβάσει κανείς τα βιβλία της διαπιστώνει ότι στην ουσία πρόκειται για μία προσπάθεια ελληνικού εσωτερισμού. Χρησιμοποιώντας τις ίδιες αναφορές από το Σωκράτη, τον Πλάτωνα και τον Πυθαγόρα μιλά για τον ημερήσιο και το νυκτερινό διαλογισμό του Σωκράτους. τους κανόνες του Πυθαγόρα και δίνει ένα συγκεκριμένο και πρακτικό σύστημα ελληνικού διαλογισμού βασισμένο κυρίως στη μνήμη.

Από το κεφάλαιο 1 του Β' Μέρους του Ελληνικού Διαλογισμού αναφέρω ενδεικτικά και συμπληρωματικά προς το άρθρο της Κας Σούρδη για τις ιδιότητες του Απόλλωνος τα εξής:

"Τα τέσσερα επίθετα του Απόλλωνος, Πύθιος, Δήλιος ή Φαναίος, Ισμήνιος και Λεσχηνόριος είναι νοητικαί βαθμίδες της ανοδικής κλίμακας των όντων, τα οποία επιθυμούν να ακολουθήσουν ανερχόμενα τα ίχνη του Θεού.

Πύθιος εκ του ρήματος πυνθάνομαι ονομάζεται ο θεός δι' εκείνους οι οποίοι αρχίζουν να μανθάνουν, να ερωτούν, να εκφράζουν απορίας και να ενημερώνονται.

Δήλιος εκ του ρήματος δηλόω-ώ, το οποίο σημαίνει φανερώνω ή Φαναίος δι' όσους αρχίζει να φανερώνεται κάποια αλήθεια.

Ισμήνιος Απόλλων εκ του ίσμεν πρώτο πληθυντικό πρόσωπο του ρήματος οίδα = έχω γνωρίσει παρουσιάζεται εις εκείνους οι οποίοι γνωρίζουν την αλήθειαν. Τελευταίος δε φανερώνεται εις την ψυχήν ο ...

Λεσχηνόριος Απόλλων προστάτης των λεσχών και των εν αυταίς συνδιαλέξεων, όταν, περισσότεροι μεμυημένοι, γνωρίζοντες την αλήθειαν, συνδιαλέγονται μεταξύ των".

Η αρχαία ελληνική φιλοσοφία λοιπόν κρύβει αρκετούς θησαυρούς για όσους από μας έχουν εσωτερικές ανησυχίες και γι' αυτό για άλλη μία φορά θα ήθελα να εκφράσω τα συγχαρητήρια μου στην Κα Σούρδη για τη σταθερή προσπάθεια που κάνει τόσο με τις εσωτερικές παρουσιάσεις της Πανσελήνου στο περιοδικό Ζωή και Ζώδια όσο και με άρθρα τέτοιου φιλοσοφικού ενδιαφέροντος.

Ε. Σούρδη-Ζάχαρη
28-12-2009, 11:27 AM
Βy Βασίλης Παπαδολιάς

Κ. Παπαδολιά μόλις έμαθα να επικοινωνώ στο Ίντερνετ και σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Παρακολουθώ την κ. Αλτάνη και τη σέβομαι ιδιαίτερα. Οι προσεγγίσεις της είναι άξιες θαυμασμού. Η δική μου προσέγγιση γίνεται, βέβαια, σε αστρολογικό επίπεδο και χαίρομαι που υπάρχουν νέοι αστρολόγοι που θέλουν να ανέβει το επίπεδο της αστρολογίας στην Ελλάδα μας. Ας ελπίσουμε ότι θα δεχθούμε τη βοήθεια και άλλων αστρολόγων στο δύσκολο τομέα που επιλέξαμε για τις έρευνές μας.

Έρρωσθε
Ευγενία

toniateddybear
04-11-2011, 03:30 PM
πολυ, μα πολυ ενδιαφερον αρθρο. το διαβασα και μου ηρθε στο μυαλο η φραση μιας φιλης που επι χρονια κανει διαλογισμο και μεθοδο silva: μου ειπε ότι μεσα στη γη, στον πυρηνα αυτης, εκει κριεται η γνωση και οτι υπαρχουν ατομα που προερχονται απο μεσα, οι εσωγηινοι. αυτοι ειναι που κρατουν το μεγαλυτερο κομματι της γνωσης...η ερμηνεια του Πλουτωνα, δηλαδη του πλουτου που υπαρχει στο εσωτερικο, πιθανον να συμβολίζει συτη την εσωτερικη γνωση που υπάρχει στον πυρηνα. Θα συμπληρωσω και μια δικη μου σκεψη, η οποια δεν ξερω αν ειναι σωστη, αλλα μου φαινεται τουλαχιστον λογικη: ο ανθρωπινος οργανισμος εχει κυτταρα, αρα για να λειτουργησει ο φλοιος, δηλαδη το σωμα, μεσα υοάρχουν κυτταρα, δηλαδη ζωη....εν τω μεταξυ, οταν κατι δεν εχει πυρηνα δε ζει...νομιζω πως ετσι θα πρεπει να λειτουργει και ο πλανητης γη, δεν μπορει η ζωη (με οποια σημασια μπορει να εχει αυτο πραγματικα) να υπαρχει μονο στο φλυο...